08. december 2019
Facebook

PRAHA 13. mája (WebNoviny.sk) - Tisíce demonštrantov sa v pondelok opäť, už tretí raz, zišli v Prahe, ale aj v ďalších českých mestách, aby podporili požiadavku na odstúpenie len nedávno vymenovanej českej ministerky vnútra Marie Benešovej. Jej vymenovanie vyvoláva v krajine značné kontroverzie, keďže k zmene na čele ministerstva spravodlivosti prichádza práve v čase, keď polícia uzatvorila vyšetrovanie v kauze Čapí hnízdo, v ktorej premiér Andrej Babiš čelí návrhu na podanie obžaloby za spreneveru eurofondov. Podľa opozície má byť Benešová osobou, ktorá bude Babišovi na čele ministerstva kryť chrbát. Ďalšou vecou, ktorú demonštranti Benešovej vyčítajú, je to, že až do jej vymenovania koncom apríla pôsobila u prezidenta Miloša Zemana. Podľa niektorých kritikov sa jej vymenovaním za ministerku spravodlivosti posilňuje moc prezidenta v exekutíve. Premiér Babiš to však odmieta, popiera aj to, že by mu novú ministerku "posunul" Zeman a tvrdí, že si ju vybral sám.

Viac k témam: protest
Zdroj: Webnoviny.sk - Tisíce Čechov opäť protestovali proti ministerke vnútra, má kryť Babišovu kauzu © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

BERLÍN 13. mája (WebNoviny.sk) - Mysteriózny prípad z hotela v nemeckom meste Passau, kde našli v sobotu mŕtvoly troch ľudí zastrelených šípmi z kuše, sa v pondelok ešte viac skomplikoval. V byte jednej z týchto obetí, 30-ročnej ženy, našli policajti ďalšie dve mŕtvoly. Ženy nájdené vo Wittingene na severe Nemecka, vyše 600 kilometrov od Passau, neboli zastrelené kušou, ale zomreli iným, zatiaľ neznámym spôsobom. O vraždách v hoteli v Passau informoval v sobotu políciu pracovník hotela. Hoteloví hostia dlho neodpovedali na jeho klopanie, tak sa rozhodol vstúpiť do ich izby, kde sa mu naskytol šokujúci pohľad. Na manželskej posteli v trojlôžkovej izbe ležali mŕtvoly 53-ročného muža a 33-ročnej ženy, na zemi ležala ďalšia mŕtvola, patriaca 30-ročnej žene. Dve osoby na posteli sa držali za ruky a boli poprepichovaní množstvom šípov z kuše. Žena ležiaca na zemi v sebe mala jeden šíp. Dve kuše ležali na zemi, tretiu neskôr našli zabalenú v ruksaku. Podľa polície zatiaľ nie je jasné, aký bol vzájomný vzťah medzi obeťami, ani čo sa v hotelovej izbe stalo a kto bol vrahom.

Viac k témam: vražda
Zdroj: Webnoviny.sk - Mysteriózny prípad z hotela v Passau sa komplikuje, našli ďalšie dve obete © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

JERUZALEM 13. mája (WebNoviny.sk) - Izraelský prezident Reuven Rivlin dal premiérovi Benjaminovi Netanjahuovi ďalšie dva týždne na sformovanie vlády, keďže rokovania s rôznymi politickými partnermi stále pokračujú. Rivlin poveril Netanjahua zostavením vlády do 28 dní po voľbách, ktoré sa konali 9. apríla. Netanjahuova strana Likud party a jej ultraortodoxní a nacionalistickí spojenci získali v 120-člennom parlamente spolu 65 kresiel. Je však zvykom, že poverený líder požiada o predĺženie rokovacieho času, aby tak využil plných 42 dní, na ktoré má právo zo zákona. Pokiaľ by sa Netanjahuovi v tomto čase koalíciu zostaviť nepodarilo, môže Rivlin touto úlohou poveriť niekoho iného. V prípade zostavenia vlády by sa Netanjahu v priebehu niekoľkých mesiacov stal najdlhšie slúžiacim izraelským premiérom, čím by prekonal aj zakladateľa Izraela Davida Bena-Guriona.

Viac k témam: izraelský premiér
Zdroj: Webnoviny.sk - Netanjahu dostal čas na sformovanie koalície, môže byť najdlhšie slúžiacim izraelským premiérom © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

BRATISLAVA 13. mája (WebNoviny.sk) - Dohodu o konsolidácii ekonomických vzťahov medzi Kubou a Slovenskom podpísal vicepremiér Richard Raši s podpredsedom Rady ministrov Ricardom Cabrisasom Ruízom. Raši okrem toho v Havane navštívil aj tepelnú elektráreň Máximo Gómez Mariel.

Slovenský dom v Havane

Projekt výstavby 6. bloku tejto elektrárne za takmer 90 miliónov eur robí slovenská firma SES Tlmače. Ako informovala Ivana Nittmannová z odboru komunikácie podpredsedu vlády pre informatizáciu, práve projekty slovenských podnikateľov v oblasti energetiky považuje Raši za pilier spolupráce s Kubou. S Cabrisasom sa rozprával aj o možnosti zriadiť v Havane slovenský dom ako sídlo pre slovenských podnikateľov pôsobiacich na Kube.

Dohoda v mene slovenskej vlády

Dohodu o konsolidácii ekonomických vzťahov podpísal Raši v mene slovenskej vlády. Cieľom tejto dohody je ochrana aktív slovenských investorov investujúcich na Kube a pohľadávok Slovenskej republiky. Dohoda nadväzuje na materiál o postupe vymáhania zahraničných pohľadávok, ktorý vláda SR schválila ešte v decembri minulého roku. Vicepremiér sa stretol aj so zástupcami slovenskej firmy Probugas a kubánskej spoločnosti CUPET. Spoločnosť Probugas je dlhoročným lídrom pre distribúciu a dodávku LPG na Slovensku. „Podarilo sa jej vyhrať medzinárodný tender na vytvorenie spoločného podniku na Kube so spoločnosťou CUPET,“ uviedol Raši podľa tlačovej správy.

Viac k témam: investície, Úrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu, Vláda SR
Zdroj: Webnoviny.sk - Raši podpísal dohodu o konsolidácii ekonomických vzťahov s Kubou, ochráni slovenských investorov © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Ekonomika

BRATISLAVA 13. mája (WebNoviny.sk) - Poslanci Národnej rady SR (NR SR) v pondelok schválili novelu zákona o úprave vlastníckych vzťahov k pôde a inému poľnohospodárskemu majetku, ktorou sa mení aj zákon o správnych poplatkoch, zákon o nájme poľnohospodárskych pozemkov, poľnohospodárskeho podniku a lesných pozemkov a zákon o lesoch. Novelu zákona predložilo na rokovanie NR SR Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPRV).

Určenie výšky nájomného

Novela zákona rieši napríklad úpravu niektorých ustanovení zákona o pôde. Ten v čase svojho prijatia v roku 1991 určil, že nadobudnutím účinnosti tohto zákona, vzniká k poľnohospodárskej pôde a k lesným pozemkom „nájomný vzťah zo zákona“. "Nesúlad medzi zákonom o lesoch a podmienkami zákona o pôde viažucimi sa k spôsobu ukončenia nájmu zo zákona spôsobuje v praxi množstvo problémov. Úpravami v zákone o pôde sa mení znenie jeho paragrafov tak, aby proces ukončenia nájmu lesných pozemkov zo zákona a postup povinných a oprávnených osôb bol podrobnejšie a jednoznačnejšie konkretizovaný," uviedlo MPRV. Súčasťou schváleného materiálu je aj povinnosť vydania všeobecne záväzného právneho predpisu na určenie výšky nájomného za „nájom zo zákona", ktorý umožní podľa MPRV jednoducho a pritom exaktne určiť výšku nájomného k lesnému pozemku.

Rozpracovala sa problematika nájomných vzťahov

Zmeny a úpravy zákona o lesoch sa zas týkajú podľa MPRV najmä oblasti odborného obhospodarovania lesa, v rámci ktorej sa umožňuje, za určitých podmienok, obhospodarovanie lesa viacerými obhospodarovateľmi aj na výmere menšej ako 0,5 hektára. "V nadväznosti na túto skutočnosť sa upravili kompetencie odborných lesných hospodárov a precizovala sa problematika a proces evidencie lesných pozemkov," ozrejmilo ministerstvo pôdohospodárstva. Osobitnú časť novely tvorí novo doplnený diel, ktorým sa v nadväznosti na špecifiká lesného hospodárstva rozpracovala problematika nájomných vzťahov k lesným pozemkom. "Pri úprave týchto nájomných vzťahov sa zároveň zadefinovali postupy a princípy pri podielových spoluvlastníkoch prenajímaného pozemku. Okrem uvedených všeobecných náležitostí nájomných vzťahov k lesným pozemkom, novela upravuje aj ďalšie špecifiká nájomného vzťahu k lesným pozemkom vo vlastníctve štátu alebo vo vlastníctve neznámych vlastníkov a aj špecifiká nájomného vzťahu k lesným pozemkom dotknutým realizáciou projektu pozemkových úprav," doplnilo MPR. Schválená novela zákona nadobudne účinnosť od 1. júla 2019, pričom niektoré body z nej vstúpia do platnosti až 1. septembra 2019.

Viac k témam: Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, Národná rada SR, NR SR, Pôda a pozemkové právo
Zdroj: Webnoviny.sk - Poslanci schválili novelu o vlastníckych vzťahoch k pôde, mení sa aj zákon o správnych poplatkoch © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Ekonomika

BRATISLAVA 13. mája (WebNoviny.sk) - Slovensko ako aj celá Európska únia má eminentný záujem, aby bol región Východného partnerstva (VP) zónou stability a prosperity. Takisto máme záujem o to, aby krajiny zapojené do VP boli schopné efektívne a adekvátne reagovať na vnútorné i vonkajšie výzvy. Počas zasadnutia ministrov zahraničných vecí EÚ v Bruseli to uviedol šéf slovenskej diplomacie Miroslav Lajčák.

Slovensko môže pomôcť vlastnými skúsenosťami

Spolu s ostatnými ministrami Visegrádu s krajinami VP rokoval aj minulý týždeň v Bratislave. Pondelkové zasadnutie ministrov EÚ bolo venované 10. výročiu založenia politiky Východného partnerstva. Cieľom bolo zhodnotiť výsledky, ktoré sa podarilo dosiahnuť za uplynulých desať rokov fungovania tejto politiky. Ministri diskutovali taktiež o nadchádzajúcej spolupráci s Arménskom, Azerbajdžanom, Bieloruskom, Gruzínskom, Moldavskom a Ukrajinou. Lajčák dodal, že v rámci pomoci týmto krajinám pri robení reforiem je Slovensko pripravené podeliť sa so svojimi vlastnými skúsenosťami z obdobia transformácie. Informoval o tom tlačový odbor rezortu.

Situáciu v Líbyi nemožno vyriešiť vojensky

Šéfovia diplomacií EÚ hovorili aj o Líbyi. Venovali sa aktuálnym udalostiam spojeným s vojenskou intervenciou Líbyjskej národnej armády v hlavnom meste Tripolis. Lajčák vyjadril podporu vyhláseniu vysokej predstaviteľky EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Federici Mogherini, ktorá apelovala na okamžité prerušenie bojov v okolí Tripolisu. “Situáciu v Líbyi nemožno vyriešiť vojensky. Udržateľné je iba politické riešenie prostredníctvom dialógu, ktorý bude zahŕňať všetky relevantné zložky líbyjskej spoločnosti,” zdôraznil slovenský minister.

Viac k témam: Európska únia, Východné partnerstvo
Zdroj: Webnoviny.sk - Európska únia chce prosperitu krajín Východného partnerstva, Lajčák ponúka skúsenosti Slovenska © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

BRATISLAVA 13. mája (WebNoviny.sk) - Spoločnosť Slovnaft a. s. zvýšila príplatky za prácu v noci, v sobotu a v nedeľu od 1. mája. „Výška týchto príplatkov bola v Slovnafte v minulosti dohodnutá a vyplácaná nad rámec schválený Zákonníkom práce. Napriek tomu sa po úprave legislatívy výška príplatkov v Slovnafte mierne zvýšila,“ uviedol pre agentúru SITA riaditeľ podnikovej a marketingovej komunikácie spoločnosti Slovnaft Anton Molnár. „Spoločnosť Slovnaft, a.s. a jej dcérske spoločnosti majú uzatvorené vlastné kolektívne zmluvy. Súčasťou kolektívnej zmluvy Slovnaftu sú aj ustanovenia o príplatkoch za nočnú prácu, za prácu v odpoludňajšej zmene, a tiež za prácu v sobotu a nedeľu a vo sviatok. Príplatky sú kompenzáciou za iný životný rytmus zamestnancov rafinérie, ktorá funguje v nepretržitom režime,“ dodal Molnár. Volkswagen Slovakia a.s., ako jedna z ďalších veľkých spoločností, ktorá pôsobí v Bratislave, takisto podľa zákona zvýši príplatky za prácu v noci a cez víkend. „Spoločnosť Volkswagen Slovakia dodržiava zákonné ustanovenia. Ako najväčší súkromný zamestnávateľ ponúkame našim spolupracovníkom najvyšší priemerný hrubý mesačný plat v automobilovom priemysle vo výške 1 954 eur, ako aj veľké množstvo finančných i nefinančných benefitov, vrátane 13. a 14. platu. Viaceré príplatky, ktoré už niekoľko rokov našim spolupracovníkom vyplácame, idú už teraz nad rámec zákona. V súvislosti s uvedeným by Volkswagen Slovakia privítal opatrenia, ktoré by zlepšili podnikateľské prostredie na Slovensku, a tým podporili stabilitu pracovných miest,“ povedala pre agentúru SITA hovorkyňa Volkswagen Slovakia Lucia Kovarovič Makayová. Výšku príplatkov spoločnosť Volkswagen odmietla zverejniť.

SLOVNAFT, a.s. so sídlom v Bratislave je rafinérsko-petrochemická spoločnosť s ročným spracovaním 5,5 - 6 mil. ton ropy. Spoločnosť okrem výroby, skladovania, distribúcie a veľkoobchodného predaja výrobkov z ropy disponuje najväčšou maloobchodnou sieťou v rámci Slovenskej republiky, zameranou na predaj motorových palív a mazív a na poskytovanie širokej škály služieb motoristom. Volkswagen Slovakia vyrobil na Slovensku od roku 1991 viac ako 5,5 milióna vozidiel. Vyrába automobily Volkswagen Touareg, Audi Q7, Audi Q8, Porsche Cayenne, Porsche Cayenne Coupé, Volkswagen up!, Volkswagen e-up!, SEAT Mii, ŠKODA Citigo. Okrem vozidiel produkuje prevodovky, komponenty pre prevodovky, podvozky a motory, ako aj zariadenia používané pri výrobe vozidiel.


Viac k témam: Nadácia Volkswagen Slovakia (VW SK), nočné príplatky, príplatky, Slovnaft
Zdroj: Webnoviny.sk - Slovnaft a Volkswagen zvýšili príplatky za prácu v noci a cez víkend © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Ekonomika

BRATISLAVA 13. mája (WebNoviny.sk) - Spomedzi predajcov potravín sa na prvom mieste z pohľadu zákazníckej skúsenosti umiestnil Lidl. Z novej štúdie zákazníckej skúsenosti renomovanej audítorskej spoločnosti KPMG vyplynulo, že najobľúbenejšou značkou Slovákov spomedzi predajcov potravín je Lidl, ktorý v pomyselnom súboji zdolal Kaufland. V prieskume "Na rovnakej vlne" sa jedinečnou metodikou šiestich pilierov hodnotili výpovede 2800 respondentov z celého Slovenska. Svoje hodnotenie jednotlivých spoločností podali ľudia, ktorí sú priamo zákazníkmi alebo boli s konkrétnou značkou v interakcii za posledného polroka. Spomenutý prieskum sa na Slovensku realizoval po druhý raz a vo svojej aktuálnej edícii hodnotí predošlý kalendárny rok. Zber dát sa uskutočnil v druhom polroku 2018. Skúsenosť s celkovo 120 značkami v 10 sektoroch vyjadrilo 2800 zákazníkov, ktorí dovedna udelili 35 000 jedinečných hodnotení. "Špičková zákaznícka skúsenosť priťahuje spokojných a verných zákazníkov prináša ekonomický rast spoločnosti a stáva sa kľúčovou pri odlíšení sa od konkurencie," uviedla Karin Nemčeková, manažérka KPMG na Slovensku zodpovedná za službu riadenia zákazníckej skúsenosti. Hodnotenie zákazníckej skúsenosti je postavené na šiestich pilieroch, ktorými sú: personalizácia – individuálny prístup, integrita - dôveryhodnosť, očakávania, riešenie problémov, čas a úsilie, empatia – porozumenie zákazníkom a vytváranie vzťahu. "Všetko, čo robíme, robíme pre našich zákazníkov a vďaka nim. Neustále berieme ohľad na očakávania našich zákazníkov a snažíme sa im v maximálnej možnej miere vyhovieť. Spätná väzba je pre nás veľmi dôležitá, pretože na jej základe sa dokážeme zlepšovať. A ako hovoríme v Lidli ´Kto sa prestáva zlepšovať, ten prestáva byť dobrý´," uviedol Miroslav Růžička, konateľ spoločnosti Lidl Slovenská republika zodpovedný za oblasť predaja.

Autori štúdie "Na rovnakej vlne" zhodnotili Lidl vo vzťahu k zákazníkom nasledovne:

Zakladá si na jednoduchosti a čerstvosti, angažuje sa v komunitných a sociálnych projektoch. Zákazník nájde v predajniach to, čo skutočne potrebuje. Spoločnosť sa snaží udržiavať pozornosť spotrebiteľov inšpiratívnymi online receptmi, tipmi do kuchyne, súťažami či módnymi a sezónnymi hitmi. Zákazníci chvália Lidl za hladké riešenie problémov. Bez okolkov prijíma vrátenie tovaru, uzná si chybu a ponúkne výmenu či náhradu. Lidl myslí na zákazníka už vo firemných zásadách, kladie dôraz aj na vlastných zamestnancov, životné prostredie a zodpovedný prístup voči dodávateľom a spoločnosti. Spoločenskú zodpovednosť berie vážne, dôkazom je napríklad výstavba detských ihrísk, výsadba stromov, či kúpa prístrojov do nemocníc. K dobrému skóre v pilieri Integrita prispieva spokojnosť zákazníkov s kvalitou a čerstvosťou tovaru. Oceňujú tiež škálu produktov a atmosféru v predajniach dotváranú príjemnými predavačmi. Svedčia o tom nadpriemerné sektorové hodnoty v pilieroch Personalizácia a Očakávania. Lidl sa ako v roku 2017 prvá spoločnosť na Slovensku zapojila do prestížneho medzinárodného programu ICERTIAS Customers´ Friend, ktorý skúma ústretovosť k zákazníkom. Nevyhnutným predpokladom bolo úspešné absolvovanie podrobného auditu. Posudzovanými oblasťami sú reputácia obchodníka na domácom trhu, celkový postoj firmy ku komunite a spoločnosti, komunikácia obchodníka, zákaznícke skúsenosti a miera dôvery verejnosti k firme. Lidl sa už šesťkrát po sebe tešil z ocenenia Obchodník roka, ktoré získal vďaka dôvere a hlasom verejnosti. Vždy aktuálne a zaujímavé informácie o spoločnosti Lidl Slovenská republika nájdete na www.lidl.sk a na sociálnych sieťach. Facebook: https://www.facebook.com/lidlslovensko Instagram: https://instagram.com/lidlsk/ YouTube Lidl Slovensko: https://www.youtube.com/lidlslovensko YouTube Kuchynalidla: https://www.youtube.com/kuchynalidla LinkedIn: https://www.linkedin.com/company/lidl-slovenská-republika-v-o-s- Inzercia

Viac k témam: Lidl, Na rovnakej vlne, prieskum
Zdroj: Webnoviny.sk - Retailovou jednotkou pre slovenských zákazníkov je Lidl © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

BRATISLAVA 13. mája (WebNoviny.sk) - Niekoľko desiatok zhromaždených v pondelok pred bratislavským hotelom River park vyjadrilo svoj nesúhlas s prítomnosťou Marine Le Penovej a ďalších nacionalistických politikov na tamojšej konferencii.

Zastupuje malú radikálnu menšinu

Účastníci zhromaždenia niesli transparenty ako "Neprejdú!", "Sloboda je viac než národ", "I love Europe" alebo zástavy s preškrtnutou svastikou. Z reproduktorov púšťali smerom k hotelu hlasnú techno hudbu a takisto niekoľkí bubnovali. Na zhromaždení sa zúčastnili aj niektorí poslanci parlamentu, napríklad Martin Poliačik alebo Miroslav Beblavý. Zobraziť fotogalériu k článku:
Protest Antifašizmus neprehlušíš / Solidarita je viac než národ „Pani Le Penová je protieurópska extrémistka, ktorá chcela zničiť Európsku úniu, keď to bolo populárne vo Francúzsku," povedal s tým, že na Slovensku nemá čo hľadať. „Zastupuje malú radikálnu menšinu," dodal Beblavý. V okolí hotelového komplexu je zvýšená prítomnosť policajných hliadok. Za účasti hnutia Sme rodina Borisa Kollára sa v pondelok v Bratislave koná stretnutie Za Európu suverénnych národov. Organizuje ho Hnutie za Európu národov a slobody.

Partnerstvo so stranou Lega

Na stretnutí sa zúčastňuje aj francúzska politička Marine Le Penová alebo Georg Mayer, europoslanec za rakúskych Slobodných (FPÖ). Prítomní by mali byť napríklad aj zástupcovia strán Flámsky záujem (Vlaams belang), českej SPD alebo strany Liga talianskeho ministra vnútra Mattea Salviniho. Hnutie Sme rodina - Boris Kollár pred nastávajúcimi voľbami do Európskeho parlamentu nadviazalo partnerstvo so stranou Lega (predtým Lega nord, pozn. SITA) talianskeho ministra vnútra Mattea Salviniho. Ešte vo februári podpísalo vstup do Hnutia za Európu národov a slobody, ktorého spoluzakladateľom je práve Salvini. Zakladajúci členovia hnutia sú podľa Sme rodina za zachovanie projektu EÚ, ale zároveň sú presvedčení, že pri základných rozhodnutiach je nutné používať zdravý rozum tak, ako si to predstavuje zároveň väčšina európskej populácie.

Viac k témam: Sme Rodina Boris Kollár, SPOLU – občianska demokracia
Zdroj: Webnoviny.sk - Foto: V Bratislave sa protestovalo proti Le Penovej, na transparentoch bolo „Neprejdú“ aj „I love Europe“ © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

BRATISLAVA 13. mája (WebNoviny.sk) - Extrémizmus je to, čo sa na Slovensku dialo posledných 30 rokov, teda klamanie, kradnutie a podvádzanie zo strany vládnych elít. Na pondelkovej konferencii nazvanej Za Európu suverénnych národov v Bratislave to uviedol predseda hnutia Sme rodina Boris Kollár.

Kollár o zmene názorov

Ohradil sa pritom proti tvrdeniam, že spájanie sa s politickými stranami, ktoré bývajú označované ako nacionalistické, napríklad talianska Liga alebo francúzske Národné zhromaždenie, je extrémizmom. Za extrémistov Kollár podľa vlastných slov označuje ľudí, ktorí chcú vystúpiť z Európskej únie a na druhej strane tiež "liberálov, neomarxistov a slniečkarov". Podľa predsedu Sme rodina je cieľom politických strán združených v Hnutí za Európu národov a slobody "opraviť Európsky dom". Na margo toho, že Marine Le Penová, ktorá bola hosťom na pondelkovej konferencii, chcela v minulosti, aby Francúzsko vystúpilo z Európskej únie Kollár poznamenal, že len hlupák nemení názory, pokiaľ sa menia okolnosti.

Nová Európa národných štátov

Predsedníčka strany Národné zhromaždenie (predtým Národný front, pozn. SITA) Marine Le Penová na konferencii skonštatovala, že momentálne existuje boj národne orientovaných a globalisticky orientovaných politických síl. Hlavné piliere Európy suverénnych národov, o ktorú sa Hnutie za Európu národov a slobody pokúša, sú podľa nej emancipácia, sloboda, spolupráca a ochrana hraníc. Konferenciu prostredníctvom nahraného videa pozdravil aj holandský politik Geert Wilders zo Strany za slobodu (PVV). "Budeme spolupracovať, aby sme dosiahli novú Európu národných štátov," vyhlásil. Poslanec Sme rodina Ľudovít Goga na pondelkovej konferencii skonštatoval, že politické strany združené v spolku, nechcú Európu "pod americkou hegemóniou, afrikanizovanú ani pod vplyvom Číny". "Rozhodne sme za zachovanie Európskej únie, ale chceme, aby sa zmenšil vplyv Bruselu," povedal s tým, že EÚ by mala život zjednodušovať a nie komplikovať.

Protest aktivistov

Za účasti hnutia Sme rodina Borisa Kollára sa v pondelok v Bratislave konalo stretnutie Za Európu suverénnych národov. Organizuje ho Hnutie za Európu národov a slobody. Na stretnutí sa zúčastnila aj francúzska politička Marine Le Penová a Georg Mayer, europoslanec za rakúskych Slobodných (FPÖ). Konferencia vyvolala nesúhlas niekoľkých desiatok aktivistov, ktorí protestovali pred miestom jej konania, hotelom River park. Hnutie Sme rodina - Boris Kollár pred nastávajúcimi voľbami do Európskeho parlamentu nadviazalo partnerstvo so stranou Lega (predtým Lega nord, pozn. SITA) talianskeho ministra vnútra Mattea Salviniho. Ešte vo februári podpísalo vstup do Hnutia za Európu národov a slobody, ktorého spoluzakladateľom je práve Salvini. Zakladajúci členovia hnutia sú podľa Sme rodina za zachovanie projektu EÚ, ale zároveň sú presvedčení, že pri základných rozhodnutiach je nutné používať zdravý rozum tak, ako si to predstavuje zároveň väčšina európskej populácie.

Viac k témam: Európska únia, národné zhromaždenie, Sme Rodina Boris Kollár
Zdroj: Webnoviny.sk - Hnutie za Európu národov chce zmenšiť vplyv Bruselu, Kollár sa ohradil voči tvrdeniam o extrémizme © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko
Strana 1 z 7

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

K2 Tags

K2 Login

K2 Calendar

« May 2019 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner