18. august 2019
Facebook

LONDÝN 8. marca (WebNoviny.sk) - Vo Veľkej Británii v piatok odsúdili prvú ženu za zmrzačenie ženských pohlavných orgánov, známe aj ako ženská obriezka.

Ide o barbarské praktiky

Tridsaťsedemročná Uganďanka, ktorá túto praktiku vykonala na svojej trojročnej dcére, si posedí vo väzení trinásť rokov, pričom 11-ročný trest dostala za obrezanie dcéry a ďalšie dva roky za prechovávanie extrémnej pornografie. "Ide o barbarské praktiky a vážny zločin. Ide o útok, ktorého cieľom sú ženy a ktorý sa vykonáva väčšinou ešte vtedy, keď sú malé a bezbranné," odôvodnila svoj rozsudok sudkyňa londýnskeho súdu Philippa Whipple. Páchateľka pred súdom tvrdila, že jej dcéru nikto neobrezal a o vonkajšiu časť genitálií prišla pri nehode. To však súdni znalci vylúčili.

Spôsobuje bolesť a problémy

S následkami zmrzačenia ženských pohlavných orgánov žije dnes na celom svete podľa odhadov Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) 140 miliónov žien a dievčat. Táto praktika, na rozdiel od mužskej obriezky, ktorá môže mať aj pozitívne zdravotné účinky, nemá pre ženy žiadnu výhodu a spôsobuje im iba bolesť a problémy. Podľa jej obhajcov má spočívať jej hlavná výhoda údajne v tom, že žena, na ktorej vykonajú takýto zákrok, nemá potešenie zo sexu a nebude preto neverná manželovi.

Viac k témam: súdy, Svetová zdravotnícka organizácia (WHO)
Zdroj: Webnoviny.sk - Odsúdili ženu z Ugandy, ktorá svojej trojročnej dcére zmrzačila pohlavné orgány © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

FORT WORTH 8. marca (WebNoviny.sk) - Letecká spoločnosť American Airlines stiahla 14 lietadiel, ktorým hrozia problémy s batožinovým priestorom nad hlavou cestujúcich. Hovorca spoločnosti v piatok povedal, že obmedzenie zasiahlo približne 40 letov, ktoré zrušili. Zástupcovia American Airlines uviedli, že zistili problémy v dvoch strojoch Boeing 737-800, no stiahli aj ďalších 12 lietadiel, na ktorých výrobe spolupracovala rovnaká firma. Podľa zistených informácií by mohol v dôsledku zlej inštalácie káblov v batožinovom priestore vzniknúť požiar.

Viac k témam: American Airlines, Boeing, lietadlo
Zdroj: Webnoviny.sk - American Airlines muselo stiahnuť desiatku Boeingov pre hrozbu vzniku požiaru © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

KOŠICE 8. marca (WebNoviny.sk) - Mesto Košice chce opätovne rokovať o podpore usporiadania Európskeho olympijského festivalu mládeže (EYOF) s vládou a žiadať od nej 22 miliónov eur na podporu tohto podujatia. Chce požiadať o 10 miliónov eur na krytie investičných výdavkov do dobudovania športovej infraštruktúry v meste Košice a 12 miliónov eur na krytie organizačných výdavkov podujatia, ktoré už vláda prisľúbila. Mesto pôvodne žiadalo od vlády ďalších 30 miliónov eur. Rokovania sa majú uskutočniť do 18. marca a poslanci sa k téme vrátia na zasadnutí do 22. marca. Zároveň požiadajú Slovenský olympijský a športový výbor o súčinnosť pri rokovaní s vládou a o predĺženie termínu na predloženie stanoviska mesta k organizácii hier. Košickí poslanci o tom rozhodli na piatkovom mimoriadnom rokovaní po takmer päťhodinovej diskusii.

Je nezodpovedné rútiť sa do európskych hier

Ako uviedol primátorom Košíc Jaroslav Polaček na začiatku rokovania pri uvedení materiálu necíti podporu vlády ani Slovenského olympijského a športového výboru (SOV) a nezaznamenal ani žiadnu podporu športových zväzov k tomuto podujatiu. Zopakoval, že mesto má záujem o organizáciu podujatia, ale nemôže ho zorganizovať bez krytia svojich finančných záväzkov. Polaček upozornil, že do najbližších rokov má mesto už teraz záväzky vo výške 29 miliónov eur v rôznych splátkach až do roku 2025. V tomto roku je to 5,5 milióna eur, v budúcom 5,8 milióna eur a v roku konania EYOF 2021 ďalších 2,2 milióna eur. „Je nezodpovedné rútiť sa do európskych hier, ktoré si celé spoločenstvo užije deväť dní. Budeme v centre kamier a zažijeme úspech, treba sa ale pozrieť na to, čo bude na konci dňa,“ upozornil Polaček. Na rokovanie predložil dve alternatívy. V prípade, ak by sa podujatie konalo, si mesto chcelo zobrať 20-miliónový úver. V opačnom prípade, pri rozhodnutí o odstúpení od konania hier, navrhlo mesto investovať do budovania športovej infraštruktúry v meste do roku 2022 spolu 10 miliónov eur.

Jasný signál, že treba niečo robiť

Diskusia k téme trvala takmer päť hodín. Vystúpil v nej aj europoslanec a predseda strany Sloboda a Solidarita Richard Sulík, ktorý uviedol, že podujatie má zmysel iba vtedy, ak sa ním nezadlží mesto, a teda na výstavbu potrebnej infraštruktúry významnejšie prispeje vláda, keďže ide o projekt národného významu. Poslancom odporučil, aby sa uzniesli na výzve vláde, aby urýchlene vstúpila do príprav festivalu. „Ak by bol súhlas všetkých poslancov, a vláda vie, že čas tlačí, myslím si, že toto by bol jasný signál, že treba niečo robiť. V prípade, ak by vláda nekonala v tejto veci, treba dať na stôl aj opciu, že sa podujatie neuskutoční,“ uviedol Sulík pred poslancami. Okrem Sulíka pred poslaneckým zborom vystúpil aj predseda Kresťanskodemokratického hnutia Alojz Hlina, ale tiež predstavitelia viacerých športových klubov a prevádzkovatelia športových zariadení, ktorí ponúkli svoje športoviská na konanie hier. „Som veľmi prekvapený, že sa tu dnes diskutuje o tom, či EYOF bude, alebo nie, a nie o tom, ako ho urobíme,“ poznamenal šéf hádzanárskeho klubu Košice Crows Filip Fabišík, ktorý poukázal na to, že hádzanársku halu dokázali zmodernizovať za päť mesiacov. „Je jedno, či to bude najlepší, alebo najhorší EYOF v histórii. Dôležité je, že budeme môcť opraviť športoviská v našom meste, na ktorom budú môcť športovať naše deti,“ dodal.

Hľadalo sa kompromisné riešenie

Viacerí poslanci v diskusii poukazovali na vysoké náklady a chýbajúce financie potrebné na riešenie zlého stavu školských areálov a ďalších mestských nehnuteľností, ktoré opravy tiež potrebujú. Upozorňovali aj na nedostatok času na výstavu jednotlivých športovísk. Zástancovia podujatia poukazovali na jeho ďalšie prínosy pre mesto a kraj, ako aj možnosť získať prostriedky na obnovu športovej infraštruktúry, ktorú bude možné po festivale naďalej využívať. Zaznel aj návrh pokračovať v rokovaní o finančných prostriedkov a vyzvať vládu k súčinnosti pri organizácii podujatia s tým, aby mesto pri rokovaniach zastupovali ľudia, ktorí budú pre vládu prijateľní. Napokon poslanci po búrlivej debate odsúhlasili návrh poslancov Marcela Vrchotu z poslaneckého klubu Fungujúce Košice a Ladislava Strojného z poslaneckého klubu Košickí aktivisti a nezávislí, ktorým predĺžili termín na rokovanie s vládou a znížili finančné nároky samosprávy. Od vlády nebudú žiadať 30, ale len 10 miliónov eur. Rokovaním s vládou poverili námestníčku primátora mesta Luciu Gurbaľovú a predsedu komisie športu a aktívneho oddychu Ladislava Lörinca. Tento návrh podporilo 23 poslancov, 8 sa zdržali a štyria boli proti. „Myslím si, že poslanci sa rozhodli správne. V rozprave sa hľadalo kompromisné riešenie. Som rád, že celé politické spektrum nakoniec zvážilo a dohodli sme sa, že nebudeme istým spôsobom tlačení organizátormi, ale je naozaj potrebné hľadať dodatočné zdroje na to, aby sme s úctou a prestížou zorganizovali celé podujatie,“ uviedol po rokovaní primátor Košíc Jaroslav Polaček. Na otázku agentúry SITA, odkiaľ chce mesto čerpať zvyšných 20 miliónov eur, košický primátor odpovedal, že "stále platí to, že mesto Košice bude musieť dofinancovať zvyšok financií na to, aby sme infraštruktúru rozbehli. Na druhej strane my vieme toto podujatie zorganizovať bez toho, aby sme to investovali do infraštruktúry, ale s tým, že použijeme haly v Prešove, iných mestách a robiť to tak, ako presne nechceme. Vtedy minieme obrovskú sumu peňazí, ale Košičanom nedáme žiadnu pridanú hodnotu. A ja túžim po tom, aby Košičania dostali novú infraštruktúru a dostali haly a priestory, kde naše deti budú môcť športovať a organizovať medzinárodné športové podujatia. Je ale určite ľahšie hľadať päť alebo desať miliónov eur ako 20 miliónov“. Polaček nevylúčil ani to, že mesto využije na budovanie infraštruktúru aj úverové zdroje.

Košice zahodili príležitosť zrekonštruovať aj športoviská

Podpredseda vlády pre investície a informatizáciu a bývalý primátor mesta Richard Raši v reakcii na výsledky rokovania zastupiteľstva uviedol, že projekt EYOF je v stave klinickej smrti a piatkové rozhodnutie len predlžuje agóniu. „Očakával som jasné prihlásenie sa k organizácii EYOF. Keďže primátor niekoľkokrát odporučil poslancom, aby nehlasovali za EYOF, musí byť všetkým jasné, že nie je možné organizovať takúto významnú medzinárodnú akciu bez osobného nadšenia, odhodlania a nasadenia lídra mesta - primátora. Môžem to potvrdiť aj z vlastnej skúsenosti,“ uviedol v stanovisku Raši. „Obávam sa, že mesto Košice dnes zahodilo príležitosť zrekonštruovať svoje športoviská či internáty za peniaze vlády. Primátor Košíc v piatok jasne ukázal, že nechce, aby sa v Košiciach Medzinárodný olympijský festival mládeže konal. Ako Košičanovi mi je nesmierne ľúto, že mesto takto premrhalo príležitosť na organizáciu EYOF 2021,“ dodal Raši, ktorý tiež kritizoval mesto za rozpory v žiadostiach. „Mesto hádže sumy úplne z brucha. Už pýtalo 40 miliónov, teraz 22, ale primátor hovoril aj o vyše 100 miliónoch,“ vyjadril sa exprimátor Košíc, ktorý kladie súčasnému primátorovi za vinu, že Slovenský olympijský a športový výbor teraz bude musieť Európskemu olympijskému výboru oznámiť, že Košice hry nezorganizujú. „Verím však, že sa nájde viacero miest na Slovensku, ktoré s 12-miliónovou alebo nižšou dotáciou od vlády tento najväčší olympijský mládežnícky sviatok úspešne zvládnu a Slovensku tak nezostane medzinárodná hanba,“ dodal na záver. Multišportové olympijské podujatie európskeho charakteru pre mládež vo veku od 14 do 18 rokov sa má v Košiciach uskutočniť od 24. júla do 1. augusta 2021. Predpokladá sa účasť 3 700 športovcov z 50 štátov.

Viac k témam: Európsky olympijský festival mládeže EYOF, KSK Košický samosprávny kraj, mesto Košice, SOV Slovenský olympijský výbor
Zdroj: Webnoviny.sk - Košice chcú ďalej rokovať o EYOF-e s vládou, podľa Rašiho je projekt v stave klinickej smrti © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

BRATISLAVA 8. marca (WebNoviny.sk) - Lekári nahlásili tento týždeň 26 prípadov ťažkých akútnych respiračných ochorení (SARI). Desať prípadov bolo v Žilinskom kraji, sedem v Košickom, štyri v Trenčianskom, tri v Banskobystrickom a po jednom prípade v Nitrianskom a Prešovskom kraji. Iba dve osoby boli očkované.

Doposiaľ hlásených takmer 90 prípadov SARI

Z celkového počtu prípadov SARI hlásených v 10. týždni skončilo šesť prípadov úmrtím. Išlo o 51, 60 a 68-ročné ženy z Košického kraja, 69-ročnú ženu zo Žilinského kraja, 53-ročného muža z Trenčianskeho kraja a 59-ročnú ženu z Nitrianskeho kraja. Doposiaľ bolo od začiatku chrípkovej sezóny 2018/2019 hlásených 86 prípadov SARI, z ktorých sa 30 skončilo úmrtím. Agentúru SITA o tom informoval hlavný hygienik Ján Mikas.

Pokles akútnych respiračných ochorení

Chorobnosť na akútne respiračné ochorenia (ARO) klesla v tomto týždni v porovnaní s predchádzajúcim o 15,3 percenta. Lekári nahlásili 55 297 akútnych respiračných ochorení (ARO). Najvyššiu chorobnosť zaznamenali v Bratislavskom kraji, najnižšiu v Žilinskom kraji. Najčastejšie postihli respiračné ochorenia deti do päť rokov. Komplikácie lekári zaznamenali u 1 204 osôb, čo predstavuje 2,2 percenta zo všetkých ARO. Medzi najčastejšie komplikácie patrili zápaly prínosových dutín (609), zápaly ucha (339) a zápaly pľúc (256).

Prerušenie vyučovania

Lekári tento týždeň nahlásili aj 6 903 chorých na chrípku a chrípke podobné ochorenia, čo predstavuje 12,5 percenta z celkového počtu hlásených ARO. V porovnaní s predchádzajúcim týždňom chorobnosť klesla o 35,5 percenta. Najvyššiu chorobnosť zaznamenali v Nitrianskom kraji, najnižšiu v Bratislavskom kraji. Na chrípku najviac ochoreli deti do päť rokov. Vyučovanie počas tohto týždňa prerušili v 19 výchovno-vzdelávacích zariadeniach. Išlo o 13 materských škôl (šesť v Žilinskom kraji, po dve v Banskobystrickom, Košickom a Trnavskom kraji, jednu v Prešovskom kraji), šesť základných škôl (po tri v Košickom a Prešovskom kraji).

Viac k témam: akútne respiračné ochorenia (ARO), chrípka, ochorenie SARI
Zdroj: Webnoviny.sk - Chrípka naďalej úraduje, lekári zaznamenali aj ďalšie úmrtia na ochorenie SARI © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

BRATISLAVA 8. marca (WebNoviny.sk) - Vrtuľníková záchranná zdravotná služba ATE zo Žiliny letela na pomoc 16-ročnému snowboardistovi do lyžiarskeho strediska na Martinských holiach. Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa leteckých záchranárov Zuzana Hopjaková, chlapec bol po páde na svahu v bezvedomí. Privolaní horskí záchranári priviezli mladíka k vrtuľníku, ktorý pristál na vyhradenej pristávacej ploche pri dolnej stanici lanovky. Pacient bol už pri vedomí, utrpel otras mozgu a odreniny na hlave. Po preložení na palubu bol v stabilizovanom stave. S pretrvávajúcou poruchou vedomia ho letecky previezli na detské oddelenie anestéziológie a intenzívnej medicíny Univerzitnej nemocnice v Martine.

Viac k témam: ATE Air - Transport Europe, leteckí záchranári, snoubording
Zdroj: Webnoviny.sk - Mladý snowboardista ostal po páde na svahu v bezvedomí, zasahovali aj leteckí záchranári © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

  • aktualizované: 8. marca 19:13
MYS CANAVERAL 8. marca (WebNoviny.sk) - Vesmírny modul Dragon súkromnej spoločnosti SpaceX v piatok dopadol do Atlantického oceánu, stovky kilometrov od pobrežia Floridy. Stalo sa tak šesť hodín po tom, ako sa odpojil od Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS). Je to zároveň po prvý raz za uplynulých 50 rokov, čo modul navrhnutý na prepravu astronautov pristál z vesmíru v Atlantickom oceáne.

Preprava astronautov

Vesmírna loď vyštartovala v sobotu z Kennedyho vesmírneho strediska na Floride. K ISS sa pripojila v nedeľu. Na jej palube bol testovací panák Ripley, ktorý mal na sebe skafander a v oblastiach hlavy, krku a chrbtice zas pripevnené senzory, ktoré zbierali potrebné informácie o tom, čomu budú čeliť ľudia na ceste do vesmíru. Spoločnosť predtým vyhlásila, že ak bude test úspešný, plánuje neskôr počas roka odobriť využitie systému na prepravu astronautov. Po uplynulé roky používali USA na prepravu ruské rakety Sojuz.

Dragon je "úplne špičkový"

Prvým astronautom z ISS, ktorý vstúpil do modulu po jeho pripojení a posledný ho aj opustil, bol Kanaďan David Saint-Jacques. Podľa neho je Dragon "úplne špičkový", pričom ho tiež nazval vyššou cestovnou triedou. Spoločnosť plánuje vykonať ešte ďalšie vylepšenia a prvými astronautmi, ktorí sa zrejme zúčastnia na plánovanom demo lete, budú Bob Behnken a Doug Hurley z NASA.

Viac k témam: ISS Medzinárodná vesmírna stanica, SpaceX, vesmír
Zdroj: Webnoviny.sk - Aktualizované: Testovací modul Dragon po odpojení sa od Medzinárodnej vesmírnej stanice úspešne dopadol na Zem © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

BRATISLAVA 8. marca (WebNoviny.sk) - Ženy zarábajú za rovnakú prácu o deväť percent menej ako muži, upozornil na to pri príležitosti Medzinárodného dňa žien predseda hnutia OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Igor Matovič, opierajúc sa o analýzu portálu Platy.sk.

Podozrenia z diskriminácie žien voči mužom

Ako informoval na piatkovej tlačovej besede, hnutie preto predloží na rokovanie Národnej rady SR návrh zákona, ktorý umožní zástupcom zamestnancov prísť za zamestnávateľom a získať od neho zoznam pracovných miest s výškou miezd. Zástupcovia zamestnancov by tak mohli urobiť v prípade, že ženy v danej firme majú podozrenia, že sú diskriminované voči mužom za tú istú robotu. Takto by mohli zástupcovia brániť ženy pred diskrimináciou. "Dostať o deväť percent nižšiu mzdu voči mužom za rovnakú prácu nie je nič iné ako diskriminácia žien, toto je priamo v rozpore s Ústavou SR a so zákonníkom práce," konštatoval Matovič. Dodal, že tento návrh zaradia aj do referenda, ktorý pripravujú. "Zákaz diskriminácie žien vyplýva z Ústavy SR, kde sa hovorí, že zamestnanci majú právo na spravodlivé a uspokojujúce pracovné podmienky, vrátane zákazu diskriminácie v zamestnaní. Toto právo je neskôr rozpísané aj v zákonníku práce, kde sa uvádza, že za prácu rovnakej hodnoty majú byť muži a ženy odmeňovaní rovnako. Napriek týmto zákonným ustanoveniam je prax mnohokrát iná. Preto v hnutí OĽaNO chceme zaviesť opatrenia, ktoré prispejú k transparentnosti medzi zamestnávateľmi," podotkol Igor Dušenka z legislatívneho tímu OĽaNO.

Mnohokrát si ženy pýtajú menej

O analýze portálu Platy.sk a o tom, že ženy zarábajú za rovnakú prácu menej ako muži, v piatok agentúru SITA informovala aj Nikola Richterová zo spoločnosti Profesia. "Žena s mužom pracujú v jednej firme. Napriek tomu, že sú na rovnakej pozícii, ich finančná odmena nie je zhodná. Štatistika hovorí, že na Slovensku zarába žena o deväť percent menej. Vyplýva to z analýzy portálu Platy.sk," informovala spoločnosť. Ako ďalej konštatuje, ukazuje sa, že ženy majú v porovnaní s mužmi často nižšie platové očakávania a tie sa prejavujú už pri pracovných pohovoroch. V mnohých prípadoch platí, že ženy si pýtajú menej ako opačné pohlavie. Analýza tiež prináša údaj, že jedným z faktorov, ktoré výrazne ovplyvňujú pracovný život žien, je materská dovolenka. "Kým žena odchádza na materskú dovolenku a je mimo pracovného prostredia niekoľko mesiacov, či rokov, jej mužský kolega zostáva v práci a zažíva kariérny rast. Ten je väčšinou sprevádzaný mzdovým progresom," uviedla Richterová v tlačovej správe. Dodáva, že nedávny medzinárodný prieskum Paylab Data Research ukázal, že najotvorenejší prístup majú matky na pracoviskách vo Fínsku a v Chorvátsku. Naopak najnižšiu mieru otvorenosti voči matkám má spomedzi deviatich sledovaných krajín Slovensko.

Viac k témam: diskriminácia, Národná rada SR, OĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti, platy, zamestnanci, zamestnávatelia
Zdroj: Webnoviny.sk - Nižšia mzda žien voči mužom za rovnakú prácu je podľa Matoviča diskriminácia, faktorov je niekoľko © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

BRATISLAVA 8. marca (WebNoviny.sk) - Súčasný právny stav umožňuje zriadenie tried s vyučovacím jazykom slovenským aj v základných školách s iným vyučovacím jazykom, napríklad maďarským. Pre agentúru SITA to uviedlo ministerstvo školstva s tým, že zriadeniu takýchto tried predchádzajú zmeny v sieti škôl a školských zariadení vo veci vyučovacieho jazyka. „To znamená, že zo základnej školy, ktorá je doposiaľ základnou školou s vyučovacím jazykom maďarským, sa po vykonaní zmeny v sieti stane základná škola s vyučovacím jazykom slovenským a maďarským," vysvetlil rezort školstva.

Krátkodobé riešenie

Deti z obcí Rohovce, Trnávka, Báč, Blatná na Ostrove, Kyselica či Macov (okres Dunajská Streda) nemajú možnosť ani v jednej z týchto obcí navštevovať ZŠ s vyučovacím jazykom slovenským. „Sú tu tri školy s vyučovacím jazykom maďarským, ale ani jedna so slovenským. Škola s vyučovacím jazykom maďarským v Rohovciach má 15 miestností, telocvičňu, jedáleň, športové ihriská, dokonca aj dopravné spojenie, lebo autobus zváža deti zo spomenutých obcí. V tejto škole by mohol byť aj prvý stupeň základnej školy s vyučovacím jazykom slovenským. O tomto riešení nechce však nikto z predstaviteľov obcí ani počuť," uviedli rodičia školákov na štvrtkovej tlačovej besede. Ministerstvo vnútra uviedlo, že obec Rohovce uzavrela dohodu o spoločnom školskom obvode pre žiakov ZŠ s vyučovacím jazykom slovenským s obcou Lehnice, čím sa snaží problém riešiť. „Naďalej rokujeme aj so školským parlamentným výborom a hľadáme optimálne riešenie aj pre obec Rohovce," dodal rezort vnútra. Pre rodičov z Rohoviec sú Lehnice však len krátkodobé riešenie.

Nové podmienky určovania školského obvodu

Ako pre agentúru SITA uviedol Jaroslav Vacek z odboru komunikácie Trnavského samosprávneho kraja, predseda kraja Jozef Viskupič bude iniciovať stretnutie k tejto téme a v rámci svojich možností bude hľadať možné formy pomoci pre rodičov. Ministerstvo školstva iniciovalo novelizáciu zákona o štátnej správe v školstve a školskej samospráve, ktorú parlament schválil 4. decembra minulého roka. Právnou úpravou sa nastavili nové podmienky určovania školského obvodu základnej školy a tiež sa spresnili kompetencie okresného úradu v sídle kraja vo vzťahu k určovaniu spoločného školského obvodu základnej školy. Novela zákona umožňuje zriaďovateľovi základnej školy určiť v osobitných prípadoch aj nižší počet žiakov v triede, ako je stanovený v školskom zákone. Ministerstvo bude monitorovať, ako sa uplatňuje táto možnosť a v prípade potreby je pripravené poskytnúť školám metodické usmernenie.

Viac k témam: minister školstva vedy výskumu a športu SR, Ministerstvo školstva vedy výskumu a športu SR
Zdroj: Webnoviny.sk - V maďarskej škole v Rohovciach by mohli vzniknúť slovenské triedy, tvrdí ministerstvo školstva © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko
Mesto Bratislava začalo opravovať Primaciálny palác. Prípravné práce zamerané na obnovu a reštaurovanie dekorácii a sôch Primaciálneho paláca sa začali 6. marca. Informoval o tom magistrát hlavného mesta.

Záchrana pôvodnej podoby dekorácií

Cieľom obnovy je zachrániť pôvodnú podobu dekorácií, ako aj jej hmotnú a pamiatkovú podstatu. Technický stav pamiatok je totiž nevyhovujúci. Práce sú rozdelené na viacero etáp, počas ktorých napríklad sochy vyčistia, dotvoria chýbajúce časti alebo odstránia uvoľnené kamene. Použijú na to rekonštrukčné a konzervačné metódy. Opravy bude viesť akademický sochár Ľubomír Sabo.

Mesto zaplatí viac ako 500-tisíc eur

Obnova a renovácie by mali trvať 30 mesiacov a Bratislava zaplatí 539 796 eur. Mesto získalo od Nadácie VÚB grant 50-tisíc eur na obnovu sochárskej výzdoby, ktorý použijú práve na opravy paláca. Palác v 20. storočí viackrát reštaurovali. Prvá obnova bola po roku 1903, keď mesto získalo budovu do svojho majetku. Ďalšia obnova sa uskutočnila počas prvej republiky a od poslednej rekonštrukcie ubehlo už 30 rokov.

Viac k témam: Primaciálny palác, rekonštrukcia
Zdroj: Webnoviny.sk - Bratislava začala opravovať Primaciálny palác, chce zachrániť aj pôvodné sochy a dekorácie © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

ROŽŇAVA 8. marca (WebNoviny.sk) - Zhruba 5,3 milióna eur bolo doteraz preinvestovaných na rekonštrukcii hradu Krásna Hôrka, ktorý pred siedmimi rokmi zničil požiar. Najrozsiahlejší projekt obnovy v histórii hradu a jeho okolia za uplynulý rok a pol výrazne pokročil a prví návštevníci by sa doň mohli vrátiť v roku 2021. Agentúru SITA o tom informoval Tomáš Hollý z Centra múzejnej komunikácie Slovenského národného múzea (SNM).

Stav analyzuje špecializovaný tím

Ako uviedol, špecializovaný projekčný tím sa vyrovnal s väčšinou problémových oblastí a zistených nedostatkov, čo umožňuje plynulé napredovanie obnovy hradu. „Do dnešného dňa bola zrealizovaná kompletná predprojektová príprava stavby, ktorá zahŕňala celkovú analýzu archívnych materiálov, realizovaných výskumov a zistení o skutočnom stave hradu. Projekčný tím zároveň úspešne doriešil otázku vedenia technickej infraštruktúry pre hrad a územie pod hradom, otázku statického zabezpečenia a protipožiarnej ochrany. Rovnako tiež zabezpečil prípravu podkladov pre majetkovoprávne konania a urobil nevyhnutné kroky k vyčisteniu neefektívnych zmluvných vzťahov,“ informoval Hollý.

Časti hradu sprístupnia verejnosti

V spolupráci so Stavebnou fakultou STU bola spracovaná projektová dokumentácia pre vydanie potrebného územného rozhodnutia a tiež dokumentácia, ktorá viedla v novembri 2018 k vydaniu právoplatného rozhodnutia posúdenia vplyvu stavby na životné prostredie (tzv. EIA). Projekčné oddelenie zároveň pracuje na príprave architektonického a stavebného riešenia projektu. Ako v tejto súvislosti uviedla ministerka kultúry Ľubica Laššáková, spolupráca so Slovenskou technickou univerzitou v Bratislave (STU) ukázala prínos. „Išlo o spojenie správnych odborníkov, ktoré v uplynulých mesiacoch prinieslo konkrétne výsledky v oblasti predprojektovej a projektovej prípravy obnovy hradu. To nás zároveň výrazne posúva vpred k sprístupneniu jednotlivých častí hradu pre verejnosť v plánovanom termíne do troch rokov,“ uviedla Laššáková.

Porušená autenticita hradu

Do dnešného dňa bolo preinvestovaných približne 5,2 milióna eur z poistného plnenia a približne 97 tisíc eur z verejnej zbierky. Priebežne sa realizuje inžinierska činnosť v súvislosti s územným konaním. Rovnako sa spracováva dokumentácia, na základe ktorej je možné robiť čiastkové stavebné práce, napríklad odstraňovanie vápenno-cementových omietok a cementového škárovania exteriérových murív, stabilizáciu zemného násypu a piliera na parkáne, či odstraňovanie násypov z okolia hradu a hradnej studne. „Tu nejde o nejaký zjednodušený návrat k stavu hradu pred požiarom. Nesmieme zabúdať na to, že Krásna Hôrka je jedinečnou kultúrnou pamiatkou a komplexom stavieb, ktorá si vyžaduje odborný prístup nielen k rekonštrukcii, teda k odstráneniu následkov požiaru z roku 2012, ale v rámci komplexnej obnovy chceme tiež odstrániť nevhodné zásahy z rokov 1956 – 1989, ktoré výrazne poškodili autenticitu tejto pamiatky. Aj preto komplexný návrh obnovy priebežne konzultujeme so zástupcami pamiatkových úradov a ďalšími odborníkmi,“ uviedol riaditeľ SNM Branislav Panis. Dodal, že projekt komplexnej obnovy je najrozsiahlejší v histórii hradu a akceptuje súčasné požiadavky na bezpečnú prevádzku hradu ako aj zvýšenie komfortu pre jeho návštevníkov.

Zatvorili ho po ničivom požiari

Projekt komplexnej obnovy hradu si vyžaduje úzku súčinnosť a aktívny prístup aj príslušných samospráv. V súčasnosti všetky procesy smerujú k postupnému získaniu jednotlivých stavebných povolení a realizácii procesu verejného výberu dodávateľa. „Ak nenastanú neočakávané udalosti, dolná a stredná časť hradu Krásna Hôrka privíta prvých návštevníkov v roku 2021. Neskôr sa počíta rovnako s ukončením obnovy hornej časti hradu a jej následným sprístupnením verejnosti,“ uviedol Hollý. Krásna Hôrka je hrad zo 14. storočia nad obcou Krásnohorské Podhradie neďaleko Rožňavy. Prvá písomná zmienka o hrade je z roku 1333. Hrad je od roku 1961 národnou kultúrnou pamiatkou. Vlastnili ho tri významné rody Mariášiovci, Bebekovci a Andrášiovci. Hrad Krásna Hôrka je od 10. marca 2012 pre rekonštrukciu až do odvolania zatvorený. V sobotu 10. marca 2012 popoludní na hrade vypukol požiar. Zhoreli šindľové strechy, expozícia v hornom gotickom paláci a zvonica. V kongregačnej sieni sa preboril strop. Škody boli vyčíslené na osem miliónov eur.

Viac k témam: hrad Krásna Hôrka, SNM Slovenské národné múzeum
Zdroj: Webnoviny.sk - Krásna Hôrka by mohla privítať návštevníkov už o pár rokov, na obnove preinvestovali milióny eur © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko
Strana 1 z 5

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

K2 Tags

K2 Login

K2 Calendar

« March 2019 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner