08. december 2019
Facebook

BRATISLAVA/ROŽŇAVA 23. mája (WebNoviny.sk) - Oslava úspešných maturít skončila pre dvoch mladíkov hrozivo vyzerajúcou nehodou, ktorá si našťastie vyžiadala iba ľahké zranenia a pokrčené plechy. Mladý vodič však nafúkal a už čelí obvineniu z ohrozenia pod vplyvom návykovej látky. Nehoda sa stala v stredu krátko po 23:00 v Rožňave. Ako agentúru SITA informovala košická policajná hovorkyňa Lenka Ivanová, 19-ročný Rožňavčan na Octavii neprispôsobil rýchlosť, prešiel do protismeru, vrazil do stromu a zlomil ho. Následne na parkovisku narazil do Fiatu Ducato, od ktorého sa Octavia odrazila a skončila prevrátená na streche. Vodič sa nezranil, namerali mu 1,87 promile. Jeho spolujazdec sa zranil ľahko. Predbežné škody na autách vyčíslili na 4 500 eur.

Viac k témam: dopravná nehoda
Zdroj: Webnoviny.sk - Foto: Maturanti havarovali, mladý vodič mal v krvi takmer 1,9 promile alkoholu © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

WASHINGTON 23. mája (WebNoviny.sk) - Atlantická hurikánová sezóna by v tomto roku mala byť o niečo slabšia. Podľa predpovede amerického Národného úradu pre oceány a atmosféru (NOAA), ktorú zverejnili vo štvrtok, v Atlantiku vznikne 9 až 15 pomenovaných búrok.

Vietor nad 170 km/h

Úrad očakáva, že štyri až osem z nich prerastie do hurikánov. Dva až štyri hurikány bude podľa tejto predpovede sprevádzať vietor s rýchlosťou nad 170 kilometrov za hodinu. Vlani sa v Atlantiku vytvorilo 15 pomenovaných búrok, z toho osem hurikánov, pričom dva z nich boli silné, a to Florence a Michael.

Dvanásť pomenovaných búrok

V priemere v Atlantiku vznikne dvanásť pomenovaných búrok ročne, pričom šesť z nich sa zmení na hurikán a tri na silný hurikán. Podľa NOAA je v tomto roku 40-percentná pravdepodobnosť normálnej hurikánovej sezóny, 30-percentná šanca silnejšej a 30-percentná pravdepodobnosť slabšej sezóny.

Viac k témam: hurikán, NOAA Národný úrad pre oceán a atmosféru, počasie
Zdroj: Webnoviny.sk - Hurikánová sezóna v Atlantiku by mala byť trochu slabšia, predpovedajú odborníci © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

PARÍŽ 23. mája (WebNoviny.sk) - Tesne pred voľbami do Európskeho parlamentu (EP) sa vo Francúzsku rozpadla kandidačná listina krajne pravicovej strany Jasná línia (La Ligne claire), ktorú viedol kontroverzný spisovateľ a filozof Renaud Camus.

Popletená osemnástka

Môže za to zverejnenie fotografie, na ktorej kandidátka číslo dva za túto formáciu, politická aktivistka Fiorina Lignier, kľačí a modlí sa nad obrovským hákovým krížom nakresleným v piesku na pláži. Lignier, ktorá sa stala známou po tom, ako pri policajnom zásahu proti násilnému protestu hnutia Žltých viest prišla o oko, sa obhajuje, že pri vzniku tejto fotografie mala len osemnásť rokov a bola "popletená". Po kritike francúzskych médií, podľa ktorých ide len o výhovorky, keďže osemnásť rokov nemala zase až tak dávno a stále patrí ku krajne pravicovej strane, Lignier oznámila, že ak bude zvolená do europarlamentu, vzdá sa svojho poslaneckého kresla.

Duchovný otec

V reakcii na túto kauzu nakoniec rezignoval z čela kandidátky aj samotný Camus. Hoci pravidlá volieb v skutočnosti odstúpenie z kandidačnej listiny neumožňujú, Camus oznámil, že so subjektom, za ktorý kandiduje, už nechce mať nič spoločné. Camus pritom tiež nie je v krajne pravicových kruhoch žiadnou ľahkou váhou. Ide o človeka, ktorý bol duchovným otcom myšlienok stojacich za súčasným celoeurópskym hnutím proti migrácii. Camus je predovšetkým známy ako pôvodca a hlavný propagátor konšpiračnej teórie o takzvanej "veľkej výmene" (Grand Replacement), podľa ktorej sa má svetová elita údajne usilovať - nie je jasné, z akých dôvodov - o nahradenie "pôvodného", belošského obyvateľstva Európy inými rasami.

Viac k témam: Jasná línia (La Ligne claire), Voľby do Európskeho parlamentu (eurovoľby) 2019
Zdroj: Webnoviny.sk - Pred eurovoľbami sa pre hákový kríž rozpadla kandidátka francúzskej strany Jasná línia © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

BRATISLAVA 23. mája (WebNoviny.sk) - Dvojročným zákazom online encyklopédie Wikipedia v Turecku sa bude zaoberať Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP).

Porušená sloboda prejavu

Nezisková organizácia Wikimedia Foundation, ktorá encyklopédiu prevádzkuje, podala na ňom na Turecko v tejto veci sťažnosť. Tvrdí pritom, že krajina blokovaním Wikipedie porušila slobodu prejavu. Wikipedia je v Turecku zablokovaná od apríla 2017. Tamojšie úrady vtedy uviedli, že prijali "administratívne opatrenie", ale dôvod zákazu neuviedli. Podľa tureckých médií úrady žiadali od Wikipedie, aby odstránila obsah od autorov "podporujúcich terorizmus".

V Turecku márna snaha

"Podnikli sme tieto kroky v rámci nášho nepretržitého záväzku k slobode prejavu ako základnému právu každej osoby. Robíme tak len po nepretržitých a vyčerpávajúcich pokusoch o zrušenie zákazu prostredníctvom právneho konania na tureckých súdoch, rozhovoroch s tureckými orgánmi a kampaniach na zvýšenie povedomia o blokovaní a jeho dôsledkoch v Turecku a vo zvyšku sveta," vyjadrila sa Wikimedia. Turecko v minulosti dočasne zablokovalo sociálne médiá ako napríklad Facebook či Twitter, pričom sa tak dialo zvyčajne po protestoch alebo teroristických útokoch. Pred zablokovaním mala Wikipedia viac ako 300-tisíc článkov v turečtine.

Viac k témam: Európsky súd pre ľudské práva, Wikipédia
Zdroj: Webnoviny.sk - Wikipédia je v Turecku už dva roky blokovaná, prípad sa dostal pred európsky súd © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

HAAG 23. mája (WebNoviny.sk) - Voľby do Európskeho parlamentu (EP) vo Veľkej Británii vo štvrtok skomplikoval aj nález nevybuchnutej bomby na stavenisku v Kingstone v severozápadnom Londýne.

Zatvorili volebné miestnosti

Po tomto náleze rýchlo zatvorili dve blízke volebné miestnosti, evakuovali aj viacero škôl a iných budov a ich obyvateľov zhromaždili v kostole, až kým bombu nedeaktivujú experti na zneškodňovanie výbušnín. Voliči, ktorí patrili do dvoch zatvorených volebných miestností, môžu odvoliť na iných miestach. Britské médiá okrem toho informujú, že volebné komisie v krajine vo štvrtok odopreli právo odvoliť stovkám občanov iných krajín Európskej únie (EÚ).

Rôzne odôvodnenia

Volebné komisie to odôvodnili rôzne, najčastejšie však šlo o problémy s formulárom "UC1", ktorý podľa volebného zákona musí vypísať každý občan krajiny EÚ mimo Británie, ak chce voliť v tejto krajine. Denník The Independent na základe informácií z rôznych častí krajiny usudzuje, že ide o veľmi rozšírený problém. "Je to šokujúce - ľuďom, ktorí dlhé roky žijú, pracujú a majú rodiny v tejto krajine, ukazujeme otvorené nepriateľstvo a upierame im ich demokratické práva," zhodnotila situáciu Gina Miller, politická aktivistka bojujúca za zotrvanie Veľkej Británie v EÚ.

Viac k témam: Voľby do Európskeho parlamentu (eurovoľby) 2019
Zdroj: Webnoviny.sk - Nevybuchnutá bomba aj odopreté práva, eurovoľby v Británii sprevádzajú komplikácie © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

WASHINGTON 23. mája (WebNoviny.sk) - Stredozápadom USA sa prehnali tornáda, ktoré si vyžiadali najmenej sedem obetí na životoch. Informovali o tom miestne úrady. Tri úmrtia potvrdili vo štvrtok v meste Golden City v Missouri, ďalšie dve zaznamenali v tomto štáte už skôr počas týždňa spolu s jedným úmrtím v Oklahome a ďalším v Iowe. Jedno tornádo zasiahlo aj hlavné mesto Missouri Jefferson City a prinieslo tam so sebou silný dážď, krúpy, vietor a blesky. Americkí meteorológovia vydali pre región zriedkavú "vysokú výstrahu" pred silnými búrkami. Podľa vlastných údajov tam zaznamenali najmenej 29 tornád za posledných 24 hodín a viac než 170 od piatka. Práve včera pritom uplynulo osem rokov od tragického vyčíňania tornáda, ktoré po sebe v meste Joplin na juhovýchode štátu Missouri zanechalo 161 mŕtvych. Podobné počasie má na americkom Stredozápade pokračovať aj v piatok.Viac k témam: počasie, tornádo
Zdroj: Webnoviny.sk - Video: Stredozápad USA zasiahli ničivé tornáda, veterná smršť si vyžiadala ľudské obete © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

BELEHRAD 23. mája (WebNoviny.sk) - Na severe Srbska našiel vodič nákladného cisternového vozidla štyroch utečencov, z ktorých dvaja následne zomreli. Ako informujú srbské médiá, vodič ich našiel v stredu ležať v bezvedomí v cisterne svojho vozidla, keď ju otvoril, aby ju poumýval. Jeden z migrantov zomrel ešte v stredu, druhý v noci zo stredy na štvrtok. Obaja podľa srbských úradov zomreli na podchladenie organizmu a nedostatok kyslíka. Ďalší dvaja utečenci sú na jednotke intenzívnej starostlivosti. Najmenej dvaja z nájdených migrantov pochádzali z Afganistanu, krajina pôvodu ďalších dvoch nie je známa.

Viac k témam: migranti, utečenci
Zdroj: Webnoviny.sk - Štyria migranti sa prevážali cez Srbsko v cisterne, dvaja z nich na to doplatili životom © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

BRATISLAVA 23. mája (WebNoviny.sk) - Hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) kúpilo priestory pre svoju novú centrálu za 206-tisíc eur bez DPH. Agentúre SITA túto informáciu poskytol hovorca hnutia Matúš Bystriansky s tým, že priestory sa nachádzajú v Bratislave na Zámockej ulici neďaleko Národnej rady SR.

Priestory rekonštruujú

"V našom hnutí sme dlhší čas hľadali vhodný priestor, kde by sme mohli umiestniť našu centrálu. Chceme byť bližšie k ľuďom a zároveň aj v blízkosti NR SR, no zohnať priestor na takomto mieste je dnes skôr rarita," priblížil hovorca. Na svoju činnosť OĽaNO doteraz využívalo najmä priestory poslaneckého klubu a poslaneckých kancelárií. "Nebytový priestor o rozlohe 133 metrov štvorcových hnutie kúpilo od realitnej kancelárie, ktorá bola zároveň jeho predošlým majiteľom. Tešíme sa, že ho budeme môcť verejnosti predstaviť v krátkom čase. V súčasnosti sa priestory rekonštruujú," priblížil Bystriansky.

Krok k štandardným stranám

Podľa jeho slov nová centrála hnutia OĽaNO bude priestorom, kde sa chcú stretávať s novinármi, ale aj obyčajnými ľuďmi, s ktorými budú riešiť problémy, ktoré ich trápia. Na otázku, či sa týmto krokom viac priblížia k štandardným stranám, ktoré majú nielen centrálu, ale aj stranícke štruktúry a vyšší počet členov, Bystriansky dodal, že "hnutie OĽaNO vždy postupovalo podľa platného zákona a tak bude postupovať aj naďalej".

Viac k témam: OĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti
Zdroj: Webnoviny.sk - Opozičné hnutie OĽaNO kúpilo priestory pre svoju centrálu neďaleko parlamentu © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

  • aktualizované 23. mája, 17:56
KOŠICE 23. mája (WebNoviny.sk) - Mesto Košice nesúhlasí s rozhodnutím súdu v spore s firmou EEI a v zákonnej dobe sa voči rozhodnutiu odvolá. Informoval o tom na brífingu primátor mesta Jaroslav Polaček.

Vydal neodvratné opatrenie

Primátor to uviedol v reakcii na to, že Okresný súd Košice II vydal neodkladné opatrenie, v ktorom mestu Košice prikazuje súčinnosť pri prevádzkovaní verejných platených parkovísk a výbere parkovného na území mesta Košice až do skončenia zmluvy v roku 2022. „Podobne neodkladné opatrenie ako teraz, vydal na základe žaloby spoločnosti EEI ešte minulý rok na jeseň okresný súd Bratislava I. Odvolali sme sa na bratislavský krajský súd a ten predbežné opatrenie zrušil,“ dodal Polaček. Okresný súd Košice II v utorok vydal neodkladne opatrenie, v ktorom mestu Košice prikazuje súčinnosť pri prevádzkovaní verejných platených parkovísk a výbere parkovného na území mesta Košice až do skončenia zmluvy v roku 2022. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa krajského súdu Anna Pančurová.

Prevzali parkovací systém

Ako sa ďalej uvádza v uznesení súdu, mesto nesmie zabrániť alebo sťažiť prevádzkovanie verejných platených parkovísk a výber parkovného na území mesta Košice spoločnosťou EEI v zmysle nájomnej zmluvy z roku 2012 a taktiež ma povinnosť zdržať sa akéhokoľvek obmedzovania výkonu nájomných práv spoločnosťou EEI. „Proti tomuto uzneseniu možno podať odvolanie do 15 dní odo dňa jeho doručenia,“ uviedla Pančurová. Od 1. januára tohto roka prevzalo mesto parkovací systém napriek nesúhlasu EEI ako prevádzkovateľa platených parkovacích miest v Košiciach. Agentúra SITA bude správu aktualizovať, mesto Košice zvolalo na štvrtok poobede brífing.

Viac k témam: Okresný súd Košice, parkovanie, spoločnosť EEI s.r.o.
Zdroj: Webnoviny.sk - Košice nesmú zabrániť výberu parkovného firmou EEI, Polaček sa proti rozhodnutiu súdu odvolá © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

LONDÝN 23. mája (WebNoviny.sk) - Návrh zákona o realizácii brexitu nebude zverejnený a ani sa o ňom až do začiatku júna nebude hlasovať. Informovala o tom vo štvrtok britská vláda. Premiérka Theresa Mayová naďalej čelí tlaku zo strany vlastných poslancov, aby odstúpila.

Líderka Konzervatívnej strany rezignovala

V stredu z dôvodu brexitovej politiky premiérky rezignovala líderka Konzervatívnej strany v Dolnej snemovni Andrea Leadsomová. Úrad premiérky oznámil, že Leadsomovú na jej poste nahradí konzervatívny politik Mel Stride. Viacerí vládni ministri sa pre spravodajskú stanicu BBC vyjadrili, že Mayová nemôže zotrvať vo svojej funkcii. Premiérka cez týždeň poslancom povedala, že legislatívny návrh zverejní v piatok. Hovorca vlády však vo štvrtok oznámil, že zverejnenie presúva na prvý júnový týždeň. Dohodu, ktorú Mayovej vláda vyjednala s európskymi predstaviteľmi, britskí poslanci v hlasovaní už trikrát odmietli. Británia mala z EÚ vystúpiť 29. marca, ale pre patovú situáciu okolo dohody o brexite jej únia poskytla odklad do 31. októbra.

Ďalšie referendum

Aby si Mayová zabezpečila podporu pre svoj plán, oznámila v utorok ústupky vrátane sľubu hlasovať v parlamente o tom, či sa má konať ďalšie referendum o členstve Veľkej Británie v EÚ. Opozičná Labouristická strana však ponuku odmietla s odôvodnením, že je nepostačujúca a prichádza príliš neskoro. Časť jej vlastných konzervatívcov, ktorá je za brexit, ju obvinila, že sa vzdáva proeurópskym požiadavkám.

Viac k témam: Brexit, Európska únia
Zdroj: Webnoviny.sk - Britská vláda odložila hlasovanie o brexite, premiérku Mayovú vyzývajú k odstúpeniu © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet
Strana 1 z 6

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

K2 Tags

K2 Login

K2 Calendar

« May 2019 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner