01. jún 2020
Facebook

LONDÝN 30. marca (WebNoviny.sk) - Postupne sa začínajú vynárať detaily z posledných chvíľ Boeingu 737 MAX 8 spoločnosti Ethiopian Airlines, ktorý havaroval pri Addis Abebe pred tromi týždňami.

Nos Boeingu tlačil k zemi

Vinu za nešťastie, ktoré pripravilo o život všetkých ľudí na palube, odborníci pripisujú stabilizačnému systému lietadla. Ten má zabrániť prílišnému zdvihnutiu nosu a následnej strate vztlaku. Nos lietadla nasmeruje dolu, ak lietadlu hrozí zastavenie. Čoskoro po vzlietnutí, len vo výške 137 metrov nad zemou, začal systém na základe chybných informácií zo senzorov tlačiť nos Boeingu k zemi a piloti sa márne snažili dostať stroj pod kontrolu. Dokazujú to aj výňatky z ich poslednej konverzácie pilotov, v ktorej jeden druhému hovoril: "Zdvihni to! Zdvihni to!" informuje denník Wall Street Journal. Lietadlo následne havarovalo len šesť minút po štarte.

Problémy s kontrolou stroja

Americký Federálny letecký úrad (FAA) už skôr uviedol, že dáta zo satelitov ukázali, že pohyby letu ET302 boli podobné pohybom letu 610 spoločnosti Lion Air, ktorý sa zrútil pri Indonézii v októbri a pri ktorom zomrelo 189 ľudí. Obe lietadlá leteli s nepravidelnými zmenami nadmorskej výšky, čo by mohlo naznačovať, že obaja piloti mali problémy s kontrolou stroja. Krátko po vzlietnutí sa obe posádky usilovali vrátiť na letisko, ale nepodarilo sa im to. Let ET302 spoločnosti Ethiopian Airlines havaroval 10. marca ráno zhruba 50 kilometrov južne od Addis Abeby. Zomrelo všetkých 157 osôb na palube, medzi nimi štyria Slováci.

Viac k témam: Boeing, Boeing 737 MAX, Ethiopian Airlines, Havária Boeingu Ethiopian Airlines (let ET302)
Zdroj: Webnoviny.sk - „Zdvihni to!“ Zverejnili posledný rozhovor pilotov Ethiopian Airlines tesne pred haváriou Boeingu © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

CARACAS 30. marca (WebNoviny.sk) - Medzinárodná federácia spoločností Červeného kríža a Červeného polmesiaca v piatok oznámila, že dodá pomoc do Venezuely. Zároveň varovala, že nebude tolerovať žiadne zasahovanie do týchto snáh zo strany prezidenta Nicolása Madura či opozičného lídra Juana Guaidóa. Prezident federácie Francesco Rocca na tlačovej konferencii v Caracase spresnil, že humanitárna organizácie môže začať s distribúciou pomoci pre približne 650-tisíc obyvateľov juhoamerickej krajiny do približne pätnástich dní. Upozornil však, že Červený kríž "nikdy nebude akceptovať zasahovanie zo strany iných hráčov". Venezuela je podľa Roccu hlboko rozdelená krajina a je preto nevyhnutné, aby to žiadna zo strán nevyužila v svoj prospech. Guaidó si však takmer okamžite po oznámení príchodu pomoci pripísal za ňu zásluhy a označil ju za víťazstvo pre "náš boj".

Viac k témam: červený kríž, humanitárna pomoc
Zdroj: Webnoviny.sk - Červený kríž poskytne pomoc Venezuele, nebude tolerovať žiadne zásahy Madura či Guaidóa © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

BRATISLAVA 30. marca (WebNoviny.sk) - Poľska turistka, ktorá padala niekoľko desiatok metrov zo Zbojníckeho chodníka v Tiesňavách nad obcou Terchová, neprežila. Ako informuje horská záchranná služba na svojej internetovej stránke, k incidentu ich privolali v doobedňajších hodinách. Na miesto pádu, ktoré sa nachádzalo neďaleko prístupovej cesty, prišli súbežne horskí záchranári a posádka rýchlej zdravotnej pomoci. Tí sa snažili poskytnúť 53-ročnej turistke pomoc, žiaľ, neúspešne. Telesné pozostatky previezli do Štefanovej, kde ich odovzdali privolanej pohrebnej službe a polícii.

Viac k témam: Horskí záchranári, turistka, záchranári
Zdroj: Webnoviny.sk - Turistka padala desiatky metrov zo Zbojníckeho chodníka, záchranári bojovali o jej život © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

BRATISLAVA 30. marca (WebNoviny.sk) - Nový honorárny konzulát Slovenska otvorili vo Vientiane (Laos). Jeho cieľom je skvalitniť služby pre slovenských cestovateľov do juhovýchodnej Ázie a rozšíriť spoluprácu medzi Slovenskom a Laosom. Tento honorárny konzulát je prvým v štyroch krajinách - Mjanmarsku, Kambodži Thajsku a samotnom Laose, pričom všetky tieto krajiny pokrýva veľvyslanectvo SR v Thajsku. Honorárnym konzulom SR v Laose so sídlom vo Vientiane je Vongnam Vongvilay, laoský podnikateľ v oblasti výroby reklám, ktorý v minulosti študoval na Slovensku.

Viac k témam: konzulát, minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR
Zdroj: Webnoviny.sk - Slovensko otvorilo vo Vientiane honorárny konzulát, jeho šéfom je laoský podnikateľ © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

BRATISLAVA 30. marca (WebNoviny.sk) - Prezident Slovenského olympijského a športového výboru (SOŠV) Anton Siekel po zhromaždení potrebných poznatkov zostavil desať "faulov" zákona o športe. Patria medzi ne nové prekážky, ktoré zabraňujú rozvoju športu či neúmerné administratívne zaťaženie športových organizácií. Zákon podľa Siekela napríklad nezaviedol poriadok do financovania športu a je v ňom zahrnutý nesprávny vzorec na rozdeľovanie peňazí. Informácie uverejnil portál Slovenskej triatlonovej únie (STÚ). Desať "faulov" zákona o športe podľa Antona Siekela: - Nové prekážky brániace rozvoju športu, - Neúmerné administratívne zaťaženie športových organizácií, - Zákon nezaviedol poriadok do financovania športu, - Nesystémová zmena statusu športovcov v kolektívnych športoch na zamestnancov športových klubov bez možnosti dodatočných príjmov pre kluby, - Zákon nastavil nevyžiadanú reguláciu povolaní v športe, - Chýba motivácia podnikateľských subjektov podporovať šport, - Zbytočné preinformatizovanie športového odvetvia, - Nedostatočne nastavené mechanizmy dotačného systému, - Nesprávny vzorec na rozdeľovanie peňazí, - Zákon nepomáha rozvíjať športovú infraštruktúru.

Zdroj: Webnoviny.sk - Siekel kritizuje zákon o športe, medzi desať „faulov“ patrí aj neporiadok vo financovaní © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Sport

KYJEV 30. marca (WebNoviny.sk) - Pred prezidentskými voľbami na Ukrajine vládne predvolebným prieskumom komik Volodymyr Zelenskyj, ktorý ešte nikdy nezastával žiadnu politickú funkciu.

Témy predvolebnej kampane

Ani on však zjavne nezíska podporu potrebnú na víťazstvo v prvom kole. Hlavnými témami predvolebnej kampane bol boj proti rozšírenej korupcii a separatistický konflikt na východe krajiny. O kreslo prezidenta Ukrajiny zabojuje v nedeľu celkovo 39 kandidátov. Prezidenta Petra Porošenka, ktorý sa usiluje o druhý mandát, podporuje 13,7 percenta voličov. Vyplýva to z prieskumu, ktorý v piatok zverejnil Kyjevský medzinárodný sociologický ústav.

Kandiduje aj žena

Zelenskyj, ktorý si prezidenta zahral už v obľúbenom televíznom seriáli, presvedčil podľa týchto údajov až 20,9 percenta voličov a je tak favoritom volieb. Treťou najsilnejšou kandidátkou je expremiérka Julija Tymošenková, ktorej prieskum pripisuje 9,7 percentnú podporu. Pokiaľ žiadny z kandidátov nezíska absolútnu väčšinu hlasov, druhé kolo sa uskutoční 21. apríla.

Viac k témam: prezidentské voľby na Ukrajine
Zdroj: Webnoviny.sk - Predvolebným prieskumom na Ukrajine vládne komik Zelenskyj, prezidenta si zahral len v seriáli © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

BRATISLAVA 30. marca (WebNoviny.sk) - Aktivisti Lesoochranárskeho zoskupenia VLK aj počas druhého kola prezidentských volieb zbierajú podpisy pod Petíciu za lepšiu ochranu prírody.

Chcú zozbierať stotisíc podpisov

Svoj podpis môžu občania pridať pred vybranými volebnými miestnosťami v Bratislave, v Košiciach a v Prešove. Petícia žiada bezzásahový spôsob ochrany prírody na desatich percentách územia Slovenska. Cieľom je zozbierať viac ako 100 000 podpisov, aby sa problémom musel zaoberať parlament. Agentúre SITA to potvrdila Katarína Grichová z VLK-a. Pred volebnými miestnosťami podpisy zbierali aj v prvom kole prezidentských volieb v Bratislave. Nateraz majú vyzbieraných 10 000 podpisov. „Naším dlhodobým cieľom, ktorý už 30 rokov máme vo vízii LZ VLK, je aspoň desať percent územia Slovenska bez zásahu. Vytvárame tzv. sieť evolučných lesov, kde sa nerobí nič - nerúbe, nesadí, nepoľuje, nepoužívajú pesticídy, nejazdí autami, nie je tam invazívny výskum. Okrem iných aktivít máme na dosiahnutie tohto cieľa aj túto petíciu. V nej takisto nájdete požiadavku na zjednodušenie kategórií územnej ochrany prírody a požiadavku na voľný pohyb peších osôb po chránených územiach,“ uviedla Grichová.

Prísna ochrana prírody

Dodala, že ich sympatizanti a členovia oslovujú ľudí a zbierajú podpisy pred volebnými miestnosťami tak, aby žiadnym spôsobom nezasahovali do konania volieb. Stránka lesoochranárskeho zoskupenia uvádza, že ochranu päť percent územia Slovenska bezzásahovým režimom, v ktorom by mali byť zahrnuté dostatočne veľké jadrové zóny národných parkov, si už ministerstvo životného prostredia osvojilo a požiadavka je zapracovaná do Envirostratégie do roku 2030. „Prísnu ochranu je však potrebné zabezpečiť aj mnohým územiam mimo národných parkov, a to minimálne na ploche ďalších päť percent rozlohy Slovenska. Ohrozené ťažbou sú nielen lesy, ktoré nie sú legislatívne dostatočne chránené, vrátane lesov zapísaných v zozname Svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO, ale i územia, ktoré majú najvyšší stupeň ochrany,“ konštatuje VLK.

Viac k témam: bezzásahové zóny, Lesoochranárske zoskupenie VLK
Zdroj: Webnoviny.sk - Ochranári zbierajú podpisy pod Petíciu za lepšiu ochranu prírody, žiadajú viac bezzásahových zón © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

BRATISLAVA 30. marca (WebNoviny.sk) - Poľska turistka, ktorá padala niekoľko desiatok metrov zo Zbojníckeho chodníku v Tiesňavách nad obcou Terchová, neprežila. Ako informuje horská záchranná služba na svojej internetovej stránke, k incidentu ich privolali v doobedňajších hodinách. Na miesto pádu, ktoré sa nachádzalo neďaleko prístupovej cesty, prišli súbežne horskí záchranári a posádka rýchlej zdravotnej pomoci. Tí sa snažili poskytnúť 53-ročnej turistke pomoc, žiaľ, neúspešne. Telesné pozostatky previezli do Štefanovej, kde ich odovzdali privolanej pohrebnej službe a polícii.

Viac k témam: Horskí záchranári, turistka, záchranári
Zdroj: Webnoviny.sk - Poľská turistka padala desiatky metrov zo Zbojníckeho chodníku, záchranári bojovali o jej život © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

BRATISLAVA 30. marca (WebNoviny.sk) - Hasiči bojujú s požiarom porastu a odpadu v Janíkovom dvore v Bratislave. Ako agentúru SITA informovalo operačné stredisko Hasičského a záchranného zboru v Bratislave, požiar nahlásili krátko pred 16:00. Hasiči zistili, že ide o požiar odpadu a porastu s rozmermi 50 x 50 metrov. Zasahuje pri ňom 10 hasičov s tromi kusmi hasičskej techniky. Pracujú na lokalizácii požiaru, aby sa ďalej nešíril. Nehlásia žiadnu zranenú alebo usmrtenú osobu.

Viac k témam: hasiči, požiar
Zdroj: Webnoviny.sk - Hasiči bojovali s ohňom v Janíkovom dvore, kde horel porast aj odpad © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

FRANKFURT 30. marca (WebNoviny.sk) - Nemecká polícia zatkla na západe krajiny desať osôb podozrivých z plánovania teroristického útoku. Tlačová agentúra dpa s odvolaním sa na prokuratúru uviedla, že podozrivých zadržali v piatok a v sobotu v mestách Essen, Düsseldorf, Wuppertal, Mönchengladbach, Duisburg a Ulm. Hovorca prokuratúry v Düsseldorfe v sobotu povedal, že skupinu vyšetrujú pre možné napojenie na teroristickú organizáciu Islamský štát. Buď ako jej sympatizanti, alebo ako odnož plánovali podozriví podľa slov hovorcu "závažný násilný podvratný čin". Čo malo byť ich cieľom, ale nešpecifikoval. Medzi zadržanými je jeden občan Tadžikistanu, národnosti zvyšných nie sú známe.

Viac k témam: Islamský štát, nemecká polícia, teroristický útok
Zdroj: Webnoviny.sk - Nemecká polícia zatkla desať osôb podozrivých z plánovania teroristického útoku © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet
Strana 1 z 4

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

K2 Tags

K2 Login

K2 Calendar

« March 2019 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner