15. október 2019
Facebook

CARACAS 6. marca (WebNoviny.sk) - Venezuelská vláda dala v stredu nemeckému veľvyslancovi 48 hodín na to, aby opustil krajinu. Stalo sa tak po tom, čo vyjadril podporu opozičnému lídrovi Juanovi Guaidóovi. Venezuelský minister zahraničia Jorge Arreaza na Twitteri uviedol, že veľvyslanec Daniel Kriener zasahoval do vnútorných záležitostí Venezuely a spolčil sa s "extrémistickými sektormi" v opozícii. Venezuela považuje za neakceptovateľné, aby sa diplomat cudzej krajiny správal "skôr ako nejaký politický líder", napísal minister v stanovisku. Kriener a niektorí iní diplomati privítali Guaidóa na letisku v Caracase, keď sa vrátil v pondelok do Venezuely a prisľúbil zintenzívniť snahy o zvrhnutie vlády prezidenta Nicolása Madura. Nemecko, USA a približne 50 ďalších krajín Madura vyzvalo, aby odstúpil a umožnil konanie nových volieb. Venezuelský líder to odmieta a tvrdí, že sa stal terčom amerického sprisahania.

Viac k témam: Jorge Arreaza, venezuelský prezident
Zdroj: Webnoviny.sk - Nemecký veľvyslanec podporil lídra venezuelskej opozície, vláda ho poslala preč z krajiny © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

MOSKVA 6. marca (WebNoviny.sk) - Predseda Štátnej dumy, dolnej komory ruského parlamentu, v stredu nečakane vynadal ministrovi pre hospodársky rozvoj Maximovi Oreškinovi a prerušil jeho prejav na pôde parlamentu. Vjačeslav Volodin, jeden z najbližších mužov ruského prezidenta Vladimira Putina, tak zaútočil na jedného z najpopulárnejších ruských politikov súčasnosti, o ktorom ruské médiá súdia, že by mohol mať ambície nahradiť Putina vo funkcii prezidenta. Volodin, ktorý je známy aj na Slovensku častými kontaktmi s predsedom slovenského parlamentu Andrejom Dankom, sa na Oreškina v strede jeho prejavu oboril s tým, že to, čo poslancom hovorí, je príliš nekonkrétne a že sa na svoje vystúpenie údajne zle pripravil. Volodin sa Oreškina okrem iného pýtal, čo všetko robí pre naplnenie vízií, ktoré predostrel Putin vo svojom februárovom prejave o stave krajiny a ktoré sa týkali oblasti hospodárstva.

Viac k témam: Štátna duma
Zdroj: Webnoviny.sk - Šéf ruského parlamentu zaútočil na populárneho ministra, prerušil jeho prejav a vynadal mu © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

SKOPJE 6. marca (WebNoviny.sk) - Vláda premenovaného štátu Severné Macedónsko oznámila, že prispôsobí názvy 136 štátnych inštitúcií tejto zmene počas nadchádzajúcich štyroch mesiacov. Štátna hymna však ostane rovnaká, aj so všetkými odkazmi na Macedónsko, uviedol v stredu hovorca vlády Mile Bošnjakovski. Ako povedal pre tlačovú agentúru The Associated Press, hymna je súčasťou národného dedičstva a kultúry, a preto predstavuje výnimku z dohody. Historickú dohodu o zmene názvu uzavrelo Macedónsko po dlhoročnom spore so susedným Gréckom minulý rok. Hovorca povedal, že slovo "macedónsky" nahradí slovo "národný" v názvoch štátneho orchestra, televízie a tlačovej agentúry. Macedónske národné divadlo však nepremenujú, pretože ide o kultúrnu inštitúciu. Medzi premenovanými inštitúciami bude aj centrálna banka, z ktorej sa stane Národná banka Republiky Severné Macedónsko.

Viac k témam: Republika Severné Macedónsko
Zdroj: Webnoviny.sk - Severné Macedónsko premenuje názvy štátnych inštitúcií, hymna ostane nezmenená © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

LONDÝN 6. marca (WebNoviny.sk) - Muž, ktorý konvertoval na islam, pôjde na najmenej 15 rokov za mreže za plánovanie útoku dodávkou na rušnej obchodnej ulici Oxford Street v Londýne. Lewis Ludlow sa už predtým priznal k príprave teroristických činov a získavaniu financií pre Islamský štát (IS). Polícia našla jeho poznámky roztrhané v odpadkovom koši. Prokuratúra uviedla, že 27-ročný Ludlow v nich okrem iného písal, že Oxford Street je "ideálny cieľ", pretože tam "možno zabiť takmer sto ľudí". Polícia vo februári 2018 zastavila Ludlowa na londýnskom letisku Heathrow, kde chcel nastúpiť do lietadla smerujúceho na Filipíny. Podľa prokurátorov sa tam plánoval pridať k milíciám IS. Zatkli ho 18. apríla. Sudca Nicholas Hilliard poslal v stredu Ludlowa na doživotie za mreže bez možnosti podmienečného prepustenia na najmenej 15 rokov.

Viac k témam: súdy, terorizmus
Zdroj: Webnoviny.sk - Muž plánoval teroristický útok na Oxford Street v Londýne, súd mu vymeral 15 rokov za mrežami © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

PRAHA 6. marca (WebNoviny.sk) - Vodáci budú môcť vyjsť na veľkú časť riek v Českej republike s pol promile alkoholu v krvi. Zmenu schválili v stredu českí poslanci. V súčasnosti nesmú vodáci požiť žiadny alkohol, inak im hrozí pokuta až 100-tisíc korún. V hre bolo aj jedno promile, ale to nakoniec neprešlo. Zákon ešte bude musieť potvrdiť Senát. Alkoholovú výnimku navrhol poslanec ANO Milan Feranec. Za zmenu pravidiel hlasovalo 123 zo 180 prítomných poslancov. "Hranica pol promile alkoholu pre toho, kto vedie plavidlo, posádka bez obmedzenia, platí na dopravne nevýznamných cestách, teda na cestách, kde nie je nákladná doprava," povedal Pirát Lukáš Bartoň, ktorý sa o prijatie zmeny zákona usiloval. Možnosť vyjsť na vodu pod vplyvom alkoholu sa netýka dolného toku Labe, Vltavy a Moravy. Pokiaľ ide o Vltavu, táto možnosť platí po České Budějovice, uvádza český spravodajský portál iDnes.cz.

Viac k témam: alkohol, český parlament
Zdroj: Webnoviny.sk - Českí poslanci schválili vodákom alkoholovú výnimku, budú môcť nafúkať pol promile © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

DUBAJ 6. marca (WebNoviny.sk) - Známej iránskej právničke, ktorá na súdoch obhajuje iránskych bojovníkov za ľudské práva a predovšetkým ženy, ktoré odmietajú nosiť povinnú pokrývku hlavy a krku, hrozí dlhoročné väzenie.

Obvinili ju aj z podpory prostitúcie

Na kauzu 55-ročnej iránskej právničky Nasrín Sotúdih, ktorá strávila v minulosti za svoj boj za práva žien vo väzení už tri roky, v stredu upozornil šéf newyorskej mimovládnej organizácie Centrum pre ľudské práva v Iráne Hadi Ghaemi. Nie je podľa neho zatiaľ známe, z akých všetkých údajných previnení právničku obvinili. Podľa informácií, ktoré táto americká mimovládka získala od jej manžela Rézu Chandána, ju však obvinili okrem iného z členstva v nepovolenej organizácii či dokonca z podpory prostitúcie. Práve toto druhé obvinenie podľa agentúry Associated Press (AP) ukazuje, že iránsky režim najviac pobúrili aktivity tejto právničky namierené proti povinnému noseniu hidžábu.

Nosenie hidžábu

AP pripomína, že proti tomuto desaťročia starému nariadeniu, ktoré začali predstavitelia iránskeho režimu vyžadovať krátko po islamskej revolúcii v roku 1979, sa búri stále viac iránskych žien. Väčšina z nich protestuje tak, že síce hidžáb na sebe majú, umne si ho však upravia tak, aby im nezakrývala väčšiu časť tváre a krku. Niektoré ženy sú ešte odvážnejšie a pokrývku hlavy na verejnosti napriek nariadeniam vôbec nenosia. V kurze je v posledných mesiacoch aj uverejňovanie vlastných fotografií bez hidžábu na verejných priestranstvách, ktoré mnohé odvážne Iránčanky zverejňujú na sociálnych sieťach.

Viac k témam: hidžáb, obvinenie
Zdroj: Webnoviny.sk - Iránskej právničke hrozí dlhoročné väzenie, pobúrila aj bojom proti povinnému noseniu hidžábu © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

BRATISLAVA 6. marca (WebNoviny.sk) - Štátny tajomník ministerstva obrany za Most-Híd Róbert Ondrejcsák si nevie predstaviť, že by slovenský diplomat používal podobný jazyk a spôsoby voči oficiálnym predstaviteľom Ruska, ako Rusi použili voči nemu. Ruské veľvyslanectvo totiž v stredu na facebookovej stránke zverejnilo otvorený list, v ktorom na Ondrejcsákovu adresu tvrdia, že "kým je takýto úradník vo vedení vojenského rezortu, slovenská verejnosť sa skutočne nemôže cítiť bezpečne".

Nežijeme pred rokom 1989

Túto vetu odsúdil aj minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák, podľa ktorého ruskému veľvyslanectvu absolútne neprísluší komentovať, kto zastáva ústavnú funkciu na Slovensku. "Našťastie nežijeme pred rokom 1989, keď ruské/sovietske veľvyslanectvo diktovalo, kto a čo môže na Slovensku povedať či písať. Žijeme v slobodnej a demokratickej krajine, ktorá je sebavedomým členským štátom Európskej únie a NATO. Ja som oficiálnym predstaviteľom Slovenska, štátnym tajomníkom Ministerstva obrany Slovenskej republiky, a nie Ruskej federácie," uviedol v stredu na svojej facebookovej stránke Ondrejcsák. "Moje stanoviská sú formulované v súlade so záujmami a stanoviskami Slovenskej republiky, a nie na základe naratívu Ruska. To, že Krym bol ilegálne anektovaný a okupovaný, a že došlo k ruským vojenským operáciám, sú fakty, ktoré uznávajú všetky členské štáty EÚ a NATO. Veľvyslanectvo Ruskej federácie bezprecedentne zasahuje do vnútorných záležitostí SR, aj kádrovaním oficiálnych predstaviteľov SR," pokračoval štátny tajomník za Most-Híd. Uzavrel, že ani takéto agresívne reakcie Veľvyslanectva Ruskej federácie či kohokoľvek ho neodradia od realistického pomenovávania situácie na základe faktov ani v budúcnosti.

Lajčák pripravuje odpoveď

Slovensko dostalo nótu veľvyslanectva Ruskej federácie, v ktorej kritizovali výroky štátneho tajomníka ministerstva obrany Róberta Ondrejcsáka. Ministerstvo zahraničných vecí pripravuje na kritiku odpoveď. Pred stredajším rokovaním vlády to potvrdil minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák. Ruská ambasáda reaguje na Ondrejcsákove názory publikované v spravodajskom denníku a pýta sa, či je to oficiálna pozícia krajiny. „My pripravujeme odpoveď, v ktorej povieme, že nie sú, ale zároveň tá posledná veta, to veľvyslanectvo prekročilo normy slušného správania. Absolútne im neprísluší komentovať, kto zastáva ústavnú funkciu a to bude súčasťou našej odpovede,“ povedal Lajčák. Ruské veľvyslanectvo dnes na facebookovej stránke na adresu Ondrejcsáka napísalo, že keď je v takej funkcii, slovenská verejnosť sa nemôže cítiť bezpečne. „Buď pre svoju do neba volajúcu nekompetentnosť alebo v dôsledku zámerného skreslenia faktov pán štátny tajomník, využívajúc vlastné výmysly a domnienky, vyhlasuje Rusko a Európu za „nepriateľov“ a tak sa snaží poškodiť tradične priateľské vzťahy medzi národmi našich krajín. A toto je už naozaj nebezpečné. Domnievame sa, že kým je takýto úradník vo vedení vojenského rezortu, slovenská verejnosť sa skutočne nemôže cítiť bezpečne,“ napísalo veľvyslanectvo.

Viac k témam: minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, Ministerstvo obrany SR, Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR
Zdroj: Webnoviny.sk - Som oficiálnym predstaviteľom Slovenska a nie Ruska, reaguje na kritiku štátny tajomník Ondrejcsák © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

BRATISLAVA 6. marca (WebNoviny.sk) - Náhle zdravotné problémy dirigenta Petra Altrichtera sú dôvodom zrušenia štvrtkového a piatkového koncertu Slovenskej filharmónie. Ako agentúru SITA informovala tlačová tajomníčka Martina Tolstova, kúpené vstupenky sa dajú vrátiť v pokladni Slovenskej filharmónie v Redute na Námestí Eugena Suchoňa v Bratislave do piatka 29. marca.

Viac k témam: Slovenská filharmónia, zrušenie koncertov
Zdroj: Webnoviny.sk - Slovenská filharmónia zrušila koncerty, dôvodom sú náhle zdravotné problémy dirigenta © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

BRATISLAVA 6. marca (WebNoviny.sk) - Medializované informácie o lustráciách novinárov preveruje z vlastnej iniciatívy policajná inšpekcia. Po rokovaní vlády to pre médiá povedala ministerka vnútra Denisa Saková.

Nové pravidlá

"Ak niekto lustroval 20 novinárov v rámci vyšetrovania, tak určite ten vyšetrovateľ mal na to oprávnenie a bolo to po schválení dozorujúceho prokurátora," povedala Saková s tým, že lustrácia "musela byť niečím vyargumentovaná". Pokiaľ ide o prípadné nové pravidlá pre lustrácie, podľa Sakovej je to téma, ktorá "prekračuje trocha hranice ministerstva vnútra". "V rámci informatizácie mi poskytujeme niektoré dáta aj iným rezortom a budeme sa musieť touto otázkou zaoberať v trošku širšom kontexte," dodala. Podľa medializovaných informácii vypovedal v pondelok na Národnej kriminálnej agentúre bývalý policajný prezident Tibor Gašpar. Výpoveď súvisela s prípadom lustrácie zavraždeného novinára Jána Kuciaka.

Prípad Filipa Rybaniča

Gašpar odmietol tvrdenia bývalého šéfa spravodajskej jednotky finančnej polície Pavla Vorobjova, že lustráciu Kuciaka naradil on. Podľa Gašpara súvisela s lustráciou viacerých novinárov v rámci vyšetrovania prípadu Filipa Rybaniča. Asistenta poslanca Jozefa Rajtára vyšetrovali pre prezeranie si bankových účtov exministra vnútra Roberta Kaliňáka. Samotný Rajtár však dnes vo veci podal trestné oznámenie s tým, že v spise Rybaničovho prípadu zmienky o lustráciách nie sú. Kuciak bol navyše podľa neho lustrovaný až po podaní obžaloby v prípade Rybanič

Viac k témam: minister vnútra SR, ministerstvo vnútra SR, Polícia SR
Zdroj: Webnoviny.sk - Lustrácie novinárov preveruje policajná inšpekcia, podľa Sakovej ich musel schváliť prokurátor © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

LONDÝN 6. marca (WebNoviny.sk) - Súd v strednom Anglicku uznal v stredu otca trojročného chlapca vinným zo zorganizovania útoku kyselinou sírovou na svojho syna. Útok sa odohral v júli minulého roku v pobočke reťazca Home Bargains v meste Worcester. Chlapec utrpel počas neho vážne popáleniny tváre a ramien. Prokuratúra uviedla, že 40-ročný muž, pôvodom z Afganistanu, si najal ďalších mužov, aby "vyrobili" dôkazy s cieľom zdiskreditovať jeho odlúčenú manželku v opatrovníckom boji o dieťa. Po šesťtýždňovom procese na súde vo Worcestri porota uznala vinnými otca aj jeho piatich komplicov. Hlavného obvineného opustila manželka v roku 2016 a vzala so sebou aj ich tri deti. Otec žiadal väčší prístup k deťom a spôsobením zranení chcel dokázať, že žena nie je spôsobilá sa o ne dobre postarať. Chlapec momentálne žije s matkou a zo zranení sa dobre zotavuje.

Viac k témam: otec, útok kyselinou
Zdroj: Webnoviny.sk - Súd v Anglicku uznal vinným muža, ktorý zorganizoval útok kyselinou na svojho trojročného syna © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet
Strana 1 z 7

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

K2 Tags

K2 Login

K2 Calendar

« March 2019 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner