27. október 2020
Facebook
Tragická dopravná nehoda sa v nedeľu večer stala v katastri mesta Martin pri odbočke na obec Laskár. Ako agentúru SITA informovala Katarína Križanová z Prezídia Hasičského a záchranného zboru (HaZZ), zrazilo sa tu osobné auto s nákladným, pričom nákladné auto následne začalo horieť. V autách boli len vodiči a vodič osobného auta na následky zranení zomrel. Hasičom z Martina sa požiar podarilo lokalizovať a uniknuté pohonné látky zasypali sorbentom. Štátna cesta bola po nehode uzavretá. Zobraziť fotogalériu k článku:
Tragická dopravná nehoda v Martine

Viac k témam: hasiči, Hasičský a záchranný zbor (HaZZ), tragická dopravná nehoda
Zdroj: Webnoviny.sk - Foto: Nákladiak začal po zrážke horieť, o život prišiel vodič osobného auta © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko
Hoci Slovensko ešte stále nepozná oficiálne výsledky volieb do Európskeho parlamentu, ak sa potvrdí 20-percentná účasť, bude to dobré. Zhodujú sa na tom kandidáti na poslancov EP Miriam Lexmann (KDH), Vladimír Bilčík (PS/Spolu) a Eugen Jurzyca (SaS). V nedeľu podvečer spolu diskutovali na pôde Európskeho informačného centra v Bratislave. Jurzyca upozornil, že nie je dôležitá len účasť vo voľbách, ale aj súťaž ponúk a zdá sa mu, že aj tá sa tieto voľby zlepšila. Okrem toho všetci odmietli spoluprácu s europoslancami za stranu Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko.

Spoluprácu s kotlebovcami si nevie predstaviť

Ako povedala Lexmann, pokiaľ ide o účasť, sama v kampani cítila mobilizačné aktivity. Najviac je zvedavá na to, či sa podarilo zvýšiť aj volebnú účasť medzi mladými. Pred piatimi rokmi k voľbám prišlo 13 percent obyvateľov, pričom len šesť percent mladých. Teraz by podľa neoficiálnych výsledkov mala byť účasť okolo 20 percent. Ak sa potvrdí, že KDH získa nad deväť percent, bude to považovať za úspech aj vzhľadom na štiepenie KDH, ku ktorému došlo pred voľbami. Na otázku, či si vie predstaviť spoluprácu so stranou Mariana Kotlebu, odpovedala, že spoluprácu si nevie predstaviť. Vie si však predstaviť, že sa im pokúsi vysvetliť, v čom a prečo sa mýlia a prečo ich správanie nie je v poriadku. Pokiaľ ide o budúcnosť EÚ, Lexmann tvrdí, že si musíme zodpovedať otázku, akú Úniu chceme. O tom treba diskutovať, dodala.

Riešenie existenčných problémov

Kandidát Spolu na kandidátke koalície Progresívne Slovensko/Spolu Vladimír Bilčík tvrdí, že pokiaľ ide o neoficiálne výsledky, nepáči sa mu, že unikli. Priznal, že ak sa volebná účasť bude začínať dvojkou, bude rád. Ak stúpne účasť v celej EÚ, vidí za tým to, že riešime existenčné problémy – brexit či nárast extrémizmu. Pokiaľ ide o spoluprácu s ĽSNS, Bilčík ju jasne odmietol. „Takúto spoluprácu si neviem predstaviť ani ja, ani nikto iný v našej koalícii,“ dodal.

Zlepšila sa aj súťaž programov

Líder kandidátky SaS Eugen Jurzyca je rád, že sa podarilo zlepšiť nielen účasť, ale aj súťaž programov. Ako dodal, v kampani sa ich ľudia často pýtali na fungovanie právneho štátu. Pripomenul, aby občania nezabúdali na to, aké strany žiadali vystúpenie z EÚ. „Keď niekto vstupuje do politiky s tým, že má blízko k totalitným riešeniam, možno si dáva pozor v dobrých časoch, ale keď príde kríza, a tá príde, bude mať blízko k totalitným riešeniam,“ tvrdí Jurzyca, ktorý takisto odmietol spoluprácu s kotlebovcami. Na otázku, či je spokojný so straníckym výsledkom, odpovedal, že majú dva mandáty, čo je o sto percent viac. „Ale súčasne sme mali menej percent, než máme v preferenciách do NR SR. To je signál, ktorý ukazuje, že máme rezervy a budeme sa tým zaoberať,“ povedal Jurzyca. Ocenil, že tieto voľby podľa všetkého ukázali posilnenie strán, s ktorými si vedia predstaviť stabilnú koalíciu na Slovensku.

Šefčoviča čakajú náročné vypočúvania

Možní europoslanci odpovedali aj na otázku, či by podporili nomináciu Maroša Šefčoviča do novej Európskej komisie, ktorá sa po voľbách začne tvoriť. Upozornili, že ide o nomináciu vlády a oni ako poslanci EP nemajú veľa možností to ovplyvniť. Avizovali však, že nech vláda nominuje kohokoľvek, čakajú ho v Európskom parlamente náročné vypočúvania. V Európskom informačnom centre v nedeľu večer zástupcovia Kancelárie EP na Slovensku, ale aj Zastúpenia Európskej komisie sledujú výsledky volieb do EP. Oficiálne výsledky zverejní Štatistický úrad SR v nedeľu o 23:00. Zobraziť fotogalériu k článku:
Voľby do Európskeho parlamentu (eurovoľby) 2019 na Slovensku

VIAC O TÉME: VOĽBY DO EURÓPSKEHO PARLAMENTU (EUROVOĽBY) 2019Viac k témam: KDH Kresťanskodemokratické hnutie, Kotleba - Ľudová strana Naše Slovensko, Progresívne Slovensko, SaS Sloboda a Solidarita, SPOLU – občianska demokracia, Voľby do Európskeho parlamentu (eurovoľby) 2019
Zdroj: Webnoviny.sk - Ak bude v eurovoľbách 20-percentná účasť, bude to dobré. Zhodujú sa Bilčík, Lexmann a Jurzyca © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

BRUSEL 26. mája (WebNoviny.sk) - Účasť v tohtoročných voľbách do Európskeho parlamentu (EP) v 27 štátoch Európskej únie (EÚ) sa priblížila k 51 percentám. Informoval o tom hovorca EP Jaume Duch Guillot s tým, že toto číslo je najvyššie za 20 rokov a znamená obrat oproti doterajšiemu postupnému poklesu účasti. Údaje pritom nezahŕňajú Veľkú Britániu, ktorá by mala svoje čísla dodať v nedeľu večer. "Je to veľmi výrazný nárast účasti, vôbec prvý raz od prvých európskych volieb v roku 1979," skonštatoval Guillot. Štvordňové voľby do Európskeho parlamentu, v ktorých si voliči vyberajú 751 zástupcov v europarlamente, sa konajú od 23. do 26. mája. Svoje hlasy v nich mohlo odovzdať 426 miliónov oprávnených voličov z 28 štátov. Po odchode Veľkej Británie z EÚ, počet poslancov klesne na 705. Zobraziť fotogalériu k článku:
Voľby do Európskeho parlamentu (eurovoľby) 2019 na Slovensku

VIAC O TÉME: VOĽBY DO EURÓPSKEHO PARLAMENTU (EUROVOĽBY) 2019Viac k témam: Európska únia, Voľby do Európskeho parlamentu (eurovoľby) 2019
Zdroj: Webnoviny.sk - Účasť v eurovoľbách je najvyššia za 20 rokov, svoj hlas odovzdala viac ako polovica voličov v EÚ © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

BRUSEL 26. mája (WebNoviny.sk) - Stredopravý kandidát na predsedu Európskej komisie Manfred Weber sľubuje, že Európskej únii (EÚ) prinesie stabilitu a predpokladá, že Európsky parlament (EP) budú v nasledujúcich rokoch viesť proeurópske sily.

Eurovoľby zrejme oslabili politický stred

Kandidát Európskej ľudovej strany (EPP) sa v nedeľu v Berlíne vyjadril, že nedeľné eurovoľby zrejme oslabili politický stred. Najdôležitejšie však podľa neho je, aby to boli "sily, ktoré veria v túto Európu, ktoré chcú túto Európu viesť k dobrej budúcnosti, ktoré majú ambíciu pre túto Európu...spolupracovať". A tie podľa neho musia byť "jasne oddelené" od iných politických skupín, ktoré sú proti Európe na oboch stranách spektra - vpravo aj vľavo.

Dúfa v úspech európskych ľudovcov

Weber dúfa, že "najsilnejšou skupinou" v novom europarlamente bude práve EPP. "Sľúbili sme stabilitu a budeme ju garantovať aj v nadchádzajúcich rokoch," skonštatoval. Voľby do Európskeho parlamentu, v ktorých si voliči vyberajú 751 zástupcov v europarlamente, sa konajú od 23. do 26. mája. Po odchode Veľkej Británie z EÚ, počet poslancov klesne na 705. Prvé predbežné výsledky za celú úniu by mali byť dostupné okolo 23:15. Zobraziť fotogalériu k článku:
Voľby do Európskeho parlamentu (eurovoľby) 2019 na Slovensku

VIAC O TÉME: VOĽBY DO EURÓPSKEHO PARLAMENTU (EUROVOĽBY) 2019Viac k témam: Európska ľudová strana (EPP), Európsky parlament (EP), Voľby do Európskeho parlamentu (eurovoľby) 2019
Zdroj: Webnoviny.sk - Weber predpokladá, že Európsky parlament budú v nasledujúcich rokoch viesť proeurópske sily © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet
Podľa predstaviteľov hnutia Sme rodina – Boris Kollár boli eurovoľby pre slovenských voličov príliš vzdialené, o čom svedčí aj nízka volebná účasť. Uvádza sa to v stanovisku, ktoré agentúre SITA zaslalo tlačové oddelenie hnutia. „Rešpektujeme výsledky volieb a ďakujeme všetkým voličom, ktorí sa zúčastnili volieb a odovzdali v nich svoj hlas našim kandidátom na europoslancov." "Vážime si tento prejav podpory a dôvery a naše hnutie neprestane pracovať na realizácii svojho programu, ktorého nosným pilierom ostáva pomoc bežným ľuďom,“ konštatujú predstavitelia Sme rodina. Zobraziť fotogalériu k článku:
Voľby do Európskeho parlamentu (eurovoľby) 2019 na Slovensku

VIAC O TÉME: VOĽBY DO EURÓPSKEHO PARLAMENTU (EUROVOĽBY) 2019Viac k témam: Sme Rodina Boris Kollár, Voľby do Európskeho parlamentu (eurovoľby) 2019
Zdroj: Webnoviny.sk - Eurovoľby boli pre slovenských voličov príliš vzdialené, tvrdia predstavitelia hnutia Sme rodina © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

BRATISLAVA 25. mája (WebNoviny.sk) - Po marcových prezidentských voľbách sa v sobotu 25. mája na Slovensku opäť otvorili volebné miestnosti. Vo voľbách do Európskeho parlamentu (eurovoľbách) 2019 sa hlasovalo v 5951 volebných miestnostiach a svoje právo mohlo využiť približne 4,45 milióna voličov. Volebné miestnosti boli otvorené od 7.00 do 22.00. Žiadna z obcí nevyužila právo začať hlasovanie skôr. Prvé voľby do Európskeho parlamentu sa u nás konali v roku 2004 a následne každých päť rokov, teda v roku 2009 a 2014. Do europarlamentu pôjde 14 slovenských zástupcov, jeden z nich sa však ujme mandátu až po odchode Veľkej Británie z Európskej únie. Poslanci Európskeho parlamentu sa volia každých päť rokov. Európsky parlament je jediným priamo voleným medzinárodným zhromaždením na svete a jeho úlohou je zastupovať záujmy občanov EÚ na európskej úrovni.

Odhad výsledkov

Podľa predbežných a neoficiálnych výsledkov eurovolieb sa víťazom so ziskom 20,07 percenta hlasov stala koalícia Progresívne Slovensko - Spolu. Strana Smer-SD získala 15,69 percenta, Ľudová strana Naše Slovensko 12,04 percenta. Informácie zverejnila TV Markíza na facebookovej stránke relácie Na telo s Michalom Kovačičom. S 9,67 percenta hlasov voličov obsadilo Kresťanskodemokratické hnutie štvrté miesto v rebríčku. Strana Sloboda a Solidarita podľa neoficiálnych výsledkov získala 9,6 percenta. Hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti má podporu 5,24 percenta. Slovenská národná strana by mala mať 4,08 percenta hlasov. Podľa informácii relácie Na telo by toto mali byť výsledky po sčítaní všetkých hlasov. Oficiálne výsledky zverejní Štatistický úrad SR v nedeľu o 23:00.

Kandidátky podalo 31 strán a hnutí

Svoje kandidátky do volieb pôvodne zaregistrovalo na Slovensku 31 strán a hnutí, ktoré do boja o 14 kresiel europoslancov vyslali 349 kandidátov a kandidátok. Podľa údajov ministerstva vnútra sa siedmi kandidáti vzdali kandidatúry a piatich kandidátov odvolali z kandidačnej listiny politické subjekty. Ak sa kandidát vzdal alebo bol odvolaný po zaregistrovaní kandidačnej listiny, zostávajú údaje o ňom na kandidačnej listine, ale pri prideľovaní mandátov sa na neho neprihliada. V pondelok odstúpenie z volieb oznámil predseda hnutia OĽaNO Igor Matovič.

Kto mohol voliť?

Voliť do europarlamentu na území Slovenska mohli občania SR, ktorí najneskôr v sobotu 25. mája 2019 dovŕšili 18 rokov a majú na Slovensku trvalý pobyt. Voliť tiež mohli občania SR, ktorí nemajú trvalý pobyt na Slovensku a ani v ďalšom členskom štáte EÚ, ak sa v sobotu zdržiavali na území Slovenska. Napokon voliť zástupcov Slovenska v europarlamente mohli aj občania iných členských štátov EÚ s trvalým pobytom v SR, ktorí najneskôr v sobotu 25. mája dosiahli 18 rokov. Museli však najneskôr 15. apríla požiadať obec, kde majú trvalý pobyt, aby ich zapísali do zoznamu voličov. Takýchto voličov bolo podľa údajov ministerstva vnútra 824. Voliť do Európskeho parlamentu sa dalo len v jednom členskom štáte Európskej únie. Volič, ktorý požiadal pre voľby do EP o zápis do zoznamu voličov v inom členskom štáte únie a zároveň požiadal o zápis do zoznamu voličov v Slovenskej republike, sa dopustil priestupku, za ktorý je pokuta 100 eur.

Online (minúta po minúte) - Eurovoľby 2019

  • priebeh volieb do Európskeho parlamentu a reakcie
18:23 ZO ZAHRANIČIA: Nemecké vládne strany v nedeľňajších voľbách do Európskeho parlamentu (EP) výrazne stratili, zatiaľ čo veľký nárast zaznamenali Zelení. Naznačujú to výsledky exit pollu, ktoré zverejnili po uzavretí volebných miestností. Kresťanskodemokratická únia a Kresťansko-sociálna únia Bavorska (CDU/CSU) kancelárky Angely Merkelovej získali podľa exit pollu televízie ARD 28% a Sociálni demokrati 15,5%, zatiaľ čo pred piatimi rokmi mali tieto strany 35,4% a 27,3%. Druhé miesto získali Zelení s 22 percentami, čo je dvojnásobok ich výsledku z roku 2014. Krajne pravicová Alternatíva pre Nemecko si získala podporu 10,5% voličov, čo je viac ako v posledných eurovoľbách, ale menej ako v parlamentných voľbách z roku 2017. 17:54 Najviac hlasov za hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) získal Peter Pollák. Uvádza sa to v stanovisku, ktoré agentúre SITA zaslal hovorca OĽaNO Matúš Bystriansky. „S výrazným náskokom získal najväčší počet krúžkov, čím dosiahol historický úspech a stáva sa tak prvým slovenským europoslancom rómskej národnosti,“ konštatuje OĽaNO. Pollák je podľa predstaviteľov hnutia veľmi cenným pozitívnym príkladom, najmä pre iné deti z osád. "Zvolenie Petra Polláka je dôkazom, že naši voliči majú odvahu postaviť sa čelom predsudkom a sme za to na nich patrične hrdí. Je to naša odpoveď slovenským náckom, ktorí opäť hovoria o menejcenných ľuďoch. Zvolením Petra Polláka Slovensko získalo šancu vymazať hanbu z úspechu fašistov,“ objasňujú predstavitelia hnutia. Podľa nich je Pollák uznávaný odborník, ktorý má rešpekt tak u Slovákov, ako aj u Rómov. „Uznávajú ho v Európe. Je dobrý človek a má reálnu šancu zmeniť osud detí v osadách. Veríme, že z jeho pôsobenia v Európskom parlamente (EP) nebudú mať prospech len slovenskí Rómovia, ale aj celé Slovensko,“ dodávajú predstavitelia OĽaNO. Pollák bol na poprednom mieste kandidačnej listiny OĽaNO. V jeho prospech sa neskôr vzdal kandidatúry aj predseda hnutia Igor Matovič.
17:22 ZO ZAHRANIČIA: V Španielsku, Francúzsku i Nemecku bude zrejme účasť v tohtoročných eurovoľbách vyššia ako v roku 2014. Popoludňajšie odhady o účasti v Španielsku hovoria o 35 percentách, zatiaľ čo v predchádzajúcich voľbách do Európskeho parlamentu (EP) sa na nich do rovnakého času zúčastnilo 24% voličov. V krajine sa pritom dnes konajú aj komunálne a niektoré regionálne voľby, vrátane volieb starostov Madridu a Barcelony, zatiaľ čo v roku 2014 boli eurovoľby samostatne. V Nemecku do 14:00, teda štyri hodiny pred uzavretím volebných miestností, svoj hlas odovzdalo 29% registrovaných voličov. V roku 2014 to bolo v rovnakom čase 26%. Uvedené číslo však nezahŕňa poštou odoslané hlasy. Vo Francúzsku do poludnia odvolilo 19% ľudí, v porovnaní so 16% spred piatich rokov. 16:50 Koalícia PS/SPOLU by mala získať štyri mandáty, druhý Smer-SD tri. Podľa neoficiálnych výsledkov TV Markíza, ktoré dnes odprezentoval Michal Kovačič v diskusnej relácii Na telo s Michalom Kovačičom, by tretia Kotlebova Ľudová strana Naše Slovensko získala dva mandáty, štvrté Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) taktiež dva mandáty, rovnaký počet mandátov by získala aj strana Sloboda a solidarita (SaS) na piatom mieste. Posledný mandát by v Európskom parlamente (EP) získalo hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO). V sobotňajších eurovoľbách sme volili 14 europoslancov, pričom štrnásty poslanec nastúpi až po brexite. 16:20Účasť v porovnaní s účasťou pred piatimi rokmi sa síce zvýšila, ale 80 percent voličov sa aj včera rozhodla neovplyvniť chod európskych dejín. Smerovanie EÚ však ovplyvnia aj oni. Svoj názor nevyjadrili a poskytli priestor aj tým, ktorí našu krajinu chcú vyviesť zo spoločenstva, vďaka ktorému sa aj na Slovensku žije lepšie, slobodnejšie a v mieri,“ uvádza sa v stanovisku Most-Híd k výsledkom eurovolieb.
16:05 Prípadný vstup poslancov strany Kotleba - Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS) do Európskeho parlamentu bude pre ĽSNS obrovský záväzok. "Sľubujeme, že Slovensko v Bruseli nikdy nesklameme," uviedla strana v reakcii na výsledky eurovolieb, ktorú agentúre SITA poskytol podpredseda ĽSNS Milan Uhrík. Strana sa poďakovala všetkým voličom, ktorí im dali v eurovoľbách hlas. Detailnejšie sa vyjadrí v pondelok po zverejnení oficiálnych výsledkov.
15:40 Sklamaná z výsledkov volieb nie je ani líderka kandidačnej listiny strany Sloboda a Solidarita (SaS) Lucia Ďuriš Nicholsonová. „Výsledky volieb nepovažujem za prehru. Hrali sme to na tri mandáty, no reálne zaznievalo, že keď to budú dva mandáty, tak budeme radi. Na slovenskej politickej scéne pribudli nové subjekty, s ktorými súťažíme o rovnakého voliča, preto podľa mňa nastal úbytok hlasov. Považujem to za pochopiteľné, no treba, aby SaS prešla určitou sebareflexiou,“ povedala v diskusnej relácii TV Markíza Na telo s Michalom Kovačičom. 15:23 Výsledky volieb do Európskeho parlamentu (EP) sú vyslovením nedôvery vládnej koalícii. V diskusnej relácii TV Markíza Na telo s Michalom Kovačičom to povedal líder kandidačnej listiny koalície Progresívne Slovensko/Spolu-občianska demokracia (PS/SPOLU) Michal Šimečka. „Ukazuje sa, že občanom SR záleží na budúcnosti Európskej únie (EÚ), čo je dobrá správa. Výsledky budeme analyzovať, viedli sme intenzívnu kampaň, takže veríme, že toto voliči ocenili. Na začiatku sme si stanovili cieľ mať dvojciferný výsledok, takže, keď sa to potvrdí, budeme veľmi spokojní,“ objasňuje Šimečka.
14:55 Podpredsedníčka strany Sloboda a Solidarita (SaS) Jana Kiššová nehodnotí dva mandáty strany ako úspech. „Budeme si to musieť zhodnotiť, zanalyzovať a povedať si, ako ďalej,“ uviedla v diskusnej relácií RTVS O 5 minút 12. Podľa nej je zvolenie poslancov ĽSNS do europarlamentu zdvihnutý ukazovák pre nás všetkých. „Viac ako desať rokov sa neriešia elementárne problémy ľudí. Potom hľadajú riešenia,“ dodala Kiššová. 14:32 Splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity a podpredseda strany Most-Híd Ábel Ravasz eurovoľby nehodnotí pozitívne. „Chceli sme obhájiť našu pozíciu v Európskom parlamente, a to sa nám nepodarilo,“ vysvetlil v diskusnej relácií RTVS O 5 minút 12. Podľa neho Most-Híd platí daň za vládnu koalíciu, pretože od začiatku mala svojich odporcov. 14:21 Poslanec NR SR za stranu Smer-SD Ľubomír Petrák v diskusnej relácií RTVS O 5 minút 12 uviedol, že výsledok eurovolieb nemôžu v strane Smer hodnotiť ako víťazstvo. „Čísla hovoria jasnou rečou. Strana sa nenachádza v jednoduchej politickej situácii. Eurovoľby neboli o hodnotách, ktoré predstavuje EÚ. Boli o mediálno-emociálnej vlne, na ktorej sa vezú jednotlivé politické strany. Napríklad pri koalícii Progresívne Slovensko-Spolu doznieva, že ich kandidátka sa stala prezidentkou,“ dodal člen predsedníctva Smeru s tým, že v strane sa zamyslia, ako ďalej. 14:11 Eurovoľby sú odrazom domácej politickej situácie, nie európskej. V diskusnej relácií RTVS O 5 minút 12 to uviedol nezaradený poslanec NR SR a predseda mimoparlamentnej strany Spolu Miroslav Beblavý s tým, že ľudia chcú zmenu. „Podarilo sa nám ľudí zmobilizovať. Naším cieľom bolo 100-tisíc hlasov, vyzerá to takmer na dvojnásobok. Boli sme jednoznačne proeurópskou silou,“ dodal Beblavý. Podľa neho Slovensko potrebuje skutočnú zmenu. Keby skončili parlamentné voľby tak ako eurovoľby, vie si predstaviť vytvorenie koalície so stranami KDH a SaS. 13:58 Zvolená prezidentka Zuzana Čaputová je hrdá na Slovensko a ďakuje občanom, že prišli voliť. Uviedla to na svojom facebookovom profile.
13:34Pár dní oddýchneme a smerujeme do parlamentného zápasu. A budeme zápasiť húževnato, vytrvalo,“ uviedol Alojz Hlina na margo neoficiálnych výsledkov eurovolieb.
13:13 Zatiaľ nie je jasné, ktorý politický subjekt koľko mandátov obsadí v Európskom parlamente (EP). Treba počkať na oficiálne výsledky Štatistického úradu SR. Pre agentúru SITA to uviedol sociológ z prieskumnej agentúry AKO Václav Hřích, ktorý reagoval na rozdielne predbežné neoficiálne výsledky. „O paralelné sčítania sa snažia jednotlivé politické subjekty, ktoré mali svojich zástupcov vo volebných komisiách. Nie každý mal zástupcu úplne všade. Preto sa tie čísla môžu meniť a bude kľúčové počkať na oficiálny výsledok. To, čo sa tam môže zmeniť, je pozícia hnutia OĽaNO, ktoré je tesne nad potrebným kvórom päť percent. Jedna z vecí, ktoré odhalia až finálne zrátanie a počet jednotlivých hlasov, je potrebný pri modely výpočtu mandátov,“ povedal Hřích s tým, že keď je niekto blízko piatich percent pri istej matematickej konštelácii nie je úplne isté, či bude mať mandát. „Bude dôležité počkať na oficiálne výsledky. Každý hlas je dôležitý,“ dodal. Rovnako sa ukáže aj pozícia SMK, ako aj to, či bude SaS tá, teraz obsadí jeden mandát v EP a po brexite ďalší. Pre KDH sú tieto voľby podľa Hřícha potvrdením toho, že sa vracajú do politiky, Most-Híd by mal zas pracovať na tom, aby svoju pozíciu na politickej scéne zastabilizoval. 13:05 Premiéra Petra Pellegriniho teší, že dôveru dostali predovšetkým proeurópske sily.
12:49 Predseda Ľudovej strany Naše Slovensko (ĽSNS) Marian Kotleba podľa Slovenskej národnej strany (SNS) ublíži národnej politike. Výsledky volieb však SNS rešpektuje.
12:44 Líderka kandidátky strany Smer-SD Monika Beňová ocenila, že prišlo voliť „až“ 20 percent ľudí, čo je oproti minulým voľbám nárast o sedem percentuálnych bodov. 12:32 Už vo štvrtých voľbách po sebe - župné, komunálne, prezidentské a teraz eurovoľby, sa ukazuje, že ľudia si želajú zmenu. Píše to prezident Andrej Kiska na facebooku s tým, že predbežné výsledky tomu nasvedčujú.
12:05 Voličská účasť vo voľbách do Európskeho parlamentu je stále nízka, tvrdí analytik Ján Baránek.
11:56 Neoficiálne čísla naznačujú, že mobilizácia vo veľkých mestách, predovšetkým v Bratislave, odsunula stranu Smer-SD na druhú priečku v celkových číslach. Pre Smer to znamená dôvod na zamyslenie, ako viac odkomunikovať program strany v mestách a zároveň viac mobilizovať voličov na vidieku, aby o osude krajiny nerozhodovalo iba hlavné mesto. Píše to strana na svojom facebooku. „Teší nás, že drvivú väčšinu hlasov dostali strany, ktoré chápu, že Európska únia je najlepšou alternatívou pre Slovensko a zárukou pokoja a prosperity pre slovenských občanov. Podľa našich predbežných analýz získala strana Smer-SD viac hlasov ako v predchádzajúcich voľbách do Európskeho parlamentu," dodávajú.
11:25 Voličská účasť podľa Martina Slosiarika z agentúry Focus znamená, že nás zaujímajú aj veci, ktoré sa týkajú EÚ.
11:05 Strana Sloboda a Solidarita (SaS) ďakuje všetkým voličom, ktorí išli voliť, zvlášť tým, ktorí podporili SaS. „Náš realistický odhad hovoril, že získame dva mandáty, čo sa aj stalo. Ale sme ďaleko od toho povedať, že toto je úspech. Výsledky si musíme zanalyzovať v prvom rade v strane a zariadiť sa podľa toho,“ píše opozičná strana vo svojom stanovisku, ktoré agentúre SITA zaslal hovorca Róbert Buček. Poslanec NR SR za SaS Ľubomír Galko na Facebooku zagratuloval podľa neoficiálnych výsledkov víťazovi volieb koalícii PS/Spolu. „Som rád, že celkovo vyhralo proeurópske Slovensko,“ dodal. Galko z medzivýsledkov, ktoré videl z niektorých okrskov, odhaduje, že do Európskeho parlamentu z SaS pôjde Lucia Nicholsonová a Eugen Jurzyca. 10:44 Kotlebova ĽSNS dosiahla dobrý výsledok pre seba, nie však pre našu krajinu, tvrdí politológ Grigorij Mesežnikov 10:22 Koalícia Progresívne Slovensko - Spolu podľa predbežných a neoficiálnych výsledkov eurovolieb získala 20,07 percenta hlasov voličov. Strana Smer-SD získala 15,69 percenta, Ľudová strana Naše Slovensko 12,04 percenta. Informácie zverejnila TV Markíza na facebookovej stránke relácie Na telo s Michalom Kovačičom. S 9,67 percenta hlasov voličov obsadilo Kresťanskodemokratické hnutie štvrté miesto v rebríčku. Strana Sloboda a Solidarita podľa neoficiálnych výsledkov získala 9,6 percenta. Hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti má podporu 5,24 percenta. Slovenská národná strana by mala mať 4,08 percenta hlasov. Podľa informácii relácie Na telo by toto mali byť výsledky po sčítaní všetkých hlasov. Oficiálne výsledky budú známe dnes po 23:00. 9:25 Voľby do Európskeho parlamentu by podľa predbežných výsledkov vyhrala koalícia Progresívne Slovensko (PS) - Spolu. Odhaduje sa, že ich zisk by mohol byť zhruba 20 percent. Druhý Smer by mal podľa neoficiálnych predbežných výsledkov získať okolo 15 percent. Zisk strany Kotleba - Ľudová strana Naše Slovensko sa odhaduje 12 percent. 9:00 Vítame vás pri online textovom prenose (minúta po minúte), v ktorom vám prinesieme reakcie na sobotňajšie eurovoľby.

Textový online prenos (minúte po minúte) z priebehu volieb do Európskeho parlamentu sme ukončili, ale v nedeľu od rána vám prinesieme reakcie a večer o 23:00 aj oficiálne výsledky. Ďakujeme vám za pozornosť.

22:00 Štvrté eurovoľby na Slovensku sa skončili. O desiatej večer sa zavreli všetky volebné miestnosti na Slovensku. Priebežné výsledky týchto volieb Štatistický úrad SR nezverejňuje, pretože ešte v nedeľu sa hlasuje v niektorých štátoch Európskej únie. Oficiálne výsledky budú zverejnené v nedeľu o 23:00 po skončení hlasovania vo všetkých krajinách. 21:00 Do zatvorenia volebných miestností zostáva hodina. 19:44 Ukončenie hlasovania sa na Slovensku očakáva o 22:00, pričom podľa predsedu Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán Eduarda Bárányho by výsledky mali byť spracované už v priebehu noci. Oficiálne vyhlásenie výsledkov je však naplánované až na nedeľu o 23:00. „V niektorých členských štátoch Európskej únie sa budú až vtedy zatvárať volebné miestnosti,“ pripomenul s tým, že aj informácie o účasti vo voľbách sú súčasťou výsledkov. 19:22 Sobotňajšie voľby je možné charakterizovať ako „pokojné, korektné a nudné“. Pre médiá to skonštatoval predseda Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán Eduard Bárány. Komisia sa pritom podľa neho kontinuálne zaoberá obdržanými podnetmi, napríklad v oblasti kampane a moratória. „Predovšetkým v prostredí internetu sa vyskytlo viacero skutočností, tie si však netrúfam tejto chvíli hodnotiť,“ povedal s tým, že komisia sa momentálne zameriava na zaistenie dôkazov. „Posudzovanie si nechávame na neskoršie,“ povedal Bárány.
Zobraziť fotogalériu k článku:
Voľby do Európskeho parlamentu (eurovoľby) 2019 na Slovensku
18:30 V niektorých okrskoch v centre Trnavy päť hodín pred zatvorením volebných miestností prekročila volebná účasť dvadsať percent. V trnavskom volebnom okrsku číslo štyri si účasť pochvaľovali, podľa predsedníčky volebnej komisie Petry Majerníkovej tam o 17:00 už odvolilo približne 25 percent z oprávnených voličov. Do volebnej miestnosti chodili od rána priebežne, pokojnejší čas bol len okolo obeda. Majerníková postrehla, že rovnako ako starší voliči chodili aj mladí. Ešte viac mladých očakávajú vo večerných hodinách, kedy bude v centre mesta festival Lovely Experience. Kto prišiel voliť do tejto volebnej mietsnosti, ktorá sa nachádza v historickej budove centra volného času Kalokagatia, dočkal sa aj bonusu v podobe výstavy kaktusov a sukulnetov, ktorá sa konala na nádvorí. Vo volebnom okrsku číslo 1, ktorý má volebnú miestnosť na trnavskej radnici, mali v podvečer dvadsaťpercentnú účasť voličov. Aj keď na radnici bolo počas dňa jedenásť sobášov, mladomanželov sa podľa zapisovateľky volebnej komisie Anny Tamajkovej vo volebnej miestnosti nedočkali. V okrsku s volebnou miestnosťou na Trhovej ulici boli v zoznamoch zapísaní všetci ľudia bez trvalého pobytu. Podľa člena volebnej komisie Ladislava Machoviča prišli niektorí z nich voliť, ale nebolo ich veľa. Práve z tohto dôvodu tu volebnú účasť v podvečer odhadol len asi na desať percent. 17:46 Európsky parlament vlastní 29 budov. Najviac, 18 budov, je v Bruseli. Šesť budov je v Luxemburgu a v Štrasburgu ich je päť.
17:18 V troch zo štyroch volebných okrskoch umiestnených v najväčšej základnej škole na Spojovej ulici na sídlisku Fončorda v Banskej Bystrici dosahuje volebná účasť viac ako 20 percent. Vo volebnom okrsku 57 to podľa predsedníčky volebnej komisie Ľubice Kleniarovej bolo o 16:00 takmer 28 percent. „Voliť ale chodí málo mladých ľudí a tradične chodia najmä starší," dodala. Vo volebnom okrsku 58 mali presne zrátanú účasť voličov, ktorá bola podľa podpredsedníčky okrskovej volebnej komisie Denisy Štestkovej 22,55 percenta, pričom časť občanov prišla voliť aj s voličskými preukazmi. V niektorých okrskoch je v okrese Banská Bystrica vyššia účasť a v niektorých slabá. „Máme však informácie, že na Donovaloch a v ďalších turistických oblastiach je účasť vyššia, lebo tam volí viac ľudí s voličskými preukazmi," uviedla pre agentúru SITA zapisovateľka okresnej volebnej komisie Dagmar Albertová s tým, že ich z týchto okrskových volebných komisií aj vopred žiadali o väčšie množstvo volebných lístkov. Ako ďalej dodala, incidenty počas volieb im doteraz neboli hlásené, čo potvrdila v rámci celého Banskobystrického kraja aj krajská policajná hovorkyňa Petra Kováčiková. 17:01 Ak máte otázku k sobotňajším voľbám, tak až do uzavretia volebných miestností funguje pre občanov infolinka.
16:25 Aj v okresoch Prešov a Sabinov je priebeh volieb zatiaľ pokojný. Obvodná volebná komisia v Prešove, pod ktorú oba okresy spadajú, nezaznamenala do 15:30 žiadny podnet z volebných komisií. Ako agentúru SITA informoval jej zapisovateľ Ján Kmec, členovia komisie navštívili aj niekoľko volebných miestností, no nezaznamenali žiadny problém. „Ľudia chodia voliť priebežne, ale doterajšiu volebnú účasť je iba ťažké odhadnúť. Ľudia môžu voliť až do 22. hodiny,“ uviedol pre agentúru SITA Kmec. Priebeh volieb bol pokojný aj vo volebnej miestnosti v obci Ľutina (okres Sabinov), kde je zapísaných 383 voličov. Do 14. hodiny ich odvolilo zhruba 30, dvaja pritom využili voličský preukaz. 16:05 V okrese Nitra sú voľby zatiaľ bez problémov a účasť dosahuje zatiaľ necelých desať percent. Ako informoval agentúru SITA podpredseda okresnej volebnej komisie Juraj Buzinkai, ľudia chodili vo väčšom počte voliť ráno, potom nastal útlm. Nárast počtu voličov očakávajú znova až večer. „Teraz je také hluché obdobie, čo je spôsobené zrejme tým, že je pekné počasie, ľudia pracujú vonku v záhradách a potom si večer odvolia. Je však aj skupina ľudí, hlavne z väčších miest, ako je Nitra, ktorí sa vyberú na výlet niekde ďalej mimo mesta a jednoducho neodvolia,“ myslí si Buzinkai. Účasť môžu podľa neho ovplyvniť aj hokejové majstrovstvá, ktoré zlákajú fanúšikov k televíznym obrazovkám. Volebná účasť bude nízka, no mohla by byť o niečo vyššia ako v eurovoľbách v roku 2014, domnieva sa Buzinkai. „Agitácia tu bola dosť masívna, tak hádam to niečo urobí, ale nejaké vysoké číslo to určite nebude,“ odhaduje. V roku 2014 dosiahla volebná účasť vo volebnom obvode Nitra 12,27 percenta. 15:42 Predseda vlády SR Peter Pellegrini odovzdal svoj hlas v Banskej Bystrici na Základnej škole Jána Bakossa. „Želal by som si, keby sme tentokrát neboli prekvapení v tom zlom zmysle slova a dúfam, že nebudeme mať na Slovensku najnižšiu volebnú účasť. Zdá sa, podľa toho, čo mi povedali členovia volebnej komisie, že sú milo prekvapení z toho, že ľudia chodia voliť,“ uviedol po vhodení hlasu do volebnej urny premiér.
14:51  Bohatú volebnú sobotu zažili v obci Ľutina v okrese Sabinov. V obci so zhruba 500 obyvateľmi sa konalo modlitbové stretnutie a obec navštívilo aj 150 svadobných hostí. Snúbenci si ešte pred obradom stihli odbehnúť aj k volebným urnám. Voľby pritom absolvovali netradične v svadobných šatách.
14:15 Volebná účasť v Starom Smokovci vo Vysokých Tatrách bude podľa všetkého v týchto eurovoľbách vyššia než v roku 2014, keď bola približne dvojpercentná. Myslí si to predseda volebnej okrskovej komisie č. 3 Róbert Jurečka, podľa ktorého dnes asi do 13:00 prišlo do miestnosti na mestskom úrade odvoliť približne 160 ľudí, väčšinou na voličské preukazy. „Viac bolo tých cezpoľných, čakáme, že domáci prídu skôr poobede či podvečer,“ povedal pre agentúru SITA. Vo voličskom zozname tam majú zapísaných 650 oprávnených voličov, vydali okolo stovky volebných preukazov. Viacerí turisti využili príjemné slnečné počasie a zavítali do Tatier. Dopoludnia veľa z nich prišlo odvoliť na Mestský úrad v Starom Smokovci. „Už teraz si všímam, že volebná účasť bude pri týchto voľbách vyššia ako bola pred piatimi rokmi,“ zhodnotil Jurečka, ktorý bol pri posledných voľbách do Európskeho parlamentu podpredsedom komisie v danom okrsku. Neskôr popoludní sa ešte členovia komisie vyberú s prenosnou urnou za piatimi Tatrancami, ktorí požiadali o možnosť voľby takýmto spôsobom. 13:44 Podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič je zvedavý na volebnú účasť.
13:15 Voľby sú naďalej pokojné. Pre médiá to uviedla riaditeľka odboru volieb ministerstva vnútra Eva Chmelová s tým, že Štátna komisia pre voľby a kontrolu financovania politických strán sa zaoberá prevažne podnetmi z oblasti porušenia pravidiel volebnej kampane a moratória. „Evidujeme jedno podanie na narušenie poriadku vo volebnej miestnosti,“ povedala Chmelová. Dodala, že komisia zatiaľ nezaznamenala sťažnosti na fungovanie okrskových volebných komisií.
12:20 Prvým voličom vo volebnom okrsku číslo šesť v Centre voľného času Domino v centre Nitry bol bezdomovec. Do volebnej miestnosti prišiel asi dve minúty po siedmej. „V našom okrsku sú zapísaní všetci bezdomovci v meste Nitra, je ich okolo 1 000, zatiaľ volili iba dvaja. Ak by sa vyskytla situácia, že bezdomovec príde do volebnej miestnosti v inom okrsku, tak ľudia z volebných komisií sú inštruovaní, aby ich posielali k nám do Domina,“ povedal pre agentúru SITA zapisovateľ volebnej komisie Tomáš Holúbek. Aj bezdomovci sa musia pred volebným aktom preukázať občianskym preukazom. „Ako adresu v nich majú uvedené len mesto Nitra,“ priblížil Holúbek. Volebná účasť v dvoch okrskoch, ktoré sa nachádzajú v Domine, je zatiaľ slabá, v oboch dokopy sa pohybuje okolo troch percent. Výsledok znižuje vysoký počet zapísaných bezdomovcov, ktorí záujem o eurovoľby veľmi nejavia. V okrsku číslo šesť majú celkovo zapísaných 2 527 voličov, z ktorých prišlo doteraz voliť zhruba 60 ľudí. V okrsku číslo sedem majú 431 voličov, z ktorých zatiaľ odvolilo 40. Volebná komisia navštívila s prenosnou urnou aj Fakultnú nemocnicu v Nitre, kde svoje volebné právo využilo päť ľudí. 11:37 Predseda Národnej rady Slovenskej republiky Andrej Danko už odvolil. Urobil tak mimo svojho bydliska na voličský preukaz. Pri tejto príležitosti vyzýva Slovákov, aby išli voliť. “Nedovoľme, aby malo Slovensko opäť najnižšiu účasť. Voľme srdcom ľudí, ktorí nebudú leniví v Bruseli pracovať pre Slovensko. Sme malý národ vzhľadom na počet obyvateľov, ale veľký srdcom a pracovitosťou. Máme čo Európskej únii ponúknuť,” dodal Andrej Danko. Agentúru SITA o tom informoval hovorca kancelárie NR SR Tomáš Kostelník. 11:16 V roku 2004 v eurovoľbách na Slovensku hlasovalo 16,96 percenta voličov, v roku 2009 to bolo 19,63 percenta a v roku 2014 len 13,05 percenta oprávnených voličov, čo bola doteraz aj historicky najnižšia účasť v rámci celej Únie. 10:53 Ľudia presvedčení o tom, že Európska únia je výborným projektom, by podľa prezidenta Andreja Kisku mali ísť voliť.
10:25 Priebeh volieb je zatiaľ pokojný. Skonštatoval to predseda Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán Eduard Bárány. Komisia podľa neho priebežne spracováva podnety. Tie sa týkajú údajného porušenia volebného moratória. Podľa Bárányho komisia zabezpečuje dôkazy. Dodal, že niektoré podnety sa tiež týkajú napríklad organizačného zabezpečenia volieb. 10:01 Svoj hlas už odovzdala aj budúca prezidentka Zuzana Čaputová.
9:56 O našich zástupcoch v Európskom parlamente môže rozhodnúť približne 280-tisíc prvovoličov, ktorí v predošlých eurovoľbách ešte voliť nemohli. „Inak povedané sú to tí, ktorí už dosiahli vek 18 rokov, ale súčasne neprekročili ešte vek 22 rokov," vysvetlila pre agentúru SITA hovorkyňa Štatistického úradu SR Jana Morháčová. Eurovoľby sú úplne prvé pre približne 7 500 mladých ľudí. V tomto prípade ide o tých, ktorí mali osemnáste narodeniny v apríli alebo v máji.
9:32 Tohtoročné voľby v Európskej únii (EÚ) sú mimoriadne citlivé, pretože mnohí odborníci predpokladajú, že na sile získajú nacionalisti a extrémna pravica, ktorí plánujú využiť svoju prítomnosť v europarlamente, aby moc z rúk únie vrátili národným vládam. Umiernené strany, naopak, chcú upevniť väzby medzi krajinami. 9:11 Voľby do Európskeho parlamentu (EP) v sobotu pokračujú okrem Slovenska aj na Malte, v Lotyšsku a druhým dňom aj v Českej republike. Vo štvrtok už svoje hlasy odovzdali voliči v Holandsku a Veľkej Británii, v piatok volili v Írsku a začali v Česku. V drvivej väčšine krajín sa eurovoľby uskutočnia v nedeľu. Voľby do EP, v ktorých si voliči vyberajú 751 zástupcov v EP, sa konajú od 23. do 26. mája. Po odchode Veľkej Británie z EÚ, počet poslancov klesne na 705. 8:44 Prvé priame voľby do Európskeho parlamentu sa konali pred 40 rokmi. Slováci v eurovoľbách prvýkrát hlasovali v roku 2004 po vstupe krajiny do Európskej únie.
8:15 Podľa údajov ministerstva vnútra sa siedmi kandidáti vzdali kandidatúry a piatich kandidátov odvolali z kandidačnej listiny politické subjekty. Ak sa kandidát vzdal alebo bol odvolaný po zaregistrovaní kandidačnej listiny, zostávajú údaje o ňom na kandidačnej listine, ale pri prideľovaní mandátov sa na neho neprihliada. 7:59 Poslanci Európskeho parlamentu sa volia každých päť rokov. Európsky parlament je jediným priamo voleným medzinárodným zhromaždením na svete a jeho úlohou je zastupovať záujmy občanov EÚ na európskej úrovni. 7:38 Voliči v eurovoľbách vyberajú kandidačné listiny. Na jednej vybranej kandidačnej listine môžu, a nemusia, označiť toho, koho chcú za europoslanca. Prednostné hlasy môžu byť najviac dva a tradične sa značia zakrúžkovaním poradového čísla pred menom kandidáta. >>> AKO HLASOVAŤ V EUROVOĽBÁCH <<<
7:29 Slovensko si volí 14 zástupcov do europarlamentu, jeden z nich sa však ujme mandátu až po odchode Veľkej Británie z Európskej únie. 7:14 Rozhodovať o poslancoch Európskeho parlamentu sa dnes u nás dá do 22:00 v 5 951 volebných miestnostiach. Ako agentúru SITA informovali z tlačového odboru ministerstva vnútra, všetky volebné miestnosti sa otvorili o 07:00. Žiadna z obcí tak nevyužila právo začať hlasovanie skôr. 7:00 Na Slovensku sa otvorili volebné miestnosti.

Viac o téme: Voľby do Európskeho parlamentu (eurovoľby) 2019.Viac k témam: Voľby do Európskeho parlamentu (eurovoľby) 2019
Zdroj: Webnoviny.sk - Eurovoľby 2019 (online): Odhady hovoria o víťazstve koalície Progresívne Slovensko – Spolu, do Bruselu idú aj kotlebovci © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

BRATISLAVA 26. mája (WebNoviny.sk) - Slovenskí motoristi sa musia pripraviť na stále drahšie tankovanie. Analytička Poštovej banky Lucia Dovalová predpokladá na našich čerpacích staniciach ďalšie mierne zdražovanie pohonných látok. "Vzhľadom na minulotýždňový vývoj na svetových komoditných trhoch, keď cena ropy vzrástla o 2,3 % nad 72 dolárovú hranicu v závere uplynulého týždňa, môžeme očakávať v blízkom období na našich pumpách mierny rast,“ uviedla pre agentúru SITA Dovalová.

Od začiatku roka ceny na pumpách rástli

Svetielko nádeje pre slovenských motoristov pre lacnejšie pohonné látky zasvietilo začiatkom mája, kedy sa po takmer troch mesiacoch zastavil rast cien najpredávanejšieho 95-oktánového benzínu na hodnote 1,389 eur za liter. Počas ďalších májových dní však cena kolísala, aby minulý týždeň dosiahla priemernú úroveň 1,405 eur za liter. "Od začiatku tohto roka ceny na našich pumpách rástli a najčastejšie tankovaný 95-oktánový benzín je drahší o 14 %,“ dodala Dovalová. Motorová nafta od začiatku roka zdražela o 8,3 %. Rast cien pohonných látok nadväzuje na vývoj cien na ropnom trhu. Na ropný trh v súčasnosti podľa Dovalovej vplývajú najmä výpadky iránskej produkcie, výpadok dodávok ropy z Venezuely, nestabilná situácia v Líbyi, znečistené ruské dodávky ropy a útoky na ropné stanice v Saudskej Arábii, ktoré znižujú ponuku na ropnom trhu. "Vo všeobecnosti smerom nahor tlačí ropu hlavne rozhodnutie kartelu OPEC o obmedzovaní svojej produkcie. O tom, či kartel OPEC a Rusko predĺžia svoje obmedzovanie produkcie, budú rozhodovať v júni. Saudská Arábia a Rusko dali najavo, že dohoda o zvýšení produkcie na tomto zasadnutí nie je stopercentná, aj napriek nižšej ponuke čierneho zlata na trhu,“ doplnila.

Vyostrenie obchodného konfliktu

Ropa na svetových trhoch však podľa analytičky mohla byť ešte drahšia. Výraznejším ziskom ropy však počas minulého týždňa bránilo vyostrenie obchodného konfliktu medzi USA a Čínou. "Zvýšenie amerických ciel z 10 % na 25 % na čínske dovážané výrobky v hodnote 200 miliárd amerických dolárov sú už v platnosti, no vo vzduchu visia ešte clá na ďalšie čínske produkty, prípadne odvetné čínske clá. Okrem toho americká strana plánuje zaviesť sankcie proti čínskemu technologickému gigantu Huawei, čo znamená, že obchodný spor skôr eskaluje, ako smeruje k dohode,“ uzavrela Dovalová s tým, že od obchodných rokovaní USA a Číny sa bude ďalej odvíjať vývoj nielen na ropnom trhu.

Zvýšili sa aj ceny motorovej nafty

Ako informoval v piatok Štatistický úrad SR, ceny 95-oktánového benzínu vzrástli minulý týždeň oproti predchádzajúcemu týždňu o 0,07 % a ceny 98-oktánového benzínu o 0,06 %. Zvýšili sa aj ceny motorovej nafty a LPG, a to zhodne o 0,16 %. Ceny CNG zostali nezmenené. Motoristi tak mohli v dvadsiatom týždni tohto roka natankovať na čerpacích staniciach na Slovensku najpredávanejší 95-oktánový benzín v priemere za 1,405 eura za liter, 98-oktánový benzín stál 1,609 eura za liter. Motorovú naftu si mohli motoristi v priemere kúpiť za 1,274 eura za liter. Priemerná cena LPG bola 0,611 eura za liter a CNG si mohli motoristi zadovážiť za 1,198 eura za kilogram.

Viac k témam: benzín, cena benzínu, cena nafty, Čína, Spojené štáty americké
Zdroj: Webnoviny.sk - Slovenskí motoristi sa musia pripraviť na drahšie tankovanie, rast cien benzínu bude pokračovať © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Ekonomika
Harabinovu politickú stranu by volilo 19,7 percenta voličov. Vyplýva to z prieskumu, ktorého výsledky v nedeľu prezentoval Michal Kovačič v diskusnej relácii Na telo s Michalom Kovačičom. Z prieskumu ďalej vyplýva, že päť percent voličov by nevedelo, či by svoj hlas tejto politickej strane odovzdalo, pričom 75,3 percenta voličov by Harabinovu politickú stranu nevolilo. Z etablovaných politických strán by túto politickú stranu volili najviac voliči Kotlebovej Ľudovej strany Naše Slovensko (35,8 percenta) a Slovenskej národnej strany (SNS) 27,3 percenta. Najmenej podporovateľov by mala Harabinova politická strana medzi voličmi strany Sloboda a Solidarita (SaS), konkrétne 4,9 percenta. Prieskum realizovala agentúra Focus pre TV Markíza v dňoch 16. 5. až 23. 5. na vzorke 1 020 respondentov.

Viac k témam: Kotleba - Ľudová strana Naše Slovensko, Sloboda a Solidarita (SaS), SNS Slovenská národná strana
Zdroj: Webnoviny.sk - Koľko percent by vo voľbách získala Harabinova strana? Najviac podporovateľov má medzi voličmi Kotlebu a SNS © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

  • aktualizované 26. mája 17:20
BRATISLAVA 26. mája (WebNoviny.sk) - Podľa strany Most-Híd sa 80 percent voličov rozhodlo neovplyvniť chod európskych dejín. Uvádza sa to na facebookovom profile strany. „Účasť v porovnaní s účasťou pred piatimi rokmi sa síce zvýšila, ale 80 percent voličov sa aj včera rozhodla neovplyvniť chod európskych dejín. Smerovanie EÚ však ovplyvnia aj oni. Svoj názor nevyjadrili a poskytli priestor aj tým, ktorí našu krajinu chcú vyviesť zo spoločenstva, vďaka ktorému sa aj na Slovensku žije lepšie, slobodnejšie a v mieri,“ uvádza sa v stanovisku Most-Híd. Strana sa považuje za proeurópsku a zdôrazňuje, že jej europoslanec József Nagy v predchádzajúcom volebnom období dosiahol vynikajúce výsledky. Rozhodnutie voličov rešpektujú a ďakujú za všetky hlasy. „Pokračujeme na domácej pôde. V prospech Slovenska a EÚ,“ dodávajú predstavitelia strany. Na svojom facebookovom profile sa k neoficiálnym výsledkom volieb vyjadril aj predseda Most-Híd Béla Bugár. Poďakoval všetkým občanom, ktorí včera pristúpili k volebným urnám a zagratuloval tým, ktorí uspeli. „Dúfam, že Európa nedá predstaviteľom krajnej pravice toľko mandátov, aby mohli vytvoriť frakciu, ktorá by mala skutočnú politickú váhu. Mrzí ma, že Maďari žijúci na Slovensku prišli o svojich zástupcov v EP, že bývalý europoslanec za Most-Híd József Nagy nemôže pokračovať v začatej práci v oblasti ochrany menšinových práv. Je to škoda, lebo niektoré veci za nás nikto iný neurobí,“ objasňuje Bugár. Zobraziť fotogalériu k článku:
Voľby do Európskeho parlamentu (eurovoľby) 2019 na Slovensku

VIAC O TÉME: VOĽBY DO EURÓPSKEHO PARLAMENTU (EUROVOĽBY) 2019Viac k témam: Most-Híd, Voľby do Európskeho parlamentu (eurovoľby) 2019
Zdroj: Webnoviny.sk - Osemdesiat percent voličov sa rozhodlo neovplyvniť chod dejín, vyhlásil Most-Híd po eurovoľbách © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

BRATISLAVA 25. mája (WebNoviny.sk) - Po marcových prezidentských voľbách sa v sobotu 25. mája na Slovensku opäť otvorili volebné miestnosti. Vo voľbách do Európskeho parlamentu (eurovoľbách) 2019 sa hlasovalo v 5951 volebných miestnostiach a svoje právo mohlo využiť približne 4,45 milióna voličov. Volebné miestnosti boli otvorené od 7.00 do 22.00. Žiadna z obcí nevyužila právo začať hlasovanie skôr. Prvé voľby do Európskeho parlamentu sa u nás konali v roku 2004 a následne každých päť rokov, teda v roku 2009 a 2014. Do europarlamentu pôjde 14 slovenských zástupcov, jeden z nich sa však ujme mandátu až po odchode Veľkej Británie z Európskej únie. Poslanci Európskeho parlamentu sa volia každých päť rokov. Európsky parlament je jediným priamo voleným medzinárodným zhromaždením na svete a jeho úlohou je zastupovať záujmy občanov EÚ na európskej úrovni.

Odhad výsledkov

Podľa predbežných a neoficiálnych výsledkov eurovolieb sa víťazom so ziskom 20,07 percenta hlasov stala koalícia Progresívne Slovensko - Spolu. Strana Smer-SD získala 15,69 percenta, Ľudová strana Naše Slovensko 12,04 percenta. Informácie zverejnila TV Markíza na facebookovej stránke relácie Na telo s Michalom Kovačičom. S 9,67 percenta hlasov voličov obsadilo Kresťanskodemokratické hnutie štvrté miesto v rebríčku. Strana Sloboda a Solidarita podľa neoficiálnych výsledkov získala 9,6 percenta. Hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti má podporu 5,24 percenta. Slovenská národná strana by mala mať 4,08 percenta hlasov. Podľa informácii relácie Na telo by toto mali byť výsledky po sčítaní všetkých hlasov. Oficiálne výsledky zverejní Štatistický úrad SR v nedeľu o 23:00.

Kandidátky podalo 31 strán a hnutí

Svoje kandidátky do volieb pôvodne zaregistrovalo na Slovensku 31 strán a hnutí, ktoré do boja o 14 kresiel europoslancov vyslali 349 kandidátov a kandidátok. Podľa údajov ministerstva vnútra sa siedmi kandidáti vzdali kandidatúry a piatich kandidátov odvolali z kandidačnej listiny politické subjekty. Ak sa kandidát vzdal alebo bol odvolaný po zaregistrovaní kandidačnej listiny, zostávajú údaje o ňom na kandidačnej listine, ale pri prideľovaní mandátov sa na neho neprihliada. V pondelok odstúpenie z volieb oznámil predseda hnutia OĽaNO Igor Matovič.

Kto mohol voliť?

Voliť do europarlamentu na území Slovenska mohli občania SR, ktorí najneskôr v sobotu 25. mája 2019 dovŕšili 18 rokov a majú na Slovensku trvalý pobyt. Voliť tiež mohli občania SR, ktorí nemajú trvalý pobyt na Slovensku a ani v ďalšom členskom štáte EÚ, ak sa v sobotu zdržiavali na území Slovenska. Napokon voliť zástupcov Slovenska v europarlamente mohli aj občania iných členských štátov EÚ s trvalým pobytom v SR, ktorí najneskôr v sobotu 25. mája dosiahli 18 rokov. Museli však najneskôr 15. apríla požiadať obec, kde majú trvalý pobyt, aby ich zapísali do zoznamu voličov. Takýchto voličov bolo podľa údajov ministerstva vnútra 824. Voliť do Európskeho parlamentu sa dalo len v jednom členskom štáte Európskej únie. Volič, ktorý požiadal pre voľby do EP o zápis do zoznamu voličov v inom členskom štáte únie a zároveň požiadal o zápis do zoznamu voličov v Slovenskej republike, sa dopustil priestupku, za ktorý je pokuta 100 eur.

Online (minúta po minúte) - Eurovoľby 2019

  • priebeh volieb do Európskeho parlamentu a reakcie
17:54 Najviac hlasov za hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) získal Peter Pollák. Uvádza sa to v stanovisku, ktoré agentúre SITA zaslal hovorca OĽaNO Matúš Bystriansky. „S výrazným náskokom získal najväčší počet krúžkov, čím dosiahol historický úspech a stáva sa tak prvým slovenským europoslancom rómskej národnosti,“ konštatuje OĽaNO. Pollák je podľa predstaviteľov hnutia veľmi cenným pozitívnym príkladom, najmä pre iné deti z osád. "Zvolenie Petra Polláka je dôkazom, že naši voliči majú odvahu postaviť sa čelom predsudkom a sme za to na nich patrične hrdí. Je to naša odpoveď slovenským náckom, ktorí opäť hovoria o menejcenných ľuďoch. Zvolením Petra Polláka Slovensko získalo šancu vymazať hanbu z úspechu fašistov,“ objasňujú predstavitelia hnutia. Podľa nich je Pollák uznávaný odborník, ktorý má rešpekt tak u Slovákov, ako aj u Rómov. „Uznávajú ho v Európe. Je dobrý človek a má reálnu šancu zmeniť osud detí v osadách. Veríme, že z jeho pôsobenia v Európskom parlamente (EP) nebudú mať prospech len slovenskí Rómovia, ale aj celé Slovensko,“ dodávajú predstavitelia OĽaNO. Pollák bol na poprednom mieste kandidačnej listiny OĽaNO. V jeho prospech sa neskôr vzdal kandidatúry aj predseda hnutia Igor Matovič.
17:22 ZO ZAHRANIČIA: V Španielsku, Francúzsku i Nemecku bude zrejme účasť v tohtoročných eurovoľbách vyššia ako v roku 2014. Popoludňajšie odhady o účasti v Španielsku hovoria o 35 percentách, zatiaľ čo v predchádzajúcich voľbách do Európskeho parlamentu (EP) sa na nich do rovnakého času zúčastnilo 24% voličov. V krajine sa pritom dnes konajú aj komunálne a niektoré regionálne voľby, vrátane volieb starostov Madridu a Barcelony, zatiaľ čo v roku 2014 boli eurovoľby samostatne. V Nemecku do 14:00, teda štyri hodiny pred uzavretím volebných miestností, svoj hlas odovzdalo 29% registrovaných voličov. V roku 2014 to bolo v rovnakom čase 26%. Uvedené číslo však nezahŕňa poštou odoslané hlasy. Vo Francúzsku do poludnia odvolilo 19% ľudí, v porovnaní so 16% spred piatich rokov. 16:50 Koalícia PS/SPOLU by mala získať štyri mandáty, druhý Smer-SD tri. Podľa neoficiálnych výsledkov TV Markíza, ktoré dnes odprezentoval Michal Kovačič v diskusnej relácii Na telo s Michalom Kovačičom, by tretia Kotlebova Ľudová strana Naše Slovensko získala dva mandáty, štvrté Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) taktiež dva mandáty, rovnaký počet mandátov by získala aj strana Sloboda a solidarita (SaS) na piatom mieste. Posledný mandát by v Európskom parlamente (EP) získalo hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO). V sobotňajších eurovoľbách sme volili 14 europoslancov, pričom štrnásty poslanec nastúpi až po brexite. 16:20Účasť v porovnaní s účasťou pred piatimi rokmi sa síce zvýšila, ale 80 percent voličov sa aj včera rozhodla neovplyvniť chod európskych dejín. Smerovanie EÚ však ovplyvnia aj oni. Svoj názor nevyjadrili a poskytli priestor aj tým, ktorí našu krajinu chcú vyviesť zo spoločenstva, vďaka ktorému sa aj na Slovensku žije lepšie, slobodnejšie a v mieri,“ uvádza sa v stanovisku Most-Híd k výsledkom eurovolieb.
16:05 Prípadný vstup poslancov strany Kotleba - Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS) do Európskeho parlamentu bude pre ĽSNS obrovský záväzok. "Sľubujeme, že Slovensko v Bruseli nikdy nesklameme," uviedla strana v reakcii na výsledky eurovolieb, ktorú agentúre SITA poskytol podpredseda ĽSNS Milan Uhrík. Strana sa poďakovala všetkým voličom, ktorí im dali v eurovoľbách hlas. Detailnejšie sa vyjadrí v pondelok po zverejnení oficiálnych výsledkov.
15:40 Sklamaná z výsledkov volieb nie je ani líderka kandidačnej listiny strany Sloboda a Solidarita (SaS) Lucia Ďuriš Nicholsonová. „Výsledky volieb nepovažujem za prehru. Hrali sme to na tri mandáty, no reálne zaznievalo, že keď to budú dva mandáty, tak budeme radi. Na slovenskej politickej scéne pribudli nové subjekty, s ktorými súťažíme o rovnakého voliča, preto podľa mňa nastal úbytok hlasov. Považujem to za pochopiteľné, no treba, aby SaS prešla určitou sebareflexiou,“ povedala v diskusnej relácii TV Markíza Na telo s Michalom Kovačičom. 15:23 Výsledky volieb do Európskeho parlamentu (EP) sú vyslovením nedôvery vládnej koalícii. V diskusnej relácii TV Markíza Na telo s Michalom Kovačičom to povedal líder kandidačnej listiny koalície Progresívne Slovensko/Spolu-občianska demokracia (PS/SPOLU) Michal Šimečka. „Ukazuje sa, že občanom SR záleží na budúcnosti Európskej únie (EÚ), čo je dobrá správa. Výsledky budeme analyzovať, viedli sme intenzívnu kampaň, takže veríme, že toto voliči ocenili. Na začiatku sme si stanovili cieľ mať dvojciferný výsledok, takže, keď sa to potvrdí, budeme veľmi spokojní,“ objasňuje Šimečka.
14:55 Podpredsedníčka strany Sloboda a Solidarita (SaS) Jana Kiššová nehodnotí dva mandáty strany ako úspech. „Budeme si to musieť zhodnotiť, zanalyzovať a povedať si, ako ďalej,“ uviedla v diskusnej relácií RTVS O 5 minút 12. Podľa nej je zvolenie poslancov ĽSNS do europarlamentu zdvihnutý ukazovák pre nás všetkých. „Viac ako desať rokov sa neriešia elementárne problémy ľudí. Potom hľadajú riešenia,“ dodala Kiššová. 14:32 Splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity a podpredseda strany Most-Híd Ábel Ravasz eurovoľby nehodnotí pozitívne. „Chceli sme obhájiť našu pozíciu v Európskom parlamente, a to sa nám nepodarilo,“ vysvetlil v diskusnej relácií RTVS O 5 minút 12. Podľa neho Most-Híd platí daň za vládnu koalíciu, pretože od začiatku mala svojich odporcov. 14:21 Poslanec NR SR za stranu Smer-SD Ľubomír Petrák v diskusnej relácií RTVS O 5 minút 12 uviedol, že výsledok eurovolieb nemôžu v strane Smer hodnotiť ako víťazstvo. „Čísla hovoria jasnou rečou. Strana sa nenachádza v jednoduchej politickej situácii. Eurovoľby neboli o hodnotách, ktoré predstavuje EÚ. Boli o mediálno-emociálnej vlne, na ktorej sa vezú jednotlivé politické strany. Napríklad pri koalícii Progresívne Slovensko-Spolu doznieva, že ich kandidátka sa stala prezidentkou,“ dodal člen predsedníctva Smeru s tým, že v strane sa zamyslia, ako ďalej. 14:11 Eurovoľby sú odrazom domácej politickej situácie, nie európskej. V diskusnej relácií RTVS O 5 minút 12 to uviedol nezaradený poslanec NR SR a predseda mimoparlamentnej strany Spolu Miroslav Beblavý s tým, že ľudia chcú zmenu. „Podarilo sa nám ľudí zmobilizovať. Naším cieľom bolo 100-tisíc hlasov, vyzerá to takmer na dvojnásobok. Boli sme jednoznačne proeurópskou silou,“ dodal Beblavý. Podľa neho Slovensko potrebuje skutočnú zmenu. Keby skončili parlamentné voľby tak ako eurovoľby, vie si predstaviť vytvorenie koalície so stranami KDH a SaS. 13:58 Zvolená prezidentka Zuzana Čaputová je hrdá na Slovensko a ďakuje občanom, že prišli voliť. Uviedla to na svojom facebookovom profile.
13:34Pár dní oddýchneme a smerujeme do parlamentného zápasu. A budeme zápasiť húževnato, vytrvalo,“ uviedol Alojz Hlina na margo neoficiálnych výsledkov eurovolieb.
13:13 Zatiaľ nie je jasné, ktorý politický subjekt koľko mandátov obsadí v Európskom parlamente (EP). Treba počkať na oficiálne výsledky Štatistického úradu SR. Pre agentúru SITA to uviedol sociológ z prieskumnej agentúry AKO Václav Hřích, ktorý reagoval na rozdielne predbežné neoficiálne výsledky. „O paralelné sčítania sa snažia jednotlivé politické subjekty, ktoré mali svojich zástupcov vo volebných komisiách. Nie každý mal zástupcu úplne všade. Preto sa tie čísla môžu meniť a bude kľúčové počkať na oficiálny výsledok. To, čo sa tam môže zmeniť, je pozícia hnutia OĽaNO, ktoré je tesne nad potrebným kvórom päť percent. Jedna z vecí, ktoré odhalia až finálne zrátanie a počet jednotlivých hlasov, je potrebný pri modely výpočtu mandátov,“ povedal Hřích s tým, že keď je niekto blízko piatich percent pri istej matematickej konštelácii nie je úplne isté, či bude mať mandát. „Bude dôležité počkať na oficiálne výsledky. Každý hlas je dôležitý,“ dodal. Rovnako sa ukáže aj pozícia SMK, ako aj to, či bude SaS tá, teraz obsadí jeden mandát v EP a po brexite ďalší. Pre KDH sú tieto voľby podľa Hřícha potvrdením toho, že sa vracajú do politiky, Most-Híd by mal zas pracovať na tom, aby svoju pozíciu na politickej scéne zastabilizoval. 13:05 Premiéra Petra Pellegriniho teší, že dôveru dostali predovšetkým proeurópske sily.
12:49 Predseda Ľudovej strany Naše Slovensko (ĽSNS) Marian Kotleba podľa Slovenskej národnej strany (SNS) ublíži národnej politike. Výsledky volieb však SNS rešpektuje.
12:44 Líderka kandidátky strany Smer-SD Monika Beňová ocenila, že prišlo voliť „až“ 20 percent ľudí, čo je oproti minulým voľbám nárast o sedem percentuálnych bodov. 12:32 Už vo štvrtých voľbách po sebe - župné, komunálne, prezidentské a teraz eurovoľby, sa ukazuje, že ľudia si želajú zmenu. Píše to prezident Andrej Kiska na facebooku s tým, že predbežné výsledky tomu nasvedčujú.
12:05 Voličská účasť vo voľbách do Európskeho parlamentu je stále nízka, tvrdí analytik Ján Baránek.
11:56 Neoficiálne čísla naznačujú, že mobilizácia vo veľkých mestách, predovšetkým v Bratislave, odsunula stranu Smer-SD na druhú priečku v celkových číslach. Pre Smer to znamená dôvod na zamyslenie, ako viac odkomunikovať program strany v mestách a zároveň viac mobilizovať voličov na vidieku, aby o osude krajiny nerozhodovalo iba hlavné mesto. Píše to strana na svojom facebooku. „Teší nás, že drvivú väčšinu hlasov dostali strany, ktoré chápu, že Európska únia je najlepšou alternatívou pre Slovensko a zárukou pokoja a prosperity pre slovenských občanov. Podľa našich predbežných analýz získala strana Smer-SD viac hlasov ako v predchádzajúcich voľbách do Európskeho parlamentu," dodávajú.
11:25 Voličská účasť podľa Martina Slosiarika z agentúry Focus znamená, že nás zaujímajú aj veci, ktoré sa týkajú EÚ.
11:05 Strana Sloboda a Solidarita (SaS) ďakuje všetkým voličom, ktorí išli voliť, zvlášť tým, ktorí podporili SaS. „Náš realistický odhad hovoril, že získame dva mandáty, čo sa aj stalo. Ale sme ďaleko od toho povedať, že toto je úspech. Výsledky si musíme zanalyzovať v prvom rade v strane a zariadiť sa podľa toho,“ píše opozičná strana vo svojom stanovisku, ktoré agentúre SITA zaslal hovorca Róbert Buček. Poslanec NR SR za SaS Ľubomír Galko na Facebooku zagratuloval podľa neoficiálnych výsledkov víťazovi volieb koalícii PS/Spolu. „Som rád, že celkovo vyhralo proeurópske Slovensko,“ dodal. Galko z medzivýsledkov, ktoré videl z niektorých okrskov, odhaduje, že do Európskeho parlamentu z SaS pôjde Lucia Nicholsonová a Eugen Jurzyca. 10:44 Kotlebova ĽSNS dosiahla dobrý výsledok pre seba, nie však pre našu krajinu, tvrdí politológ Grigorij Mesežnikov 10:22 Koalícia Progresívne Slovensko - Spolu podľa predbežných a neoficiálnych výsledkov eurovolieb získala 20,07 percenta hlasov voličov. Strana Smer-SD získala 15,69 percenta, Ľudová strana Naše Slovensko 12,04 percenta. Informácie zverejnila TV Markíza na facebookovej stránke relácie Na telo s Michalom Kovačičom. S 9,67 percenta hlasov voličov obsadilo Kresťanskodemokratické hnutie štvrté miesto v rebríčku. Strana Sloboda a Solidarita podľa neoficiálnych výsledkov získala 9,6 percenta. Hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti má podporu 5,24 percenta. Slovenská národná strana by mala mať 4,08 percenta hlasov. Podľa informácii relácie Na telo by toto mali byť výsledky po sčítaní všetkých hlasov. Oficiálne výsledky budú známe dnes po 23:00. 9:25 Voľby do Európskeho parlamentu by podľa predbežných výsledkov vyhrala koalícia Progresívne Slovensko (PS) - Spolu. Odhaduje sa, že ich zisk by mohol byť zhruba 20 percent. Druhý Smer by mal podľa neoficiálnych predbežných výsledkov získať okolo 15 percent. Zisk strany Kotleba - Ľudová strana Naše Slovensko sa odhaduje 12 percent. 9:00 Vítame vás pri online textovom prenose (minúta po minúte), v ktorom vám prinesieme reakcie na sobotňajšie eurovoľby.

Textový online prenos (minúte po minúte) z priebehu volieb do Európskeho parlamentu sme ukončili, ale v nedeľu od rána vám prinesieme reakcie a večer o 23:00 aj oficiálne výsledky. Ďakujeme vám za pozornosť.

22:00 Štvrté eurovoľby na Slovensku sa skončili. O desiatej večer sa zavreli všetky volebné miestnosti na Slovensku. Priebežné výsledky týchto volieb Štatistický úrad SR nezverejňuje, pretože ešte v nedeľu sa hlasuje v niektorých štátoch Európskej únie. Oficiálne výsledky budú zverejnené v nedeľu o 23:00 po skončení hlasovania vo všetkých krajinách. 21:00 Do zatvorenia volebných miestností zostáva hodina. 19:44 Ukončenie hlasovania sa na Slovensku očakáva o 22:00, pričom podľa predsedu Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán Eduarda Bárányho by výsledky mali byť spracované už v priebehu noci. Oficiálne vyhlásenie výsledkov je však naplánované až na nedeľu o 23:00. „V niektorých členských štátoch Európskej únie sa budú až vtedy zatvárať volebné miestnosti,“ pripomenul s tým, že aj informácie o účasti vo voľbách sú súčasťou výsledkov. 19:22 Sobotňajšie voľby je možné charakterizovať ako „pokojné, korektné a nudné“. Pre médiá to skonštatoval predseda Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán Eduard Bárány. Komisia sa pritom podľa neho kontinuálne zaoberá obdržanými podnetmi, napríklad v oblasti kampane a moratória. „Predovšetkým v prostredí internetu sa vyskytlo viacero skutočností, tie si však netrúfam tejto chvíli hodnotiť,“ povedal s tým, že komisia sa momentálne zameriava na zaistenie dôkazov. „Posudzovanie si nechávame na neskoršie,“ povedal Bárány.
Zobraziť fotogalériu k článku:
Voľby do Európskeho parlamentu (eurovoľby) 2019 na Slovensku
18:30 V niektorých okrskoch v centre Trnavy päť hodín pred zatvorením volebných miestností prekročila volebná účasť dvadsať percent. V trnavskom volebnom okrsku číslo štyri si účasť pochvaľovali, podľa predsedníčky volebnej komisie Petry Majerníkovej tam o 17:00 už odvolilo približne 25 percent z oprávnených voličov. Do volebnej miestnosti chodili od rána priebežne, pokojnejší čas bol len okolo obeda. Majerníková postrehla, že rovnako ako starší voliči chodili aj mladí. Ešte viac mladých očakávajú vo večerných hodinách, kedy bude v centre mesta festival Lovely Experience. Kto prišiel voliť do tejto volebnej mietsnosti, ktorá sa nachádza v historickej budove centra volného času Kalokagatia, dočkal sa aj bonusu v podobe výstavy kaktusov a sukulnetov, ktorá sa konala na nádvorí. Vo volebnom okrsku číslo 1, ktorý má volebnú miestnosť na trnavskej radnici, mali v podvečer dvadsaťpercentnú účasť voličov. Aj keď na radnici bolo počas dňa jedenásť sobášov, mladomanželov sa podľa zapisovateľky volebnej komisie Anny Tamajkovej vo volebnej miestnosti nedočkali. V okrsku s volebnou miestnosťou na Trhovej ulici boli v zoznamoch zapísaní všetci ľudia bez trvalého pobytu. Podľa člena volebnej komisie Ladislava Machoviča prišli niektorí z nich voliť, ale nebolo ich veľa. Práve z tohto dôvodu tu volebnú účasť v podvečer odhadol len asi na desať percent. 17:46 Európsky parlament vlastní 29 budov. Najviac, 18 budov, je v Bruseli. Šesť budov je v Luxemburgu a v Štrasburgu ich je päť.
17:18 V troch zo štyroch volebných okrskoch umiestnených v najväčšej základnej škole na Spojovej ulici na sídlisku Fončorda v Banskej Bystrici dosahuje volebná účasť viac ako 20 percent. Vo volebnom okrsku 57 to podľa predsedníčky volebnej komisie Ľubice Kleniarovej bolo o 16:00 takmer 28 percent. „Voliť ale chodí málo mladých ľudí a tradične chodia najmä starší," dodala. Vo volebnom okrsku 58 mali presne zrátanú účasť voličov, ktorá bola podľa podpredsedníčky okrskovej volebnej komisie Denisy Štestkovej 22,55 percenta, pričom časť občanov prišla voliť aj s voličskými preukazmi. V niektorých okrskoch je v okrese Banská Bystrica vyššia účasť a v niektorých slabá. „Máme však informácie, že na Donovaloch a v ďalších turistických oblastiach je účasť vyššia, lebo tam volí viac ľudí s voličskými preukazmi," uviedla pre agentúru SITA zapisovateľka okresnej volebnej komisie Dagmar Albertová s tým, že ich z týchto okrskových volebných komisií aj vopred žiadali o väčšie množstvo volebných lístkov. Ako ďalej dodala, incidenty počas volieb im doteraz neboli hlásené, čo potvrdila v rámci celého Banskobystrického kraja aj krajská policajná hovorkyňa Petra Kováčiková. 17:01 Ak máte otázku k sobotňajším voľbám, tak až do uzavretia volebných miestností funguje pre občanov infolinka.
16:25 Aj v okresoch Prešov a Sabinov je priebeh volieb zatiaľ pokojný. Obvodná volebná komisia v Prešove, pod ktorú oba okresy spadajú, nezaznamenala do 15:30 žiadny podnet z volebných komisií. Ako agentúru SITA informoval jej zapisovateľ Ján Kmec, členovia komisie navštívili aj niekoľko volebných miestností, no nezaznamenali žiadny problém. „Ľudia chodia voliť priebežne, ale doterajšiu volebnú účasť je iba ťažké odhadnúť. Ľudia môžu voliť až do 22. hodiny,“ uviedol pre agentúru SITA Kmec. Priebeh volieb bol pokojný aj vo volebnej miestnosti v obci Ľutina (okres Sabinov), kde je zapísaných 383 voličov. Do 14. hodiny ich odvolilo zhruba 30, dvaja pritom využili voličský preukaz. 16:05 V okrese Nitra sú voľby zatiaľ bez problémov a účasť dosahuje zatiaľ necelých desať percent. Ako informoval agentúru SITA podpredseda okresnej volebnej komisie Juraj Buzinkai, ľudia chodili vo väčšom počte voliť ráno, potom nastal útlm. Nárast počtu voličov očakávajú znova až večer. „Teraz je také hluché obdobie, čo je spôsobené zrejme tým, že je pekné počasie, ľudia pracujú vonku v záhradách a potom si večer odvolia. Je však aj skupina ľudí, hlavne z väčších miest, ako je Nitra, ktorí sa vyberú na výlet niekde ďalej mimo mesta a jednoducho neodvolia,“ myslí si Buzinkai. Účasť môžu podľa neho ovplyvniť aj hokejové majstrovstvá, ktoré zlákajú fanúšikov k televíznym obrazovkám. Volebná účasť bude nízka, no mohla by byť o niečo vyššia ako v eurovoľbách v roku 2014, domnieva sa Buzinkai. „Agitácia tu bola dosť masívna, tak hádam to niečo urobí, ale nejaké vysoké číslo to určite nebude,“ odhaduje. V roku 2014 dosiahla volebná účasť vo volebnom obvode Nitra 12,27 percenta. 15:42 Predseda vlády SR Peter Pellegrini odovzdal svoj hlas v Banskej Bystrici na Základnej škole Jána Bakossa. „Želal by som si, keby sme tentokrát neboli prekvapení v tom zlom zmysle slova a dúfam, že nebudeme mať na Slovensku najnižšiu volebnú účasť. Zdá sa, podľa toho, čo mi povedali členovia volebnej komisie, že sú milo prekvapení z toho, že ľudia chodia voliť,“ uviedol po vhodení hlasu do volebnej urny premiér.
14:51  Bohatú volebnú sobotu zažili v obci Ľutina v okrese Sabinov. V obci so zhruba 500 obyvateľmi sa konalo modlitbové stretnutie a obec navštívilo aj 150 svadobných hostí. Snúbenci si ešte pred obradom stihli odbehnúť aj k volebným urnám. Voľby pritom absolvovali netradične v svadobných šatách.
14:15 Volebná účasť v Starom Smokovci vo Vysokých Tatrách bude podľa všetkého v týchto eurovoľbách vyššia než v roku 2014, keď bola približne dvojpercentná. Myslí si to predseda volebnej okrskovej komisie č. 3 Róbert Jurečka, podľa ktorého dnes asi do 13:00 prišlo do miestnosti na mestskom úrade odvoliť približne 160 ľudí, väčšinou na voličské preukazy. „Viac bolo tých cezpoľných, čakáme, že domáci prídu skôr poobede či podvečer,“ povedal pre agentúru SITA. Vo voličskom zozname tam majú zapísaných 650 oprávnených voličov, vydali okolo stovky volebných preukazov. Viacerí turisti využili príjemné slnečné počasie a zavítali do Tatier. Dopoludnia veľa z nich prišlo odvoliť na Mestský úrad v Starom Smokovci. „Už teraz si všímam, že volebná účasť bude pri týchto voľbách vyššia ako bola pred piatimi rokmi,“ zhodnotil Jurečka, ktorý bol pri posledných voľbách do Európskeho parlamentu podpredsedom komisie v danom okrsku. Neskôr popoludní sa ešte členovia komisie vyberú s prenosnou urnou za piatimi Tatrancami, ktorí požiadali o možnosť voľby takýmto spôsobom. 13:44 Podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič je zvedavý na volebnú účasť.
13:15 Voľby sú naďalej pokojné. Pre médiá to uviedla riaditeľka odboru volieb ministerstva vnútra Eva Chmelová s tým, že Štátna komisia pre voľby a kontrolu financovania politických strán sa zaoberá prevažne podnetmi z oblasti porušenia pravidiel volebnej kampane a moratória. „Evidujeme jedno podanie na narušenie poriadku vo volebnej miestnosti,“ povedala Chmelová. Dodala, že komisia zatiaľ nezaznamenala sťažnosti na fungovanie okrskových volebných komisií.
12:20 Prvým voličom vo volebnom okrsku číslo šesť v Centre voľného času Domino v centre Nitry bol bezdomovec. Do volebnej miestnosti prišiel asi dve minúty po siedmej. „V našom okrsku sú zapísaní všetci bezdomovci v meste Nitra, je ich okolo 1 000, zatiaľ volili iba dvaja. Ak by sa vyskytla situácia, že bezdomovec príde do volebnej miestnosti v inom okrsku, tak ľudia z volebných komisií sú inštruovaní, aby ich posielali k nám do Domina,“ povedal pre agentúru SITA zapisovateľ volebnej komisie Tomáš Holúbek. Aj bezdomovci sa musia pred volebným aktom preukázať občianskym preukazom. „Ako adresu v nich majú uvedené len mesto Nitra,“ priblížil Holúbek. Volebná účasť v dvoch okrskoch, ktoré sa nachádzajú v Domine, je zatiaľ slabá, v oboch dokopy sa pohybuje okolo troch percent. Výsledok znižuje vysoký počet zapísaných bezdomovcov, ktorí záujem o eurovoľby veľmi nejavia. V okrsku číslo šesť majú celkovo zapísaných 2 527 voličov, z ktorých prišlo doteraz voliť zhruba 60 ľudí. V okrsku číslo sedem majú 431 voličov, z ktorých zatiaľ odvolilo 40. Volebná komisia navštívila s prenosnou urnou aj Fakultnú nemocnicu v Nitre, kde svoje volebné právo využilo päť ľudí. 11:37 Predseda Národnej rady Slovenskej republiky Andrej Danko už odvolil. Urobil tak mimo svojho bydliska na voličský preukaz. Pri tejto príležitosti vyzýva Slovákov, aby išli voliť. “Nedovoľme, aby malo Slovensko opäť najnižšiu účasť. Voľme srdcom ľudí, ktorí nebudú leniví v Bruseli pracovať pre Slovensko. Sme malý národ vzhľadom na počet obyvateľov, ale veľký srdcom a pracovitosťou. Máme čo Európskej únii ponúknuť,” dodal Andrej Danko. Agentúru SITA o tom informoval hovorca kancelárie NR SR Tomáš Kostelník. 11:16 V roku 2004 v eurovoľbách na Slovensku hlasovalo 16,96 percenta voličov, v roku 2009 to bolo 19,63 percenta a v roku 2014 len 13,05 percenta oprávnených voličov, čo bola doteraz aj historicky najnižšia účasť v rámci celej Únie. 10:53 Ľudia presvedčení o tom, že Európska únia je výborným projektom, by podľa prezidenta Andreja Kisku mali ísť voliť.
10:25 Priebeh volieb je zatiaľ pokojný. Skonštatoval to predseda Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán Eduard Bárány. Komisia podľa neho priebežne spracováva podnety. Tie sa týkajú údajného porušenia volebného moratória. Podľa Bárányho komisia zabezpečuje dôkazy. Dodal, že niektoré podnety sa tiež týkajú napríklad organizačného zabezpečenia volieb. 10:01 Svoj hlas už odovzdala aj budúca prezidentka Zuzana Čaputová.
9:56 O našich zástupcoch v Európskom parlamente môže rozhodnúť približne 280-tisíc prvovoličov, ktorí v predošlých eurovoľbách ešte voliť nemohli. „Inak povedané sú to tí, ktorí už dosiahli vek 18 rokov, ale súčasne neprekročili ešte vek 22 rokov," vysvetlila pre agentúru SITA hovorkyňa Štatistického úradu SR Jana Morháčová. Eurovoľby sú úplne prvé pre približne 7 500 mladých ľudí. V tomto prípade ide o tých, ktorí mali osemnáste narodeniny v apríli alebo v máji.
9:32 Tohtoročné voľby v Európskej únii (EÚ) sú mimoriadne citlivé, pretože mnohí odborníci predpokladajú, že na sile získajú nacionalisti a extrémna pravica, ktorí plánujú využiť svoju prítomnosť v europarlamente, aby moc z rúk únie vrátili národným vládam. Umiernené strany, naopak, chcú upevniť väzby medzi krajinami. 9:11 Voľby do Európskeho parlamentu (EP) v sobotu pokračujú okrem Slovenska aj na Malte, v Lotyšsku a druhým dňom aj v Českej republike. Vo štvrtok už svoje hlasy odovzdali voliči v Holandsku a Veľkej Británii, v piatok volili v Írsku a začali v Česku. V drvivej väčšine krajín sa eurovoľby uskutočnia v nedeľu. Voľby do EP, v ktorých si voliči vyberajú 751 zástupcov v EP, sa konajú od 23. do 26. mája. Po odchode Veľkej Británie z EÚ, počet poslancov klesne na 705. 8:44 Prvé priame voľby do Európskeho parlamentu sa konali pred 40 rokmi. Slováci v eurovoľbách prvýkrát hlasovali v roku 2004 po vstupe krajiny do Európskej únie.
8:15 Podľa údajov ministerstva vnútra sa siedmi kandidáti vzdali kandidatúry a piatich kandidátov odvolali z kandidačnej listiny politické subjekty. Ak sa kandidát vzdal alebo bol odvolaný po zaregistrovaní kandidačnej listiny, zostávajú údaje o ňom na kandidačnej listine, ale pri prideľovaní mandátov sa na neho neprihliada. 7:59 Poslanci Európskeho parlamentu sa volia každých päť rokov. Európsky parlament je jediným priamo voleným medzinárodným zhromaždením na svete a jeho úlohou je zastupovať záujmy občanov EÚ na európskej úrovni. 7:38 Voliči v eurovoľbách vyberajú kandidačné listiny. Na jednej vybranej kandidačnej listine môžu, a nemusia, označiť toho, koho chcú za europoslanca. Prednostné hlasy môžu byť najviac dva a tradične sa značia zakrúžkovaním poradového čísla pred menom kandidáta. >>> AKO HLASOVAŤ V EUROVOĽBÁCH <<<
7:29 Slovensko si volí 14 zástupcov do europarlamentu, jeden z nich sa však ujme mandátu až po odchode Veľkej Británie z Európskej únie. 7:14 Rozhodovať o poslancoch Európskeho parlamentu sa dnes u nás dá do 22:00 v 5 951 volebných miestnostiach. Ako agentúru SITA informovali z tlačového odboru ministerstva vnútra, všetky volebné miestnosti sa otvorili o 07:00. Žiadna z obcí tak nevyužila právo začať hlasovanie skôr. 7:00 Na Slovensku sa otvorili volebné miestnosti.

Viac o téme: Voľby do Európskeho parlamentu (eurovoľby) 2019.Viac k témam: Voľby do Európskeho parlamentu (eurovoľby) 2019
Zdroj: Webnoviny.sk - Eurovoľby 2019 (online): Podľa odhadov vyhrala koalícia Progresívne Slovensko – Spolu, do Bruselu idú aj kotlebovci © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko
Strana 1 z 5

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

K2 Tags

K2 Login

K2 Calendar

« May 2019 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner