08. december 2019
Facebook

BERLÍN 28. mája (WebNoviny.sk) - Švédska ekologická aktivistka Greta Thunberg v utorok vo Viedni ostro kritizovala svetových politikov. Kritika zo strany 16-ročnej Švédky, ktorá minulý rok v auguste založila tradíciu pravidelných študentských pochodov za klímu, neobišla ani politikov, ktorí chcú proti klimatickým zmenám bojovať. Minimálne časť z nich sa totiž podľa Thunberg iba pretvaruje. "Politici v jednej sekunde povedia, že klimatické zmeny sú veľmi dôležité, že je to tá najdôležitejšia téma a oni urobia všetko pre to, aby ich zastavili. Ale hneď v ďalšej sekunde chcú rozširovať letiská, budovať nové uhoľné elektrárne a cesty, a vzápätí nasadnú na súkromné lietadlo, ktoré ich odvezie na rokovanie na opačnej strane planéty," vyhlásila Thunberg na konferencii vo Viedni. Švédskej aktivistke, ktorá sa stala ikonou celosvetového ekologického hnutia, sa nepáči ani postoj politikov a lídrov biznisu, ktorí klimatické zmeny vnímajú "primárne ako možnosť na vytváranie nových zelených pracovných miest, nových podnikov a zeleného ekonomického rastu". "Toto je predovšetkým krízová situácia, a to nie hocijaká krízová situácia. Je to najväčšia kríza, akej ľudstvo kedy čelilo. Nie je to niečo, pri čom stačí, že to ´lajkujete´ na Facebooku," povedala Thunberg vo Viedni.

Viac k témam: klimatické zmeny
Zdroj: Webnoviny.sk - Mladá ekoaktivistka Greta Thunberg naložila politikom, obvinila ich z pretvárky © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

ISLAMABAD 28. mája (WebNoviny.sk) - Hinduistický veterinár z juhovýchodu Pakistanu čelí obvineniam z bohorúhačstva, pretože údajne predával lieky zabalené do papiera s islamskými náboženskými textami. Nahnevaný dav preto podpálil jeho kliniku pri meste Mirpur Chás v provincii Sindh a poničil aj obchody patriace iným hinduistom. Policajný predstaviteľ Džavíd Iqbál pre spravodajskú stanicu BBC uviedol, že tých, ktorí sa podieľali na útokoch, zatknú. Nie je v nich žiadnej "lásky k islamu ani k susedom," poznamenal. Veterinár uviedol, že použil papier, zjavne zo školskej učebnice náboženstva, omylom. V prípade uznania viny mu na základe prísnych zákonov krajiny hrozí doživotný trest. Na základe pakistanských zákonov o bohorúhačstve hrozia prísne tresty každému, kto urazí islam. Podľa kritikov sú namierené najmä proti náboženským menšinám.

Viac k témam: islam, veterinár
Zdroj: Webnoviny.sk - Veterinár zabalil lieky do islamských textov, dav podpálil jeho kliniku a hrozí mu doživotie © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

LONDÝN 28. mája (WebNoviny.sk) - Z britskej Labouristickej strany v utorok vyhodili jej prominentného člena Alastaira Campbella, známeho najmä z prelomu tisícročí ako hlavného poradcu bývalého britského premiéra Tonyho Blaira. Dôvodom je stranícka nevera, ktorej sa dopustil pred minulotýždňovými voľbami do Európskeho parlamentu (EP), v ktorých podporil inú stranu - Liberálnych demokratov. "Podpora inej politickej strane alebo kandidátovi je nekompatibilná s členstvom v strane," uvádza sa vo vyhlásení strany, ktoré Campbell zverejnil v utorok na Twitteri. Campbell chcel svojou podporou pre proeurópskych Liberálnych demokratov podľa vlastných slov chcel vyjadriť svoj názor, že Británia by mala zostať členskou krajinou Európskej únie. Chcel tým tiež "skúsiť presvedčiť labouristov, aby spravili to, čo je správne pre krajinu a pre stranu", a to je podľa Campbella vypísanie nového referenda o brexite. V tom by občania Británie podľa prieskumov už hlasovali za zotrvanie v únii.

Viac k témam: Brexit, Labouristická strana, Voľby do Európskeho parlamentu (eurovoľby) 2019
Zdroj: Webnoviny.sk - Britskí labouristi vyhodili prominentného člena strany, podporil proeurópsku konkurenciu © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

BRATISLAVA 28. mája (WebNoviny.sk) - V strane Smer-SD si uvedomujú klesajúce preferencie a nie sú spokojní ani s výsledkom eurovolieb. Vyplýva to z vyjadrenia krajského predsedu strany Smer -SD a podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu Richarda Rašiho, ktoré poskytol agentúre SITA. Raši reaguje na medializovaný list, v ktorom niektoré stranícke organizácie Smeru žiadajú odstúpenie Roberta Fica a Roberta Kaliňáka z funkcií. "Tento list je vyjadrením názoru okresnej predsedníčky Košice III a europoslankyne Moniky Smolkovej, ktorá preň zozbierala aj podporu členov okresnej rady," uviedol Raši s tým, že v strane Smer -SD si uvedomujú klesajúce preferencie a nie sú spokojní ani s výsledkom eurovolieb. "Aj preto intenzívne diskutujeme na viacerých úrovniach, ako sa brániť sústredenému tlaku na našu stranu. Táto diskusia však patrí na stranícku pôdu a nie do médií," dodal Raši.

Viac k témam: Smer-SD
Zdroj: Webnoviny.sk - Uvedomujeme si klesajúce preferencie, reaguje Raši na nespokojnosť členov Smeru © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

BRATISLAVA 28. mája (WebNoviny.sk) - Podpredseda Európskej komisie (EK) Valdis Dombrovskis pre televíziu CNBC uviedol, že nemôže potvrdiť, či Taliansku uložia vysokú pokutu pre deficit verejných financií, ktorý porušuje pravidlá Európskej únie.

Znepokojená komisia

Konštatoval však, že EK je do istej miery znepokojená fiškálnou trajektóriou Talianska. Pokutu by museli odsúhlasiť ministri financií EÚ. Taliansky vicepremiér Matteo Salvini v utorok povedal, že Rím by mohol byť postihnutý pokutou v sume 3 mld. eur pre akumuláciu dlhov a pre deficity porušujúce pravidlá únie. Salvini vyhlásil, že použije všetku svoju energiu, aby bojoval proti európskym fiškálnym pravidlám, ktoré sú podľa neho zastarané a neférové.

Najpomalší rast v EÚ

Dombrovskis povedal, že prístup Talianska k verejným výdavkom viedol k "určitému stupňu" finančnej nestability, vyvolal rast úrokov pre požičiavanie si vlády, aj v širšej ekonomike, podkopal dôveru investorov a spôsobil, že krajina trpí najpomalším ekonomickým rastom v rámci EÚ. "Takže z tohto hľadiska si myslíme, že je dôležité prehodnotiť túto fiškálnu trajektóriu, aby sa zabezpečila finančná stabilita a aby sa zabezpečilo, že Taliansko sa dokáže vrátiť k rýchlejšiemu rastu ekonomiky," dodal.

Viac k témam: EK Európska komisia, verejné financie
Zdroj: Webnoviny.sk - Taliansku hrozí podľa Salviniho mastná pokuta, eurokomisár Dombrovskis to nepotvrdil © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Ekonomika

MOSKVA 28. mája (WebNoviny.sk) - Bývalý gruzínsky prezident Michail Saakašvili získal späť ukrajinské občianstvo.

Spory s Porošenkom

Nový ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, ktorý sa ujal funkcie minulý týždeň, podpísal v utorok dekrét, ktorým Saakašvilimu občianstvo vrátil. Guzínsky exprezident oň prišiel v roku 2017 po sporoch so Zelenského predchodcom Petrom Porošenkom. Saakašvili otvorene podporoval Zelenského snahu stať sa prezidentom a vyjadril nádej, že sa bude smieť do krajiny vrátiť, keď sa Zelenskyj ujme funkcie hlavy štátu.

Gubernátor Odeského regiónu

Saakašvili, ktorý bol prezidentom Gruzínska v rokoch 2008 až 2013, začal na Ukrajine nový život, keď ho Porošenko v roku 2015 vymenoval za gubernátora Odeského regiónu. Neskôr, keď začal upozorňovať na údajnú korupciu na najvyšších miestach, sa však títo dvaja politici postavili proti sebe a Saakašvili prišiel o ukrajinské občianstvo. Stal sa tak človekom bez občianstva, keďže toho gruzínskeho ho v jeho bývalej vlasti zbavili už predtým.

Viac k témam: občianstvo
Zdroj: Webnoviny.sk - Exprezident Gruzínska Saakašvili má opäť ukrajinské občianstvo, vrátil mu ho Zelenskyj © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

BRATISLAVA 28. mája (WebNoviny.sk) - Minister práce Ján Richter považuje za veľmi nešťastné a poľutovaniahodné, ak sa zamestnanec Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny (UPSVR) akýmkoľvek spôsobom podieľal na snahe verejne známych obvinených osôb zisťovať informácie o súkromí novinárov. Richter tak reagoval na medializované informácie, že súčasťou komanda na sledovanie novinárov obvineného Mariana K. bol aj Juraj Š., riaditeľ odboru pomoci v hmotnej núdzi a štátnych sociálnych dávok na UPSVR. Ten poslal pred takmer dvoma rokmi kontrolu redaktorke Denníka N Monike Tódovej, aby zistila, ako sa stará o svoje deti. „Minister plne podporuje súčinnosť UPSVR s vyšetrovateľmi. Bol informovaný, že Juraj Š. už nie je zamestnancom UPSVR a zároveň, že UPSVR podalo na túto osobu trestné oznámenie pre podozrenie z naplnenia skutkovej podstaty trestného činu zneužívania právomoci verejného činiteľa v súbehu s trestným činom neoprávneného nakladania s osobnými údajmi podľa § 374 Trestného zákona," informoval tlačový odbor rezortu práce s tým, že minister využil svoju kompetenciu a poslal vnútornú kontrolu prešetriť aktuálne medializované informácie o Ústredí práce, sociálnych vecí a rodiny.

Ututlávanie popierajú

Predsedníčka poslaneckého klubu hnutia OĽaNO Veronika Remišová na utorkovej tlačovej besede povedala, že Richter by sa mal verejne ospravedlniť novinárke za to, že jeho podriadení umožnili a kryli zneužitie inštitúcií štátu. „O medializovaných skutočnostiach súvisiacich s pani Tódovou sa minister detailne informoval v roku 2017. Následne na základe preverovania a informácií z UPSVR už na tlačovej besede v júli 2017 vyjadril ľútosť nad konaním zamestnanca úradu a pani Tódovej sa spolu s generálnym riaditeľom UPSVR ospravedlnili. Tvrdenie OĽaNO, že sa akékoľvek informácie snažil ututlať je preto úmyselným klamstvom. V roku 2017 boli vnútorne prešetrené všetky vtedy známe informácie, následne UPSVR prijalo opatrenia, aby už k podobným pochybeniam nedošlo," tvrdí ministerstvo práce.

Podozrenie zo šikanovania

Prípad podľa Remišovej od začiatku vzbudzoval podozrenia zo šikanovania a pokusu zdiskreditovať nepohodlného človeka. „Vedenie ministerstva tvrdilo, že šlo o bežnú kontrolu. Kontrolu vykonal zamestnanec platený z národného eurofondového projektu zameraného na osoby v nepriaznivej sociálnej situácii," priblížila Remišová s tým, že po jej podnete ministerstvo v komunikácii s Európskou komisiou uznalo svoju chybu a zaplatilo takmer 30-tisíc eur nie z eurofondov, ale zo štátneho rozpočtu. „Podľa ich vtedajšieho vyjadrenia pani novinárka riadne podala úradu povinné oznámenie o starostlivosti o deti, ale zodpovední pracovníci ho vraj nezapísali do elektronického systému úradu," uviedla Remišová.

Posielajú terénnych pracovníkov

V rámci národného projektu Podpora rozvoja sociálnej práce v rodinnom prostredí podľa rezortu práce terénni sociálni pracovníci v oblasti štátnych sociálnych dávok navštevujú poberateľov dávok (vrátane prídavkov na dieťa, rodičovského príspevku, príspevkov na kompenzáciu ŤZP a pod.) priamo v rodinnom prostredí. „Ich úlohou je zistiť, či tieto prostriedky plnia svoj účel, či nie sú nejaké zmeny oproti spisovej dokumentácii a poskytnúť klientom sociálne poradenstvo (napríklad informáciu o možnosti komunikácie s úradom elektronicky a pod.) Ďalším dôvodom návštevy v rodine môže byť aktualizácia spisovej dokumentácie, aby nedochádzalo k omylom a nezrovnalostiam pri vyplácaní štátnych sociálnych dávok," uviedol rezort práce.

Viac k témam: Ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny SR, Ústredie práce sociálnych vecí a rodiny
Zdroj: Webnoviny.sk - Richter dal vnútornej kontrole prešetriť medializované informácie o ústredí práce © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

WASHINGTON 28. mája (WebNoviny.sk) - Nálada Američanov sa v máji zlepšila, keďže si nevšímali výkyvy na akciovom trhu a zvýšené napätie v obchodných vzťahoch medzi USA a Čínou. Americká výskumná organizácia Conference Board informovala, že index spotrebiteľskej dôvery, ktorý zostavuje, v máji stúpol na 134,1 bodu z aprílových 129,2 bodu. Hodnota indexu tak stúpla najvyššie od novembra minulého roka. Spotrebitelia v USA pozitívnejšie hodnotia terajšie ekonomické podmienky a zlepšili sa aj ich očakávania na najbližších šesť mesiacov. Hodnotenie súčasného stavu ekonomiky sa dostalo na najlepšiu úroveň od decembra 2000. Optimizmus je podľa organizácie Conference Board odzrkadlením dobrej situácie na trhu práce, keďže miera nezamestnanosti v krajine klesla na 3,6 percenta, čiže najnižšie za takmer 50 rokov.

Viac k témam: COnference Board, hospodárstvo, index dôvery spotrebiteľov, trh práce
Zdroj: Webnoviny.sk - Situácia na trhu práce v USA je dobrá, nálada spotrebiteľov najlepšia od novembra © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Ekonomika

BELEHRAD 28. mája (WebNoviny.sk) - K hranici s Kosovom smeruje kolóna srbských vojenských vozidiel s vojakmi a vojenským vybavením. Informovala o tom v utorok oficiálna srbská tlačová agentúra Tanjug. Podľa jej údajov vozidlá vyrazili okolo obeda z kasární v centrálnom meste Kraljevo.

Prelet bojovej stíhačky

Ide o zjavnú demonštráciu sily v súvislosti s najnovším napätím, ktoré vyvolala operácia kosovskej špeciálnej polície v prevažne Srbmi obývanom severnom Kosove. Zásah nahneval vládu v Belehrade, ktorá už skôr v utorok oznámila, že srbskí vojaci sú v stave pohotovosti. Agentúra Tanjug tiež uviedla, že do kasární v Kraljeve pricestoval minister obrany Aleksandar Vulin. Stalo sa tak krátko predtým, než vojenské vozidlá vyrazili smerom ku Kosovu. Agentúra informovala aj o prelete srbskej bojovej stíhačky MiG-29 v blízkosti spoločných hraníc.

Zatkli srbských policajtov

Kosovská polícia uviedla, že počas operácie proti organizovanej kriminalite a korupcii utrpeli zranenia piati policajti a šiesti civilisti. Devätnásť srbských policajtov a ďalšie osoby polícia pozatýkala. Misia OSN v Kosove (UNMIK) uviedla, že medzi zatknutými sú aj dvaja jej členovia, z toho jeden Rus. Kosovo vyhlásilo nezávislosť od Belehradu v roku 2008 po predchádzajúcej krvavej vojne. Srbsko samostatnosť svojej bývalej provincie neuznáva.

Viac k témam: armáda, Kosovo, polícia, vojaci
Zdroj: Webnoviny.sk - Srbsko po operácii kosovskej polície vyslalo ku hraniciam svojich vojakov © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

BRATISLAVA 28. mája (WebNoviny.sk) - Železnice slovenskej republiky (ŽSR) upozorňujú na viaceré výluky. Ako agentúru SITA informoval hovorca ŽSR Michal Lukáč, pracovníci železníc budú odstraňovať porasty zasahujúce do blízkosti trakčného vedenia v úseku Jablonica – Senica – Šajdíkove Humence 1. júna od 8:00 do 13:40 a 2. júna od 7:55 do 13:40. V Ludaniciach budú 29. mája od 10:00 do 14:00 upravovať ovládanie výstražných červených svetiel na svetelných priecestných zabezpečovacích zariadeniach. Zariadenia budú vypnuté a priecestie bude strážiť strážnik priecestia. V úseku Vojany – Drahňov – Budkovce bude ŽSR 29. a 30. mája od 8:00 do 17:00 opravovať priecestie. Práce na priecestí zahŕňajú smerovú a výškovú úpravu koľaje na traťovú rýchlosť, zhutnenie štrkového lôžka i zváranie koľajníc. ŽSR budú 29. mája od 6:50 do 13:50 v úseku Turňa nad Bodvou – Dvorníky-Zádiel opravovať priecestie. Vymenia a zvaria koľajnice, upraví sa smerová a výšková úprava koľaje.

Viac k témam: vlaky, výluky, ŽSR Železnice Slovenskej republiky
Zdroj: Webnoviny.sk - Železnice upozorňujú na viaceré výluky, budú opravovať priecestia aj odstraňovať porasty © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko
Strana 1 z 6

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

K2 Tags

K2 Login

K2 Calendar

« May 2019 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner