12. december 2019
Facebook

aktualizované 2. mája 21:42 KOLOMBO 2. mája (WebNoviny.sk) - Srílanský kardinál obdržal podľa vlastných slov "zahraničné informácie", na základe ktorých hrozia tento týždeň nové útoky na jeden kostol a ďalšiu cirkevnú inštitúciu. Kardinál Malcolm Ranjith, arcibiskup Kolomba, je hlasným kritikom srílanskej vlády, ktorá podľa neho nezabránila veľkonočnými útokom., a to napriek predchádzajúcemu varovaniu indickej tajnej služby. V liste cirkevným predstaviteľom preto prikázal, aby zatvorili kostoly a katolícke školy naprieč krajinou a verejné omše zrušil "až do odvolania". "Pre vaše vlastné dobro sme sa rozhodli zatvoriť tieto inštitúcie," napísal kardinál v liste.

Bohoslužbu odvysielala televízia

Vláda varovala pred ďalšími možnými útokmi extrémistickej skupiny lojálnej organizácii Islamský štát. Minister zdravotníctva Radžita Senaratne v utorok oznámil, že správy tajných služieb naznačujú, že by sa mohol s ďalšími kolegami z vlády stať cieľom útokov tejto skupiny. Katolícke kostoly boli zavreté aj minulý týždeň. Namiesto tradičnej omše v nedeľu Ranjith odslúžil bohoslužbu za prítomnosti duchovných a predstaviteľov krajiny v jeho sídle, a tú odvysielala televízia. Z bezpečnostných dôvodov úrady minulý týždeň varovali aj moslimov, aby sa nezúčastňovali na piatkových modlitbách v mešitách.

Žena sa odpálila pri svojich deťoch

Bombové útoky z 21. apríla na kostoly a hotely si vyžiadali 253 mŕtvych. Ranjith skritizoval vládu za to, že nezdieľala takmer špecifické tajné informácie o plánovanom útoku a niektorých zúčastnených podozrivých. Srílanská polícia v stredu večer zverejnila mená a fotografie deviatich samovražedných atentátnikov, ktorí vykonali spomínané útoky. Medzi nimi bol aj extrémistický duchovný Muhamad Zahrán, známy aj ako Zahrán Haším, ktorého označili za lídra útoku. Okrem neho je medzi útočníkmi aj manželka ďalšieho samovražedného atentátnika, ktorá sa odpálila pri svojich deťoch a troch policajtoch vo vile jej svokra, prominentného obchodníka s korením. Úrady varovali, že viacerí podozriví spájaní s útokom sú ešte stále na slobode. Zobraziť fotogalériu k článku:
Srí Lanku zasiahla séria výbuchov

Viac k témam: katolícka cirkev, útok na Srí Lanke
Zdroj: Webnoviny.sk - Video: Kardinál prikázal zatvoriť kostoly na Srí Lanke, hrozia ďalšie útoky (aktualizované) © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

ANKARA 2. mája (WebNoviny.sk) - Turecký občan Zekeriya Tuyan, ktorý utrpel zranenia pri útoku na mešity na Novom Zélande, zomrel. Oznámil to vo štvrtok turecký minister zahraničia Mevlüt Čavušoglu. Tuyan bol jedným z troch Turkov, ktorí utrpeli zranenia počas útokov v meste Christchurch 15. marca. Jeho smrťou stúpol celkový počet obetí na 51. Tlačová agentúra Anadolu uviedla, že otca dvoch detí útočník zranil na chrbte a na nohe. Zomrel vo štvrtok po tom, čo podstúpil operáciu. Streľba v dvoch mešitách v meste Christchurch si okrem obetí vyžiadala aj desiatky zranených. Masakru má na svedomí belošský austrálsky rasista Brenton Harrison Tarrant. Ten sa momentálne nachádza vo väzbe a v prípade dokázania viny mu hrozí doživotie.

Viac k témam: Christchurch, teroristický útok, útok na mešitu
Zdroj: Webnoviny.sk - Počet obetí masakry na Novom Zélande stúpol, Turek prehral boj o život v nemocnici © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet
Nadácia otvorenej spoločnosti ocenila najkvalitnejšie práce slovenských novinárov za rok 2018. Počas slávnostného vyhlásenia 15. ročníka Novinárskej ceny zároveň nadácia vyhlásila ďalšiu grantovú výzvu Fondu investigatívnej žurnalistiky. Víťazi si prevzali svoje ocenenia v rámci slávnostného večera v priestoroch Slovenskej sporiteľne v Bratislave. Poroty určili víťazov v 13 kategóriách venovaných písanej a audiovizuálnej žurnalistike, aj prierezovým kategóriám.

Hlboký zmysel pri obrane demokracie

Súčasťou večera bolo aj odovzdanie šiestich špeciálnych ocenení a udelenie Ceny Fondu investigatívnej žurnalistiky. Tri ceny – Novinársku cenu 2018 za najlepší investigatívny príspevok, ako aj dve špeciálne ocenenia Česko-slovenskú cenu verejnosti a Cenu otvorenej spoločnosti získal in memoriam zavraždený investigatívny novinár Ján Kuciak. Ocenenia vyzdvihli spoločenský prínos práce Jána Kuciaka. Agentúru SITA o tom informovali organizátori Novinárskej ceny z Nadácie otvorenej spoločnosti. Podľa správcu Nadácie otvorenej spoločnosti Jána Orlovského má práca novinárov pri obrane demokracie hlboký a trvalý zmysel. „Tohtoročné jubilejné pätnáste oceňovanie preto venujeme nielen odkazu Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, ale úctu a vďaku vzdávame všetkým novinárom a novinárkam v ich odhodlaní pokračovať vo svojom náročnom poslaní. Myslíme si, že pamiatka Jána Kuciaka si zasluhuje trvalú spomienku. Aj preto práve dnes vyhlasujeme druhú grantovú výzvu Fondu pre investigatívnu žurnalistiku,“ cituje tlačová správa nadácie Orlovského. Víťazmi Novinárskej ceny za rok 2018 v jednotlivých súťažných kategóriách a držiteľmi Špeciálnych cien sa stali v kategórii Písaná žurnalistika: za najlepší investigatívny príspevok Ján Kuciak (Talianska mafia na Slovensku. Jej chápadlá siahajú aj do politiky, aktuality.sk, Investigace.cz, IRPI, OCCRP) a za najlepší rozhovor Karol Sudor (Kocáb: Generáli z Najvyššieho sovietu po nás tak vrieskali, až som sa ich normálne bál, KGB sa zase vyhrážala, Denník N). Novinársku cenu 2018 za najlepší analytický príspevok získal Ivan Haluza (Farmári, neplačte. Konečne podnikajte!, TREND) a za najlepšiu reportáž cenili Andreja Bána (Séria príspevkov: Agropodvody na východe, Denník N). Za najlepší komentár sa laureátkou stala šéfredaktorka denníka SME Beata Balogová (Autorská strana Beaty Balogovej, Denník SME) a za najlepší príspevok uverejnený na blogu patrí cena Marekovi Machovi (Prečo mladá Slovenka nemá pravdu o multikulturalizme, Mladí proti fašizmu).

Ocenená fotografka agentúry SITA

Novinársku cenu 2018 v kategórií Audiovizuálna žurnalistika získal za najlepší rozhovor, besedu, diskusiu tím Oľga Baková, Tomáš Kaminský, Ľubica Stanek, Andrea Horečná a Ondrej Starinský (Silná zostava: Ako zvládnuť inakosť?, RTVS). Za najlepšiu fotografiu ocenenie získala fotografka tlačovej agentúry SITA Diana Černáková za fotografiu Dezignovaný premiér - Robert Fico. Za najlepší investigatívny príspevok cenu udelili Ivanovi Bradovi (Reportéri RTVS: Podarení nominanti, RTVS) a za najlepšiu reportáž Ladislavovi Ďurkovičovi (Reportéri RTVS: Únos vietnamského podnikateľa, RTVS). V rámci Prierezových kategórií Novinárskej ceny za najlepší regionálny alebo regionálne odvysielaný príspevok ocenili dvoch autorov, a to Ivetu Vaculovú (Beseda s Petrou Balogovou, RTVS - Rádio Regina Východ) a Františka Baláža (Adopcie, Rádio Košice). Novinársku cenu 2018 za najlepší kreslený vtip, komiks, karikatúru získali autori titulky Denníka N Soňa Ševčíková, Ondrej Ivánek a Miroslav Čevela. Cena za inovatívnu online žurnalistiku patrí Jakubovi Tomišovi a Kataríne Kopčanovej (Vražda novinára a protesty Za slušné Slovensko, Instagram Denníka N).

Valček získal Cenu Zastavme korupciu

Súčasťou Novinárskej ceny boli už tradične aj špeciálne ceny, medzi ktoré patrí Česko-slovenská cena verejnosti, Cena Zastavme korupciu, Cena Asociácie vydavateľov tlače, Cena Solutions Journalism, Cena Global Journalism - Svet medzi riadkami, Cena Fondu Investigatívnej žurnalistiky a Cena otvorenej spoločnosti. Česko-slovenskú cenu verejnosti udelili Jánovi Kuciakovi za článok „Talianska mafia na Slovensku. Jej chápadlá siahajú aj do politiky“ (aktuality.sk, Investigace.cz, IRPI, OCCRP). Cenu Zastavme korupciu získal Adam Valček za článok „Kočner sa pokúsil zruinovať Unipharmu, nateraz neuspel. Nepriateľské prevzatie Technopolu kočnerovcami prekryl súd“ (SME). Nositeľom Ceny Asociácie vydavateľov tlače sa stal tím v zložení Jakub Filo, Dávid Tvrdoň, Stanislava Ivánková, Lukáš Beňo a Jozef Benko za projekt 25 rokov s denníkom SME (SME). Cenu Solutions Journalism získali Denisa Gdovinová a Filip Olšovský (Keby sme boli Rómovia, z Británie by sme sa už nevrátili, .týždeň), Cena Global Journalism - Svet medzi riadkami patrí Jane Čavojskej (Zakázané slovo, Plus 7 dní) a Cenu Fondu Investigatívnej žurnalistiky si odniesol Investigatívny tím redakcie Aktuality.sk. Cenu otvorenej spoločnosti udelili Jánovi Kuciakovi za jeho investigatívny materiál Talianska mafia na Slovensku. Jej chápadlá siahajú aj do politiky zverejnený na spravodajskom portáli aktuality.sk Rada súťaže udelila Cenu otvorenej spoločnosti venovanú pamiatke Karola Ježíka - Grand Prix Novinárskej ceny za spoločenský prínos novinárovi Jánovi Kuciakovi. Kuciakova práca podľa členov Rady súťaže Novinárska cena zmenila Slovensko a svet. „Jeho investigatívna novinárska práca v oblasti korupcie a organizovaného zločinu bola kľúčová pre Slovensko a zároveň ohrozujúca pre odporcov slobody, otvorenosti a transparentnosti, ktorí sa rozhodli umlčať tento silný hlas pravdy,“ cituje zdôvodnenie členov rady súťaže tlačová správa. Ďalšie informácie možno nájsť na http://www.novinarskacena.sk a na http://www.fiz.sk.

Viac k témam: Nadácia otvorenej spoločnosti, novinári, Novinárska cena
Zdroj: Webnoviny.sk - Nadácia otvorenej spoločnosti rozdala novinárske ceny, ocenené sú aj práce zavraždeného Kuciaka © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

BRATISLAVA 29. apríla (WebNoviny.sk) - Pre nesúhlas s rozsudkom Najvyššieho súdu SR nerozpustiť stranu Kotleba - Ľudová strana Naše Slovensko sa uskutočnil v Bratislave protest. Podujatie pod názvom Antifašistická mobilizácia sa konalo vo štvrtok 2. mája na bratislavskom Námestí SNP od 18:00. Najvyšší súd svojím rozhodnutím podľa organizátorov oficiálne legitimizoval fašistické tendencie v spoločnosti. "Uvedomujeme si, že demonštrácie sú najmä symbolickou záležitosťou, je však potrebné, aby sa široká verejnosť spojila a ukázala, že sme pripravení postaviť sa fašistom do cesty pri ich hnedom pochode inštitúciami," uviedli organizátori. Zobraziť fotogalériu k článku:
PROTEST: Antifašistická mobilizácia

Viac k témam: Antifašistický pochod
Zdroj: Webnoviny.sk - Foto: Slováci pochodovali proti fašizmu, reagovali na nerozpustenie Kotlebovej strany © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

WASHINGTON 2. mája (WebNoviny.sk) - Demokratmi kontrolovaná Snemovňa reprezentantov amerického Kongresu schválila vo štvrtok zákon, ktorý má zabrániť prezidentovi Donaldovi Trumpovi splniť svoj sľub o odstúpení Spojených štátov od Parížskej klimatickej dohody a zabezpečiť, že Spojené štáty budú rešpektovať svoje záväzky vyplývajúce z tejto globálnej zmluvy. Zákon sa zďaleka nepribližuje ambicióznemu Green New Deal (Zelený nový údel, pozn. SITA) presadzovanému demokratmi, ide však o prvú významnú klimatickú legislatívu Snemovne za takmer celú dekádu.

Zákon poputuje do Senátu

Schválený zákon teraz poputuje do republikánmi ovládaného Senátu, kde sa nepredpokladá výrazný posun vpred. Líder republikánov v Senáte Mitch McConnell prirovnal zákon k "zbytočnému gestu, ktoré spútava ekonomiku Spojených štátov" a dodal, že "tu v Senáte sa nikam nepohne". Trump sa vyjadril, že zákon bude vetovať. Prezident Trump v roku 2017 sľúbil do roku 2020 odstúpiť od Parížskej zmluvy a Biely dom vo svojom vyhlásení uviedol, že zákon je "protirečiaci k prezidentovmu záväzku dať amerických pracujúcich a rodiny na prvé miesto, poskytnúť prístup k cenovo dosiahnuteľným a spoľahlivým zdrojom energie a technológiám a zlepšiť kvalitu života všetkých Američanov". Biely dom rovnako trvá na tom, že schválený zákon zasahuje do ústavnej kompetencie prezidenta uskutočňovať zahraničnú politiku vrátane právomoci odstúpiť z výkonnej zmluvy, ktorú Kongres neratifikoval.

Majú znížiť emisie skleníkových plynov

Parížsku klimatickú dohodu podpísalo v roku 2015 viac ako 190 krajín. Ide o iniciatívu Organizácie spojených národov (OSN) spojiť svet v boji proti klimatickým zmenám. Dohoda, ktorú podpísal exprezident Barack Obama, zaväzuje Spojené štáty znížiť emisie skleníkových plynov do roku 2025 o viac ako 25 percent pod úroveň roku 2005. Washington tiež sľúbil poskytnúť tri miliardy dolárov fondu, ktorý pomôže rozvíjajúcim sa krajinám bojovať s klimatickými zmenami.

Viac k témam: parížska klimatická dohoda
Zdroj: Webnoviny.sk - Snemovňa USA schválila zákon za zotrvanie v klimatickej dohode, má zabrániť Trumpovi splniť sľub © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

CARACAS 2. mája (WebNoviny.sk) - Venezuelský prezident Nicolás Maduro obklopený veliteľmi v uniformách vyzval vo štvrtok ozbrojené sily krajiny, aby spoločne bojovali proti "zradcom". Maduro na vojenskej základni Fuerte Tiuna v Caracase vyhlásil, že opozícia sa snaží vyprovokovať v hlavnom meste krviprelievanie. Prstom pritom ukázal na opozičného lídra Juana Guaidóa, ktorý pred dvoma dňami vyzval armádu, aby sa postavila na ich stranu. Namiesto toho však nasledovali krvavé zrážky medzi demonštrantmi a políciou v mestách naprieč krajinou. Najmenej štyria ľudia už zomreli po tom, čo ich v utorok a v stredu zasiahli strely počas protestov, uviedli ľudskoprávni aktivisti. Dve osoby zahynuli v meste La Victoria a ďalší dvaja v metropole Caracas. Jeden zo zasiahnutých, len 16-ročný Yosner Graterol, podľahol svojim zraneniam vo štvrtok ráno. Aktivisti tiež oznámili, že zranenia počas zrážok už utrpelo najmenej 230 ľudí a 205 ďalších poriadkové sily pozatýkali. Vo štvrtok boli ulice hlavného mesta relatívne pokojné.

Viac k témam: vojenský puč
Zdroj: Webnoviny.sk - Venezuelský prezident Maduro vyzval armádu na boj proti zradcom, opozícia chce krviprelievanie © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

BRATISLAVA 2. mája (WebNoviny.sk) - Univerzita Komenského (UK) odkladá rekonštrukciu vysokoškolských internátov. Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa UK Lenka Miller, „po identifikovaní problémov v projektovej dokumentácii sa nové vedenie rozhodlo pristúpiť k prerušeniu príprav na vyhlásenie verejného obstarávania na stavebné práce týkajúce sa rekonštrukcie internátov“. Rektor UK Marek Števček v tejto súvislosti odvolal riaditeľa internátu Ľudovíta Štúra Výškový blok B vo Vysokoškolskom meste Ľ. Štúra – Mlyny UK (VMĽŠ UK) Róberta Gulu. Vedenie vyhlási v najbližšom čase verejné obstarávanie na vypracovanie novej projektovej dokumentácie.

Začať mali v lete

Rekonštrukcia internátu Ľudovíta Štúra Výškový blok B vo Vysokoškolskom meste Ľ. Štúra – Mlyny UK (VMĽŠ UK) sa mala začať v lete 2019, keď sa odsťahujú študenti. Ako uvádza Miller, v snahe o transparentné a efektívne nakladanie s verejnými zdrojmi uskutočnilo nové vedenie UK prípravné trhové konzultácie, v rámci ktorých sa mohla odborná aj laická verejnosť vyjadrovať k projektovej dokumentácii. Po prvých pripomienkach otvorilo vedenie univerzity rokovania so zástupcami VMĽŠ UK a zhotoviteľmi projektovej dokumentácie. VMĽŠ UK dovtedy pripravovalo projektovú dokumentáciu vo vlastnej réžii, celý proces trval približne päť rokov. Zástupcovia nového vedenia Univerzity Komenského však zistili, že medzi VMĽŠ UK a zhotoviteľom projektovej dokumentácie nebola dostatočná koordinácia pracovných postupov a existuje riziko značného zdržania procesu rekonštrukcie.

Rekonštrukciu chcú urobiť kvalitne

Rektor UK Marek Števček sa preto rozhodol prerušiť prípravy na vyhlásenie verejného obstarávania na stavebné práce týkajúce sa rekonštrukcie internátov. „Chceme mať istotu, že rekonštrukcia internátov sa urobí kvalitne, že zdroje budú vynaložené efektívne a že počas rekonštrukcie nenastanú zdržania. Nechceme dopustiť, aby sa rekonštrukcia naťahovala a naši študenti tak ostali dlhší čas bez strechy nad hlavou,“ vysvetľuje Števček. Zároveň zdôrazňuje, že univerzite záleží na tom, aby sa rekonštrukcia uskutočnila transparentne a bez prieťahov. „Preto ju radšej urobíme neskôr, ale poriadne,“ dodáva rektor UK. Najväčšia a najdrahšia modernizácia budovy internátu jej prinesie nový vzhľad. Z pôvodnej stavby zostane len skelet. Univerzita obnoví všetky inžinierske siete, vonkajšie opláštenie budovy, okná, dvere i sociálne zariadenia. Zrušia sa balkóny, čím sa zväčšia izby a odstráni sa problém s holubmi. Moderný vzhľad budovy bude dopĺňať nové zariadenie izieb a nábytok. Agentúra SITA požiadala o stanovisko aj riaditeľa VMĽŠ UK Róberta Gulu.

Viac k témam: internáty, Univerzita Komenského v Bratislave
Zdroj: Webnoviny.sk - Rekonštrukcia bratislavského internátu sa odkladá, rektor UK po problémoch odvolal riaditeľa © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

RABAT 2. mája (WebNoviny.sk) - V Maroku sa vo štvrtok začal proces s 24 osobami obvinenými v súvislosti s vraždami dvoch škandinávskych turistiek. Telá 24-ročnej Louisy Vesteragerovej Jespersenovej z Dánska a o štyri roky staršej Maren Uelandovej z Nórska našli v pohorí Atlas 17. decembra. Súdené osoby čelia okrem iného obvineniam zo sformovania teroristickej bunky. Traja obvinení mali podľa obžaloby prisahať vernosť Islamskému štátu a vraždy vykonať. Hrozí im za to trest smrti. Proces sa koná v meste Salé na severozápade Maroka. Zabitie turistiek šokovalo obyvateľov Maroka, ktoré je populárnou turistickou destináciou a útoky na cudzincov sú tam mimoriadne zriedkavé.

Viac k témam: Islamský štát, súdy, turistka, vražda
Zdroj: Webnoviny.sk - V Maroku začal proces s obvinenými z vrážd škandinávskych turistiek, sú spájaní aj s terorizmom © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

BRATISLAVA 2. mája (WebNoviny.sk) - Obvinený podnikateľ Marian K. si údajne okrem sledovania novinárov objednal aj sledovanie generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára. Nadácia Zastavme korupciu o tom píše na svojom blogu, pričom sa odvoláva na výpoveď utajeného svedka.

Schôdzky s bývalým riaditeľom SIS

Cieľom sledovania mali byť Čižnárove schôdzky s bývalým riaditeľom SIS Jánom Valkom. Svedok však podľa nadácie vypovedal, že toto vyhodnotili ako veľké bezpečnostné riziko a od nápadu upustili. „Podľa všetkého však k špehovaniu Čižnára predsa len mohlo dôjsť, naznačuje to samotná generálna prokuratúra," píše nadácia s tým, že podľa stanoviska GP SR sa Čižnár informáciu o sledovaní svojej osoby dozvedel asi pred dvomi mesiacmi po upozornení dozorovými prokurátormi Úradu špeciálnej prokuratúry. "Je na orgánoch činných v trestnom konaní, aby aj túto vec náležite objasnili,” uviedla v tejto súvislosti hovorkyňa GP SR Andrea Predajňová.

Na prokuratúre sú ľudia blízki Kočnerovi

Nadácia v tejto súvislosti konštatuje, že na generálnej prokuratúre pod Čižnárom stále pôsobia ľudia, ktorí mali blízko k Marianovi K. „V kuloároch prokuratúry sa spomína na to, že Marian K. sa vďaka svojim vzťahom cítil v budove GP SR ako doma a zvykol pred ňou parkovať auto na miestach, kde stoja len prokurátori," uvádza nadácia. Spomína pritom vzťahy Mariana K. s bývalým generálnym prokurátorom Dobroslavom Trnkom alebo bývalým námestníkom GP Ladislavom Tichým. Nadácia pritom pripomína, že pre komunikáciu s Marianom K. odišiel z funkcie prvý námestník generálneho prokurátora Peter Šufliarsky. Námestník pre netrestný úsek René Vanek zase skončil pre komunikáciu s obvinenou Alenou Zs.

Viac k témam: Generálna prokuratúra SR
Zdroj: Webnoviny.sk - Kočner si údajne objednal aj sledovanie Čižnára, na generálnej prokuratúre sa cítil ako doma © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

BRATISLAVA 2. mája (WebNoviny.sk) - Klub 500 žiada vládu, aby namiesto zvyšovania príjmov štátneho rozpočtu pod rúškom rastu minimálnej mzdy zvýšila nezdaniteľnú časť základu dane z terajších 328 eur na úroveň minimálnej mzdy a zabezpečila tak rast čistých príjmov všetkých zamestnancov, najmä tých nízkopríjmových. Podnikatelia upozorňujú na to, že keby sa najnižšie hrubé zárobky zdvihli od začiatku budúceho roka zo súčasných 520 eur napríklad na 630 eur, zamestnanec by získal v čistom 77 eur, ale štát na daniach a odvodoch by zinkasoval bezmála 72 eur.

Odvodové zaťaženie firiem

"Zvyšovanie minimálnej mzdy je tak hlavne prostriedkom na zvyšovanie príjmov štátneho rozpočtu. Minimálna mzda je naviac prepojená celkovo na 42 zákonov a vyhlášok a od jej výšky je odvodených množstvo ďalších príplatkov, poplatkov a príspevkov so značnými negatívnymi dopadmi na zamestnávateľov,“ uviedol v tlačovej správe výkonný riaditeľ Klubu 500 Tibor Gregor. Klub 500 pritom poukazuje na dlhodobo zhoršujúci sa trend zvyšovania daňovo-odvodového zaťaženia firiem a zamestnancov na Slovensku. "Trend priemerného daňovo-odvodového zaťaženia v Európskej únii je pritom klesajúci. Dôsledkom je znižujúca konkurencieschopnosť Slovenska a s tým súvisiace rozhodnutia najväčších zahraničných investorov o znižovaní počtu zamestnancov," zdôraznili podnikatelia.

Maďarsko znižuje sociálne odvody

Upozorňujú na rozhodnutia maďarskej vlády, ktorá v záujme zvyšovania svojej konkurencieschopnosti zaviedla od roku 2017 jednu z najnižších sadzieb dane z príjmov právnických osôb v Európe na úroveň 9 % (na Slovensku táto sadzba dosahuje 21 %). Od roku 2019 vláda v Maďarsku okrem toho znižuje výšku sociálnych odvodov zamestnávateľov za zamestnancov z 22 na 19,5 % s dlhodobým plánom jej zníženia na úroveň 15 %, kým na Slovensku táto sadzba dosahuje 25 %. Podnikatelia kritizujú, že sľuby politikov a odborárov nie sú výsledkom komunikácie medzi zamestnávateľmi, odbormi a vládou. "Nie sú ani výsledkom podrobných analýz a nie sú podoprené ani relevantnými dopadovými štúdiami. Nezohľadňujú ani možnosti, ktoré má ekonomika a zamestnávatelia k tomu, aby napĺňali predstavy o minimálnej mzde a ďalších sociálnych opatreniach," tvrdí Klub 500. Návrhy sú podľa klubu predstavované tak, akoby si zainteresovaní neuvedomovali aktuálnu zložitosť situácie. "Zamestnávatelia totiž vykazujú poklesy objednávok a výroby ako dôsledku globálneho ekonomického spomaľovania." dodáva Klub 500.

Príplatky sa zvýšili

Od začiatku mája sa pre zamestnancov opäť zvýšili príplatky za prácu v noci, v sobotu a nedeľu. Po ich minuloročnom náraste ide o druhú etapu zvýšenia týchto príplatkov. Vyplýva to z novely Zákonníka práce, ktorá nadobudla účinnosť od 1. mája minulého roka. Ako pre agentúru SITA uviedla hovorkyňa Asociácie zamestnávateľských zväzov SR (AZZZ) Miriam Špániková, vyššie príplatky zasiahnu najmä odvetvia, kde je nočná práca, respektíve práca cez soboty a nedele nevyhnutná. "Ide aj o firmy, kde je nevyhnutná nepretržitá prevádzka, či už z technologického hľadiska nie je možné na noc, respektíve sobotu, nedeľu odstaviť výrobné linky bez toho, aby to spôsobilo veľké materiálne škody," upozornila. Výrazný dopad pritom budú mať podľa nej vyššie príplatky predovšetkým na malé a stredné podniky, ktoré nie sú v takej dobrej ekonomickej kondícii, ako aj na ekonomicky slabé regióny s vyššou nezamestnanosťou.

Obavy podnikateľov

"Vo všeobecnosti môžeme konštatovať, že mnohé veľké spoločnosti majú už dnes vo svojich kolektívnych zmluvách zahrnuté rôzne formy príplatkov, či benefitov," povedala hovorkyňa AZZZ. Dopad na jednotlivú firmu podľa nej závisí od toho, či tieto príplatky už mala spoločnosť zahrnuté v podnikovej kolektívnej zmluve, príp. kolektívnej zmluve vyššieho stupňa ešte predtým, než tieto príplatky vstúpia do platnosti. "Vzhľadom na neustále sa zvyšujúce náklady a povinnosti, ktoré zamestnávateľom každým rokom pribúdajú, máme obavy, že zvýšené príplatky môžu s firmou skutočne "zatriasť", dodala Špániková.

Viac k témam: Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení SR, AZZZ, Klub 500, nočné príplatky, sociálne odvody
Zdroj: Webnoviny.sk - Čisté príjmy by mohli stúpnuť, tvrdí Klub 500 a žiada zvýšenie nezdaniteľnej časti dane © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Ekonomika
Strana 1 z 6

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

K2 Tags

K2 Login

K2 Calendar

« May 2019 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner