08. december 2019
Facebook

ANKARA 6. mája (WebNoviny.sk) - Turecká Ústredná volebná komisia v pondelok rozhodla o neplatnosti komunálnych volieb v Istanbule. Vyhovela tak žiadosti vládnej Strany spravodlivosti a rozvoja (AKP) prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, ktorá proti voľbám v Istanbule namietala po tom, čo tam vyhral opozičný kandidát. Víťazstvo Ekrema Imamoglua z opozičnej Republikánskej ľudovej strany (CHP) nad bývalým premiérom Binalim Yildirimom z AKP v súboji o post istanbulského starostu je tak neplatný. AKP protestovala proti údajným nezrovnalostiam počas volieb, ktoré sa konali 31. marca. Podľa opozície však Erdoganova strana len nevedela uniesť, že stratila najväčšie turecké mesto. Okrem Istanbulu prehrala AKP súboj s opozíciou aj v tureckej metropole Ankara. Komunálne voľby v Istanbule sa tak budú opakovať, "opravný" termín bude podľa tureckej spravodajskej televízie NTV 23. júna.

Viac k témam: komunálne voľby, strana AKP
Zdroj: Webnoviny.sk - Komunálne voľby v Istanbule sa zopakujú, ústredná komisia vyhovela Erdoganovej strane © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet
Odborári Dopravného podniku mesta Košice (DPMK) vstupujú po neúspešnom rokovaní s vedením podniku do ostrého štrajku. Po rokovaniach o tom agentúru SITA informoval šéf odborovej organizácie vodičov pri DPMK Ivan Horváth. „Kolektívne vyjednávanie začalo ešte 2. mája 2018 so starým vedením a pokračovalo 23.februára s novým. Zamestnanci a štrajkový výbor nesúhlasili s tým, aby sme naďalej čakali a tak štrajkový výbor rozhodol, že dňa 9.mája vstupujeme do ostrého štrajku, ktorý bude zatiaľ dvojhodinový,“ uviedol Horváth. „Vedenie mesta Košice sa od začiatku rokovaní s odborármi snaží o obojstranne prospešnú dohodu. Žiaľ ani dnešné stretnutie k dohode neviedlo. Odborári odmietli aj náš návrh na to, aby podobne ako v prípade U.S. Steelu, viedol vzájomné rokovania sprostredkovateľ, ktorý predloží návrh riešenia sporu. Odborári nám povedali, že nevidia dôvod na využitie tohto zákonného inštitútu,“ povedal pre agentúru SITA po rokovaniach predseda predstavenstva DPMK Marcel Čop. Ako ďalej dodal, bol nepríjemne zaskočený informáciami o prerušení dopravy 9. mája na dve hodiny. „Pri rokovacom stole žiadna takáto informácia ani raz nezaznela, preto nepovažujeme takýto postup z ich strany za férový,“ konštatoval Čop. Aj napriek takémuto jednaniu zo strany odborárov je podľa svojich slov naďalej pripravený s odborármi rokovať tak, aby sa našli prijateľné riešenie.

Viac k témam: Dopravný podnik mesta Košice DPMK, štrajk
Zdroj: Webnoviny.sk - V Košiciach sa zastaví verejná doprava, odborári dopravného podniku idú do štrajku © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

MADRID 6. mája (WebNoviny.sk) - Španielske úrady počas uplynulých troch dní zachránili stovky migrantov, ktorí sa snažili dostať do Európy cez Stredozemné more. Španielska námorná záchranná služba v pondelok informovala, že z desiatich plavidiel zachránila 416 osôb. Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov uviedol, že viac ako 800 ľudí je nezvestných alebo zomrelo v roku 2018 počas pokusu dostať sa do Španielska cez more.

Viac k témam: migranti
Zdroj: Webnoviny.sk - Španieli zachránili v Stredozemnom mori počas troch dní vyše štyristo migrantov © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

TIRANA 6. mája (WebNoviny.sk) - V Lotyšsku zomrel na vojenskej základni albánsky vojak. Stalo sa tak počas cvičenia v rámci misie Severoatlantickej aliancie (NATO). Predstaviteľ albánskej armády v pondelok potvrdil, že 32-ročný Zarife Hasanaj podľahol zraneniam, ktoré mu spôsobila "explózia nevybuchnutej munície" na základni v Adaži. Ďalší dvaja albánski vojaci utrpeli zranenia. Albánsko sa pripojilo k NATO v roku 2009. V medzinárodných mierových misiách v Lotyšsku, Afganistane, Kosove, Mali, Južnom Sudáne či v oblasti Egejského mora slúži 214 príslušníkov albánskej armády.

Viac k témam: NATO, Severoatlantická aliancia
Zdroj: Webnoviny.sk - Počas cvičenia Severoatlantickej aliancie v Lotyšsku zahynul albánsky vojak © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

PARÍŽ 6. mája (WebNoviny.sk) - Na Zemi hrozí kvôli človeku vyhynutie viac ako miliónu druhov živočíchov a rastlín.

Ešte nie je neskoro

Vyplýva to z prvej komplexnej správy Organizácie Spojených národov (OSN) o biodiverzite, ktorú odborníci zverejnili v pondelok. Ako v nej však uvádzajú, ešte nie je neskoro na zmenu, len je potrebné konať hneď, a to na lokálnej aj globálnej úrovni. Medzivládna vedecko-politická platforma pre biodiverzitu a ekosystémové služby (IPBES), ktorá je komisiou OSN, vo svojej správe uvádza, že vymieranie druhov je "desať až stonásobne rýchlejšie, ako bolo v priemere za uplynulých desať miliónov rokov". V ohrození je viac ako 40 percent obojživelníkov, 33 percent koralových útesov, viac ako tretina morských cicavcov či takmer tretina žralokov a rýb.

Nedostatočné prostredie na prežitie

Podľa správy tiež viac ako polmilióna druhov na pevnine nemá "dostatočné prostredie na dlhodobé prežitie" a pravdepodobne vyhynie, ak sa ich prirodzené prostredie neobnoví. "Zdravie ekosystémov, od ktorých my a všetky ostatné druhy závisíme, sa zhoršuje rýchlejšie ako kedykoľvek predtým," vyjadril sa predseda IPBES Robert Watson s tým, že na záchranu planéty je treba "transformačnú zmenu". V 39-stranovom zhrnutí správy odborníci zdôraznili päť hlavných dôvodov straty biodiverzity. Sú nimi zmeny vo využívaní pôdy a morí (napríklad odlesňovanie, pozn. SITA), priame využívanie organizmov (nadmerný rybolov), klimatické zmeny, znečistenie životného prostredia a invazívne druhy.

Sever nesie najviac viny

"Na planéte zostalo veľmi málo, čo sme výrazne nezmenili. Potrebujeme konať ako správcovia života na Zemi," cituje televízia CNN spoluatorku správy Sandru Diaz. Za škody v prírode podľa nej možno obzvlášť viniť globálny Sever, pre jeho "neudržateľnú" úroveň spotreby, najmä pokiaľ ide o rybolov a ťažbu dreva. Vlády vo svete by mali podľa Diaz zaviesť drastické zmeny, ak sa chcú vyhnúť "katastrofálnej budúcnosti" počas nadchádzajúcich 10 až 20 rokov, keď je "v ohrození bezpečnosť ich potravín a klímy".

Menej plytvania s potravinami

Odborníci sa nevenovali len živočíšnym a rastlinným druhom. V správe okrem iného uviedli, že udržateľnosť v poľnohospodárstve možno zlepšiť plánovaním krajiny tak, aby poskytlo potraviny a zároveň podporilo druhy, ktoré sa v daných oblastiach vyskytujú. Ďalej tiež napríklad odporučili reformu dodávateľských reťazcov či zníženie plytvania potravinami. V súvislosti s oceánmi zase odporučili efektívne kvóty na rybolov, vymedzené chránené územia či zníženie znečistenia z pevniny do oceánov. Správu, ktorá má viac ako tisíc strán, napísalo 145 odborníkov z 50 krajín, ktorým asistovalo ďalších vyše 300 výskumníkov. Vedci spracovávali 15-tisíc vedeckých a vládnych správ. Informácie pochádzajú z agentúry AP a webstránky edition.cnn.com.

Viac k témam: biodiverzita, ekológia, OSN Organizácia spojených národov, životné prostredie
Zdroj: Webnoviny.sk - Kvôli človeku hrozí vyhynutie miliónov druhov živočíchov a rastlín, alarmujú odborníci © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Veda a technika

NEW YORK 6. mája (WebNoviny.sk) - Americké úrady zaznamenali ďalších 60 pacientov s osýpkami. V pondelok uviedli, že do štvrtka zaregistrovali celkovo 764 prípadov, čo je najvyšší počet za uplynulých 25 rokov. V roku 1994 hlásili 963 prípadov. Osýpky najviac zasiahli štát New York, kde minulý týždeň ochorelo 41 ľudí v New Yorku a jedenásť v Rockland County. Najviac osôb bez očkovania pochádza z ortodoxných židovských komunít. Celkovo tento rok hlási osýpky 23 štátov, zatiaľ posledným sa stala Pensylvánia.

Viac k témam: osýpky
Zdroj: Webnoviny.sk - Počet ľudí s osýpkami v USA je najvyšší za štvrťstoročie, najviac trpí štát New York © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

POPRAD 6. mája (WebNoviny.sk) - Cestári v podtatranskej oblasti sú v pohotovosti, kde už sneží aj v stredných polohách. Najviac musia zasahovať na horských priechodoch Vernár a Podspády, ale aj na Branisku.

Oteplenie až v stredu

Agentúru SITA o tom infomoval riaditeľ Správy a údržby ciest Prešovského samosprávneho kraja pre oblasť Poprad Marián Barilla. „Očakávame, že toto počasie bude pretrvávať aj počas utorka, chystáme sa na 48 hodín takéhoto počasia, oteplenie by malo prísť až v stredu,“ povedal. Na niektorých cestárov tak podľa jeho slov čaká nočná zmena. Prácu mali cestári podľa Barillu aj na východnej strane Vysokých Tatier, a to od štátnej hranice s Poľskom, cez Tatranskú Javorinu, Podspády, Ždiar, smerom na Tatranskú Kotlinu.

Pluhovali a posypávali

„Tam je to najhoršie, plus spomínaný Vernár,“ uviedol. Snežilo podľa jeho slov aj na južnej strane Tatier, ale tam sa sneh na cestách neudržal. Prvý výjazd mali cestári už v nedeľu večer, zasahovali na horských priechodoch Vernár a Podspády. „Pluhovali sme a posypávali vozovky. Sneh, ktorý snežil počas dňa, sa topil, keďže cesty boli ešte zahriate do plusových teplôt, no ako klesala teplota ovzdušia, klesala aj teplota vozovky. S príchodom noci sa sneh začal udržiavať a tvoriť kašovitú vrstvu,“ opísal situáciu Barilla s tým, že cestári ostávajú naďalej v teréne tam, kde je to aktuálne potrebné.

Viac k témam: počasie, sneh, sneženie
Zdroj: Webnoviny.sk - Cestári pod Tatrami sú pre sneženie v pohotovosti, zasahovali na horských priechodoch © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

BRATISLAVA/POPRAD 6. mája (WebNoviny.sk) - Opitého 22-ročného mladíka za volantom, ktorý mal navyše zakázané jazdiť, chytili policajti cez víkend v Batizovciach v okrese Poprad. Popradčanovi na aute nefungovali brzdové svetlá a tak ho hliadka zastavila. Ako agentúru SITA informovala prešovská policajná hovorkyňa Jana Ligdayová, pri dychovej skúške mu namerali viac ako dve promile alkoholu v dychu. Nezodpovedného vodiča obvinili z ohrozenia pod vplyvom návykovej látky a z marenie výkonu úradného rozhodnutia. Hrozí mu až dvojročný trest.

Viac k témam: alkohol za volantom, Polícia SR
Zdroj: Webnoviny.sk - Opitý mladík z Popradu šoféroval napriek zákazu, zradili ho nefunkčné brzdové svetlá © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

BRATISLAVA 6. mája (WebNoviny.sk) - Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR (MPSVR) predložilo Európskej komisii oficiálnu ponuku Slovenska na zriadenie Európskeho orgánu práce v Bratislave. Všetci uchádzači o sídlo agentúry budú známi 13. mája, keď komisia zverejní ponuky. Následne ich vyhodnotí a 13. júna rozhodnú o víťazovi ministri na Rade pre zamestnanosť, sociálnu politiku, zdravie a spotrebiteľské záležitosti, informoval v pondelok rezort práce.

Zelená a bezpečná Bratislava

"Som presvedčený, že spĺňame všetky kritériá pre zriadenie sídla takejto agentúry, či už je to geografická poloha Slovenska, prístupnosť budovy, vzdelávanie, prístup na trh práce a sociálne zabezpečenie pre rodinných príslušníkov, ale aj kultúra alebo relax. Bratislava jednoducho má čo ponúknuť," povedal minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter. Hlavné mesto Slovenska podľa neho zároveň patrí k najzelenším a najbezpečnejším v Európe.

Jediná vyhovujúca budova

Slovensko navrhuje pre sídlo Európskeho orgánu práce budovu na Landererovej 12 v centre Bratislavy. Tá jediná v súčasnosti spĺňa prísne technické požiadavky definované Európskou komisiou a je k dispozícii už od októbra 2019. Pre zamestnancov agentúry vláda pripravuje asistenčnú službu, ktorá im pomôže s vybavovaním rôznych úradných záležitostí. "Slovensko je plne pripravené hostiť Európsky orgán práce, o čom som už informoval aj viacerých ministrov práce krajín EÚ na bilaterálnych rokovaniach. Teší ma, že na stretnutiach vysoko oceňujú našu pripravenosť a sympatizujú s nami. To mi dáva väčší optimizmus v tomto neľahkom súboji," uviedol Richter.

Bez európskej inštitúcie

Dúfa, že pri rozhodovaní zaváži aj skutočnosť, že Slovensko je poslednou krajinou z veľkej vlny rozširovania EÚ v roku 2004, ktorá je zároveň členom eurozóny aj Schengenu, bez európskej agentúry či inštitúcie na svojom území., Slovensko prejavilo záujem o získanie sídla pre novú európsku inštitúciu prakticky už na začiatku prípravy legislatívy na jej zriadenie. Európsky orgán práce považuje za nevyhnutnú pomoc pre občanov, podniky a vlády pri cezhraničnej pracovnej mobilite. Môže zabrániť zneužívaniu pravidiel a ochrániť zamestnancov pred nekalými praktikami zamestnávateľov.

Odborný profil Slovenska

"Hlavným impulzom nášho záujmu bol odborný profil, ktorým sa môžeme v oblasti pracovnej mobility pochváliť. Slovensko totiž už dávno nie je iba krajinou, ktorá vysiela, ale aj krajinou, ktorá prijíma zahraničných pracovníkov. A to so sebou prináša nielen pozitíva, ale aj negatíva," poznamenal Richter. Preto v roku 2017 inicioval a hostil regionálne fórum ministrov V4, Rumunska a Srbska, na ktorom dohodli užšiu spoluprácu pri odhaľovaní nelegálnej práce. Prijali aj Stratégiu pracovnej mobility, ktorá má garantovať všetkým pracovníkom rovnaké sociálne práva a pracovný štandard bez ohľadu na krajinu ich pôvodu.

Zlepšenie implementácie práva EÚ

Na zriadení Európskeho orgánu práce sa definitívne dohodli Európsky parlament, Rada EÚ a Európska komisia 14. februára 2019. Jeho hlavným poslaním bude zlepšiť implementáciu práva EÚ v oblasti cezhraničnej pracovnej mobility a koordinácie sociálneho zabezpečenia. Poskytovať bude napríklad informácie občanom a podnikom o ich právach a povinnostiach pri mobilite, bude koordinovať spoluprácu medzi členskými štátmi, najmä pri spoločných inšpekciách. Zároveň bude pôsobiť ako mediátor v cezhraničných sporoch medzi členskými štátmi.

Viac k témam: ELA Európsky orgán práce, Ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny SR
Zdroj: Webnoviny.sk - Richterovo ministerstvo oficiálne predložilo ponuku na zriadenie Európskeho orgánu práce © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Ekonomika

BRATISLAVA 6. mája (WebNoviny.sk) - Novou členkou Správnej rady Ústavu pamäti národa je historička Marína Zavacká. Historičku z Historického ústavu Slovenskej akadémie vied v pondelok do funkcie vymenoval prezident Andrej Kiska.

Posilnenie činnosti ústavu

Podľa Zavackej by mal ÚPN pokračovať v plnení úloh, na ktoré bol zriadený. "Myslím, že veľmi dobrú činnosť, ktorú ústav vyvíja, treba posilniť sprístupňovaním dokumentov," povedala pre médiá s tým, že si nemyslí, že treba v rámci ústavu meniť typ náplne práce. Správna rada je orgán, ktorý dohliada na činnosť ÚPN a schvaľuje jeho základné dokumenty. "V tejto správnej rade sú odborníci, väčšinou historici z rôznych historických pracovísk, ktorí sa venujú tematike 20. storočia z rôznych uhlov a tým do istej miery suplujú aj vedeckú radu, čiže orgán, ktorý majú vedecké inštitúcie," vysvetlila Zavacká.

Funguje už 16 rokov

Úlohou ústavu pamäti národa je podľa zákona o jeho zriadení "sprístupniť utajenú činnosť represívnych orgánov v dobe neslobody 1939 – 1989 a určiť zodpovednosť za porobenie vlasti, vraždenie, zotročovanie, lúpenie a ponižovanie, morálny a hospodársky úpadok sprevádzaný justičnými zločinmi a terorom proti nositeľom odlišných názorov, deštrukciu tradičných princípov vlastníckeho práva a zneužívanie výchovy, vzdelávania, vedy a kultúry na politické a ideologické účely". Svoju činnosť začal ústav oficiálne prvého mája 2003. Prvým predsedom Správnej rady ústavu bol Ján Langoš.

Viac k témam: ÚPN Ústav pamäti národa
Zdroj: Webnoviny.sk - Správna rada Ústavu pamäti národa má novú členku, je ňou historička Marína Zavacká © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko
Strana 1 z 6

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

K2 Tags

K2 Login

K2 Calendar

« May 2019 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner