08. december 2019
Facebook

  • aktualizované 8. mája 21:55
PARÍŽ 8. mája (WebNoviny.sk) - Po dlhom vyjednávaní sa nakoniec vzdal polícii sedemnásťročný chlapec, ktorý v utorok večer zajal štyri ženy a viac ako štyri hodiny ich zadržiaval ako rukojemníčky v obchode neďaleko mesta Toulouse na juhu Francúzska. Podľa policajnej hovorkyne sa rukojemnícka dráma odohrávala v obchode s darčekovými predmetmi v meste Blagnac neďaleko toulouského letiska. Páchateľ, ktorý mal na hlave helmu s kamerou, tu okolo 16:20 vystrelil tri varovné výstrely do vzduchu a zajal štyri osoby, ktoré prepustil až po vyše štyroch hodinách. Doteraz nie je jasné, čo mladík pri vyjednávaní požadoval alebo čo chcel svojím činom dosiahnuť. Denník La Depeche však v stredu informoval o tom, že páchateľ utorňajšej rukojemníckej drámy bol policajtom známy už z minulosti vďaka viacerým krádežiam a tiež preto, že ho zatkli za výtržníctvo pri protestoch takzvaných "žltých viest".

Viac k témam: rukojemníci, únos
Zdroj: Webnoviny.sk - Aktualizované: Rukojemnícka dráma v Toulouse sa skončila, mladík sa vzdal polícii © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

BERLÍN 8. mája (WebNoviny.sk) - Plánované stretnutie medzi americkým ministrom zahraničných vecí Mikeom Pompeom a nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou na poslednú chvíľu zrušili, uviedlo v utorok americké ministerstvo zahraničných.

Iný termín stretnutia

Pompeo sa mal s Merkelovou a nemeckým ministrom zahraničných vecí Heikom Maasom stretnúť v Berlíne, podľa hovorcu amerického ministerstva Morgona Ortagusa museli rozhovory pre "neodkladné záležitosti" presunúť. "Tešíme sa na iný termín týchto dôležitých stretnutí. Minister sa teší na skorý príchod do Berlína," uviedol hovorca, pričom neposkytol bližšie podrobnosti.

Arktická rada vo Fínsku

Zrušenie rokovaní "z americkej strany" potvrdila aj Merkelovej kancelária. Nemecký minister Heiko Maas hovoril s Pompeom telefonicky a dohodli sa, že nájdu iný termín. Pompeo sa už tento týždeň zúčastnil na stretnutí Arktickej rady vo Fínsku. Na svojom európskom turné plánoval navštíviť ešte Londýn a zastaviť sa mal aj v Grónsku.

Viac k témam: nemecká kancelárka
Zdroj: Webnoviny.sk - Pompeo pre „neodkladné záležitosti“ zrušil stretnutie s kancelárkou Merkelovou © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

  • aktualizované 8. mája 19:44
LONDÝN 8. mája (WebNoviny.sk) - Britský princ Harry a jeho manželka Meghan v stredu prvýkrát ukázali verejnosti svojho prvého syna, ktorý prišiel na svet v pondelok skoro ráno.

Veľmi šťastná Meghan

"Je to nádherné. Mám tých dvoch najlepších chlapov na svete, takže som veľmi šťastná," povedala vojvodkyňa zo Sussexu na Windsorskom hrade, zatiaľ čo Harry držal dvojdňového syna v náručí. "Má tú najzlatšiu povahu. Je úplne pokojný," povedala Meghan o dieťati, ktorému ešte nevybrali meno. "Netuším, po kom to má," zavtipkoval si Harry.

Zverejnili aj meno syna

Meghan a Harry išli hneď po fototermíne predstaviť svojho potomka kráľovne Alžbete II. a jej manželovi, princovi Philipovi. Následne zverejnili aj jeho meno - Archie Harrison. Buckinghamský palác doplnil celé meno, ktoré znie Archie Harrison Mountbatten-Windsor. K oznámeniu došlo len niekoľko hodín po tom, ako Meghan a Harry svojho syna po prvýkrát ukázali verejnosti. Syn Meghan a Harryho sa narodil v pondelok o 05:26 britského letného času (06:26 stredoeuŕopskeho letného času) a po narodení vážil 3 260 gramov. Vojvoda a vojvodkyňa zo Sussexu sa zosobášili 19. mája 2018. To, že čakajú prvé dieťa, oznámili vlani v októbri. Bábätko je ôsme pravnúča kráľovnej Alžbety II. a siedme v nástupníckej línii na britský kráľovský trón.

Viac k témam: Buckinghamský palác
Zdroj: Webnoviny.sk - Foto: Princ Harry a Meghan prvýkrát ukázali syna a prezradili aj jeho meno (aktualizované) © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

TEHERÁN 8. mája (WebNoviny.sk) - Let francúzskej leteckej spoločnosti Air France z Paríža do indického Bombaja musel v stredu núdzovo pristáť v iránskom meste Isfahán. Počas letu AF218 sa vyskytli problémy s ventiláciou, a tak sa piloti rozhodli radšej preventívne pre núdzové pristátie. Leteckí mechanici momentálne lietadlo Airbus A340 kontrolujú, o cestujúcich sa zatiaľ starajú zamestnanci isfahánskeho letiska. Ako informovala iránska tlačová agentúra IRNA, nikomu z cestujúcich sa pri núdzovom pristátí nič nestalo.

Viac k témam: Air France, letecká doprava
Zdroj: Webnoviny.sk - Let AF218 musel núdzovo pristáť, Airbus mal problémy s ventiláciou © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet
Prezident SR Andrej Kiska podpísal vlani 108 zákonov. Na opätovné prerokovanie NR SR ich vrátil 12, pričom jeden parlament prerokoval v tomto roku, 11 zákonov nepodpísal vôbec. Vyplýva to z Návrhu záverečného účtu za rok 2018, ktorý vláda vzala na vedomie.

Jedna udelená milosť

Dokument poskytuje aj štatistické údaje o milostiach. Oddeleniu milostí doručili 1011 podaní, z čoho bolo 517 žiadostí o milosť, 393 podaní súviselo so žiadosťami o milosť – išlo o návrhy či stanoviská. Na stole mali aj 101 podaní, ktoré neboli žiadosťami o milosť, ale žiadosti o právnu radu. Za minulý rok prezident udelil jednu milosť.

Kiskove pracovné cesty

Záverečný účet informuje aj o pracovných cestách prezidenta. Podľa kancelárie prezidenta išiel Kiska na oficiálne pracovné cesty do Slovinska, Nórska a Lotyšska. Na pracovné cesty išiel do Poľska, Gruzínska, Južnej Kórey, Belgicka, Českej republiky, Rumunska, Rakúska, Francúzska, Talianska, Vatikánu a USA. Na Slovensku navštívil 34 miest a obcí, napríklad Púchov, Turčianske Teplice, Prešov, Gelnicu, Prakovce či Sobrance a Lednické Rovne. V kancelárii prezidenta minulý rok pracovalo 82 ľudí vrátane prezidenta. Ich priemerná mesačná mzda bola 2 220,38 eura. Na výšku priemernej mzdy má vplyv viacero faktorov, napríklad to, že skutočný stav zamestnancov bol nižší, ako plánovali.

Viac k témam: prezident Slovenskej republiky, Vláda SR
Zdroj: Webnoviny.sk - Kiska vlani podpísal 108 zákonov, záverečný účet informuje aj o jeho pracovných cestách © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

PREŠOV 8. mája (WebNoviny.sk) - Vyše 2,4 milióna kusov nelegálnych cigariet v celkovej hodnote vyše 376 500 eur zlikvidovali prešovskí colníci v košickej spaľovni. Likvidované cigarety zabezpečil Colný úrad Prešov v rámci výkonu daňového dozoru pri cestných kontrolách. Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa Colného Úradu v Prešove Katarína Bebčáková, na skládke blízko Košíc likvidovali prešovskí colníci nelegálne cigarety, ktoré prepadli v prospech štátu z dôvodu, že nebol preukázaný jeho pôvod alebo spôsob nadobudnutia. „Prešovskí colníci spálili v košickej spaľovni 2 408 520 kusov cigariet. Výška úniku na spotrebnej dani pri uvedenom množstve tabakových výrobkov predstavuje sumu 376 515,62 eura,“ spresnila Bebčáková. Nelegálne tabakové výrobky sú colníci povinní v zmysle zákona zlikvidovať. „Ak colný úrad zaistí takýto tovar, pri ktorom sa nepreukáže pôvod alebo spôsob jeho nadobudnutia, colný úrad vydá rozhodnutie o prepadnutí tohto tovaru v prospech štátu. Následne je colný úrad povinný ho zničiť. Náklady likvidácie znášajú osoby, ktorým colníci tento tovar zadržali,“ vysvetlila Bebčáková.

Viac k témam: colníci, nelegálne cigarety, pašovanie cigariet
Zdroj: Webnoviny.sk - V košickej spaľovni zničili viac ako 2,4 milióna kusov nelegálnych cigariet © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

BRATISLAVA 8. mája (WebNoviny.sk) - Slovenská pošta predpokladá v tomto roku poskytnúť svojim zamestnancom príspevok na rekreáciu v objeme tri milióny eur. Nárok na uhradenie časti nákladov na domácu dovolenku podľa štátnej poštovej spoločnosti má 10 500 jej zamestnancov, teda 79 percent z celkového počtu 13 230 pracovníkov. Rekreačný príspevok podľa informácií, ktoré spoločnosť poskytla agentúre SITA, nebude na úkor iných benefitov v rámci sociálnej politiky, vrátane ďalších výhod vyplývajúcich z podnikovej kolektívnej zmluvy. "Záujem zamestnancov Slovenskej pošty o rekreačné poukazy postupne rastie. Od začiatku roka uhradila Slovenská pošta príspevok na rekreáciu 365 zamestnancom v celkovej hodnote 53 413 eur bez dane z pridanej hodnoty. Očakávame, že v ďalších mesiacoch počet predložených žiadostí o príspevok narastie viacnásobne," uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa Slovenskej pošty Eva Rovenská.

Spokojnosť a zdravie zamestnancov

Poskytovanie príspevku na rekreáciu, zavedeného začiatkom tohto roka, považuje Slovenská pošta ako zamestnávateľ za jeden z benefitov, ktorým investuje do spokojnosti a zdravia svojich zamestnancov. "Z hľadiska zákona je nevyhnutné, aby zamestnanec v požiadavke o príspevok na rekreáciu predložil všetky potrebné doklady. Oddelenie ľudských zdrojov Slovenskej pošty pripravilo pre zamestnancov návod, ako správne požiadať o príspevok na rekreáciu," priblížila Rovenská. "Ojedinele sú prípady, v ktorých zamestnanci predkladajú nedostatočné účtovné doklady, ktoré im poskytli ubytovatelia, čo je dôvodom opakujúcej sa komunikácie so zamestnancom a predlžovania procesu priznania príspevku na rekreáciu," upozornila hovorkyňa Slovenskej pošty.

Projekt stratégie Pošta 2020

Slovenská pošta v rámci projektu stratégie Pošta 2020, zavedeného na jeseň 2018, pripravila opatrenia na zefektívnenie procesov a modernizáciu služieb pre ľudí. Jednou z priorít je aj spokojnosť zamestnancov a konkurencieschopnosť spoločnosti na trhu práce. "V súvislosti s tým Slovenská pošta zvýšila od januára 2019 základné mzdy zamestnancov v priemere o sedem percent a tiež zabezpečuje financovanie rekreačných poukazov. Celkovo tak Slovenská pošta prerozdelí zamestnancom v roku 2019 o trinásť miliónov eur viac, z ktorých tri milióny eur tvoria predpokladané náklady na poskytovanie rekreačných poukazov," dodala pre agentúru SITA hovorkyňa Slovenskej pošty Eva Rovenská. Nárok na rekreačný príspevok, resp. poukaz majú pracovníci v spoločnostiach a organizáciách s 50 a viac zamestnancami, ak o preplatenie časti nákladov na ubytovanie na Slovensku požiadajú a u aktuálneho zamestnávateľa pracujú minimálne dva roky. Z oprávnených výdavkov do päťsto eur ročne zamestnávatelia preplatia 55 percent sumy, maximálne 275 eur, a zamestnanci zvyšných 45 percent, teda 225 eur.

Viac k témam: rekreačné poukazy, Slovenská pošta
Zdroj: Webnoviny.sk - Slovenská pošta plánuje dať na rekreáciu zamestnancov tri milióny eur © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Ekonomika

BRATISLAVA 8. mája (WebNoviny.sk) - Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR a úradujúci predseda Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) Miroslav Lajčák potvrdil v utorok vážny záujem Organizácie pokračovať v aktívnej činnosti v Čiernej Hore, vrátane zintenzívnenia spolupráce s tamojšími najvyššími predstaviteľmi a inštitúciami. Ako agentúru SITA informoval Tlačový odbor rezortu zahraničia, Lajčák rokoval so svojim čiernohorským rezortným partnerom, ministrom zahraničných vecí Čiernej Hory Srdjanom Darmanovićom a prijal ho aj prezident Milo Djukanović. „Trinásťročná prítomnosť OBSE v Čiernej Hore priniesla v tomto smere želateľné výsledky a ja verím, že bude prínosná aj v ďalšej budúcnosti,“ uviedol Lajčák.

Aktivity slovenského predsedníctva

Spolu s čiernohorským partnerom v tejto súvislosti diskutovali o aktivitách slovenského predsedníctva v rámci OBSE a o prienikoch spoločného záujmu v jej troch dimenziách. Lajčák zároveň povzbudil Darmanovića v eurointegračných aktivitách Čiernej Hory. „Ste zaslúžene lídrom spomedzi všetkých krajín regiónu, a verím, že sa vám podarí splniť všetky zostávajúce domáce úlohy. Zároveň sme pripravení podeliť sa s vami o naše skúsenosti v záujme úspešného zavŕšenia vášho integračného úsilia,“ dodal šéf slovenskej diplomacie. Partneri diskutovali aj o celkovej situácii v regióne západného Balkánu a o prognózach jej ďalšieho vývoja.

Jadransko-iónska iniciatíva

Minister Lajčák sa v utorok zúčastnil ako čestný hosť na zasadnutí ministerského formátu v rámci Jadransko-iónskej iniciatívy. Okrem čiernohorského ministra zahraničných vecí s ním tak absolvovali rokovania aj ďalší rezortní partneri zo západobalkánskych krajín – ministerka zahraničných vecí Chorvátska Marija Pejčinović Burić, minister zahraničných vecí Srbska Ivica Dačić a minister zahraničných vecí Bosny a Hercegoviny Igor Crnadak. Partneri hovorili o aktuálnom vývoji v regióne vrátane eurointegračných perspektív z pohľadu jednotlivých štátov. Lajčák informoval ministrov o prioritách Slovenska v rámci OBSE s tým, že postupne navštívi aj ďalšie krajiny západného Balkánu, v ktorých sídlia misie tejto organizácie.

Čestný doktorát

Šéf slovenskej diplomacie bude dnes rokovať s predsedom čiernohorského parlamentu Ivanom Brajovićom a s predsedom vlády Duškom Markovićom, stretne sa aj so zástupcami mimovládnych organizácii, odovzdá bilaterálnu pomoc pre jedno z najstarších gymnázií v meste Pljevlja na severe krajiny, ako aj pre jedinú štátnu nemocnicu v Podgorici. Lajčák si na pôde Čiernohorskej univerzity prevezme čestný doktorát za mimoriadny prínos k rozvoju bilaterálnych slovensko-čiernohorských vzťahov a jeho praktický príspevok k mediácii a riešeniu konfliktov v krízových situáciách. Návštevou Čiernej Hory začal Lajčák vo funkcii úradujúceho predsedu OBSE v utorok prvú zo svojich ciest do regiónu západného Balkánu.

Viac k témam: minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE)
Zdroj: Webnoviny.sk - Prítomnosť OBSE v Čiernej Hore podľa ministra Lajčáka priniesla výsledky © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

BRATISLAVA 8. mája (WebNoviny.sk) - Predseda Národnej rady SR Andrej Danko ocenil gesto, ktoré prejavil Slovenský zväz ľadového hokej (SZĽH). Ten totiž avizoval, že slovenskí reprezentanti budú hrať na nadchádzajúcich majstrovstvá sveta v dresoch so štátnym znakom. “Verejne ďakujem prezidentovi SZĽH Martinovi Kohútovi a generálnemu manažérovi Miroslavovi Šatanovi za to, že odložili politiku pred týmto hokejovým sviatkom bokom. Je to naozaj skvelá správa pre Slovensko, skvelá príležitosť sa vo svete odprezentovať naším štátnym znakom,” uviedol šéf parlamentu v stanovisku, ktoré agentúre SITA poskytol Dankov hovorca Tomáš Kostelník. Ako ďalej uviedol, tento počin ukázal jednotu Slovákov a ochotu riešiť problémy dialógom. “Verím, že táto jednota a ochota spolupracovať sa pretaví aj na hokejové štadióny a do nášho tímu,” uviedol a dodal, že vo finále by rád videl slovenských reprezentantov, ktorí by si zmerali sily s Ruskom.

Viac o MS v hokeji 2019Viac k témam: hokejové dresy, Majstrovstvá sveta MS v hokeji 2019, predseda Národnej rady SR (NR SR), slovenská hokejová reprezentácia, SZĽH Slovenský zväz ľadového hokeja
Zdroj: Webnoviny.sk - Danko sa zväzu poďakoval za gesto v kauze dresy, vo finále MS v hokeji by rád videl Slovákov a Rusov © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

LONDÝN 6. mája (WebNoviny.sk) -  Britský princ Harry a jeho manželka Meghan po prvýkrát ukázali svojho syna.  Chlapec sa narodil v pondelok o 5:26 britského letného času (6:26 stredoeuŕopskeho letného času). Vojvodkyňa aj bábätko sa podľa princa Harryho majú "neuveriteľne dobre". Buckinghamský palác oznámil, že bábätko po narodení vážilo 3 260 gramov a princ Harry bol pri pôrode. Vojvoda a vojvodkyňa zo Sussexu sa zosobášili 19. mája 2018. To, že čakajú prvé dieťa, oznámili vlani v októbri. Bábätko je ôsme pravnúča kráľovnej Alžbety II. a siedme v nástupníckej línii na britský kráľovský trón. Informácie pochádzajú z webstránky www.bbc.com a archívu agentúry SITA.

Viac k témam: Buckinghamský palác
Zdroj: Webnoviny.sk - Foto: Princ Harry a vojvodkyňa Meghan ukázali svojho prvorodeného syna © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet
Strana 1 z 3

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

K2 Tags

K2 Login

K2 Calendar

« May 2019 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner