01. jún 2020
Facebook

KÁBUL 5. marca (WebNoviny.sk) - Najmenej 32 obetí si vyžiadali mohutné záplavy v Afganistane, ktoré krajinu trápia už od piatku. Najviac postihnutá je juhoafganská provincia Kandahár, kde záplavy poškodili okolo 4-tisíc domov. Podľa humanitárnej organizácie Nórska rada pre utečencov, ktorá pôsobí v oblasti, je potrebné sa postarať o tisíce ľudí, ktorí prišli o strechu nad hlavou a nemajú kam ísť. Najnovšie záplavy síce už opadávajú, no keďže túto zimu spadlo v krajine nadmerné množstvo snehových zrážok, obyvatelia sa obávajú jari, keď sa sneh v horách začne topiť a rozsiahlym územiam hrozia ďalšie záplavy.

Viac k témam: povodne, záplavy
Zdroj: Webnoviny.sk - Mohutné záplavy v Afganistane pripravili o život už desiatky ľudí © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

MYS CANAVERAL 5. marca (WebNoviny.sk) - Luxusnú nórsku zaoceánsku loď Norwegian Escape (Nórsky únik) zasiahli v nedeľu pri pobreží Spojených štátov silné poryvy vetra, ktorý dosahoval v nárazoch rýchlosť až 185 kilometrov za hodinu. Ako v utorok informovala spoločnosť Nórske plavby, viacero cestujúcich na Norwegian Escape utrpelo zranenia. Spoločnosť však neuviedla, o aké zranenia ide, a ani to, koľko osôb bolo zranených. Loď Norwegian Escape, na ktorú sa zmestí 4 200 cestujúcich a 1 700 námorníkov a členov personálu, absolvovala sedemdňovú plavbu z New Yorku na Floridu a v utorok bezpečne zakotvila vo floridskom Port Canaveral.

Viac k témam: loď, Norwegian Escape
Zdroj: Webnoviny.sk - Luxusnú nórsku zaoceánsku loď Norwegian Escape zasiahli silné poryvy vetra, cestujúci utrpeli zranenia © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

CASABLANCA 5. marca (WebNoviny.sk) - Hlavnou témou návštevy pápeža Františka koncom mesiaca v Maroku bude migrácia. Maroko je kľúčovou tranzitnou trasou pre migrantov, ktorí sa snažia dostať do Európy. "Pápež František veľmi rád navštevuje hranice, tranzitné miesta," povedal v utorok na tlačovej konferencii v Casablance arcibiskup z Rabatu Cristobal Lopez Romero. Katolícka cirkev v Maroku pracuje predovšetkým s ľuďmi zo subsaharskej Afriky, ktorí tvoria 50 až 70 percent veriacich, z ktorých mnohí sú migranti nelegálne žijúci v tejto prevažne moslimskej krajine. Marockí predstavitelia opakovane vyhlásili, že krajina nemôže zohrávať rolu regionálnej imigračnej polície. Zásahy proti migrantom a deportácie sú napriek tomu v krajine rozšírené a strhávajú na seba kritiku medzinárodných ľudskoprávnych organizácií. Pápež navštívi Maroko v dňoch 30. a 31. marca.

Viac k témam: pápež
Zdroj: Webnoviny.sk - Hlavnou témou návštevy pápeža Františka koncom mesiaca v Maroku bude migrácia © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

RÍM 5. marca (WebNoviny.sk) - Z ťažobnej plošiny v Jadranskom mori neďaleko talianskeho pobrežia sa v utorok zo zatiaľ neznámych príčin zrútil do mora žeriav aj s robotníkom, ktorý ho ovládal a bol v jeho kabínke. Napriek veľkému úsiliu záchranárov sa 63-ročného robotníka už nepodarilo zachrániť, jeho mŕtve telo našli potápači stále zakliesnené v kabínke žeriavu zhruba 70 metrov pod morskou hladinou. Do pátracej akcie po ňom boli zapojení potápači, more brázdili člny pobrežnej stráže a vo vzduchu lietal vrtuľník talianskej armády. Ako s odvolaním sa na predstaviteľa pobrežnej stráže Enrica Morettiho informuje talianska televízia Sky TG24, žeriav pri páde zasiahol aj jednu z podporných lodí kotviacich pri plošine a zranil na nej dvoch námorníkov. K havárii došlo na plošine Barbara F., pomocou ktorej sa ťaží metán z podmorského ložiska a ktorá sa nachádza asi 60 kilometrov od talianskej Ancony.

Viac k témam: pád mostu
Zdroj: Webnoviny.sk - Pád žeriavu v Taliansku si zatiaľ z neznámych príčin vyžiadal najmenej jednu obeť © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

BERLÍN 5. marca (WebNoviny.sk) - Súd v Berlíne usvedčil 48-ročného Alexandra T., ktorý má dvojité nemecké a ruské občianstvo, z vraždy, pokusu o vraždu a z ublíženia na tele, pretože vlani pred berlínskou železničnou stanicou Schöneweide polial dvoch bezdomovcov benzínom a podpálil ich. Jeden z napadnutých bezdomovcov 9. novembra zraneniam podľahol. Berlínsky súd Alexandrovi T. za útok z júla minulého roka v utorok uložil trest väzenia na osem rokov. Súd konštatoval, že motívom napadnutia bol hnev po predchádzajúcej hádke. Súd uviedol, že obžalovaný bol v čase útoku pod vplyvom alkoholu, ale odmietol jeho tvrdenie, že sa potkol a oboch bezdomovcov podpálil náhodne.

Viac k témam: podpálený muž
Zdroj: Webnoviny.sk - Muža, ktorý v Berlíne polial dvoch bezdomovcov benzínom a podpálil, odsúdili na osem rokov väzenia © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

LONDÝN 5. marca (WebNoviny.sk) - Britská protiteroristická polícia vyšetruje tri zásielky nájdené na rôznych miestach Londýna, ktoré obsahovali malé výbušné zariadenia. Polícia uviedla, že zariadenia vo vnútri boli "zjavne schopné spôsobiť pri otvorení prvotný malý požiar". Prípady podľa polície pravdepodobne spolu súvisia. Prvú zásielku našli pri letisku Heathrow. Jednu budovu preventívne evakuovali po tom, čo obálku otvorili a začala čiastočne horieť. Budova sa nenachádza priamo na letisku a lety tak neboli ovplyvnené. Nik tiež neutrpel zranenia. Druhú zásielku našli v blízkosti letiska City a tretiu na podateľni na železničnej stanici Waterloo. Poslednú menovanú neotvorili.

Viac k témam: protiteroristická polícia, výbušné zariadenia
Zdroj: Webnoviny.sk - Britská protiteroristická polícia vyšetruje tri zásielky nájdené na rôznych miestach Londýna © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

Lesný požiar vypukol 23. júla 2018 a rýchlo sa rozšíril až k moru. ATÉNY 5. marca (WebNoviny.sk) - Grécke úrady obvinili v utorok z nedbanlivosti v súvislosti s minuloročnými lesnými požiarmi 20 ľudí. Najsmrtiacejšie lesné požiare za posledné desaťročia zdevastovali pobrežnú obec Mati a vyžiadali si sto obetí na životoch. Súdne zdroje uviedli, že medzi podozrivými sú aj dvaja starostovia a ďalší miestni predstavitelia. Medzi obvinenými je aj 65-ročný obyvateľ z oblasti pri Mati, ktorý údajne pálil záhradný odpad na zemi, odkiaľ sa požiar rozšíril. Obvinenia zahŕňajú zabitie, spôsobenie vážnych zranení z nedbanlivosti a podpaľačstvo z nedbanlivosti. Obvineným hrozí maximálny trest päť rokov za mrežami. Lesný požiar vypukol 23. júla 2018 a rýchlo sa rozšíril cez Mati až k moru.

Viac k témam: požiar
Zdroj: Webnoviny.sk - Grécke úrady obvinili z nedbanlivosti v súvislosti s minuloročnými lesnými požiarmi desiatky osôb © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

LONDÝN 5. marca (WebNoviny.sk) - Jedenásti poslanci dolnej komory britského parlamentu, ktorí nedávno vystúpili z oboch hlavných britských politických strán, by chceli vytvoriť nový samostatný politický subjekt. Poslanci, ktorí sú už teraz neoficiálne združení pod hlavičkou takzvanej Nezávislej skupiny, sa o tejto možnosti v utorok rozprávali s predstaviteľmi britskej Volebnej komisie. "Nie sme politická strana, ale je tu jednoznačne dopyt po novej politickej strane, takže s nimi diskutujeme o tom, čo to obnáša," informoval Chuka Umunna, jeden z ôsmich poslancov Labouristickej strany, ktorí v polke februára z tejto strany vystúpili. Okrem nich do skupiny patria aj traja poslanci, ktorí vystúpili z vládnucej Konzervatívnej strany. Hlavným dôvodom pre jedných aj druhých bol nesúhlas so spôsobom, ako sa ich strany stavajú k otázke vystúpenia Veľkej Británie z Európskej únie. Hlavnou témou, ktorá týchto poslancov spája, je práve snaha o zotrvanie krajiny v únii.

Viac k témam: Brexit, britský parlament
Zdroj: Webnoviny.sk - Odídení poslanci z oboch strán britského parlamentu chcú zakladať novú stranu © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

BRATISLAVA 5. marca 2019 (WBN/PR) - Zvyšujúci sa objem elektronického nakupovania, trend smart cities či zavádzanie 5G sietí si vyžiada nové regulačné opatrenia v oblasti bezpečnosti. Obrovský objem prenášaných dát napríklad v rámci konceptu Internet of things (IoT), postupného nábehu autonómnych vozidiel a ďalších pokročilých technológií totiž môže priniesť aj hrozby pre spotrebiteľov v oblasti zabezpečenia ich dát. "Priemyselná revolúcia si vyžiada zavedenie nových regulačných opatrení. Ochrana dát a súkromia si vyžiada ešte vyššiu prioritu. Pri zavádzaní regulácií je však zároveň potrebné mať na zreteli aj princípy technologickej nestrannosti. Tej ale často bráni obchodný protekcionizmus," povedal riaditeľ Inštitútu moderného spotrebiteľa Michal Kardoš.

Investície do ochrany

Podľa štatistík Europolu má menej ako štvrtina firiem vypracovaný reakčný plán pre prípad hrozby prostredníctvom kybernetického útoku. Obavy z nástupu priemyselnej revolúcie majú aj zamestnanci. Prieskum spoločnosti Deloitte ukázal, že len 36 % príslušníkov miléniovej generácie a 42 % respondentov z generácie Z uviedlo, že ich zamestnávatelia im pomáhali pochopiť a pripraviť sa na zmeny súvisiace s priemyselnou revolúciou. Firmy tak musia byť pripravené viac investovať do ochrany dát a aj na prípravu ľudí. Vývoj a transfer nových technológií si tak vyžiada viac spolupráce a výmeny know-how. "Spoločnosť Huawei napríklad otvorila v Bruseli Centrum pre transparentnú kybernetickú bezpečnosť, ktorého cieľom je poskytnúť tretím stranám možnosť otestovať si bezpečnosť jej technológií. Pri jeho otvorení zaznel aj apel na zavedenie jednotných a objektívnych štandardov kybernetickej bezpečnosti. Ukazuje to, že medzinárodná spolupráca pri vytváraní regulácie je nevyhnutná," uviedol Kardoš. Podľa riaditeľa Inštitútu moderného spotrebiteľa "centrum bude slúžiť aj ako miesto pre dialóg medzi štátom, expertmi a komerčnou sférou". Kardoš doplnil, že "spolupráca týchto strán bude pre tvorbu regulácií nevyhnutná."

Viac k témam: bezpečnosť, digitalizácia, IMS, Inštitút moderného spotrebiteľa, regulácia bezpečnosti
Zdroj: Webnoviny.sk - Postupujúca digitalizácia si vyžaduje vyššiu reguláciu bezpečnosti © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

KODAŇ 5. marca (WebNoviny.sk) - Švédske vojenské plavidlo vrazilo v utorok do nábrežia na jednom z ostrovov pri Štokholme, pričom zranilo najmenej siedmich ľudí. Informovali o tom švédske ozbrojené sily. Podľa ich údajov utrpeli dvaja ľudia zranenia hlavy a vrtuľníky ich previezli do nemocníc, nie sú však v ohrození života. Zranenia ostatných sú menej vážneho charakteru. Nehoda sa podľa armády stala počas pristávacieho manévra útočného člna vybaveného guľometmi a granátometom, ktorý môže viezť až 18 ľudí .

Viac k témam: vojenský čln
Zdroj: Webnoviny.sk - Vojenský čln vrazil do nábrežia pri Štokholme, zranenia utrpelo niekoľko ľudí © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet
Strana 1 z 7

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

K2 Tags

K2 Login

K2 Calendar

« March 2019 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner