08. december 2019
Facebook

LOUTRAKI 20. mája (WebNoviny.sk) - Slovenskí reprezentanti v pretláčaní rukou si vybojovali už dvanásť medailí (bilancia: 4 - 4 - 4) na 29. majstrovstvách Európy v gréckom meste Loutraki (17. - 22. mája). V juniorskej kategórii medzi "dvadsaťjedenročnými" (U21) získala dva kovy najcennejšieho odlesku Barbora Bajčiová, ktorá triumfovala nad 70 kg v súťaži ľavou i pravou rukou.

So zlatom aj Barošová a Sojková

Dominika Barošová si vo vekovej kategórii do 18 rokov pripísala do 70 kg jedno zlato (v "ľavačke") i striebro (v súťaži pravou rukou), na najvyšší stupienok vystúpila aj Martina Sojková (U21, v "ľavačke" do 55 kg) a na strieborný Natália Richterová (U15, v súťaži pravou rukou, kategória do 70 kg). O ďalšie pódiové priečky v juniorskej kategórii, vo všetkých prípadoch bronzové medaily, sa na ME 2019 postarali Kristína Bobovčáková (U21, ľavá ruka, kategória nad 70 kg), Klaudia Lišková (U21, pravá ruka, kategória do 55 kg), Stanislav Richter (U18, pravá ruka, kategória do 65 kg) a Natália Richterová (U15, ľavá ruka, kategória do 70 kg).

Šampionát vyvrcholí 21. a 22. mája

Bohatú medailovú bilanciu slovenských "pretláčačov" v Loutraki rozšírili v súťaži zdravotne znevýhodnených športovcov Štefan Nevedel (v "ľavačke" získal striebro v kategórii stojacich do 90 kg) a v "masters" kategórii medzi ženami Dagmar Petrová (striebro v súťaži ľavou rukou do 70 kg). Kategória masters (veteráni) a zdravotne znevýhodnených športovcov pokračuje na ME 2019 v Loutraki aj v pondelok 20. mája, kontinentálny šampionát v pretláčaní rukou v Grécku vyvrcholí súťažami v seniorskej kategórii (muži, ženy) v utorok a stredu 21. a 22. mája.

Viac k témam: pretláčanie rukou
Zdroj: Webnoviny.sk - Slovensko získalo už 12 medailí na európskom šampionáte v pretláčaní rukou © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Sport

BRATISLAVA 20. mája (WebNoviny.sk) - Predseda hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Igor Matovič sa podľa europoslanca a lídra Kresťanskej únie Branislava Škripeka snaží rozhodovať namiesto voličov.

Matovič vyzýva na hlasy pre Polláka

Europoslanec tak reagoval na oznámenie Matoviča, že odstupuje z kandidatúry do Európskeho parlamentu v prospech bývalého splnomocnenca vlády pre rómsku problematiku Petra Polláka. „Najprv chcel odo mňa, aby som súhlasil s volebným podvodom a po získaní mandátu sa ho vzdal v prospech iného kandidáta, teraz skúša nový trik. Týmto konaním diskredituje demokratický systém vládnutia a v skutočnosti posilňuje extrémistov na Slovensku," uviedol Škripek v stanovisku, ktoré agentúre SITA zaslala europoslankyňa a predsedníčka Kresťanskej únie Anna Záborská.

S kritikou nešetrí ani Záborská

Podľa Záborskej to, čo Igor Matovič predvádza v súvislosti s eurovoľbami, nie je politika, ale cirkus. „Odkazuje voličom, že nemá úctu k demokratickým voľbám a svojich voličov nemá za nič. Takáto arogancia politikov ako on je skutočným dôvodom pre nárast podpory fašistov,“ uviedla europoslankyňa. Igor Matovič v pondelok oznámil, že odstupuje z kandidatúry do Európskeho parlamentu v prospech bývalého splnomocnenca vlády pre rómsku problematiku Petra Polláka.

Viac o téme: Voľby do Európskeho parlamentu (eurovoľby) 2019Viac k témam: Európsky parlament (EP), KDH Kresťanskodemokratické hnutie, OĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti, Voľby do Európskeho parlamentu (eurovoľby) 2019
Zdroj: Webnoviny.sk - Matovič sa podľa Škripeka snaží rozhodovať namiesto voličov, europoslankyňa Záborská hovorí o cirkuse © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

BRATISLAVA 20. mája (WebNoviny.sk) - Európska únia vyradila zo zoznamu krajín, ktoré nespolupracujú v daňovej oblasti, tri karibské ostrovné štáty. Ako informovala Rada Európskej únie, ide o Arubu, Barbados a Bermudy.

Zoznam nespolupracujúcich s 12 krajinami

Na zozname nespolupracujúcich krajín tak zostáva 12 jurisdikcií, a to Americká Samoa, Belize, Dominika, Fidži, Guam, Marshallove ostrovy, Omán, Samoa, Trinidad a Tobago, Spojené arabské emiráty, Panenské ostrovy Spojených štátov a Vanuatu. Barbados totiž podľa Rady Európskej únie prijal na vysokej politickej úrovni záväzky, aby rozptýlil obavy Európskej únie, že svoje škodlivé preferenčné režimy nahradí. Aruba a Bermudy už svoje záväzky splnili. Bermudy zároveň vyjadrili odhodlanie riešiť obavy Európskej únie v oblasti fondov kolektívneho investovania. Barbados a Bermudy sa tak podľa rady presunú medzi krajiny, ktoré prijali dostatočné záväzky reformovať svoje daňové politiky. Aruba sa zo zoznamov úplne vyradí.

Zoznam zostavili v roku 2017

Uvedený zoznam Európskej únie pomáha zabraňovať daňovým únikom a presadzovať zásady dobrej správy vecí verejných, teda transparentnosť, spravodlivé zdaňovanie alebo medzinárodné normy proti narúšaniu základu dane a presunom ziskov. Zostavený bol v decembri 2017. Po hĺbkovom preskúmaní plnenia záväzkov, ktoré prijali jurisdikcie tretích krajín podieľajúce sa na tomto procese, sa zoznam v marci 2019 zrevidoval. „Práca na zozname Európskej únie obsahujúcom nespolupracujúce jurisdikcie je dynamickým procesom. Rada bude v roku 2019 tento zoznam naďalej pravidelne skúmať a aktualizovať, zatiaľ čo od roku 2020 požaduje stabilnejší proces,“ konštatovala v tlačovej správe Rada Európskej únie. Podľa nej to bude od budúceho roka znamenať aktualizáciu zoznamu dvakrát ročne.

Viac k témam: Európska únia
Zdroj: Webnoviny.sk - Európska únia vyradila zo zoznamu nespolupracujúcich krajín tri karibské štáty © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

VIEDEŇ 20. mája (WebNoviny.sk) - Rakúsky kancelár Sebastian Kurz v pondelok požiadal prezidenta Alexandra Van der Bellena, aby odvolal z jeho kabinetu aj ministra vnútra Herberta Kickla, ďalšieho prominentného člena koaličnej krajne pravicovej Slobodnej strany Rakúska (FPÖ).

Video z ostrova Ibiza

Strana sa otriasa vo svojich základoch po tom, čo nemecké médiá zverejnili video z rozhovoru na španielskom ostrove Ibiza z roku 2017. Doterajší šéf FPÖ a vicekancelár Heinz-Christian Strache v ňom ponúka budúce kontrakty výmenou za financovanie jeho strany istej rusky hovoriacej žene, o ktorej si myslí, že je sprostredkovateľkou bohatých ruských biznismenov.

Vládu opustí celá FPÖ

Strache už oznámil svoj odchod z postu vicekancelára aj z pozície predsedu FPÖ, podľa kancelára Kurza je však nutné aj to, aby zo svojej funkcie odišiel aj Kickl, pretože iba tak môže byť podľa neho zaistená totálna transparentnosť vyšetrovania tohto prípadu. Kurz ďalej tiež očakáva, že vládu opustí kompletne celá FPÖ, tak ako to už avizovala. Uvoľnené vládne pozície budú až do predčasných volieb zastávať nestraníci, oznámil v pondelok Kurz. Predčasné parlamentné voľby by sa podľa všetkého mali konať na začiatku septembra, ich termín však zatiaľ nebol stanovený.

Viac k témam: FPÖ Slobodná strana Rakúska
Zdroj: Webnoviny.sk - Kancelár Kurz po škandáloznom videu posiela z vlády preč aj Kickla a celú FPÖ © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

BRATISLAVA 20. mája (WebNoviny.sk) - V Úrade pre ochranu ústavných činiteľov a diplomatických misii MV SR sa dejú veci, ktoré by sa nemali diať. Uviedol to v pondelok po rokovaní parlamentného výboru pre obranu a bezpečnosť jeho predseda Anton Hrnko. Výbor sa podľa Hrnka jednomyseľne uzniesol, že ministerka ho bude informovať o zisteniach, ktoré na základe preverovania medializovaných informácií v úrade nadobudne policajná inšpekcia. Inšpekcia by preverovanie mala ukončiť v júni. "Zažili sme časy, keď sa takýmto spôsobom napríklad medializovala SIS," povedal Hrnko s tým, že pre tajnú službu to nebolo dobré. Niečo podobné sa teraz podľa neho deje medzi ochrankármi. "Môj záver je ten, že bude dobré, keď sa o tomto útvare veľmi rýchlo prestane písať, pretože je to útvar, ktorý má veľmi zodpovednú úlohu," zdôraznil Hrnko.

Komplexná kontrola v úrade

Podľa ministerky vnútra Denisy Sakovej začala policajná inšpekcia v úrade komplexnú kontrolu. "Môžem úprimne povedať, že mňa celá táto situácia vyrušuje, pretože ide o elitný zbor," uviedla s tým, že úrad má 600 členov spomedzi 24 000 policajtov. "Podľa mňa je neprípustné, aby útvar, ktorý má 600 členov, rozvíril takto hladinu médií," povedala. Saková tiež zopakovala minulotýždňovú informáciu, podľa ktorej budú fyzické previerky ochrankárov vykonávané pred špeciálnou komisiou, v ktorej budú členovia iných policajných útvarov. Podľa riaditeľa úradu Radoslava Štrbu je cieľom opatrenia zastaviť eskaláciu napätia v úrade. "Z môjho pohľadu si prácu robím profesionálne a takisto vedenie úradu. To, že sa na niektoré veci pozeráme v zmysle zákona, môžu niektorí naši policajti pociťovať ako nejaký nátlak," zdôraznil s tým, že od ochrankárov vyžadujú len to, čo prikazujú interné predpisy a zákony.

Poslanci dostali podrobné informácie

Opozičný poslanec Milan Krajniak (Sme rodina) skonštatoval, že od ministerky a Štrbu v pondelok na výbore poslanci dostali pomerne podrobné informácie. "Sú tam veci, ktoré si vyžadujú riešenie," povedal s tým, že problémové sú v súvislosti so situáciou podľa neho iné osoby než ministerka alebo riaditeľ úradu. Poslanec Ľubomír Galko (SaS) doplnil, že na úrade sa údajne chystala reorganizácia bez vedomia ministerky. "To je nonsens, aby sa niečo také na úrade dialo a z tohto dôvodu si myslím, že tam treba pristúpiť k razantným personálnym opatreniam," vyhlásil Galko s tým, že výmenou niekoľkých jednotlivcov sa úrad môže vrátiť do normálu. "Ak sú tam problémy, sú to problémy jednotlivcov vo vedení," dodal s tým, že rovnako si nemyslí, že situácia v úrade je zodpovednosťou riaditeľa alebo ministerky, ale iných úrovní riadenia.

Sťažnosti ochrankárov na záťaž

Podľa medializovaných informácií Úrad pre ochranu ústavných činiteľov a diplomatických misií postihli vnútorné rozbroje. Niektorí ochrankári sa údajne sťažujú na extrémnu fyzickú záťaž, ktorej sú vystavovaní pri previerkach zo strany vedenia úradu. Médiá tiež informovali o nespokojnosti niektorých ústavných činiteľov s ochrankármi. Ilustruje to príklad jedného z ochrankárov, ktorého postupne vymenili minister spravodlivosti Gábor Gál, novozvolená prezidentka Zuzana Čaputová ako aj šéf Ústavného súdu SR Ivan Fiačan. Riaditeľom úradu je Radoslav Štrba, ktorý po afére údajného únosu vietnamského občana nahradil vo funkcii Petra Krajčíroviča. Ten je momentálne šéfom odboru osobných ochrancov. Zástupcom riaditeľa úradu je bývalý ochrankár Roberta Kaliňáka Ladislav Odler.

Viac k témam: minister vnútra SR, ministerstvo vnútra SR, SaS Sloboda a Solidarita, Sme Rodina Boris Kollár, SNS Slovenská národná strana, výbor NR SR pre obranu a bezpečnosť
Zdroj: Webnoviny.sk - Medzi ochrankármi sa podľa Hrnka dejú veci, ktoré by sa nemali diať © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

PARÍŽ 20. mája (WebNoviny.sk) - V Paríži v pondelok večer zatvorili Eiffelovu vežu po tom, čo sa na ňu ktosi pokúsil vyliezť. Informoval o tom hovorca parížskej polície, podľa ktorého sú už na mieste požiarnici a tiež horolezec, ktorí sa pokúsia túto osobu dostať dole. Nejde pritom o prvý pokus zdolať Eiffelovu vežu. V roku 2015 na ňu napríklad vyliezol bez istenia britský dobrodruh James Kingston, ktorému sa počas lezenia nahor podarilo obratne vyhýbať bezpečnostným kamerám, pripomína agentúra The Associated Press (AP).Viac k témam: Eiffelova veža v Paríži, polícia
Zdroj: Webnoviny.sk - Video: Eiffelovu vežu v Paríži museli zatvoriť, niekto sa na ňu pokúsil vyliezť © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

BRATISLAVA/PARÍŽ 20. mája (WebNoviny.sk) - Atos, globálny líder v digitálnej transformácii, zoradil tridsiatku najpopulárnejších mobilných aplikácií sveta podľa spotreby energie. Štúdia vznikla v spolupráci so startupom Greenspector. Mobilné aplikácie, ktoré dnes využíva 5 miliárd používateľov mobilných telefónov, kladú čoraz vyššie nároky na technické zdroje (RAM, CPU, dáta) a majú tak výrazný dopad na spotrebu energie a životné prostredie.

Mobilné aplikácie spotrebujú takmer toľko energie ako Írsko

Hoci najväčšia vina za emisie skleníkových plynov sa v IT sektore pripisuje dátovým centrám (do roku 2025 budú zodpovedné za takmer 10 % globálnych emisií), mobilné aplikácie príliš nezaostávajú. Dokazuje to i štúdia, ktorú pre Atos pripravila spoločnosť Greenspector: predpokladaná ročná spotreba mobilných aplikácií (bez využitia sietí a serverov dátových centier) približne zodpovedá 20 terawatthodinám. To je takmer toľko, ako je ročná spotreba energie päťmiliónového Írska. Pre porovnanie, Slovensko v roku 2017 podľa správy SEPS zaznamenalo spotrebu na historickom maxime 31,06 TWh.

Aplikácie sociálnych sietí spotrebujú až štvornásobok energie

Štúdia porovnávala spotrebu pri rovnakých podmienkach pre 5 aplikácií v každej zo 7 kategórií. Webové prehliadače a sociálne siete v priemere spotrebujú viac energie ako napríklad hry či multimédiá. Pomer medzi spotrebou energeticky najmenej náročných a energeticky najnáročnejších môže byť dokonca až 1:4.

Možnosť zlepšiť výdrž mobilných telefónov až o tretinu

Zjednodušenie mobilných aplikácií sa môže veľmi rýchlo pozitívne prejaviť na dopade na životné prostredie. Ak by priemerná aplikácia mala spotrebu tej energeticky najmenej náročnej v každej kategórii, ročne by sa spotreba mohla znížiť až o 6 TWh. To zodpovedá približne výkonu jednej jadrovej elektrárne. Zníženie energetickej náročnosti aplikácií by pre používateľov znamenalo zvýšenie výdrže smartfónov až o tretinu.

Jedinečné partnerstvo Atosu a spoločnosti Greenspector s cieľom znížiť spotrebu energie smartfónov

Atos a Greenspector spolupracujú na ekologickom dizajne softvérových riešení. Obe spoločnosti sa pri publikácii tejto štúdie spojili, aby poukázali na potrebu uvažovať nad ekologickým dopadom už od samého začiatku procesu tvorby mobilných aplikácií. Spoločne predstavili prvý cloudový nástroj na meranie spotreby energie aplikáciami a webovými stránkami, čoskoro pribudne i IoT. "Vďaka tomuto partnerstvu má Atos priemyselné riešenie, ktoré do dizajnovacej platformy integruje merací systém, aby tak znížilo objem využívaných energetických zdrojov. Zároveň používateľom ponúka zlepšený výkon a rýchlejšiu odozvu," vysvetľuje Steve Péguet, Atos France Innovation Director. "Spotreba smartfónov (pri používaní i výrobe) predstavuje podľa projektu Shiftproject 11 % celkovej digitálnej spotreby energie. Často viníme naše telefóny, že dlho nevydržia, no sú to nainštalované aplikácie, ktoré spotrebúvajú energiu a v čase degradujú kapacitu batérie," hovorí Thierry Leboucq, prezident Greenspector. Atos a Greenspector predstavili svoje meracie zariadenia na podujatí VivaTech v Paríži. Štúdiu o spotrebe energie tridsiatky najpoužívanejších aplikácií sveta nájdete na tomto odkaze (PDF, 494 kB). Inzercia

Viac k témam: Atos, digitálna transformácia, Greenspector, mobilné aplikácie, spotreba energie
Zdroj: Webnoviny.sk - Atos v spolupráci so startupom Greenspector ukázal, koľko energie spotrebuje 30 najpopulárnejších mobilných aplikácií © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

  • aktualizované 20. mája 18:17
ŽILINA 20. máj  (WebNoviny.sk) - Pri nehode autobusu v Žiline sa zranilo 22 cestujúcich. Aktualizované údaje poskytla policajná hovorkyňa Jana Balogová. V mestskej časti Zádubnie 61-ročný vodič autobusu MHD jazdiaci v smere Budatín - Zádubnie z doposiaľ nezistených príčin zišiel mimo cestu. "V autobuse sa viezlo niekoľko desiatok cestujúcich, z tohto počtu cestujúcich 22 utrpelo zranenia, ktoré si vyžiadali prevažne jednorazové ošetrenie," informovala policajná hovorkyňa. Pôvodné informácie hovorili o 14 zranených. Potvrdila, že jedného cestujúceho letecky previezli do nemocnice, ale jeho zranenia zatiaľ bližšie špecifikované nie sú. Dychová skúška u vodiča autobusu požitie alkoholu nepotvrdila. Okolnosti dopravnej nehody vyšetruje polícia v Žiline.

Viac k témam: autobus, dopravná nehoda, leteckí záchranári
Zdroj: Webnoviny.sk - Foto: Autobus plný ľudí zišiel z cesty a havaroval, zasahovali aj leteckí záchranári (aktualizovaný) © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko
Trenčiansky samosprávny kraj vďaka spolupráci s Klubom slovenských turistov obnoví v tomto roku turistické značenie v šiestich okresoch na 24. trasách s celkovou dĺžkou viac ako tristo kilometrov. Informoval o tom Matej Plánek z kancelárie predsedu Trenčianskeho samosprávneho kraja.

Na obnovu trás vyčlenili tisíce eur

Trenčianska župa prispieva od roku 2014 na obnovu turistických trás a drobnej turistickej infraštruktúry na svojom území každoročne čiastkou 20-tisíc eur. Rovnakú čiastku župa vyčlenila piaty rok po sebe aj na obnovu cyklistického značenia na dvanástich cyklotrasách. „Obnovou značenia prejdú turistické trasy v okresoch Myjava, Nové Mesto nad Váhom, Trenčín, Bánovce nad Bebravou, Považská Bystrica a Prievidza. Špeciálne by som vyzdvihol najmä dvanásťkilometrovú trasu z Bánoviec nad Bebravou k pamätníku SNP na Jankovom vŕšku alebo približne dvadsaťkilometrovú turistickú trasu z Handlovej na Vtáčnik,“ povedal trenčiansky župan Jaroslav Baška.

Trasy vyčistia od zarastajúcej vegetácie

Na turistických trasách bude obnovené predovšetkým pásové značenie, natreté budú existujúce smerovníky, vymenené budú poškodené alebo skorodované smerovníky a nahradené budú chýbajúce. S ohľadom na životné prostredie budú zároveň demontované existujúce smerovníky zo stromov a nainštalované budú na iných miestach. Turistické trasy budú zároveň vyčistené od zarastajúcej vegetácie. „Pre lepšiu orientáciu turistickej verejnosti budú na vybraných trasách osadené informačné mapy. Pribudne tiež deväť nových smerovníkov, z toho päť v okrese Bánovce nad Bebravou, tri v okrese Prievidza a jeden v okrese Považská Bystrica. V Prievidzi a Bánovciach nad Bebravou budú zároveň na turistických trasách demontované staré a poškodené smerovníky, nahradené budú úplne novými," dodal Radovan Hladný, poverený riadením odboru dopravy Úradu Trenčianskeho samosprávneho kraja.

Viac k témam: TSK Trenčiansky samosprávny kraj, turisti
Zdroj: Webnoviny.sk - Turisti v Trenčianskom kraji nezablúdia, obnovia im značky a pribudnú aj informačné mapy © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

MATARAM 20. mája (WebNoviny.sk) - Indonézsky súd udelil trest smrti Francúzovi za to, že na ostrov Lombok v kufri pašoval tri kilogramy drog. "Je vinný z dovozu narkotík do Indonézie. Nevidíme žiaden dôvod na zmiernenie trestu," vyjadril sa predsedajúci sudca Isnurul Syamsul Arif na súde v meste Mataram o 35-ročnom Felixovi Dorfinovi. Prokurátori pre odsúdeného žiadali len 20-ročný trest odňatia slobody.

O drogách v kufri vraj nevedel

Dorfina, ktorý pochádza zo severofrancúzskeho mesta Béthune, zatkli vlani v septembri, keď u neho v kufri colníci na letisku v Lomboku našli metyléndioxymetamfetamín v hodnote 220 600 dolárov a 22 tabletiek extázy. Muž na súde tvrdil, že ho niekto požiadal, aby mu odniesol kufor a nevedel, že sú v ňom drogy. Jeho právnik oznámil, že sa proti verdiktu odvolá.

Utiekol z policajnej cely

V januári Dorfin utiekol z policajnej väzby, keď vybil diery v okne jeho cely. Údajne mu v tom pomohla policajtka, ktorá od neho dostala peniaze. Chytili ho po desiatich dňoch na úteku a policajtku zatkli. Indonézia má mimoriadne prísne zákony o drogách a odsúdení pašeráci niekedy dostanú trest smrti. Na smrť je v súčasnosti v krajine odsúdených viac ako 150 ľudí, prevažne za zločiny súvisiace s drogami. Zhruba tretina z nich sú cudzinci.

Viac k témam: drogy, trest smrti
Zdroj: Webnoviny.sk - Francúza v Indonézii odsúdili na smrť, v kufri prepašoval niekoľko kilogramov drog © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet
Strana 1 z 5

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

K2 Tags

K2 Login

K2 Calendar

« May 2019 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner