03. apríl 2020
Facebook

11.2.2020 (Webnoviny.sk) - Poslanci severomacedónskeho parlamentu jednomyseľne schválili zmluvu o vstupe do Severoatlantickej aliancie. Všetci prítomní 114 poslanci 120-členného parlamentu v utorok hlasovali za ratifikáciu zmluvy. Dohodu o pristúpení Macedónska z existujúcich členov aliancie musí ešte odobriť Španielsko. Očakáva sa, že jeho parlament bude o zmluve hlasovať v marci. Vstup do NATO a Európskej únie bol pre lídrov bývalej juhoslovanskej republiky prioritou, ale spor so susedným Gréckom o meno krajiny viac ako dve desaťročia bránil pokroku v tejto oblasti. Severné Macedónsko sa v minulosti volalo Macedónsko, čiže rovnako ako susedná grécka provincia. Na základe dohody s Gréckom z roku 2017 sa názov Macedónska zmenil na Severné Macedónsko. Grécko ako prvé z členských štátov NATO ratifikovalo vstup Severného Macedónska do Severoatlantickej aliancie.

Zdroj: Webnoviny.sk - Severomacedónski poslanci jednomyseľne schválili zmluvu o vstupe do Severoatlantickej aliancie © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

11.2.2020 (Webnoviny.sk) - Minister spravodlivosti Gábor Gál (Most-Híd) si vyžiadal písomné stanovisko sudcu Michala Sobolovského. Po jeho doručení rozhodne v prípade žiadosti sudcovskej rady Okresného súdu Bratislava V. Pre agentúru SITA to uviedol tlačový odbor rezortu spravodlivosti.

Gálova návšteva súdu

Šéf ministerstva sa bol o situácii aj osobne informovať na súde. Sudcovská rada žiadala Gála, aby v prípade sudcu Sobolovského využil novú právomoc a podal návrh na dočasné pozastavenie jeho funkcie. Dôvodom sú prieťahy v konaniach a tiež jeho verejné vystupovanie či komunikácia cez aplikáciu Threema. „Minister spravodlivosti dnes osobne navštívil Okresný súd Bratislava V. Okrem otázok v súvislosti s bežným chodom súdu zároveň riešil aj podnet sudcovskej rady súdu. Minister spravodlivosti si osobne vyžiadal písomné stanovisko dotknutého sudcu, ktorý prezentoval svoje pochybnosti v súvislosti s prideľovaním spisov. Sudcovská rada aj vedenie súdu už v predmetnej veci svoje stanovisko poskytli, minister spravodlivosti aktuálne čaká na písomné vyjadrenie sudcu a následne rozhodne o ďalšom postupe,“ uviedol tlačový odbor pre agentúru SITA.

Vynesená informácia Kočnerovi

Sudca Sobolovský ešte 30. januára verejne vystúpil v súvislosti s civilnými prípadmi zmeniek televízie Markíza a žiadal odchod vedenia Okresného súdu Bratislava V. Podľa neho totiž niekto zo súdu vyniesol informáciu kontroverznému podnikateľovi Marianovi Kočnerovi. o tom, že pre originál zmeniek si príde polícia. Ešte pred vyšetrovateľmi ich však zo súdu vyzdvihol Kočnerov advokát Andrej Šabík. Rada okresného súdu argumentovala aj Kočnerovou komunikáciou cez aplikáciu Threema. Sobolovského v nej pritom spomínajú pod označením „slimák“, nie však v súvislosti s ovplyvňovaním rozhodovania. Minister Gál už raz svoju novú kompetenciu využil, keď požiadal Súdnu radu SR, aby dočasne pozastavila výkon sudkyniam Denise Cvikovej a Zuzane Maruniakovej. Pri návrhu má definitívne slovo spomínaná súdna rada. Michal Sobolovský je sudcom Okresného súdu Bratislava V a pojednával civilný spor o zmenkách televízie Markíza.

Viac k témam: Kočner komunikácia Threema, minister spravodlivosti SR, Okresný súd Bratislava
Zdroj: Webnoviny.sk - Sudcovská rada žiadala Gála, aby v prípade Sobolovského využil novú právomoc © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

11.2.2020 (Webnoviny.sk) - Národná rada SR nemôže rokovať o Istanbulskom dohovore v skrátenom konaní. Na sociálnej sieti to uviedol ústavný právnik a poradca prezidentky Zuzany Čaputovej Peter Kubina. Podľa neho totiž ide o medzinárodnú zmluvu, pri ktorej nie je možné rokovať v skrátenom čase. Obdobný postup platí podľa Kubinu aj v prípade zdvojnásobenia rodinných prídavkov a 13. dôchodku. Tieto opatrenia v utorok avizoval premiér Peter Pellegrini (Smer-SD).

Nedá sa to stihnúť

Parlament by sa nimi mal zaoberať na mimoriadnej schôdzi, ktorej zvolanie žiada okrem Pellegriniho aj šéf národniarov Andrej Danko. SNS má však podmienky. Zvolanie podporí len vtedy, ak sa zrušia diaľničné známky a definitívne sa odmietne Istanbulský dohovor. „Pre tých, ktorí vedia čítať ústavu SR a rokovací poriadok, to nebude nič nové. Ale pre tých ostatných aspoň stručne a pomaly. Parlament nemôže prerokovať Istanbulský dohovor skôr ako 30 dní po tom, ako mu ho vláda predložila. Prerokovať medzinárodnú zmluvu v skrátenom legislatívnom konaní nie je možné. Funkčné obdobie parlamentu končí voľbami 29. februára. Takže v súlade s ústavou a zákonom sa to stihnúť nedá,“ uviedol Kubina.

Nie sú splnené podmienky

Obdobný postup platí aj v prípade dvojnásobných rodinných prídavkov či 13. dôchodku. „Na schválenie takýchto zákonov v súčasnosti nie sú splnené podmienky pre skrátené legislatívne konanie a inak, ako v skrátenom konaní sa to stihnúť tiež nedá. Je teda načase sa opäť ukľudniť, prečítať ústavu a zákon a pripravovať sa na voľby,“ dodal Kubina. Zvolanie mimoriadnej schôdze ostro kritizuje aj opozícia. Podľa lídrov viacerých strán ide o volebnú korupciu a populizmus.

Viac k témam: Istanbulský dohovor, prezident Slovenskej republiky
Zdroj: Webnoviny.sk - O Istanbulskom dohovore nie je možné rokovať v skrátenom konaní, uviedol poradca prezidentky Čaputovej © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

11.2.2020 (Webnoviny.sk) - Predbežná posmrtná analýza 39 tiel nájdených v októbri v kamióne vo Veľkej Británii ukázala, že obete z Vietnamu zomreli pre nedostatok kyslíka a prehriatie v uzavretom priestore. Oznámila to v utorok anglická polícia. Telá 31 mužov a ôsmich žien našli 23. októbra v anglickom meste Grays. Chladiarenský náves, v ktorom sa nachádzali, pricestoval do Británie trajektom z belgického Zeebrugge. Všetky obete vo veku 15 až 44 rokov pochádzali z Vietnamu. Predpokladá sa, že zaplatili prevádzačom, aby ich potajme previezli do Anglicka. V súvislosti s prípadom čelí obvineniam viacero osôb. Gheorghe Nica, ktorého zatkli 29. januára v nemeckom Frankfurte, je obvinený z 39 zabití a napomáhania nezákonnej imigrácii. Ďalšieho muža, ktorého zatiaľ neobvinili, zadržali v nedeľu v Severnom Írsku. Tretí podozrivý, Eamonn Harrison zo Severného Írska, sa nachádza vo väzbe v Írsku a v stredu má predstúpiť pred súd. Prokurátori si myslia, že Harrison priviezol náves do prístavu Zeebrugge, kde ho naložili na trajekt do Anglicka. Tam ho vyzdvihol ďalší podozrivý Maurice Robinson, ktorý je rovnako zo Severného Írska a čelí obvineniam zo zabitia.

Viac k témam: prevádzačstvo, utečenci migranti
Zdroj: Webnoviny.sk - Utečenci zomreli v kamióne pre nedostatok kyslíka a prehriatie, obvineniam čelí viacero osôb © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

11.2.2020 (Webnoviny.sk) - Až päť rokov väzenia hrozí mladému Rusovi, ktorý si vystrelil zo spolucestujúcich v metre, keď pred nimi predstieral, že má koronavírus. Na toto vírusové ochorenie už zomrelo viac ako tisíc ľudí, veľká väčšina z nich Číne, a rozšírilo sa už do vyše dvadsiatich ďalších krajín vrátane Ruska. Na záberoch, po ktorých zhliadnutí polícia autora tohto nápadu zatkla, sa mladý ruský "prankster" zrazu zvalil na zem v idúcom vozni moskovského metra. Na tvári mal pritom rúško, aké nosia Číňania v obave pred nákazou koronavírusom. Viacero spolucestujúcich mladému mužovi najskôr začalo pomáhať, skláňali sa nad ním, a pokúšali sa zistiť, čo sa mu stalo. Keď sa však začal na zemi chaoticky zmietať ako pri epileptickom záchvate a jeho dvaja kamaráti začali kričať, že má koronavírus, všetci ľudia vrátane tých, ktorí sa mu dovtedy snažili pomôcť, od neho v panike utiekli. Moskovská polícia teraz pátra aj po dvoch komplicoch, ktorí medzi cestujúcimi rozširovali fámu, že ich kamarát má koronavírus.Viac k témam: koronavírus, ruská polícia
Zdroj: Webnoviny.sk - Mladému Rusovi hrozí päťročný trest za predstieranie koronavírusu (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

11.2.2020 (Webnoviny.sk) - Rýchlo rastúca populácia Egypta dosiahla v utorok novú métu - 100 miliónov obyvateľov. Informoval o tom oficiálny štatistický úrad. To znamená nárast o sedem miliónov v porovnaní s posledným sčítaním ľudu v roku 2017. Celkovo sa populácia Egypta od roku 1960 strojnásobila. Štatistický úrad odhaduje, že až vyše pätinu obyvateľstva v súčasnosti tvoria mladí ľudia vo veku 18 až 29 rokov. Väčšina obyvateľstva žije v mestských oblastiach v blízkosti Nílu. Káhira a provincia Gíza sú domovom pre 19 miliónov Egypťanov. Vláda považuje problém populačného rastu momentálne "za jednu z najväčších výziev, ktorým štát čelí". Egypt, ktorý je najľudnatejšou arabskou krajinou, sa preto snaží o utlmenie vysokej pôrodnosti, napríklad prostredníctvom kampaní. Deje sa tak v čase, keď nespokojnosť s hospodárskou situáciou stúpa a až tretina obyvateľstva žije v chudobe.

Viac k témam: populácia
Zdroj: Webnoviny.sk - Za tri roky narástla populácia Egypta o sedem miliónov, až pätinu obyvateľstva tvoria mladí ľudia © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

11.2.2020 (Webnoviny.sk) - Minister spravodlivosti Gábor Gál (Most-Híd) si vyžiadal písomné stanovisko sudcu Michala Sobolovského. Po jeho doručení rozhodne v prípade žiadosti sudcovskej rady Okresného súdu Bratislava V. Pre agentúru SITA to uviedol tlačový odbor rezortu spravodlivosti. Šéf ministerstva sa bol o situácii aj osobne informovať na súde. Sudcovská rada žiadala Gála, aby v prípade sudcu Sobolovského využil novú právomoc a podal návrh na dočasné pozastavenie jeho funkcie. Dôvodom sú prieťahy v konaniach a tiež jeho verejné vystupovanie či komunikácia cez aplikáciu Threema.

Navštívil súd

Minister spravodlivosti dnes osobne navštívil Okresný súd Bratislava V. Okrem otázok v súvislosti s bežným chodom súdu zároveň riešil aj podnet sudcovskej rady súdu. Minister spravodlivosti si osobne vyžiadal písomné stanovisko dotknutého sudcu, ktorý prezentoval svoje pochybnosti v súvislosti s prideľovaním spisov. Sudcovská rada aj vedenie súdu už v predmetnej veci svoje stanovisko poskytli, minister spravodlivosti aktuálne čaká na písomné vyjadrenie sudcu a následne rozhodne o ďalšom postupe,“ uviedol tlačový odbor pre agentúru SITA. Sudca Sobolovský ešte 30. januára verejne vystúpil v súvislosti s civilnými prípadmi zmeniek televízie Markíza a žiadal odchod vedenia Okresného súdu Bratislava V.

Vyniesli informáciu

Podľa neho totiž niekto zo súdu vyniesol informáciu kontroverznému podnikateľovi Marianovi K. o tom, že pre originál zmeniek si príde polícia. Ešte pred vyšetrovateľmi ich však zo súdu vyzdvihol advokát Mariana K. Andrej Šabík. Rada okresného súdu argumentovala aj komunikáciou Mariana K. cez aplikáciu Threema. Sobolovského v nej pritom spomínajú pod označením „slimák“, nie však v súvislosti s ovplyvňovaním rozhodovania. Minister Gál už raz svoju novú kompetenciu využil, keď požiadal Súdnu radu SR, aby dočasne pozastavila výkon sudkyniam Denise Cvikovej a Zuzane Maruniakovej. Pri návrhu má definitívne slovo spomínaná súdna rada. Michal Sobolovský je sudcom Okresného súdu Bratislava V a pojednával civilný spor o zmenkách televízie Markíza.

Viac k témam: Kočner komunikácia Threema, Okresný súd Bratislava
Zdroj: Webnoviny.sk - Sudcovská rada žiada Gála o využitie novej právomoci na pozastavenie funkcie sudcu Sobolovského © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

11.2.2020 (Webnoviny.sk) - Daň z nehnuteľnosti v Trnave sa napriek petícii nespokojných obyvateľov meniť nebude. Mestské zastupiteľstvo v utorok petíciu proti trojnásobnému zvýšeniu dane po prerokovaní zobralo na vedomie, zvýšené sadzby dane však poslanci ponechali v platnosti. Primátor Peter Bročka iniciatívu signatárov petície úplne neodmietol, treba však podľa neho sledovať v priebehu roka, ako sa bude hospodárenie mesta vyvíjať. „Som presvedčená, že bude o dva roky priestor v komunálnych voľbách, aby im to voliči, aj tí, ktorí podporili petíciu, zrátali,“ povedala po hlasovaní poslancov iniciátorka petície Milena Bobeková.

Dane ako v bratislavskom Starom meste

Sadzby dane z nehnuteľností podľa nej vôbec nekopírujú pomery v meste Trnava. Zdôraznila, že petičný výbor nie je proti zvýšeniu sadzieb dane, samospráva sa však s ich výškou mala vysporiadať tak ako iné krajské mestá, ktoré išli s daňami hore miernejším tempom. Dôsledkom v decembri odhlasovaného zvýšenia dane z nehnuteľnosti môže byť podľa Bobekovej šetrenie na mzdách zamestnancov zo strany podnikateľov. Občiansky aktivista Martin Diener v diskusii k petícii zasa pripomenul, že výškou dane sa ktorákoľvek časť Trnavy dostala na úroveň bratislavského Starého Mesta alebo lokality Nivy, pričom ďalšie krajské mestá majú daň z nehnuteľností zhruba v polovičnej výške oproti Trnave.

Za byt viac o 75 centov za meter štvorcový

Trnavskí mestskí poslanci v decembri minulého roku schválili s účinnosťou od 1. januára zvýšenie dane za byty a domy z 35 centov na jedno euro za meter štvorcový, za priestory na podnikanie z 3,50 eura na 5 eur za meter štvorcový a miernejšie išli hore aj niektoré ďalšie sadzby. Trnava sa tak stala v daniach spomedzi krajských miest najdrahším mestom na Slovensku. Súčasťou petície bol návrh na zníženie sadzieb dane v prípade domov a bytov z jedného eura na 50 centov a v prípade podnikateľských priestorov z päť eur na štyri eurá za meter štvorcový. Petíciu podporilo viac ako 3 200 ľudí, 1 100 z nich splnilo všetky vyžadované formálne náležitosti podľa zákona o petíciách.

Viac k témam: dane, nehnuteľnosti, petícia
Zdroj: Webnoviny.sk - Mestskí poslanci dane z nehnuteľností neznížili, Trnavčanom petícia nepomohla © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Ekonomika

11.2.2020 (Webnoviny.sk) - Nájsť zdroje na prípadné zdvojnásobenie prídavkov na deti a zavedenie trinástych dôchodkov, ako to avizoval v utorok premiér Peter Pellegrini, bude podľa ministerstva financií veľmi náročná úloha.

Výdavkové stropy

Rozpočet je totiž tento rok limitovaný aj výdavkovými stropmi, ktoré vláda schválila na základe zhoršeného rozpočtového vývoja v roku 2018 s cieľom vrátiť verejné financie na cestu k vyrovnanému rozpočtu. Uviedla to pre agentúru SITA hovorkyňa ministerstva financií Alexandra Gogová s tým, že rezort, ktorý vedie Pellegriniho stranícky kolega zo Smeru-SD Ladislav Kamenický, zatiaľ nepozná presný rozpočtový dopad spomínaných opatrení, pretože nie sú známe ich detaily. "Ministerstvo financií nepozná presné parametre pripravovanej legislatívy, preto nateraz nebudeme hovoriť o kvantifikácii a dopadoch predstavených opatrení. V prípade, že vláda návrhy schváli, bude ministerstvo financií v rámci možností rozpočtu hľadať zdroje na ich krytie,“ dodala. Svojsky na avizované návrhy reagovala Rada pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ). Tá totiž už vo svojom poslednom januárovom rozpočtovom semafore identifikovala vysoké riziko nesplnenia rozpočtových cieľov a možný deficit v tomto roku odhadla namiesto parlamentom schválených 0,5 % HDP až na takmer 1,8 % HDP. "Vzhľadom na avizované prijatie nových vládnych opatrení sa Kancelária Rady pre rozpočtovú zodpovednosť aktuálne zaoberá technickým riešením pridania ‚čiernej farby‘ do rozpočtového semaforu,“ uviedla rada na sociálnej sieti.

Vyšší prídavok a 13. dôchodok

O návrhu na zdvojnásobenie prídavkov na deti a zavedenie trinástych dôchodkov by mal podľa premiéra Pellegriniho rokovať už v stredu vládny kabinet. Prídavok na deti by sa mal od začiatku budúceho roka zvýšiť z 24,90 eura na 50 eur a trináste dôchodky by sa mali penzistom prvýkrát vyplácať už v decembri tohto roka. "Bude to znamenať 300 eur navyše na prídavkoch na deti na každé jedno dieťa," povedal predseda vlády. Strana Smer-SD chce následne iniciovať zvolanie mimoriadnej schôdze parlamentu, na ktorej by poslanci tieto návrhy schválili v skrátenom legislatívnom konaní. Zvýšenie prídavkov na deti si podľa Pellegriniho vyžiada približne 300 miliónov eur ročne a zavedenie trinástych dôchodkov zhruba 500 miliónov eur ročne, z ktorých treba odpočítať 160 miliónov eur, ktoré sa už vyplácajú na vianočné príspevky. "Som presvedčený o tom, že štát takéto výdavky zvládnuť musí," zdôraznil. O zámere zvolať mimoriadnu schôdzu parlamentu sú podľa Pellegriniho informovaní obaja koaliční partneri.

Danko pridal vlastný návrh

Predseda SNS Andrej Danko sa medzičasom vyjadril, že schôdzu podporí. Pridal pritom vlastný návrh na zrušenie diaľničných známok pre fyzické a právnické osoby. Opačný postoj však zaujala tretia koaličná strana Most-Híd, ktorá podľa predsedu Bélu Bugára zvolanie mimoriadnej schôdze nepodporí. Z predložených návrhov totiž podľa neho začína „cítiť populizmus u koaličných partnerov“. O návrhoch Smeru zaviesť 13. dôchodok a dvojnásobne zvýšiť rodinné prídavky šéf Mostu-Híd povedal, že môžu v rozpočte urobiť až „800-miliónovú dieru“, čo považuje za nezodpovedné. Sloboda a Solidarita (SaS) v reakcii na návrhy Smeru na zdvojnásobenie rodičovských prídavkov a uzákonenie 13. dôchodku uviedla, že volebná korupcia, ktorú predvádza premiér Pellegrini a celý Smer, je nehoráznosť. "Svojimi návrhmi na zvýšenie rodičovského príspevku a presadenie 13. dôchodku ukázali populizmus najhrubšieho zrna, ktorým chcú zakryť svoje každodenné rozkrádanie. Smer sa však evidentne bojí, že vo voľbách si ľudia zvolia poctivých politikov, ktorí vytrhnú Slovensko z rúk korupčníkov a mafie. Uvedomujú si svoj koniec a ešte na poslednú chvíľu chcú využiť dane a štátne peniaze na zaplatenie vlastnej kampane. Navyše, je absolútne neprípustné, aby tu končiaca vláda takto hospodárila s peniazmi nás všetkých a nechávala tu za sebou spálenú zem. Vyzývame preto orgány činné v trestnom konaní, aby sa touto volebnou korupciou Smeru zaoberali,“ uviedla hovorkyňa SaS Katarína Svrčeková.

Viac k témam: diaľničná známka, mimoriadna schôdza parlamentu, minister financií SR, prídavky na deti, RRZ Rada pre rozpočtovú zodpovednosť, trinásty dôchodok
Zdroj: Webnoviny.sk - Kto by zaplatil vyššie prídavky na deti a 13. dôchodok? Nájsť zdroje bude veľmi ťažkou úlohou © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Ekonomika

11.2.2020 (Webnoviny.sk) - Návrh Smeru-SD na schválenie dvojnásobných prídavkov na deti a zavedenie trinástych dôchodkov ešte v tomto volebnom období je podľa riaditeľa Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO) Petra Goliaša predvolebným populizmom. "Rozpočet verejnej správy je už teraz postavený na vode," uviedol pre agentúru SITA. Očakávaný deficit verejných financií bude podľa neho v tomto roku možno trojnásobný oproti plánovanému. "Bez úsporných opatrení novej vlády rozpočet s veľkou pravdepodobnosťou poruší národné aj európske pravidlá zodpovedného hospodárenia," tvrdí. Návrh Smeru podľa Goliaša deficit ešte prehlbuje, keďže zvyšuje verejné výdavky bez určenia zdrojov, z čoho ich zaplatiť. "Je to pokrytectvo, lebo tieto návrhy mohli predložiť počas celého obdobia, čo boli vo vláde, nie až teraz na konci, tesne pred voľbami," dodal riaditeľ INEKO.

Skrátené konanie

Vláda by mala v stredu na návrh ministra práce a sociálnych vecí Jána Richtera schváliť návrh na zdvojnásobenie prídavkov na deti a zavedenie trinástych dôchodkov pre penzistov. Na tlačovej besede to povedal premiér a podpredseda strany Smer-SD Peter Pellegrini. Prídavok na deti by sa mal od začiatku budúceho roka zvýšiť z 24,90 eura na 50 eur a trináste dôchodky by sa mali penzistom prvýkrát vyplácať už v decembri tohto roka. "Bude to znamenať 300 eur navyše na prídavkoch na deti na každé jedno dieťa," povedal. Strana Smer-SD chce iniciovať zvolanie mimoriadnej schôdze parlamentu, na ktorej by poslanci tieto návrhy schválili v skrátenom legislatívnom konaní. "Požiadame našich poslancov a poslanecký klub, aby spolu s poslancami z iných poslaneckých klubov sa podpísali pod zvolanie mimoriadnej schôdze Národnej rady SR," povedal Pellegrini.

Štát to zvládnuť musí

"Rodiny nemôžu čakať a trpieť tým, akým chaosom môže byť táto krajina poznačená po nasledujúcich parlamentných voľbách," tvrdí predseda vlády. Zvýšenie prídavkov na deti si podľa Pellegriniho vyžiada približne 300 miliónov eur ročne a zavedenie trinástych dôchodkov zhruba 500 miliónov eur ročne, z ktorých treba odpočítať 160 miliónov eur, ktoré sa už vyplácajú na vianočné príspevky. "Som presvedčený o tom, že štát takéto výdavky zvládnuť musí," zdôraznil. O zvolanie mimoriadnej schôdze sú podľa Pellegriniho informovaní obaja koaliční partneri. Zvolanie schôdze by podľa Pellegriniho mala podporiť SNS. "Uvidíme, ako sa k tomu postaví predseda Mostu-Híd Béla Bugár, ale aj on bol informovaný už vopred o tejto našej iniciatíve," tvrdí podpredseda Smeru.

Mimoriadna schôdza

Mimoriadnu schôdzu parlamentu by chcel Smer využiť aj na riešenie situácie s Istanbulským dohovorom. "S predsedom národnej rady sme sa dohodli, že ak bude zvolaná schôdza národnej rady, tak by mala obsahovať aj bod, v ktorom sa národná rada raz a navždy vysporiada a zastaví ratifikáciu Istanbulského dohovoru," uviedol Pellegrini. Strana Most-Híd však podľa jej predsedu Bélu Bugára nepodporí zvolanie mimoriadnej schôdze parlamentu o legislatívnych návrhoch Smeru-SD v otázkach Istanbulského dohovoru, zdvojnásobenia prídavkov na deti a zavedení 13. dôchodku. Starobní dôchodcovia by mali dostávať trinásty dôchodok v sume 460 eur, čo je aktuálna priemerná suma starobnej penzie. Poberatelia ostatných druhov dôchodkov majú dostávať vždy v decembri trinásty dôchodok vo výške, ktorá takisto zodpovedá priemernej sume daného druhu dôchodku. Pri predčasných dôchodcoch má ísť o 433 eur, invalidných penzistoch s mierou postihnutia nad 70 percent 379 eur, invalidných dôchodcoch pri miere postihnutia do 70 percent 209 eur, vdovy majú poberať trinásty dôchodok v sume 263 eur, vdovci 208 eur a poberatelia sirotských dôchodkov 138 eur.

Viac k témam: deficit verejných financií, dôchodky, INEKO Inštitút pre ekonomické a sociálne reformy, mimoriadna schôdza parlamentu, populizmus, prídavky na deti
Zdroj: Webnoviny.sk - Rozpočet je podľa INEKO už teraz postavený na vode a návrhy Smeru-SD deficit ešte prehĺbia © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Ekonomika
Strana 1 z 4

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

K2 Tags

K2 Login

K2 Calendar

« February 2020 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29  

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner