08. december 2019
Facebook

GAZA 15. marca (WebNoviny.sk) - Palestínčania si v stredu protestmi na Západnom brehu Jordánu a v Pásme Gazy pripomenuli 71. výročie od masového vysídlenia počas vojny z roku 1948, ktorá súvisela so vznikom Izraela. K hraniciam Pásma Gazy s Izraelom prúdili tisíce ľudí. Militantné hnutie Hamas, ktoré kontroluje Pásmo Gazy, pre čo najväčšie zabezpečenie účasti vyhlásilo generálny štrajk, zatvorilo školy a verejné inštitúcie. Počas posledného roka organizuje Hamas každý piatok protesty pri múre, ktorý delí Pásmo Gazy od Izraela a na ktorých požaduje ukončenie izraelsko-egyptskej blokády.

Zranenia počas demonštrácií

Pri minuloročnej demonštrácii zahynulo 60 Palestínčanov. V rovnakom čase otvorili Spojené štáty svoje nové veľvyslanectvo v spornom Jeruzaleme. K tohtoročnej demonštrácii dochádza dva týždne od vyhlásenia prímeria, ktoré zastavilo posledné boje medzi Palestínčanmi a Izraelom. Z Gazy hlásili 60 zranených demonštrantov, z toho 16 po izraelskej ostrej streľbe a 14 po streľbe gumovými projektilmi. Medzi zranenými sú aj dvaja zdravotníci. Demonštranti podľa izraelskej armády hádzali na ich jednotky kamene a výbušniny. Palestínčania hovoria o udalostiach pred 71 rokmi ako o "nakbe" alebo "katastrofe". Stovky tisíc Palestínčanov vtedy utiekli alebo boli vyhnaní z domovov počas vojny pri vzniku Izraela.

Päť miliónov palestínskych utečencov

Predpokladá sa, že v oblasti Blízkeho východu žije päť miliónov palestínskych utečencov. Ich osud je jednou z hlavných príčin sporu medzi Izraelom a Palestínčanmi. Izrael odmieta požiadavky na ich masový návrat do stratených domovov. Podľa neho by to ohrozilo charakter židovského štátu. V meste Ramalláh na Západnom brehu Jordánu pochodovali stovky ľudí od hrobu bývalého palestínskeho lídra Jásira Arafata. Mierili na zhromaždenie do centra mesta s požiadavkou získať naspäť svoje majetky, ktoré teraz patria Izraelu.


Viac k témam: Pásmo Gazy
Zdroj: Webnoviny.sk - Video: Palestínčania si protestami pripomenuli masové vysídlenie pri vzniku Izraela © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

BRATISLAVA 15. mája (WebNoviny.sk) - Polícia upozorňuje na úplnú uzávierku diaľnice D3 Žilina Strážov - Žilina Brodno, Tunel Považský Chlmec. Ako agentúru SITA informoval žilinský policajný hovorca Radko Moravčík, diaľnica bude uzavretá od štvrtka 16. mája od 18:00 do pondelka 20. mája do 06:00. Trasa obchádzky povedie po ceste I/18 cez mesto Žilina od Strážova. Trasa od Brodna povedie cez mesto Žilina po ceste I/11. Dôvodom úplnej uzávierky je pravidelná údržba tunela ako aj technologické práce.

Viac k témam: diaľnica D3, Polícia SR, uzávierka
Zdroj: Webnoviny.sk - Polícia upozorňuje na úplnú uzávierku diaľnice D3 pri Žiline, prebehne údržba tunela © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

BRATISLAVA 15. mája (WebNoviny.sk) - Viktor Stromček odišiel z funkcie generálneho manažéra Smeru-SD, lebo vedel, že je otázka času, kedy bude jeho sms komunikácia s obvineným Marianom K. zverejnená. Povedal to na stredajšej tlačovej besede líder hnutia OĽaNO Igor Matovič s tým, že Smer-SD bol pupočnou šnúrou prepojený s mafiou. "S privatizérmi si vybavovali protekciu tam, kde ju potrebovali," uviedol.

Snažia sa zakryť stopy

Matovič narážal na sms komunikáciu, ktorú ako prvá zverejnila TV Markíza. "Smer-SD mal priame prepojenie na mafiu. Snažia sa stopy rýchlo zakryť a tvrdia, že odišiel dobrovoľne. Skutočnosť je táká, že odišiel, lebo vedel, že je len otázka času, kedy budú zverejnené sms, ktoré si písal s človekom, čo si objednal štyri vraždy. Po sms, ktoré zverejnila TV Markíza, by v každom civilizovanom štáte strana požiadala o predčasné voľby, priznali by, že zlyhali a požiadali by o dôveru občanov. Smer si myslí, že sa nám môžu smiať do očí. Stromček bol peňaženka Smeru, bol nasadený na najdrahšie projekty na Slovensku, pretiekli cez neho milióny eur," priblížil Matovič. Podľa lídra OĽaNO cez Stromčekove ruky pretiekli milióny z daní ľudí. Len pri projekte Land Rover sa podľa Matoviča vyhodilo navyše 500 miliónov eur. "On bol zodpovedný za to, aby boli na Slovensku vybudované diaľnice. Miesto nich išli peniaze k svojim ľuďom," podotkol a dodal, že diaľnice sa u nás stavali dva - trikrát drahšie ako v iných krajinách. "Požíval maximálnu ochranu, teraz ho chcú upratať, lebo sa stala nehoda," dodal Matovič. Zároveň vyzval generálneho prokurátora, aby konal, aby preveril všetky biznisy, ktoré mal Stromček na starosti. Je presvedčený, že by sa Smer-SD mal ľuďom ospravedlniť a každé euro, ktoré prešlo cez ruky Stromčeka, by malo byť prešetrené. "Ak jeho majetok bude vyšší ako príjmy, aby majetok prepadol štátu," dodal.

Špekulácie postavené na vode

Viktor Stromček skončil na poste generálneho manažéra strany Smer-SD k 30. aprílu. Uvádza sa to vo vyhlásení Stromčeka, ktoré agentúre SITA poskytol hovorca Smeru-SD Ján Mažgút. "Už v roku 2015 som oznámil, že po úspešnej realizácii najväčšieho investičného projektu v strednej Európe odídem v roku 2018 z verejného života do súkromnej sféry. Po dohode s vedením strany Smer – sociálna demokracia na jeseň minulého roku som svoj odchod z politiky oddialil na obdobie po skončení a vyhodnotení prezidentských volieb," píše Stromček v stanovisku. Ešte ako štátny tajomník ministerstva dopravy pracoval na príchode automobilky Jaguar Land Rover. Stromček zároveň odmietol, že by za jeho odchodom boli iné dôvody. Tie, s ktorými prišli niektoré médiá, označil za čisté špekulácie postavené na vode.

Viac k témam: OĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti, Smer-SD
Zdroj: Webnoviny.sk - Stromček vedel, že údajné esemesky s Kočnerom budú zverejnené. Matovič žiada preveriť jeho biznisy © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

BRATISLAVA 15. mája (WebNoviny.sk) - Volebné moratórium 48 hodín pred voľbami a zákaz vedenia volebnej kampane počas neho sa nezruší. Navrhovali to poslanci opozičnej strany Sloboda a Solidarita (SaS) Peter Osuský, Ondrej Dostál, Martin Klus. Ich návrh novely zákona o volebnej kampani parlament neposunul do druhého čítania. „Obdobie volebnej kampane by sa neskončilo 48 hodín pred dňom volieb, ale až samotným dňom volieb. Zákaz vedenia volebnej kampane dva dni pred voľbami a v deň volieb nie je opatrením v demokratickej spoločnosti nevyhnutným na ochranu práv a slobôd iných, bezpečnosť štátu, verejného poriadku, ochranu verejného zdravia a mravnosti, ako to predpokladá ústava," píšu predkladatelia. Liberáli tiež navrhovali obmedziť zákaz zverejňovania výsledkov volebných prieskumov iba na deň volieb, zrušiť neopodstatnené obmedzenia slobody prejavu a slobodného šírenia informácií pre iné subjekty počas volebnej kampane či vypustiť zo zákona maximálne finančné limity nákladov na volebnú kampaň.

Viac k témam: moratórium, Národná rada SR, NR SR, SaS Sloboda a Solidarita
Zdroj: Webnoviny.sk - Poslanci odmietli zrušenie volebného moratória, neobmedzia sa ani prieskumy © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

BRATISLAVA 15. mája (WebNoviny.sk) - Predseda Mosta-Híd Béla Bugár nevie, kto je Roman Konečný. Na stredajšej tlačovej besede tak reagoval na novinársku otázku, či vie, kto je Roman Konečný, ktorého vláda v utorok na výjazdovom rokovaní v Hanušovciach nad Topľou navrhla za riaditeľa Národného bezpečnostného úradu (NBÚ). Podľa Bugára koalícia jeho nomináciu ešte neriešila, bude o nej rokovať. Nomináciu musí potvrdiť parlament. Súčasnému riaditeľovi NBÚ Jozefovi Magalovi sa končí sedemročné funkčné obdobie koncom mája. Konečný je námestníkom riaditeľa NBÚ, podľa premiéra Petra Pellegriniho ide o "ťažkého profesionála". Toto meno je podľa predsedu vlády zárukou profesionálnej nominácie, ktorá nemá nič spoločné s politickou nomináciou respektíve so žiadnou politickou stranou.

Viac k témam: Most-Híd, NBÚ Národný bezpečnostný úrad
Zdroj: Webnoviny.sk - Bugár nepozná Konečného, ktorého navrhli na šéfa bezpečnostného úradu © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

BRATISLAVA 15. mája (WebNoviny.sk) - Na základe predchádzajúcej dohody medzi spoločnosťami, ktoré prepravujú ropu na Ukrajine a v Rusku, ropa v štandardnej kvalite na Slovensku sa dá očakávať v druhej polovici mája. Konečný termín začatia prepravy bude až po potvrdení maďarskej strany, že preberané dodávky zodpovedajú požadovaným kvalitatívnym parametrom. Uviedli to v stredu v spoločnom vyhlásení Ministerstvo hospodárstva SR, Správa štátnych hmotných rezerv SR, Agentúra pre núdzové zásoby ropy a ropných výrobkov a spoločnosti Transpetrol a Slovnaft. Spoločné vyhlásenie agentúre SITA poskytol hovorca Slovnaftu Anton Molnár.

Kvalita ropy sa neustále sleduje

V utorok na pôde Slovnaftu bolo stretnutie zástupcov jednotlivých strán s cieľom výmeny vzájomných informácií o aktuálnom stave obnovy dodávok ropy na územie Slovenska. „Kvalita ropy dodávanej na Slovensko sa neustále sleduje, a to 24 hodín denne. Vzorky ropy sa budú odoberať tak ako doteraz na prečerpávacej stanici spoločnosti Transpetrol a.s. s vopred dohodnutým časovým intervalom a následne po vyhodnotení v akreditovanom laboratóriu, bude ropa uvoľnená do vnútroštátneho obehu,“ píše sa vo vyhlásení. Rafinéria Slovnaft aj naďalej spracováva podľa vyhlásenia štandardnú ropu zo zásob a distribuuje palivá a ropné produkty na maloobchodnom a veľkoobchodnom trhu s vysokými kvalitatívnymi štandardmi, ktoré spĺňajú všetky normou požadované technické parametre.

Poradný orgán pre ropnú bezpečnosť

Súčasťou technického postupu je aj doriešenie otázky prevzatia časti zmiešanej ropy v minimálnom rozsahu, ktoré rafinéria Slovnaft v súlade s postupom skupiny MOL následne prevezme na spracovanie, bez vplyvu na kvalitu finálnych produktov. Technické riešenia obsahujú aj opatrenia, ktoré garantujú zabránenie premiešania tejto ropy s ropou ostatných odberateľov. Pre prípad potreby uvoľňovania núdzových zásob udržiava Agentúra pre núdzové zásoby ropy a ropných výrobkov núdzové zásoby na úrovni zákonom stanoveného limitu. „V prípade, že sa nepodarí obnoviť dodávky ropy na naše územie v požadovaných kvalitatívnych parametroch, predseda Správy štátnych hmotných rezerv je pripravený zvolať poradný orgán pre ropnú bezpečnosť a situácia bude riešená aj v súčinnosti s vládou podľa postupov stanovených zákonom,“ uvádza sa vo vyhlásení.

Viac k témam: ropa, ropovod
Zdroj: Webnoviny.sk - Ropa v štandardnej kvalite má na Slovensko tiecť čoskoro, Slovnaft spracováva zásoby © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Ekonomika

BRATISLAVA 15. mája (WebNoviny.sk) - Návrh novely ústavného zákona o ochrane verejného záujmu pri výkone funkcií verejných funkcionárov parlament neposunul do druhého čítania. Poslanci za hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti navrhovali sledovanie majetkového prírastku politikov. „Občania majú právo vedieť a kontrolovať, či politici svoje právomoci nezneužívajú na vlastné obohatenie sa," vysvetlilo OĽaNO. Opoziční poslanci ako dvojičku k návrhu novely zákona o ochrane verejného záujmu pri výkone funkcií verejných funkcionárov predložili návrh novely zákona o Ústavnom súde SR. Navrhovali, aby jedna tretina členov orgánu, ktorý rozhoduje o porušení ústavného zákona, mala procesnú legitimáciu na podanie návrhu na preskúmanie rozhodnutia na Ústavný súd Slovenskej republiky. Takouto úpravou chceli dosiahnuť, aby o posúdení, či bol alebo nebol porušený ústavný zákon, rozhodoval Ústavný súd Slovenskej republiky. Ani tento návrh parlament neposunul do druhého čítania.

Viac k témam: Národná rada SR, NR SR, OĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti
Zdroj: Webnoviny.sk - Prírastok majetku politikov nebude kontrolovaný, návrh novely zákona v parlamente neprešiel © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

SOFIA 15. mája (WebNoviny.sk) - Pre obvinenia zo zneužitia fondov Európskej únie (EÚ) rezignoval v Bulharsku minister pôdohospodárstva, informovala v stredu bulharská vláda.

Obvinenia odmieta

Vo svojom vyhlásení uviedla, že napriek odmietnutiu obvinení, Rumen Porozhanov odstúpil zo svojej funkcie ministra, aby sa vyhol útokom voči jeho osobe a celej vláde. Pre škandál s nákupom luxusných apartmánov pod trhové ceny a výstavbu penziónov na súkromné účely z európskych fondov odstúpilo už niekoľko vysokopostavených bulharských predstaviteľov.

Obavy z neúspechu v eurovoľbách

Z obavy pred neúspechom vo voľbách do Európskeho parlamentu premiér Bojko Borisov prijal tiež rezignáciu ministra spravodlivosti a niekoľkých ďalších predstaviteľov. Podľa prieskumov pred európskymi voľbami, ktoré sa v Bulharsku konajú 26. marca, stráca premiérova stredopravá strana GERB podporu a čelí vážnej výzve zo strany opozičných socialistov.

Viac k témam: rezignácia
Zdroj: Webnoviny.sk - Z eurofondov mali nakúpiť luxusné apartmány, v Bulharsku rezignoval nielen minister © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet
Po páde z plte do Dunajca v stredu v Pieninách prišiel o život 50-ročný poľský pltník. Informovala o tom Horská záchranná služba (HZS). Bližšie okolnosti nehody vyšetrujú. O pomoc požiadal záchranárov svedok, ktorý muža spozoroval vo vode v oblasti prístaviska Majer. „Následne sa vybral popri brehu za ním. Horskí záchranári okamžite vyrazili do danej lokality, kde smerovali aj ďalšie záchranné zložky,“ uviedli záchranári na svojej internetovej stránke. Svedkovi sa podľa ich slov podarilo muža vytiahnuť na breh a okamžite začal s jeho oživovaním. „V rozšírenej kardiopulmonálnej resuscitácii pokračovali aj záchranári HZS, posádka rýchlej zdravotnej aj lekárskej pomoci a príslušníci hasičského a záchranného zboru,“ priblížila HZS. Napriek rýchlemu zásahu a maximálnemu úsiliu všetkých zúčastnených sa pltníka nepodarilo zachrániť.

Viac k témam: Horskí záchranári, nehoda, záchranári
Zdroj: Webnoviny.sk - Po páde do Dunajca prišiel o život pltník, oživiť sa ho pokúšal aj svedok nehody © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

BRATISLAVA 15. mája (WebNoviny.sk) - Skleróza multiplex je ochorenie, ktoré môže aj zdanlivo zdravým a vitálnym ľuďom, obrátiť život hore nohami. Je nevyliečiteľná – ale liečiteľná. Vyžaduje si však svedomitý prístup pacientov k liečbe, ktorí musia často okrem ochorenia bojovať aj s predsudkami, ktoré sa so sklerózou multiplex spájajú. Kampaň s mottom "Neskrývaj sa, vystúp z radu!" zvyšuje povedomie o tomto ochorení tisícich tvári, búra mýty, podporuje pacientov, aby sa o ochorení nebáli hovoriť. Skleróza multiplex je ochorenie, ktoré podstatná časť spoločnosti vníma ako veľkú neznámu. Pacienti, ktorým bola diagnostikovaná sú často konfrontovaní zraňujúcimi výrokmi a nepravdivými tvrdeniami o ochorení – "skončíš na vozíku", "nebudeš môcť mať deti", "to je tá choroba, pri ktorej človek zabúda?". Tieto a mnohé ďalšie nepravdy sťažujú terapiu pacienta a odďaľujú potrebnú liečbu. Dnes však platí, že moderná medicína môže rozvoj ochorenia spomaliť.

Ochorenie prichádza bez varovania

Skleróza multiplex je chronické autoimunitné ochorenie, pri ktorom imunitný systém napáda vlastnú nervovú sústavu. Hovorí sa o nej aj ako o chorobe tisícich tvárí, môže mať veľmi rôznorodé prejavy a jej vývoj sa nedá nijak predvídať, lebo je tiež u každého pacienta iný. Objavuje sa bez varovania a spočiatku môže vyzerať len ako dôsledok "obyčajného" vyčerpania, prepracovanosti či stresu. Mnohí ľudia so sklerózou multiplex trpia ochorením dlhé roky, kým zistia, čo je skutočnou príčinou ich problémov - neustálej únavy, stále väčších problémov s pohybom, bolestí, problémov so zrakom či depresií. Pri skleróze multiplex sa môžu objaviť prakticky akékoľvek neurologické príznaky, ktoré často postupne spôsobujú fyzickú invaliditu a neuropsychiatrické poruchy. Diagnostikovať sklerózu multiplex nie je vždy jednoduché. Neexistuje jednoznačný test, na základe ktorého by bolo možné s istotou potvrdiť diagnózu SM, preto treba pri diagnostike tohto ochorenia starostlivo posúdiť anamnézu, neurologické príznaky, ako aj výsledky zobrazovacích a laboratórnych vyšetrení. Včasná diagnostika a účinná liečba sú pre prognózu pacienta mimoriadne dôležité. "Na liečbu sklerózy multiplex neexistuje liek, ktorý by ju priamo vyliečil. Sú však také, ktoré ovplyvňujú jej priebeh, dokážu zmierniť alebo dokonca zastaviť prejavy choroby či predchádzať náhlemu prepuknutiu ďalších príznakov," objasňuje neurologička, MUDr. Slavomíra Kováčová. Cieľom dnešnej liečby je zabrániť nezvratnému poškodeniu centrálnej nervovej sústavy a čo najviac zmierniť fyzické a psychické postihnutie, ktoré prichádza s postupujúcou chorobou. Dôležité je však začať s liečbou včas.

Komunikácia pacienta a lekára je kľúčová

Na priebeh liečby má však zásadný vplyv aj zmysluplná komunikácia medzi pacientom a lekárom. V minulosti sa za ideálnu spoluprácu považoval skôr pasívny prístup pacienta, očakávalo sa, že pacient bude rešpektovať odporúčania lekára nielen čo sa týka liekov, ale aj životného štýlu. Samozrejmý bol rešpekt pacienta a autoritatívny prístup lekára k pacientovi. V súčasnosti sa však zdôrazňuje aktívny prístup a spoluzodpovednosť pacienta v súvislosti s liečbou. K efektívnej komunikácii môže svojím dielom prispieť práve samotný pacient. "Lepšie výsledky liečby je možné dosiahnuť, ak vie pacient jednoducho popísať svoj zdravotný stav, má predstavy o zlepšení a možnostiach liečby, ak otvorene hovorí o tom, čomu nerozumie, prípadne priamo popisuje vedľajšie účinky liečby, ktoré sa môžu v terapii vyskytnúť," približuje klinická psychologička PhDr. Pavla Nôtová, PhD.

Fyzická aktivita redukuje únavu a depresiu

Kým v minulosti sa v tradičnom ponímaní sklerózy multiplex pacientom fyzická aktivita neodporúčala, nedávne poznatky integrujú fyzické cvičenie do liečby sklerózy multiplex ako esenciálnu súčasť. Súčasný výskum poukazuje na značné benefity - zlepšenie aeróbnej kapacity a svalovej sily, mobility, únavy a kvality života. Poruchy pamäte a koncentrácie, ktoré sa liekmi neovplyvniteľné sa taktiež pravidelným cvičením dajú zmierniť. Odborníci pre pacientov so sklerózou multiplex odporúčajú aeróbne cvičenie – beh, bicykel, joga, pilates, ale aj silové tréningy s nižšou intenzitou. "Fyzický tréning sa pre pacientov s ľahkým až stredným stupňom zneschopnenia stáva najsľubnejšou nefarmakologickou liečbou. Redukuje únavu, depresiu a zlepšuje kvalitu života bez zhoršenia symptómov ochorenia. Preto je pre pacientov nesmierne dôležité nájsť si akúkoľvek aktivitu, ktorú vládzu vykonávať, od bežnej prechádzky a po náročnejšie pohybové aktivity. Nemenej významnou súčasťou komplementárnej liečby SM je stravovanie, ktoré má byť individualizované. V spolupráci s odborníkmi sme preto vytvorili šablónu na stravovanie SM pacienta s dôrazom na elimináciu prozápalových diétnych prvkov a zaradenie antioxidantov do stravy. Personalizovaný prístup zároveň umožňuje  zohľadňovať klinický stav pacienta,  jeho liečbu, či pridružené ochorenia,"  vysvetľuje MUDr. Darina Slezáková, PhD.

S ochorením súvisia aj tabuizované zdravotné ťažkosti

Depresia, únava, úzkostné či spánkové poruchy patria medzi neuropsychologické symptómy, ktoré môžu byť dokonca prvými prejavmi sklerózy multiplex. Napríklad únava je extrémne častým príznakom, ktorý sa vyskytuje s prevalenciou od 53 do 90%. Pacientov postihuje syndróm nepokojných nôh, zaznamenávajú slabosť končatín, sťažené písanie či bojujú s kognitívnymi poruchami pamäte a koncentrácie. S ochorením skleróza multiplex sa však spájajú aj urologické poruchy, o ktorých sa tak často nehovorí. Viac ako polovica pacientov trpí dysfunkciou dolného močového traktu – najčastejšími symptómami sú močová urgencia, inkontinencia či porucha vyprázdňovania močového mechúra. Počas vývoja sklerózy multiplex môže byť až 60% mužov postihnutých aj erektilnou dysfunkciou. Vzácne môžu byť aj poruchy erekcie ako prvý príznak sklerózy multiplex. Vyliečenie ochorenia dolných močových ciest v súčasnosti nie je možné. Ovplyvňuje to však kvalitu života pacienta a zasahuje do jeho telesnej, sexuálnej, emocionálnej, ale aj pracovnej, ekonomickej či spoločenskej oblasti. Problém neurogénnej dysfunkcie je často bagatelizovaný, až 30% pacientov o ňom totiž nehovorí vôbec. Ďalších 13% pociťuje dyskomfort pri diskusii o urologických poruchách. Počas terapie je však nevyhnutné, aby bol pacient v komunikácii s lekárom úprimný a jasne pomenoval aj problémy, o ktorých sa mu nehovorí ľahko. Uľahčí tým prácu nielen lekárovi, ale ovplyvní tým aj samotnú liečbu, respektíve progres ochorenia.

Neskrývaj ľudskosť, vystúp z radu!

Podporu pacientov so sklerózou multiplex sa v treťom ročníku projektu pod názvom "Neskrývaj sa, vystúp z radu. Môj život so sklerózou multiplex", rozhodlo kreatívne vyjadriť viacero slovenských osobností a influencerov. Projekt realizovaný spoločnosťou Sanofi Genzyme a pod odbornou záštitou Slovenskej neurologickej spoločnosti má jeden hlavný cieľ, a to upriamiť pozornosť a dôraz na odstránenie predsudkov, ktorými je toto ochorenie sprevádzané. "Ako lekárka môžem povedať, že diagnostikovanie takého závažného ochorenia akým je skleróza multiplex je pre pacienta životnou zmenou. Aby bol jeho prístup k ochoreniu zodpovedný a liečba účinná, musíme aj my zdravotníci pristupovať k pacientovi menej formálne a hlavne empaticky. Mám preto radosť, že prostredníctvom tohto jedinečného projektu môže empatiu pacientom ukázať celá spoločnosť. Je dôležité vystúpiť z radu a odhodiť predsudky nielen pred sebou, ale aj ostatnými", vysvetľuje MUDr. Anna Cvengrošová. Ambasádorkou tohtoročnej kampane sa stala trojnásobná olympijská víťazka Anastasia Kuzminová, ktorá pacientov so sklerózou multiplex podporuje, aby sa v boji s ochorením nevzdávali. "Všetky svoje víťazstvá som dosiahla vďaka tomu, že som sa nikdy nevzdala. Moje víťazstvá patria aj tým, ktorí bežali spolu so mnou, aj tým, čo mi verili a podporovali ma.  Zapojte sa do našej štafety! Neskrývajte sa, vystúpte z radu! Podporte aj Vy spolu s nami pacientov so sklerózou multiplex. Verím, že spolu vyhráme!" "Teší nás, že máme možnosť už tretí rok realizovať projekt na pomoc pacientom s takým závažným ochorením, akým je skleróza multiplex. Uvedomujeme si, že práve podpora a vyjadrenie spolupatričnosti môže pacientom v boji s ochorením výrazne pomôcť. Mnoho pacientov je osamelých a bojuje so strachom a predsudkami. Chceme, aby pocítili, že v tom nie sú sami a veríme, že vďaka projektu sa nám podarí zvýšiť povedomie o tomto ochorení aj medzi širokou verejnosťou," povedala Ing. Beáta Kujanová, komunikačná manažérka spoločnosti Sanofi. Do projektu sa zapojilo aj viacero známych osobností – herci, speváci, moderátori, športovci a ďalšie osobnosti spoločenského života. Svoju podporu pacientom  so SM vyjadrili symbolickým vymaľovaním plátených tašiek, ktoré budú verejnosti predstavené na tlačovej konferencii 14. mája v Bratislave. Poďakovanie za vyjadrenie podpory pacientom so sklerózou multiplex patrí: Vladimíra Ledecká, Števo Martinovič, Zuzana Vačková, Gabo Kocák, Kvetka Horváthová, Matej Tóth, Alena Stračiaková, Thomas Puskailer, Erika Barkolová, Jozef Dodo Kuriľák, Lucia Wirthová, Michal Sabo,  Karin Haydu, Roman Pomajbo, Karin Majtánová, Juraj Kemka, Adriana Kemka, Dušan Pašek, Natália Olcsváry Hatalová, Matej "Sajfa" Cifra, Veronika Cifrová Ostrihoňová, Maroš Molnár, Adriana Pešinová, Boris Bordács, Bibiana Ondrejková a influenceri:  lulusbakery - Lucia Gažová, L E N K A, Linda Babušík Adamčíková z blogu Lapkinn, fero_joke a marekkajan. Počas tretieho ročníka kampane prichádzajú organizátori aj s edukačnými krátkymi filmami, v ktorých spojili lekárov aj pacientov a ich pohľad na problematiku ochorenia. Svoji podporu vo filmoch vyjadrila pacientom aj ambasádorka projektu Anastasia Kuzminová. Viac informácií o skleróze multiplex a samotnom projekte, ako aj edukačné filmy nájdete na www.spolumozeme.sk, FB a Instagrame Spolumozeme.

Pacientom pomáhajú aj pacientske organizácie

Pre pacientov so závažným chronickým ochorením je okrem liečby veľmi nápomocné, keď si navzájom vymieňajú svoje skúsenosti, stretávajú sa, diskutujú a navzájom sa podporujú. Na Slovensku sa pacienti so sklerózou multiplex a ich blízki môžu obrátiť na dve profesionálne pacientske organizácie - Slovenský zväz sclerosis multiplex (SZSM)Združenie sclerosis multiplex Nádej. Slovenský zväz sclerosis multiplex, ktorý aktuálne zastrešuje 25 Klubov SM a viac ako 650 pacientov v rámci celého Slovenska, pripravil pri príležitosti Svetového dňa sklerózy multiplex v dňoch 14.-17. mája 2019 projekt pod názvom "Pri kávičke o SM". Cieľom je priblížiť problematiku SM širokej verejnosti a pacientom prostredníctvom osobných stretnutí s neurológom a psychológom z daného regiónu. "Účastníci budú mať na stretnutiach možnosť diskutovať s odborníkmi o veciach, ktoré ich zaujímajú či trápia. Stretnutia plánujeme oživiť tým, že vstup do kaviarní prispôsobíme príznakom a problémom  pacientov s SM (napr. hýbajúca sa podlaha, obmedzená viditeľnosť, a pod.)," hovorí prezidentka SZSM Jarmila Fajnorová. "Zároveň počas tohto obdobia organizujeme verejnú  zbierku. V uliciach 22 väčších miest a v 6 dedinách  zvyšujú dobrovoľníci povedomie o SM tým, že rozdávajú brožúry a informačné materiály o SM a ľudí ozdobujú slnečničkami, nakoľko v roku 2003 bola slnečnica schválená na VV SZSM ako symbol esemkárov na Slovensku," dodáva Jarmila Fajnorová. O aktivitách, ale aj regionálnych kluboch SZSM, je možné nájsť informácie aj na webovej stránke www.szsm.sk. Rôznymi formami pomáha pacientom so sklerózou multiplex už mnoho rokov aj Združenie sclerosis multiplex Nádej, ktoré organizuje prednášky, rehabilitačné pobyty, poskytuje poradenstvo a pomoc, ale založilo aj Chránenú dielňu. Združenie Nádej tiež organizuje akcie na zvýšenie povedomia o ochorení medzi širokou verejnosťou. Medzi najvýznamnejšie patrí podujatie "Od Tatier k Dunaju na bicykli aj napriek skleróze multiplex", ktorého myšlienka sa zrodila v hlavách samotných pacientov, aby tak rozšírili osvetu o ochorení v spoločnosti, čo sa im aj úspešne darí. Podujatie sa koná pod záštitou Richarda Rašiho (Popredseda vlády SR pre investície a informatizáciu) a svoju podporu pacientom vyjadril aj trojnásobný majster sveta Peter Sagan. Pacienti so sklerózou multiplex a ich podporovatelia si spoločne piatykrát pripomenú svetový deň tohto ochorenia a Slovenský národný deň SM. "Osvetové cyklistické podujatie Od Tatier k Dunaju na bicykli aj napriek skleróze multiplex odštartuje prvou etapou zo Štrbského Plesa v pondelok 20. mája," informovala predsedníčka združenia Jaroslava Valčeková. "Z roka na rok stúpa počet bicyklistov – pacientov, ktorí odbicyklujú celú trasu, teda 600 km. A rovnako tak stúpa aj počet zdravých cyklistov. Celé podujatie už získalo podobu veľkej atraktívnej akcie, zvyšuje záujem spoločnosti o sklerózu multiplex a informuje o ochorení.," dodáva Jaroslava Valčeková. Viac informácií a aktivitách združenia a samotnom podujatí nájdete na www.nadej.netwww.tatrydunaj.sk.
O spoločnosti Sanofi Spoločnosť Sanofi je globálna biofarmaceutická spoločnosť zameraná na zdravie ľudí. Zameriavame sa na prevenciu rôznych ochorení prostredníctvom našich vakcín, poskytujeme pacientom inovatívnu liečbu, aby sme bojovali proti bolesti a utrpeniu. Pomáhame pacientom, ktorí trpia vzácnymi chorobami a podporujeme milióny ľudí s dlhodobými chronickými chorobami. S viac než 100 000 zamestnancami vo viac ako 100 krajinách transformuje Sanofi vedecké inovácie na riešenia zdravotnej starostlivosti po celom svete. Sanofi Genzyme, divízia spoločnosti Sanofi, už viac ako 30 rokov vyvíja nové lieky na zriedkavé choroby, sklerózu multiplex, onkologické a imunologické ochorenia. Snažíme sa zlepšovať kvalitu života pacientov a ich rodín. Sanofi, Empowering Life
Kód materiálu: SACS.SA.19.05.0296 Vydané: 14.5.2019 Sanofi-aventis Pharma Slovakia, s.r.o. – Einsteinova 24 – 851 01 – Bratislava – www.sanofi.sk Inzercia

Viac k témam: Sanofi, skleróza multiplex
Zdroj: Webnoviny.sk - Neskrývaj sa, vystúp z radu! Život so sklerózou multiplex © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko
Strana 1 z 6

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

K2 Tags

K2 Login

K2 Calendar

« May 2019 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner