08. december 2019
Facebook

ATÉNY 10. mája (WebNoviny.sk) - Vláda gréckeho premiéra Aléxisa Tsiprasa v piatok prežila parlamentné hlasovanie o dôvere. Za vyslovenie dôvery vláde hlasovalo 153 a proti nemu 136 poslancov 300-členného gréckeho parlamentu. Tsiprasova strana Syriza má síce v parlamente len 145 kresiel, ale často s ňou hlasujú aj viacerí nezávislí poslanci, a ôsmi z nich ju podržali aj teraz. O to, že vláda čelila hlasovaniu o dôvere, sa zaslúžil samotný premiér Tsipras, keď hlasovanie o opozičnom návrhu na odvolanie námestníka ministerstva zdravotníctva spojil s hlasovaním o dôvere celej vláde. Námestník ministerstva zdravotníctva Pavlos Polakis sa dostal do problémov po tom, ako slovne zaútočil na poslanca hlavnej opozičnej strany Nová demokracia Steliosa Kymbouropoulosa, ktorý je na vozíčku. Polakis vyhlásil, že bol zvýhodnený a dostal sa do vysokej politiky práve vďaka svojmu telesnému postihnutiu.

Viac k témam: grécka vláda
Zdroj: Webnoviny.sk - Grécka vlada prežila hlasovanie o dôvere, Tsiprasa podržali nezávislí poslanci © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

ANKARA 10. mája (WebNoviny.sk) - Turecký úrad na ochranu osobných údajov udelil Facebooku pokutu vo výške 1,65 milióna tureckých lír (240-tisíc eur) za porušenie zákonov krajiny. Informovala o tom turecká štátna tlačová agentúra. Úrad v piatok rozhodnutie zdôvodnil chybou softvéru, ktorá zverejnila milióny súkromných fotografií používateľov sociálnej siete pre tvorcov aplikácií tretích strán. Facebook však neprijal potrebné technické opatrenia na ochranu dát a neupozornil na chybu včas úrady. Facebook v decembri uviedol, že softvérová chyba mohla mať dopad na 6,8 milióna ľudí, ktorí používali sociálnu sieť na to, aby sa dostali do iných služieb, a umožnila v septembri na 12 dní prístup k fotografiám aplikáciám tretích strán.

Viac k témam: facebook, ochrana osobných údajov
Zdroj: Webnoviny.sk - Facebook dostal vysokú pokutu, pre chybu softvéru zverejnili milióny súkromných fotografií © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

NEW YORK 10. mája (WebNoviny.sk) - Dolár v úvode piatkového obchodovania stúpol voči jenu, hoci USA zvýšili clá na čínske tovary za 200 mld. USD z 10 percent na 25 percent. Zdalo sa totiž, že investori dúfajú, že USA a Čína by predsa len mohli dosiahnuť dohodu s cieľom vyriešiť stupňujúcu sa obchodnú vojnu. Dolár oproti jenu posilnil na 109,79 JPY/USD z úrovne 109,77 JPY/USD. Spoločná európska mena si však prilepšila na 1,1232 USD/EUR z hodnoty 1,1216 USD/EUR.

Viac k témam: dolár, euro, jen
Zdroj: Webnoviny.sk - Dolár napriek vyšším clám na čínske tovary posilnil oproti jenu © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Ekonomika

KÁHIRA 10. mája (WebNoviny.sk) - Líbyjské námorníctvo zachránilo pri pobreží krajiny 213 afrických a arabských migrantov mieriacich do Európy. Námorníctvo v piatkovom stanovisku uviedlo, že migrantov zachraňovali 8. mája z dvoch nafukovacích člnov plaviacich sa na mori nezávisle od seba. Na jednom z nich sa viezlo 88 mužov, 12 žien a sedem detí. Druhý čln viezol ďalších 106 osôb. Podľa stanoviska námorné sily migrantov, občanov viacerých arabských a afrických štátov, odovzdali líbyjskej polícii po tom, čo im poskytli humanitárnu a zdravotnú pomoc. Líbya sa stala hlavným východzím bodom pre migrantov a utečencov smerujúcich na starý kontinent po povstaní, ktoré v roku 2011 zvrhlo a pripravilo o život tamojšieho diktátora Muammara Kaddáfího. Chaos, ktorý nasledoval, využili pašeráci ľudí a ozbrojené skupiny. Líbyjské úrady sa v spolupráci s Európskou úniou snažia v poslednej dobe tok migrantov obmedziť.

Viac k témam: migranti
Zdroj: Webnoviny.sk - Stovky migrantov mierili na nafukovacích člnoch do Európy, zachránilo ich líbyjské námorníctvo © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

VARŠAVA 10. mája (WebNoviny.sk) - Otrasný prípad násilia na školách hlásia v piatok z Varšavy, kde žiak jednej zo základných škôl zabil pri bitke svojho spolužiaka. Ako informuje poľská spravodajská televízia TVN24 s odvolaním sa na varšavského policajného hovorcu Tomasza Oleszczuka, mladistvý páchateľ dobodal svojho spolužiaka ostrým predmetom. Neuviedol, o aký predmet išlo, aký bol dôvod bitky, ako ani to, ako staré boli tieto deti. Mohlo ísť teda o deti od šiestich do štrnástich rokov. Privolaní zdravotníci už obeť útoku nedokázali zachrániť.

Viac k témam: škola, útok
Zdroj: Webnoviny.sk - Žiak základnej školy pri bitke dobodal spolužiaka © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet
Prokurátor Okresnej prokuratúry Bratislava II upozornil ružinovský stavebný úrad pre nečinnosť vo veci vydania územného rozhodnutia pre projekt Prima park II. Prokuratúra v upozornení vyčíta Ružinovu, že nemali právo overovať si platnosť súhlasného stanoviska Magistrátu hlavného mesta Bratislavy. Hlavné mesto svoje kladné stanovisko k projektu vydalo už minulý rok, súčasné vedenie mesta ho potvrdilo. Prokurátor v rámci upozornenia taktiež vyzval stavebný úrad aby vo veci riadne konal bez zbytočných prieťahov. Agentúru SITA o tom informoval Martin Šechny zo spoločnosti Cresco Ružinov, ktorá je investorom projektu.

Prieťahy navyšujú náklady

Projekt Prima Park odštartoval prvú etapu v roku 2014 rekonštrukciou budovy VÚB banky. Druhá etapa má vytvoriť 89 bytov a 216 parkovacích miest. Väčšinu budú tvoriť dvojizbové byty s rozlohou približne 60 metrov štvorcových. Projekt ráta aj s priestormi pre materskú škôlku, banku, čistiareň, poštu či potraviny. Pôvodná plánovaná investícia mala byť takmer 13 miliónov eur. Prieťahy vo vydaní územného rozhodnutia však celkové náklady navyšujú. Denná strata, ktorá predstavuje škody a zvýšenie nákladov je podľa developera vyše tisíc eur. Šechny pre agentúru SITA uviedol, že spoločnosť napriek napomenutiu prokurátora nikto z ružinovskej samosprávy nekontaktoval. “Z našej strany záujem o komunikáciu je, a preto naša advokátska kancelária podala 29. apríla žiadosť o stretnutie, na ktorú dodnes rovnako neprišla žiadna reakcia,” vysvetlil. Mestská časť však tvrdí, že upozornenie prokurátora rešpektuje a stavebný úrad koná v súlade s ním.

Investor nesplnil niektoré podmienky

Starosta Ružinova Martin Chren vyčíta developerovi aj nesplnenie niektorých podmienok. “Stavebný úrad rešpektuje v konaní všetky zákony, ale každá stavba musí byť dôsledne posúdená v súlade so zákonom a so všetkými požiadavkami,” uviedol Chren. Investor napríklad nevybudoval odbočovací pruh z Ružinovskej ulice na Jašíkovu ulicu, čo bolo podmienkou kolaudácie prvej etapy projektu. Chren sa obáva, že pre nesplnenie tejto podmienky zo strany stavebníka hrozí obyvateľom vypršanie podmienečne vydaného povolenia na užívanie bytov. Projekt Prima Park I má momentálne dočasné užívanie do septembra tohto roku. Investor ale nepovažuje vybudovanie odbočovacieho pruhu za potrebné, pretože prvá etapa projektu nezaťažila dopravu v tejto lokalite. O vypustenie tejto podmienky sa developer snažil už niekoľkokrát. Kým predošlé vedenie sa touto žiadosťou nezaoberalo, súčasné vedenie má iný názor. "Nové vedenie magistrátu nás vyzvalo na predloženie žiadosti o zrušenie tejto podmienky. Veríme, že užívacie povolenie sa tak zmení z dočasného na trvalé,” uviedol developer.

Developerovi vraj chýbajú viaceré doklady

Šéf ružinovskej samosprávy Chren upozornil na tlačovej konferencii začiatkom apríla na to, že developerovi chýbajú viaceré doklady pre posúdenie stavby, ako napríklad platné výrubové povolenie alebo dopravno-kapacitné posúdenie vplyvu na Jašíkovu ulicu. Podľa developera mu však žiadne ďalšie povolenie či posúdenie nechýba, čo mu potvrdila aj príslušná referentka stavebného úradu v danej veci. “Pre stavebníka je zarážajúce konanie ružinovskej samosprávy, keď komunikuje s verejnosťou o nedostatočných podkladoch na vydanie územného rozhodnutia, ale stavebníkovi tieto nedostatky neuvedie v žiadnom podaní v zmysle stavebného zákona,” konštatuje developer. Podľa neho má ružinovský stavebný úrad všetky podklady pre vydanie územného rozhodnutia. Spoločnosť Cresco Ružinov stojí za projektom Forest Park na Mokrohájskej ulici v Bratislave či rekreačným rezortom vo Vojke nad Dunajom.

Viac k témam: prokurátor
Zdroj: Webnoviny.sk - Prokurátor upozornil stavebný úrad v Ružinove pre nečinnosť v prípade projektu Prima Park II © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

TUNIS 10. mája (WebNoviny.sk) - Sedemdesiat ľudí zahynulo v piatok ráno po tom, ako sa v Stredozemnom mori neďaleko tuniského pobrežia potopila loď s migrantmi. Informovala o tom tuniská tlačová agentúra TAP. Miestni rybári podľa nej zachránili pred utopením ďalších 16 ľudí z osadenstva lode, ktorých teraz na pevnine vypočúvajú a poskytujú im zdravotnú starostlivosť. Informácie potvrdil aj predstaviteľ Medzinárodnej organizácie pre migráciu (IOM) v Tunisku, podľa ktorého loď vyplávala z Líbye a viezla okrem iných aj ľudí z Bangladéša a Maroka.

Viac k témam: migranti, Stredozemné more
Zdroj: Webnoviny.sk - V Stredozemnom mori sa potopila loď s migrantmi, o život prišli desiatky ľudí © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet
Výstavba električkovej trate v bratislavskej mestskej časti Petržalka v úseku Janíkov dvor – Šafárikovo nám., II. časť Bosákova ul. – Janíkov dvor môže pokračovať. Okresný úrad v Bratislave tento týždeň zamietol pripomienky účastníkov stavebného konania, ktorí sa odvolali voči rozhodnutiu stavebného úradu v Petržalke. Predpokladané náklady na projekt sú 114 miliónov eur s DPH. Projekt II. etapy električkovej trate do Petržalky musia urobiť do roku 2023, dovtedy trvá oprávnené obdobie pre financovanie projektov z európskych zdrojov Operačného programu Integrovaná infraštruktúra.

Úrad námietky prešetril

Územné rozhodnutie na stavbu trate vydal 12. novembra 2018 stavebný úrad mestskej časti Bratislava – Petržalka. Voči výstavbe vzniesli odvolania viacerí účastníci stavebného konania, ktorí vlastnia priľahlé pozemky pri budúcej električkovej trati. Úrad námietky následne prešetril a zamietol. „Viaceré subjekty v Petržalke podali podľa nich závažne námietky, ktoré by posunuli výstavbu, resp. kolaudáciu električky na taký dátum, že by bolo ohrozené čerpanie eurofondov,“ povedal pre agentúru SITA člen komisia územného plánu, výstavby a dopravy v petržalskom zastupiteľstve Oliver Kríž, ktorý pozitívne hodnotí rozhodnutie úradu.

Bude mať sedem zastávok

Predĺženie električkovej trate až po Janíkov dvor vo veľkej miere odbremení súčasnú dopravu v najväčšej mestskej časti Petržalka. Nová električková trať bude dlhá 3,8 km a bude mať sedem zastávok v úseku od Rusovskej cesty po Janíkov dvor cez centrálnu petržalskú os. Súbežne s radiálou chcú vybudovať cyklotrasy, cesty i chodníky k zastávkam.

Viac k témam: električka, Okresný súd Bratislava
Zdroj: Webnoviny.sk - Výstavba električkovej trate v Petržalke môže pokračovať, projekt bude stáť desiatky miliónov eur © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

PARÍŽ 10. mája (WebNoviny.sk) - Francúzske sily vyslobodili v noci na piatok v západoafrickom štáte Burkina Faso štyroch zahraničných rukojemníkov. Medzi zachránenými sú dvaja Francúzi, ktorých uniesli 1. mája v susednom Benine. Vojenskú operáciu na ich vyslobodenie však neprežili dvaja vojaci. Francúzsky prezident Emmanuel Macron v piatkovom stanovisku vyslovil sústrasť rodinám zabitých vojakov a prisľúbil naďalej podporovať boj proti terorizmu v sahelskom regióne. Stanovisko neuvádza, kto rukojemníkov zadržiaval, ani identity druhých dvoch unesených osôb. Podľa niektorých zdrojov išlo o Američanku a Juhokórejčanku. Francúzski turisti sa minulý týždeň nevrátili z návštevy národného parku Pendjari. Ich sprievodcu neskôr našli mŕtveho. V oblasti sú v poslednej dobe v zvýšenej miere aktívni islamskí militanti.

Viac k témam: Francúzsko, rukojemníci, vojaci
Zdroj: Webnoviny.sk - Francúzsko vyslobodilo v Burkine Faso štyroch rukojemníkov, operáciu neprežili dvaja vojaci © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

WASHINGTON 10. mája (WebNoviny.sk) - Americký prezident Donald Trump uviedol, že sa "vôbec neponáhľa" dokončiť obchodnú dohodu s Čínou. Vyjadril sa tak niekoľko hodín po tom, ako USA viac než zdvojnásobili clá na dovoz mnohých čínskych produktov. Prezident dodal, že bilaterálne rokovania pokračujú "vyhovujúcim" tempom. Informoval o tom portál bbc.com. USA zvýšili clá na dovoz čínskych tovarov v hodnote 200 mld. USD, zároveň Trump povedal, že sa začal proces uvalenia 25-percentného clá na ďalšie čínske tovary v hodnote 325 mld. USD. Vybrané clá v sume 100 mld. USD sa použijú na nákup amerických poľnohospodárskych tovarov, ktoré sa potom využijú na "humanitárnu pomoc", napísal Trump na Twitteri. Kritici však poukazujú na to, že clá nebude platiť Čína, ale americkí dovozcovia a v konečnom dôsledku spotrebitelia. (1 EUR = 1,1193 USD)

Viac k témam: Čína, clá, obchodná dohoda
Zdroj: Webnoviny.sk - Trump sa neponáhľa dokončiť obchodnú dohodu s Čínou, tempo rokovaní mu vraj vyhovuje © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Ekonomika
Strana 1 z 6

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

K2 Tags

K2 Login

K2 Calendar

« May 2019 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner