07. december 2019
Facebook

BERLÍN 24. mája (WebNoviny.sk) - Francúzska krajne pravicová politička Marine Le Penová vyzvala britských predstaviteľov, aby rešpektovali výsledok referenda a zabezpečili odchod svojej krajiny z Európskej únie.

Mayová bola prinútená

Líderka protiimigračného Národného zhromaždenia v piatok na tlačovej konferencii na severe Francúzska uviedla, že britská premiérka Theresa Mayová bola prinútená skončiť, "pretože sa snažila obísť vôľu, ktorú Briti vyjadrili v referende o brexite". Dodala tiež, že francúzski politici a médiá nesmú dávať Britom "lekcie o morálke" za to, že sa rozhodli opustiť Európsku úniu.

Le Penová alebo Macron

Prieskumy verejnej mienky ukazujú, že Le Penovej zoskupenie bude jedným z dvoch, ktoré si v eurovoľbách vo Francúzsku zabezpečia najväčší počet hlasov. Druhým má byť strana prezidenta Emmanuela Macrona. Voľby do Európskeho parlamentu sa v jednotlivých štátoch únie začali postupne vo štvrtok a skončia sa v nedeľu.

Viac k témam: Brexit, Voľby do Európskeho parlamentu (eurovoľby) 2019
Zdroj: Webnoviny.sk - Le Penová vyzýva na rešpektovanie referenda a odchod Británie z Európskej únie © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

JAKARTA 24. mája (WebNoviny.sk) - Na juhu indonézskeho ostrova Bali v piatok vybuchla sopka Agung, pričom chrlila lávu a kamene do vzdialenosti troch kilometrov od kráteru. Podľa indonézskych úradov erupcia trvala štyri a pol minúty, sopečný popol zaznamenali v deviatich dedinách v okolí sopky. Erupcia sopky si vyžiadala rušenie letov, konkrétne zatiaľ museli odkloniť štyri plánované lety na Bali a zrušiť päť plánovaných odletov. Sopka Agung začala byť aktívna v roku 2017 po takmer 50 rokoch relatívneho pokoja. Pri jej masívnom výbuchu v roku 1963 zahynulo podľa rôznych odhadov od 1 500 do 2-tisíc ľudí.Viac k témam: sopka Agung
Zdroj: Webnoviny.sk - Video: Sopka Agung na ostrove Bali ukazuje svoju silu, erupcia si vyžiadala rušenie letov © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

RIO DE JANEIRO 24. mája (WebNoviny.sk) - Pravidelné protesty proti nečinnosti vlád v otázke boja proti klimatickým zmenám, ktoré ešte minulý rok naštartovala šestnásťročná švédska študentka Greta Thunberg a postupne sa rozšírili do mnohých najmä európskych krajín, už prenikli aj do Brazílie.

Fiktívny list z budúcnosti

Brazílski študenti v piatok protestovali v pätnástich brazílskych mestách proti politike prezidenta Jaira Bolsonara v oblasti životného prostredia. Študenti na námestiach čítali aj fiktívny list z budúcnosti, v ktorom sa budúce generácie sťažujú, ako sme im doničili planétu. Bolsonaro často sám o sebe hovorí ako o nepriateľovi mimovládnych organizácií bojujúcich za životné prostredie.

V prospech ťažobného priemyslu

Brazílsky prezident ešte pred nástupom do úradu v januári tohto roku avizoval, že pri ťažbe v brazílskom dažďovom pralese bude na rozdiel od doterajších vlád uprednostňovať záujmy ťažobného priemyslu. "Nebudem tolerovať agendu zahraničných ekologických organizácií," vyhlásil. Práve nekontrolované rúbanie pralesov významnou mierou prispieva ku globálnemu otepľovaniu, ktoré však Bolsonaro odmieta uznať za problém. Minister životného prostredia v Bolsonarovej vláde Ricardo de Aquino Salles nedávno označil otázku klimatických zmien za "druhoradú záležitosť". Jeho minister zahraničných vecí Ernesto Araújo zas tvrdí, že globálne otepľovanie neexistuje a reči o ňom sú len "marxistickým spiknutím".

Viac k témam: klimatické zmeny, protest, študenti, životné prostredie
Zdroj: Webnoviny.sk - Klimatické protesty prenikli do Brazílie, študenti kritizovali politiku prezidenta Bolsonara © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

TEHERÁN 24. mája (WebNoviny.sk) - V Iráne zatkli tridsať ľudí, ktorí sa zúčastňovali na súkromnej hodine jogy. Cvičenie sa konalo v súkromnej rezidencii v severnom meste Gorgan a na hodine boli muži aj ženy.

Inštruktor bez licencie

Miestne úrady uviedli, že inštruktor, ktorého rovnako zadržali, nemal licenciu na vedenie hodiny a navyše ju propagoval na Instagrame. Tlačová agentúra Tasnim uviedla, že zúčastnení mali "nevhodné oblečenie" a "nevhodne sa správali". Bližšie detaily agentúra neposkytla. V Iránskej islamskej republike sú zmiešané športové akcie zakázané. Učenie jogy na profesionálnej úrovni rovnako nie je povolené.

Pobúrenie na sociálnych sieťach

Prípad vyvolal veľké pobúrenie na sociálnych sieťach. "Oni (iránske úrady) si myslia, že ešte aj slovo joga je podľa šaríe problematické," napísal jeden používateľ na Twitteri. "Zriadenie, ktoré považuje jogu za škodlivú, nepotrebuje vojenskú loď USS Abraham Lincoln, aby ukončila jeho existenciu," reagoval na margo americkej vojenskej prítomnosti v regióne ďalší. "Myslím, že úrady by nám mohli povedať, čo presne smieme v tejto krajine robiť," komentoval v tweete iný používateľ. Twitter je v krajine rovnako oficiálne zakázaný.

Viac k témam: jóga
Zdroj: Webnoviny.sk - Iránskemu režimu prekážala hodina jogy, polícia zatkla tridsať účastníkov aj inštruktora © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

KÁBUL 24. mája (WebNoviny.sk) - Dvaja ľudia zahynuli a šestnásti utrpeli zranenia pri výbuchu bomby počas piatkových modlitieb v mešite vo východnej časti Kábulu. Jedným z dvojice usmrtených bol imám, ktorý modlitby viedol. Hovorca šéfa kábulskej polície Basír Mudžahíd uviedol, že výbušnina bola ukrytá v mikrofóne, ktorý sa používal pri kázni. Terčom útoku bol podľa hovorcu polície imám. K útoku sa ihneď nikto neprihlásil, ale v hlavnom meste Afganistanu pravidelne podnikajú útoky militantné hnutie Taliban a teroristická organizácia Islamský štát.

Viac k témam: bombový útok, imám, mešita
Zdroj: Webnoviny.sk - Bomba ukrytá v mikrofóne zabila počas modlitieb v afganskej mešite dvoch ľudí © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

LYON 24. mája (WebNoviny.sk) - Vo francúzskom Lyone v piatok pri výbuchu utrpelo zranenia najmenej sedem ľudí. Francúzska polícia zatiaľ nešpecifikovala, o aký výbuch išlo, a nepotvrdila informácie niektorých médií, že vybuchla malá podomácky vyrobená bomba. K útoku došlo podľa polície v obchode s pekárenskými výrobkami v centre mesta alebo na ulici pred ním. Zranené osoby nie sú v ohrození života, utrpeli zranenia v oblasti nôh. Výbuch spomenul vo svojom príhovore k voľbám do Európskeho parlamentu (EP) aj francúzsky prezident Emmanuel Macron, a hoci polícia bola dosiaľ opatrnejšia, prezident túto udalosť pomenoval ako útok.

Viac k témam: explózia, výbuch
Zdroj: Webnoviny.sk - Francúzsky Lyon šokoval výbuch v centre mesta, zranil najmenej sedem ľudí © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

NAÍ DILLÍ 24. mája (WebNoviny.sk) - Najmenej 17 študentov zomrelo v piatok pri požiari štvorposchodovej budovy v západoindickom meste Surat. Ďalších 15 študentov utrpelo popáleniny, s ktorými skončili v nemocnici, informoval predstaviteľ polície Pravín Čaudháry. Oheň vypukol, keď boli študenti na doučovaní. Predstaviteľ hasičského zboru Dípak Satkale uviedol, že pri požiari zasahuje 24 hasičských vozov. Príčinu požiaru vyšetrujú. Tlačová agentúra Press Trust of India informovala, že oheň zachvátil tretie a štvrté poschodie budovy, ktorá sa nachádza v nákupnej štvrti. Premiér Naréndra Módí sa v reakcii na požiar vyjadril, že ho to trápi. Na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter uviedol, že požiadal vládu v štáte Gudžarát aj miestne úrady, aby osobám, ktoré požiar postihol, "poskytli všetku možnú pomoc". Požiare budov sú v Indii pre nedostatočné dodržiavanie bezpečnostných predpisov bežné.Viac k témam: požiar, študenti, tragédia
Zdroj: Webnoviny.sk - Video: Budovu v indickom Surate zachvátil požiar, o život prišlo niekoľko študentov © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

WASHINGTON 24. mája (WebNoviny.sk) - Americká armáda má v pláne vyslať 1 500 vojakov na Blízky východ, čím chce reagovať na napätú situáciu vo vzťahoch s Iránom. Americké médiá o tom v piatok pod podmienkou anonymity informoval predstaviteľ administratívy amerického prezidenta Donalda Trumpa. Biely dom o tomto pripravovanom opatrení podľa neho už informoval aj kongresmanov. Začiatkom týždňa americké médiá tiež s odvolaním sa na nemenovaného predstaviteľa Bieleho domu informovali, že ministerstvo obrany presadzuje, aby USA na Blízky východ vyslali až 10-tisíc vojakov. Dočasný americký minister obrany Patrick Shanahan však vzápätí vyhlásil, že o počte vojakov, ktorých by sa tento presun mal týkať, ešte nebolo rozhodnuté.

Viac k témam: Armáda USA, Biely dom
Zdroj: Webnoviny.sk - Washington reaguje na napätie s Iránom, na Blízky východ vyšle viac než tisíc vojakov © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

PREŠOV 24. mája (WebNoviny.sk) - Ani ďalšie kolo rokovaní o zvýšení mzdových taríf a ďalších bodoch podnikovej kolektívnej zmluvy v Dopravnom podniku mesta Prešov (DPMP) neprinieslo dohodu medzi zamestnávateľom a odbormi. Hrozba ostrého štrajku tak naďalej trvá. Odborári na jeho vyhlásenie už majú aj dostatok podpisov od zamestnancov.

Štyridsať centov ako kompromis

Zástupcovia zamestnancov pôvodne požadovali zvýšenie tarifných miezd o jedno euro za odpracovanú hodinu. Na piatkovom rokovaní obe strany prejednávali návrh vypracovaný sprostredkovateľom, ktorý navrhol navýšenie miezd o 40 centov od 1. mája a o rovnakú sumu od budúceho roka. „Vedenie podniku nám nevedelo garantovať 40 centov od nového roka. Garantovať vedeli iba to, že to dajú do návrhu na mestské zastupiteľstvo, no nevedia, ako poslanci budú hlasovať,“ informoval agentúru SITA o výsledkoch rokovania predseda Základnej organizácie Integrovaného odborového zväzu (ZO IOZ) pri DPMP Daniel Straka.

Ústretové predstavenstvo

Podľa riaditeľa DPMP Petra Janusa bolo predstavenstvo ústretové, no k dohode napriek tomu neprišlo. „Predložilo reálne ponuky s tým, že sme sa dokonca vrátili aj k pôvodnej požiadavke odborov o zvýšenie o jedno euro, ktorá bola upravená tak, že od 1. júla by sa suma zvýšila o 70 centov a od 1. januára o 30 centov na hodinu. Samozrejme, predstavenstvo o tom nemôže rozhodnúť, pretože to je vec, ktorá zasiahne mestský rozpočet. Ponúkli sme preto, že to predložíme na mestské zastupiteľstvo, zasadnutie bude 19. júna, aby sa v rámci rozpočtového provizória upravila výška úhrady za služby vo verejnom záujme. Na základe toho by mohlo dôjsť k podpisu dodatku od 1. júla. Ani toto však neprijali a sú pravdepodobne odhodlaní štrajkovať,“ reagoval riaditeľ DPMP Peter Janus.

Stovky tisíc eur naviac

Už predtým avizoval, že požiadavky odborárov by si vyžiadali navýšenie rozpočtu zhruba o 800-tisíc až milión eur, čo nie je v možnostiach spoločnosti a bez rozpočtového opatrenia mesta tieto požiadavky nevedia splniť. Ako dodal Straka, o ostrom štrajku výbor zatiaľ nerozhodol, hoci aktuálne už na to má k dispozícii dostatok podpisov zamestnancov. „Potrebných je 160 podpisov, aktuálne ich máme 223. Čiže viac ako dve tretiny zamestnancov súhlasia, že vstúpia do prípadného ostrého štrajku,“ konkretizoval.

Od apríla v štrajkovej pohotovosti

Podniková kolektívna zmluva v DPMP, a.s. sa týka všetkých 322 zamestnancov, z ktorých je približne 190 vodičov. Uzatvorená bola 1. januára 2014 a je platná do 31. decembra 2020. Zamestnanci vstúpili do štrajkovej pohotovosti začiatkom apríla. Naposledy boli zamestnanci DPMP v štrajkovej pohotovosti pred piatimi rokmi. Jediným akcionárom DPMP, a.s., je mesto Prešov. Dopravný podnik v dvoch trakciách – autobusovej a trolejbusovej, ročne najazdí takmer päť miliónov kilometrov. Každoročne prepraví viac ako 30 miliónov cestujúcich. Tržby z MHD za rok 2018 dosiahli 4,1 mil. eur.

Viac k témam: Dopravný podnik mesta Prešov DPMP, mzdy, odbory, štrajk, zamestnanci
Zdroj: Webnoviny.sk - Odborári sa s prešovským dopravným podnikom stále nedohodli, v meste hrozí štrajk © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

BRATISLAVA 24. mája (WebNoviny.sk) - Poľská republika robí po škandále s poľským hovädzím mäsom všetky kroky na zvýšenie kontroly vlastných potravín. Plánuje napríklad posilniť počet veterinárov tak, aby predchádzali potravinovým škandálom. Uviedol to v piatok veľvyslanec Poľskej republiky na Slovensku Krzysztof Strzałka na stretnutí s predsedom Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Emilom Machom.

Dovážame viacero potravín

Na Slovensko sa z Poľska dováža široká paleta agropotravinárskych výrobkov, najmä ovocie - jablká, mäso a mäsové výrobky, zelenina. Na stretnutí sa hovorilo aj o kvalite týchto potravín. Predseda SPPK Emil Macho v tejto súvislosti uviedol, že slovenskí spotrebitelia nemôžu byť konfrontovaní s nižšou kvalitou a bezpečnosťou dovážaných produktov z Európy. „Robme všetky kroky preto, aby sme posilnili Európsku úniu a jej konkurencieschopnosť voči tretím krajinám. Sme pripravení na intenzívnejšiu diskusiu s poľskými poľnohospodármi a potravinármi ako naplniť tento cieľ,“ povedal v piatok Emil Macho.

Vysoký podiel na HDP Poľska

Témou piatkového stretnutia bola aj diskusia o úrovni agropotravinárskeho priemyslu oboch krajín a dovozoch poľských potravín na Slovensko v kontexte nedávnych potravinových škandálov. "Podiel poľského agropotravinárstva na tvorbe HDP krajiny je vysoký. Tento fakt súvisí podľa aktérov stretnutia aj s tým, že Poľská republika si vyrokovala výhodnejšie podmienky pri vstupe krajiny do Európskej únie a má vyššiu úroveň podpôr z národných zdrojov než Slovensko," dodala hovorkyňa SPPK Jana Holéciová.

Viac k témam: potraviny, SPPK Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora
Zdroj: Webnoviny.sk - Škandál s hovädzím mäsom prinútil Poľsko posilniť kontrolu vlastných potravín © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Ekonomika
Strana 1 z 6

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

K2 Tags

K2 Login

K2 Calendar

« May 2019 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner