12. november 2019
Facebook

PARÍŽ 5. mája (WebNoviny.sk) - Na Korzike zomrela Nemka, ktorú v nedeľu zmietli morské vlny. Tamojšie úrady na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter uviedli, že v oblasti Gulf of Porto začali pátrať po žene, ktorú napokon našli mŕtvu. Región počas víkendu zasiahlo chladné a veterné počasie. V parížskom regióne padali krúpy a pri Stredozemnom mori hlásili vietor s rýchlosťou do 130 kilometrov za hodinu. V Marseille v dôsledku nepriaznivého počasia zrušili niekoľko verejných podujatí.

Viac k témam: Korzika, počasie, silný vietor
Zdroj: Webnoviny.sk - Ženu na Korzike zmietli morské vlny, v parížskom regióne padali krúpy © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

BEJRÚT 5. mája (WebNoviny.sk) - Počas dnešného leteckého bombardovania v sýrskej provincii Idlib zasiahli nemocnicu v obci Hass. Vládne zložky pokračujú v útokoch v oblasti, v ktorej sa nachádzajú rebeli. Počas najnovšej vlny útokov zomreli už desiatky ľudí a desaťtisíce ďalších opustili svoje domovy a ušli do bezpečia na sever. Je to najrozsiahlejšie bombardovanie za ostatné mesiace. Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva (SOHR) uviedlo, že nemocnicu bombardovali ruské lietadlá. Podľa zástupcov centra ruské stíhačky od nedeľného rána vykonali viac ako 50 náletov v provinciách Idlib a Hama. Vládne a ruské jednotky podľa nich v nedeľu zabili najmenej šesť ľudí v rôznych oblastiach, ktoré kontrolujú rebeli. Turecký minister obrany potvrdil, že v sobotu utrpeli zranenia dvaja tureckí vojaci po tom, ako bomba dopadla pri ich stanovište v provincii Hama.

Viac k témam: Idlib, Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva (SOHR)
Zdroj: Webnoviny.sk - Ruské lietadlá počas bombardovania zasiahli nemocnicu v provincii Idlib © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

BRATISLAVA 5. mája (WebNoviny.sk) - Americký miliardár Warren Buffett sa vyjadril, že chce viac investovať vo Veľkej Británii a v iných častiach Európy napriek neistote v otázke budúcich vzťahov medzi Britániou a Európskou úniou.

Nákup vo Veľkej Británii

Konštatoval, že by chcel, aby jeho investičná firma Berkshire Hathaway bola viac známa na druhej strane Atlantiku. "Dúfame, že uskutočníme nákup vo Veľkej Británii a, resp. alebo v Európe, bez ohľadu na to, ako sa brexit uskutoční," povedal miliardár na výročnom valnom zhromaždení akcionárov. Informuje o tom portál bbc.com.

Rozhodnutie Britov je vraj chyba

O rozhodnutí Británie odísť z EÚ Buffett povedal: "Mám pocit, že to bola chyba". Dodal, však: "To neničí moju chuť prinajmenšom zrealizovať veľmi veľkú akvizíciu v Británii." Investičná spoločnosť Berkshire Hathaway v sobotu informovala, že v prvom kvartáli dosiahla zisk 21,7 mld. USD, čo je zreteľným zlepšením v porovnaní s rovnakým štvrťrokom vlaňajška, kedy vykázala stratu 1,1 mld. USD. (1 EUR = 1,1155 USD)

Viac k témam: Brexit, Európska únia
Zdroj: Webnoviny.sk - Americký miliardár Warren Buffett chce investovať v Británii napriek brexitu © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Ekonomika

BRATISLAVA 5. mája (WebNoviny.sk) - Novela zákona o štátnych symboloch bola prijatá len preto, aby nemali slovenskí hokejisti na dresoch zohyzdený štátny znak. Uviedol to po stretnutí s organizátormi nedeľňajšieho protestu proti prijatiu novely predseda Národnej rady SR a Slovenskej národnej strany (SNS) Andrej Danko. Tiež pripomenul, že novela nezakazuje hrať či spievať hymnu inej národnosti. Podľa jeho slov to platí iba v prípade štátnych sviatkov. Danko bude rešpektovať, pokiaľ strana Most-Híd nepodporí novelu potom, ako ju na hlasovanie parlamentu vrátil prezident Andrej Kiska. V takom prípade bude podľa šéfa národniarov platiť doterajší právny stav. Organizátori protestu majú predsedovi parlamentu poslať svoje argumenty písomne aj s odôvodnením.

Danko chce od organizátorov pripomienky

Protestujúcich podporila aj strana Most-Híd, ktorá v písomnom stanovisku uviedla, že si želá rovnaký scenár, teda, že novela v súčasnom znení nebude prijatá. "Zákon nehovorí o zákaze hymny cudzej krajiny, hovorí výslovne iba o doplnení. Pôvodný zákon platí od roku 1993 a hranie zahraničnej hymny nezakazuje. Ak Most-Híd nebude hlasovať za vrátený zákon prezidentom, nepôjde o porušenie koaličnej dohody. Novela bola prijatá len preto, aby nemali hokejisti zohyzdený znak na dresoch," povedal Danko po stretnutí s organizátormi protestu pred parlamentom. Predseda NR SR doplnil, že organizátori protestu majú poslať svoje pripomienky. "Toto stretnutie vzniklo podľa mňa z nedorozumenia a rešpektujem aj organizátorov protestu. Majú poslať svoje stanovisko písomne aj s argumentami," doplnil Danko. Predseda SNS pozval na diskusiu demonštrantov potom, ako protestovali pred budovou Národnej rady SR.

Poďakovanie strany Most-Híd

Strana Most-Híd v stanovisku poďakovala protestujúcim a vyhlásila, že pokiaľ bude v Národnej rade SR, nebude hranie či spievanie maďarskej hymny limitované. "Mnohí z tých, ktorí napriek nepriaznivému počasiu dnes prišli pred parlament, tam boli preto, lebo si naozaj úprimne želajú nápravu zákona o štátnych symboloch, ktorý bol prijatý koncom marca. Ďakujeme im za podporu," uviedla strana vo vyhlásení, ktoré agentúre SITA poskytla hovorkyňa Klára Debnár. Faktom ale zostáva, že za prijatie novely hlasovali aj poslanci vládneho Mosta. Strana má pripravené aj záložné riešenie v prípade, že by bolo veto prezidenta prelomené. "V takom prípade navrhnú poslanci zo strany Most-Híd pozmeňujúci návrh, ktorý sa prerokuje v skrátenom legislatívnom konaní, práve preto, aby výklad ustanovenia o spievaní a hraní hymny iných štátov bol pre každého jednoznačný," doplnili.

Viac k témam: Most-Híd, predseda Národnej rady SR (NR SR), SNS Slovenská národná strana, zákon o štátnych symboloch
Zdroj: Webnoviny.sk - Zákon o štátnych symboloch bol podľa Danka prijatý len pre štátny symbol na hokejových dresoch © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

BUDAPEŠŤ 5. mája (WebNoviny.sk) - Maďarský minister zahraničných vecí vyhlásil, že stretnutie premiéra Viktora Orbána s americkým prezidentom Donaldom Trumpom im umožní koordináciu svojich protimigrantských postojov na vytvorenie globálnej aliancie. Dvojica sa stretne 13. mája vo Washingtone. Šéf maďarskej diplomacie Péter Szijjártó v rozhovore pre tamojší štátny rozhlas v nedeľu uviedol, že protimigrantská aliancia sa už formuje a zdôraznil, že Maďarsko a USA boli medzi krajinami, ktoré vlani hlasovali proti migračnej dohode Organizácie Spojených národov (OSN). Szijjártó tiež povedal, že politici budú rokovať aj o bilaterálnych vzťahoch a spolupráci v oblasti obrannej politiky. Maďarsko plánuje kúpiť od USA rakety stredného doletu. Orbán sa v júli 2016 stal prvým národným lídrom z Európskej únie, ktorý podporil Trumpa v predvolebnej kampani.

Viac k témam: americký prezident, maďarský premiér, migrácia
Zdroj: Webnoviny.sk - Maďarsko plánuje kúpiť od USA rakety, Orbán bude s Trumpom hovoriť aj o migrantoch © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

BRATISLAVA 5. mája (WebNoviny.sk) - Ministerstvo obrany SR upozorňuje obyvateľov Slovenska na presuny vojenskej techniky zahraničných ozbrojených síl, ktoré sú naplánované v období od 6. do 12. mája 2019. Celkovo by malo ísť o 16 cestných presunov zahraničných vojsk, pričom pôjde predovšetkým o presun maďarských vojakov v rámci cvičenia COMMON CHALLENGE. V nasledujúcom týždni dáva tiež rezort obrany do pozornosti aj cestné presuny nadrozmerného nákladu Ozbrojených síl SR na trasách Hlohovec - Sereď, Martin - Centrum výcviku Lešť, Rožňava - Vyšný Komárnik a na trase Kuchyňa - Prešov. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa rezortu obrany Danka Capáková.

Viac k témam: Ministerstvo obrany SR, presun vojenskej techniky
Zdroj: Webnoviny.sk - Cez Slovensko sa budú presúvať zahraniční aj domáci vojaci, na cestách bude nadrozmerný náklad © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

BRATISLAVA 5. mája (WebNoviny.sk) - Využívanie rekreačných príspevkov zamestnávateľov na preplatenie faktúry za ubytovanie zamestnancov na Slovensku je výhodnejšie ako používanie rekreačných poukazov. Upozornilo na to Ministerstvo dopravy a výstavby SR (MDV) v súvislosti s uplatňovaním týchto príspevkov, resp. poukazov od začiatku tohto roka. "Mnohí zamestnávatelia, ale aj zamestnanci nerozlišujú medzi rekreačným poukazom a príspevkom na rekreáciu, neuvedomujú si hlavnú nevýhodu rekreačného poukazu oproti príspevku na rekreáciu," informoval rezort dopravy agentúru SITA. "Príspevok na rekreáciu môže zamestnanec využiť vo všetkých zhruba štyritisíc ubytovacích zariadeniach na Slovensku bez obmedzenia a rekreačný poukaz len v tých ubytovacích zariadeniach, ktoré majú uzatvorenú zmluvu s emitentom rekreačných poukazov, a tých je niekoľko sto," uviedlo ministerstvo dopravy.

Rekreačný poukaz môže prepadnúť

Problémy sú podľa rezortu dopravy, ktorý má v pôsobnosti aj cestovný ruch, napríklad pri agresívnom, alebo aj klamlivom marketingu kartových firiem - emitentov rekreačných poukazov. "Pri argumentácii zavádzajú zamestnávateľov, že je to výhodnejší spôsob splnenia si zákonnej povinnosti, ale v skutočnosti to tak nie je," tvrdí ministerstvo. "Príspevok na rekreáciu formou preplatenia 55 percent oprávnených výdavkov z faktúry je administratívne menej náročnejší ako objednávanie, dobíjanie a prípadne vrátenie, alebo dokonca aj prepadnutie hodnoty nevyčerpaného rekreačného poukazu," poznamenal rezort dopravy. Hlavným cieľom zavedenia rekreačných poukazov, resp. príspevkov je zvýšenie záujmu obyvateľov dovolenkovať na Slovensku. Prípadne, aby uprednostnili domácu rekreáciu pred zahraničím, a to aj mimo sezóny, vrátane ďalších služieb spojených s cestovným ruchom. Vyťaženosť ubytovacích kapacít na Slovensku by sa tak mala zvýšiť. Ministerstvo dopravy predpokladá, že pridanou hodnotou tohto opatrenia bude aj tvorba nových pracovných miest v sektore ubytovacích služieb a takisto v príbuzných odvetviach cestovného ruchu.

Dodatočné príjmy pre samosprávy

"Benefit sa prejaví aj v samosprávach, ktoré môžu profitovať zvýšeným príjmom z cestovného ruchu a príjmom z rastu hospodárstva. Zvýšený počet nocujúcich návštevníkov sa premietne do väčšieho výberu miestnej dane a zvýšená návštevnosť zariadení cestovného ruchu samosprávam prinesie dodatočné príjmy v podobe parkovného, vstupného do kultúrnych, rekreačných zariadení a podobne," očakáva rezort dopravy od využívania rekreačných príspevkov a poukazov. Príspevok na rekreáciu podľa ministerstva pomáha v boji so šedou ekonomikou. Keďže zamestnanci potrebujú na zdokladovanie pobytu účtovný doklad, tak narástli oficiálne príjmy v menších ubytovacích zariadeniach a v ubytovaní na súkromí. Ministerstvo dopravy poskytuje zamestnancom na základe ich žiadosti príspevok na rekreáciu, rekreačné poukazy neposkytuje. "Záujem o príspevok na rekreáciu na ministerstve dopravy k 1. máju prejavilo 70 zamestnancov, čo predstavuje 13 percent z počtu zamestnancov, ktorí spĺňajú podmienky na jeho poskytnutie. Samozrejme, počas letných mesiacov očakávame zvýšený nárast záujmu o využitie tohto príspevku zamestnancami," uviedol rezort.

Ministerstvo dopravy nesiahlo na iné benefity

Z celkového počtu zamestnancov ministerstva dopravy má nárok na uplatnenie si príspevku na rekreáciu 87 percent. "Ministerstvo vyčlenilo na tento účel finančné prostriedky, ktoré pokryjú náklady na príspevky na rekreáciu pre všetkých zamestnancov, ktorí naň majú nárok. Prostriedky neboli vyčlenené na úkor iných poskytovaných benefitov," dodalo ministerstvo dopravy. Nárok na rekreačné príspevky, resp. poukazy majú pracovníci v spoločnostiach a organizáciách s 50 a viac zamestncami, ak o preplatenie časti nákladov na ubytovanie požiadajú a u aktuálneho zamestnávateľa pracujú minimálne dva roky. Z oprávnených výdavkov do 500 eur ročne zamestnávatelia preplatia 55 percent sumy, maximálne 275 eur, a zamestnanci zvyšných 45 percent, teda 225 eur.

Viac k témam: Ministerstvo dopravy a výstavby SR, príspevok na rekreáciu, rekreačné poukazy
Zdroj: Webnoviny.sk - Rekreačné príspevky sú výhodnejšie ako poukazy, upozorňuje ministerstvo dopravy © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Ekonomika

BRATISLAVA 5. mája (WebNoviny.sk) - Voličom Mariana Kotlebu je potrebné vysvetľovať, že sú ním klamaní a zavádzaní. Povedal to predseda Národnej rady SR a Slovenskej národnej strany (SNS) Andrej Danko v relácii O 5 minút 12 RTVS. Podľa jeho slov je toto jediný možný spôsob, ako zastaviť nárast extrémizmu na Slovensku. Podľa lídra opozičnej strany Sloboda a Solidarita (SaS) je dôležité diskutovať, pretože strana Mariana Kotlebu ĽSNS má v programe "nezmysly", čo je potrebné preukázať. Richard Sulík tiež povedal, že Kotleba nie je stopercentný extrémista, ale skôr populista, ktorý využíva nevedomosť ľudí.

Nezmyselná reklama pre Kotlebu

"Rozsudky nekomentujem, ale rešpektujem. Musíme sa zamyslieť, ako osloviť ľudí, ktorí dnes inklinujú ku Kotlebovi. Musíme im s citom vysvetľovať, že sú klamaní a zavádzaní," povedal Danko. Najvyšší súd SR na úvod uplynulého pracovného týždňa zamietol návrh Generálnej prokuratúry SR na rozpustenie ĽSNS pre extrémistické výroky jej členov či iné delikty. Súd tiež pripomenul, že navrhovateľ neuniesol dôkazné bremeno v tomto prípade. Sulík označil návrh prokuratúry ako nezmyselnú reklamu pre Mariana Kotlebu.

Nezmysly treba ľuďom vysvetliť

"Každý politik má podiel na tom, že rastie extrémizmus na Slovensku. Ale pozrime sa, ako dnes vyzerajú televízne noviny, vždy keď sa budú politici hádať na konci dňa zvíťazí niekto tretí, v tomto prípade Kotleba. Vyzývam ho na politický duel, v ktorom mu preukážem, že klame a zavádza," uviedol Danko. Podľa Sulíka Kotleba pomenúva problémy v spoločnosti. "Kotleba jasne pomenúva problémy, hovorí o rómskom probléme, hovorí o rozkrádaní krajiny. Považujem za chybu, že sú takýmto spôsobom vymedzovaní, pretože treba diskutovať. Strana Mariana Kotlebu má v programe nezmysly, ktoré jednoducho treba ľudom vysvetliť. Nesúhlasím ani s tým, že budeme rušiť politické strany, pokiaľ nemajú jasne v stanovách uvedené veci, ktoré sú v rozpore s ústavným zriadením," povedal Sulík.

Zdroj: Webnoviny.sk - Danko chce v dueli dokázať Kotlebovi klamstvo a zavádzanie, Sulík vidí v programe ĽSNS nezmysly © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

BRATISLAVA 5. mája (WebNoviny.sk) - V okrese Trebišov nákladný vlak zachytil muža, ten zraneniam podľahol. Agentúru SITA o tom informovala krajská policajná hovorkyňa Jana Mésarová. U rušňovodiča bola vykonaná dychová skúška s negatívnym výsledkom. V tejto súvislosti polícia začala trestné stíhanie pre trestný čin usmrtenia. Bližšie okolnosti sú predmetom vyšetrovania.

Viac k témam: tragická nehoda, zrážka s vlakom
Zdroj: Webnoviny.sk - Nákladný vlak v okrese Trebišov zabil muža, výsledok dychovej skúšky rušňovodiča bol negatívny © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

SOFIA 5. mája (WebNoviny.sk) - Pápež František pricestoval na dvojdňovú návštevu Bulharska. Svätý Otec sa stretne s tamojším premiérom Bojkom Borisovom, v pondelok navštívi stredisko pre utečencov v bývalej škole na predmestí Sofie. Na pláne má aj stretnutie s patriarchom bulharskej pravoslávnej cirkvi Neofitom. Utorok strávi v susednom Severnom Macedónsku, pričom to bude prvá návšteva pápeža v tejto krajine.

Viac k témam: pápež
Zdroj: Webnoviny.sk - Pápež František pricestoval do Bulharska, stretne sa aj s patriarchom pravoslávnej cirkvi © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet
Strana 1 z 2

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

K2 Tags

K2 Login

K2 Calendar

« May 2019 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner