18. september 2020
Facebook

SIBIU 9. mája (WebNoviny.sk) - Dva dni po voľbách do Európskeho parlamentu, ktoré sú naplánované na 26. mája, sa uskutoční mimoriadny summit Európskej únie. Zaoberať sa bude obsadením troch najvyšších postov, ktoré sa uvoľnia na jeseň. Koncom októbra odíde z funkcie predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker i šéf Európskej centrálnej banky Mario Draghi. O mesiac neskôr skončí na svojom poste aj predseda Európskej rady Donald Tusk. Ten povedal, že májový summit by mal urýchliť proces vyberania kandidátov a všetky posty by mali byť obsadené počas júnového summitu v Bruseli. Rakúsky kancelár Sebastian Kurz vo štvrtok potvrdil, že mimoriadny summit sa bude konať 28. mája.

Viac k témam: eurovoľby, summit
Zdroj: Webnoviny.sk - Dva dni po eurovoľbách sa uskutoční mimoriadny summit Európskej únie © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

TEHERÁN 9. mája (WebNoviny.sk) - Námestník iránskeho ministra zahraničných vecí Abbás Araghčí prekvapil nielen zahraničie, ale najmä domácich komentátorov a politikov svojím stredajším vyhlásením, že Irán by mohol v odvete za sprísnené americké sankcie vyhostiť z krajiny všetkých afganských utečencov. Jeho vyjadrenie zaskočilo umiernených politikov rovnako ako zástancov tvrdej islamskej línie a všetci sa svorne pýtajú, čo majú Afganci spoločné s americkými sankciami. Araghčí v stredu povedal, že ak budú americké sankcie naďalej poškodzovať iránsku ekonomiku, krajina si tento výpadok príjmov môže vykompenzovať tým, že pošle domov Afgancov, pretože ich pobyt v Iráne stojí túto krajinu podľa neho niekoľko miliárd dolárov ročne. "Je možné, že požiadame našich afganských bratov a sestry, aby opustili Irán," vyhlásil námestník ministra zahraničia. "Tieto slová si nikdy nemal povedať," odkázala politikovi súkromná - i keď samozrejme striktne provládna - tlačová agentúra Tasnim. "Odvolanie Araghčího je úplné minimum, čo treba po tejto veľkej chybe spraviť," napísal známy bloger Alí Nadirí.

Viac k témam: sankcie proti Iránu, utečenci
Zdroj: Webnoviny.sk - Za sprísnené americké sankcie potrestáme Afgancov, vyhráža sa iránsky námestník © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

WASHINGTON 9. mája (WebNoviny.sk) - Spojené štáty vo štvrtok rozhodli, že zabavia Severnej Kórei nákladnú loď, ktorú ako podozrivé plavidlo zadržalo indonézske námorníctvo v apríli v indonézskych vodách. Loď Múdra česť prepravovala niekoľko rokov hnedé uhlie z Ruska do Severnej Kórey. Porušením medzinárodných sankcií však bolo až to, keď opravu lode a nákup nového zariadenia pre ňu Severná Kórea financovala prostredníctvom amerických bánk. Aby sa jej to v režime sankcií vôbec podarilo, vo všetkej dokumentácii uvádzala ľstivo ako krajinu pôvodu plavidla namiesto Severnej Kórey iné štáty.

Viac k témam: sankcie proti KĽDR
Zdroj: Webnoviny.sk - Washington zabavil pre porušenie sankcií severokórejskú nákladnú loď © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

ALAMOGORDO 9. mája (WebNoviny.sk) - Polícia v americkom štáte Nové Mexiko v stredu naháňala auto, ktoré šoférovalo opité dvanásťročné dievča. V aute, ktoré patrilo jej rodičom, sa viezli ešte ďalšie tri deti, pričom všetky policajtom po zadržaní priznali, že pili alkohol. Dievča v rodičovskom aute vyrazilo z rodného mesta Alamogordo, kde ju začala naháňať miestna polícia. Neskôr sa dostalo na diaľnicu, kde sa k naháňačke pripojilo aj vozidlo štátnej polície. Ako informuje miestny denník Alamogordo Daily News, opitá vodička následne odbočila na odpočívadlo, kde skoro zrazila ďalšieho policajta a nakoniec sa jej vozidlo úplne vymklo spod kontroly a narazilo do dopravnej značky informujúcej o obmedzení rýchlosti. Malej šoférke hrozí obvinenie z ohrozovania cestnej premávky a šoférovania pod vplyvom alkoholu.

Viac k témam: alkohol za volantom
Zdroj: Webnoviny.sk - Opité dievča šoférovalo auto rodičov, pri naháňačke takmer zrazilo policajta © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

MOSKVA 9. mája (WebNoviny.sk) - V Moskve vo štvrtok zadržali členku protiputinovskej skupiny Pussy Riot Veroniku Nikulšinu a podľa ruskej tlačovej agentúry Interfax jej hrozí obvinenie z drogového deliktu. Ak bude obvinená, môže stráviť 15 dní za mrežami. Nikulšinu policajti zatkli aj v polovici apríla, no po pár hodinách ju bez obvinenia a bez vysvetlenia prepustili. Okrem nej vo štvrtok zatkli aj ďalších šesť ľudí. Ako na Twitteri informoval šéf Pussy Riot Pjotr Verzilov, nie všetci z týchto šiestich ľudí sú členmi tejto skupiny, a dôvody ich zatknutia sú neznáme. Nikulšina bola jednou zo štyroch členiek Pussy Riot, ktoré zatkli aj počas protestu na finále minuloročných futbalových majstrovstiev sveta.

Viac k témam: pussy riot
Zdroj: Webnoviny.sk - Členku skupiny Pussy Riot zadržali v Moskve, hrozí jej obvinenie z drogového deliktu © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

BUENOS AIRES 9. mája (WebNoviny.sk) - Argentínu vo štvrtok šokoval útok na poslanca národného parlamentu Héctora Olivaresa, na ktorého strieľali útočníci z idúceho vozidla, keď vychádzal z budovy parlamentu v metropole Buenos Aires. Poslancovi spôsobili vážne zranenia, hneď po útoku ho previezli do nemocnice. Útočníci však na mieste zabili predstaviteľa argentínskej elektrárenskej spoločnosti Miguela Marcela Yadóna, ktorý vychádzal z parlamentu spolu s Olivaresom. Podľa argentínskych médií boli Olivares a Yadón priateľmi a bývali v spoločnej domácnosti. K útoku sa zatiaľ nikto neprihlásil a nie je jasné, o čo útočníkom išlo. Olivares je poslancom za vládnu liberálnu Radikálnu občiansku úniu (UCR) a v poslednom čase sa angažoval najmä pri prípravách zákona proti argentínskym futbalovým chuligánom.

Viac k témam: poslanec, streľba
Zdroj: Webnoviny.sk - Argentínsky poslanec bol terčom streľby, útočníci zabili jeho priateľa © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet
Desiatky učiteľov z Iniciatívy slovenských učiteľov (ISU) vyjadrili štvrtkovým pochodom z bratislavského Námestia slobody pred budovu Národnej rady SR svoj nesúhlas so zákonom o pedagogických a odborných zamestnancoch. Pochod je vyvrcholením protestu Hodina pred parlamentom, v rámci ktorého učitelia od 29. apríla do 7. mája každý deň hodinu stáli pred parlamentom. Ako agentúru SITA informoval Vladimír Crmoman z iniciatívy, „cieľom protestu bolo nahlas povedať „stačilo“, jasne vyjadriť, že chceme lepší zákon a lepšie školstvo“. Učitelia preto žiadajú presadiť dôkladnú prípravu komplexného a moderného zákona v úzkej spolupráci s pedagógmi. Zákonom o pedagogických a odborných zamestnancoch sa zmení kreditový systém či prístup k atestáciám. Vychovávateľom sa tiež znížia úväzky o dve hodiny týždenne, posilní sa kariérové poradenstvo a zavedú sa opatrenia na ochranu učiteľov pred sociálno-patologickým správaním.

Slabá ochrana pred bossingom

ISU však považuje túto ochranu iba za deklaratívnu a povrchnú. „Zákon nezaručuje dostatočnú ochranu pred bossingom, riaditeľ a zriaďovateľ sú naďalej nepostihnuteľní. Naopak, zákon zvyšuje právomoci riaditeľa, ktoré brzdia proces demokratizácie školy a môžu viesť k výskytu sociálno-patologických javov,“ zdôrazňujú predstavitelia ISU. Učitelia kritizujú aj systém poradenstva na školách, ktorému podľa nich chýba napojenie na ostatné profesie. „Zákon navyše priamo diskriminuje niektoré skupiny pedagógov, napríklad učiteľov materských škôl, vychovávateľov, asistentov učiteľa a zahraničných lektorov a výrazne obmedzuje možnosť ich kariérneho rastu,“ tvrdia učitelia. Navyše podľa nich zákon neprináša žiadny nový bonus pedagogickým ani odborným zamestnancom v oblasti finančnej motivácie a príplatkov.

Zlomok učiteľov

Ministerstvo školstva v reakcii na štvrtkovú demonštráciu učiteľov uviedlo, že učitelia mohli vyjadriť svoj názor účasťou na proteste. Ako agentúru SITA informoval odbor komunikácie rezortu školstva, „na Slovensku máme 90-tisíc pracovníkov v školstve, pričom dnešný protest, na ktorom sa zúčastnil iba zlomok učiteľov, cca 30, ktorí podpísali petíciu, preukázal, že so zákonom súhlasí prevažná väčšina pracovníkov v školstve“. Rezort školstva preto verí, že zákon, ktorý je prospešný pre pedagogických a odborných zamestnancov, parlament opätovne schváli. Parlament schválil zákon o pedagogických a odborných zamestnancoch 2. apríla s účinnosťou od 1. septembra. Prezident SR ho však 18. apríla vetoval, a preto sa ním budú poslanci Národnej rady SR opätovne zaoberať na parlamentnej schôdzi, ktorá sa začala vo štvrtok.

Poslali otvorený list

Predstavitelia Iniciatívy slovenských učiteľov a Slovenskej komory učiteľov v tejto súvislosti poslancom 7. mája adresovali otvorený list, v ktorom ich vyzvali, aby si pred hlasovaním o zákone pozorne prečítali argumenty, prečo s ním učitelia nesúhlasia a požiadali ich, aby zákon vrátili vláde. Ak poslanci Národnej rady SR prelomia prezidentovo veto a zákon opätovne schvália, učitelia sú pripravení aj naďalej pokračovať vo svojich aktivitách a ozývať sa proti tomuto zákonu. „Využijeme všetky ďalšie možnosti, ktoré existujú, aby sme poukázali na to, že tento zákon nie je v poriadku. Určite nezostaneme ticho,“ dodal Crmoman pre agentúru SITA.

Viac k témam: ISU Iniciatíva slovenských učiteľov, školstvo, zákon o pedagogických a odborných zamestnancoch
Zdroj: Webnoviny.sk - Desiatky učiteľov pochodovali Bratislavou proti zákonu o pedagogických zamestnancoch © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko
Na trest odňatia slobody 25 rokov odsúdil vo štvrtok senát Okresného súdu v Banskej Bystrici 58-ročného Jozefa B. z Fiľakova. Uznal ho za vinného z obzvlášť závažného zločinu znásilnenia maloletého dievčaťa, jeho vydierania a ublíženia na zdraví. Konanie Jozefa B., ktorý sa k skutkom priznal v rozsahu obžaloby, posudzoval súd podľa zásady trikrát a dosť.

Vyhrážal sa zabitím

V minulosti ho odsúdili za lúpež, ublíženie na zdraví a za opakované znásilnenie. Rozsudok nie je právoplatný, obhajca sa voči verdiktu odvolal, prokurátor sa opravného prostriedku vzdal. Ani nie 15-ročnú Lenku znásilnil Jozef B. v máji a v júni minulého roku. Po čine dievčaťu povedal, že ak to niekomu povie, zabije jej mamu a synovca. Dievča utrpelo posttraumatickú stresovú poruchu, ktorá si vyžiadala okamžitú psychiatrickú liečbu a trvajúcu starostlivosť psychiatrov a psychológov. Preto Jozefa B. obžalovali za obzvlášť závažný zločin znásilnenia dieťaťa, jeho vydierania a ublíženia na zdraví.

Žiadal vymeniť obhajcu

V úvode pojednávania sudca prečítal list obžalovaného, ktorý žiadal vymeniť obhajcu, pretože neplnil jeho pokyny, nenavrhoval dôkazy. Po rozhovore s advokátom nakoniec svoj návrh vzal späť. Po poučení predsedom senátu Jozef B. priznal vinu podľa obžaloby, preto sa dokazovanie vykonávalo iba v súvislosti s trestom. Podľa zákona za takéto konanie mohol súd poslať Jozefa B. do väzenia na doživotie podľa zásady trikrát a dosť. Bol doteraz deväťkrát súdne trestaný a odsedel si spolu 26 rokov. Okrem iného za lúpež, ublíženie na zdraví a za opakované znásilnenie. Z posledného výkonu trestu sa vrátil pred ôsmimi rokmi. Znalci nezistili u neho duševnú chorobu ani poruchu, ktorá by ovplyvnila jeho protiprávne sexuálne konanie. Podľa nich nie je delikvent pre spoločnosť v tomto smere nebezpečný.

Prokurátor nežiadal doživotie

Prokurátor v záverečnej reči navrhol uložiť trest odňatia slobody na 25 rokov so zaradením v najprísnejšom väzení a trojročný ochranný dohľad. Nepožadoval doživotný trest vzhľadom na priznanie Jozefa B., jeho vek, stanovisko znalcov a skutočnosť, že od posledného výkonu trestu uplynulo osem rokov, počas ktorých obžalovaný nespáchal trestný čin. Obhajca Jozefa B. sa odvolal, pretože podľa neho každý trest nad päť rokov je pre jeho klienta doživotím. Svoje stanovisko k trestu musí obhajoba predložiť súdu do pätnástich dní. Pojednávanie museli na dve hodiny prerušiť, pretože anonym oznámil uloženie bomby na súdoch.

Viac k témam: súdy
Zdroj: Webnoviny.sk - Súd v Banskej Bystrici uplatnil zásadu trikrát a dosť, násilník unikol doživotiu © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

SIBIU 9. mája (WebNoviny.sk) - Lídri Európskej únie s výnimkou Veľkej Británie sa dohodli na tom, že budú budúcnosti čeliť ako jeden pevný a jednotný blok, ktorého úspech bude závisieť od spoločného postupu. Predstavitelia európskej dvadsaťsedmičky vo vyhlásení uviedli, že "ostanú jednotní, v dobrom aj v zlom" a zlepšia spoločnú obranu. Prisľúbili tiež dôsledne dodržiavať princípy právneho štátu, ktoré sa podľa mnohých v posledných rokoch dostali pod tlak v krajinách ako sú Poľsko a Maďarsko. Okrem toho sa zaviazali postupovať jednotne aj v environmentálnej oblasti a "spoločne riešiť globálne otázky ako sú ochrana životného prostredia a boj proti klimatickým zmenám". Neformálny summit lídrov sa koná vo štvrtok v rumunskom meste Sibiu.

Viac k témam: Európska únia, klimatické zmeny
Zdroj: Webnoviny.sk - Lídri Európskej únie ostanú jednotní „v dobrom aj v zlom“, sľúbili aj zlepšenie spoločnej obrany © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

KOLOMBO 9. mája (WebNoviny.sk) - Cirkevné školy na Srí Lanke, ktoré boli zatvorené od útokov na Veľkonočnú nedeľu, budúci týždeň opäť otvoria svoje brány. Informovali o tom vo štvrtok cirkevní predstavitelia. Pokiaľ budú bezpečnostné podmienky vyhovujúce, tento víkend by sa tiež znovu mali konať nedeľné omše. Arcibiskup Kolomba Malcolm Ranjith povedal, že o tom rozhodnú v závislosti od situácie kňazi v jednotlivých kostoloch. Prezident Maithripala Sirisena sa predtým stretol so srílanskými biskupmi, aby prediskutovali opatrenia na zaistenie bezpečnosti v kostoloch a na školách. Detaily rokovaní nezverejnili. Bombové útoky z 21. apríla na tri kostoly a tri hotely si vyžiadali 257 mŕtvych a stovky zranených. Na masakre sa podieľalo celkovo deväť útočníkov vrátanej jednej ženy. K útokom, ktoré vykonala miestna zradikalizovaná skupina, sa prihlásil Islamský štát. Zobraziť fotogalériu k článku:
Srí Lanku zasiahla séria výbuchov

Viac k témam: kostol, omša, škola, útok na Srí Lanke
Zdroj: Webnoviny.sk - Cirkevné školy na Srí Lanke po prvý raz od útokov otvoria, mali by sa konať aj omše © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet
Strana 1 z 5

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

K2 Tags

K2 Login

K2 Calendar

« May 2019 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner