12. november 2019
Facebook
Hrozba ostrého štrajku v Dopravnom podniku meste Prešov (DPMP) aj naďalej trvá. Odborári sa totiž ani na utorkovom rokovaní pred sprostredkovateľom nedokázali s vedením podniku dohodnúť na navýšení mzdových taríf, ale aj na ďalších bodoch podnikovej kolektívnej zmluvy. Odborári, ktorí sú v štrajkovej pohotovosti, preto začnú so zberom podpisov na vyhlásenie ostrého štrajku.

Odborári sú pripravení rokovať

Ako po skončení rokovania pre agentúru SITA uviedol predseda Základnej organizácie Integrovaného odborového zväzu (ZO IOZ) pri DPMP Daniel Straka, k dohode nedošlo napriek tomu, že odborári v utorok z pôvodných požiadaviek poľavili. „My sme nejaký ústupok navrhli, ale ten nebol zamestnávateľom akceptovaný. Tým pádom sme sa ani na rokovaní pred sprostredkovateľkou nedohodli,“ informoval Straka s tým, že sprostredkovateľka má v najbližších dňoch vypracovať správu aj s návrhom riešenia sporu. Odborári sú pripravení o návrhu rokovať, zároveň však už začnú so zberom podpisov od zamestnancov na vyhlásenie ostrého štrajku.

Zvýšenie rozpočtu až o milión eur

Zástupcovia zamestnancov pôvodne požadovali zvýšenie tarifných miezd o 1 euro za odpracovanú hodinu a vyplácanie stabilizačnej odmeny, ktorá má slúžiť na motiváciu zamestnancov podľa odpracovaných rokov. Podľa riaditeľa DPMP Petra Janusa by si požiadavky odborárov vyžiadali navýšenie rozpočtu zhruba o 800-tisíc až milión eur, čo nie je v možnostiach spoločnosti. Ešte pred utorkovým rokovaním pred sprostredkovateľom absolvovali odborári s vedením podniku dve kolá rokovaní. Podniková kolektívna zmluva v DPMP, a.s. sa týka všetkých 322 zamestnancov, z ktorých je zhruba 190 vodičov. Uzatvorená bola 1.1.2014 a je platná do 31.12.2020. Naposledy boli zamestnanci DPMP v štrajkovej pohotovosti pred piatimi rokmi.

Viac k témam: Dopravný podnik mesta Prešov DPMP, odbory, štrajk
Zdroj: Webnoviny.sk - Hrozba ostrého štrajku v Dopravnom podniku mesta Prešov trvá, nepomohol ani sprostredkovateľ © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

TIRANA 7. mája (WebNoviny.sk) - Kosovo bude bojkotovať summit balkánskych krajín, ktorý sa pod záštitou Európskej banky pre obnovu a rozvoj (EBRD) uskutoční v stredu a vo štvrtok v Sarajeve v Bosne a Hercegovine. Ako v utorok oznámil kosovský prezident Hashim Thaci, na summit nepôjde preto, lebo vzťahy medzi Kosovom a Bosnou sú podľa neho "na najnižšej možnej úrovni". Bosna sa podľa neho voči Kosovu "správa totálne antieurópsky a krutejšie ako samotné Srbsko". Bosna a Hercegovina, podobne ako Srbsko, neuznáva kosovskú samostatnosť a bráni tejto krajine vo vstupe do medzinárodných organizácií. Kosovo na protest proti tomuto postoju zaviedlo v novembri minulého roka proti obom týmto krajinám 100-percentné dovozné clá a tvrdí, že ich uvoľní až potom, keď ho uznajú ako samostatnú krajinu. Kosovo vyhlásilo samostatnosť v roku 2008. Neuznalo ju doteraz nielen Srbsko a Bosna, ale ani desiatky ďalších štátov vrátane Slovenska, Ruska či Španielska. V mnohých prípadoch ide o krajiny, ktoré sa obávajú odčlenenia časti vlastného územia, ako napríklad Španielsko v prípade Katalánska.

Viac k témam: summit
Zdroj: Webnoviny.sk - Kosovo bude bojkotovať summit v Bosne a Hercegovine, vzťahy krajín sú na najnižšej možnej úrovni © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet
Združenie samosprávnych krajov SK8 žiada od ministerstva školstva dofinancovanie oprávnených výdavkov súvisiacich s poskytovaním príspevku na rekreáciu v objeme viac ako 3,7 milióna eur. Žiadosť zaslali predsedovia samosprávnych krajov ministerke školstva Martine Lubyovej. „Samosprávnym krajom v súvislosti s príspevkom na rekreáciu vznikli dodatočné náklady, ktoré zvyšujú finančné nároky na rozpočty stredných škôl v našej zriaďovateľskej pôsobnosti. Preto sme požiadali ministerstvo školstva o dofinancovanie týchto výdavkov,“ povedal predseda SK8 a predseda Trnavského samosprávneho kraja Jozef Viskupič. Samosprávne kraje si zrátali výšku výdavkov, ktoré potrebujú na poskytovanie príspevku na rekreácie v organizáciách, ktoré majú viac ako 49 zamestnancov. Dopracovali sa k čiastke 3,7 milióna eur, najvyššie náklady na príspevky, viac ako 600-tisíc eur, vyčíslili Košický a Žilinský samosprávny kraj. Banskobystrický, Nitriansky, Prešovský a Trenčiansky kraj vyrátali náklady na viac ako 400-tisíc eur, Bratislavský a Trnavský pod 400-tisíc eur. Agentúru SITA o tom informoval Štefan Sabo zo Združenia samosprávnych krajov SK8. Agentúra SITA požiadala o stanovisko ministerstvo školstva.

Viac k témam: samosprávne kraje, SK8, školstvo
Zdroj: Webnoviny.sk - Samosprávne kraje žiadajú na rekreačné poukazy v stredných školách takmer štyri milióny eur © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

PARÍŽ 7. mája (WebNoviny.sk) - Neznámy páchateľ v utorok zajal štyri osoby v obchode v juhofrancúzskom meste Toulouse a drží ich tam ako rukojemníkov. Informovala o tom hovorkyňa francúzskej polície. Únosca podľa nej drží rukojemníkov v obchode s darčekovými predmetmi neďaleko toulouského letiska už od 16:20. Polícia obkľúčila budovu a zatiaľ podľa hovorkyne nevie vylúčiť ani teroristický motív, kým nebude poznať požiadavky únoscu. Ten už podľa francúzskej televízie France 3 vyhlásil, že chce hovoriť s policajným vyjednávačom.

Viac k témam: rukojemníci, únos
Zdroj: Webnoviny.sk - Francúzske mesto Toulouse zažíva rukojemnícku drámu, únosca chce vyjednávať © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet
Prezident Andrej Kiska dnes odštartoval v Nitre sériu návštev krajských miest s cieľom rozlúčiť sa s úradujúcimi predsedami krajov a primátormi a poďakovať im za ich prácu. S predsedom Nitrianskeho samosprávneho kraja Milanom Belicom sa rozprával o úspechoch aj o problémoch kraja. Dotkli sa témy chýbajúceho priameho železničného spojenia Nitry s Bratislavou, kompetencií krajov či problémov nemocníc.

Chýbajúce priame spojenie Nitry s Bratislavou

"Dnes som začal svoju rozlúčkovú tour po všetkých krajoch a krajských mestách. Stretol som sa s pánom predsedom, ktorý historicky slúži najviac rokov a naozaj toho veľmi veľa prežil a pod ktorého vedením sa kraju aj celkom dobre darí,“ povedal pre médiá Kiska po stretnutí s Belicom. Vyzdvihol, že zatiaľ čo na počiatku nového milénia bola v Nitrianskom kraji veľmi vysoká nezamestnanosť, teraz dosahuje úroveň zhruba troch percent. Celková zadlženosť kraja je takisto na nízkej úrovni - zhruba desať percent. Belica upriamil pozornosť na chýbajúce priame železničné spojenie Nitry s Bratislavou. Ako povedal, už 15 rokov upozorňuje na to, že Nitra je jediné krajské mesto, ktoré je odrezané od elektrifikovanej železnice. „Pritom keď si predstavíme, že o rok – dva bude spustený tretí, štvrtý blok Mochoviec, tak tu sa bude vyrábať najviac elektrickej energie a budú tu chodiť motorové vláčiky, ktoré budú znehodnocovať životné prostredie. Nikto si to doteraz nevšimol a že sa to bagatelizuje, tak to je skutočne veľmi vážny problém,“ povedal Belica.

Dotkli sa aj problémov nemocníc

Zdôraznil, že na prepojenie Nitry s Bratislavou pritom stačí málo – vybudovať trať od Nitry po Trnovec nad Váhom, stálo by to zhruba 120 miliónov eur. Kiska poukázal na to, že množstvo ľudí, ktorí by sa mohli do Bratislavy voziť vlakom, jazdí namiesto toho autami, čím je zaťažovaná cestná sieť. Prezident sa na stretnutí s Belicom dotkol aj problémov nemocníc. „Položili sme si otázku, či je správne, že kraje majú vo svojej správe nemocnice, keď vydávať licenciu a nemať priamu zodpovednosť za príslušnú nemocnicu je trochu problematické,“ povedal Kiska. Po návšteve Belicu sa prezident stretol s primátorom Nitry Marekom Hattasom, s ktorým hovoril o problémoch, ktoré trápia mesto pod Zoborom. Následne absolvuje diskusiu s osobnosťami regiónu. Pozval na ňu ľudí z tretieho sektora, riaditeľov škôl, vedcov či poslancov. „Je to veľmi široký mix ľudí, ktorých sme vyberali spolu s primátormi a starostami obcí. Dovolil som si pozvať osobnosti regiónu, aby sme sa spoločne zhodnotili. Slovensku sa veľmi veľa podarilo za týchto päť rokov, i keď sú, samozrejme, oblasti, v ktorých potrebujeme zabrať,“ uviedol prezident.

Viac k témam: Nitriansky samosprávny kraj, prezident SR
Zdroj: Webnoviny.sk - Kiska v Nitre začal rozlúčkovú tour po krajoch, s Belicom sa rozprával o problémoch aj úspechoch © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko
Nepodmienečné tresty odňatia slobody za zločin lúpežného prepadnutia herne v Slovenských Ďarmotách potvrdil dnes odvolací senát Krajského súdu v Banskej Bystrici pre 25-ročného Vincenta Mártona z Vinice v okrese Veľký Krtíš a 23-ročného Tomáša Bogdányho zo Skleného pri Turčianskych Tepliciach. Pod hrozbou použitia zbrane 4. októbra minulého roku ukoristila dvojica 3 800 eur, ale krátko po čine ich zadržali. Márton dostal trest päť a pol roka, jeho mladší kamarát o dva mesiace menej. Rozhodnutie odvolacieho súdu je právoplatné.

Nepodarená lúpež

Lúpež vymyslel a pripravil živnostník Márton, pretože sa tak chcel zbaviť dlhov. Zabezpečil plynovú pištoľ, šiltovku a ďalšie veci. Na akciu nahovoril Bogdányho, s ktorým sa poznali z minulosti, keď pracovali spolu a boli v kontakte prostredníctvom sociálnej siete. Márton šiel na svojom aute do Skleného po Tomáša s tým, že prepad herne uskutoční Bogdány. Márton ho mal čakať v aute a po akcii odviezť preč. Ibaže si nejako nerozumeli a po lúpeži, keď Bogdány dostal pod hrozbou použitia zbrane 3 800 eur, sa nestretli. Bogdány sa schoval blízko herne, kde ho našiel policajný pes.

Prokurátor požaduje prísnejší trest

Na Okresnom súde vo Veľkom Krtíši iniciátor i vykonávateľ svoju vinu priznali. Senát Mártonovi uložil trest vo výmere päť rokov a šesť mesiacov a o dva mesiace menej Bogdánymu. Voči rozsudku sa odvolal prokurátor, požadujúci prísnejší trest pre oboch. Odvolací senát žalobcovi nevyhovel s tým, že trest je dostatočný na ich prevýchovu. Doteraz Márton bol iba raz trestaný za krádež a Bogdány má trestný register čistý.

Viac k témam: Krajský súd Banská Bystrica, lúpežné prepadnutie, súdy
Zdroj: Webnoviny.sk - Kamaráti sa priznali k lúpeži so zbraňou, prokurátor s päťročnými trestami nebol spokojný © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

BRATISLAVA 7. mája (WebNoviny.sk) - V kauze hádky o parkovacie miesto v nákupnom centre si starosta záhorskej obce Malé Leváre Adrian Pernecký nakoniec vypočul oslobodzujúci rozsudok. Ako agentúru SITA informoval hovorca bratislavských súdov Pavol Adamčiak, Krajský súd v Bratislave ešte minulý týždeň zrušil pôvodný rozsudok Okresného súdu Bratislava IV a obžalovaného oslobodil spod obžaloby pre nebezpečné vyhrážanie. Skutok nie je podľa odvolacieho súdu trestným činom. „Rozhodnutie je právoplatné," povedal Adamčiak.

Hádka o parkovacie miesto

Okresný súd Bratislava IV v novembri minulého roku uznal Perneckého za vinného z trestného činu nebezpečného vyhrážania a uložil mu trest odňatia slobody na šesť mesiacov s podmienečným odkladom na jeden rok. Prípad súvisí s incidentom, pri ktorom sa obžalovaný vo februári 2018 pohádal o parkovacie miesto v nákupnom centre Bory Mall s iným mužom. Tým bol Roman Grigely mediálne známy ako raper Momo. Hádka vyvrcholila tým, že obžalovaný vytiahol z auta svoju legálne držanú zbraň Glock. Podľa súdu tým mohol spôsobiť dôvodnú obavu poškodeného o svoje zdravie a o život jeho maloletej dcéry, ktorá bola tiež na mieste incidentu, sedela v aute poškodeného. Obžalovaný sa mal podľa výroku súdu poškodenému aj ospravedlniť a jeho zbraň mala prepadnúť štátu.

Mal obavy o svoju bezpečnosť

Prokurátor vo svojej záverečnej reči zdôraznil, že obžalovaný prekročil hranice nutnej obrany a pištoľ vytiahol neoprávnene, keďže mal aj iné možnosti ukončiť hádku, napríklad opustiť miesto incidentu. Obhajca, naopak, skonštatoval, že v konaní obžalovaného absentovala vyhrážka usmrtením alebo ťažkým ublížením na zdraví. Podľa obhajcu sa celou vecou mal zaoberať správny orgán ako priestupkom. Adrian Pernecký je starostom záhorskej obce Malé Leváre v okrese Malacky, pričom v jesenných komunálnych voľbách ho tamojší obyvatelia potvrdili vo funkcii. Pred súdom tvrdil, že zbraň vytiahol z obavy o svoju bezpečnosť, keďže poškodený sa k nemu správal agresívne. Dokonca ho opľul, čo potvrdila aj svedkyňa incidentu. Starosta chcel podľa vlastných slov len konflikt ukončiť. Pištoľ podľa neho nebola nabitá a držal ju hlavňou smerom k zemi.

Viac k témam: raper Momo, súdy, vyhrážanie
Zdroj: Webnoviny.sk - Súd oslobodil starostu Malých Levárov, pri konflikte s raperom vytiahol zbraň © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

BRATISLAVA 7. mája (WebNoviny.sk) - Dvadsaťsedemročný muž z Rumunska sa v utorok popoludní v obci Vasiľov (okres Námestovo) vážne zranil pri rezaní dreva na píle. Privolaní leteckí záchranári ho museli na mieste resuscitovať. Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa Air Transport Europe Zuzana Hopjaková, muž si vážne poranil hlavu a v kritickom stave ho previezli do ružomberskej nemocnice.

Viac k témam: ATE Air - Transport Europe, drevo, píla, pílenie dreva
Zdroj: Webnoviny.sk - Muž sa zranil pri rezaní dreva na píle, leteckí záchranári ho museli resuscitovať © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

BRATISLAVA 7. mája (WebNoviny.sk) - Približne štyri desiatky aktivistov z rôznych európskych štátov a Ruska si v utorok pri pamätníku na bratislavskom Námestí SNP pripomenuli zavraždeného novinára Jána Kuciaka.

Kuciak odhalil korupciu

„Hlavnou myšlienkou tohto zhromaždenia je odmietnuť represie, odmietnuť agresiu, odmietnuť nenávisť, ktorá viedla k smrti Jána Kuciaka," povedal pre agentúru SITA Pavel Havlíček z českej Asociace pro mezinárodní otázky, ktorá je členom Fóra občianskej spoločnosti EÚ a Ruska (EU-Russia civil society forum). Zobraziť fotogalériu k článku:
Zahraniční aktivisti si pripomenuli zavraždeného novinára Kuciaka Spomenuté negatívne javy sú totiž podľa neho prítomné v Rusku, aj v regióne strednej Európy. Kuciak podľa neho zomrel preto, že odkryl korupciu a to, čo je v našom štáte zhnité. Hlavným heslom spomienky na zavraždeného novinára bolo Solidarita je silnejšia ako represia. Havlíček zároveň pripomenul, že v Bratislave sa v týchto dňoch koná konferencia, na ktorej sa zúčastňuje viac ako 90 mimovládnych organizácií.

Snažia sa o dialóg s Ruskom

„Veľká časť z nich je z Ruskej federácie, ale sú tu aj ďalšie z Poľska, Maďarska, Českej republiky, rovnako z Pobaltia, Rumunska, Bulharska, Francúzska aj Nemecka. Teda všetky organizácie, ktoré sa snažia budovať nejaký dialóg s Ruskou federáciou, ktorý nie je možný na tej vysokej úrovni s represívnym ruským režimom," dodal Havlíček. Investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenicu Martinu Kušnírovú zavraždili 21. februára 2018 v ich dome vo Veľkej Mači v okrese Galanta. Verejnosť sa o tom dozvedela v pondelok 26. februára. Už v deň medializácie násilnej smrti investigatívneho novinára potvrdil vtedajší šéf polície Tibor Gašpar, že skutok pravdepodobne súvisí s Kuciakovou prácou.

Viac k témam: Rusko, vražda novinára
Zdroj: Webnoviny.sk - Foto: Aktivisti z Európy a Ruska si na Námestí SNP pripomenuli zavraždeného novinára Kuciaka © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

BRATISLAVA 6. mája (WebNoviny.sk) - Rodičovský príspevok v súčasnej sume 220,70 eura by sa mal od začiatku budúceho roka zvýšiť o 150 eur približne polovici zo 140 tisíc poberateľov tejto dávky. Po rokovaní vlády to uviedol minister práce a sociálnych vecí Ján Richter. Ide o rodičov, ktorí pred narodením dieťaťa pracovali a z tohto dôvodu splnili podmienky nároku na materskú dávku zo Sociálnej poisťovne.

Tomanová výšku príspevku obmedzila

Druhú polovicu poberateľov rodičovského príspevku tvoria rodičia, ktorí pred narodením dieťaťa nepracovali a materskú dávku zo Sociálnej poisťovne nedostávali. Tejto skupine rodičov by mal rodičovský príspevok stúpnuť o 50 eur mesačne. Zvýšenie týchto rodinných dávok by si malo podľa ministra Richtera na základe prepočtov Inštitútu finančnej politiky pri Ministerstve financií SR zo štátneho rozpočtu vyžiadať 145 miliónov eur. "My si myslíme, že to bude o trošku viac," povedal. Ministerstvo práce a sociálnych vecí má po dohode na koaličnej rade podľa ministra priestor na vypracovanie návrhu novely zákona o rodičovskom príspevku. Minister Richter súčasne potvrdil, že rezort práce sa nechystá zaviesť rovnaké obmedzenia, aké platili v roku 2010 pri dvojúrovňovej sume tejto dávky. Vtedajšia ministerka práce Viera Tomanová totiž vyšší rodičovský príspevok pre rodičov, ktorí pred narodením dieťaťa pracovali, podmienila tým, že títo rodičia nesmeli pracovať počas poberania rodičovského príspevku. Druhým obmedzením bolo to, že vyššia suma príspevku sa vyplácala len do dvoch rokov veku dieťaťa.

Zmierni sa prepad príjmu

"Ide o veľmi razantné zvýšenie rodičovského príspevku a malo by zmierniť ten veľký prepad z poberania materskej, ktorá sa dnes rovná zhruba čistému príjmu matky až k tomu terajšiemu niečo cez 200-eurovému rodičovskému príspevku," povedal v pondelok predseda vlády. Po zvýšení rodičovského príspevku o 150 eur po skončení poberania materskej dávky rodina podľa neho nezažije až taký veľký prepad vo svojich príjmoch, ako je tomu v súčasnosti. S návrhom na opätovné zavádzanie zásluhovosti pri vyplácaní rodičovských príspevkov nesúhlasí Soňa Holíková z Únie materských centier. Ako ešte koncom marca uviedla pre agentúru SITA, rodičovský príspevok je štátna sociálna dávka a zavádzať pri tejto dávke zásluhovosť je nesystémové. "Nech sa radšej narába s materskou dávkou a pri jej priznávaní sa zohľadní aj viac rokov späť," povedala. Ak chce vláda podľa nej zvýšiť zásluhovosť, tak by to mala urobiť len predĺžením obdobia vyplácania materskej dávky. Rodičovský príspevok by sa však podľa Holíkovej mal zvýšiť o rovnakú sumu pre všetkých rodičov.

Príspevok do troch rokov dieťaťa

Vyššiu sumu rodičovského príspevku pre nepracujúcich rodičov detí do dvoch rokov veku, ktorí pred rodičovskou dovolenkou pracovali, prvýkrát zaviedla od začiatku roka 2010 vtedajšia ministerka práce a sociálnych vecí Viera Tomanová. Jej nástupca Jozef Mihál však od začiatku roka 2011 dve úrovne rodičovského príspevku zrušil. Namiesto 256-eurového rodičovského príspevku pre nepracujúcich rodičov detí do dvoch rokov veku a 164,22-eurového príspevku pre ostatných rodičov zaviedol jednotnú sumu príspevku vo výške 190,1 eura s tým, že umožnil poberateľom rodičovského príspevku pracovať. Rodičovský príspevok sa od 1. januára tohto roka zvýšil o 6 eur na 220,70 eura mesačne. Rodičia môžu rodičovský príspevok dostávať do troch rokov veku dieťaťa, pri dlhodobo nepriaznivom zdravotnom stave dieťaťa do jeho šiestich rokov. Suma materskej dávky od začiatku roka 2017 stúpla zo 70 % na 75 % z hrubej mzdy zamestnankyne, resp. z vymeriavacieho základu samostatne zárobkovo činnej osoby (SZČO). Táto dávka, ktorú v súčasnosti vypláca Sociálna poisťovňa spravidla 34 týždňov, tak pri tohtoročnom hrubom zárobku do 1 908 eur dosahuje úroveň čistej mzdy, ktorú mala osoba pred odchodom na materskú dovolenku.

Viac k témam: Ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny SR, rodičovský príspevok
Zdroj: Webnoviny.sk - Rodičovský príspevok sa má rapídne zvýšiť polovici poberateľov, Richter nechystá obmedzenia © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Ekonomika
Strana 1 z 6

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

K2 Tags

K2 Login

K2 Calendar

« May 2019 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner