23. september 2019
Facebook

BRATISLAVA 27. mája (WebNoviny.sk) - Slovenské elektrárne (SE) prostredníctvom svojej dcérskej spoločnosti Slovenské elektrárne Česká republika budú dodávať elektrinu českému ministerstvu obrany.

Elektronická aukcia

Slovenský dominantný výrobca elektriny bol úspešný v elektronickej aukcii. Za dodávku elektriny zinkasuje slovenský podnik v rokoch 2020 a 2021 takmer 14 miliónov eur. "Fixácia ceny elektriny na dva roky dopredu v jarnom termíne je dobrou stratégiou ako si zaistiť nízke náklady na energie. Pri požadovanom objeme 260 gigawatthodín je pritom správne načasovanie nákupu veľmi dôležité," uviedol konateľ Slovenských elektrární ČR Martin Kumpan.

Čo zahŕňa kontrakt?

Kontrakt zahŕňa dodávku elektriny pre všetky ministerské objekty, vojenské letiská, kasárne, rekreačné zariadenia a taktiež vojenské nemocnice v Prahe, Brne a Olomouci. Slovenské elektrárne pôsobia na českom trhu od roku 2005. Spoločnosť sa špecializuje na dodávky elektriny a zemného plynu, optimalizáciu nákladov spojených s dodávkou energetických produktov a poradenstvo v oblasti dosiahnutia energetických úspor. Slovenské elektrárne Česká republika sú 100-stopercentnou dcérskou spoločnosťou SE. Slovenské elektrárne sú s inštalovaným výkonom 4 081 megawattov najväčším výrobcom elektriny na slovenskom trhu a jedným z najväčších v regióne strednej a východnej Európy. Elektrinu vyrábajú v 31 vodných, dvoch atómových, dvoch tepelných a dvoch fotovoltaických elektrárňach.

Viac k témam: Slovenské elektrárne
Zdroj: Webnoviny.sk - Slovenské elektrárne uspeli v aukcii, dodajú elektrinu českému ministerstvu obrany © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Ekonomika

  • aktualizované 27. mája 20:59
BERLÍN 27. mája (WebNoviny.sk) - Rakúsky parlament v pondelok vyslovil nedôveru kancelárovi Sebastianovi Kurzovi a jeho ministrom. Návrh na vyslovenie nedôvery podala opozičná Sociálnodemokratická strana Rakúska (SPÖ). Kurz požiadal o predčasné voľby po tom, čo niekdajší vicekancelár a šéf Slobodnej strany Rakúska (FPÖ) Heinz-Christian Strache rezignoval na svoju funkciu. Tomu predchádzalo zverejnenie videa, v ktorom ponúka vládne zákazky údajnej ruskej investorke. Nové voľby by sa mali konať v septembri. Hlasovanie sa konalo deň po tom, ako sa Kurzova Rakúska ľudová strana (ÖVP) stala víťazom eurovolieb v Rakúsku.

Viac k témam: FPÖ Slobodná strana Rakúska, parlament, SPÖ Sociálnodemokratická strana Rakúska, vyslovenie nedôvery
Zdroj: Webnoviny.sk - Aktualizované: Kurz skončil na poste kancelára, parlament mu vyslovil nedôveru © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

JERUZALEM 27. mája (WebNoviny.sk) - Izraelský premiér Benjamin Netanjahu, ktorý si mohol byť po aprílových parlamentných voľbách takmer istý tým, že sa stane aj budúcim premiérom, zažíva ťažké časy. To, čo vyzeralo ako hotová vec, sa nečakane skomplikovalo, Netanjahuovi sa stále nedarí zostaviť vládu, a situácia môže veľmi ľahko viesť až k novým voľbám. Opoziční poslanci už pripravujú návrh na rozpustenie izraelského parlamentu, po ktorého schválení by museli nasledovať nové voľby. Netanjahu a jeho strana Likud sa chystali vytvoriť vládu s viacerými menšími nacionalistickými, krajne pravicovými a ultraortodoxnými náboženskými stranami, no medzi jednotlivými súčasťami tejto zamýšľanej koalície sa nečakane objavili neprekonateľné rozpory. Na jednej strane barikády stojí súčasný minister obrany Avigdor Lieberman a jeho strana Izrael, náš domov, na druhej sú ultraortodoxné strany. Lieberman trvá na tom, že budúca vláda musí presadiť rozšírenie brannej povinnosti aj na ortodoxných židov, náboženské strany sú však rezolútne proti tomuto nápadu.

Viac k témam: izraelský premiér, parlamentné voľby v Izraeli
Zdroj: Webnoviny.sk - Premiér Netanjahu zatiaľ nezostavil vládu, v Izraeli sa schyľuje k ďalším voľbám © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

LONDÝN 27. mája (WebNoviny.sk) - Nástupcom Theresy Mayovej, ktorá začiatkom júna opúšťa post britskej premiérky, by chcel byť aj súčasný minister vnútra Sajid Javid. Syn imigrantov z Pakistanu, ktorého otec pracoval ako vodič autobusu, to oznámil vo videu, ktoré v pondelok zavesil na Twitter. Ako uviedol, jeho cieľom je obnoviť dôveru občanov v Konzervatívnu stranu. "Ale čo je najdôležitejšie, musíme uskutočniť brexit," dodal Javid, ktorý je oddaným stúpencom odchodu Británie z EÚ, napriek tomu, že pôvodne bol proti nemu. Javid sa tak zaradil do širokého pelotónu záujemcov o post britského premiéra. Úmysel kandidovať oznámil okrem iných už aj bývalý minister zahraničných vecí Boris Johnson či bývalá predsedníčka Dolnej snemovne Spojeného kráľovstva Andrea Leadsom. O osobe budúcej britskej premiérky či premiéra by sa malo rozhodnúť do konca júla.

Viac k témam: Brexit, Konzervatívna strana, premiér
Zdroj: Webnoviny.sk - Nástupcom Mayovej chce byť aj minister vnútra Javid, jeho cieľom je tiež uskutočniť brexit © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

KÁHIRA 27. mája (WebNoviny.sk) - Ťažké boje sa pomaly presúvajú k centru Tripolisu, metropoly Líbye, kde jednotky lojálne vojenskému veliteľovi Chalífovi Haftarovi bojujú o prevzatie moci, uviedli líbyjskí predstavitelia a obyvatelia Tripolisu. Haftarova samozvaná Líbyjská národná armáda (LNA) spustila minulý mesiac ofenzívu na prevzatie kontroly nad Tripolisom z rúk milícií, ktoré sú na strane vlády podporovanej Organizáciou Spojených národov (OSN). LNA prevzala kontrolu nad časťami mesta iba niekoľko kilometrov od centra. Ťažké boje hlásia obyvatelia pozdĺž strategickej cesty spájajúcej hlavné mesto s medzinárodným letiskom, ktoré nefunguje od roku 2014. Počas bojov zahynulo údajne najmenej 562 ľudí vrátane civilistov.Viac k témam: Líbyjská národná armáda, OSN Organizácia spojených národov, Tripolis
Zdroj: Webnoviny.sk - Video: Armáda generála Haftara pokračuje v bojoch o Tripolis, presúvajú sa k centru mesta © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet
Dobrý úmysel v eurovoľbách sa podaril, za čo je predseda hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Igor Matovič na voličov hrdý. Povedal to na pondelkovej tlačovej konferencii v súvislosti so zvolením Petra Polláka za prvého rómskeho europoslanca za Slovensko.

Nepopulárne rozhodnutie bolo správne

„Uvedomujem si, že krok vzdať sa v prospech Petra mal za následok odliv istej časti našich voličov, no o to viac ma teší, že naši voliči ukázali, že nie sme rasistická ani fašistická republika,“ približuje Matovič. Hanba z toho, že v Európskom parlamente (EP) budú sedieť fašistickí poslanci, je podľa neho vygumovaná práve zvolením Petra Polláka. „Je to človek, na ktorého môžeme byť ako Slovensko hrdí. Svojím životným príbehom, autoritou a odbornosťou ukázal, že do Európy vysielame za Slovensko dobrého človeka a fundovaného odborníka. A za to sa chcem voličom poďakovať,“ konštatuje predseda OĽaNO. Budúci europoslanec Peter Pollák na tlačovej konferencii poukázal na fakt, že aj keď hnutie spravilo nepopulárne rozhodnutie, ukázalo sa, že je správne. „Išli sme do rizika, že prídeme o voličov len na základe toho, že som príslušníkom rómskej menšiny,“ objasňuje Pollák.

Vyrovnávanie regionálnych rozdielov

Zároveň zdôrazňuje, že jeho prioritnou témou ako europoslanca bude nešíriť strach v Európe. „Budem sa taktiež venovať problematike vyrovnávania regionálnych rozdielov v Európe. Som totiž presvedčený o tom, že Európska komisia si musí viac všímať práve chudobné regióny Európy, kde žijú aj rómske komunity,“ približuje Pollák. Dodáva, že bude nositeľom aj rómskej témy a verí, že aj európske inštitúcie prispejú k tomu, aby sa táto problematika riešila. V Európskom parlamente však bude obhajovať Slovensko ako celok.

Matovič chce vytvoriť novodobú SDK

Opozičné parlamentné hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) je pripravené na rokovania o možnej predvolebnej spolupráci a hovorí tiež o potrebe vytvorenia širokej spolupráce. Agentúru SITA o tom informoval komunikačný odbor hnutia s tým, že zo spolupráce nie sú vynechané ani menšie politické strany či subjekty. Podľa lídra Igora Matoviča je nutné vytvoriť novodobú SDK. "Hnutie OĽaNO považuje akékoľvek spájanie sa len a len za prospešné a preto opakovane ponúka spoluprácu aj menším stranám, kde by potenciálne hrozil prepad hlasov ich voličov. Opakovane hovoríme o nutnosti vytvorenia novodobej SDK, ktorá zabezpečí, aby sa spojili tí, ktorým na očiste Slovenska úprimne záleží," povedal Matovič. Na spoluprácu v pondelok vyzvali prezidenta Andreja Kisku aj predstavitelia koalície strán Progresívne Slovensko a Spolu - občianska demokracia. Kiska reagoval tak, že je potrebné, aby sa na Slovensku spájali a spolupracovali podobne orientované politické strany.

Spolupracovali aj v roku 2016

Igor Matovič tiež pripomenul, že hnutie OĽaNO obdobne spolupracovalo aj pred parlamentnými voľbami v roku 2016. "V posledných parlamentných voľbách sme podali partnerskú ruku hnutiu Daniela Lipšica a tiež hnutiu Jána Budaja. Podarilo sa nám tiež vytvoriť silnú alianciu strán v župných voľbách, ktorých výsledkom bola dramatická porážka Smeru-SD. Rovnako sme k spájaniu vyzývali aj v prezidentských voľbách a nakoniec, napriek pochybnostiam, k nemu aj došlo," dodal Matovič. Parlamentné voľby na Slovensku budú zrejme v riadnom termíne na jar budúceho roka. Zobraziť fotogalériu k článku:
Voľby do Európskeho parlamentu (eurovoľby) 2019 na Slovensku

VIAC O TÉME: VOĽBY DO EURÓPSKEHO PARLAMENTU (EUROVOĽBY) 2019Viac k témam: OĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti, rómovia, Voľby do Európskeho parlamentu (eurovoľby) 2019
Zdroj: Webnoviny.sk - Aktualizované: Matovič je hrdý na voličov OĽaNO, Slovensko bude mať v Bruseli prvého rómskeho europoslanca © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

BRATISLAVA 27. mája (WebNoviny.sk) - Vypočúvanie kandidátov na post ústavných sudcov pred Ústavnoprávnym výborom Národnej rady SR je predbežne naplánované aj na nedeľu. Na svojom oficiálnom účte na sociálnej sieti Facebook to potvrdil poslanec parlamentu a člen výboru Alojz Baránik (SaS). Výbor vypočúval uchádzačov trikrát, pričom vždy iba počas pracovných dní.

Poslancov čaká štvrtá voľba

Lehota na podávanie nominácií uplynie 30. mája. Poslancov čaká v poradí štvrtá voľba na júnovej schôdzi parlamentu, pričom stále na košickom súde chýba šesť sudcov z trinástich. Ústavný súd SR už od februára tohto roka funguje v obmedzenom režime. Zákonodarcovia na uplynulej májovej schôdzi nezvolili dostatočný počet kandidátov, keď vybrali iba štyroch z požadovaného počtu desať. Noví sudcovia budú obliekať taláre najbližších 12 rokov.

Niektorí nespĺňajú odborné a morálne kritériá

"No a aby sme sa nenudili ani my, ani tí, ktorí si z najrôznejších dôvodov myslia, že je správne, aby sa zúčastnili na procese výberu kandidátov na sudcov ústavného súdu, tu sú termíny ich vypočutia ústavnoprávnym výborom: 16. a 17. júna (nedeľa, pondelok)," uviedol Baránik na Facebooku. Poslanec tiež uviedol, že je potrebné sa zamyslieť nad konkrétnymi menami, ktoré už boli zvolené. "Niečo zjavne robíme zle a je to potrebné zmeniť. Napríklad by sme sa mohli lepšie a inak zamyslieť nad profilom tých uchádzačov, ktorí sa dostali za kandidátov a nikto nevie prečo (teda, niekto určite áno, ale bežný nezainteresovaný človek nie), a aj napriek tomu, že nespĺňajú ani v najmenšom potrebné odborné a morálne kritériá," dodal. Baránik tiež vyčíta médiám, že sa o voľbu sudcov zaujímajú iba povrchne. "Nikto sa nezaujíma napríklad o minulosť uchádzačov ani o pravdivosť tvrdení, ktoré uvedení politici či iní k tejto téme vyslovujú," doplnil. Termín na podávanie návrhov na kandidátov je do štvrtka 30. mája do 12:00. Schôdza parlamentu sa začína 18. júna.

Viac k témam: Ústavný súd Slovenskej republiky, voľba ústavných sudcov
Zdroj: Webnoviny.sk - Štvrté vypočúvanie ústavných sudcov je naplánované aj na nedeľu, Baránik skritizoval záujem médií © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

BRATISLAVA 27. mája (WebNoviny.sk) - Slovenský expremiér a v súčasnosti prezident Centra Wilfrieda Martensa Mikuláš Dzurinda si v Českej republike prevezme ocenenie Vízia pre Európu.

Cenu si prevezme v Prahe

Cenu každoročne udeľuje český rezort zahraničných vecí na úvod konferencie Pražského európskeho summitu. Laureátmi tejto ceny z minulých rokov sú napríklad britský profesor Timothy Garton Ash, či európska ombudsmanka Emily O’Reillyova. Dzurinda si cenu prevezme v pondelok večer v sídle Ministerstva zahraničných vecí v Prahe.

Ocenil jeho prácu na čele vlády

Ako uviedol autor návrhu na udelenie ceny minister zahraničných vecí Českej republiky Tomáš Petříček, Dzurinda predstavuje prínos v období, ktoré rozhodovalo o budúcnosti Slovenska a Česka. "Rád by som touto cenou ocenil prácu Mikuláša Dzurindu na čele slovenskej vlády a ministerstva zahraničných vecí v dobe, rozhodujúcej o budúcnosti našich štátov," povedal Petříček. Český minister tiež doplnil, že myšlienkou tohtoročného Pražského európského summitu je najmä príspevok stredoeurópskeho regiónu k stavbe spoločného európskeho domu.

Viac k témam: Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, Vláda SR
Zdroj: Webnoviny.sk - Dzurinda si prevezme cenu Vízia pre Európu, ocenili jeho prácu na čele slovenskej vlády © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

BRATISLAVA 27. mája (WebNoviny.sk) - Na politickej scéne na Slovensku je dôležité sa spájať a spolupracovať. Uviedol to v pondelok na stretnutí so šéfom Košického samosprávneho kraja Rastislavom Trnkom prezident Andrej Kiska.

Vyjadrí sa po vypršaní mandátu

Prezident týmito slovami reagoval na ponuku koalície strán Progresívne Slovensko a Spolu - občianska demokracia o spolupráci pri parlamentných voľbách. Kiska nekonkretizoval formu spolupráce, akú by si po vzniku vlastnej strany predstavoval. Bližšie sa plánuje vyjadriť až po skončení svojho mandátu prezidenta Slovenskej republiky 17. júna. Ako ďalej povedal Kiska novinárom, koalícii PS a Spolu už zablahoželal k víťazstvu vo voľbách do europarlamentu a teší ho, že do politiky vstupujú noví ľudia. Občania podľa neho v sobotňajších eurovoľbach ukázali, že sú nespokojní a chcú zmenu.

Mrzí ho nárast extrémizmu

„Slovensko vo štvrtých voľbách po sebe ukázalo, že chce zmenu. Mňa osobne mrzí nárast extrémizmu a mrzí ma aj to, že sme zase napriek nárastu našej účasti v eurovoľbách ostali na chvoste Európskej únie a sme poslední z pohľadu účasti,“ uviedol Kiska. K volebným urnám počas uplynulej soboty prišlo viac ako 22 percent oprávnených voličov, čo je najviac v doterajšej histórii volieb do Európskeho parlamentu. Slovensko bude zastupovať 14 europoslancov zo šiestich politických strán, pričom víťazom sa stala koalícia strán Progresívne Slovensko a Spolu - občianska demokracia. Zobraziť fotogalériu k článku:
Voľby do Európskeho parlamentu (eurovoľby) 2019 na Slovensku

VIAC O TÉME: VOĽBY DO EURÓPSKEHO PARLAMENTU (EUROVOĽBY) 2019Viac k témam: Progresívne Slovensko, SPOLU – občianska demokracia
Zdroj: Webnoviny.sk - Prezident Kiska reagoval na ponuku koalície PS a Spolu a gratuloval im k výhre v eurovoľbách © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

BERLÍN 27. mája (WebNoviny.sk) - Rakúsky parlament v pondelok vyslovil nedôveru kancelárovi Sebastianovi Kurzovi a jeho ministrom. Návrh na vyslovenie nedôvery podala opozičná Sociálnodemokratická strana Rakúska (SPÖ). Kurz požiadal o predčasné voľby po tom, čo niekdajší vicekancelár a šéf Slobodnej strany Rakúska (FPÖ) Heinz-Christian Strache rezignoval na svoju funkciu. Tomu predchádzalo zverejnenie videa, v ktorom ponúka vládne zákazky údajnej ruskej investorke. Nové voľby by sa mali konať v septembri. Hlasovanie sa konalo deň po tom, ako sa Kurzova Rakúska ľudová strana (ÖVP) stala víťazom eurovolieb v Rakúsku.

Viac k témam: FPÖ Slobodná strana Rakúska, parlament, SPÖ Sociálnodemokratická strana Rakúska, vyslovenie nedôvery
Zdroj: Webnoviny.sk - Sebastian Kurz skončil na poste kancelára, parlament mu vyslovil nedôveru © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet
Strana 1 z 6

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

K2 Tags

K2 Login

K2 Calendar

« May 2019 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner