08. december 2019
Facebook

MOSKVA 29. mája (WebNoviny.sk) - Dvaja ruskí členovia posádky Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS) podnikajú v stredu výstup do otvoreného kozmu. Oleg Kononenko a Alexej Ovčinin počas výstupu, ktorý by mal trvať približne 6 a pol hodiny, uskutočnia potrebné opravy na vonkajšom plášti ISS, a tiež budú robiť v otvorenom kozme rôzne vedecké experimenty, ktoré už predtým uskutočnili vo vnútri ISS. Pre Kononeka, ktorý je momentálne kapitánom ISS, ide už o piaty takýto výstup, Ovčinin dnes vystúpil do otvoreného kozmu prvýkrát. Na ISS sú okrem týchto dvoch ruských kozmonautov ešte Anne McClain, Christina Koch a Nick Hague z amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) a David Saint-Jacques z Kanadskej vesmírnej agentúry (CSA).

Viac k témam: medzinárodná vesmirná stanica ISS
Zdroj: Webnoviny.sk - Ruskí kozmonauti absolvujú výstup do otvoreného kozmu, uskutočnia opravy na vonkajšom plášti ISS © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Veda a technika

BRUSEL 29. mája (WebNoviny.sk) - Parlamentné zhromaždenie Rady Európy (PZ RE) v stredu kritizovalo vyšetrovanie vraždy maltskej investigatívnej novinárky Daphne Caruanovej, ktorú zabili v októbri 2017. Jej usmrtenie má veľa spoločných znakov s vraždou slovenského investigatívneho novinára Jána Kuciaka, keďže obaja odhaľovali prešľapy mocných pri nakladaní s verejnými prostriedkami a prepojenia medzi politikmi a kontroverznými postavami zo sféry biznisu.

Odmietajú vyšetrovať vplyvné osoby

"Veľmi dobre rozumiem, prečo rodina Daphne Caruanovej Galiziovej nedôveruje tomu, že maltské úrady sú schopné túto vraždu efektívne vyšetriť," uvádza holandský poslanec Pieter Omtzigt, jeden z autorov hodnotiacej správy PZ RE o vyšetrovaní vraždy maltskej novinárky. "Vyšetrovanie je spomalené tým, že zodpovední činitelia odmietajú odvolať vyšetrovateľa, ktorý je v konflikte záujmov. Policajti odmietli zaevidovať informácie z notebooku Daphne Caruanovej Galiziovej, ktoré im ponúkali," vymenováva nedostatky vyšetrovania Omtzigt. Ďalším vážnym nedostatkom je podľa neho to, že policajti odmietajú vyšetrovať vplyvné osoby, o ktorých prešľapoch novinárka písala.

Súd s údajnými páchateľmi nezačal

Maltská vláda správu PZ RE odmietla s tým, že je údajne "založená na veľmi jednostrannom pohľade malej frakcie maltskej opozície". Caruanová Galiziová bola tvrdou kritičkou vlády a svojimi odhaleniami v oblasti korupcie a prania špinavých peňazí prispela k predčasným voľbám na Malte. V súvislosti s jej vraždou už chytili troch údajných páchateľov, súd s nimi sa však stále nezačal. Čo je ešte dôležitejšie, vyšetrovatelia nemajú zatiaľ vôbec žiadne výsledky pri pátraní po objednávateľovi vraždy.

Viac k témam: vražda novinára, vyšetrovanie
Zdroj: Webnoviny.sk - Európska únia kritizuje vyšetrovanie vraždy novinárky na Malte, má viacero nedostatkov © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

MOSKVA 29. mája (WebNoviny.sk) - Bývalý gruzínsky prezident Michail Saakašvili pricestoval späť na Ukrajinu. Stalo sa tak deň po tom, čo mu nový prezident Volodymyr Zelenskyj vrátil ukrajinské občianstvo. Saakašvili dorazil v stredu do Kyjeva a pochválil Zelenského za "rýchle a statočné" rozhodnutie. Novinárom na kyjevskom letisku povedal, že chce prispieť k tomu, aby sa z Ukrajiny stala "najúspešnejšia krajina Európy". Saakašvili otvorene podporoval Zelenského prezidentské ambície a vyjadril nádej, že sa bude smieť do krajiny vrátiť, keď sa Zelenskyj ujme funkcie hlavy štátu. Saakašvili, ktorý bol prezidentom Gruzínska v rokoch 2008 až 2013, začal na Ukrajine nový život, keď ho Porošenko v roku 2015 vymenoval za gubernátora Odeského regiónu. Neskôr, keď začal upozorňovať na údajnú korupciu na najvyšších miestach, sa však títo dvaja politici postavili proti sebe a Saakašvili prišiel o ukrajinské občianstvo. Stal sa tak človekom bez občianstva, keďže toho gruzínskeho ho v jeho bývalej vlasti zbavili už predtým.

Viac k témam: ukrajinský prezident
Zdroj: Webnoviny.sk - Gruzínsky exprezident Saakašvili sa vrátil na Ukrajinu, pochválil Zelenského odvážne rozhodnutie © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

BELEHRAD 29. mája (WebNoviny.sk) - Rusko a jeho tradičný spojenec Srbsko obvinili NATO a Európsku úniu z nedávneho nárastu napätia v Kosove, kde miestna polícia uskutočnila razie na Srbmi dominovanom severe. Ruský minister zahraničia Sergej Lavrov o utorkovej operácii povedal, že ju podnietila únia a Severoatlantická aliancia. Podľa kosovských predstaviteľov šlo však o akciu zameranú na boj proti korupcii a organizovanej kriminalite. Lavrov novinárom počas oficiálnej návštevy Slovinska v stredu povedal, že obe zoskupenia "ovládajú" úrady v Kosove. Srbský prezident Aleksandar Vučič zas obvinil mierové jednotky NATO v Kosove z toho, že klamali, keď tvrdili, že informovali Belehrad v predstihu o policajnej akcii a keď tvrdili, že šlo o bežnú policajnú akciu. "Nehovoria pravdu. Situácia srbského obyvateľstva v Kosove je oveľa horšia, než bola do včera," konštatoval Vučič. Počas razií kosovská polícia zatkla viac než dvanásť ľudí, medzi nimi ruského zamestnanca OSN. Viacero osôb na oboch stranách utrpelo zranenia.

Viac k témam: armáda, Kosovo, polícia, vojaci
Zdroj: Webnoviny.sk - Rusko a Srbsko obvinili NATO z nárastu napätia v Kosove, situácia obyvateľstva sa zhoršila © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

PRAHA 29. mája (WebNoviny.sk) - Na palube lietadla, ktorým sa český premiér Andrej Babiš vracal z neformálnej večere šéfov štátov a vlád v Bruseli, padol v utorok výstrel z pištole člena policajnej ochranky. Incident sa stal ešte na letisku v Bruseli, prípadom sa zaoberá Generálna inšpekcia bezpečnostných zborov. Jej hovorkyňa Ivana Nguyenová potvrdila, že sa inšpekcia začala zaoberať udalosťou, o ktorej ako prvá informovala Česká televízia. "Budeme zhromažďovať všetky potrebné informácie. Zatiaľ vieme, že by malo pravdepodobne ísť o náhodný výstrel zo služobnej zbrane," potvrdila Nguyenová redakcii iDnes.cz. Člen ochranky má podľa prísnych pravidiel odovzdať ešte pred odletom zbraň kapitánovi lietadla, ktorý ju má po dobu letu uschovanú v kabíne. Zároveň musí člen ochranky leteckému personálu ukázať, že nie je nabitá. To preukáže "výstrelom" naslepo. Podľa zdroja iDnes.cz však zabudol náboj v komore. Babiš sa podľa vlastných slov ohrozený necítil, iba počul "nezvyklú ranu". "Bol som od miesta asi štyri metre," povedal denníku Blesk. Odlet lietadla sa oneskoril minimálne o hodinu. Kapitán odmietol vzlietnuť, pokiaľ nebude nájdená guľka a overený technický stav lietadla. Náboj sa údajne podarilo nájsť zavŕtaný vo vozíku s nápojmi. Lietadlo poškodené nebolo.

Viac k témam: český premiér, streľba
Zdroj: Webnoviny.sk - V lietadle s českým premiérom Babišom padol výstrel, incident sa stal v Bruseli © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

BRUSEL 29. mája (WebNoviny.sk) - Holandský súd postavil mimo zákon motorkársky gang Hells Angels, pričom ho označil za násilnú organizáciu, ktorá predstavuje hrozbu pre verejný poriadok.

Ide o posledný zo série verdiktov

Stredajší verdikt súdu v meste Utrecht zakazuje holandskú odnož gangu, ako aj jej materskú medzinárodnú organizáciu. Ide o posledný zo série verdiktov, ktoré postihujú motorkárske kluby v krajine. Súd v písomnom zdôvodnení uviedol, že "násilie vychádza z kultúry tohto motorkárskeho klubu."

S rozhodnutím sú spokojní

Ostáva však nejasné, akým spôsobom sa bude zákaz implementovať. Podľa súdu je teraz na prokurátoroch, aby o tom rozhodli. Kancelária holandského generálneho prokurátora sa už vyjadrila, že je s rozhodnutím spokojná. Na stanovisko právneho zástupcu Hells Angels sa ešte len čaká.

Viac k témam: Hells Angels, motorkári
Zdroj: Webnoviny.sk - Holandský súd zakázal motorkársky gang Hells Angels a označil ho za hrozbu pre verejný poriadok © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

BRATISLAVA 29. mája (WebNoviny.sk) - Rezort vnútra navrhuje zavedenie občianskych preukazov pre deti mladšie ako 15 rokov. Novinárom to v stredu potvrdila ministerka vnútra Denisa Saková. Využívať by sa podľa nej mohli napríklad pri elektronickom systéme zdravotnej starostlivosti.

Mohli by cestovať po Európskej únii

"Bude mať všetky ochranné prvky, bude identický ako normálny občiansky preukaz," povedala s tým, že ak bude preukaz obsahovať aj fotografiu, budú naň deti môcť v rámci Európskej únie aj cestovať. "Tým môžu občania ušetriť, pretože zhotovenie cestovného pasu je oveľa drahšie ako zhotovenie občianskeho preukazu," povedala Saková s tým, že cena takéhoto preukazu by bola 4,50 eura, pokiaľ bude s fotografiou.

Preukaz pošlú rodičom

"Pokiaľ fotografia na občianskom preukaze nebude, bude vydávaný automaticky, zasielaný poštou na adresu rodičov alebo na adresu trvalého bydliska, kde je dieťa zahlásené a bude vydávaný bezodplatne," dodala ministerka vnútra. Občianske preukazy momentálne dostávajú deti od 15 rokov. Takýto preukaz má platnosť 10 rokov. V prípade preukazov pre deti mladšie ako 15 rokov by mali mať platnosť päť rokov a pri deťoch mladších ako šesť rokov by mali platiť dva roky.

Viac k témam: minister vnútra SR, ministerstvo vnútra SR
Zdroj: Webnoviny.sk - Ministerstvo vnútra navrhuje, aby občiansky preukaz vlastnili aj deti mladšie ako 15 rokov © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

BRATISLAVA 29. mája (WebNoviny.sk) - Ľudia chcú mať v súčasnosti všetko a najlepšie okamžite. Nie je pre nich prirodzené, že to, čo chcú, odkladajú na neskôr. Dokazuje to viacero vedeckých štúdií. Pri takomto prístupe sa však môže stať, že sa dostávajú na hranicu finančného rizika. Odborníci na financie i psychológovia preto stále častejšie hovoria o potrebe naučiť sa vytvárať si finančnú rezervu a myslieť na budúcnosť. Ideálne je, keď sa naučia sporiť už deti. Ak si osvoja tento návyk v rannom veku, v dospelosti ho budú považovať za úplne prirodzený. Naučiť deti neminúť hneď všetky peniaze, ktoré dostanú, môže byť náročné. "Dieťa sa prirodzene učí pozorovaním, sleduje a vníma dianie okolo seba, následne ho napodobňuje. Najbližším vzorom pre dieťa sú jeho rodičia, preto aj v otázke sporenia je veľmi dôležitý práve ich prístup k financiám,” hovorí psychologička Jana Slovíková z Linky detskej istoty. Najdôležitejšia je samozrejme motivácia. Ak dieťa niečo veľmi chce, môže si to kúpiť, ale iba ak vydrží určitú dobu sporiť. Ideálne je, kúpiť mu nejaké prasiatko alebo inú pokladničku, ktorá bude presne určená na tento cieľ. Jedna vec je naučiť dieťa šetriť, druhá rovnako dôležitá, je myslieť na jeho budúcnosť už odmalička. Čím je dieťa staršie, výdavky s ním spojené sú vyššie. Najviac zvyčajne stojí štúdium "Dôležité je pripraviť sa na tie najväčšie výdavky dieťaťa, ako štúdium alebo peniaze na "štart do života"Ideálne je dieťaťu odkladať peniaze hneď od jeho narodeniana mesačnej báze, " hovorí Ondrej Broska, partner spoločnosti TOWER FINANCE. "Ak sa využije vhodný produkt, ktorý peniaze aj zhodnotí, po dovŕšení dospelosti bude mať dieťa pripravenú dostatočnú sumu na svoj začiatok. Na tento účel je možné využiť aj prídavok na dieťa, ktorý je tento rok vo výške 24,34 eur.”  Sporenie pre deti je teda možnosťou, ako im pripraviť  financie do budúcnosti, aj na riešenie bývania. "Deťom už od narodenia môžu  napríklad rodičia vkladať financie na účet stavebného sporenia. Tieto prostriedky sa dieťaťu zhodnocujú o úrok a štátnu prémiu až do jeho 18-tich rokov. Pri takomto type sporenia dokážu rodičia svojmu potomkovi pripraviť až okolo 12 až 15 tisíc eur,” hovorí Kamil Timura, riaditeľ odbytu z Prvej stavebnej sporiteľne.  Táto nasporená suma síce neumožňuje kúpu nového bývania, ale je dobrým základom na ďalšie financovanie nehnuteľnosti. Ak si mladý človek zoberie v dospelosti stavebný úver,  na ktorý má nárok zo zákona, až do výšky 50 tisíc eur bez založenia nehnuteľnosti, má dostatočný základ na kúpu jedno, dvoj a v niektorých regiónoch až trojizbového bytu. Aj keď každý rodič chce dať svojim deťom všetko, je potrebné si uvedomiť, že v prvom rade treba finančne zabezpečiť seba. Ak sa dostane do finančných problémov rodič, postihne to aj deti. Veľa ľudí na Slovensku si myslí, že na sporenie nemajú peniaze.  Behaviorálni ekonómovia, ktorí sa zameriavajú na finančné správanie sa ľudí, hovoria, že je to skôr o psychológii a postoji k peniazom ako o výške príjmu. "Ak sa chce človek naučiť sporiť, dôležitá je určitá stratégia či plán - ako často, akú sumu a kam si ju bude odkladať. Z psychologického hľadiska je dôležitá správna motivácia, nápomocným môže byť napríklad stanovenie si cieľa - vopred si určiť, na čo nasporenú sumu použijete,” hovorí psychologička Jana Slovíková. "Najdôležitejšie je vytvoriť si na odkladanie samostatný produkt, ktorý bude na to určený, čiže nemať peniaze na bežnom účte alebo doma v ponožke, kde sú ľahko dostupné,” hovorí Ondrej Broska zo spoločnosti TOWER FINANCE. Možnosť dlhodobého sporenia ponúka aj stavebné sporenie. Jeho optimálny cyklus je šesť rokov. Za tento čas si klient dokáže nasporiť pomerne slušnú sumu peňazí, ktorú vie použiť pri financovaní kúpy alebo rekonštrukcie bývania. "Stavebné sporenie dnes poskytuje zaujímavú úrokovú sadzbu. Zároveň klient, ktorý má nárok, získava štátnu prémiu. Tá je v tomto roku 2,5 % z vkladov. Aktuálne klienti môžu využiť pri sporení tzv. úrokový bonus,” hovorí Kamil Timura z Prvej stavebnej sporiteľne. Stavebné sporenie je systémom spojených nádob. Klient môže na jednej strane dlhodobo sporiť, ale ak splní podmienky a chce realizovať napríklad rekonštrukciu svojho bývania alebo kúpiť si novú nehnuteľnosť, zo zákona má nárok na stavebný úver. "Návyk, ktorý nám vie pozitívne najviac ovplyvniť finančnú situáciu, je naučiť sa pravidelne si odkladať konkrétnu sumu z príjmu na  určený účel. Ak sa naučíme, že ako prvé si po výplate odložíme peniaze bokom, budeme míňať už len z toho, čo nám zostalo. Tým sa vyhneme mnohým zlým finančným rozhodnutiam,” dopĺňa Ondrej Broska z TOWER FINANCE. Inzercia

Viac k témam: sporenie, tower finance
Zdroj: Webnoviny.sk - Sporiť pre deti alebo pre seba? Čo tak skúsiť oboje… © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

BRATISLAVA 29. mája (WebNoviny.sk) - Finančná správa odmieta tvrdenia opozičnej SaS, podľa ktorej štát nastavil na zavedenie eKasy šibeničné termíny a z projektu profituje firma napojená na ľudí z finančnej správy.

Obhajovanie daňových podvodov

Ako uviedla na stredajšej tlačovej konferencii prezidentka finančnej správy Lenka Wittenbergerová, podobné útoky na projekt pripájania registračných pokladníc na servery finančnej správy vníma ako obhajovanie daňových podvodov. Cieľom tohto projektu je totiž podľa nej práve eliminácia daňových únikov, ktoré na dani z pridanej hodnoty v sektore hotelov, kaviarní, reštaurácií a služieb vyčíslili na viac ako 490 miliónov eur. Finančná správa rovnako odmieta aj obvinenia, že by v systéme certifikácie nahrávala firme CHDU, ktorá je podľa poslancov SaS prepojená s osobami z finančnej správy.

Dodávateľ chráneného dátového úložiska

Ako uviedol šéf sekcie boja proti podvodom a analýzy rizík finančnej správy Ladislav Hanniker, spomínaná firma dokonca žiadnu certifikáciu nikdy nedostala, ani o ňu nepožiadala. CHDU je podľa neho iba dodávateľom chráneného dátového úložiska a je na výrobcoch riešení pre eKasu, akého dodávateľa tohto úložiska si vyberú. Ako dodal, na trhu je ďalších desať dodávateľov chráneného dátového úložiska. Finančná správa pritom certifikuje iba komplexné riešenia eKasy, vrátane spomínaného úložiska. „Nemáme na to žiadny vplyv, ktorý výrobca si ktoré dátové úložisko zahrnie do svojho systému,“ tvrdí Hanniker.

Liberáli kritizovali nastavené termíny

Poslanci za SaS kritizovali aj nastavené termíny, podľa ktorých majú byť všetky registračné pokladnice povinne na servery finančnej správy pripojené už od 1. júla tohto roka. Podľa poslankyne Jany Kiššovej sa tento „šibeničný“ termín nedá dodržať, lebo dodávatelia jednoducho nestihnú dodať riešenia pre všetkých zhruba 250 tisíc registračných pokladníc. Finančná správa však oponuje, že jej infraštruktúra je na zavedenie eKasy od 1. júla pripravená. Zároveň však tvrdí, že situáciu pozoruje a pripravuje aj alternatívy postupov voči užívateľom, ktorým dodávatelia nestihnú riešenia pre eKasu dodať načas.

Registrácia pokladní

Podľa Wittenbergerovej nie je v záujme finančnej správy postihovať daňovníkov a užívateľov registračných pokladníc, ktorí o registráciu eKasy požiadali včas, avšak ich dodávatelia nezvládnu riešenie načas dodať. Ako dodala, aj preto momentálne finančná správa veľké úsilie smeruje do komunikačnej kampane, v ktorej sa snaží vyzývať podnikateľov, aby registráciu v rámci projektu eKasa neodkladali a splnili si ju čo najskôr. Predstavitelia finančnej správy však nesúhlasia ani s argumentom, že na trhu je málo dodávateľov. Štát totiž doteraz certifikoval 29 riešení a ďalších 13 je v procese certifikácie. Podnikatelia by si pritom podľa údajov finančnej správy mali registrovať ešte zhruba 100 tisíc pokladníc.

Bohaté zákazky na ministerstve vnútra

Podľa stredajších vyjadrení poslanca za SaS Jozefa Rajtára má z projektu eKasa profitovať spomínaná firma CHDU. Tá je podľa neho cez svojho majiteľa a konateľa Branislava Slováka prepojená s advokátskou kanceláriou Malata, Pružinský, Hegedüš (MPH), napríklad cez firmu DM Technology, kde je táto kancelária takzvanou oprávnenou osobou konať za firmu. „MPH je advokátska kancelária, ktorá mala za Roberta Kaliňáka bohaté zákazky na ministerstve vnútra. Je to advokátska kancelária, ku ktorej má veľmi blízko Ľudovít Makó, šéf kriminálneho úradu finančnej správy a bývalý šéf finančnej správy František Imrecze. Majú k sebe tak blízko, že s konateľmi dokonca chodia na spoločné dovolenky súkromným lietadlom,“ povedal Rajtár na stredajšej tlačovej konferencii. Právnici z kancelárie Malata, Pružinský, Hegedüš & Partners však voči tejto poslancovej konštrukcii ohradzujú. Vo svojom stanovisku totiž tvrdia, že nemajú žiadne majetkové prepojenie na spoločnosť CHDU, ktorá je iba ich klientom. K službe oprávnenej osoby pre firmu DM Technology dodávajú, že ide o štandardné služby, ktoré v medziach zákona vykonávajú nezávisle pre viac ako 40 spoločností.

Snaha o poškodenie dobrého mena

„Je preto absurdné, že výhradne zo vzťahu advokát – klient, resp. oprávnená osoba – subjekt zapísaný v Registri partnerov verejného sektora, bol na tlačovej besede vyvodený záver o ovládaní alebo účasti advokátskej kancelárie v spoločnosti CHDU,“ uvádza sa v stanovisku advokátskej kancelárie Malata, Pružinský, Hegedüš & Partners. Rovnako odmietajú aj Rajtárove vyhlásenia o údajných zákazkách advokátskej kancelárie na Ministerstve vnútra SR, či o blízkych vzťahoch s bývalým šéfom finančnej správy a súčasným šéfom jej kriminálneho úradu. „V minulosti a ani v súčasnosti advokátska kancelária neposkytovala uvedenému ministerstvu právne služby. Nepravdivou je aj informácia o blízkom vzťahu a spoločných dovolenkách s Františkom Imreczem a Ľudovítom Makóom. Vzhľadom na tieto skutočnosti vníma advokátska kancelária vyjadrenia uvedené na tlačovej besede ako snahu o poškodenie jej dobrého mena prostredníctvom informácií, ktoré sa nezakladajú na pravde,“ píše v reakcii advokátska kancelária.

Viac k témam: eKasa, Finančná správa SR, projekt eKasa
Zdroj: Webnoviny.sk - Finančná správa bráni projekt eKasa, voči tvrdeniam liberálov sa ohradili aj dotknutí právnici © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Ekonomika

BRATISLAVA 29. mája (WebNoviny.sk) - Finálové preteky unikátneho projektu Greenpower, v ktorých sa na štart postavili zostrojené modely formúl, vyhrala Súkromná stredná odborná škola automobilová Duálna akadémia. Finálovými pretekmi formúl sa ukončil pilotný vzdelávací projekt Greenpower Slovensko, ktorý na Slovensku podporila Nadácia Volkswagen Slovakia. Víťazmi v dvoch kategóriách sa stali žiaci experimentálnej školy Edulienka a študenti Súkromnej strednej odbornej školy automobilovej Duálna akadémia. Vo finále si zmeralo najmä inžinierske ale aj jazdecké schopnosti celkovo päť škôl, ktoré mali za účel zostaviť elektrický model formule.    "Pre nás sú víťazmi všetci žiaci aj mentori, ktorí sa do projektu Greenpower pustili. Sme veľmi radi, že aj takýmto interaktívnym spôsobom sme umožnili mladým žiakom a študentom osvojiť si vedu a techniku, zistiť aké je to pracovať v tíme na technickom zadaní. V tomto smere je Greenpower úspešným aj slovenským projektom,” uviedla Alexandra Pappová, projektová manažérka Nadácie Volkswagen Slovakia. Na pretekoch sa na štart v dvoch kategóriách postavili tímy základných a stredných škôl. V prvej kategórii si žiaci základných škôl zmerali zručnosti v disciplínach: slalom, šprint a na krátkych okruhoch. Každá disciplína sa bodovala a víťazom sa stal tím, ktorý dosiahol najväčší počet bodov. V druhej kategórii súťaží stredoškolákov stáli proti sebe dva tímy - Leaf Academy a Súkromná SOŠ automobilová Duálna akadémia. Ich preteky trvali 90 minút a víťazom sa stal tím, ktorého formula prešla najväčšiu vzdialenosť. "Je to veľmi dobrá skúsenosť pre nás študentov aj školu, že sme boli vybraní do finálovej súťaže. Dúfam, že v najbližších ročníkoch bude účasť čoraz väčšia. Ako študenti automobilovej školy sme veľmi nadšení, že tu môžeme byť a že podobné preteky absolvujeme. Osobne som o podobnej skúsenosti sníval, pretože mám ambíciu sa pohybovať v motoristickom športe a automobilizme. O to zaujímavejšie je to aj preto, že tieto modely sú elektrické. Je to niečo nové a je to posun k tomu, čo bude bežnejšie v budúcnosti,” povedal Tomáš Kellner z Duálnej akadémie, ktorá preteky nakoniec vyhrala. "Dúfali sme, že to nakoniec dopadne v náš prospech. Najviac sa mi páčilo ako sme súťažili a pomáhali si navzájom,” povedala účastníčka víťazného tímu nižších ročníkov Nina z experimentálnej školy Edulienka. Organizátor Greenpower Slovensko Arnold Kiss uviedol: "Cítili sme veľkú zodpovednosť, pretože Greenpower funguje v zahraničí už dvadsať rokov a vedeli sme podobný projekt na Slovensku treba. Myslím, že sa to dobre podarilo, pretože vidno, že žiaci si z toho zobrali to, čo si mali zobrať a ich eufória hovorí za všetko. V celom procese sa učili vďaka zapojeniu mentorov, STU a odbornej škole Zochova”. Greenpower je nielen v Európe populárny a úspešný vzdelávací projekt, ktorý vznikol za účelom rozvinúť nadšenie detí a mladých ľudí pre vedu a techniku a riešiť tak aj problém nedostatku budúcich inžinierov v priemysle. Projekt na Slovensku vznikol vďaka podpore Nadácie Volkswagen Slovakia a spoločností Volkswagen Slovakia a Siemens. "Greenpower Slovensko predstavuje interaktívny projekt a zároveň inovatívny výučbový proces s praxou, s úmyslom zlepšiť schopnosti tímovej práce ako aj odborné zručnosti žiakov a študentov. Podobné aktivity majú svoje opodstatnenie aj pre študentov vyšších ročníkov, ktorí si tak môžu osvojiť technické schopnosti a vedomosti. Zároveň dokáže žiakom verne načrtnúť ich budúci svet práce, pretože verne simuluje činnosť malej inovatívnej technologickej firmy, fungujúcej v konkurenčnom prostredí,” ozrejmil Boris Michalík správca Nadácie Volkswagen Slovakia. V projekte Greenpower Slovensko pri tvorbe elektrických formúl ako garanti pomáhali aj odborníci z dvoch fakúlt Slovenskej technickej univerzity. Strojnícka fakulta, ktorá sa ako prvá na Slovensku zapojila do tohto medzinárodného projektu a Fakulta elektrotechniky a informatiky, ktorá je odborným garantom kategórie Goblin. Ako mentori v projekte študentom pomáhali študenti STU a študenti SPŠE Zochova 9, ktorí komunikovali so školami a boli ich poradcami. Projekt Greenpower vznikol vo Veľkej Británii ešte v roku 1999 a každoročne sa ho zúčastňuje viac než 10-tisíc študentov od základných škôl až po univerzity, nielen v Británii ale aj v Spojených štátoch, Číne, Singapure či ďalších európskych krajinách.

Nadácia Volkswagen Slovakia

Nadácia Volkswagen Slovakia je verejnoprospešná nadácia. Už desiaty rok aktívne pôsobí na Slovensku. Cielene sa snaží o spoluvytváranie "moderného priestoru pre život" v uvedomelej spoločnosti. Ťažiskom jej programov je oblasť výchovy a vzdelávania. Podporuje inovatívne vzdelávacie projekty a svoj dôraz kladie na vzdelávanie mladých ľudí. Každoročne tiež realizuje kreatívne projekty pre detské domovy. Svoju pomoc vo významnej miere orientuje aj na oblasť znevýhodnených a deti v núdzi. Inzercia

Viac k témam: Greenpower, Greenpower Slovensko, Nadácia Volkswagen Slovakia, vzdelávací projekt
Zdroj: Webnoviny.sk - Projekt Greenpower potvrdil svoj zámer a spoznal slovenských víťazov © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko
Strana 1 z 7

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

K2 Tags

K2 Login

K2 Calendar

« May 2019 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner