31. marec 2020
Facebook
Minister spravodlivosti Gábor Gál dnes vyzval uchádzačov o post ústavného sudcu, aby sa nevzdali svojej kandidatúry na túto funkciu. Urobil tak deň predtým, ako uplynie termín na prihlásenie kandidátov. "Nechcem sa k tejto téme vyjadrovať ako politik, ale ako minister spravodlivosti, ktorý mesiace pracoval na tom, aby proces voľby prebehol transparentne a na úrovni. Bol by som rád, aby kvalitní uchádzači nevzdali tento dôležitý boj,“ vyhlásil Gál, ktorý verí, že ešte v posledný deň na zozname kandidátov pribudnú ďalšie mená. Od 16. februára zostali na Ústavnom súde SR pôsobiť iba štyria sudcovia z trinástich po tom, čo parlament nezvolil ani jedného kandidáta na tento post. Opakovaná voľba kandidátov na sudcov ústavného súdu je naplánovaná na marcovú schôdzu parlamentu, pričom kandidáti ešte pred hlasovaním absolvujú verejné vypočutie. V súčasnosti je prihlásených jedenásť kandidátov. Oprávnené inštitúcie či jednotlivci môžu predkladať návrhy do utorka 5. marca do 16:00.

Viac k témam: Ministerstvo spravodlivosti SR, Ústavný súd SR, voľba ústavných sudcov
Zdroj: Webnoviny.sk - Minister spravodlivosti Gál vyzýva kvalitných uchádzačov na ústavných sudcov, aby nevzdali boj © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko
V obci Hodejov v okrese Rimavská Sobota zasahovali hasiči pri požiari rodinného domu. „Horí v jednej izbe a oheň sa rozširuje. Príslušníci zasahujú v autonómnych dýchacích prístrojoch,“ uviedol pre agentúru SITA Marián Brádňan z Operačného strediska Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) v Banskej Bystrici. Na mieste zasahovalo 10 príslušníkov HaZZ s tromi kusmi techniky, k požiaru privolali aj zisťovateľa príčin požiaru.

Viac k témam: hasiči, požiar
Zdroj: Webnoviny.sk - Hasiči zasahovali v okrese Rimavská sobota, v obci Hodejov horel dom © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

CARACAS 4. marca (WebNoviny.sk) - Líder venezuelskej opozície Juan Guaidó sa vrátil do Venezuely, aby obnovil svoju kampaň s cieľom zvrhnúť vládu prezidenta Nicolása Madura, a to aj napriek varovaniam, že mu hrozí zatknutie. V pondelok pristál na hlavnom venezuelskom letisku zhruba 40 kilometrov od Caracasu a ako napísal na Twitteri, úspešne sa mu podarilo prejsť aj cez imigračné kontroly. Na letisku politika čakali viacerí európski diplomati, ktorí podporujú jeho kampaň za zmenu vo vedení krajiny. Po návrate Guaidó, ktorý sa nedávno vyhlásil za prechodného prezidenta, vystúpil v Caracase na demonštrácii pred niekoľkými tisíckami podporovateľov. Tí ho privítali hlasným povzbudzovaním a potleskom. "Sme silnejší, ako kedykoľvek predtým," vyhlásil na demonštrácii Guaidó. Madurova vláda sa ku Guaidóovmu návratu do Venezuely zatiaľ nevyjadrila. Guaidó konvom februára odignoroval zákaz vycestovať z Venezuely a odcestoval do Kolumbie. Odvtedy navštívil viacero krajín Latinskej Ameriky a ich lídrov. Naposledy v sobotu sa v Ekvádore stretol s tamojším prezidentom Lenínom Morenom. Guaidóa za prechodného prezidenta Venezuely uznalo už viac než 50 štátov vrátane USA, Kanady a väčšiny krajín Latinskej Ameriky.

Viac k témam: venezuelský prezident
Zdroj: Webnoviny.sk - Líder venezuelskej opozície sa vrátil do krajiny, znova sa pokúsi o zvrhnutie Madurovej vlády © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet
Slovenské školstvo v súčasnosti nevie produkovať dostatok odborníkov, ktorých potrebuje trh práce. Skonštatoval to prezident Andrej Kiska po návšteve chemického závodu Duslo, a.s. Šaľa. Problém zohnať kvalifikovanú pracovnú silu má aj Duslo.

Veľmi potrebná profesia

Veľká časť personálu sa postupne bude meniť, pretože tu pracujú aj starší ľudia. Žiaľ, tak ako máme postavené školstvo, nám nevychováva odborníkov. Pomaly sa ani neotvárajú triedy pre chemikov, čo je tu veľmi potrebná profesia a je to veľký problém,“ povedal prezident po rokovaní s vedením podniku. Duslo zamestnáva približne 2 000 ľudí a ďalších okolo 10 000 pracovných miest je podľa prezidenta naviazaných na tento závod v rôznych profesiách. Podľa generálneho riaditeľa a podpredsedu predstavenstva Dusla Petra Bláhu je nedostatok kvalifikovaných odborníkov problémom, s ktorým sa potýka nielen Duslo, ale aj celé Slovensko. „Na integrovanej škole vo Veči máme momentálne 200 žiakov, ktorí poberajú od nás štipendium, rôzne výhody a majú u nás v budúcnosti zaistenú prácu. Je však len na nich, či u nás po skončení štúdia nastúpia. Na Slovensku nie je zákonná možnosť zmluvne podchytiť študentov, že keď im poskytujeme po celý čas štúdia určité výhody, tak u nás aj nastúpia,“ podotkol Bláha a označil to za nevýhodu pre zamestnávateľov na Slovensku v porovnaní s okolitými štátmi.

Problémy s plánovaním podniku

Duslo poukazuje aj na problémy spojené s plánovaním podniku. „Zmena minimálnej mzdy, zmena hodnotenia nadčasov vyvoláva veľkú nestabilitu. Keď sa náhle niektorý z týchto parametrov mení, tak je to veľkým problémom pre plánovanie podniku ako takého,“ zhodnotil prezident Kiska. Pred zmenou podmienok pre zamestnávateľov je preto dôležité viesť diskusiu s tými, ktorí pracovné príležitosti tvoria, podčiarkol. Bláha povedal, že s veľkým počudovaním prijali správy o plánovanom zvyšovaní minimálnej mzdy až na úroveň 600 eur. Podotkol, že Slovensko má už dnes najvyššiu minimálnu mzdu zo štátov V4. Toto zvýšenie by Duslo stálo viac ako milión eur ročne. „Nás sa to dotkne v oblasti príplatkov za prácu v nepretržitej prevádzke a za prácu počas sobôt a nediel. Žiadny z našich zamestnancov nepracuje na úrovni minimálnej mzdy,“ uviedol Bláha.

Viac k témam: Duslo Šaľa, školstvo
Zdroj: Webnoviny.sk - Slovenské školstvo nevychováva odborníkov, konštatoval prezident Kiska po návšteve Dusla v Šali © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko
Troch zranených si vyžiadala vážna dopravná nehoda, ktorá sa stala medzi Handlovou a Prievidzou. Ako informovala polícia na sociálnej sieti, 35-ročný Peter z Prievidze prešiel na vozidle Toyota Corola cez dva jazdné pruhy do protismeru, kde narazil do zvodidiel. Po náraze ho odhodilo späť do jazdného pruhu, kde v tom čase išiel Hyundai i20, ktoré riadil 39-ročný Richard z okresu Prievidza. Pri čelnej zrážke sa zranili obaja vodiči, ťažké zranenia utrpel aj 35-ročný spolujazdec z Toyoty. Dopravní policajti u vodiča Hyundaia alkohol nezistili, vodičovi Toyoty odobrali krv v nemocnici. Škodu predbežne vyčíslili na asi 20-tisíc eur. Vyšetrovateľ už začal trestné stíhanie vo veci ublíženie na zdraví.

Viac k témam: čelná zrážka, dopravná nehoda
Zdroj: Webnoviny.sk - Foto: Peter vošiel s autom do protismeru a spôsobil čelnú zrážku, vodiči skončili v nemocnici © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

LAYTON 4. marca (WebNoviny.sk) - Štvorročnému chlapcovi z amerického Utahu odhryzol ruku pes, s ktorým sa chcel hrať. Ako informujú miestne médiá, chlapec z Laytonu prestrčil ruku cez plot susedovej záhrady, aby mohol pohladkať psa, namiesto toho však prišiel o ruku. Podľa predstaviteľa miestnych požiarnikov Jasona Cooka chlapca previezli vrtuľníkom do nemocnice. Je vo vážnom stave, no jeho život nie je v ohrození. Chlapcovu odhryznutú ruku podľa Cooka nikde nenašli a je preto pravdepodobné, že ju pes zjedol.

Viac k témam: pes, útok psa
Zdroj: Webnoviny.sk - Pes odhryzol ruku štvorročnému chlapcovi, pravdepodobne ju aj zjedol © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

MOSKVA 4. marca (WebNoviny.sk) - Ruský prezident Vladimir Putin v pondelok pozastavil účasť Ruska na kľúčovej zmluve o jadrových zbraniach. Zmluvu už vo februári vypovedal Washington s tým, že ju Moskva porušuje. Putinov výnos v pondelok zverejnil Kremeľ. Podľa dokumentu Rusko pozastavuje svoje povinnosti vyplývajúce zo Zmluvy o jadrových zbraniach stredného doletu (INF) a bude tak robiť "až kým USA neskončia s porušovaním zmluvy alebo až kým neodstúpia". Spojené štáty vo februári oznámili odstúpenie od INF, ktoré by malo nadobudnúť platnosť po šiestich mesiacoch od oznámenia, ak by Rusko zmluvu nezačalo dodržiavať. Moskva popiera, že by zmluvu nedodržiavala. Naopak tvrdí, že zmluvu porušili USA, a to nasadením zariadení protiraketovej obrany vo východnej Európe, ktoré by mohli namiesto protibalistických rakiet vystreľovať riadené strely. To Washington popiera. Zmluvu INF ešte v roku 1987 podpísali vtedajší sovietsky líder Michail Gorbačov a americký prezident Ronald Reagan. Zmluva zakazuje obom štátom vlastniť, vyrábať a testovať rakety odpaľované zo zeme s doletom od 500 do 5 500 kilometrov. Putin už skôr vyhlásil, že po obojstrannom odstúpení od zmluvy začne Rusko vyvíjať nové rakety stredného doletu, no dodal, že ich rozmiestni v európskej časti Ruska len vtedy, ak Američania rozmiestnia v Európe svoje rakety rovnakého typu.

Viac k témam: jadrová dohoda, Zmluva o jadrových zbraniach stredného doletu (INF)
Zdroj: Webnoviny.sk - Putin pozastavil účasť Ruska na zmluve o jadrových zbraniach, dôvodom je postoj USA © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

BRATISLAVA 4. marca (WebNoviny.sk) - Na železničnej trati medzi obcami Ronov nad Doubravou a Žleby pri českom meste Čáslav sa zrazil osobný vlak s nákladným.

Na miesto vyslali aj vrtuľník

Päť ľudí utrpelo zranenia, s ktorými ich záchranári previezli do nemocníc v Pardubiciach a v Čáslavi. Informuje o tom spravodajská televízia ČT24. Hovorca záchrannej služby Aleš Malý uviedol, že dve osoby utrpeli stredne ťažké a zvyšné tri ľahké zranenia. Na miesto záchranná služba vyslala aj vrtuľník, ale ten napokon odletel prázdny.

Nehodu možno zavinila ľudská chyba

Vlaky sa zrazili po poludní. "Došlo k čelnej zrážke manipulačného vlaku s osobným vlakom z Třemošnice do Čáslavi," vysvetlil hovorca Českých dráh Petr Šťáhlavský. Nákladný vlak bol zostavený z dieselovej lokomotívy a troch nákladných vozňov, osobný vlak bolo malé motorové vozidlo rady 810. Podľa hovorkyne hasičov Venduly Horákovej v ňom bolo približne 15 ľudí. Príčina nehody zatiaľ nie je známa. "V túto chvíľu zatiaľ nemožno vylúčiť, že k nehode došlo v dôsledku ľudskej chyby," uviedol Šťáhlavský. Dopravu na trati medzi mestami Čáslav a Třemošnice zastavili, namiesto vlakov tu jazdia autobusy.

Viac k témam: čelná zrážka, zrážka vlakov
Zdroj: Webnoviny.sk - Foto: Pri Čáslavi sa čelne zrazil nákladný vlak s osobným, viacero ľudí sa zranilo © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

KOŠICE 4. marca 2019 (WBN/PR) - Hlavné mesto spolu s metropolou východu budú od 10. do 26. mája 2019 hostiť 2019 IIHF majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji. Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) sa do najočakávanejšej športovej udalosti roka na Slovensku, ktorá k nám priláka desaťtisíce návštevníkov, zapája ako dopravný partner. Vlaky patria v súčasnosti k jedným z najekologickejších spôsobov prepravy. K zavádzaniu tzv. "zelených opatrení" sa hlási i organizačný výbor MS 2019. Počas svetového šampionátu vypraví národný dopravca spolu sedem mimoriadnych vlakov pre fanúšikov. Už v súčasnosti, od 1. zmeny grafikonu vlakovej dopravy (3. 3.2019), premáva "hokejové ícečko" – IC 521 MACEJKO (Bratislava 06:01 – Košice 10:48), ktorému prepožičal meno oficiálny maskot hokejových MS. V dňoch, kedy odohrá zápasy základnej skupiny slovenská reprezentácia, bude toto pravidelné IC posilnené o štyri vozne II. triedy a spoločenský vozeň pre fanúšikov, v ktorom si môžu skrátiť cestu do metropoly východu. Na každého cestujúceho čaká v mimoriadnom vlaku darček od ZSSK – fanúšikovský  šál. Naspäť bude športovým priaznivcom k dispozícii mimoriadny vlak IC 526 MACEJKO (Košice 23:17 – Bratislava 03:58), ktorý ZSSK vypraví špeciálne iba v deň zápasov slovenských hokejistov v základnej skupine. Celkovo ich bude sedem. Národný dopravca bude okrem priaznivcov hokeja na zápasy prepravovať aj hráčov, rozhodcov a delegátov. O tom, že i ZSSK žije hokejom, svedčia i vlakové súpravy s oficiálnymi motívmi 2019 IIHF MS v ľadovom hokeji, ktoré spájajú hlavné mesto s metropolou východu. Hokejovú podobu vozňov navrhol dizajnér Stano "JAS" Malák. "Hostiť majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji je udalosť, ktorá sa neopakuje každý rok. Je pre nás česť byť dopravným partnerom tohto podujatia. Športovým priaznivcom ponúkame bezpečnú a ekologickú alternatívu, ku ktorej počas šampionátu pridáme aj čosi navyše – zábavu v spoločenskom vozni. Vymeniť  vlak za automobil odľahčí cestnú dopravu v miestach konania šampionátu a zároveň mnohým vyrieši problém obmedzeného počtu parkovacích miest v okolí zimných štadiónov. Veríme, že aj vďaka našej spoločnosti budú mať fanúšikovia hokeja nezabudnuteľné športové i cestovateľské zážitky,” hovorí Filip Hlubocký, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ ZSSK. "Tešíme sa úspešnej spolupráci so ZSSK. Prepraviť fanúšikov medzi jednotlivými dejiskami šampionátu považujeme z hľadiska organizácie podujatia za veľmi dôležitú oblasť. Spolu s dopravným partnerom šampionátu sme sa snažili nájsť čo najvhodnejší model prepravy fanúšikov, čoho výsledkom sú posilnené súpravy štandardne vypravovaných vlakov či mimoriadne vlaky v dňoch zápasov reprezentácie Slovenska. Cesta vlakom navyše ponúka krásne pohľady na scenériu našej krajiny, čo určite ocenia I zahraniční fanúšikovia," povedala Michaela Grendelová, riaditeľka komunikácie 2019 IIHF MS v ľadovom hokeji. "Cestu vlakom mám veľmi rád, najmä keď cestujem bez veľkej batožiny. Pre fanúšikov je to určite jeden z najvhodnejších spôsobov prepravy na zápasy MS. Pokrstil som už samotného maskota Macejka, ktorého meno sa mi páči a to isté platí aj o novom IC vlaku," vyjadril sa strieborný medailista z MS 2012 Ján Laco. ZSSK zároveň pripravila špeciálnu hokejovú stránku www.vlakomnahokej.sk, kde fanúšikovia nájdu užitočné informácie. Dostať sa na ňu možno aj priamo z oficiálneho webu organizátora 2019 IIHF MS https://www.iihf.com/sk/events/2019/wm/. V priebehu marca ZSSK spustí i kampaň Vlakom na hokej. Fanúšikovia sa môžu tešiť na súťaže o hokejové šály na FB spoločnosti či na stránke šampionátu.

Cestovný poriadok hokejových vlakov IC 521 Macejko a IC 526 Macejko

IC 521 Macejko (Bratislava hl. st. – Košice) posilnený v dňoch 10. 5., 11. 5., 13. 5., 15. 5., 17. 5., 18. 5. a 21. 5. 2019
stanica príchod odchod
Bratislava hl. st.  - 06:01
Trnava 06:25 06:26
Trenčín 06:58 06:59
Žilina 07:50 07:52
Vrútky 08:09 08:10
Ružomberok 08:35 08:36
Liptovský Mikuláš 08:53 08:54
Poprad-Tatry 09:39 09:40
Spišská Nová Ves 09:56 09:57
Kysak 10:35 10:36
Košice 10:48  -
IC 526 Macejko (Košice – Bratislava hl. st.) ide 10./11. 5., 11./12. 5., 13./14. 5., 15./16. 5., 17./18. 5., 18./19. 5. a 21./22. 5. 2019
stanica príchod odchod
Košice - 23:17
Poprad-Tatry 00:20 00:21
Liptovský Mikuláš 01:06 01:07
Žilina 02:04 02:08
Trenčín 02:59 03:00
Trnava 03:34 03:35
Bratislava hl. st. 03:58 -
Poznámka: Mimoriadny posilový vlak IC 526 Macejko (Košice 23:17 – Bratislava hl. st. 03:58) pôjde 10./11. V., 11./12. V., 13./14. V., 15./16. V., 17./18. V., 18./19. V. a 21./22. V. 2019, t. j. v dňoch, kedy slovenská reprezentácia bude hrať zápasy v Košiciach.

Viac k témam: Majstrovstvá sveta (MS) v hokeji, ZSSK, ZSSK Železničná spoločnosť Slovensko
Zdroj: Webnoviny.sk - Vlakom na hokej! ZSSK je dopravný partner majstrovstiev sveta © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

PEKING 4. marca (WebNoviny.sk) - Čína v stredu obvinila dvoch zatknutých občanov Kanady z toho, že sa údajne pokúšali "ukradnúť štátne tajomstvá". Týka sa to kanadského podnikateľa Michaela Spavora a diplomata Michaela Kovriga, ktorých oboch zatkli v Číne 10. decembra.

Kauza finančnej riaditeľky Huawei

Čína okrem nich zadržala v posledných mesiacoch aj niekoľko ďalších Kanaďanov, inému občanovi Kanady, ktorého zatkli už v roku 2014, zas v januári preklasifikovali rozsudok z 15-ročného väzenia na trest smrti. Horúčkovité zatýkanie Kanaďanov v Číne sa pritom dáva do súvislosti s kauzou finančnej riaditeľky a dcéry zakladateľa čínskej spoločnosti Huawei Meng Wan-čou, ktorú zatkli minulý rok vo Vancouveri. Čína sa podľa názoru Kanady aj mnohých svetových médií snaží Kanade za zatknutie predstaviteľky jednej z najdôležitejších čínskych firiem takýmto spôsobom pomstiť a vynútiť si jej prepustenie.

Podľa Číny sú kanadskými špiónmi

Oznámenie Pekingu, že Spavor a Kovrig sú podľa čínskych úradov kanadskými špiónmi, prišlo len tri dni po tom, ako kanadské ministerstvo spravodlivosti oznámilo, že Kanada sa rozhodla pokračovať v súdnom procese s Meng. Tej tak hrozí vydanie do Spojených štátov, kde je obvinená z podvodu v súvislosti s porušovaním sankcií voči Iránu. Kanadský premiér Justin Trudeau opakovane obvinil Čínu z toho, že zatýkaním Kanaďanov sa snaží pomstiť jeho krajine za zatknutie predstaviteľky firmy Huawei. Podľa Trudeaua sa Čína "rozhodla svojvoľne narábať so svojím súdnym systémom" a "nerešpektuje dlhoročné zvyklosti v oblasti diplomatickej imunity".

Viac k témam: Kanada, špionáž
Zdroj: Webnoviny.sk - Čína obvinila dvoch občanov Kanady z toho, že sa údajne pokúšali ukradnúť štátne tajomstvá © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet
Strana 1 z 6

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

K2 Tags

K2 Login

K2 Calendar

« March 2019 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner