03. apríl 2020
Facebook

1.2.2020 (Webnoviny.sk) - Americký nálet zničil minulý týždeň na východe Jemenu budovu, v ktorej sídlili militanti z al-Káidy. Informovali o tom v sobotu kmeňoví lídri. Americký prezident Donald Trump zverejnil medzičasom viaceré tweety a médiá správy, ktoré zdá sa potvrdzujú smrť vysokopostaveného vodcu siete Kásima al-Rajmího. O život mal prísť pri útok dronu 25. januára v oblasti Wádí Ubajdá vo východnej provincii Marib. Oblasť je známa ako bašta al-Káidy na Arabskom polostrove (AQAP), ako sa jemenská odnož teroristickej siete nazýva. Miestom údajne otriasli až tri výbuchy a budova následne začala horieť. Koľko militantov sa v nej v tom čase nachádzalo, nie je známe.

Viac k témam: al-Káida, nálet
Zdroj: Webnoviny.sk - Američania pri nálete v Jemene pravdepodobne zabili vysokopostaveného vodcu al-Káidy © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

1.2.2020 (Webnoviny.sk) - Polícia v ruskom Petrohrade pozatýkala v sobotu účastníkov malého protestu proti navrhovaným ústavným zmenám. Žiadne oficiálne čísla ani možné obvinenia však bezprostredne nezverejnila. Webová stránka Fontanka.ru uviedla, že v rukách policajtov skončilo desať osôb. Ruský prezident Vladimir Putin v januári avizoval zmeny ústavy, ktoré sa vo všeobecnosti považujú za nástroj, ktorý ho má udržať pri moci. Jeho súčasné funkčné obdobie vyprší v roku 2024. Putin navrhol zmeniť ústavu tak, aby mohli poslanci menovať premiéra a členov kabinetu. Tieto právomoci má v súčasnosti prezident. Posilniť chce tiež napríklad rolu podivného poradného orgánu - Štátnej rady. Ústavné zmeny musia schváliť občania v referende.

Viac k témam: demonštrácia, protest, zmena ústavy
Zdroj: Webnoviny.sk - Protest v Petrohrade proti Putinom navrhovaným ústavným zmenám sa skončil zatýkaním © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

1.2.2020 (Webnoviny.sk) - Strana Most-Híd nepovažuje príhovor Karola Patakyho v mestských novinách za predvolebnú kampaň. Pre agentúru SITA to uviedla hovorkyňa strany Klara Magdeme. Reagovala tak na status, ktorý Transparency International Slovensko (TIS) zverejnila v piatok 31. januára na sociálnej sieti.

Meno strany nenašli

TIS uviedla, že primátor Kráľovského Chlmca Karol Pataky využil svoj decembrový príhovor na prvej strane mestských novín na predvolebnú kampaň pre stranu Most-Híd, za ktorú kandiduje. Podľa hovorkyne Mostu-Híd však jeho príhovor neobsahuje priame informácie, ktoré by obyvateľov mesta nabádali k tomu, aby Patakyho vo voľbách do Národnej rady SR (NR SR) volili. „Nenašli sme v príhovore meno strany Most-Híd alebo jej príslušníkov. TIS a Most-Híd asi majú odlišný názor na to, či primátor má alebo nemá nárok na to, aby sa koncom roka prihovoril k občanom a urobil odpočet dosiahnutých výsledkov. Pán Pataky to urobil bez toho, aby spomenul svoju stranícku príslušnosť a kandidatúru,“ povedala hovorkyňa Most-Híd Klara Magdeme.

Výzva na zodpovednú voľbu

Pataky vo svojom príhovore vyzdvihuje úspechy, ktoré sa mu v pozícii primátora podarilo dosiahnuť. Zároveň v ňom tvrdí, že úspechy by prakticky nebolo možné dosiahnuť bez podpory strany, ktorá vo vláde zastáva dôležité miesta. Ľudí v príhovore vyzýva, aby sa zúčastnili volieb do NR SR a volili zodpovedne, pretože práve vo voľbách sa rozhodne, či bude mať občania Kráľovského Chlmca svoje zastúpenie aj v parlamente. Okrem primátora je na aktuálnej kandidátke Mostu-Híd aj viceprimátor Jozef Želinský a mestský poslanec Peter Pandy. Most-Híd má v zastupiteľstve mesta Kráľovský Chlmec väčšinu. Zvyšok tvoria nezávislí poslanci. Žiadna iná politická strana okrem Mostu sa do zastupiteľstva v minulých voľbách nedostala. Podľa TIS je teda zrejmé, ktorú politickú stranu mal Pataky na mysli.

Viac k témam: Parlamentné voľby do NRSR na Slovensku 2020, TIS Transparency International Slovensko
Zdroj: Webnoviny.sk - Príhovor primátora Patakyho v novinách nie je kampaňou, bráni Most-Híd svojho kandidáta © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

1.2.2020 (Webnoviny.sk) - Hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) chce umožniť ľuďom, aby sa prostredníctvom internetového hlasovania podieľali na tvorbe programového vyhlásenia prípadnej budúcej vlády. Uviedol to na sobotňajšej tlačovej besede predseda hnutia Igor Matovič. OĽaNO chce v sobotu 8. februára spustiť internetové hlasovanie pre verejnosť. Ľudia budú môcť vyjadriť súhlas, prípadne nesúhlas s navrhovanými opatreniami. Matovič prisľúbil, že jeho podmienkou pre vstup do prípadnej budúcej koalície bude, aby boli všetky návrhy, ktoré získajú v hlasovaní nadpolovičnú väčšinu, obsiahnuté v programovom vyhlásení vlády. Na tlačovej besede predstavil líder OĽaNO prvých jedenásť otázok.

1. Súhlasíte s hmotnou zodpovednosťou politikov? 2. Súhlasíte s 50-percentnou odmenou pre toho, kto odhalí korupčné správanie? 3. Súhlasíte s tým, aby zdravotné poisťovne zabezpečili bezplatné objednanie sa cez centrálne telefónne číslo alebo web? 4. Súhlasíte s tým, aby onkologický pacient mal možnosť absolvovať operáciu do dvoch týždňov a ak termín nedostane, bude môcť byť operovaný kdekoľvek v rámci Európskej únie? 5. Súhlasíte s príspevkom 200 eur pre tehotné ženy od 4. mesiaca tehotenstva do pôrodu? 6. Súhlasíte s bezplatnou dopravou pre deti, študentov, invalidov a dôchodcov nielen vo vlaku, ale aj v autobuse a mestskej hromadnej doprave? 7. Súhlasíte s povinnou škôlkou pre deti od troch rokov, ktoré vyrastajú v sociálne alebo inak rizikovom prostredí? 8. Súhlasíte s tým, aby sa zaviedlo pravidlo, že faktúry sa budú musieť platiť podľa poradia, v akom ich podnikatelia obdržali? 9. Súhlasíte s tým, aby zmeny v podnikateľských zákonoch nadobúdali platnosť vždy až od 1. januára nasledujúceho roka? 10. Súhlasíte s tým, aby všetci, ktorí prídu voliť v parlamentných voľbách, mali nasledujúce 4 roky 10-percentnú zľavu na všetky poplatky voči štátu? 11. Súhlasíte s tým, aby každý, kto má občiansky preukaz s čipom, mohol voliť elektronicky prostredníctvom čítačky bez ohľadu na miesto, kde sa práve nachádza?
Ďalšie otázky do hlasovania doplní OĽaNO v sobotu 8. februára. Hnutie tvrdí, že chce týmto spôsobom zabezpečiť garanciu toho, že názory ľudí budú presadené aj do programového vyhlásenia vlády. Opiera sa pritom o Ústavu SR, ktorá hovorí, že ľudia vládnutím poverujú politikov alebo si vládnu sami.

Viac k témam: Parlamentné voľby do NRSR na Slovensku 2020
Zdroj: Webnoviny.sk - OĽaNO chce, aby si ľudia odhlasovali návrhy, ktoré by mali byť v programovom vyhlásení vlády © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

1.2.2020 (Webnoviny.sk) - Ruské úrady nedovolili v Moskve pristáť lietadlu nemeckej armády, ktoré evakuovalo občanov Nemecka z čínskeho mesta Wu-chan postihnutého novou epidémiou. Lietadlo so 128 evakuovanými plánovalo medzipristátie v ruskej metropole, nebolo mu to však umožnené, uviedlo v sobotu pre Bild am Sonntag nemecké ministerstvo obrany. Airbus preto musel dotankovať vo fínskych Helsinkách. Rusko síce stroju prelet nad svojím územím povolilo, medzipristátie však odmietlo z dôvodu "nedostatočnej kapacity" na zemi. Nemecko už potvrdilo sedem prípadov nákazy čínskym koronavírusom vrátane jedného dieťaťa. Počet obetí nového vírusu v Číne stúpol v sobotu na 259, nakazených je najmenej 11 791 osôb.

Viac k témam: koronavírus
Zdroj: Webnoviny.sk - Rusko nepovolilo nemeckému lietadlu medzipristátie, letelo z oblasti postihnutej koronavírusom © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

1.2.2020 (Webnoviny.sk) - V pondelok pokračuje na Okresnom súde Bratislava V pojednávanie v daňovej kauze Zoltána Andruskóa známeho z kauzy vraždy novinára Jána Kuciaka. Obžalovaný, ktorý v kauze vraždy investigatívneho novinára a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej uzavrel dohodu o vine a treste s prokurátorom, ktorú schválil aj súd, si momentálne odpykáva vo väzení za účasť na skutku 15-ročný trest.

Maskovaný v kukle

Na pojednávaniach v kauze krátenia dane sa väčšinou nezúčastňuje, pričom dáva súhlas na konanie v neprítomnosti. Obžalovaným v tomto prípade je aj Ján M. Na súd chodí maskovaný v kukle a čiapke a s médiami nekomunikuje. Dvojica Zoltán Andruskó a Ján M. čelí obžalobe z trestného činu krátenia dane a poistného vo veľkom rozsahu. Podľa portálu dlžník.sk má Andruskó daňový nedoplatok presahujúci milión eur. Z pojednávania je vylúčená verejnosť, pretože to podľa súdu vyžaduje „iný dôležitý záujem obžalovaných“. Sudkyňa avizovala, že verejný bude až rozsudok.

Dohoda o vine a treste

Zoltána Andruskóa vyšetrovacie orgány označili v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka za sprostredkovateľa medzi objednávateľkou a vykonávateľmi. Pôvodne bol v prípade obvinený spolu s Tomášom Sz., Miroslavom M., Alenou Zs. a a podnikateľom Marianom K. Neskôr ho však vyčlenili na samostatné konanie, keďže po svojom zadržaní od začiatku spolupracoval s vyšetrovateľmi. Zároveň s prokurátorom uzavrel dohodu o vine a treste, v rámci ktorej mu pôvodne navrhovali trest desať rokov väzenia. S tým však nesúhlasil senát Špecializovaného trestného súdu, ktorý na verejnom zasadnutí vyzval procesné strany na dohodu o vyššom treste. Andruskó nakoniec súhlasil s 15 ročným trestom. Vo veci vraždy Kuciaka a jeho snúbenice pred súdom vypovedal ako svedok.

Viac k témam: krátenie daní
Zdroj: Webnoviny.sk - Pred bratislavským súdom bude pokračovať pojednávanie v Andruskóovej daňovej kauze © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

1.2.2020 (Webnoviny.sk) - Výbuch s následným požiarom nastal vo firme na spracovanie hliníka na Majerskej ceste v mestskej časti Majer v Banskej Bystrici. Ako agentúru SITA informovalo Operačné stredisko Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) v Banskej Bystrici, na mieste zasahuje päť vozidiel a 13 príslušníkov HaZZ, ktorí vykonávajú lokalizačné práce.

Viac k témam: požiar, výbuch
Zdroj: Webnoviny.sk - Hasiči zasiahli v banskobystrickom Majeri, po výbuchu v miestnej firme vypukol požiar © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

1.2.2020 (Webnoviny.sk) - Poslanci koalície Progresívne Slovensko (PS)/Spolu dnes podali na Národnej kriminálnej agentúre (NAKA) trestné oznámenie v súvislosti s fyzickým útokom na dvoch ich členov. Na sociálnej sieti o tom informoval predseda PS Michal Truban. K incidentu malo dôjsť v piatok večer v Trnave, kde sa konal predvolebný míting strany Kotlebovci-Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS).

Polícia hľadá svedkov

Popri mítingu ĽSNS sa zároveň konala protestná akcia proti tejto strane. Podľa Trubana si po ukončení mítingu „priaznivci extrémistov počkali na dvoch členov PS/Spolu a následne ich fyzicky napadli“. Polícia žiada svedkov incidentu, aby ju kontaktovali. Truban tvrdí, že piatková udalosť iba odzrkadľuje, že povesť, ktorá stranu ĽSNS sprevádza, je pravdivá. „Včera v Trnave kotlebovci zase raz ukázali, že sú to extrémisti a násilníci. Ľudia majú právo protestovať a vyjadriť svoj nesúhlas. Nikto nemá právo ich za to napadnúť a zbiť. Oni používajú päste, my voči nim budeme striktne a dôsledne používať zákon,“ uviedol.

V Senici k stretom nedošlo

Protestná akcia sa popri predvolebnom mítingu ĽSNS uskutočnila včera aj v Senici, kde k násilným stretom nedošlo. Mítingy ĽSNS boli v uplynulých týždňoch sprevádzané protestnými akciami aj v Piešťanoch, Nových Zámkoch, Košiciach či Levoči. ĽSNS z dôvodu nesúhlasných postojov ľudí predčasne ukončila levočské zhromaždenie. V súvislosti s piatkovým incidentom polícia žiada ľudí, ktorí boli svedkami protiprávneho konania, aby ju kontaktovali na čísle 158.

Viac k témam: napadnutie
Zdroj: Webnoviny.sk - Koalícia PS/Spolu podáva trestné oznámenie, na mítingu kotlebovcov napadli ich dvoch členov © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

1.2.2020 (Webnoviny.sk) - Palestínsky prezident Mahmúd Abbás oznámil v sobotu prerušenie vzťahov s Izraelom aj USA. V rozsiahlom prejave na stretnutí ministrov zahraničia Ligy arabských štátov (LAŠ) v Káhire odmietol plán amerického prezidenta Donalda Trumpa na ukončenie izraelsko-palestínskeho konfliktu. Plán zahŕňa vytvorenie palestínskeho štátu a pripojenie židovských osád na Západnom brehu k Izraelu. Východný Jeruzalem má takmer celý pripadnúť židovskému štátu. O mimoriadne stretnutie požiadali Palestínčania, ktorí od začiatku reagovali na americký návrh nahnevane. Abbás podľa svojich slov oznámil Izraelu aj USA, že s nimi Palestínčania nebudú mať "žiadne vzťahy vrátane bezpečnostných", keďže predložená dohoda je podľa nich sformulovaná výrazne v prospech Izraela. Americkí ani izraelskí predstavitelia na tieto kroky zatiaľ nereagovali. Palestínsky prezident povedal, že nebral Trumpovi telefón ani mu neodpovedal na odkazy, pretože vie, že by to "zneužil na tvrdenie, že to s nami konzultoval". "Nikdy nebudem akceptovať toto riešenie. Nevstúpim do histórie ako niekto, kto predal Jeruzalem," vyhlásil Abbás. Palestínčania sa budú podľa neho aj naďalej usilovať zbaviť sa izraelskej okupácie a založiť si štát, ktorého hlavným mestom bude východný Jeruzalem. Po svojom prejave zožal palestínsky líder od prítomných ministrov arabských krajín veľký potlesk.

Viac k témam: Jeruzalem, Palestína, Pásmo Gazy, Západný breh Jordánu
Zdroj: Webnoviny.sk - Palestínsky prezident oznámil prerušenie vzťahov s Izraelom a USA, nechce „predať“ Jeruzalem © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

1.2.2020 (Webnoviny.sk) - Poslanci koalície Progresívne Slovensko (PS)/Spolu dnes podali na Národnej kriminálnej agentúre (NAKA) trestné oznámenie v súvislosti s fyzickým útokom na dvoch ich členov. Na sociálnej sieti o tom informoval predseda PS Michal Truban. K incidentu malo dôjsť v piatok večer v Trnave, kde sa konal predvolebný míting strany Kotlebovci-Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS).

Polícia hľadá svedkov

Popri mítingu ĽSNS sa zároveň konala protestná akcia proti tejto strane. Podľa Trubana si po ukončení mítingu „priaznivci extrémistov počkali na dvoch členov PS/Spolu a následne ich fyzicky napadli“. Polícia žiada svedkov incidentu, aby ju kontaktovali. Truban tvrdí, že piatková udalosť iba odzrkadľuje, že povesť, ktorá stranu ĽSNS sprevádza, je pravdivá. „Včera v Trnave kotlebovci zase raz ukázali, že sú to extrémisti a násilníci. Ľudia majú právo protestovať a vyjadriť svoj nesúhlas. Nikto nemá právo ich za to napadnúť a zbiť. Oni používajú päste, my voči nim budeme striktne a dôsledne používať zákon,“ uviedol.

V Senici k stretom nedošlo

Protestná akcia sa popri predvolebnom mítingu ĽSNS uskutočnila včera aj v Senici, kde k násilným stretom nedošlo. Mítingy ĽSNS boli v uplynulých týždňoch sprevádzané protestnými akciami aj v Piešťanoch, Nových Zámkoch, Košiciach či Levoči. ĽSNS z dôvodu nesúhlasných postojov ľudí predčasne ukončila levočské zhromaždenie. V súvislosti s piatkovým incidentom polícia žiada ľudí, ktorí boli svedkami protiprávneho konania, aby ju kontaktovali na čísle 158.

Viac k témam: napadnutie
Zdroj: Webnoviny.sk - Koalícia PS/Spolu podáva trestné oznámenie, na mítingu ĽSNS napadli ich dvoch členov © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko
Strana 1 z 3

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

K2 Tags

K2 Login

K2 Calendar

« February 2020 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29  

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner