01. jún 2020
Facebook

KOŠICE 28. marca (WebNoviny.sk) - Absencia deviatich sudcov na Ústavnom súde Slovenskej republiky (ÚS SR) značne ovplyvňuje vybavovanie podaní na súd. Na základe štatistických údajov za necelý mesiac a pol fungovania súdu v obmedzenom režime to konštatovala sudkyňa Jana Baricová, ktorá v súčasnosti vykonáva úlohu predsedníčky súdu.

Vyššia priemerná dĺžka konaní

Ako agentúru SITA informoval Tomáš Senaj z Kancelárie ÚS SR, súd k 16. februáru, keď sa skončilo volebné obdobie deviatim sudcom vrátane predsedníčky Ivetty Macejkovej, evidoval 685 nevybavených podaní. Od uvedeného dátumu do 27. marca doručili súdu ďalších 265 podaní. V tomto období vybavil jediný funkčný senát 71 podaní, pričom 61 bolo vybavených rozhodnutím. Súd vydal 15 nálezov a 46 uznesení. Ďalších desať podaní odložil. Z vybavených podaní boli okrem vecí pridelených náhodným výberom sudcom spravodajcom pridelené aj naliehavé veci patriace do rozhodovacej pôsobnosti senátu, o ktorých rozhodnutie neznesie odklad. V jednom prípade tak ústavný súd rozhodoval o sťažnosti vo veci porušenia práv maloletých detí a v šiestich prípadoch o sťažnostiach osôb vo výkone väzby. Ako ďalej vyplýva zo štatistiky, z celkového počtu 879 nevybavených podaní evidovaných na ústavnom súde k 27. marcu patrí 27 do rozhodovacej právomoci pléna ústavného súdu. „Na základe uvedených štatistických údajov možno konštatovať, že absencia deviatich z trinástich sudcov ústavného súdu značne ovplyvňuje počet nevybavených podaní (návrhov a sťažností) a priemernú dĺžku jedného konania pred ústavným súdom, keďže umožňuje konanie len vo veciach, v ktorých je príslušný rozhodovať prvý senát ústavného súdu. Pre rozhodovanie vo veciach, v ktorých je príslušné rozhodovať plénum ústavného súdu, je preto nevyhnutné jeho doplnenie,“ uviedla v tejto súvislosti Baricová.

Funkčný iba jeden senát

Ústavný súd rozhoduje od 17. februára iba v jednom senáte, ktorý pracuje v zložení Jana Baricová, Mojmír Mamojka a Miroslav Duriš pri predkladaní pridelených vecí do senátu sudcami spravodajcami Janou Baricovou a Miroslavom Durišom. V zložení Jana Baricová, Jana Laššáková a Mojmír Mamojka pracuje senát pri predkladaní pridelených vecí sudcami spravodajcami Janou Laššákovou a Mojmírom Mamojkom. Parlament vo februári nezvolil v dvoch kolách verejnej voľby ani jedného kandidáta na ústavného sudcu. Vyhlásená preto bola nová voľba, do ktorej sa prihlásilo 30 kandidátov, pričom Eva Fulcová napokon svoju kandidatúru stiahla. Kandidáti minulý týždeň absolvovali dvojdňové vypočúvanie pred Ústavnoprávnym výborom Národnej rady SR, ktorý jednomyseľne odobril všetkých uchádzačov. Voľbou kandidátov sa má plénum parlamentu zaoberať 3. apríla, na schôdzi majú zákonodarcovia zvoliť 18 kandidátov. Z nich následne prezident vymenuje polovicu.

Viac k témam: Ústavný súd SR
Zdroj: Webnoviny.sk - Absencia ústavných sudcov značne ovplyvňuje podania na súde, pribúdajú nevybavené prípady © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko
Chýbajúce pracovné sily možno podľa splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity Ábela Ravasza hľadať aj medzi Rómami. Informoval o tom na tlačovej konferencii po stretnutí so zástupcami samospráv a organizácii. Spolu s Mariánom Valentovičom, generálnym riaditeľom Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny, hovorili aj o možnostiach financovania aktivít v oblastiach zlepšenia zamestnanosti dlhodobo nezamestnaných. Jedným z nástrojov, ako znížiť štatistiku dlhodobo nezamestnaných, sú aktivačné práce. "Aktivačná činnosť sa ukázala ako flexibilný nástroj, ktorý vie zvýšiť šance na zamestnanie ľudí z marginalizovaných skupín a často predstavuje odrazový mostík k dlhodobému zamestnaniu,“ uviedol Ravasz na dnešnej tlačovej konferencii, ktorá sa konala v Spišskej Novej Vsi, okrese, v ktorom ku koncu februára evidovali 1 896 dlhodobo nezamestnaných.

Existuje veľká rezerva

V posledných rokoch sa vytvorilo aj niekoľko nových nástrojov k zvyšovaniu zamestnanosti Rómov, čo prispelo aj k zlepšeniu ich životnej situácie. "Takú vysokú mieru zamestnanosti marginalizovaných skupín, ako máme teraz, sme už dlho nemali. Musíme však konštatovať, že v tejto oblasti stále existuje veľká rezerva. Ak sa nám podarí tento nevyužitý potenciál podchytiť a Rómov lepšie pripraviť na trh práce, firmy nebudú musieť hľadať pracovné sily v zahraničí,“ vysvetlil Ravasz. Prehĺbením spolupráce úradu splnomocnenia s ústredím práce sa podarilo ovplyvniť aj legislatívne zázemie a vylepšiť tak podmienky aktivačnej práce. Podľa Valentoviča až 80 percent všetkých finančných prostriedkov z národných projektov smeruje k týmto skupinám. „Nástrojov na podporu zamestnanosti je veľmi veľa. Od 1. apríla sa mení novela Zákona o hmotnej núdzi, kde poberateľ dávky v hmotnej núdzi, ktorý sa zamestná, dostane príspevok ku mzde vo výške 120 eur počas celého roka, doteraz to bolo len pol roka, a následne ešte ďalší polrok sumu 63 eur. Vieme prispievať na prípravu zamestnanca, na dochádzku do práce, v niektorých prípadoch i na samotnú mzdu od 50 až do výšky 95 percent celkovej ceny práce v závislosti od regiónu,“ doplnil Marián Valentovič.

Úspešný príklad aktivačných prác

Inšpiráciou pre samosprávy má byť podľa splnomocnenca Ravasza nový zborník Dobrá prax aktivačnej práce, ktorý dnes predstavili. „Aktivačná práca sa môže robiť zle, ale aj dobre, a my sme vyzbierali dvadsať príkladov úspešnej a inovatívnej aktivačnej činnosti na území Slovenska. Cieľom je, aby sa čím viac samospráv inšpirovalo dobrou praxou ostatných,“ povedal. Jedným z úspešných príkladov aktivačných prác je ich využitie v rámci miestnej komunity, sociálnych služieb, miestnych poriadkových služieb či obnova štôlne Dionýz v obci Drnava pri Rožňave, kde aj formou aktivačnej činnosti vybudovali nový rekreačný areál. Ďalším príkladom je obnova kultúrnych pamiatok. „Môžem naozaj objektívne povedať, že aktivačné práca majú význam nielen sociálny, ale v konečnom dôsledku aj z pohľadu zamestnanosti. Úspešnosť umiestnenia do zamestnania po aktivačných prácach je zhruba 22 percent,“ doplnil Marián Valentovič, podľa ktorého je aktivačná činnosť jedinečným nástrojom budovania pracovných návykov u znevýhodnených uchádzačov o zamestnanie. Ku koncu februára bolo na Slovensku dlhodobo nezamestnaných 65 365 občanov, znamená to, že sú bez práce dlhšie ako rok, z toho 1 896 v okrese Spišská Nová Ves. Menšie obecné služby tu vykonáva 241 občanov.

Viac k témam: pracovná sila, rómovia, splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity
Zdroj: Webnoviny.sk - Chýbajúce pracovné sily možno hľadať aj medzi Rómami, tvrdí splnomocnenec vlády Ábel Ravasz © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Ekonomika

BRUSEL 28. marca (WebNoviny.sk) - Členské štáty Severoatlantickej aliancie (NATO) vo štvrtok predĺžili mandát súčasného generálneho tajomníka aliancie Jensa Stoltenberga o ďalšie dva roky. Bývalý nórsky premiér tak bude na čele NATO najmenej do 30. septembra 2022. "Ďakujem za prejavenú dôveru," reagoval na toto rozhodnutie Stoltenberg. "Čelíme najväčším bezpečnostným výzvam našej generácie a ja sa teším na to, že budeme naďalej pracovať s našimi spojencami na adaptovaní NATO na nové podmienky a na jej modernizácii," povedal šéf aliancie. Stoltenberg sa po tomto rozhodnutí zaradil na druhé miesto v historickom rebríčku najdlhšie slúžiacich šéfov NATO. Na prvom mieste zostáva aj naďalej bývalý holandský minister zahraničných vecí Joseph Luns, ktorý viedol túto organizáciu 13 rokov od roku 1971.

Viac k témam: NATO
Zdroj: Webnoviny.sk - Členovia NATO predĺžili Stoltenbergovi mandát, generálnym tajomníkom bude ďalšie dva roky © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

LONDÝN 28. marca (WebNoviny.sk) - Dolná komora britského parlamentu bude v piatok opäť, už tretíkrát, hlasovať o dohode o vystúpení Veľkej Británie z Európskej únie, na ktorej sa dohodli britskí vyjednávači s predstaviteľmi EÚ. Vo štvrtok večer o tom informoval predseda Dolnej snemovne Spojeného kráľovstva John Bercow. Dohodu pritom britskí poslanci už dvakrát odmietli, a to oba razy výrazným rozdielom hlasov.

Podmienka neskoršieho odloženia

Teraz sú však signály, že by viacerí poslanci, ktorí oba razy hlasovali proti dohode, mohli na tretí pokus hlasovať za ňu, keďže jej schválenie je podmienkou odloženia brexitu do 22. mája. V opačnom prípade, teda ak Londýn dohodu o brexite ani na tretí pokus neschváli, dala EÚ zatiaľ zelenú predĺženiu termínu brexitu len do 12. apríla.

Boris Johnson podporí dohodu

Jedným z poslancov, ktorí už avizovali, že napriek doterajšiemu nesúhlasu tentoraz za dohodu o brexite predsa len zahlasujú, je aj bývalý minister zahraničných vecí a bývalý starosta Londýna Boris Johnson. Ten má medzi vládnucimi konzervatívcami mnoho podporovateľov, preto je pomerne pravdepodobné, že názor zmenia aj oni. Pravidlá britského parlamentu nepripúšťajú, aby sa o rovnakom návrhu hlasovalo trikrát. Britská vláda však toto pravidlo obíde tak, že dá v piatok hlasovať len o samotnej dohode o vystúpení krajiny z EÚ, no rokovanie sa nebude týkať sprievodnej deklarácie o budúcich vzťahoch medzi Londýnom a úniou. V prechádzajúcich dvoch hlasovaniach poslanci vyjadrovali názor na oba tieto dokumenty naraz.

Viac k témam: Brexit, britský parlament, Európska únia
Zdroj: Webnoviny.sk - Britský parlament bude tretíkrát hlasovať o rovnakej dohode o brexite, vláda obíde pravidlo © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

KOŠICE 28. marca (WebNoviny.sk) - Absencia deviatich sudcov na Ústavnom súde Slovenskej republiky (ÚS SR) značne ovplyvňuje vybavovanie podaní na súd. Na základe štatistických údajov za necelý mesiac a pol fungovania súdu v obmedzenom režime to konštatovala sudkyňa Jana Baricová, ktorá v súčasnosti vykonáva úlohu predsedníčky súdu.

Vyššia priemerná dĺžka konaní

Ako agentúru SITA informoval Tomáš Senaj z Kancelárie ÚS SR, súd k 16. februáru, keď sa skončilo volebné obdobie deviatim sudcom vrátane predsedníčky Ivetty Macejkovej, evidoval 685 nevybavených podaní. Od uvedeného dátumu do 27. marca doručili súdu ďalších 265 podaní. V tomto období vybavil jediný funkčný senát 71 podaní, pričom 61 bolo vybavených rozhodnutím. Súd vydal 15 nálezov a 46 uznesení. Ďalších desať podaní odložil. Z vybavených podaní boli okrem vecí pridelených náhodným výberom sudcom spravodajcom pridelené aj naliehavé veci patriace do rozhodovacej pôsobnosti senátu, o ktorých rozhodnutie neznesie odklad. V jednom prípade tak ústavný súd rozhodoval o sťažnosti vo veci porušenia práv maloletých detí a v šiestich prípadoch o sťažnostiach osôb vo výkone väzby. Ako ďalej vyplýva zo štatistiky, z celkového počtu 879 nevybavených podaní evidovaných na ústavnom súde k 27. marcu patrí 27 do rozhodovacej právomoci pléna ústavného súdu. „Na základe uvedených štatistických údajov možno konštatovať, že absencia deviatich z trinástich sudcov ústavného súdu značne ovplyvňuje počet nevybavených podaní (návrhov a sťažností) a priemernú dĺžku jedného konania pred ústavným súdom, keďže umožňuje konanie len vo veciach, v ktorých je príslušný rozhodovať prvý senát ústavného súdu. Pre rozhodovanie vo veciach, v ktorých je príslušné rozhodovať plénum ústavného súdu, je preto nevyhnutné jeho doplnenie,“ uviedla v tejto súvislosti Baricová.

Funkčný iba jeden senát

Ústavný súd rozhoduje od 17. februára iba v jednom senáte, ktorý pracuje v zložení Jana Baricová, Mojmír Mamojka a Miroslav Duriš pri predkladaní pridelených vecí do senátu sudcami spravodajcami Janou Baricovou a Miroslavom Durišom. V zložení Jana Baricová, Jana Laššáková a Mojmír Mamojka pracuje senát pri predkladaní pridelených vecí sudcami spravodajcami Janou Laššákovou a Mojmírom Mamojkom. Parlament vo februári nezvolil v dvoch kolách verejnej voľby ani jedného kandidáta na ústavného sudcu. Vyhlásená preto bola nová voľba, do ktorej sa prihlásilo 30 kandidátov, pričom Eva Fulcová napokon svoju kandidatúru stiahla. Kandidáti minulý týždeň absolvovali dvojdňové vypočúvanie pred Ústavnoprávnym výborom Národnej rady SR, ktorý jednomyseľne odobril všetkých uchádzačov. Voľbou kandidátov sa má plénum parlamentu zaoberať 3. apríla, na schôdzi majú zákonodarcovia zvoliť 18 kandidátov. Z nich následne prezident vymenuje polovicu.

Viac k témam: Ústavný súd SR
Zdroj: Webnoviny.sk - Absencia ústavných sudcov značne ovplyvňuje vybavovanie podaní, pribúdajú nevybavené prípady © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

LAUSANNE 28. marca (WebNoviny.sk) - Zimné olympijské hry v Pjongčangu 2018 vygenerovali o 8% viac príjmov v porovnaní so ZOH 2014 v Soči. Medzinárodný olympijský výbor (MOV) rozdelí tieto peniaze rovným dielom medzi medzinárodné športové federácie a národné olympijské výbory. Rečou čísel: v hre je celková suma 430 miliónov USD (382 mil. eur), čiže po 215 miliónov USD (191 mil. eur) sa ujde športovým federáciám aj olympijským výborom v jednotlivých krajinách. Rozhodol o tom výkonný výbor MOV a informuje špecializovaný olympijský portál insidethegames.biz. Pre porovnanie, po ZOH 2014 putovalo pre národné olympijské výbory a športové federácie 199 mil. USD, čiže 177 mil. eur. Približne tú istú sumu ako teraz distribuovali po ZOH 2010 vo Vancouveri. "Financovanie ZOH je založené na modeli solidarity. Znamená to, že všetci sa podieľajú nielen na financovaní, ale majú podiel aj na finančnom profite. To platí nielen pre organizačný výbor hier a hostiteľskú krajinu, ale celé svetové olympijské hnutie vrátane všetkých jeho členov," uviedol prezident MOV Thomas Bach.

Viac k témam: Medzinárodný olympijský výbor (MOV), zimné olympijské hry, ZOH Zimné olympijské hry 2018 Pjongčang
Zdroj: Webnoviny.sk - Zimné olympijské hry v Pjongčangu zarobili viac ako v Soči, MOV rozdelí stovky miliónov dolárov © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Sport

TEHERÁN 28. marca (WebNoviny.sk) - Počet obetí mohutných záplav, ktoré v pondelok zasiahli rozsiahle územia v Iráne, sa zvýšil na 44. Informovali o tom vo štvrtok iránske médiá. Ešte v stredu iránska štátna televízia hlásila len sedemnásť obetí a 74 zranených. Ako vo štvrtok informoval predstaviteľ štátnej záchrannej služby Hamidréza Chamkíh, záplavy od pondelka postihli už desať iránskych provincií. V mnohých častiach krajiny sa pritom môže situácia naďalej zhoršovať, keďže tu hrozia ďalšie výdatné zrážky.Viac k témam: záplavy
Zdroj: Webnoviny.sk - Video: Irán zasiahli mohutné záplavy, počet obetí stúpa © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

VATIKÁN 28. marca (WebNoviny.sk) - Vatikán vo štvrtok objasnil dôvod, prečo pápež František odmietal nechať si pobozkať pápežský prsteň počas pondelňajšej ceremónie v Lorete. Ako uviedol hovorca Vatikánu Alessandro Gisotti, dôvodom bola pápežova obava zo šírenia baktérií.

Problém zo zdravotného hľadiska

"Svätý otec mi povedal, že dôvod bol veľmi jednoduchý: Hygiena. Chcel predísť riziku nakazenia ľudí, nie seba". Hovorca dodal, že pápež nemá nič proti bozkávaniu prsteňa pri menších audienciách. V prípade, keď sa postupne zdraví s desiatkami a stovkami ľudí, tak ako tomu bolo v pondelok v Lorete, je to však už podľa neho problém zo zdravotného hľadiska. Počas stredajšej audiencie na Námestí svätého Petra vo Vatikáne už pápež dovolil mníškam a kňazom, aby mu prsteň pobozkali.

Video neukazovalo celú pravdu

Celú kauzu vyvolalo video z pondelňajšej ceremónie, ktoré sa rozšírilo po internete a na ktorom vidno, ako pápež odťahoval ruku, ktorú chceli veriaci pobozkať. Za tento krok si vyslúžil kritiku zo strany konzervatívcov, ktorí to pochopili tak, že opustil cirkevnú doktrínu a vzdáva sa starých tradícií, v rámci ktorých pobozkanie prsteňa symbolizuje podriadenosť veriacich pápežovi a ich oddanosť cirkvi. Neskôr sa však ukázalo, že video neukazuje celú pravdu a pápež najprv veriacim podával ruku a nechal si ju aj pobozkať. Odťahovať ju začal až po tom, čo už takto pozdravil veľký počet ľudí. Každý pápež si vyberá svoj vlastný prsteň, ktorý na konci jeho úradovania zničia, čo formálne symbolizuje koniec jeho pôsobenia a má zabrániť aj falšovaniu. František má strieborný pozlátený prsteň, ktorý zobrazuje Svätého Petra držiaceho kľúče od Svätej stolice.


Viac k témam: pápež, pápežský prsteň
Zdroj: Webnoviny.sk - Pápež vysvetlil, prečo si nechcel nechať pobozkať prsteň. Obával sa zdravotných problémov © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

BRATISLAVA 28. marca (WebNoviny.sk) - Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky upozorňuje na výskyt nebezpečných výrobkov v Európskej únii, ktoré nahlásili do systému RAPEX (rýchly výstražný systém pre nepotravinárske výrobky) kontrolné orgány v Litve, Rakúsku a v Nemecku. Ako agentúru SITA informoval hlavný hygienik SR Ján Mikas, ide o telový krém značky Sabelnik vyrobný v Ruskej federácii, výrobná dávka: COMARUM PALUSTRE, 460701166602610, výrobca: KroliovFarm.

Krém môže spôsobiť alergickú reakciu

Krém obsahuje zmes konzervačných látok Methylisothiazolinone a Methylchloroisothiazolinone, čo je v rozpore s nariadením Európskeho parlamentu a Rady o kozmetických výrobkoch. Zmes je povolená len do zmývateľných výrobkov. Krém pri dlhšom kontakte s pokožkou môže spôsobiť alergickú reakciu. Hlavný hygienik upozorňuje, že výrobky nahlásené do systému RAPEX sa môžu vyskytovať aj na Slovensku. Do systému RAPEX bol ďalej nahlásené telový gél Sustavit Okopnik Mumijo, značky Neogalen, vyrobený v Rusku, výrobná dávka/čiarový kód: 7640123861824, výrobca KroliovFarm, ďalej telový gél Sustavit - Reumatin, značky Neogalen, výrobná dávka/čiarový kód: 7640123861824. Do systému pre nebezpečné výrobky nahlásili aj gél na spaľovanie tukov Thermo Xtrem Gel značky Nutrytec, výrobná dávka: Ultraconcentrated Effecto Calor, čiarový kód: 8436035242313, vyrobený v Španielsku. Tieto prípravky taktiež obsahujú zmes konzervačných látok Methylisothiazolinone a Methylchloroisothiazolinone.

Nebezpečná farba na tetovanie

Hygienici tiež upozorňujú na farby na tetovanie: Dark Brown od značky Intenze, výrobná dávka: LOT: SS261, batch: RX51IMX40, best before: 09.2022, vyrobený v USA a Terra di Sienna od značky Intenze, výrobná dávka: LOT: SS227, batch: RX46Q23Y79W124O75RD69G89IMX40, vyrobený v USA. Tieto farby na tetovanie obsahujú nikel (104 +/- 15 mg. kg-1 a 95,8 +/- 13,4 mg. kg-1), čo nie je v súlade s rezolúciou Rady Európy, ktorá stanovuje požiadavky a kritériá na bezpečnosť farieb na tetovanie.

Viac k témam: nebezpečné výrobky, RAPEX rýchly výstražný systém pre nepotravinárske výrobky, ÚVZ Úrad verejného zdravotníctva SR
Zdroj: Webnoviny.sk - Foto: Hygienici odhalili nebezpečné výrobky, upozorňujú na telový krém či gél na spaľovanie tuku © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Zdravie

BRATISLAVA 28. marca 2019 (WBN/PR) - Takzvaná generácia mileniálov nesie na svojich pleciach našu budúcnosť. Sú to práve oni,  kto v najbližších rokoch obohatia rady pracovníkov v najrôznejších spoločnostiach. Farmaceutická spoločnosť Sanofi preto v priebehu minulého roka ponúkla vybraným študentom možnosť stáže. Štyria vybraní študenti farmaceutickej a prírodovedeckej fakulty UK v Bratislave sa tak na necelé štyri mesiace stali súčasťou tímu farmaceutickej spoločnosti Sanofi na Slovensku. Stáž bola prínosná pre všetkých zúčastnených. Študentom umožnila nazrieť do korporátneho prostredia a získať praktické skúsenosti z odboru, ktorému sa na škole venujú a manažérov zase na oplátku obohatila o cenné poznatky ako s mladými talentami pracovať. Hlavným cieľom projektu bolo nadviazať s vysokými školami perspektívnu spoluprácu, ktorá do  budúcnosti pomôže získať talentovaných študentov už v priebehu štúdia. Nadchnúť študentov však nebolo zďaleka také jednoduché, a preto spoločnosť zvolila pre svoju informačnú kampaň kreatívny názov "Sanofi - účinná látka vašej budúcnosti". "Aby sa nám podarilo študentov motivovať k účasti na stáži v našej spoločnosti, pripravili sme vopred na školách  informačnú kampaň, ktorá zahŕňala letáky, virálne videá či interaktívne súťaže. Zúčastnili sme sa na Kariérnych dňoch farmácie, kde sme pre študentov pripravili bohatý program vrátane prednášok, " vysvetlila Beáta Kujanová, komunikačná manažérka Sanofi. Študenti, ktorí prejavili záujem o stáž  v Sanofi, museli v prvom rade dodať svoj životopis spolu so stručným motivačným listom o tom, prečo by práve oni mali byť "účinnou látkou Sanofi". Vybraných študentov potom čakalo ešte viackolové výberové konanie, kde o svojich schopnostiach museli presvedčiť oddelenie ľudských zdrojov.  Stáž nakoniec získali traja študenti Farmaceutickej fakulty UK v Bratislave a študentka medicínskej biológie na bratislavskej Prírodovedeckej fakulte UK.

Neoceniteľné skúsenosti

Realitou, s ktorou sa čerství absolventi často stretávajú, sú vysoké požiadavky na predchádzajúce skúsenosti z odboru. Získať však v priebehu štúdia farmácie prax inde, než v lekárni, je pre študentov pomerne komplikované. "Jeden z dôvodov, prečo ma ponuka stáže v Sanofi zaujala bol ten, že som si svoju kariéru nepredstavoval len v lekárni. Chcem dosiahnuť niečo viac a stáž v spoločnosti s takým množstvom produktov som považoval vo všetkých smeroch za dobrý krok," doplnil stážista Michal. Práve v Sanofi tak dostal so svojimi kolegami možnosť uplatniť svoje teoretické vedomosti v praxi a vyskúšať si prácu skutočných manažérov v autentickom prostredí, a to hneď na niekoľkých oddeleniach farmaceutickej spoločnosti. "Spolupracovala som na existujúcich projektoch, zúčastnila som sa kongresu, riešila rôzne situácie a problémy, pri ktorých som mala možnosť rozvíjať svoj potenciál a kritické myslenie," opísala rozsah svojich skúseností stážistka Bianka. Rovnako pozitívne skúsenosti si zo stáže odniesla aj Monika. "Od začiatku som sa cítila ako súčasť tímu, ako právoplatný člen rodiny Sanofi. Pomohli tomu všetky tie vstupné školenia, technika, ktorú sme mali k dispozícii ako aj priateľský prístup zo strany zamestnancov."

Všestranný prínos nielen pre študentov

Nadšenie študentov rovnako zdieľajú aj manažéri zo Sanofi. Ocenili predovšetkým samostatnosť, akú stážisti prejavili pri riešení im doposiaľ neznámych problémov spojených s každodennou pracovnou realitou vo farmaceutickej firme. "Pre našich kolegov bolo zaujímavé dozvedieť sa, ako je činnosť farmaceutického priemyslu vnímaná z pozície externistov. Som presvedčená, že projekt bol prínosný pre všetky zúčastnené strany", dodáva Kujanová. Spoločnosť Sanofi plánuje zrealizovať stáže pre študentov aj v tomto roku. Viac informácií vám poskytne oddelenie ľudských zdrojov spoločnosti Sanofi Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript. .

O spoločnosti Sanofi

Spoločnosť Sanofi je globálna biofarmaceutická spoločnosť zameraná na zdravie ľudí. Zameriavame sa na prevenciu rôznych ochorení prostredníctvom našich vakcín, poskytujeme pacientom inovatívnu liečbu, aby sme bojovali proti bolesti a utrpeniu. Pomáhame pacientom, ktorí trpia vzácnymi chorobami a podporujeme milióny ľudí s dlhodobými chronickými chorobami. S viac než 100 000 zamestnancami vo viac ako 100 krajinách transformuje Sanofi vedecké inovácie na riešenia zdravotnej starostlivosti po celom svete. Sanofi, Empowering Life

Kontakt

Ing. Beáta Kujanová Komunikačný manažér Sanofi-aventis Pharma Slovakia s.r.o. Einsteinova 24, 851 01 Bratislava Mobil : +421 915 999 460 Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript. Obozretné vyhlásenia spoločnosti Sanofi Táto tlačová správa obsahuje obozretné vyhlásenia, ktoré sú definované v Zákone o procesnej reforme ochrany súkromných informácií z roku 1995, v znení neskorších úprav. Obozretné vyhlásenia sú vyhlásenia, ktoré nie sú historickými skutočnosťami. Tieto vyhlásenia zahŕňajú prognózy a odhady, vrátane predpokladov a vyhlásení o plánoch, cieľoch a očakávaniach s ohľadom na budúce udalosti, operácie, produkty a služby, ako aj vyhlásení o budúcich činnostiach. Obozretné vyhlásenia sa všeobecne identifikujú pomocou výrazov "očakávať", "predpokladať", "veriť", "zamýšľať", "odhadovať", "plánovať" a podobných vyjadrení. Hoci vedenie spoločnosti Sanofi verí, že očakávania vyjadrené v takýchto obozretných vyhláseniach sú racionálne, upozorňuje investorov, že obozretné vyhlásenia podliehajú rozličným rizikám a neistotám, z ktorých mnohé je ťažko predvídať a vo všeobecnosti nie sú pod kontrolou spoločnosti Sanofi, a ktoré by mohli spôsobiť významné rozdiely medzi skutočnými výsledkami a vývojom a tými, ktoré boli uvedené, predpokladané alebo plánované v obozretných informáciách a vyhláseniach. Tieto riziká a neistoty zahŕňajú, okrem iného, neistoty, ktoré sú súčasťou výskumu a vývoja, budúce klinické dáta a analýzy vrátane post-marketingových dát a analýz, rozhodnutia regulačných autorít, ako napríklad FDA alebo EMA týkajúce sa toho či a kedy schvália nejaký liek, zariadenie alebo biologickú aplikáciu, ktoré môžu byť podané pre akýchkoľvek produktových kandidátov, ako aj ich rozhodnutia týkajúce sa označovania a iných skutočností, ktoré by mohli ovplyvniť dostupnosť a komerčný potenciál takýchto produktových kandidátov, absencia záruky, že produktový kandidát, ak bude schválený, bude komerčne úspešný, budúce schvaľovanie a komerčný úspech terapeutických alternatív. Rovnako tieto riziká zahŕňajú schopnosť spoločnosti Sanofi benefitovať z existujúcich príležitostí a/alebo získania regulačných povolení. Ďalej sa jedná o riziká spojené s duševným vlastníctvom, prebiehajúcimi či budúci súdnymi procesmi, vývojom menových kurzov, úrokových mier, nestálymi ekonomickými podmienkami, vplyvom nákladovo obmedzujúcich aktivít, priemerným množstvom nesplatených akcií, ako aj alternatív diskutovaných alebo identifikovaných vo verejných súboroch s SEC a AMF vytvorených spoločnosťou Sanofi vrátane tých, ktoré boli vymenované pod "Rizikovými faktormi" a "Upozornením na obozretné vyhlásenia" vo výročnej správe spoločnosti Sanofi vo Formulári 20-F pre rok končiaci 31. decembrom 2017. Spoločnosť Sanofi okrem povinností vyplývajúcich z príslušných právnych predpisov nepreberá žiadnu zodpovednosť za aktualizáciu alebo revíziu akýchkoľvek obozretných informácií alebo vyhlásení. Kód materiálu: SACS.SA.19.03.0183 Vydané: 28.3.2019 Sanofi-aventis Pharma Slovakia, s.r.o. – Einsteinova 24 – 851 01 – Bratislava – www.sanofi.sk

Viac k témam: farmaceutický priemysel, Sanofi, stáž
Zdroj: Webnoviny.sk - Tím spoločnosti Sanofi posilnili nadšení študenti © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko
Strana 1 z 6

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

K2 Tags

K2 Login

K2 Calendar

« March 2019 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner