08. december 2019
Facebook

BRATISLAVA 11. mája (WebNoviny.sk) - Znepokojení rodičia budú symbolicky na Deň matiek pochodovať v Bratislave za ochranu klímy. Ako agentúru SITA informovala jedna z organizátoriek pochodu Lucia Szabová z Iniciatívy znepokojených matiek, v nedeľu 12. mája budú od vlády žiadať okamžité kroky pre zníženie emisií skleníkových plynov. "Naše požiadavky zahŕňajú prijatie klimatického stavu núdze a vypracovanie ambiciózneho akčného plánu prechodu na uhlíkovo neutrálnu ekonomiku. Požadujeme okamžitý odpis zásob uhlia a urýchlené zastavenie odlesňovania. Existuje množstvo opatrení, ktoré môžeme robiť, aby sme zmiernili katastrofálne následky klimatickej zmeny, ktoré zasiahnu naše deti,” podotkla ďalšia organizátorka Sandra Štasselová. Klimatický pochod rodičov sa začne o 15:00 na bratislavskom Námestí SNP, následne budú protestujúci pochodovať centrom mesta. K problematiky sa na pochode vyjadria predstavitelia iniciatív na ochranu klímy, deti či študenti.

Alarmujúci stav našej planéty

Verejné akcie venované problematike zmeny klímy na ministerstve životného prostredia vnímajú pozitívne. „Čím viac ľudí na Slovensku prestane zmenu klímy podceňovať, či v krajnom prípade popierať, o to ľahšie sa podarí presadiť nevyhnutné kroky, nevyhnutné investície, nevyhnutné zmeny či v energetike, hospodárstve, doprave. A práve verejné akcie, či už pochod rodičov, alebo nedávny štrajk študentov upozorňujú na problém verejnosť a majú tak obrovský význam,“ uviedol pre agentúru SITA hovorca envirorezortu Tomáš Ferenčák. Iniciatíva znepokojených matiek však konštatuje, že ich hlas nie je dostatočne vypočutý. "Tisíce vedcov po celom svete hovoria o alarmujúcom stave našej planéty a vyzývajú kompetentných, aby uskutočnili opatrenia na zastavenie katastrofických scenárov oteplenia Zeme a vyhynutia miliónov druhov. Myslíme si, že Slovensko ani zďaleka nerobí dostatok v boji proti klimatickej zmene a musí sa zodpovedne pridať k snahe o udržanie globálneho oteplenia o 1,5 stupňa Celzia," konštatovala Szabová. Iniciatíva znepokojených matiek vznikla ako podpora študentských štrajkov za ochranu klímy a je súčasťou viacerých pochodov v európskych mestách pod hlavičkou Mothers Rise Up! (Matky povstaňte!). "Už sa dlhšie nemôžeme pozerať na to, ako vedci bijú na poplach a naša vláda nič nerobí. Ide predsa o budúcnosť a prežitie. Snažíme sa deti kŕmiť zdravými potravinami, kúpiť bezpečnú prilbu na bicykel, nájsť dobrú škôlku, byť starostlivými a milujúcimi rodičmi. A pritom im zrejme zanecháme planétu s najvyššou koncentráciou oxidu uhličitého za milióny rokov, ktorá navyše čelí kolosálnej strate biodiverzity,” dodala Štasselová.

Potreba systémových zmien

Za budúcnosť klímy žiaci a študenti v Bratislave protestovali 26. apríla. Protest bol súčasťou takzvaného Akčného dňa 2019, ktorý vznikol ako spoločná iniciatíva viacerých hnutí a organizácií mladých ľudí zaoberajúcich sa environmentálnymi problémami. Ako vtedy uviedli organizátori protestu, hlavným cieľom bolo upozorniť na potrebu systémových zmien v oblasti klímy a poukázať na fakt, že v mene záchrany planéty sa ľudia organizujú po celom svete, pričom ich cieľom je, aby zodpovední ľudia pri moci začali okamžite konať v súvislosti s nutnosťou zmierniť dopady už teraz nastávajúceho environmentálneho kolapsu. Slovensko by preto podľa organizátorov nemalo byť výnimkou a malo by brať tému zmeny klímy dostatočne vážne. Iniciatíva znepokojených matiek nadviazala spoluprácu aj s iniciatívou Nestrácajme čas. Tá koncom uplynulého roka zverejnila výzvu vláde SR, médiám a verejnosti ku klimatickej kríze. Iniciatíva v nej upozorňuje na varovanie OSN, podľa ktorého máme len dvanásť rokov na transformáciu spoločnosti a odklon od fosílnych palív, aby sme globálne otepľovanie udržali na hranici 1,5 stupňa Celzia, inak nezabránime najhorším následkom. Výzvu na stránke nestracajmecas.sk podpísalo viac ako 4 800 ľudí.

Viac k témam: klimatické zmeny, Ministerstvo životného prostredia SR
Zdroj: Webnoviny.sk - Znepokojení rodičia žiadajú ochranu klímy aj zastavenie odlesňovania, v Bratislave chystajú pochod © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

BRATISLAVA 11. mája (WebNoviny.sk) - Platforma rodín detí so zdravotným znevýhodnením upozorňuje na dôležitosť dostupnosti predškolského vzdelávania pre všetky deti. Nedostatok miest v materských školách je celospoločenským problémom a nájsť škôlku pre dieťa so zdravotným znevýhodnením je ešte ťažšie, povedala pre agentúru SITA Jana Lowinski z platformy. „Bežné škôlky často nie sú na vzdelávanie zdravotne znevýhodnených detí dostatočne pripravené. Chýbajú im asistenti učiteľa a odborní zamestnanci a nie sú primerane materiálne a priestorovo vybavené tak, aby sa vedeli o takéto dieťa adekvátne postarať," tvrdia rodičia.

Poslanci predložili novelu zákona

Riaditelia škôlok podľa rodičov združených v platforme často rozhodnú o neprijatí dieťaťa so zdravotným znevýhodnením a uprednostnia zdravé deti, čo im legislatíva v súčasnosti umožňuje. V špeciálnych materských školách sú kapacity tiež naplnené na maximum. „Máme skúsenosti, že deti s viacnásobným zdravotným znevýhodnením je veľký problém dostať aj do špeciálnej škôlky," uviedli. Poslanci vládnej koalície Eva Smolíková (SNS), Ľubomír Petrák (Smer-SD) a Péter Vörös (Most-Híd) navrhujú, aby bola materská škola povinná pre všetky päťročné deti. Do parlamentu predložili návrh novely školského zákona. Účinnosť novely navrhujú na 1. septembra 2020. Pre rodičov, ktorí vychovávajú zdravotne znevýhodnené dieťa, je dôležité, aby štát garantoval prístup ku predškolskému vzdelávaniu a zabezpečil právny nárok na miesto v materskej škole pre každé dieťa, ideálne už od veku troch rokov, vyjadrili sa rodičia združení v platforme a vyzvali poslancov, aby účinnosť zákona posunuli na január 2022. Ide im o to, „aby sa vytvoril dostatočný priestor na dobudovanie kapacít škôlok, ich debarierizáciu, dovybavenie potrebnými pomôckami a zabezpečenie potrebného personálu, aby mohli reálne poskytovať predškolské vzdelávanie pre všetky deti, vrátane detí so zdravotným znevýhodnením".

Možnosť individuálneho vzdelávania

Ministerstvo školstva pre agentúru SITA uviedlo, že materské školy budú na prijatie detí so zdravotným znevýhodnením, ako aj zo sociálne znevýhodneného prostredia pripravené vďaka novele zákona o financovaní škôl a školských zariadení. V nej je ukotvené, že príspevok na výchovu a vzdelávanie, ktorý bude ministerstvo školstva poskytovať na deti, pre ktoré bude predprimárne vzdelávanie povinné, bude podľa potreby použitý okrem iného aj na zabezpečenie asistentov učiteľa a tiež na zabezpečenie odborných zamestnancov. Ide najmä o špeciálnych pedagógov, logopédov a psychológov. „V súvislosti s deťmi so zdravotným znevýhodnením upozorňujeme aj na skutočnosť, ktorou je individuálne vzdelávanie detí, ak zdravotný stav neumožní ich účasť na povinnom predprimárnom vzdelávaní v kmeňovej materskej škole. Pre tieto deti bude predprimárne vzdelávanie zabezpečovať kmeňová materská škola, ktorej riaditeľ rozhodne o povolení individuálneho vzdelávania v rozsahu najmenej dve hodiny týždenne," dodal rezort školstva.

Viac k témam: materské školy, Ministerstvo školstva vedy výskumu a športu SR, školstvo, zdravotne znevýhodnené deti
Zdroj: Webnoviny.sk - Podľa Platformy rodín detí so zdravotným znevýhodnením má byť škôlka dostupná pre všetky deti © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

BRATISLAVA 11. mája (WebNoviny.sk) - Pravidelné návštevy predsedu parlamentu Andreja Danka v Ruskej federácii nie sú podľa lídra Mosta-Híd Bélu Bugára vhodné. Poslednú návštevu predsedu Národnej rady SR a šéfa vládnej Slovenskej národnej strany (SNS) pri príležitosti 74. výročia konca 2. svetovej vojny by však Bugár takto neposudzoval. Povedal to v sobotnej diskusnej relácii Sobotné dialógy v Rádiu Slovensko RTVS. „Treba si uvedomiť, že niektorí ľudia, s ktorými sa stretáva aj pán predseda národnej rady, sú na sankčnom zozname, nemôžu ísť na územie Európskej únie. Ale v prípade tejto udalosti (výročie konca 2. svetovej vojny, pozn. redakcie) netreba zabudnúť na to, že veľmi veľa ľudí zabúda, že sovietske vojská, teda, že aj Rusi nás oslobodili a nechali tu nie pár životov, zomrelo tu niekoľko desiatok tisíc ľudí,“ uviedol Bugár.

Koketujeme tu aj tam

Z tohto dôvodu by Dankovi nevyčítal tohtotýždňovú návštevu vojenskej prehliadky v Moskve k 9. máju, oslavovanému v Rusku a aj v niektorých ďalších krajinách ako Deň víťazstva. V prípadoch iných návštev šéfa národniarov v Rusku má Bugár odlišný názor. „Buď ideme smerom k NATO a Európskej únii, alebo potom koketujeme aj tu, aj tam,“ konštatoval v diskusii predseda koaličného Mosta-Híd. Bugár však neprijíma v tomto smere ani konanie niektorých štátov EÚ, ktoré na jednej strane od anexie Krymu odmietajú chodiť na podobné podujatia, a na druhej strane „veselo kšeftujú“. „Prepáčte, obrovské kšefty tam robia – ani to neprijímam,“ dodal.

Dvojitý meter

Poslanec NR SR a predseda opozičného hnutia Sme rodina Boris Kollár má na tému podobný názor ako Bugár. Zároveň je však Kollár proti sankciám voči Rusku, lebo to Slovensko podľa jeho názoru veľmi poškodzuje. „Tí, ktorí nás do toho tlačia, tak bez problémov robia Nord Stream, bez problémov stavajú mercedesové fabriky a bez problémov živo kšeftujú, obchodujú a zabezpečujú prácu a peniaze, napríklad pre Nemecko. My to nesmieme robiť,“ povedal Kollár s tým, že mu prekáža „dvojitý meter, ktorý na nás používajú“. Podstatné je však podľa neho nezabúdať na historické udalosti, budovať historickú pamäť o tom, že nás oslobodila aj Červená armáda spolu s Rumunmi a ďalšími. „My, keď nebudeme mať historickú pamäť, tak prestaneme ako národ existovať. To znamená, že tam Andrej Danko išiel je fajn, a mal tam ísť aj predseda vlády,“ dodal Kollár.

Ochrana hraníc, tradícií a občanov

Líder hnutia Sme rodina nepovažuje za problém avizovanú pondelkovú konferenciu Za Európu suverénnych národov. Na konferencii sa popri hnutí Sme rodina zúčastnia zástupcovia európskych nacionalistických strán, ako napríklad krajne pravicová francúzska politička Marine Le Penová alebo Georg Mayer, europoslanec za nacionalistických rakúskych Slobodných (FPO). „Stotožňujem sa s politikou, ktorú presadzujeme my a ktorú ideme presadzovať spoločne,“ odpovedal Kollár na otázku či sa stotožňuje s ich politikou. Doplnil, že spomínané a ďalšie strany sa v rámci EÚ idú združiť, lebo chcú presadzovať tri hlavné body – ochranu hraníc EÚ, ochranu tradícií a ochranu práce našich ľudí. Bugár v tejto súvislosti upozorňuje na veľmi tenkú hranicu medzi nacionalizmom a národovectvom. Národovec podľa neho hovorí napríklad aj o ochrane tradícií, ale nacionalista a extrémista tak koná na úkor iných, a v tom je rozdiel. „ A Le Penová na úkor iných, priamo vo vnútri, čo hlása, a to je môj problém,“ upozornil Bugár. Podpredseda parlamentu hovorí, že je v poriadku chrániť hranice, chrániť to, čo nás spája, či kresťanským, alebo hocijakým iným spôsobom, „ale nesmieme to robiť tak, že iným, ktorí bývajú tu s nami, odoprieme zas iné práva“.

Viac k témam: Most-Híd, Sme Rodina Boris Kollár
Zdroj: Webnoviny.sk - Bugár by Dankovi nevyčítal poslednú návštevu Moskvy, Kollár je proti sankciám voči Rusku © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko
Jazda pod vplyvom alkoholu a bez vodičského preukazu stála život iba 13-ročné dievča. Ako informuje polícia na svojom facebookovom profile, v noci z piatka na sobotu v okrese Martin zobral opitý 18-ročný mladík bez vodičského oprávnenia tri deti pod 15 rokov na štvorkolku. Po náraze štvorkolky do stromu zomrelo 13-ročné dievča. Ďalšie dve deti sa zranili. Polícia prípad ďalej vyšetruje.

Viac k témam: Polícia SR, tragická dopravná nehoda
Zdroj: Webnoviny.sk - Opitý mladík bez vodičáku zobral deti na štvorkolku, po náraze do stromu zomrelo 13-ročné dievča © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

KÁBUL 11. mája (WebNoviny.sk) - V afganskej metropole Kábul v sobotu zabili afganskú novinárku Menu Mangal, ktorá pôsobila aj ako poradkyňa afganského parlamentu pre oblasť kultúry. K vražde došlo ráno, keď novinárka išla do práce, informoval hovorca afganského ministerstva vnútra Nasrat Rahímí. K útoku sa podľa neho zatiaľ nikto neprihlásil, útočník alebo útočníci hneď po čine ušli. V Afganistane operuje miestne fundamentalistické militantné hnutie Taliban, ako aj teroristická sieť Islamský štát. Obidve organizácie sú okrem iného proti zapájaniu žien do verejného života.

Viac k témam: vražda
Zdroj: Webnoviny.sk - V Afganistane zavraždili novinárku, pôsobila aj ako poradkyňa parlamentu v oblasti kultúry © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

BRATISLAVA 11. mája (WebNoviny.sk) - Ministerstvo vnútra vyhlásilo verejné obstarávanie na zabezpečovanie doručovania značiek s evidenčným číslom a papierových dokladov pre občanov a firmy. Ako sa ďalej uvádza v oznámení na internetovej stránke Úradu pre verejné obstarávanie, náklady potrebné na zabezpečenie tejto služby odhadujú na 4 600 000 eur bez DPH. "Predmetom zákazky je doručovanie tabuliek s evidenčným číslom a papierových dokladov (osvedčenie o evidencii) z pracoviska Centrum logistického zabezpečenia administratívnych činností Ministerstva vnútra SR Slovenská Ľupča na adresu príjemcu s pobytom alebo sídlom na území SR v štandardne uzatvorenom balení," uvádza sa v oznámení s tým, že doručovanie má fungovať aj obrátene v prípade odobratých alebo vrátených tabuliek a dokladov o evidencii vozidiel. Doručované teda budú naspäť do centra logistického zabezpečenia, prípadne na dopravné inšpektoráty. Zabezpečovateľ doručovania by mal podľa požiadaviek službu vykonávať po dobu 48 mesiacov, pričom podľa odhadov ministerstva by za túto dobu mal vykonať približne 700 000 doručení. Záujemcovia o poskytovanie služby môžu ministerstvu predkladať ponuky do 27. mája. Kritériom vyhodnocovania ponúk má byť najvýhodnejšia cena.

Viac k témam: ministerstvo vnútra SR, tender
Zdroj: Webnoviny.sk - Ministerstvo vnútra chce doklady a značky vozidiel občanom doručovať, vyhlásilo tender © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

BRATISLAVA 11. mája (WebNoviny.sk) - O balíku sociálnych opatrení vládnych strán zatiaľ dohoda nie je, momentálne hľadajú riešenia, ako čo najmenej zaťažiť rozpočet. Povedal to v diskusnej relácii Sobotné dialógy v Rádiu Slovensko RTVS podpredseda NR SR a predseda Mosta-Híd Béla Bugár. Ak podľa neho balíkom sociálnych opatrení štátny rozpočet „veľmi zaťažíme, samozrejme, ideme do mínusu a budúcej vláde tu zanecháme balík, s ktorým sa bude musieť nejakým spôsobom vysporiadať, a je to mínus jednoznačne“.

Nechcú premrštiť vyrovnaný rozpočet

Patrí medzi ne napríklad nižšie DPH na potraviny (návrh SNS), zvýšenie rodičovského príspevku (návrh Smeru-SD) alebo zníženie odvodov a zvýšenie nezdaniteľnej časti základu dane pre zamestnancov a živnostníkov (oba návrhy Most-Híd). Návrhy koaličných partnerov Bugár rozoberať nechcel, k návrhom Mosta-Híd sa vyjadril len okrajovo. Aj návrhy Mosta-Híd majú totiž podľa jeho slov dopady. „Práve preto nemôžem povedať, či napríklad zníženie odvodov bude o jedno percento alebo len o pol percenta, lebo jedno percento je 170 miliónov, pol percenta je polovica. My nemôžeme zaťažiť rozpočet tak, že nakoniec cieľ, ktorý sme si stanovili - vyrovnaný rozpočet, bude premrštený tak, že budúca vláda bude mať čo robiť, aby hľadala možnosť, ho čo najrýchlejšie dosiahnuť,“ priblížil Bugár.

Poslanci nedodržali dohodu

Bugár pripomenul, že pôvodná dohoda bola, „len to poslanci tiež nedodržali“, že na aktuálnu schôdzu parlamentu sociálne návrhy nedajú. Opravené návrhy trinástich zákonov mali podľa šéfa Mosta-Híd ísť až na júnovú schôdzu, dovtedy sa to malo prepočítať cez ministerstvo financií. „A keď nájdeme rozumné riešenie, tak vtedy to pustíme do procesu,“ dodal s tým, že zákony by mali platiť od 1. januára budúceho roka. Bugár opakoval, že dohoda je čo najmenej zaťažiť štátny rozpočet. Nechcel hovoriť o tom, ako budú vyzerať návrhy Slovenskej národnej strany a Smeru-SD. Most-Híd je však ochotný ustúpiť. „Už sme avizovali koaličným partnerom, že to prepočítavame aj my, aby sme sa dostali na čo najnižšie číslo. Ak by sme zaťažil enormne štátny rozpočet, tak to nemá zmysel robiť,“ doplnil šéf koaličného Mosta-Híd.

Sociálne opatrenia chce aj Sme rodina

Sociálne opatrenia presadzuje aj hnutie Sme rodina. Ako v diskusii konštatoval poslanec NR SR a predseda hnutia Boris Kollár, snažia sa predkladať návrhy, ktoré nerozvrátia verejné financie. Kritizoval sociálne opatrenia vládnych strán SNS a Smeru-SD. Návrhy Mosta-Híd podľa Kollára „majú hlavu a pätu“. Šéf Sme rodina sa domnieva, že viaceré sociálne opatrenia sú kupovaním si voličov. Podľa Bugára však každá vláda pred koncom volebného obdobia prijíma sociálne opatrenia. Nepovažuje to za kupovanie hlasov, pretože aktuálne má vláda na opatrenia ekonomické možnosti.

Viac k témam: Most-Híd, sociálny balíček, Vláda SR
Zdroj: Webnoviny.sk - Vládne strany sa na sociálnom balíku ešte nedohodli, Bugár nechce veľmi zaťažiť štátny rozpočet © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

HONGKONG 11. mája (WebNoviny.sk) - V hongkongskom parlamente sa v sobotu strhla veľká bitka, po ktorej zo sály odniesli na nosidlách najmenej jedného poslanca. Zástupcovia ľudu sa surovo bili medzi stoličkami, lavicami, viacerí z nich skončili na zemi. Dôvodom konfliktu bol už dlhšie sa vlečúci spor o vydávanie občanov podozrivých z trestnej činnosti do Číny.

Pročínsky tábor neuznáva legitimitu výboru

Pročínsky politický tábor sa snaží toto vydávanie uľahčiť prijatím nového zákona, prodemokratický tábor je proti a argumentuje, že by sa Hongkong týmto spôsobom dobrovoľne zriekol čiastočnej slobody a suverenity aj v oblasti súdnictva. Spor vyvrcholil v sobotu, na ktorú každý z táborov zvolal separátne rokovania parlamentného legislatívného výboru. Pročínsky tábor totiž tento týždeň prestal uznávať legitimitu doterajšieho výboru a na jeho čelo sa pokúsil vymenovať svojho zástupcu. Prodemokratický tábor však túto voľbu neuznal.

Čína porušuje dohodu

Hongkong prešiel na základe medzinárodných dohôd v roku 1997 spod britskej správy pod správu Číny. Do roku 2047 má podľa týchto zmlúv fungovať na princípe "jedna krajina, dva systémy", čo by mu malo v tomto časovom rámci zaručovať slobodu v otázkach politického systému a spravovania spoločnosti. Čína však podľa hongongského prodemokratického politického tábora túto dohodu porušuje a snaží sa už teraz vnútiť Hongkongu svoje predstavy o jeho fungovaní.


Viac k témam: bitka, parlament, poslanci
Zdroj: Webnoviny.sk - Video: Poslanci z Hongkongu sa pobili v parlamente, jedného odniesli na nosidlách © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

BRATISLAVA 11. mája (WebNoviny.sk) - Vo vládnej koalícii je vôľa zvoliť ďalších kandidátov na post ústavných sudcov. Pre agentúru SITA to potvrdil poslanec Národnej rady SR Erik Tomáš (Smer-SD) s tým, že o konkrétnych menách budú ešte diskutovať. Poslanec vníma negatívne rozhodnutie prezidenta Andreja Kisku, ktorý zo zvolených ôsmich uchádzačov v predošlých voľbách nevybral polovicu ale iba troch. Zákonodarcovia sa tak musia vysporiadať s otázkou, aký počet majú poslať do kancelárie prezidenta.

Neobsadených šesť miest

Na Ústavnom súde SR je v súčasnosti neobsadených šesť miest, pričom nevymenovaní piati kandidáti zostávajú na akejsi čakacej listine. Podľa ústavných zvyklostí menuje prezident sudcov na chýbajúce miesta z dvojnásobného počtu uchádzačov. Voliť nových kandidátov na sudcov ústavného súdu bude Národná rada SR predbežne 21. mája. "Vôľa voliť kandidátov určite je, ale všetko závisí od dohody. Koniec-koncov, vôľu sme ukázali už v predošlom kole voľby, keď sme zvolili ôsmich kandidátov," povedal Tomáš. Podľa jeho slov sa teraz vedú právne debaty o tom, aký počet kandidátov má zvoliť Národná rada SR.

Právna polemika

"Bohužiaľ, pán prezident miesto štyroch sudcov vybral iba troch, čo považujem za trochu zlomyseľné. Týmto krokom vytvoril právnu polemiku o tom, koľkých kandidátov má parlament zvoliť. Diskusiu by som nechal na právnikoch, respektíve predovšetkým na členoch ústavnoprávneho výboru," dodal poslanec. Doplnil tiež, že prevládajú názory, ktoré hovoria o zvolení ďalších desiatich kandidátov v NR SR. Vládne strany budú o konkrétnych menách zo zoznamu uchádzačov ešte diskutovať. "Myslím si, že ešte to bude predmetom rokovania, pretože parlament bude voliť sudcov až 21. mája. Pre stranu Smer-SD je opäť zásadnou požiadavkou tajné hlasovanie," uzavrel Tomáš.

Viac k témam: voľba ústavných sudcov
Zdroj: Webnoviny.sk - Vo vládnej koalícii je vôľa zvoliť kandidátov na ústavných sudcov, Tomáš skritizoval Kisku © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

LOS ANGELES 11. mája (WebNoviny.sk) - Šéf priekopníckej firmy Tesla Elon Musk netrávi čas len vymýšľaním nových technologických objavov, ale od októbra ho bude tráviť aj na súde. Na 22. októbra stanovil federálny súd v Los Angeles termín prvého pojednávania v jeho spore s britským potápačom Vernonom Unsworthom, ktorého Musk označil v nahnevanom príspevku na svojom twitterovom účte za pedofila. Stalo sa to počas drámy v thajskej jaskyni, kde bol uväznený tím mladých thajských futbalistov a celý svet so zatajeným dychom sledoval, či sa ich podarí vyslobodiť z jaskyne skôr, ako ju úplne zaplaví voda. Konflikt medzi Muskom a Unsworthom vznikol po tom, ako Musk ponúkol pomoc pri vyslobodení thajských chlapcov a britský potápač mu v rozhovore na spravodajskej stanici CNN odkázal, že si iba "robí reklamu" a že ponorka, ktorú na záchrannú misiu ponúka, je pre tento prípad úplne nevhodná. Musk na jeho vyjadrenia vzápätí zareagoval nahnevaným príspevkom na Twitteri. Britský potápač teraz chce vysúdiť od Muska odškodnenie vo výške 75-tisíc dolárov (v prepočte približne 66 750 eur) a tiež chce, aby mu súd uložil zákaz zverejňovať urážlivé komentáre.

Viac k témam: potápač, Tesla
Zdroj: Webnoviny.sk - Šéf Tesly Elon Musk sa súdi s potápačom, v hneve ho označil za pedofila © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet
Strana 1 z 2

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

K2 Tags

K2 Login

K2 Calendar

« May 2019 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner