08. december 2019
Facebook

FRANKFURT 18. mája (WebNoviny.sk) - Rakúsky kancelár Sebastian Kurz požiadal o predčasné voľby. Stalo sa tak po tom, čo vicekancelár Heinz-Christian Strache rezignoval na svoju funkciu pre video, na ktorom ponúka vládne zákazky údajnej ruskej investorke, a následne sa rozpadla vládna koalícia. Kancelár oznámil, že požiadal prezidenta Alexandra Van der Bellena, aby určil čo najskorší termín nových volieb. "Po včerajšom videu musím úprimne povedať: čo je veľa, to je veľa. Závažnou časťou tohto (videa) je postoj voči zneužitiu moci, voči narábaniu s peniazmi daňových poplatníkov, voči médiám v tejto krajine," vyjadril sa Kurz s tým, že ho na videu tiež urazili.

Menší partner v koalícii

Stracheho krajne pravicová a protiimigračná Slobodná strana Rakúska (FPÖ) je menším partnerom v rakúskej vládnej koalícii, v ktorej je s Kurzovou stredopravou Rakúskou ľudovou stranou (ÖVP). Kancelár počas sobotňajšej tlačovej konferencie uviedol, že rokoval s ostatnými predstaviteľmi z FPÖ, ale tí neboli ochotní urobiť zmeny, ktoré Kurz považoval za potrebné pre udržanie koalície. Ako ďalej uviedol, možná koalícia so sociálnymi demokratmi by neumožnila rakúskej vláde vykonávať svoju politiku týkajúcu sa obmedzovania dlhu a daní.

Tajne nakrútené video

Strache rezignoval na svoju funkciu v sobotu, deň po tom, čo nemecký týždenník Der Spiegel a denník Süddeutsche Zeitung zverejnili ukážky zo spomínaného potajme nakrúteného videa, na ktorom je aj ďalší predstaviteľ FPÖ Johann Gudenus. V ňom ponúka vládne zákazky Ruske, ktorá sa s nimi stretla vo vile na španielskom ostrove Ibiza a údajne chcela investovať v Rakúsku veľké sumy peňazí. Žena na videu sa vyjadrila, že je neter vplyvného ruského oligarchu, ponúkla sa, že odkúpi 50-percentný podiel v rakúskom denníku Kronen Zeitung a zmení jeho redakčnú pozíciu, aby podporoval FPÖ. Strache uviedol, že výmenou za to, by jej mohli dať verejné zákazky, pričom vysvetlil, že chce "vybudovať mediálne prostredie" ako maďarský premiér Viktor Orbán. Okrem spomínaných zákaziek vo videu tiež naznačil, že jeho strana získavala finančnú podporu od zámožných darcov cez charitatívne združenie, aby obišla rakúske pravidlá o politických daroch.

Cielený politický útok

Predseda FPÖ v sobotu uviedol, že odstupuje, aby zabránil ďalšiemu poškodeniu vlády. Zároveň povedal, že je "obeťou cieleného politického útoku", pri ktorom použili nelegálne spôsoby. Ako však dodal, jeho správanie sa na spomínanom videu je "hlúpe, nezodpovedné a chyba". Politik sa vyjadril, že bol v stave "zväčšujúcej sa alkoholovej intoxikácie" a "správal sa ako tínedžer", pretože sa pokúšal "zaujať atraktívnu hostiteľku". So ženou sa podľa jeho slov už nekontaktoval a ona neprispela jeho strane. Právny hovorca opozičnej Sociálnodemokratickej strany Rakúska (SPÖ) Hannes Jarolim uviedol, že požiadal prokuratúru, aby záležitosť okolo Stracheho prešetrila, informovala tlačová agentúra APA. Jarolim údajne povedal, že vyhlásenia vo videu by mohli predstavovať priestupky alebo pokusy o priestupky, ako sú zneužitie úradu, úplatkárstvo a pranie špinavých peňazí. Informácie pochádzajú z agentúry AP, webstránky www.bbc.com a archívu agentúry SITA.

Viac k témam: predčasné voľby
Zdroj: Webnoviny.sk - Kancelár Kurz po škandále a rezignácii Strachea žiada o predčasné voľby v Rakúsku © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

VATIKÁN 18. mája (WebNoviny.sk) - Pápež František vyzval zahraničných novinárov, aby použili silu tlače na hľadanie pravdy a dávanie hlasu tým, ktorí ho nemajú. Vyjadril sa tak v sobotu počas audiencie so Združením zahraničných novinárov v Ríme, pričom nazval žurnalistiku dôležitým nástrojom v boji proti nenávisti a falošným správam. František tiež na novinárov naliehal, aby sa nestali obeťami senzáciechtivých titulkov a napoly napísaných správ. Ako uviedol, chyby môžu nielen skresľovať pravdu, ale aj poškodiť celým komunitám. Pápež sa okrem iného vyjadril, že si s katolíckou cirkvou vážia prácu novinárov, a to aj keď sa často dotknú "citlivého nervu, aj v rámci cirkevného spoločenstva".

Viac k témam: falošné správy, médiá
Zdroj: Webnoviny.sk - Médiá a novinári by mali silu tlače použiť na hľadanie pravdy, vyhlásil pápež František © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

BENGÁZI 18. mája (WebNoviny.sk) - Líbyjská pobrežná stráž zadržala v Stredozemnom mori desiatky migrantov, ktorí smerovali do Európy. V sobotu to oznámil jej hovorca Ajúb Gassim. Stráž podľa jeho slov vo štvrtok pri meste Záwíja zadržala gumenný čln, na ktorom bolo 61 arabských a afrických migrantov vrátane dieťaťa. Migranti dostali humanitárnu a lekársku pomoc a následne ich previezli do utečeneckého tábora v Tripolise. Líbya sa stala hlavným východzím bodom pre migrantov a utečencov z Afriky smerujúcich do Európy po povstaní, ktoré v roku 2011 zvrhlo a pripravilo o život tamojšieho diktátora Muammara Kaddáfího. Tamojšie úrady sa v spolupráci s Európskou úniou snažia v poslednej dobe tok migrantov obmedziť.

Viac k témam: migranti, pobrežná stráž
Zdroj: Webnoviny.sk - Desiatky migrantov sa chceli dostať do Európy, ale v Líbyi ich zadržala pobrežná stráž © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

CANBERRA 18. mája (WebNoviny.sk) - Víťazom parlamentných volieb v Austrálii sa podľa všetkého stala vládna konzervatívna koalícia vedená Liberálnou stranou Austrálie premiéra Scotta Morrisona. Po zrátaní 70 percent hlasov získala podľa verejnoprávnej televízie ABC v 151-člennej dolnej komore parlamentu 74 kresiel.

Niektoré kreslá sú neisté

Opozičná Austrálska labouristická strana, ktorá bola favoritom predvolebných prieskumov verejnej mienky, má 65 kresiel. O 12 kreslách nie je rozhodnuté. Televízna sieť Channel 9 uvádza, že konzervatívci majú 73 kresiel a 61 labouristi, pričom nie je rozhodnuté o 17 kreslách. Na vytvorenie väčšinovej vlády je potrebných 76 kresiel. Opozičný líder Bill Shorten už uznal prehru v sobotňajších voľbách. Podporovateľom jeho labouristickej strany to oznámil v sobotu večer v Melbourne.

Nechce byť predsedom labouristov

"Je jasné, že labouristi nebudú schopní zložiť ďalšiu vládu, a tak, v národnom záujme, som pred chvíľou zavolal Scottovi Morrisonovi, aby som mu zagratuloval," vyjadril sa politik. Zároveň tiež oznámil, že sa v ďalšom vnútrostraníckom hlasovaní nebude uchádzať o post predsedu labouristov. Pred svojimi podporovateľmi vystúpil s ďakovnou rečou už aj Morrison. Vo svojom prejave sa okrem iných poďakoval aj spomínanému Shortenovi. Informácie pochádzajú z agentúry AP a webstránky www.abc.net.au.

Viac k témam: parlamentné voľby
Zdroj: Webnoviny.sk - Parlamentné voľby v Austrálii vyhrala konzervatívna koalícia, labouristi uznali prehru © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

VARŠAVA 18. mája (WebNoviny.sk) - Tisícky ľudí sa zišli vo Varšave na zhromaždení, ktorým pred nadchádzajúcimi eurovoľbami oslavujú členstvo Poľska v Európskej únii (EÚ). Na podujatí, počas ktorého pochodovali mestom, sa zúčastňujú napríklad predseda Európskej rady Donald Tusk či lídri poľskej opozície. Poliaci chcú zhromaždením zdôrazniť, že chcú byť dôležitou súčasťou únie, aj napriek tomu, že ich súčasná pravicová vláda je voči nej a jej inštitúciám kritická. Lídri stredoľavých strán pred pochodom vyzvali Poliakov, aby volili vo voľbách do Európskeho parlamentu, ktoré sa budú konať od 23. do 26. mája, pretože sú dôležité pre postavenie ich krajiny v EÚ. Eurovoľby sú v Poľsku vnímané aj ako test podpory pre vládnu stranu a opozíciu pred parlamentnými voľbami, ktoré sa v krajine budú konať na jeseň.

Viac k témam: pochod, Voľby do Európskeho parlamentu (eurovoľby) 2019
Zdroj: Webnoviny.sk - Tisícky Poliakov sa zišli na proeurópskom pochode vo Varšave, prišiel aj Donald Tusk © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

BRATISLAVA 18. mája (WebNoviny.sk) - Pri sobotňajšej dopravnej nehode pri obci Kendice (okres Prešov) zahynula 37-ročná žena. Ako pre agentúru SITA uviedla prešovská policajná hovorkyňa Jana Ligdayová, v aute bola sama. Príčiny nehody nie sú známe a budú predmetom ďalšieho vyšetrovania.

Viac k témam: tragická dopravná nehoda
Zdroj: Webnoviny.sk - Dopravná nehoda pri Kendiciach skončila tragicky, zahynula 37-ročná žena © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

MEXIKO 18. mája (WebNoviny.sk) - Mexickí vojaci našli na farme v štáte Jalisco 18 vriec s ľudskými ostatkami a náčinie na rozštvrtenie tiel. V piatok to oznámila štátna prokuratúra s tým, že presný počet tiel, ktoré sa vo vreciach nachádzali, nie je známy. Vojaci vykonali na farme raziu po tom, čo z nej utiekol muž a nahlásil, že ho tam zadržiavali. Následne tam našli dvoch zviazaných zajatcov a zatkli troch údajných väzniteľov. Medzi spomínaným náčiním boli pílky a vojaci tiež našli aj vaničky, ktoré boli pokryté červenými škvrnami. Počas uplynulého víkendu našli úrady v Jaliscu na dvoch rôznych miestach ostatky 34 ľudí. Od prvého decembra našli úrady po celom Mexiku 222 pohrebných jám a 337 ľudských ostatkov.

Viac k témam: razia, zajatci
Zdroj: Webnoviny.sk - Mexickí vojaci našli pri razii na farme v štáte Jalisco vrecia s ľudskými ostatkami © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

BRATISLAVA 18. mája (WebNoviny.sk) - Predsedom novej politickej strany Magyar Fórum - Maďarské fórum sa stal nezaradený poslanec NR SR Zsolt Simon. Predstavitelia strany o tom rozhodli na sobotňajšom ustanovujúcom sneme. Agentúre SITA to potvrdil sám Simon, ktorý je jeden zo zakladateľov strany. „Za podpredsedov strany boli zvolení Alžbeta Janitsová a Zsolt Gál," dodal.

Prispieť k zmene vlády

Cieľom strany je vytvoriť alternatívu pre Maďarov na silné a jednotné zastúpenie v parlamente či priniesť generačnú výmenu reprezentantov maďarskej menšiny v politike, a to vďaka novým a mladým odborníkom, ktorí doteraz v politike neboli. Strana chce taktiež prispieť k zmene vlády na Slovensku, ktorá podľa nej bez voličských hlasov maďarskej menšiny nie je možná. Jasne odmieta spoluprácu so Smerom-SD, Slovenskou národnou stranou a Ľudovou stranou naše Slovensko. Ministerstvo vnútra zaregistrovalo stranu Magyar Fórum - Maďarské fórum vo februári.

Voliči sa rozhodnú

Predseda Mosta-Híd Bugár Bugár je presvedčený, že voliči sa rozhodnú či je takáto strana potrebná. „Je to urazený pán poslanec, ktorý si rýchlo urobil politickú stranu a teraz sa snaží niekde etablovať. Počíta s tým, že dôjde k nejakému spojeniu maďarských politických strán a on tam tiež bude. Ale ja si myslím, že toto nehrozí,“ vyhlásil pre agentúru SITA. Zároveň zopakoval, že spojenie Mosta-Híd s SMK sa nedá. „Lebo ak chcete presvedčiť tých, ktorí nenávidia napríklad Most-Híd zo strany SMK, tak musíte naznačiť spoluprácu. Takúto sme my naznačili pred voľbami do VÚC, do samospráv. V SMK to odmietli, tak čo s tým,“ uzavrel Bugár.

SMK sa neteší

Stranu maďarskej komunity (SMK) vôbec neteší, že sa zakladajú ďalšie maďarské strany na Slovensku. „Avšak ak niekto splní zákonom dané podmienky, má právo založiť stranu. Trieštenie síl určite nevedie k ničomu dobrému,“ uviedla pre agentúru SITA tlačová tajomníčka SMK Helena Fialová s tým, že v tejto chvíli neuvažuje SMK o spolupráci s ďalšími stranami. „SMK v súčasnosti nerokuje so žiadnou stranou o koalícii alebo spoločnej kandidátke pred slovenskými parlamentnými voľbami. Absolútnou prioritou pre SMK v týchto dňoch sú európske parlamentné voľby, čo najlepšia účasť na týchto voľbách,“ vyjadrila Fialová.

Viac k témam: Magyar Fórum - Maďarské fórum
Zdroj: Webnoviny.sk - Predsedom novej politickej strany Maďarské fórum sa stal poslanec Zsolt Simon © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

MILÁNO 18. mája (WebNoviny.sk) - Líderka francúzskej nacionalistickej strany Národné združenie Marine Le Penová predpovedá, že skupina pravicových populistov zaznamená v budúcotýždňových voľbách do Európskeho parlamentu "historický výkon". Politička sa v sobotu s lídrami ďalších európskych nacionalistických strán zúčastňuje na zhromaždení v talianskom Miláne, ktoré zorganizoval tamojší minister vnútra a predseda strany Liga Matteo Salvini. Le Penová uviedla, že verí, že parlamentná skupina Európa národov a slobody "predvedie historický výkon, aby sa dostala z ôsmeho miesta v Európe na tretie alebo druhé". Eurovoľby sa budú konať od 23. do 26. mája. Analytici predpokladajú, že dve tradičné skupiny - stredopravá a stredoľavá - budú mať vo voľbách oslabenú pozíciu a po prvý raz nedosiahnu hranicu 50 percent.

Viac k témam: Voľby do Európskeho parlamentu (eurovoľby) 2019
Zdroj: Webnoviny.sk - Marine Le Penová predpovedá úspech populistov v nadchádzajúcich eurovoľbách © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

BRATISLAVA 18. mája (WebNoviny.sk) - Rakúsky vicekancelár Heinz-Christian Strache rezignoval na svoju funkciu. Stalo sa tak po tom, čo nemecké médiá zverejnili video, na ktorom ponúka lukratívne vládne zákazky potenciálnej ruskej investorke za podporu v kampani pred voľbami v roku 2017.

Obeť politického útoku

Predseda krajne pravicovej Slobodnej strany Rakúska (FPÖ) v sobotu uviedol, že odstupuje, aby zabránil ďalšiemu poškodeniu vlády. Zároveň povedal, že je "obeťou cieleného politického útoku", pri ktorom použili nelegálne spôsoby. Ako však dodal, jeho správanie sa na spomínanom videu je "hlúpe a chyba". Stracheho vo funkcii nahradí minister dopravy Norbert Hofer.

Nezákonná finančná podpora

Nemecký týždenník Der Spiegel a denník Süddeutsche Zeitung v piatok zverejnili spoločnú správu aj so spomínaným videom, ktoré bolo nakrútené tajne. Na záznamoch možno vidieť Stracheho a ďalšieho predstaviteľa FPÖ Johanna Gudenusa, ako sa rozprávajú so ženou, ktorá tvrdí, že je bohatá Ruska a chce investovať v Rakúsku. Okrem spomínaných zákaziek Strache vo videu tiež naznačil, že jeho strana nezákonne získavala finančnú podporu od zámožných darcov.

Autor videa je neznámy

Kto stretnutie, ktoré sa údajne uskutočnilo v roku 2017 vo vile na španielskom ostrove Ibiza, zorganizoval a kto ho nakrútil, nie je známe. Škandál vyvolal špekulácie o budúcnosti vládnej koalície medzi protiimigračnou FPÖ a stredopravou Rakúskou ľudovou stranou kancelára Sebastiana Kurza. Ten by sa mal podľa predpokladov k situácii vyjadriť čoskoro. Informácie pochádzajú z agentúry AP a webstránky www.bbc.com.

Viac k témam: FPÖ Slobodná strana Rakúska, korupcia, škandál, vládne zákazky
Zdroj: Webnoviny.sk - Škandál v Rakúsku mal rýchlu dohru, vicekancelár Strache odstúpil z funkcie © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet
Strana 1 z 3

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

K2 Tags

K2 Login

K2 Calendar

« May 2019 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner