22. september 2019
Facebook

DUBAJ 14. mája (WebNoviny.sk) - Iránsky najvyšší duchovný vodca ajatolláh Alí Chameneí v utorok vyhlásil, že jeho krajina nebude vyjednávať so Spojenými štátmi a medzi týmito dvomi krajinami nedôjde k vojne. Chameneí označil v štátnej televízii vyjednávania za "jed". "Toto nie je vojenská konfrontácia, pretože žiadna vojna nebude. Ani my, ani oni vojnu nechcú, vedia, že to nie je na ich prospech," povedal Chameneí, ktorý má posledné slovo vo všetkých štátnych otázkach. Vyjadrenia duchovného vodcu prichádzajú v čase zvýšeného napätia medzi Washingtonom a Teheránom. Administratíva amerického prezidenta Donalda Trumpa vyslala do regiónu Blízkeho východu lietadlovú loď USS Abraham Lincoln a bojovú jednotku bombardérov. Malo ísť o reakciu na nešpecifikovanú hrozbu zo strany Iránu proti americkým záujmom.

Viac k témam: vyjednávanie
Zdroj: Webnoviny.sk - Vyjednávania s USA sú jed a vojna nebude, vyhlásil iránsky ajatolláh Chameneí © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

MEXIKO 14. mája (WebNoviny.sk) - V mexickej metropole Mexiko v utorok vyhlásili výnimočný stav z dôvodu zamorenia vzduchu, ktoré spôsobili požiare horiace už niekoľko dní v jeho okolí. Povolený limit znečistenia vzduchu v meste, v ktorom žije deväť miliónov ľudí, bol podľa úradov prekročený o celých 50 percent. V okolí metropoly Mexiko zúri už od víkendu 45 požiarov, jeden z nich ohrozuje napríklad aj zrúcaninu aztéckej pyramídy pri meste Tepoztlán. Obyvateľom mexického hlavného mesta úrady už v sobotu odporučili, aby si zatvárali okná a aby si dali pod dvere mokrú handru, čo by malo zabrániť zamoreniu ich obydlí. Požiare zúria aj v iných častiach Mexika. Na rozsiahlych územiach v juhomexickom štáte Oaxaca vyhlásili výnimočný stav už v nedeľu. V štáte Jalisco sa viaceré požiare približujú k druhému najväčšiemu mexickému mestu Guadalajara.

Viac k témam: požiare
Zdroj: Webnoviny.sk - Hlavné mesto Mexika je zamorené dymom z požiarov, úrady vyhlásili výnimočný stav © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

MOSKVA 14. mája (WebNoviny.sk) - Americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo v utorok vystríhal svojho ruského rezortného kolegu Sergeja Lavrova pred tým, aby sa Rusko snažilo ovplyvňovať americké prezidentské voľby v roku 2020. "Miešanie sa do amerických volieb je neakceptovateľné a ak sa ho Rusi dopustia, naše vzťahy budú ešte horšie, ako sú teraz," parafrázoval svoje vyjadrenie na rokovaní s Lavrovom americký minister pred novinármi. Lavrov sedel vedľa neho, ale tváril sa už o poznanie menej optimisticky než pred rokovaním, keď obaja politici nešetrili slovami vzájomného uznania.

Napätá medzinárodná situácia

Stretnutie Lavrov - Pompeo v ruskom prímorskom letovisku Soči trvalo až tri hodiny a šéfovia diplomacií na ňom hovorili najmä o napätej situácii v medzinárodných vzťahoch. Pompeo Lavrova podľa vlastných slov uistil, že USA sa neusilujú o vojnu s Iránom, a vyzval ho, aby Rusko prestalo s podporou venezuelského prezidenta Nicólasa Madura. Podľa Washingtonu ide o nelegitímneho prezidenta, Spojené štáty, podobne ako väčšina krajín Západu a tiež Južnej Ameriky, uznávajú za prechodného prezidenta Venezuely opozičného lídra Juana Guaidóa.

Putin vo vojenskej továrni

Lavrov s Pompeom sa po spoločnom rokovaní stretnú ešte v utorok večer aj s ruským prezidentom Vladimirom Putinom. Ten krátko pred stretnutím s Pompeom navštívil vojenskú továreň na juhu Ruska, v ktorej sa vyrábajú niektoré z najmodernejších ruských bojových stíhačiek. Na otázku, či sa táto návšteva uskutočnila zámerne v čase Pompeovho príchodu, Putin odpovedal, že ide o bežnú pracovnú cestu a nikomu tým "nevysiela žiadny odkaz".

Viac k témam: rokovanie
Zdroj: Webnoviny.sk - Miešanie sa do amerických volieb je neakceptovateľné, varoval Kremeľ Mike Pompeo © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

BUDAPEŠŤ 14. mája (WebNoviny.sk) - Maďarské krajne pravicové Hnutie naša vlasť založilo uniformovanú "sebaobrannú skupinu" v duchu niekdajších Maďarských gárd, ktoré v roku 2009 rozpustil súd.

Základné vojenské zručnosti

Predseda hnutia László Toroczkai v utorok uviedol, že nové Národné légie sa budú primárne zameriavať na "ochranu tradícií" a na učenie základných vojenských zručností. Budú k dispozícii na pomoc po prírodných katastrofách a na podporu ľuďom, ktorí čelia vysťahovaniu z ich domovov. Toroczkai tiež povedal, že Národné légie budú rovnako slúžiť ako zastrešujúca organizácia pre podobné skupiny a má pripravenú nešpecifikovanú zákonnú stratégiu, ak sa ju maďarské úrady pokúsia zakázať.

Idealizmus a altruizmus

Toroczkai trval na tom, že Národné légie "nie sú právnym nasledovníkom Maďarských gárd". Chcú však podľa neho "pokračovať v ich idealizme a altruizme". Maďarské gardy boli prepojené na stranu Jobbik, momentálne najväčšiu opozičnú stranu v maďarskom parlamente, ktorá sa však v posledných rokoch posunula od extrémizmu viac k hlavnému politickému prúdu. Toroczkai, ktorý minulý rok odišiel z Jobbiku, obvinil svoju bývalú stranu zo zrady národných záujmov.

Viac k témam: krajná pravica
Zdroj: Webnoviny.sk - Ultrapravicové Toroczkaiovo hnutie založilo v Maďarsku uniformované Národné légie © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

BRATISLAVA 14. mája (WebNoviny.sk) - Poslankyňa NR SR za hnutie OĽaNO Veronika Remišová trvá na tom, že iba dodržiavala pokyny vo formulári NR SR, keď neuviedla v majetkovom priznaní svoju rekreačnú chatu.

Zmätočný formulár

"Ústavný súd rozhodol, že napriek zlému formuláru je to moja chyba. Považujem to za nespravodlivé rozhodnutie, keďže o mne rozhodovali z troch sudcov dvaja bývalí poslanci za stranu Smer, ktorí iba prebrali argumentáciu svojich kolegov z parlamentu. V tejto veci sa obrátim aj na Európsky súd pre ľudské práva v Štrasburgu," uviedla pre agentúru SITA. Reagovala tak na to, že ústavný súd potvrdil rozhodnutie parlamentného výboru pre nezlučiteľnosť funkcií, ktorý jej udelil pokutu za pochybenie. "Na všetok svoj majetok som si normálne zarobila pred vstupom do politiky a určite som nemala žiadny záujem tajiť svoj majetok. Jediným dôvodom boli pokyny formulára NR SR. V majetkovom priznaní podávanom mimo NR SR, a teda bez zmätočného formulára, som normálne uviedla aj rozostavanú chatu," dodala Remišová.

Návrh Nicholsonovej súd odmietol

Rozhodnutia Výboru NR SR pre nezlučiteľnosť funkcií o udelení pokuty podpredsedníčke NR SR Lucii Ďuriš Nicholsonovej a opozičnej poslankyni Veronike Remišovej vlani v decembri boli správne. Povedal to v utorok po rokovaní výboru jeho predseda Vladimír Sloboda (SaS) s tým, že v prípade Nicholsonovej, ktorá sa obrátila na ústavný súd, už súd rozhodol, že návrh verejnej funkcionárky odmietol ako zjavne neopodstatnený. V prípade Remišovej ústavný súd potvrdil rozhodnutie parlamentného výboru.

Výbor rozhodol vlani

O pokute vo výške trojnásobného mesačného platu verejného funkcionára pre Remišovú (OĽaNO) a Nicholsonovú (SaS) rozhodol výbor vlani v decembri. V prípade Nicholsonovej bolo dôvodom, že v majetkovom priznaní neuviedla, že vlastní chatu. Pokiaľ ide o Remišovú, výbor skonštatoval, že vo svojom majetkovom priznaní neuviedla rekreačnú chatu, ktorú vlastní v katastri Pribyliny (okres Liptovský Mikuláš), v chránenom vtáčom území.

Vrchol nekompetentnosti a šikany

Poslankyňa argumentovala, že v čase podávania majetkového priznania nebola ešte stavba zapísaná v katastri nehnuteľností. "Do bodky som dodržala to, čo sa vyžaduje na vami schválenom tlačive," povedala s tým, že formulár uvádza ako kategóriu iba "stavby zapísané v registri nehnuteľností". Podľa väčšiny členov výboru však táto stavba spadá do ďalšej kategórie, konkrétne "iné stavby". Rozhodnutie výboru je podľa Remišovej vrcholom nekompetentnosti a politickej šikany za to, že poukazuje na koaličné kauzy. Proti rozhodnutiu výboru sa obe odvolali na Ústavný súd SR.

Viac k témam: NR SR, pokuta, Ústavný súd SR
Zdroj: Webnoviny.sk - Ústavný súd potvrdil pokutu pre Remišovú, opozičná poslankyňa hovorí o nespravodlivosti © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

BRATISLAVA 14. mája (WebNoviny.sk) - Roman Konečný by sa mal stať novým riaditeľom Národného bezpečnostného úradu. Jeho nomináciu v utorok schválila vláda, ešte ho musí odobriť parlament. Informoval o tom premiér Peter Pellegrini po utorkovom rokovaní vlády v Hanušovciach nad Topľou. Súčasnému riaditeľovi Jozefovi Magalovi sa končí sedemročné funkčné obdobie koncom mája. Konečný je námestníkom riaditeľa NBÚ, podľa Pellegriniho ide o "ťažkého profesionála". Toto meno je podľa premiéra zárukou profesionálnej nominácie, ktorá nemá nič spoločné s politickou nomináciou respektíve so žiadnou politickou stranou.

Viac k témam: NBÚ Národný bezpečnostný úrad
Zdroj: Webnoviny.sk - Novým riaditeľom bezpečnostného úradu by mal byť Roman Konečný, schválila vláda © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

  • aktualizované 14. mája 18:05
BRATISLAVA 14. mája (WebNoviny.sk) - Výbor NR SR pre nezlučiteľnosť funkcií v utorok rozhodol o udelení pokuty prezidentovi Andrejovi Kiskovi. Pokutu vo výške troch mesačných platov verejného funkcionára udelili po skončení daňovej kontroly v spoločnosti KTAG, s.r.o. O udelení pokuty rozhodla väčšina členov výboru.

Nejde o zdaniteľný príjem

"Dostali sme informáciu z Finančnej správy o tom, že podľa zákona o dani z príjmov nemôžeme tento príjem považovať za zdaniteľný príjem, lebo by došlo k dvojitému zdaneniu. Na základe tejto informácie, aj na základe predošlých informácií, ktoré sme si vyžiadali od firmy KTAG, aj od verejného funkcionára, sme prijali dve uznesenia," priblížil v utorok podpredseda výboru Róbert Puci (Smer-SD). V prvom zastavili konanie vo veci prijatia daru, v druhom rozhodli o udelení pokuty. "Je mu uložená pokuta za to, že v oznámení verejného funkcionára neuviedol záväzok, ktorý mu, podľa väčšiny vo výbore vznikol tým, že za neho KTAG robila kampaň," vysvetlil Puci s tým, že zo strany výboru je vec uzavretá. Kiska sa však môže obrátiť na ústavný súd, aby rozhodnutie výboru preskúmal. "K daru by mohlo dôjsť teoreticky, keby mu firma v roku 2014 alebo 2015, potom, keď už bol verejným funkcionárom, odpustila nejaký dlh za to, že mu predtým robili kampaň," dodal na záver Puci. Predseda výboru Vladimír Sloboda (SaS) slová Puciho potvrdil. "Ja s týmto uznesením nesúhlasím, ale väčšina bola za návrh uznesenia, že získaním majetkového prospechu vznikol záväzok, čo teda v rámci dokumentovania preukázané nebolo," uviedol s tým, že každý verejný funkcionár má právo odvolať sa.

Ochrana verejného záujmu

Podnet proti Kiskovi podala neparlamentná strana Nový parlament. Strana žiadala parlamentný výbor pre nezlučiteľnosť funkcií, aby preskúmal porušenia zákona o ochrane verejného záujmu verejným funkcionárom Andrejom Kiskom. Podnet strana podala na Andreja Kisku ako prezidenta Slovenskej republiky pre dôvodné podozrenie z porušenia ústavného zákona o ochrane verejného záujmu pri výkone funkcií verejných funkcionárov. „Podľa medializovaných informácií spoločnosť KTAG, s.r.o, vynaložila za roky 2013 a 2014 značnú časť finančných prostriedkov patriacich tejto spoločnosti na financovanie prezidentskej kampane Andreja Kisku. Podľa zverejnených informácií si spoločnosť KTAG, s.r.o. takýmto spôsobom neoprávnene znížila daňový základ o viac ako 136-tisíc eur. Preto existuje dôvodné podozrenie, že počas funkčného obdobia verejného funkcionára Andreja Kisku tieto pohľadávky boli spoločnosťou odpustené alebo inak zanikli, čo možno považovať za prijatie daru alebo inej nenáležitej výhody v prospech verejného funkcionára. Tieto výdavky sú podľa nášho názoru v priamej súvislosti s výkonom verejnej funkcie, keďže boli vynaložené na jeho prezidentskú kampaň,“ upozornila strana.

Politické rozhodnutie

Prezident Andrej Kiska nikdy nemal záväzok voči KTAG, čo je verejne dostupná informácia v registri účtovných závierok. Ide teda o jasné a politické rozhodnutie. Uvádza sa to v reakcii prezidenta na utorkové rozhodnutie Výboru NR SR pre nezlučiteľnosť funkcií, ktorú agentúre SITA poskytol hovorca prezidenta Roman Krpelan. "Prezident celý svoj plat rozdáva na charitu, poslanci chcú teda ukrátiť 30 rodín v núdzi s chorými deťmi o niekoľko desiatok tisíc eur. Prezident doteraz rozdal asi 300 000 eur 600 konkrétnym rodinám," píše sa v reakcii.

Viac k témam: daňová kauza prezidenta Kisku, Kiska Travel Agency (KTAG), prezident Slovenskej republiky, volebná kampaň
Zdroj: Webnoviny.sk - Prezident Kiska dostal pokutu vo výške troch mesačných platov, vidí za tým politiku © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

BRATISLAVA 14. mája (WebNoviny.sk) - Cestári v Žilinskom kraji mali pre napadnutý sneh plné ruky práce. Ráno a dopoludnia pracovalo na odstraňovaní snehu sedem cestárskych vozidiel, spolu najazdili takmer 500 kilometrov.

Všetci v pohotovosti

Na Orave napadlo miestami do šesť centimetrov snehu, v horských oblastiach a na severe viac ako desať. "V pohotovosti boli všetky strediská Správy ciest ŽSK Dolný Kubín, Námestovo a Trstená. Najkritickejšia situácia bola na horských priechodoch Príslop a Malatiná. Cestári však zasahovali aj v Oravskej Polhore, Oravskej Lesnej, v Zakamennom či Zuberci," informovala hovorkyňa predsedníčky Žilinského samosprávneho kraja Martina Remencová.

Husté sneženie aj na Liptove

Husto snežilo i na Liptove. V Jasnej napadlo do desať centimetrov snehu, na horskom prechode Čertovica až do 12 centimetrov. V teréne boli tri cestárske vozidlá, cesty odhŕňali i posypávali. "Napriek hustému sneženiu sa im podarilo udržať premávku plynulú a cesty boli zjazdné. I naďalej zostáva zvýšený dohľad a cestári monitorujú horské priechody," dodala hovorkyňa.

Viac k témam: počasie, sneženie
Zdroj: Webnoviny.sk - Cestári v Žilinskom kraji sa mali čo obracať pri odhŕňaní napadnutého snehu © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

NEW YORK 14. mája (WebNoviny.sk) - Dolár v úvode utorkového obchodovania posilnil oproti jenu. Investorov znepokojených napätím medzi Washingtonom a Pekingom v pondelok večer ešte viac poškodilo to, že Čína ohlásila zvýšenie ciel na dovoz z USA v hodnote 60 mld. USD. Ide o reakciu na zvýšenie ciel na dovoz z Číny, o ktorom najnovšie rozhodla administratíva prezidenta Donalda Trumpa. Keďže rast čínskych ciel nadobudne platnosť až 1. júna, predpokladá sa však, že stále je čas na nájdenie kompromisu v obchodnom spore medzi USA a Čínou. Dolár oproti jenu si prilepšil na 109,72 JPY/USD z pondelkovej uzatváracej úrovne 109,31 JPY/USD. Spoločná európska mena však voči doláru posilnila na 1,1233 USD/EUR z hodnoty 1,1223 USD/EUR.

Viac k témam: dolár, japonský jen, svetové devízové trhy
Zdroj: Webnoviny.sk - Dolár posilnil oproti japonskému jenu, investorov poškodilo zvýšenie ciel Čínou © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Ekonomika

VARŠAVA 14. mája (WebNoviny.sk) - Poľský premiér Mateusz Morawiecki prisľúbil prísnejšie tresty pre tých, ktorí sexuálne zneužijú neplnoleté osoby. Urobil tak po tom, ako nový poľský dokumentárny film urýchlil v krajine proces vyrovnávania sa s problémom sexuálneho zneužívania zo strany katolíckych kňazov.

Dokument na YouTube

Hľadanie odpovedí spustil v katolíckom Poľsku dokument Tylko nie móv nikomu (Len nikomu nepovedz, voľný preklad, pozn. SITA), ktorý v sobotu uverejnili na portáli YouTube. Šok z obvinení, že zneužívania boli utajované, je výzvou pre poľskú pravicovú vládu, ktorá má blízko k rímskokatolíckej cirkvi.

Trestanie zločinov pedofílie

Predseda vládnej strany Právo a spravodlivosť Jaroslaw Kaczynski pritom iba nedávno hovoril o "útoku" na cirkev v súvislosti s úsilím kritizovať v nej kultúru beztrestnosti. Poľský premiér v utorok potvrdil, že jeho vláda pripravila legislatívu, ktorá by prísnejšie trestala "zvrhlé a ohavné" zločiny pedofílie.

Viac k témam: sexuálne zneužívanie detí
Zdroj: Webnoviny.sk - Dokument o zneužívaní detí spôsobil v Poľsku šok, vláda reaguje prísnejšími trestami © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet
Strana 1 z 6

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

K2 Tags

K2 Login

K2 Calendar

« May 2019 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner