08. december 2019
Facebook

OUAGADOUGOU 12. mája (WebNoviny.sk) - Islamskí militanti zaútočili v nedeľu na kostol v Burkine Faso, pričom pri ich útoku zahynul farár a piati veriaci. K útoku došlo v meste Dablo, vzdialenom približne 200 kilometrov od metropoly Burkiny Faso Ouagadougou. Ako informoval hovorca vlády Urbain Kabore, militanti okrem kostola zaútočili v nedeľu aj na zdravotné stredisko a na viacero obchodov, v ktorých sa predáva alkohol. Pri týchto útokoch podľa doterajších informácií nikto nezahynul. K útokom sa zatiaľ nikto neprihlásil, v Burkine Faso však stále častejšie útočia islamskí militanti, ktorí na územie tejto krajiny prenikajú spravidla zo susedného Mali.

Viac k témam: Dablo, islamskí militanti, Ouagadougou
Zdroj: Webnoviny.sk - Islamskí militanti zaútočili na kostol v Dable, zabili farára a piatich veriacich © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

SKOPJE 12. mája (WebNoviny.sk) - Novozvolený prezident Severného Macedónska Stevo Pendarovski zložil v nedeľu prezidentský sľub a ujal sa tak funkcie severomacedónskej hlavy štátu. Politik, ktorý bol podporovateľom dohody s Gréckom o zmene názvu krajiny na Severné Macedónsko, ktorá Skopje otvorila cestu do NATO, strieda vo funkcii doterajšieho prezidenta Gjorgeho Ivanova, ktorý bol naopak odporcom tejto dohody. Na Pendarovského nedeľňajšej slávnostnej inaugurácii sa zúčastnili prezidenti Albánska, Bulharska, Srbska a Kosova.

Viac k témam: prezidentske voľby v Severnom Macedónsku
Zdroj: Webnoviny.sk - Novozvolený prezident Pendarovski zložil sľub a vo funkcii nahradil Ivanova © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet
Zlé meno Slovensku v zahraničí nerobia slová prezidenta, ale činy vlády. Tvrdí to predsedníčka poslaneckého klubu OĽaNO Veronika Remišová na margo rozhovoru prezidenta Andreja Kisku pre nemecký Die Welt.

Prepojenie mafie na úrad vlády

V ňom Kiska hovoril o mafiánskom štáte, konkrétne o prepojení talianskej mafie na slovenský úrad vlády. „Ja som to povedal už predtým – vyprosujem si, aby prezident hovoril o mafiánskom štáte,“ povedal Bugár s tým, že keď sa to stalo pred časom, mal s Kiskom na túto tému aj telefonát. Myslí si, že aj keby to tak bolo, prezident má v prvom rade chrániť dobré meno Slovenska. Remišová odpovedala aj na otázky o tom, či pôjde do pripravovanej strany Andreja Kisku. Tvrdí, že žiadne rozhodnutie neurobila a ak ho urobí, verejnosť sa to dozvie.

Únos Vietnamca cez Slovensko

„Zlé meno Slovensku nerobí rétorika prezidenta, ale činy predstaviteľov vládnej koalície. Ak chceme, aby sa hovorilo dobre, nemôžeme mať eurofondové škandály, zahraničná politika musí byť jednotná. Nemôžeme tu mať škandály v polícií, sledovanie novinárov. Nie slová, ale činy robia meno Slovensku,“ povedala Remišová s tým, že vlani sa v zahraničných médiách písalo napríklad o únose Vietnamca z Nemecka cez Slovensko použitím vládneho špeciálu. „Nevážite slová. Hovoriť, že sa Slovensko podieľalo na únose, aj keď nemeckí vyšetrovatelia hovoria, že k tomu nesmerujú, akým právom toto hovoríte?“ pýtal sa Bugár. Pokiaľ ide o podozrenia na prepojenia talianskej mafie na úrad vlády, podľa Bugára je za ich odchodom práve Most-Híd. „Napísali sme vtedajšiemu premiérovi, na základe toho odišli tí ľudia“ povedal o štátnej radkyni Márii Troškovej a tajomníkovi Bezpečnostnej rady Viliamovi Jasaňovi.

Viac k témam: Most-Híd, OĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti, prezident Slovenskej republiky, únos Vietnamca, vražda novinára
Zdroj: Webnoviny.sk - Zlé meno Slovensku v zahraničí podľa Remišovej nerobia slová prezidenta, Bugár naopak Kisku kritizuje © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko
Strane Most-Híd klesli preferencie, priznal v relácii televízie Markíza Na telo s Michalom Kovačičom predseda Mosta-Híd Béla Bugár. Podľa neho strane „obrovsky“ uškodil aj zákon, ktorý by obmedzil spievanie zahraničných hymien na Slovensku. Tvrdí, že ako predseda strany rozmýšľa, ako stranu dostať do parlamentu. Podľa posledných prieskumov verejnej mienky je Most na hranici zvoliteľnosti do NR SR, v prieskume Focusu neprekročil ani päťpercentnú hranicu, získal 4,7 percenta. Na otázku, či nie je cesta v spojení sa s konkurenčnou Stranou maďarskej komunity (SMK), Bugár odpovedal - „nedá sa“. Most-Híd sa podľa neho už o spoluprácu pokúsil pred komunálnymi voľbami aj voľbami do vyšších územných celkov. „Odmietli, povedali, že nepotrebujú. Je tam nenávisť,“ dodal Bugár. Je možné, že by odišiel v prospech Mosta-Híd, ale odmietol odísť len preto, aby pomohol spojeniu Mosta s SMK.

Viac k témam: Most-Híd
Zdroj: Webnoviny.sk - Béla Bugár priznal pokles prefencií strany Most-Híd, je za tým vraj viac faktorov © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko
Predseda Ľudovej strany Naše Slovensko Marian Kotleba tvrdí, že jeho strana rokovala o podpore návrhov s viacerými parlamentnými stranami. O zastropovaní dôchodku rokovali s vládnym Smerom-SD, s opozičnou Slobodou a Solidaritou sa rozprávali o podpore pri odvolaní ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka. O sprísnení potratov zase hovorili s opozičným hnutím Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO). Kotleba to povedal v nedeľňajšej relácii televízie TA3 V politike. „Rokujeme s každou stranou, s ktorou máme nejaké prieniky. Zastropovanie dôchodku sme mali aj my v programe. Boli by sme hlúpi, ak by sme to nepodporili,“ povedal Kotleba.

Podpora pri odvolaní ministera Lajčáka

Zastropovanie dôchodkového veku v ústave presadil Smer. Šéf ĽSNS takisto dodal, že povolebnú spoluprácu so Smerom neriešia. Na otázku, či okrem Smeru jeho strana rokovala aj s inými politickými subjektmi, menoval Kotleba SaS a OĽaNO. So saskármi mali rokovať o podpore pri odvolaní Lajčáka a s OĽaNO hovorili o podpore zákona, ktorým by sa obmedzili potraty. Na doplňujúcu otázku, či niekedy rokovali aj s koaličnou Slovenskou národnou stranou (SNS), Kotleba povedal, že „skôr oni rokovali s nami. Pýtali sa nás, či nejaké veci podporíme“. Na to zaregoval šéf SNS a NR SR Andrej Danko, ktorý povedal, že s Kotlebom mal jeden rozhovor – o zmene voľby sudcov ústavného súdu.

Zastavenie Istanbulského dohovoru

Kotleba v relácii takisto povedal, že so SNS mali aj dohodu o zastavení Istanbulského dohovoru. Podľa šéfa ĽSNS sa na stretnutí s farárom Mariánom Kuffom mali dohodnúť, že návrh uznesenia podá SNS, keďže kotlebovcom by to neprešlo. Kotleba tvrdí, že na tomto stretnutí mal byť predseda trenčianskej krajskej organizácie národniarov. To predseda SNS Danko odmietol. „Hlboko klamete,“ povedal. Žiaden krajský predseda podľa neho nikdy nemal ani nemá na niečo takéto mandát. „Dohodlo sa na to Koaličnej rade v poslednom možnom momente. Žiaden Marián Kuffa nemá vplyv na parlament, v živote som sa s ním nestretol,“ argumentoval Danko.

OĽaNO a SaS sa ohradili

Hnutie OĽaNO zásadne odmieta akékoľvek rokovania s Marianom Kotlebom a jeho Ľudovou stranou Naše Slovensko. "Žiadne rokovanie so stranou Mariana Kotlebu neprebiehali ani na úrovni poslaneckého klubu, ani na úrovni hnutia. Žiadame Mariana Kotlebu, aby sa čo najskôr ospravedlnil za svoje nepravdivé vyjadrenie a aby podobnými klamstvami už nezavádzal verejnosť," uvádza sa v stanovisku, ktoré agentúre SITA poskytol hovorca hnutia Matúš Bystriansky. Strana SaS dôrazne odmieta akékoľvek rokovania s Ľudovou stranou Naše Slovensko. "Ľudová strana Naše Slovensko je strana, s ktorou SaS, na rozdiel od Smeru-SD, nespolupracuje, a vylúčila ju aj z akejkoľvek povolebnej spolupráce," uvádza sa v stanovisku, ktoré agentúre SITA poskytol hovorca SaS Róbert Buček.

Viac k témam: Kotleba - Ľudová strana Naše Slovensko, OĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti, SaS Sloboda a Solidarita, Smer-SD, SNS Slovenská národná strana
Zdroj: Webnoviny.sk - Kotleba tvrdí, že jeho strana už rokovala s viacerými stranami. SaS a OĽaNO to odmietajú © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

BRATISLAVA 12. mája (WebNoviny.sk) - V pondelok bude takmer na celom Slovensku fúkať silný vietor. Upozorňuje na to Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na svojej internetovej stránke. Výstrahu 1. stupňa vydali pre celé západné Slovensko, prevažnú časť východného Slovenska a niektoré okresy na strednom Slovensku. Vo väčšine okresov, pre ktoré platí výstraha, môže vietor nárazoch dosiahnuť rýchlosť 18 až 23 m/s, teda 65 ať 85 km/h. "Táto rýchlosť predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské aktivity. Predpokladaná rýchlosť vetra je v danej ročnej dobe a oblasti bežná, ale môže spôsobiť škody menšieho rozsahu," informuje SHMÚ.

Viac k témam: počasie, predpoveď počasia, SHMÚ Slovenský hydrometeorologický ústav, silný vietor
Zdroj: Webnoviny.sk - Takmer celé územie Slovenska zasiahne silný vietor, meteorológovia vydali výstrahu prvého stupňa © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

BERLÍN 12. mája (WebNoviny.sk) - K stretom medzi nemeckou políciou a migrantmi prišlo v sobotu pred utečeneckým centrom v bavorskom Regensburgu. Policajti tam prišli po telo mŕtvej ženy pôvodom z Nigérie, no obyvatelia centra ich nechceli pustiť dnu a hádzali na nich kamene. Policajti museli následne privolať posily a na druhý raz sa im podarilo dostať dovnútra. Polícia viac informácií o prípade zatiaľ nezverejnila, nevie sa ani, aká bola príčina smrti Nigérijčanky. Podľa nemeckých médií šlo o matku troch detí vo veku od 3 do 9 rokov.

Viac k témam: migranti, polícia, utečenci
Zdroj: Webnoviny.sk - Policajti v Bavorsku prišli pre telo mŕtvej ženy, migranti do nich hádzali kamene © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

BERLÍN 12. mája (WebNoviny.sk) - Šokujúci pohľad sa naskytol pracovníkom hotela v nemeckom Passau, ktorí v sobotu objavili v jednej z hotelových izieb tri mŕtvoly. Päťdesiattriročný muž a dve ženy vo veku 33 a 30 rokov, všetci nemeckí občania, mali v sebe zabodnuté šípy z kuše, a dve kuše ležali na zemi. O prípade v nedeľu informovala bavorská polícia. Podľa nemeckej tlačovej agentúry DPA zatiaľ nie je jasné, aký bol vzájomný vzťah medzi troma obeťami, ani čo sa v hotelovej izbe stalo a kto bol vrahom.

Viac k témam: vražda
Zdroj: Webnoviny.sk - Pracovníci hotela v nemeckom Passau zažili šok, v izbe našli tri telá usmrtené šípmi z kuše © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

WASHINGTON 12. mája (WebNoviny.sk) - Čínsky vicepremiér Liou Che, ktorý viedol delegáciu Pekingu na rokovaniach o obchodných vzťahoch s USA, vyhlásil, že nedosiahnutie dohody o ukončení colnej vojny je "iba malým neúspechom".

Vyjednávania budú pokračovať

Vyjednávania podľa neho budú pokračovať napriek zvýšeniu ciel na dovoz čínskych tovarov na americký trh. Podpredseda čínskej vlády pred piatkovým odchodom z Washingtonu novinárom povedal, že je mierne optimistický, ale uzavretie dohody si bude vyžadovať, aby administratíva amerického prezidenta Donalda Trumpa súhlasila so zrušením ciel. Napriek tomu vyjadril presvedčenie, že rokovania sa nezrútili. "Myslím si, že ide iba o malý neúspech v rokovaniach medzi oboma krajinami, ktoré sú nevyhnutné," konštatoval Liou Che.

Clá sú podstatou sporu

Uviedol však, že "podľa názoru Číny sú clá počiatočným bodom treníc v obchode a musia sa úplne zrušiť, ak sa má dohoda dosiahnuť". Čínsky vicepremiér ďalej povedal, že obe strany sa nezhodli v otázke množstva tovarov, ktoré sa Peking zaviaže nakúpiť od USA s cieľom pomôcť redukcii amerického obchodného deficitu. "Myslíme si, že je to veľmi vážna problematika a nemôžeme svoj názor ľahko zmeniť," poznamenal.

Viac k témam: clá, colná vojna, obchodné rokovanie
Zdroj: Webnoviny.sk - Rokovania USA a Číny o obchode sa nezrútili, čínsky vicepremiér je mierny optimista © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Ekonomika

ST. PETERS 12. mája (WebNoviny.sk) - Mladý muž z mesta St. Peters v americkom štáte Missouri si na internetovom bazári vyhľadával inzeráty, v ktorých ľudia ponúkali zadarmo mačky. Ozval sa im, vycestoval za nimi, mačky si odniesol domov a tam ich zabil. Otrasný prípad odhalila miestna polícia po tom, ako na podozrivé správanie sa 20-ročného Kainea Louzadera upozornil jeden z jeho susedov. Ten ho raz videl, ako neďaleko svojho domu odhadzuje mŕtvu mačku. Viacerí susedia teraz hovoria, že telá mŕtvych mačiek, niektoré z nich s odrezanými hlavami, sa povaľovali v blízkosti Louzaderovho domu už od januára. Páchateľ s úchylnými sklonmi na polícii popísal, že mačky si vyhľadával na stránke Craiglist, a vždy po príchode domov ich usmrtil udupaním alebo uškrtením. Louzadera v piatok obvinili z týrania zvierat najvyššieho stupňa.

Viac k témam: mačky, týranie zvierat
Zdroj: Webnoviny.sk - Mladý muž s úchylnými sklonmi si nosil domov mačky, kde ich potom surovo zabíjal © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet
Strana 1 z 3

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

K2 Tags

K2 Login

K2 Calendar

« May 2019 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner