25. január 2020
Facebook

BRATISLAVA 31. marca (WebNoviny.sk) - Víťazke volieb Zuzane Čaputovej zablahoželali aj najvyšší ústavní predstavitelia Českej republiky - prezident Miloš Zeman a premiér Andrej Babiš. Hovorca českého prezidenta Miloša Zemana Jiří Ovčáček na sociálnej sieti Twitter napísal: „Blahoželáme Zuzane Čaputovej k víťazstvu v prezidentských voľbách na Slovensku. Veríme, že česko-slovenské vzťahy a spolupráca Vyšehradskej štvorky zostanú nadštandardné. Tešíme sa na stretnutie v Českej republike.“

Silné hlasovanie v srdci Európy

Podľa českého premiéra Zuzana Čaputová viedla férovú kampaň a zostala sama sebou. „Nech sa jej darí spájať všetkých ľudí v nám najbližšej krajine, na Slovensku. Maroš Šefčovič prijal prehru korektne. Želám mu úspešné pôsobenie v Európskej komisii a teším sa na ďalšiu spoluprácu,“ napísal na Twitteri. Ku gratulantom na Twitteri sa pripojili aj predseda Európskej rady Donald Tusk. „Gratulujem Zuzane Čaputovej k zvoleniu za prezidentku Slovenska. Bolo to veľmi silné hlasovanie v srdci Európy za slušnosť v politike, vládu práva a toleranciu,“ napísal.

Signál nádeje

Budúcej slovenskej prezidentke ešte v noci prostredníctvom sociálnej a mikroblogovacej siete Twitter zablahoželal predseda Aliancie liberálov a demokratov za Európu Guy Verhofstadt. „Gratulujem, Zuzana Čaputová, liberálna prezidentka pre Slovensko! Ľudia na Slovensku vyslali vaším zvolením Európe signál nádeje: humanizmus, slušnosť, solidarita a odvaha. Čerstvý vietor do liberálnych a centristických plachiet, budujme spolu Európu!,“ napísal. Blahoželanie prišlo prostredníctvom Twitteru aj od litovskej prezidentky Dalie Grybauskaiteovej: „Gratulujem, Zuzana Čaputová, novozvolená prezidentka Slovenska! Želám veľa úspechov v službe vašej krajine a jej ľuďom!“ Novou prezidentkou Slovenska sa stane Zuzana Čaputová. Podľa oficiálnych výsledkov získala 1 056 582 hlasov, to znamená 58,40 percenta. Marošovi Šefčovičovi odovzdalo svoj hlas 752 403 voličov, čo je 41,59 percenta. Úrad prezidenta bude po prvýkrát v histórii novodobých slovenských dejín viesť žena. Zobraziť fotogalériu k článku:
Prezidentské voľby 2019 na Slovensku

VIAC O TÉME: PREZIDENTSKÉ VOĽBY 2019 NA SLOVENSKU

PREZIDENTSKÉ VOĽBY 2019 NA SLOVENSKU: VÝSLEDKY PREZIDENTSKÝCH VOLIEBViac k témam: Prezidentské voľby 2019 na Slovensku
Zdroj: Webnoviny.sk - Čaputovej blahoželali Zeman, Babiš či Tusk. Jej zvoleniu sa potešil aj šéf európskych liberálov © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

BRATISLAVA 31. marca (WebNoviny.sk) - Slovenská republika a Česká republika sa na stretnutí ministerstiev školstva dohodli na vytvorení spoločnej pracovnej bilaterálnej skupiny pre oblasť odborného vzdelávania a prípravy a celoživotného vzdelávania, a to aj s účasťou ďalších krajín V4 a Rakúska.

Treba podporovať kvalitu

Ako agentúru SITA informoval odbor komunikácie a protokolu ministerstva školstva, témami spoločnej diskusie boli okrem iného výzvy spojené s priemyselnou revolúciou 4.0, optimalizácia systému vzdelávania, vyššia flexibilita vzdelávacích ciest jednotlivca, validácia a uznávanie výsledkov predošlého vzdelávania či adaptácia vzdelávania na potreby trhu práce. Aj napriek odlišnému prístupu k systému duálneho vzdelávania sa odborníci oboch rezortov zhodli na podpore systémových opatrení smerujúcich k zvýšeniu účasti zamestnávateľov na výkone praktického vyučovania. Zároveň sa zhodli na tom, že treba podporovať kvalitu v odbornom vzdelávaní a príprave na systémovej úrovni, ako aj na úrovni poskytovateľov odborného vzdelávania a prípravy.

Vzdelávanie má reagovať efektívnejšie

Predmetom diskusie boli aj skúsenosti so systémom anticipácie zručností na trhu práce. V období neustále častejších zmien na trhu práce spôsobených digitalizáciou a automatizáciou, spoločne s demografickým vývojom, je podľa ministerstiev školstva nutné optimalizovať využívanie ľudských zdrojov. Treba nastaviť systémy predpovedania a riadenia zručností tak, aby vzdelávacie systémy vedeli efektívnejšie reagovať na zmeny na trhu práce a v spoločnosti.

Viac k témam: Duálne vzdelávanie, Ministerstvo školstva vedy výskumu a športu SR, školstvo
Zdroj: Webnoviny.sk - Odborníci slovenského a českého ministerstva školstva vytvoria skupinu pre duálne vzdelávanie © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

  • aktualizované 31. marca 21:16
KYJEV 31. marca (WebNoviny.sk) - Prezidentské voľby na Ukrajine vyhral komik Volodymyr Zelenskyj. Vyplýva to z exit pollov zverejnených po konci nedeľného hlasovania. Podľa ich údajov si Zelenskyj zabezpečil 30,4 percenta hlasov. Druhé miesto by mal obsadiť prezident Petro Porošenko so ziskom 17,8 percenta hlasov a prvú trojku uzavrie podľa všetkého expremiérka Julija Tymošenková, ktorá presvedčila 14,2 percenta voličov. O kreslo prezidenta Ukrajiny bojovalo celkovo 39 kandidátov. Druhé kolo sa v prípade potvrdenia výsledkov uskutoční 21. apríla.

Viac k témam: prezidentské voľby na Ukrajine
Zdroj: Webnoviny.sk - Prezidentské voľby na Ukrajine podľa exit pollov vyhral komik Zelenskyj, druhý skončil Porošenko © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

LONDÝN 31. marca (WebNoviny.sk) - Londýnska metropolitná polícia pátra po mužovi, ktorý v britskom hlavnom meste pobodal štyroch ľudí. Dve obete útoku sú v kritickom stave. Polícia v štvrti Edmonton na severe Londýna posilnila svoju prítomnosť. Útoky sa tam odohrali v časovom rozpätí 15 hodín od sobotnej noci do nedele rána. Polícia nepredpokladá, že by súviseli s terorizmom. Útočník si obete vyberal zjavne náhodne, pretože boli samé, a teda zraniteľnejšie. Medzi pobodanými je aj jedna žena.

Viac k témam: britská polícia, útok nožom
Zdroj: Webnoviny.sk - Muž pobodal v Londýne štyroch ľudí, polícia rozbehla pátranie a zvýšila počet hliadok © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

BRATISLAVA 31. marca (WebNoviny.sk) - Hasiči v nedeľu zasahovali pri požiari rodinného domu v Žiline. Ako agentúru SITA informovala Zuzana Farkasová z Prezídia HaZZ, hasiči boli vyslaní k požiaru pred pol piatou popoludní. „Po príchode a vykonanom prieskume zistili, že ide o požiar novostavby rodinného domu, ktorý vypukol v garáži a rozšíril sa aj na zvyšok objektu. Pri udalosti sa zranili dve osoby,“ uviedla Farkasová. Škoda spôsobená požiarom bola predbežne vyčíslená na 250 až 300-tisíc eur. Na miesto smeruje zisťovateľ príčin vzniku požiarov.

Viac k témam: Hasičský a záchranný zbor (HaZZ), požiar
Zdroj: Webnoviny.sk - Foto: Rodinný dom v Žiline zachvátil požiar, oheň napáchal státisícové škody © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

BRATISLAVA 31. marca (WebNoviny.sk) - Strana Smer-SD nezískala post prezidenta pre svojho kandidáta, a preto treba priznať, že tieto voľby prehrala, síce so cťou, ale prehrala. Konštatoval to minister financií a podpredseda strany Smer-SD Peter Kažimír, ktorý uviedol, že nesúhlasí s vyhlásením tlačového odboru strany, že Smer-SD vyšiel z prezidentských volieb posilnený. „Ako by mohla byť najsilnejšia politická strana v krajine posilnená volebným procesom, v ktorom, aby neuškodila vlastnému kandidátovi, sa nemohla k nemu ani naplno prihlásiť. Jediným posilneným je Maroš Šefčovič, ktorý v osobnej voľbe získal podporu trištvrte milióna voličov zo všetkých kútov Slovenska. Musíme byť na seba prísni, nepostačuje porovnávať sa s málo významnou parlamentnou opozíciou," podotkol Kažimír. Dodal, že jediným spôsobom, ako trend poklesu podpory verejnosti zvrátiť, je odvaha povedať si pravdu a pracovať všetkými politickými prostriedkami na poctivej zmene. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa rezortu financií Alexandra Gogová. Zobraziť fotogalériu k článku:
Prezidentské voľby 2019 na Slovensku

VIAC O TÉME: PREZIDENTSKÉ VOĽBY 2019 NA SLOVENSKU

PREZIDENTSKÉ VOĽBY 2019 NA SLOVENSKU: VÝSLEDKY PREZIDENTSKÝCH VOLIEBViac k témam: minister financií SR, Prezidentské voľby 2019 na Slovensku, Smer-SD
Zdroj: Webnoviny.sk - Kažimír nesúhlasí s vyhlásením Smeru-SD, že strana vyšla z prezidentských volieb posilnená © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

PARÍŽ 31. marca (WebNoviny.sk) - Eiffelova veža v Paríži sa v sobotu večer ponorila do tmy, zhasla aj Akropola v Aténach a nesvietila ani Brandenburská brána v Berlíne. Stalo sa tak v rámci medzinárodnej akcie Hodina Zeme, ktorej cieľom je upozorniť na závažnosť klimatických zmien. Kampaň sa prvýkrát začala v roku 2007 v Sydney a postupne sa rozšírila do viac než 180 krajín sveta. Okrem bežných ľudí ju pravidelne podporujú aj celé mestá a ani tento rok medzi nimi opäť nechýbali najznámejšie svetové metropoly a ich najslávnejšie pamätihodnosti. Zobraziť fotogalériu k článku:
Hodina Zeme v Bratislave Do iniciatívy sa zapojila napríklad Varšava, kde vypli osvetlenie na najväčšej a najvyššej budove - Paláci kultúry a vedy, na kostoloch i mestských hradbách. Vo Viedni nesvietil zámok Schönbrunn, v Prahe hrad ani Karlov most. Hongkong zhasol svetlá na budovách v prístave Victoria Harbour, stmavla celá panoráma Singapuru, Chrám sv. Petra vo Vatikáne, Kremeľ v Moskve, budova opery v Sydney aj Empire State Building v New Yorku.Viac k témam: Hodina Zeme
Zdroj: Webnoviny.sk - Video: Hodinu Zeme podporili mnohé svetové metropoly, do tmy sa ponorila Eiffelova veža aj Akropola © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

BRATISLAVA 31. marca (WebNoviny.sk) - Úspešná kandidátka v prezidentských voľbách na Slovensku Zuzana Čaputová môže byť významnou pomocou pre reprezentáciu Slovenskej republiky, pokiaľ sa zorientuje v zahraničnej politike, tvrdí prvý podpredseda SNS Jaroslav Paška v reakcii na výsledky prezidentských volieb. „Je pred ňou úloha naplniť očakávania občanov, a na druhej strane úloha, aby sa nedostávala do konfliktu s politickými stranami alebo nezastupovala jeden politický názor v neprospech iných, pretože tá politická súťaž ide na úrovni politických strán a nemala by byť ovplyvňovaná prezidentom,“ povedal Paška.

Blanár čakal jasnejší signál od národniarov

Podpredseda strany Smer-SD Juraj Blanár podotkol, že Maroš Šefčovič urobil dobrý výsledok s podporou len jednej strany, pričom Čaputová mala podporu viacero strán. „V koalícii sme nerobili žiadne dohody, rešpektovali sme rozhodnutia partnerov, avšak s odstupom času musím povedať, že na rozdiel od Most-Híd, ktorý dal podporu Čaputovej, čo rešpektujeme, možno sme očakávali od SNS trošku jasnejší signál,“ uviedol. Dodal, že o to viac si cení, že Šefčovič dosiahol tento výsledok s podporou jedinej strany, a to Smer-SD. Strana sa podľa neho bude snažiť využiť Šefčovičov potenciál pre Slovensko. Ivan Švejna z Most-Híd skonštatoval, že ich voličom bola Zuzana Čaputová bližšia ako jej protikandidát. „Pre nás je dôležitá zahranično-politická orientácia a vzťah k národnostným menšinám,“ uviedol.

Šufliarskeho emesesky vytiahol účelovo

Predseda strany OĽaNO Igor Matovič zdôraznil, že víťazstvom Čaputovej prišlo k spoločnému spojeniu kresťanstva aj liberálov, ktorí dychtia po zmene na Slovensku. Podľa neho nová prezidentka má zohrať aj kľúčovú úlohu pri vymenovaní generálneho prokurátora. „Verím, že jej záleží na spravodlivosti a bude súhlasiť len s takým menom, ktoré zabezpečí právo a spravodlivosť,“ konštatoval Matovič. Dodal, že sms-ky medzi Šufliarskym a Marianom K. vytiahol zo šuflíka účelovo, aby zabránil špinavej kampani počas moratória, čo podľa neho bol Istanbulský dohovor, ktorý mal pomôcť kandidátovi Smeru. Predsedníčka poslaneckého klubu SaS Natália Blahová avizovala, že budú kontrolovať prezidentku, či bude nestranícka a prezidentka všetkých občanov. "Mnohí z nás si úmyselne vyberali Čaputovú, a nie kandidáta Smeru, pretože to, že sú demontované štátne inštitúcie, nie je dôvera v súdnictvo, v políciu, že sa ľudia nemajú kde obrátiť na pomoc, je jednou veľkou vinou aj tejto vládnej koalície,“ zdôraznila.

Kotlebovci pozvanie na stretnutie prijmu

Predseda hnutia Sme rodina Boris Kollár povedal, že je veľa vecí z Čaputovej programu, s ktorými súhlasia, ale aj s ktorými sa nestotožňujú. „Pokiaľ sa bude venovať témam, ktoré nás spájajú, bude dobrou prezidentkou,“ konštatoval. Podpredseda strany Kotleba ĽSNS Martin Beluský uviedol, že Čaputovú ako prezidentku strana rešpektuje. „Pokiaľ bude pracovať tak, aby štát fungoval, budeme ju rešpektovať, a ak nás pozve na stretnutie, pozvanie prijmeme. Od prezidentky v zahraničnej politike očakávame, že bude vystupovať v záujme SR a nebude chodiť po fórach, kde bude sľubovať zariadenie nejakých muničných skladov pri Poprade, ako to robil predchádzajúci prezident,“ podotkol Beluský. Zobraziť fotogalériu k článku:
Prezidentské voľby 2019 na Slovensku

VIAC O TÉME: PREZIDENTSKÉ VOĽBY 2019 NA SLOVENSKU

PREZIDENTSKÉ VOĽBY 2019 NA SLOVENSKU: VÝSLEDKY PREZIDENTSKÝCH VOLIEBViac k témam: Kotleba - Ľudová strana Naše Slovensko, OĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti, Prezidentské voľby 2019 na Slovensku, SaS Sloboda a Solidarita, Sme Rodina Boris Kollár, Smer-SD, SNS Slovenská národná strana
Zdroj: Webnoviny.sk - Čaputová môže podľa Pašku pomôcť reprezentácii Slovenska, Matovič chcel zabrániť špinavej kampani © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

BRATISLAVA 31. marca (WebNoviny.sk) - Pokiaľ ide o nižšiu účasť v druhom kole prezidentských volieb, predpovedali ju aj stávkari. „Až 76,42 percenta tipujúcich očakávalo, že o víťazovi druhého kola rozhodne menej Slovákov," informoval agentúru SITA hlavný bookmaker stávkovej spoločnosti Niké Richard Slušný s tým, že správny odhad mali stávkari aj pri víťazovi volieb.

Vychytali kurz

„Zuzane Čaputovej verilo takmer 83 percent tipérov, kým Marošovi Šefčovičovi iba niečo viac ako 17 percent," uviedol. Najviac na víťazstvo Zuzany Čaputovej podľa Slušného stavil jeden z tipérov, ktorý tesne pred konaním druhého kola vložil 9998 eur. Keďže kurz na jej úspech bol 1,05, vyplatená mu bola suma 10 497 eur. „Zaujímavé sú aj tikety, v ktorých tipéri verili novej prezidentke ešte pred konaním prvého kola. Jeden z tipérov vychytal kurz 2,35 a pri vklade 3000 eur sa teraz teší z výhry 7050 eur. Ešte väčším frajerom je tipér, ktorý Čaputovej veril mesiac pred konaním prvého kola volieb. Vtedy bol kurz na neskoršiu víťazku 7,50, čo mu pri vklade 500 eur prinieslo skvelých 3750 eur," povedal Slušný.

Zúročil vložených tisíc eur

Zaujímavý bol podľa neho aj tiket tipéra, ktorý víťazovi predvídal menej ako 60 percent hlasov. „Vloženú tisícku v kombinácii s kurzom 2,55 zúročil na výhru 2550 eur," dodal Slušný. V spoločnosti Tipsport v súvislosti s druhým kolom zaregistrovali 6500 podaných tiketov v hodnote 156-tisíc eur. Ako ďalej agentúru SITA informoval zástupca spoločnosti Filip Timár, najvyššia výhra v súvislosti s víťazstvom Čaputovej predstavovala 12 000 eur. Zobraziť fotogalériu k článku:
Prezidentské voľby 2019 na Slovensku

VIAC O TÉME: PREZIDENTSKÉ VOĽBY 2019 NA SLOVENSKU

PREZIDENTSKÉ VOĽBY 2019 NA SLOVENSKU: VÝSLEDKY PREZIDENTSKÝCH VOLIEBViac k témam: Prezidentské voľby 2019 na Slovensku, tipsport
Zdroj: Webnoviny.sk - Víťazstvo Čaputovej vo voľbách prinieslo tipérovi tisíce eur, zverejnili aj najvyššiu stávku © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

BRATISLAVA 31. marca (WebNoviny.sk) - Za nižšou účasťou voličov v druhom kole sobotných prezidentských volieb je aj nezáujem voličov takzvaného antisystému. Pre agentúru SITA to skonštatoval politológ z košickej Univerzity Pavla Jozefa Šafárika Gabriel Eštok. Pripomenul, že nižšia účasť v druhom kole je pre Slovensko atypická, pričom k podobnej situácii prišlo len v roku 2004, keď sa v druhom kole stretli Vladimír Mečiar a Ivan Gašparovič.

Kotleba a Harabin nikoho neodporučili

„To ale bola trošku iná situácia,“ zdôraznil. Medzi skupinou voličov, ktorí si v druhom kole nenašli kandidáta, boli podľa Eštoka početne zastúpení aj takí, ktorí boli apriori proti obom finalistom. Zároveň pripomenul, že neúspešní kandidáti Marian Kotleba a Štefan Harabin neodporučili v druhom kole nikoho. Najťažšou úlohou novozvolenej prezidentky Zuzany Čaputovej budú podľa Eštoka vzťahy s koaličnými stranami Smer-SD a SNS, a to, ako sa popasuje s tým, že tieto strany sa proti nej opakovane vyhranili. „Otázkou je, ako dokáže vytvárať dialóg medzi koalíciu a opozíciou,“ povedal politológ s tým, že v prípade jej predchodcu Andreja Kisku, snaha viesť diskusiu o zásadných témach postupne vyprchala z oboch strán.

Dva stabilné tábory voličov

Výsledky volieb tiež podľa Eštoka potvrdili trend dvoch stabilných táborov voličov, keďže výsledky do značnej mierky kopírovali súboj medzi Andrejom Kiskom a Robertom Ficom v roku 2014. Výsledky však podľa neho nie je možné preklápať napríklad v očakávaniach do parlamentných volieb. „Prezidentské voľby sú špecifické,“ dodal s tým, že pri hlasovaní za jednotlivých kandidátov na prezidenta zohráva veľkú úlohu jeho osobnosť. Na druhom kole prezidentských volieb sa v sobotu zúčastnilo 1 847 417 voličov, čo predstavuje účasť 41,79 percenta. Uviedol to v nedeľu na tlačovej besede predseda Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán Eduard Bárány. Víťazka, Zuzana Čaputová získala podľa oficiálnych výsledkov 1 056 582 hlasov, to znamená 58,40 percenta. Marošovi Šefčovičovi odovzdalo svoj hlas 752 403 voličov, čo je 41,59 percenta. Zobraziť fotogalériu k článku:
Prezidentské voľby 2019 na Slovensku

VIAC O TÉME: PREZIDENTSKÉ VOĽBY 2019 NA SLOVENSKU

PREZIDENTSKÉ VOĽBY 2019 NA SLOVENSKU: VÝSLEDKY PREZIDENTSKÝCH VOLIEBViac k témam: Prezidentské voľby 2019 na Slovensku
Zdroj: Webnoviny.sk - Vzťahy s Dankovou SNS a Smerom-SD budú pre Čaputovú najťažšou úlohou, tvrdí politológ © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko
Strana 1 z 4

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

K2 Tags

K2 Login

K2 Calendar

« March 2019 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner