25. január 2020
Facebook

PRAHA 27. marca (WebNoviny.sk) - Zaočkovanosť proti osýpkam v Českej republike naďalej klesá, a to k hraničným hodnotám. Podľa najnovších údajov Ústavu zdravotníckych informácií a štatistiky nebolo v roku 2017 zaočkovaných 80 578 detí, hoci je očkovanie povinné. V roku 2016 to bolo len 16 418 detí, informuje spravodajský portál Novinky.cz. Stále viac ľudí nenecháva svoje deti očkovať proti osýpkam, práve zaočkovanosť detí je pritom kľúčová pre zamedzenie šírenia choroby. "Zaočkovanosť teraz klesla na 93 percent. V Prahe, kde je najvyššia koncentrácia nákazy, je len 86 percent. Takéto číslo už populáciu nechráni, je na hranici hazardu so zdravím a životmi ľudí," varovala v stredu v Snemovni predsedníčka zdravotného výboru Věra Adámková. Upozornila aj na to, že osýpky sú všeobecne považované za málo nebezpečnú chorobu, opak je však pravdou. Celoživotnú imunitu proti osýpkam má len ten, kto ich prekonal, ani očkovanie nechráni stopercentne: objavili sa prípady nakazených, ktorí boli očkovaní dokonca dvakrát. Na osýpky ochorelo od začiatku roka v Čechách už vyše 366 ľudí, podľa ministra zdravotníctva Adama Vojtěcha môže byť tento rok chorých až tisíc.

Viac k témam: očkovanie, osýpky
Zdroj: Webnoviny.sk - Zaočkovanosť proti osýpkam v Česku klesá k hraničným hodnotám © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Zdravie

VATIKÁN 27. marca (WebNoviny.sk) - Pápež František dovolil mníškam a kňazom, aby mu počas stredajšej audiencie na Námestí svätého Petra vo Vatikáne pobozkali jeho pápežský prsteň. Stalo sa tak len dva dni o tom, čo sa po internete rozšírilo video, ako odťahoval ruku, ktorú chceli veriaci pobozkať. Za tento krok si okamžite vyslúžil kritiku zo strany konzervatívcov, ktorí to pochopili tak, že opustil cirkevnú doktrínu a vzdáva sa starých tradícií. Mnohí katolíci však poznamenali, že video neukazuje celú pravdu a pápež v pondelok v pútnickom Lorete najprv podával ruku a nechal si ju aj pobozkať. Odťahovať ju začal až po tom, čo už takto pozdravil veľký počet ľudí. Každý pápež si vyberá svoj vlastný prsteň, ktorý na konci jeho úradovania zničia, čo formálne symbolizuje koniec jeho pôsobenia a má zabrániť aj falšovaniu. František má strieborný pozlátený prsteň, ktorý zobrazuje Svätého Petra držiaceho kľúče od Svätej stolice.Viac k témam: pápežský prsteň
Zdroj: Webnoviny.sk - Video: Pápež František opäť dovolil ľuďom, aby mu pobozkali prsteň © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

BRATISLAVA 27. marca (WebNoviny.sk) - Novela zákona o dani z príjmov z dielne strany Sloboda a Solidarita (SaS), ktorá sa týkala prenájmu nehnuteľností, neprešla do druhého čítania. Novela mala pri prenájme nehnuteľností umožniť odpočet paušálnych daňových výdavkov na rovnakej úrovni, ako tomu bolo pred 1. januárom 2013, keď bola možnosť odpočítania paušálnych výdavkov pri prenájme zrušená, to znamená na úrovni 40 percent z celkových príjmov z prenájmu. Novelou chcela opozičná SaS motivovať vlastníkov, aby svoje byty a domy prenajímali v čo najväčšej miere. "Výsledkom by mohlo byť to, že mnoho tých vlastníkov, ktorí dnes svoje nehnuteľnosti neprenajímajú, resp. robia to načierno, sa rozhodnú konať v zmysle zákona," uviedol poslanec NR SR za SaS Miroslav Ivan pred hlasovaním.

Prevláda záujem vlastniť nehnuteľnosť

Prenájom bytov a domov je podľa SaS prirodzenou súčasťou modernej spoločnosti vyžadujúcej mobilitu a pracovnú flexibilitu, a aj na Slovensku sa stáva čoraz častejším javom najmä v mestských aglomeráciách. "Na Slovensku výrazne prevláda záujem nehnuteľnosť vlastniť pred jej nájmom. Príčinou tohto stavu je celý rad legislatívnych prekážok, ktoré odrádzajú potenciálnych prenajímateľov od prenajímania svojich nehnuteľností," povedal v pléne NR SR Miroslav Ivan z SaS.

Zlá vymožiteľnosť práva

Občanom má prekážať podľa Miroslava Ivana jednak zlá vymožiteľnosť práva, a tiež neúmerne vysoké zdaňovanie príjmov z prenájmu. "Do konca roka 2012 si mohli prenajímatelia uplatňovať 40-percentné paušálne výdavky a to bola silná motivácia legálne takúto možnosť využívať. Po roku 2013 sme tak svedkami stavu, že mnoho tých, čo takto svoje domy a byty prenajímali, s touto činnosťou skončili, alebo to robia mimo zákon a štát prichádza o príjmy z tejto dane," dodal Ivan.

Viac k témam: daň z príjmov, Národná rada SR, nehnuteľnosti, prenájom, SaS Sloboda a Solidarita
Zdroj: Webnoviny.sk - Paušálne výdavky pri prenájme nehnuteľností sa nevrátia na úroveň z roku 2012 © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Ekonomika

BRATISLAVA 27. marca (WebNoviny.sk) - Od začiatku budúceho roka sa nanovo určí starobný, predčasný starobný alebo invalidný dôchodok penzistom, ktorí ku dňu rozdelenia ČSFR získali československé obdobie dôchodkového poistenia. Ide o ľudí, ktorým bol priznaný starobný dôchodok alebo invalidný dôchodok podľa predpisov Českej republiky a po rozdelení ČSFR získali najmenej jeden rok dôchodkového poistenia podľa právnych predpisov Slovenskej republiky. Vyplýva to z novely zákona o sociálnom poistení, ktorú v stredu schválil parlament. Ako uviedla predkladateľka návrhu, poslankyňa za Most-Híd Irén Sárközy, novela zákona sa v najbližších troch rokoch bude vzťahovať každoročne na 2,1 tisíca až 2,4 tisíca penzistov a vyžiada si 1,3 milióna až 1,7 milióna eur ročne.

Vyrovnávací príplatok skončí

Nová právna úprava nahradí doterajšie ustanovenia zákona o tzv. vyrovnávacom príplatku, ktorý sa tak zruší. "Dotknutým poistencom sa určí suma starobného dôchodku zodpovedajúca rozdielu medzi fiktívnou sumou starobného dôchodku určenou podľa predpisov Slovenskej republiky a sumou starobného alebo invalidného dôchodku vyplácaného podľa predpisov Českej republiky, pričom fiktívna suma starobného dôchodku sa bude určovať podľa právneho predpisu, podľa ktorého bol priznaný starobný dôchodok zo Slovenskej republiky," uvádzajú poslanci NR SR za Most-Híd Irén Sárközy a Peter Antal ako predkladatelia návrhu. Prihliadať sa pritom bude aj na obdobie poistenia, resp. zamestnania a vymeriavacie základy získané pred rozdelením ČSFR. Obdobným spôsobom sa bude postupovať aj pri určení novej sumy predčasného starobného a invalidného dôchodku.

Nová suma penzie sa nezníži

Novo určená suma starobného dôchodku a predčasného starobného dôchodku pritom nesmie byť nižšia ako úhrn sumy starobného dôchodku alebo predčasného starobného dôchodku a sumy terajšieho vyrovnávacieho príplatku. Poistencom, ktorým vznikne, alebo už vznikol nárok na starobný dôchodok, predčasný starobný dôchodok alebo invalidný dôchodok pred 1. januárom 2020, Sociálna poisťovňa určí sumu dôchodku podľa novej právnej úpravy len na ich žiadosť a len raz, a to ku dňu prvého vzniku nároku na výplatu dôchodku po 31. decembri 2019. "Sociálna poisťovňa rozhodne o sume takéhoto starobného dôchodku, predčasného starobného dôchodku a invalidného dôchodku na základe žiadosti do šiestich mesiacov odo dňa začatia konania," uvádza sa v novele zákona.

Viac k témam: dôchodky, Sociálna poisťovňa, starobný dôchodok
Zdroj: Webnoviny.sk - Sociálna poisťovňa nanovo prepočíta dôchodky penzistov, ktorí pracovali aj v Česku © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Ekonomika

BRATISLAVA 27. marca (WebNoviny.sk) - Európsky parlament (EP) v stredu schválil celoúniový zákaz predaja plastových výrobkov na jedno použitie vrátane tanierov, príborov, slamiek či vatových tyčiniek, ktorý bude platiť od roku 2021. Za túto smernicu hlasovalo 560 a proti nej 35 poslancov EP, dvadsiati ôsmi sa zdržali. Schválený text tiež upravuje zásadu "znečisťovateľ platí“ zavedením systému rozšírenej zodpovednosti výrobcu, ktorá by sa mala týkať najmä tabakových spoločností či producentov plasty obsahujúcich rybolovných nástrojov a zariadení.

Upozornenie na obaloch výrobkov

Od roku 2021 bude v celej únii zakázané predávať jednorazové plastové príbory, jednorazové plastové taniere, plastové slamky, plastové vatové tyčinky, plastové paličky na balóny, jednorazové plastové nádoby na potraviny či poháre vyrobené z expandovaného polystyrénu. Smernica tiež zavádza povinné informovanie o negatívnych vplyvoch pouličného odhadzovania plastových pohárov, cigaretových ohorkov s plastovými filtrami či navlhčených utierok na životné prostredie. Upozornenie by sa malo nachádzať na obaloch týchto výrobkov.

Viac plastov v moriach ako rýb

Plasty tvoria podľa údajov Európskej komisie viac ako 80 percent odpadu v moriach a oceánoch. Výrobky, na ktoré sa vzťahuje návrh smernice, sa pritom na morskom odpade podieľajú až sedemdesiatimi percentami. V dôsledku pomalého rozkladu sa plasty zhromažďujú v moriach, oceánoch a na plážach na celom svete. Zvyšky plastov sa nachádzajú v telách korytnačiek, tuleňov, veľrýb a vtákov, rýb a mäkkýšov, ale aj ďalších morských živočíchov, prostredníctvom ktorých sa dostávajú aj do ľuďmi konzumovanej stravy. Podľa najnovších prognóz vedcov by malo byť už v roku 2050 vo svetových moriach a oceánoch viac plastov ako rýb. Informácie pochádzajú od tlačovej atašé Európskeho parlamentu na Slovensku Ivany Janíkovej a z archívu agentúry SITA.

Viac k témam: Európska únia, Európsky parlament (EP), plasty
Zdroj: Webnoviny.sk - Plastom v Európskej únii odzvonilo, zákaz bude platiť pre taniere aj slamky či príbory © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Ekonomika
To, že do druhého kola postúpili dvaja demokratickí a proeurópski kandidáti nám v mnohých krajinách závidia. V sobotu vo voľbách majú občania príležitosť ukázať, ako si predstavujú budúcnosť Slovenska. Vyplýva to zo slov prezidenta Andreja Kisku, ktorý tento post opustí 15. júna. Uviedol to v mimoriadnom vystúpení na Jednotke RTVS pred sobotňajším druhým kolom volieb. Poprosil aj tých občanov, ktorých kandidát nepostúpil, aby prišli voliť. „Tak ako v bežnom živote, v manželstve, v rodine či v priateľstve sa nemusíme plne stotožniť s názormi svojich blízkych, ale ak chceme žiť v porozumení, snažíme sa nájsť, čo nás spája, a nie, čo rozdeľuje,“ povedal na úvod prezident s tým, že je to dôležité, aby nová prezidentka alebo prezident mali mandát od čo najviac občanov.

Významné kompetencie prezidenta

Kiska vo svojom prejave pripomenul aj to, že pred 20 rokmi dali poslanci NR SR voľbu prezidenta do rúk občanov. Prezident je vďaka tomu predstaviteľom štátu s najsilnejšou legitimitou a reprezentantom ľudí, symbolom našej krajiny a obrazom vôle jej obyvateľov. „Prezident má nezávislosť a slobodu pri rozhodovaní a má významné kompetencie. Prezident sa rozhoduje, koho poverí zostavením vlády, jeho rozhodnutia ovplyvňujú to, kto sa stane ústavným sudcom či guvernérom národnej banky, ale aj profesorom, rektorom alebo veľvyslancom Slovenska,“ pripomenul Kiska občanom. „Okrem toho však prezident – ak chce – môže byť pre krajinu aj niečím viac. Môže byť silným hlasom ľudí. Hlasom tých ľudí, ktorých nie je každý deň vidieť a počuť, na ktorých sa zabúda. Hlasom ľudí, na ktorých sa nemyslí a ktorým štát môže a mal by pomáhať,” pokračoval Kiska s tým, že priama voľba dáva prezidentovi slobodu a mandát klásť aj nepríjemné otázky vláde, apelovať na poslancov NR SR či vyžadovať, aby si verejné inštitúcie plnili úlohy.

Počúvať ľudí a pýtať sa v ich mene

Kiska je presvedčený, že počúvať ľudí a pýtať sa v ich mene je významná povinnosť a úloha prezidenta. “Prezident nesmie byť ale len hlasom svojich voličov. Musí zastupovať záujmy Slovenskej republiky ako celku. Byť ozajstnou hlavou štátu, ktorá krajinu dokáže viesť, zorientovať, sústrediť a zamerať na to, čo je pre jej súdržnosť a budúcnosť naozaj dôležité. Byť ozajstnou hlavou štátu, ktorá pomenúva priority, slabé miesta, zlyhania a má odvahu hovoriť aj o ťažkých, nepopulárnych ale dôležitých témach,“ opísal svoju predstavu prezident. Je podľa neho dobrou tradíciou, že prezident je zárukou ukotvenia a identity krajiny, a doterajší prezidenti podľa neho vždy chránili záujem Slovenska, strategické partnerstvá a pozíciu SR v Európskej únii a NATO. „V tomto je úloha prezidenta nezastupiteľná. Jeho postoje a slová sú dôležitým signálom pre našich zahraničných partnerov aj pre občanov Slovenskej republiky,“ dodal.

Slová z novoročného príhovoru

Kiska v stredu pripomenul aj svoje slová z novoročného príhovoru, že demokracia je práca, ktorá nepozná konečné prehry ani výhry. „V sobotu budeme mať príležitosť vybrať si nového prezidenta alebo prezidentku. Človeka, ktorý bude mať okrem ústavných kompetencií aj povinnosť viesť našu krajinu v dobrých aj ťažkých časoch. Pre skutočnú autoritu politika nie je mocnejší nástroj ako podpora od ľudí,“ povedal na záver Kiska s tým, že práve podpora občanov bude pre budúcu hlavu štátu záväzkom, aby vykonával funkciu zodpovedne, spravodlivo, s úctou k ľuďom a s ohľadom na najlepší záujem Slovenskej republiky. V sobotu 30. marca sa koná druhé kolo prezidentských volieb. Andreja Kisku v najvyššej ústavnej funkcii nahradí buď Zuzana Čaputová, alebo Maroš Šefčovič.

VIAC O TÉME: PREZIDENTSKÉ VOĽBY 2019 NA SLOVENSKU

PREZIDENTSKÉ VOĽBY 2019 NA SLOVENSKU: VÝSLEDKY PREZIDENTSKÝCH VOLIEBViac k témam: prezident Slovenskej republiky, Prezidentské voľby 2019 na Slovensku
Zdroj: Webnoviny.sk - Video: V sobotu občania môžu ukázať svoju predstavu budúcnosti Slovenska, povedal Kiska © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko
Ak má mať Slovensko silného prezidenta, potrebuje mať prezident silný mandát od ľudí. Preto v stredu v mimoriadnom vystúpení na Jednotke RTVS premiér Peter Pellegrini vyzval občanov, aby prišli v druhom kole prezidentských volieb voliť.

Volíme prezidenta pre budúcnosť

Pred začiatkom moratória premiér apeloval na ľudí, aby si položili otázku, ktorý z kandidátov má väčšie predpoklady bezpečne previesť svoju vlasť cez prah nových čias. „Volíme prezidenta pre budúcnosť, hlavu štátu, za ktorú sa vo svete nebudeme musieť hanbiť a ktorá bude istotou v turbulentných časoch. Doprajme si preto chvíľu nerušeného rozmýšľania, využime moratórium na to, aby sme sa s odstupom a racionálne pozreli na to, ktorý z kandidátov najlepšie napĺňa predpoklady na skutočne kvalitného a silného prezidenta,“ povedal v stredu večer Pellegrini. Podobne ako vo svojom prejave pred prvým kolom priamo nevyslovil meno ani jedného kandidáta. Zopakoval ale, aké hodnoty a postoje by mal podľa neho nástupca alebo nástupkyňa Andreja Kisku presadzovať - mal by mať silné sociálne cítenie a pochopenie pre problémy všetkých skupín občanov, mal by vnímať, že mnohé tradičné hodnoty sú na Slovensku hlboko zakorenené a ich spochybňovanie vnáša do spoločnosti zbytočný zmätok a rozdeľovanie.

Potreba celospoločenského zmieru

Dôležité je podľa Pellegriniho aj to, aby ako jednu zo svojich zásadných úloh vnímal potrebu celospoločenského zmieru na Slovensku. „Ak máme byť súdržnou a zjednotenou krajinou, musíme skončiť s delením na slušných a neslušných či dobrých a zlých. Všetci sme občanmi Slovenskej republiky s rovnakými právami a povinnosťami,“ prihovoril sa Pellegrini. Premiér si myslí, že nie je správne neísť voliť. „Pri viacerých dvojkolových voľbách v minulosti sme boli svedkami toho, že neúspešní kandidáti v prvom kole vyslovili svoje odporúčanie či podporu pre kolo druhé. Teraz som však od nepostupujúcich kandidátov zaznamenal výroky, ktoré mali voličov od účasti na druhom kole odradiť. Nemyslím si, že takýto postoj je správny,“ povedal. Argumentom podľa neho je, že ak má mať Slovensko silného prezidenta, potrebuje, aby ho zvolilo čo najviac ľudí. V sobotu budú mať podľa neho právo prehovoriť všetky regióny, nielen Bratislava. Tá má byť ale inšpiráciu, ako sa vedia zmobilizovať voliči, ak im ide o podporu konkrétneho kandidáta.

Výsledky vlády

Vo svojom stredajšom prejave sa Pellegrini venoval aj výsledkom jeho vlády. Tvrdí, že sa jeho vláde do veľkej miery podarilo upokojiť nálady v spoločnosti a môže sa sústrediť napríklad na sociálne opatrenia. Ako premiér by privítal, ak by mal v osobe prezidenta partnera, ktorý sa na napĺňaní týchto priorít bude podieľať. „Voľbou hlavy štátu, ktorá dokáže hájiť dobré meno a záujmy Slovenska aj v zahraničí, preto v dnešnej dobe rozhodujeme aj o našom ďalšom živote, postavení Slovenska v Európe a vo svete a aj o našich peňaženkách,“ povedal ďalej Pellegrini s tým, že zmeny prichádzajú aj do politiky – o nových vládach či prezidentoch podľa neho rozhoduje marketing, kým skutočné hodnoty ostávajú v úzadí. V sobotu 30. marca sa koná druhé kolo prezidentských volieb. Andreja Kisku na najvyššom ústavnom poste nahradí buď Zuzana Čaputová, alebo Maroš Šefčovič.

VIAC O TÉME: PREZIDENTSKÉ VOĽBY 2019 NA SLOVENSKU

PREZIDENTSKÉ VOĽBY 2019 NA SLOVENSKU: VÝSLEDKY PREZIDENTSKÝCH VOLIEBViac k témam: premiér Slovenskej republiky, Prezidentské voľby 2019 na Slovensku
Zdroj: Webnoviny.sk - Video: Pellegrini si myslí, že nie je správne neísť voliť a v prejave sa venoval aj výsledkom jeho vlády © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

LONDÝN 27. marca (WebNoviny.sk) - Britská premiérka je pripravená opustiť svoj post "skôr než plánovala", ak poslanci schvália jej dohodu o brexite. Premiérka poslancom z Výboru 1922 zloženého z konzervatívnych poslancov v stredu povedala, že chce spraviť to, čo je pre krajinu správne. Jej vyjadrenia sú prvým signálom, že je pripravená odstúpiť s cieľom získať potrebné hlasy pre schválenie dohody, ktorú vyrokovala s Európskou úniou. Dohodu už poslanci dolnej komory parlamentu dvakrát odmietli. "Viem, že je tu túžba po novom prístupe - novom vedení - v druhej fáze brexitových rokovaní a ja tomu nechcem stáť v ceste," povedala Mayová.

Viac k témam: Brexit, Európska únia
Zdroj: Webnoviny.sk - Ak poslanci schvália dohodu o brexite, britská premiérka Mayová odstúpi © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

BRATISLAVA 27. marca (WebNoviny.sk) - Obaja finalisti prezidentských volieb získali porovnateľný priestor v spravodajstve celoplošných televízií, pričom boli zobrazení väčšinou neutrálne. Vyplýva to z analýzy aktivít prezidentských kandidátov, ktorý vypracovali neziskové organizácie MEMO 98, STRATPOL a Slovenský inštitút pre bezpečnostnú politiku (SSPI). Zameriavali sa pri tom na aktivity na oficiálnych facebookových profiloch Zuzany Čaputovej a Maroša Šefčoviča, ale tiež na ich mediálne pokrytie v štyroch celoplošne vysielajúcich televíziách. Televízie podľa analýzy priniesli široké spektrum informácií o oboch kandidátoch, čo umožnilo, aby sa voliči mohli kvalifikovane rozhodnúť.

Stratégia pozitívnej kampane

Pokiaľ ide o sociálne siete, obaja kandidáti sa podľa analýzy rozhodli držať stratégie pozitívnej kampane, ktorú viedli od začiatku. „Najemotívnejšie príspevky Maroša Šefčoviča boli spojené s jeho manželkou Helenou, na ktorú sa zniesla kritika po tlačovej konferencii, na ktorej dávala výrazne najavo nespokojnosť s otázkami novinárov,“ uviedol Matej Kandrik z organizácie STRATPOL. Doplnil, že negatívne komentáre smerovali na jeho protikandidátku, ktorej vytýkal Šefčovič nezáujem zúčastňovať sa na diskusiách a neskôr kritizoval nejasnosti o jej koncipientskej praxi. "Väčšina príspevkov Zuzany Čaputovej obsahovala slová vďaky. Oproti kampani pred prvým kolom Čaputová pridávala viac neutrálnych príspevkov, neutrálne a vecné argumenty zvolila napríklad aj v prípade spochybňovanej koncipientskej praxe," skonštatoval Kandrik.

Mazanie neželaných komentárov

Pokiaľ ide o počet interakcií na sociálnych sieťach, podľa analýzy je jednoznačne víťazkou Zuzana Čaputová so 134 188 interakciami. "Oproti Marošovi Šefčovičovi získala takmer o 60 percent viac reakcií,“ dodal Kandrik. Analýza sa zamerala aj na neželané komentáre. „Veľké upratovanie sme zaznamenali najmä u Maroša Šefčoviča. Admini jeho facebookového profilu zmazali až štyri z 10 komentárov,“ zdôraznila Monika Masariková zo Slovenského inštitútu pre bezpečnostnú politiku. Podľa analýzy Šefčovič zmazal 44 percent (4 160) komentárov. "U Zuzany Čaputovej bolo zmazaných 10 percent (854) komentárov," dodala Masariková.

VIAC O TÉME: PREZIDENTSKÉ VOĽBY 2019 NA SLOVENSKU

PREZIDENTSKÉ VOĽBY 2019 NA SLOVENSKU: VÝSLEDKY PREZIDENTSKÝCH VOLIEBViac k témam: Prezidentské voľby 2019 na Slovensku, sociálna sieť
Zdroj: Webnoviny.sk - Šefčovič na sociálnych sieťach „upratoval“ viac ako Čaputová, obaja mali stratégiu pozitívnej kampane © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

BRATISLAVA 27. marca 2019 (WBN/PR) - Mladí ľudia žijú v dynamickom svete a nemajú čas a ani chuť venovať sa vyhľadávaniu informácií, ktoré im hrozia v súvislosti so závislosťou na drogách, či iných substanciách. Projekt Počúvajme o drogách sa preto rozhodol priblížiť ho v krátkej, stručnej, ale výstižnej forme – pomocou rozhlasových fíčrov. "Vytvorili sme súbor desiatich dielov rozhlasových relácií v ktorých sme pokryli najčastejšie témy, ktoré súvisia so závislosťami," vysvetľuje projektový manažér Anton Stašák. "Vysielali s v priebehu približne dvoch mesiacov v rozhlase. Stopáž sme museli prispôsobiť do dvoch minút, aby reportáže bola rozhlasová stanica ochotná vysielať. Našťastie bola odozva veľmi dobrá a ľudia sa dokonca pýtali, kedy bude vysielaný ďalší diel," dodal Stašák. Reportáže, ktoré sa vysielali však boli prerobené do dlhších fíčrov, ktoré majú približne 5 minút. Na väčšej ploche je totiž možné ísť do väčších detailov, no stále sú jednotlivé diely dostatočne dynamické, aby zaujali poslucháča. "Všetky diely sme umiestnili na špeciálnu stránku www.pocuvajmeodrogach.sk, kde sú voľne k dispozícii každému, kto bude mať záujem," vysvetľuje Stašák. Ambíciou projektu je, aby tieto reportáže využili pedagógovia, najmä na stredných školách, a využili ich vo vyučovacom procese a upozornili mladých ľudí na riziká užívania drog. Tematicky sú jednotlivé diely venované rôznym formám závislosti, ale aj práci so závislými, aby adresne upozornili na riziká potenciálnych konzumentov drogy. Časť projektu je adresovaná aj sociálne vylúčeným komunitám a najmä Rómom. V segregovaných osadách sa totiž stále viac rozmáha konzumácia toluénu, ako drogy, ktorá je cenovo dostupná a priamo distribuovaná už aj najmladším deťom. Pre nich bol vytvorený ilustrovaný komiks, ktorý má upozorniť na riziká, ktoré toluén prináša. V spolupráci s Úradom splnomocnenca vlády SR sa pripravila aj rómska a maďarská mutácia komiksu a prostredníctvom terénnych pracovníkov sú výtlačky distribuované priamo do osád. "Naša vďaka určite patrí okrem Minsterstvu zdravotníctva SR aj priamo splnomocnencovi vlády SR pre rómske komunity pánovi Ábelovi Ravaszovi, ktorý nás upozornil na mnohé problémy týchto komunít, ktoré ľudia z "vonka" nemôžu poznať. Problém užívania toluénu je jedným z nich a dúfame, že aj naša snaha pomôže aspoň trochu ho zmierniť," hovorí Stašák. Projekt Počúvajme o drogách bol realizovaný s finančnou podporou Ministerstva zdravotníctva SR – v rámci účelovej dotácie na podporu protidrogových aktivít na rok 2018. Podľa Stašáka však bude pokračovať aj ďalej. "Stránku budeme udržiavať pri živote a ak sa nám podarí získať ďalšie zdroje, určite by sme chceli reportážne spracovať aj iné témy v súvislosti so závislosťami. Je ich totiž, žiaľ, ešte príliš veľa," uzavrel projektový manažér OZ Spoločný záujem.

Viac k témam: drogy, OZ Spoločný záujem, Počúvajme o drogách, prevencia, závislosti
Zdroj: Webnoviny.sk - Projekt Počúvajme o drogách chce mladým ľuďom priblížiť riziká závislostí © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko
Strana 1 z 7

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

K2 Tags

K2 Login

K2 Calendar

« March 2019 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner