08. december 2019
Facebook
Rokovanie s americkým prezidentom Donaldom Trumpom bolo otvorené, príjemné, konštruktívne a priateľské. Po rokovaní s Trumpom to povedal premiér Peter Pellegrini. Dodal, že spolu strávili viac času, ako bolo pôvodne plánované. „Mali sme si čo povedať,“ dodal premiér.

Ocenili plnenie záväzkov

Váži si, že americká delegácia bola zložená z vysokých predstaviteľov, čo podľa neho dosvedčuje, že nešlo len o zdvorilostnú návštevu. Potvrdil, že ho pozval na návštevu Slovenska. Spolu hovorili o obranných projektoch a členstve v NATO. Biely dom podľa Pellegriniho ocenil, že Slovensko si plní svoje záväzky. O navrhovanej dohode o obrannej spolupráci nehovorili – ani medzi štyrmi očami, ani v rámci plenárneho zasadnutia. Debatovali aj o migrácii. Podľa ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka, ktorý premiéra na ceste sprevádzal, sa Američania zaujímali aj o hodnotenie Slovenska pokiaľ ide o Ukrajinu.

Nechýbali ekonomické témy

Podstatnú časť rozhovoru venovali aj ekonomickým témam. Hoci obchodná výmena rastie, nepríjemnou otázkou ostáva téma ciel a taríf na autá. „Pevne verím, že sme aspoň malou časťou mohli našimi argumentami rozhodnutia americkej administratívy ovplyvniť,“ povedal premiér na margo ciel na autá. Tvrdí, že Trump vyzeral prekvapený, keď mu hovoril o tom, aký by to mohlo mať dopad. Trump premýšľa nad zavedením ciel, tvrdí, že Európska únia sa k nim nespráva férovo.

S najmocnejším mužom planéty

„Rokovanie bolo príjemné. Necítil som sa ako nejaký premiér, ktorý sa tam prišiel pokloniť,“ opísal svoje pocity Pellegrini. Priznal, že pred rokovaním mal rešpekt. „Aj ja som len človek a išiel som sa stretnúť s najmocnejším mužom planéty. Ale tá nervozita sa vzhľadom na otvorenú a priateľskú atmosféru rýchlo rozplynula,“ pokračoval šéf slovenskej exekutívy. Je presvedčený, že aj slovenská delegácia zanechala príjemný pocit. Zobraziť fotogalériu k článku:
Premiér Peter Pellegrini a jeho návšteva USA aj stretnutie s Donaldom Trumpom

Absolútne úspešná návšteva

Na otázku, či to bola úspešná návšteva, odpovedal aj šéf slovenskej diplomacie. „Absolútne úspešná. Ja som šťastný,“ dodal. „Protokolárne išlo všetko podľa plánu, pôsobilo to prirodzene a nemal som pocit, že by som sa niekde násilne musel pobaviť,“ pokračoval v opise stretnutia premiér. Slovensko od Trumopa dostalo partitúru, teda noty vojenských piesní. Premiér informoval, že sa pokúsi urobiť kópiu z tejto partitúry a verí, že si aspoň nejakú pieseň naša vojenská hudba nacvičí.

Viac k témam: americký prezident, premiér Slovenskej republiky
Zdroj: Webnoviny.sk - Rokovanie s prezidentom Trumpom bolo otvorené a priateľské, hodnotí premiér Pellegrini © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

LISABON 3. mája (WebNoviny.sk) - Portugalský premiér pohrozil opozičným stranám rezignáciou jeho menšinovej vlády, ak parlament schváli návrh zákona, ktorý by umožnil retroaktívne platy učiteľom ako náhradu za príjmy, o ktoré prišli v dôsledku národných úsporných opatrení. António Costa uviedol, že navrhovaný krok by tento a na budúci rok zvýšil verejné výdavky o miliardu eur, čo by narušilo vládne finančné plánovanie. Predseda vlády sa o rezignácii vyjadril po tom, čo opoziční poslanci v parlamentnej komisii podporili daný návrh. Aby učitelia dostali tieto retroaktívne platy, musí návrh prejsť celým parlamentom. Portugalským učiteľom v rokoch 2011 - 2017 zmrazili zvyšovanie platov v rámci úsporných opatrení počas finančnej krízy. Odbory sa usilujú o znovuzískanie nárokov učiteľov, ale vláda tvrdí, že si to nemôže dovoliť.

Viac k témam: platy, učitelia
Zdroj: Webnoviny.sk - Portugalská opozícia chce učiteľom spätne kompenzovať príjmy, premiér hrozí demisiou © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

WASHINGTON 3. mája (WebNoviny.sk) - Americký prezident Donald Trump hovoril v piatok viac ako hodinu so svojím ruským náprotivkom Vladimirom Putinom. V telefonickom rozhovore diskutovali o dohode o jadrových zbraniach, konflikte vo Venezuele, Severnej Kórei a krátko aj o práve dokončenej správe špeciálneho prokurátora Roberta Muellera o zasahovaní Moskvy do prezidentských volieb v roku 2016.

Nová dohoda s Čínou

"Diskutovali o rozšírení terajšej jadrovej dohody, ako aj možnom začiatku novej, ktorá by zahŕňala aj Čínu," informovala hovorkyňa Bieleho domu Sarah Sandersová. Nešpecifikovala, o ktorej zmluve hovorí. Terajšia strategická zmluva o jadrových zbraniach, označovaná ako Nový START, vyprší v roku 2021.

Viac trhovej výmeny

Lídri podľa Sandersovej diskutovali tiež o zvýšení vzájomnej trhovej výmeny, Ukrajine a zmienenej Severnej Kórei a Venezuele. Spojené štáty zastávajú opačný postoj k dianiu vo Venezuele ako Rusko. Washington považuje znovuzvolenie Nicolása Madura za prezidenta za nelegitímne a ako dočasného prezidenta krajiny uznal opozičného lídra Juana Guaidóa. Moskva naopak podporuje Madura.

Zdroj: Webnoviny.sk - Trump telefonoval s Putinom o jadrových zbraniach a krátko aj o Muellerovej správe © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

ANKARA 3. mája (WebNoviny.sk) - Najmenej dve ženy a päť detí sa utopili po nehode člnu s migrantmi pri tureckom pobreží, informovali turecké úrady. Pri záchrannej akcii na mori a zo vzduchu zachránili podľa pobrežnej stráže ďalších päť migrantov vrátane jednej ženy a dieťaťa. Čln s migrantmi sa potopil v piatok v Egejskom mori pri prímorskom meste Ayvalik na severozápade Turecka. Mesto je hlavnou križovatkou pre migrantov, ktorí sa chcú dostať na grécky ostrov Lesbos. Podľa pobrežnej stráže bolo na člne pravdepodobne 17 ľudí. Po ďalších štyroch nezvestných migrantoch a prevádzačovi ďalej pátrajú. Migranti podstupujú riskantnú cestu z Turecka do Grécka v nádeji, že sa dostanú do bohatších krajín Európskej únie.

Viac k témam: migranti, utečenci
Zdroj: Webnoviny.sk - Pri pobreží Turecka sa potopil čln s migrantmi, o život prišlo niekoľko detí © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

KÁBUL 3. mája (WebNoviny.sk) - Veľké zhromaždenie Afgancov známe aj ako Lója džirga, ktoré zvolal afganský prezident Ašraf Ghaní, sa skončilo v piatok výzvou na mier s hnutím Taliban a sľubom prezidenta prepustiť 175 väzňov z Talibanu pred ramadánom, posvätným moslimským mesiacom, ktorý sa začína budúci týždeň.

Tisícky politikov a vodcov

Na zhromaždení, ktoré sa začalo v pondelok, sa zúčastnilo viac ako 3 200 politikov, kmeňových vodcov a iných prominentov krajiny. Snažili sa vymyslieť spoločnú stratégiu pre budúce vyjednávania s Talibanom. Prezident Ghaní sa na zhromaždení usiloval o jednotné stanovisko, avšak stretnutie bojkotovalo niekoľko prominentných Afgancov vrátane premiéra Abdulláha Abdulláha, jeho partnera vo vláde, čo odhalilo prehlbujúce sa rozpory v exekutíve krajiny. "Chcel by som Talibanu povedať, že voľba je teraz vo vašich rukách," povedal Ghaní na záverečnej ceremónii v Kábule. "Teraz ste na rade vy, aby ste ukázali, čo chcete urobiť," pokračoval. Odkaz päťdňového stretnutia je podľa neho jasný: "Afganci chcú mier". Talibanu ponúkol tiež prímerie, avšak zdôraznil, že nebude jednostranné.

Islamisti odmietli prímerie

Taliban naopak v piatok vo svojom vyhlásení prímerie odmietol. Útoky budú podľa neho pokračovať aj počas ramadánu. Hnutie odmietlo návrhy na prímerie dovtedy, kým sa z krajiny nestiahnu jednotky Spojených štátov a Severoatlantickej aliancie. Lóju džirgu nazvalo pokusom Ghaního zvýšiť si popularitu. Taliban v posledných mesiacoch vystupňoval svoje útoky proti afganským jednotkám a momentálne kontroluje polovicu krajiny. Spojené štáty zatiaľ urýchlili svoje úsilie nájsť mierové riešenie 17-ročnej vojny a tlačia na priame rokovania medzi Talibanom a Kábulom. Lója džirga vypracovala zoznam s 23 bodmi pre mierové rozhovory s Talibanom vrátane prímeria počas ramadánu, keď moslimovia držia cez deň pôst. Okrem iného tiež podporila práva žien v rámci princípov islamu.

Viac k témam: Lója džirga, Taliban
Zdroj: Webnoviny.sk - Afganskí lídri vyzvali na mier, Taliban žiada odchod Američanov a NATO z krajiny © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

WASHINGTON 3. mája (WebNoviny.sk) - Americkí zamestnávatelia v apríli vytvorili až 263 tisíc nových pracovných miest, čo naznačuje, že firmy si nevšímali doterajšie obavy, že ekonomika krajiny by sa mohla v tomto roku spomaliť. Miera nezamestnanosti v USA klesla na 3,6 percenta z úrovne 3,8 percenta, čiže sa dostala najnižšie za päť desaťročí. Priemerný hodinový zárobok v krajine medziročne stúpol o 3,2 percenta. Piatková správa amerického rezortu práce o tvorbe nových pracovných miest ukázala, že silný ekonomický rast stále povzbudzuje k rozsiahlemu prijímaniu pracovníkov, pričom hospodárstvo sa z recesie zotavuje už takmer desaťročie. Ak bude hospodársky rast pokračovať, v júli bude najdlhší v americkej histórii. Počas januára až marca tohto roka ekonomika krajiny medziročne posilnila o 3,2 percenta, čo bolo najsilnejšie tempo rastu počas prvého kvartálu od roku 2015.

Viac k témam: nezamestnanosť, voľné pracovné pozície, zamestnanosť
Zdroj: Webnoviny.sk - Nezamestnanosť v USA klesla najnižšie za polstoročie, prácu našlo vyše štvrť milióna ľudí © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Ekonomika

NIKÓZIA 3. mája (WebNoviny.sk) - Prezident Cypru v piatok odvolal tamojšieho šéfa polície pre prípad sériového vraha, ktorý sa priznal k zabitiu siedmich žien a dievčat zo zahraničia. Podľa jeho slov nepodarené vyšetrovanie ich zmiznutia mohlo umožniť páchateľovi zabiť ešte viac osôb a hlava akejkoľvek organizácie sa musí zodpovedať za konanie svojich podriadených.

Zlyhanie polície

"Zjavná nedbanlivosť a zlyhanie policajného personálu viesť vyšetrovanie nezvestných osôb" pravdepodobne prispela k "odporným trestným činom, ktoré otriasli cyperskou spoločnosťou," napísal prezident Nicos Anastasiades v liste šéfovi polície Zachariasovi Chrysostomouovi. Prezident odvolal policajného šéfa deň po tom, čo odstúpil minister spravodlivosti Ionas Nicolaou. Urobil tak po stupňujúcej sa kritike polície za chybné konanie po zmiznutí niektorých zo siedmich cudziniek, ku ktorých vraždám sa priznal 35-ročný vojenský kapitán.

Vraždil už skôr

Aktivisti za práva prisťahovalcov obvinili políciu z toho, že nezačala vyšetrovanie, keď dostala hlásenie o nezvestných zahraničných pracovníčkach. Podozrivý vyšetrovateľom povedal, že sa zbavil tiel obetí v opustenej banskej šachte, v toxickom jazere a v jame na vojenskej strelnici. Jeho obeťami sú tri Filipínky a šesťročná dcéra jednej z nich, Rumunka a jej dcéra a žena, ktorá bola pravdepodobne z Nepálu. Prvá vražda sa stala v roku 2016.

Prezident sa ospravedlnil

Anastasiades sa v piatok ráno stretol s diplomatmi z Filipín, Vietnamu, Indie a Srí Lanky, aby im za zločiny "vyjadril ospravedlnenie v mene štátu a cyperského ľudu," uviedol hovorca vlády Prodromos Prodromou. Prezident podľa hovorcu zástupcom krajín povedal, že sťažnosti zahraničných pracovníkov o právach a životných podmienkach bude riešiť úrad ombudsmana. Diplomati uznali, že vraždy sú "ojedinelý incident", ktorý neodráža všeobecne dobré skúsenosti pracovníkov z ich krajín na Cypre, dodal.

Viac k témam: vražda
Zdroj: Webnoviny.sk - Séria vrážd na Cypre pripravila o funkciu šéfa polície, prezident hovorí o nedbanlivosti © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

BERLÍN 3. mája (WebNoviny.sk) - Nemecká vláda sa usiluje získať konzulárny prístup k odborníkovi z Organizácie Spojených národov (OSN) s nemeckým občianstvom, ktorého zadržiavajú od marca v Tunisku. Hovorca ministerstva zahraničia Rainer Breul v piatok uviedol, že predstavitelia Nemecka sa o zadržiavaní Moncefa Kartasa zhovárali v apríli s tuniským veľvyslancom a zaslali viacero diplomatických nót priamo do Tuniska, pričom naposledy tak spravili vo štvrtok. Hlavnú iniciatívu má v tejto veci podľa Breula OSN, pretože Kartas, ktorý je členom jej tímu odborníkov monitorujúceho sankcie proti Líbyi, v dôsledku svojej práce pre organizáciu požiadal o imunitu. Kartasa, ktorý má nemecké aj tuniské občianstvo, podľa jeho rodiny vyšetrujú pre "údajné vlastnenie a prezradenie tajných informácií týkajúcich sa národnej bezpečnosti zahraničným vládam".

Viac k témam: OSN Organizácia spojených národov
Zdroj: Webnoviny.sk - Odborník OSN mal prezrádzať tajné informácie, nemecká vláda sa k nemu snaží dostať © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

BRATISLAVA 3. mája (WebNoviny.sk) - Policajný vyšetrovateľ v Dolnom Kubíne obvinil 20-ročného občana Poľskej republiky z obzvlášť závažného zločinu všeobecného ohrozenia. Ako agentúru SITA informoval žilinský policajný hovorca Radko Moravčík, Poliak vo štvrtok 2. mája v popoludňajších hodinách bezohľadne viedol osobné motorové vozidlo Mazda v okresoch Dolný Kubín a Ružomberok.

Policajti použili zbraň

V obci Oravský Podzámok narazil do zvodidiel, následne do auta Škoda aj nákladného vozidla Man. Z miesta nehody ušiel a pokračoval po ceste prvej triedy v smere na Ružomberok. Po vozidle polícia okamžite vyhlásila pátranie. Potom ho spozorovala policajná hliadka idúceho v smere od Dolného Kubína na Ružomberok. Vodič na výzvy na zastavenie nereagoval a nezastavil. Svojou arogantnou a nebezpečnou jazdou naďalej ohrozoval ostatných účastníkov cestnej premávky. Keďže vodič nereagoval ani na opakované výzvy na zastavenie, použili policajti na zastavenie vozidla aj služobnú zbraň. Vodič pred obcou Hubová narazil do zvodidiel.

Alkohol nezistili

Poliaka polícia podrobila dychovej skúške s negatívnym výsledkom a zatkla ho. Taktiež mu nariadili aj odber krvi a biologického materiálu, aby zistili, či nebol ovplyvnený návykovou látkou. Policajti zaistili rastlinný materiál. Predbežným skúmaním zistili, že ide o marihuanu v množstve, ktoré zodpovedá minimálne dvom jednotlivým dávkam drogy. Z tohto dôvodu voči poľskému vodičovi vzniesli obvinenie aj z prečinu nedovolenej výroby omamných a psychotropných látok, jedov alebo prekurzorov, ich držania a obchodovania s nimi. Pri udalosti sa nezranili žiadne osoby. Incident polícia naďalej vyšetruje a na obvineného vyšetrovateľ spracuje podnet na návrh na jeho vzatie do väzby.

Viac k témam: Polícia SR
Zdroj: Webnoviny.sk - Video: Policajti naháňali mladíka na Mazde, šialenou jazdou ohrozoval ostatných a padli aj výstrely © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko
Starosta obce Hrnčiarovce nad Parnou v okrese Trnava Jaroslav Kráľovič (NEKA) sa vzdal svojho mandátu.

Odvolal zástupkyňu starostu

Ešte predtým odvolal z funkcie zástupkyňu starostu Teréziu Račkovú. Na jej miesto vymenoval Moniku Kopeckú, ktorá bude štatutárom obce do nových volieb starostu. Obec o tom informovala na svojom webovom sídle. Kráľovič bol starostom obce tretie volebné obdobie, minuloročné komunálne voľby vyhral s výrazným náskokom pred dvoma protikandidátmi.

Vyslovili mu nedôveru

Na ustanovujúcom obecnom zastupiteľstve v decembri minulého roku mu poslanci výrazne znížili dovtedajší plat, starosta prišiel mesačne o viac ako 500 eur. Jeho predchodca vo funkcii Rastislav Mrva označil takýto postup poslancov za vyslovenie nedôvery starostovi. Zástupkyňa starostu Monika Kopecká zvolala rokovanie obecného zastupiteľstva na 9. mája, jedným z bodov programu je aj schválenie žiadosti o vyhlásenie nových volieb starostu. O termíne nových volieb rozhodne predseda Národnej rady SR Andrej Danko.

Viac k témam: Národná rada SR, starosta
Zdroj: Webnoviny.sk - Starosta v Hrnčiarovciach nad Parnou sa vzdal mandátu, poslanci mu znížili plat o stovky eur © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko
Strana 1 z 7

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

K2 Tags

K2 Login

K2 Calendar

« May 2019 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner