27. október 2020
Facebook

MOSKVA 30. mája (WebNoviny.sk) - Ruské ministerstvo zahraničia odmietlo tvrdenia amerického predstaviteľa o tom, že krajina porušuje zákaz jadrových skúšok. Riaditeľ americkej vojenskej spravodajskej služby DIA Robert Ashley sa v stredu vyjadril, že Rusko pravdepodobne nedodržiava pravidlá zmluvy, ktorá zakazuje testovanie jadrových zbraní. Ruský rezort zahraničia jeho tvrdenia odmietol s tým, že je to "surová provokácia". Zároveň zdôraznil, že krajina ratifikovala zákaz v roku 2000 a "striktne dodržiava jeho literu a ducha". Ministerstvo okrem iného uviedlo, že "absolútne nepodložené" Ashleyho tvrdenie byť snahou o odvrátenie pozornosti od toho, že Washington odmieta ratifikovať Zmluvu o všeobecnom zákaze jadrových skúšok (CTBT). Tiež by to podľa neho mohlo súvisieť s údajným zámerom USA obnoviť testovanie jadrových zbraní.

Viac k témam: DIA Defense Intelligence Agency, jadrové zbrane
Zdroj: Webnoviny.sk - Rusi považujú tvrdenia šéfa DIA o porušovaní zákazu jadrových skúšok za „surovú provokáciu“ © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

WASHINGTON 30. mája (WebNoviny.sk) - Počet podpísaných zmlúv o predaji domov v USA sa v apríli medzimesačne znížil, čo sa považuje za možný signál, že vplyv rastúcich cien prevážil nad nedávnym poklesom úrokov pri hypotekárnych úveroch. Americké Národné združenie obchodníkov s nehnuteľnosťami (NAR) vo štvrtok informovalo, že sezónne upravený index počtu zmlúv o chystanom predaji, ktorý zostavuje, klesol o 1,5 percenta na 104,3 bodu. Predaj domov v USA sa zabrzdil napriek tomu, že priemerné úroky pri 30-ročných hypotekárnych úveroch tento týždeň podľa údajov spoločnosti Freddie Mac klesli pod úroveň 4 percentá. V novembri bola priemerná výška týchto úrokov takmer 5 percent. Ceny domov však v 78 percentách oblastí USA od roku 2012 rastú rýchlejšie ako príjmy.

Viac k témam: bývanie, Národné združenie obchodníkov s nehnuteľnosťami
Zdroj: Webnoviny.sk - Predaj domov v USA sa zabrzdil, rastúce ceny majú možno väčší vplyv než pokles úrokov © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Ekonomika

PARÍŽ 30. mája (WebNoviny.sk) - Muž, ktorého zatkli pre piatkový bombový útok pred pekárňou v Lyone, povedal vyšetrovateľom, že prisahal vernosť extrémistickej skupine Islamský štát (IS). Informuje o tom agentúra AP s odvolaním sa na súdneho predstaviteľa, ktorý s ňou komunikoval pod podmienkou anonymity. Podozrivý sa podľa neho vyjadril, že konal v mene IS. Skupina sa však zatiaľ k výbuchu, ktorý si vyžiadal 13 zranených, verejne neprihlásila. Podozrivého identifikovali ako Mohameda Hichema M.. Okrem neho zadržali aj jeho rodičov a brata, ktorých podľa parížskej prokuratúry vo štvrtok prepustili na slobodu bez vznesenia obvinení. Muž zostáva vo vyšetrovacej väzbe.

Viac k témam: bombový útok, Lyon
Zdroj: Webnoviny.sk - Výbuch pred pekárňou v Lyone má na svedomí muž, ktorý vraj prisahal vernosť Islamskému štátu © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

RÍM 30. mája (WebNoviny.sk) - Jednu z mosadzných dlažobných kociek, ktoré v centre Ríma symbolizujú obete holokaustu, ktosi prelepil nálepkou s výhražným textom "Vrahovia sa vždy vracajú na miesto činu". Text je v nemčine a podľa talianskeho denníka Corriere della Sera ide o jasnú vyhrážku Židom. Ako pre denník povedal rímsky vrchný rabín Riccardo Di Segni, nálepka sa objavila na Via della Reginella, odkiaľ nacisti počas 2. svetovej vojny deportovali rímskych Židov. Podľa neho nejde o obyčajný vandalizmus, ale o "jasnú provokáciu", z ktorej mu "behá mráz po chrbte". Podobné "aktivity" neznámych páchateľov hlásili v máji opakovane aj z Viedne, kde trikrát po sebe zneuctili na ulici vystavené fotografie ľudí, ktorí prežili holokaust. Snímky nemecko-talianskeho fotografa Luigiho Toscana, ktoré sú vystavené na viedenskej Ringstrasse, viackrát poškodili nožom a nakreslili na ne hákové kríže a rôzne hanlivé nápisy.

Viac k témam: holokaust, Židia
Zdroj: Webnoviny.sk - Pamiatku na obete holokaustu v Ríme niekto prelepil výhražným textom © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

TOKIO 30. mája (WebNoviny.sk) - Rusko a Japonsko sa vzájomne obviňujú z budovania vojenských kapacít. V Tokiu sa vo štvrtok stretli japonskí a ruskí ministri zahraničných vecí a obrany na rozhovoroch, ktoré nepriniesli pokrok v otázke sporných Kurilských ostrovov. Tie sú dlhé desaťročia predmetom sporu medzi oboma krajinami. Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov na spoločnej tlačovej konferencii povedal, že Rusko je znepokojené japonským plánom vybudovať dve pozemné základne so systémom protiraketovej obrany Aegis Ashore. Jeho japonský náprotivok Taro Kono zas obvinil Rusko z navyšovania vojenských kapacít na ostrovoch, ktoré Moskva kontroluje. Nárok na ostrovy si robia obe krajiny. Lavrov odbil japonskú kritiku s tým, že jeho krajina iba operuje vo svojom vlastnom teritóriu. Na stretnutí sa tiež zúčastnili japonský minister obrany Takeši Iwaja a jeho ruský kolega Sergej Šojgu. Spor o ostrovy zabránil obom krajinám podpísať mierovú dohodu, ktorou by sa medzi nimi formálne ukončil vojnový stav po 2. svetovej vojne.

Viac k témam: Kurilské ostrovy
Zdroj: Webnoviny.sk - Moskva a Tokio sa v probléme Kurilských ostrovov neposunuli, namiesto toho sa obviňujú © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

PARÍŽ 30. mája (WebNoviny.sk) - Traja ľudia prišli o život a jedno dieťa je nezvestné po tom, ako sa s nimi prevrátil malý čln na rieke Rýn medzi Nemeckom a Francúzskom. Po nezvestnom dieťati pátrajú francúzski a nemeckí záchranári. Predstaviteľ polície povedal, že čln, v ktorom sa na rieku vo štvrtok ráno z nemeckého brehu vydali štyria ľudia, sa potopil neďaleko východofrancúzskeho mesta Gerstheim. Dvaja dospelí a jedno dieťa zahynuli a jedno dieťa je nezvestné, uviedol. Príčina potopenia sa člna je zatiaľ neznáma. Ihneď neboli k dispozícii ani informácie o veku a štátnej príslušnosti obetí. Záchranná služba francúzskeho departementu Bas-Rhin na Twitteri uviedla, že na rozsiahle pátranie nasadili dva vrtuľníky, potápačov, políciu a hasičov.

Viac k témam: čln, nehoda, Rýn
Zdroj: Webnoviny.sk - Malý čln mal nehodu na Rýne, zomreli traja ľudia a jedno dieťa je nezvestné © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet
Odvolací senát Krajského súdu v Banskej Bystrici vo štvrtok potvrdil nepodmienečný trest odňatia slobody štyri roky a osem mesiacov pre 22-ročného Róberta Šuleka z Hriňovej.

Krátky vzťah

Mladý muž spáchal zločin nedovoleného ozbrojovania a poškodzovania cudzej veci voči bývalej priateľke. Na jej auto umiestnil a odpálil výbušninu za to, že sa s ním rozišla. Skutok sa stal v máji minulého roku v obci Korytárky v okrese Detva. Šulek sa priatelil so Slavomírou pár mesiacov začiatkom roku 2018. Keď mu o dva roky mladšie dievča oznámilo, že sa s ním rozchádza, hrozil jej, že ak s ním nebude, dá jej na auto bombu. Urobil tak 19. mája nadránom. Pri výbuchu sa nikto nezranil, ale na aute Audi A3 vznikla škoda 3 541 eur. Škoda 141 eur vznikla aj na dome príbuzných, u ktorých dievčina prechodne bývala, pretože pri explózii časť výbušniny zasiahla jeho fasádu.

Trikrát trestaný

Šulek na súde vyhlásil, že je nevinný a odmietol vypovedať. Okresný súd vo Zvolene ho uznal za vinného na základe výpovede Slavomíry a ďalších svedkov a iných dôkazov. Trest mu uložil na dolnej hranici trestnej sadzby. Priťažilo mu, že už bol v minulosti trikrát trestaný. Polícia urobila u neho doma prehliadku, ale žiadne výbušniny nenašla. Policajný pes sa však zastavil pri skrini, v ktorej Šulek mal výbušniny a ukazoval ich priateľke. Odvolací senát neuznal Šulekovo tvrdenie, že je nevinný a prvostupňový verdikt potvrdil. Predseda senátu hneď aj nariadil výkon trestu. Šulek si ho odpyká v ústave so stredným stupňom stráženia.

Viac k témam: Krajský súd Banská Bystrica
Zdroj: Webnoviny.sk - Mladý muž dostal košom od priateľky, za bombovú pomstu ho súd poslal do väzenia © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

MEXICO CITY 30. mája (WebNoviny.sk) - Výbušné zariadenie ukryté v knižke spôsobilo menšie zranenia mexickej senátorke, keď vybuchlo v jej kancelárii, informovali mexické úrady. Prezident Andrés Manuel Lopéz Obrador vo štvrtok uviedol, že zariadenie, ktoré prijala senátorka Citlalli Hernándezová, bola podomácky vyrobená bomba navrhnutá tak, aby spôsobila škody. Prípad už vyšetruje úrad generálneho prokurátora. Dvadsaťdeväťročná Hernandézová je senátorkou za hlavné mesto Mexiko. Predtým bola poslankyňou v dolnej komore mexického parlamentu. Je ľavičiarka a aktivistka zo stranu Morena prezidenta Obradora. Na Twitteri informovala, že je v poriadku. Líder senátu zo stranu Morena Ricardo Monreal prisľúbil lepšiu kontrolu pošty prichádzajúcej do budovy senátu.

Viac k témam: bomba
Zdroj: Webnoviny.sk - V kancelárii senátorky vybuchla bomba, útočníci ju ukryli do knihy © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

BRATISLAVA 30. mája (WebNoviny.sk) - Pre nepriaznivé počasie absolvovali vo štvrtok od siedmej ráno príslušníci Hasičského a záchranného zboru zatiaľ 14 zásahov. Ako ďalej agentúru SITA informovala hovorkyňa Prezídia HaZZ Zuzana Farkasová, najčastejšie hasiči zasahovali v Banskobystrickom kraji, konkrétne päťkrát. V Nitrianskom kraji absolvovali štyri výjazdy a po jednom v Trenčianskom, Trnavskom, Žilinskom, Prešovskom a Košickom kraji. "V desiatich prípadoch išlo o spadnuté stromy na automobily či cestné komunikácie, v štyroch prípadoch zasahovali hasiči v súvislosti s odčerpávaním vody zo zatopených priestorov. Pri udalostiach zasahovalo 34 profesionálnych a dobrovoľných hasičov," dodala Farkasová.

Viac k témam: dážď, hasiči, Hasičský a záchranný zbor (HaZZ)
Zdroj: Webnoviny.sk - Hasiči odčerpávali vodu zo zatopených priestorov, pomáhali aj s odstraňovaním spadnutých stromov © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

KYJEV 30. mája (WebNoviny.sk) - Poslanci ukrajinského parlamentu odmietli prijať rezignáciu vlády. Opäť sa tak vzopreli novému prezidentovi Volodymyrovi Zelenskému, ktorý sa usiluje o lojálnejší kabinet.

Hlasovali o odstúpení premiéra

Verchovna rada Ukrajiny vo štvrtok hlasovala o odstúpení premiéra Volodymyra Hrojsmana a jeho odmietnutím tak bude pokračovať v činnosti súčasná vláda. Zelenskyj, ktorý v apríli zvíťazil v prezidentských voľbách, čelí nepriaznivému postoju parlamentu, ktorému dominujú podporovatelia exprezidenta Petra Porošenka.

Zelenskyj vypísal predčasné parlamentné voľby

Nový prezident vypísal na 21. júla predčasné parlamentné voľby, pričom sa tiež usiloval o to, aby sa konali podľa zmeneného volebného zákona. Parlament však zmeny minulý týždeň odmietol. Napriek vzdoru parlamentu ho Zelenskyj vo štvrtok požiadal, aby odvolal troch najvyššie postavených Porošenkových stúpencov - ministra zahraničných vecí Pavla Klimkina, ministra obrany Stepana Poltoraka a šéfa spravodajskej služby SBU Vasyla Hrycaka. Termín hlasovania v tejto veci zatiaľ nestanovili.

Viac k témam: rezignácia, ukrajinský parlament, ukrajinský prezident
Zdroj: Webnoviny.sk - Ukrajinský parlament sa opäť vzoprel prezidentovi Zelenskému, odmietol prijať rezignáciu vlády © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet
Strana 1 z 6

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

K2 Tags

K2 Login

K2 Calendar

« May 2019 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner