08. december 2019
Facebook

ALŽÍR 4. mája (WebNoviny.sk) - Alžírska polícia v sobotu zatkla mladšieho brata bývalého prezidenta krajiny Abdala Azíza Butefliku. Spolu s ním zadržali aj dvoch generálov, ktorí predtým viedli štátne bezpečnostné agentúry. Šesťdesiatjedenročný Said Buteflika pôsobil ako špeciálny poradca svojho 82-ročného brata, ktorý rezignoval 2. apríla po 20 rokoch v úrade prezidenta. Všetkých troch zadržaných už vypočúvali. Vláda sa k prípadu zatiaľ nevyjadrila.

Viac k témam: polícia
Zdroj: Webnoviny.sk - Alžírska polícia zatkla brata bývalého prezidenta krajiny Butefliku © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

PARÍŽ 4. mája (WebNoviny.sk) - Vo Francúzsku sa v sobotu opäť konali protesty takzvaných žltých viest. Niekoľko desiatok ľudí sa zišlo na parížskom letisku Charlesa de Gaulla na protest proti plánovanej privatizácii. Demonštranti sa stretli aj v iných častiach hlavného mesta, ale tiež v Nice, Marseille a Lyone. Ministerstvo vnútra uviedlo, že v Paríži sa na troch miestach zišlo spolu 2600 ľudí, pričom celkovo ich v krajine bolo 18 900. Do ulíc poslali aj menej členov bezpečnostných zložiek ako napríklad v stredu, keď na prvomájové pochody dohliadalo 7400 policajtov. Protestujúci ľudia vtedy ničili majetok, zapaľovali nádoby na odpadky a do policajtov hádzali kamene. Muži zákona museli použiť slzotvorný plyn či ohlušujúce granáty. Protesty hnutia žltých viest dnes pokračovali už 25. víkend.

Viac k témam: protest "Žltých viest"
Zdroj: Webnoviny.sk - Žlté vesty opäť protestovali, v Paríži sa zišli na letisku Charlesa de Gaulla © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

TEHERÁN 4. mája (WebNoviny.sk) - V Iráne odsúdili za korupciu brata prezidenta Hassana Rúháního. Výška trestu zatiaľ nie je známa. Tamojšia polooficiálna tlačová agentúra ISNA v sobotu uviedla, že Hosejn Ferejdún, ktorý je blízky dôverník prezidenta, sa môže proti rozsudku odvolať. Prípad sa týka jeho činnosti v roku 2016. Súdny proces sa začal vo februári, pričom Ferejdúna prepustili na kauciu v roku 2017 po tom, ako za mrežami strávil len jednu noc. Bol členom tímu, ktorý v roku 2015 vyrokoval medzinárodnú jadrovú dohodu s Iránom.

Viac k témam: korupcia, súd
Zdroj: Webnoviny.sk - Brata iránskeho prezidenta Hassana Rúháního odsúdili za korupciu © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

BRATISLAVA 4. mája (WebNoviny.sk) - Všetci poslanci Národnej rady Slovenskej republiky by mohli sobášiť páry. Navrhujú to poslanci strany Sloboda a Solidarita.

Sobášia komunálni politici

Na 45. schôdzu parlamentu, ktorá sa začne 9. mája, predkladajú návrh novely zákon o rodine. V súčasnosti majú právo sobášiť poslanci NR SR, ktorí súčasne pôsobia v komunálnej politike. „Cieľom predloženého návrhu zákona je umožniť poslancom NR SR vykonať sobášny obrad rovnako, ako zákon túto možnosť priznáva starostom, primátorom, ako aj poslancom obecných a mestských zastupiteľstiev," uviedli predkladatelia.

Bez nároku na odmenu

Podľa návrhu by mohol poslanec NR SR sobášny obrad vykonať na celom území Slovenska. Robili by to zadarmo. Pre zmenu zákona sa rozhodli pre silnejúcu spoločenskú objednávku po tejto možnosti. Tvrdia, že poslanci NR SR, ktorí sú zároveň komunálnymi poslancami, starostami alebo primátormi, patria vo všeobecnosti k tým, ktorých si snúbenci žiadajú ako sobášiacich viac než bežných komunálnych poslancov.

Viac k témam: SaS Sloboda a Solidarita, sobáš
Zdroj: Webnoviny.sk - Chcete, aby vás zosobášil poslanec parlamentu? Liberáli zo SaS navrhujú zmenu zákona © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

JAKARTA 4. mája (WebNoviny.sk) - Indonézske úrady potopili 51 zahraničných rybárskych lodí, čím dali najavo svoj postoj voči nezákonnému rybolovu. Urobili tak v sobotu v piatich prístavoch. Lode pochádzali z Číny, Malajzie, Filipín, Thajska a Vietnamu. Ministerstvo minulý rok potopilo 125 prevažne zahraničných lodí, medzi ktorými bolo aj 86 z Vietnamu, 20 z Malajzie a 14 z Filipín. Od októbra 2014 zničili viac ako 500 plavidiel zapojených do nelegálneho rybolovu.

Viac k témam: nelegálny rybolov
Zdroj: Webnoviny.sk - Indonézia sa s ilegálnym rybolovom nemazná, úrady potopili desiatky rybárskych lodí © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet
Predsedu Národnej rady SR Andreja Danka v súvislosti s Milanom Rastislavom Štefánikom najviac mrzí, že zomrel taký mladý. „Aj postavenie Slovákov v Československej republike, ale najmä boj s fašizmom v tridsiatych rokoch mohol vyzerať ináč, keby Slováci mali takého hrdého politika a predstaviteľa, akým bol Milan Rastislav Štefánik,“ povedal Danko po skončení celonárodnej spomienkovej slávnosti na Bradle pri príležitosti 100. výročia od tragickej smrti Štefánika. Generál Štefánik bol podľa neho úžasný a skromný človek. „Pre nás by mal byť symbolom toho, že pri skromnosti sa dá veľa dosiahnuť. Nikto v živote nevie, kedy príde jeho chvíľa, ale on dokázal zúžitkovať to človečenstvo a ľudskosť vtedy, kedy to potreboval jeho národ,“ dodal Danko. Zobraziť fotogalériu k článku:
Celonárodná spomienková slávnosť pri príležitosti 100. výročia smrti Milana Rastislava Štefánika

Milan Rastislav Štefánik*

*sa narodil 21. júla 1880 v Košariskách neďaleko Myjavy v národne uvedomelej rodine evanjelického farára. Stavebníctvo a astronómiu študoval na Univerzite Karlovej v Prahe. Po obhájení dizertácie o novej hviezde v súhvezdí Cassiopea sa vedeckému bádaniu venoval v Meudonskej hvezdárni v Paríži. V roku 1912 získal francúzske občianstvo. V rokoch 1914 - 1918 bol v službách francúzskej armády a diplomacie a súčasne sa stal spolu s Tomášom Garrigueom Masarykom a Edvardom Benešom hlavným predstaviteľom československého odboja, usilujúceho o vytvorenie samostatného československého štátu. Od októbra 1918 bol prvým československým ministrom národnej obrany, od novembra 1918 minister vojny prvej československej vlády. Štefánik 4. mája 1919 nastúpil na letisku pri Udine do lietadla Caproni 450. Cieľom cesty bolo letisko vo Vajnoroch pri Bratislave. Lietadlo však nepristálo a náhle sa zrútilo neďaleko Ivanky pri Dunaji. Všetci v lietadle boli na mieste mŕtvi. Okolnosti havárie talianskeho bombardovacieho lietadla Caproni 450, pri ktorom zahynuli generál M. R. Štefánik a ďalší traja členovia posádky, ostali dosiaľ nevyjasnené. Milan Rastislav Štefánik je pochovaný v mohyle na Bradle.


Viac k témam: výročie
Zdroj: Webnoviny.sk - Boj s fašizmom v tridsiatych rokoch mohol vyzerať ináč, povedal Danko k smrti Štefánika © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

SOFIA 4. mája (WebNoviny.sk) - Krajne pravicové strany obvinili Európsku úniu z podporovania migračnej politiky, ktorá ničí hodnoty členských štátov únie. Predsedníčka francúzskej nacionalistickej strany Národné zhromaždenie Marine Le Penová a Gerolf Annemans z Hnutia pre Európu národov a slobody sa v piatok zišli v Sofii. Le Penová očakáva, že nadchádzajúce voľby prinesú pre alianciu viac kresiel v Európskom parlamente, a to medzi 80 až 120. "Nikto nemôže ignorovať fakt, že sa k nám pridáva stále viac a viac strán," vyhlásila. Odmietla tiež podozrenia z naštrbenia vzťahov s talianskym ministrom vnútra Matteom Salvinin. "Medzi nami nie je žiadna súťaž, len solidarita," dodala.

Viac k témam: Európa národov a slobody (ENF), Európska únia, krajná pravica
Zdroj: Webnoviny.sk - Krajná pravica viní Úniu z podpory migračnej politiky, ktorá ničí hodnoty členských štátov © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

BERLÍN 4. mája (WebNoviny.sk) - Na severe Nemecka v sobotu napadli dva levy zamestnanca zoo, pričom utrpel vážne zranenia. Tamojšia tlačová agentúra dpa s odvolaním sa na hovorcu polície v meste Walsrode, ktoré leží približne 80 kilometrov južne od Hamburgu, uviedla, že skúsený ošetrovateľ vošiel do výbehu počas kŕmenia. Dvadsaťštyriročnému mužovi pomohli jeho kolegovia. Ošetrovateľa, ktorý nie je v ohrození života, previezli helikoptérou do nemocnice.

Viac k témam: lev, ošetrovateľ, Zoo
Zdroj: Webnoviny.sk - Muža v nemeckej zoo napadli levy, skúsený ošetrovateľ utrpel vážne zranenia © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

WAUKEGAN 4. mája (WebNoviny.sk) - Nočná explózia v továrni na výrobu silikónu v americkom štáte Illinois si vyžiadala štyroch zranených a troch nezvestných. Zástupca hasičov v meste Waukegan Steven Lenzi uviedol, že výbuch nastal v piatok približne o 21:30 tamojšieho času v továrni AB Specialty Silicones. Zranených robotníkov odviezli do nemocnice. Príčina incidentu nie je známa. Obyvatelia z okolia uviedli, že explózia spôsobila aj chvenie v ich domoch.Viac k témam: explózia, hasiči, výbuch
Zdroj: Webnoviny.sk - Video: Továrňou na výrobu silikónu v Illinois otriasla explózia, chveli sa aj domy v okolí © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

MOSKVA 4. mája (WebNoviny.sk) - Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov a jeho venezuelský rezortný kolega Jorge Arreaza sa v nedeľu stretnú v Moskve. Stane sa tak deň pred tým, ako sa ruský politik zíde s americkým ministrom zahraničných vecí Mikeom Pompeom v súvislosti so situáciou vo Venezuele. Rusko podporuje venezuelského prezidenta Nicolása Madura, zatiaľ čo USA opozičného lídra Juana Guaidóa. Washington a Moskva sa navzájom obviňujú zo zasahovania do venezuelských vnútorných záležitostí. Lavrov a Pompeo sa stretnú v pondelok vo Fínsku.

Viac k témam: Venezuela
Zdroj: Webnoviny.sk - Lavrov bude po stretnutí s Pompeom rokovať aj s venezuelským ministrom zahraničia © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet
Strana 1 z 4

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

K2 Tags

K2 Login

K2 Calendar

« May 2019 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner