24. október 2020
Facebook

BRATISLAVA 1. mája (WebNoviny.sk) - Príslušníci Hasičského a záchranného zboru v stredu večer zasahovali pri požiari prevádzky na výrobu tabaku v Rimavskej Sobote. Agentúru SITA o tom informovalo banskobystrické krajské riaditeľstvo s tým, že na mieste bolo viacero hasičov a tiež viac ako desiatka kusov techniky.

Viac k témam: hasiči, požiar
Zdroj: Webnoviny.sk - Hasiči zasahovali pri požiari prevádzky na výrobu tabaku v Rimavskej Sobote © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

RÍM 1. mája (WebNoviny.sk) - Taliansky expremiér Silvio Berlusconi podstúpil v Miláne laparoskopickú operáciu. Dôvodom bola črevná obštrukcia. Zákrok podľa talianskych médií dopadol úspešne a v najbližších dňoch by mal nemocnicu opustiť. Samotný 82-ročný politik na sociálnej sieti Facebook napísal, že sa má dobre a je "pripravený na volebný boj". Trojnásobný taliansky expremiér bude 26. mája kandidovať do Európskeho parlamentu. Zasadzovať sa chce podľa vlastných slov za zjednotenú stredopravú Európu.

Viac k témam: operácia, voľby do Európskeho parlamentu
Zdroj: Webnoviny.sk - Expremiér Berlusconi podstúpil operáciu, ktorá dopadla úspešne © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

LONDÝN 1. mája (WebNoviny.sk) - Britská premiérka Theresa Mayová vyhodila v stredu zo svojho kabinetu ministra obrany Gavina Williamsona. Stalo sa tak po vyšetrení únikov informácií z tajného zasadnutia vlády, ktoré sa venovalo čínskej telekomunikačnej firme Huawei. Mayová v liste adresovanom Williamsonovi uviedla, že už mu "viac nemôže plne dôverovať". List zverejnil jej úrad sídliaci na Downing Street. Podľa listu existujú "presvedčivé dôkazy", že práve Williamson je "zodpovedný za neoprávnené sprístupnenie" informácií z Národnej bezpečnostnej rady. Exminister sa k záležitosti zatiaľ nevyjadril. Na poste ho nahradila doterajšia ministerka pre medzinárodný rozvoj Penny Mordauntová. Únikom sa dostalo na verejnosť rozhodnutie britskej vlády umožniť spoločnosti Huawei, aby sa čiastočne podieľala na budovaní novej 5G siete v Británii.

Viac k témam: Huawei, únik informácií
Zdroj: Webnoviny.sk - Premiérka Mayová vyhodila z vlády ministra obrany, dôvodom je únik tajných informácií © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

KÁHIRA 1. mája (WebNoviny.sk) - Líbyjská pobrežná stráž zachránila 96 migrantov smerujúcich do Európy. Jej hovorca Ajúb Gassím v stredu uviedol, že nafukovací čln, v ktorom sa migranti viezli, zastavili neďaleko pobrežia pri západnom meste Chums. Väčšina z nich pochádzala z Afriky. Migrantom poskytli humanitárnu pomoc a ošetrenie a previezli ich do utečeneckého tábora v meste. Líbya sa stala hlavným východzím bodom pe afrických migrantov a utečencov smerujúcich na starý kontinent po povstaní, ktoré v roku 2011 zvrhlo a pripravilo o život tamojšieho diktátora Muammara Kaddáfího. Chaos, ktorý nasledoval, využili pašeráci ľudí a ozbrojené skupiny. Líbyjské úrady sa v spolupráci s Európskou úniou snažia v poslednej dobe tok migrantov obmedziť.

Viac k témam: ilegálna migrácia, imigranti, migrácia, utečenecká kríza
Zdroj: Webnoviny.sk - Pobrežná stráž zachránila takmer stovku migrantov smerujúcich do Európy © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

PARÍŽ 1. mája (WebNoviny.sk) - V Paríži sa v stredu odohrali zrážky medzi políciou a tisíckami ľudí, ktorí prišli na prvomájový pochod. Polícia použila na ovládnutie davu slzotvorný plyn a ohlušujúce granáty, anarchisti na ňu útočili kameňmi a ďalšími predmetmi, pričom podpaľovali smetné kontajnery.

Pridali sa aj "žlté vesty"

Časť výtržníkov bola odetá v čiernom s kapucňami a maskami na hlavách a vykrikovala slogany namierené proti polícii. Ďalší demonštranti mali oblečené žlté vesty alebo mávali odborovými zástavami. Žlté vesty sa pridali k tradičnému pochodu odborárov na 1. mája, aby vyjadrili spoločný odpor voči hospodárskej politike prezidenta Emmanuela Macrona.

Tisíce policajtov v pohotovosti

Francúzske úrady už vopred varovali, že k demonštráciám v Paríži sa môžu pridať a obnoviť násilnosti, ktoré sprevádzali doterajšie protesty žltých viest i prvomájové demonštrácie v posledných dvoch rokoch. V Paríži bolo preto v stredu v pohotovosti až 7 400 policajtov, ktorí pozatýkali 288 osôb. Podľa francúzskeho ministerstva vnútra Parížom pochodovalo približne 16-tisíc ľudí, viac než 151-tisíc sa ich zúčastnilo na ďalších zhromaždeniach naprieč krajinou.


Viac k témam: nepokoje v Paríži, Paríž, protest, protest "Žltých viest"
Zdroj: Webnoviny.sk - Video: Pochod v Paríži sprevádzali násilnosti, anarchisti útočili na políciu a podpaľovali koše © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

BRATISLAVA 1. mája (WebNoviny.sk) - Slovensko je už pätnásť rokov súčasťou Európskej únie. Slovensko zaznamenalo najväčší hospodársky rozmach práve po vstupe do EÚ. V roku 2004 bol hrubý domáci produkt (HDP) na obyvateľa na úrovni 57 % priemeru EÚ a v roku 2016 už bol na úrovni 77 % európskeho priemeru. HDP na obyvateľa na Slovensku vzrástol v období rokov 2003 až 2017 o 94 %, čo znamená, že sa životná úroveň v tomto období takmer zdvojnásobila. Uviedlo to Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku v tlačovej správe.

Export sa strojnásobil

Slovensko je súčasťou európskeho jednotného trhu, ktorý umožňuje bezproblémový export slovenských výrobkov. Ten sa od vstupu Slovenska do EÚ strojnásobil a v súčasnosti tvorí podľa komisie jeden z hlavných pilierov slovenskej ekonomiky, pričom približne 85 % slovenského exportu ide práve na európske trhy. Vstup do EÚ Slovensku tiež pomohol prilákať zahraničné investície. Takmer 90 % priamych zahraničných investícii pochádza z krajín EÚ.

Investície z Junckerovho plánu

Únia v rámci svojej politiky súdržnosti a od roku 2014 aj v rámci Investičného plánu pre Európu – tzv. Junckerovho plánu, investovala nemalé finančné prostriedky, aby nové členské štáty mohli v raste a príjmoch dosiahnuť priemer EÚ. Štrukturálne financovanie z EÚ predstavuje 60 % všetkých verejných investícií na Slovensku. Únia investuje v rámci štrukturálneho financovania 2 830 eur na obyvateľa Slovenska. Ako skonštatoval vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Ladislav Miko, vstup do EÚ bolo pre Slovákov prínosom. Ako príklad uviedol zrušenie roamingových poplatkov v rámci únie, neplatenie za bankové prevody, či reklamovanie chybného tovaru v dvojročnej záruke.

Euro prinieslo nižšiu infláciu

Ide pritom podľa neho len o zlomok výhod. Vďaka vstupu do Schengenského priestoru na 94 % slovenských hraníc odpadli hraničné kontroly, uľahčil sa voľný pohyb osôb i tovaru. Už osem rokov platia Slováci spoločnou európskou menou euro, ktoré prinieslo podľa Európskej komisie okrem iného nižšie náklady na bankové transakcie a nižšiu infláciu. Tú má Slovensko v súčasnosti jednu z najnižších v celej EÚ. Vďaka euru je pre Slovákov jednoduchšie cestovať a platiť za tovary a služby vo väčšine členských štátov EÚ. Výhody prinieslo euro aj podnikom, ktorým odbúralo kurzové riziká, znížilo transakčné náklady, prinieslo väčšiu stabilitu a predvídateľnosť.

Viac k témam: EK Európska komisia, Európska únia
Zdroj: Webnoviny.sk - Po vstupe do Európskej únie zaznamenalo Slovensko najväčší hospodársky rozmach © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Ekonomika

  • aktualizované 1. mája 17:58
BERLÍN 1. mája (WebNoviny.sk) - Na prvomájovom zhromaždení na Červenom námestí v Moskve sa v stredu zúčastnilo okolo 100-tisíc ľudí. Moskovská polícia uviedla, že akciu zorganizovali prokremeľské odborové zväzy. Za uplynulé roky sa z prvomájových osláv v Rusku stala oficiálna udalosť dôsledne riadená provládnymi skupinami. Opoziční aktivisti sa však rovnako často snažia tento deň využiť na podporu svojich vlastných záujmov. V Petrohrade napríklad na nepovolenom politickom proteste v stredu zatkli najmenej 15 ľudí, zväčša stúpencov opozičného lídra Alexeja Navaľného. Aktivisti pochodovali centrom mesta, pričom niektorí z nich niesli plagáty s nápismi "Putin nie je nesmrteľný". K zatýkaniu došlo tiež v Moskve či mestách na Ďalekom východe.


Viac k témam: aktivisti, ruská polícia
Zdroj: Webnoviny.sk - Video: Aktivisti pochodovali Petrohradom, niesli aj transparent „Putin nie je nesmrteľný“ © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

BRATISLAVA 1. mája (WebNoviny.sk) - Polícia vyšetruje prípad nájdeného tela ženy v ružomberskom byt ako vraždu. Telo 41-ročnej ženy bolo nájdené ešte 30. apríla, pričom následne polícia nariadila pitvu. Z nej podľa predbežných informácií vyplynulo, že smrť bola zavinená cudzím konaním. Polícia bližšie okolnosti prípadu preveruje, pričom na teraz podľa stanoviska na sociálnej sieti Facebook nie je možné poskytnúť ďalšie informácie. „V súvislosti s touto udalosťou bolo začaté trestné stíhanie vo veci obzvlášť závažného zločinu vraždy,“ píše sa na policajnom profile.

Viac k témam: vražda
Zdroj: Webnoviny.sk - Foto: V jednom z ružomberských bytov našli mŕtvu ženu, polícia prípad vyšetruje ako vraždu © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

BRATISLAVA 1. mája (WebNoviny.sk) - Slovensko sa zaradilo medzi najúspešnejšie a najviac integrované krajiny v rámci štruktúr Európskej únie. Uvádza to rezort zahraničných vecí pri príležitosti 15. výročia vstupu Slovenskej republiky do EÚ. Ministerstvo tiež doplnilo, že Európska únia v súčasnosti predstavuje pre nás najvhodnejší politický, sociálno-ekonomický a kultúrny existenčný priestor. Aj vďaka EÚ je Slovensko podľa rezortu zahraničných vecí atraktívnejšou krajinou.

Prirodzený a najvhodnejší priestor

„Pred pätnástimi rokmi sa naša krajina spolu s ďalšími deviatimi štátmi stala členom spoločenstva založeného na spoločných hodnotách, princípoch demokracie, sociálnej trhovej ekonomiky, dodržiavania ľudských práv a základných slobôd. Po našom vstupe do EÚ, ktoré občania výrazne podporili v referende, sme sa rýchlo zaradili medzi najúspešnejšie a najviac integrované krajiny. V roku 2007 sme sa stali súčasťou schengenského priestoru, v roku 2009 sme prijali spoločnú menu euro a v roku 2016 sme historicky po prvýkrát predsedali Rade Európskej únie,“ uvádza ministerstvo. Agentúru SITA o tom informoval tlačový odbor rezortu. „Európska únia dnes predstavuje pre našu krajinu prirodzený a najvhodnejší politický, sociálno-ekonomický a kultúrny existenčný priestor. Priestor, ktorý poskytuje našim občanom bezpečnosť, stabilitu a prosperitu. Priestor, v ktorom môžu naši občania bez čakania na hranici voľne cestovať, kde nemusia naši občania čakať na pracovné povolenia pri zamestnaní sa v inej členskej krajine, alebo kde nemusia naši študenti žiadať o študentské víza, keď chcú študovať v zahraničí. Európska únia vďaka existencií jednotného trhu robí našu krajinu bohatšou a atraktívnejšou. Finančná podpora z európskych fondov a zahraničné investície posunuli našu krajinu výrazne dopredu. Využili sme ich na rozvoj dopravnej infraštruktúry, obnovu miest a obcí, modernizáciu škôl a nemocníc, znižovanie nezamestnanosti, digitalizáciu kultúrneho dedičstva, informatizáciu verejnej správy, rozvoj poľnohospodárstva či zlepšenie životného prostredia,“ dopĺňa stanovisko.

Blížia sa eurovoľby

Rezort zahraničných vecí touto cestou apeluje na občanov aj pre najbližšie májové eurovoľby. „Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR zdôrazňuje, že vstupom do Európskej únie sme sa stali súčasťou vyspelého spoločenstva, ktoré môžeme aktívne formovať, a tak presadzovať záujmy v prospech našich občanov. Nesieme tým diel zodpovednosti za ďalšie smerovanie a budúcnosť Európskej únie, ktorý môžu naši občania preukázať aj aktívnou účasťou v najbližších voľbách do Európskeho parlamentu,“ uzavrel rezort. Členom Európskej únie sa Slovenská republika stala v roku 2004 spolu s Českou republikou, Cyprom, Estónskom, Maďarskom, Lotyšskom, Litvou, Maltou, Poľskom, a Slovinskom. Spoločná bezpečnostná a obranná politika EÚ vznikla v roku 1999 a jej aktívnym spolutvorcom je od roku 2004 aj Slovensko.

Viac k témam: Európska únia, Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR
Zdroj: Webnoviny.sk - Vďaka Európskej únii je Slovensko atraktívnejšie, tvrdí ministerstvo zahraničných vecí © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

BERLÍN 1. mája (WebNoviny.sk) - Na prvomájovom zhromaždení na Červenom námestí v Moskve sa v stredu zúčastnilo okolo 100-tisíc ľudí. Moskovská polícia uviedla, že akciu zorganizovali prokremeľské odborové zväzy. Za uplynulé roky sa z prvomájových osláv v Rusku stala oficiálna udalosť dôsledne riadená provládnymi skupinami. Opoziční aktivisti sa však rovnako často snažia tento deň využiť na podporu svojich vlastných záujmov. V Petrohrade napríklad na nepovolenom politickom proteste v stredu zatkli najmenej 15 ľudí, zväčša stúpencov opozičného lídra Alexeja Navaľného. Aktivisti pochodovali centrom mesta, pričom niektorí z nich niesli plagáty s nápismi "Putin nie je nesmrteľný". K zatýkaniu došlo tiež v Moskve či mestách na Ďalekom východe.Viac k témam: aktivisti, ruská polícia
Zdroj: Webnoviny.sk - Video: Aktivisti pochodovali centrom Petrohradu, niesli aj nápis „Putin nie je nesmrteľný“ © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet
Strana 1 z 4

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

K2 Tags

K2 Login

K2 Calendar

« May 2019 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner