03. apríl 2020
Facebook

12.2.2020 (Webnoviny.sk) - Estónska zahraničná spravodajská služba odhaduje, že pravdepodobnosť vojenského útoku zo strany susedného Ruska ostáva malá, avšak akákoľvek konfrontácia medzi Ruskom a Západom by sa mohla rýchlo zmeniť na "hrozbu pre Estónsko, Lotyšsko a Litvu". Hoci sa Moskva chce vyhnúť otvorenému konfliktu s NATO, mohla by si zvoliť "preventívnu vojenskú ofenzívu" v pobaltskom regióne, uviedol v stredu generálny riaditeľ spravodajskej služby Mikk Marran. "Hlavnou bezpečnostnou hrozbou pre Estónsko je v roku 2020 Rusko. Táto hrozba sa nezmenila, keďže sa nezmenilo Rusko," vyhlásil Marran pred novinármi počas tlačovej konferencie v hlavnom meste Tallinn. Ako povedal, režim ruského prezidenta Vladimira "Putina ostáva pri moci a naďalej bojuje proti demokratickému poriadku vo svete vrátane Estónska a našich spojencov (z NATO). Takmer všetky hrozby pre Estónsko vyplývajú z konania Ruska," konštatoval šéf estónskej rozviedky.

Viac k témam: hrozba, pobaltské štáty, Rusko
Zdroj: Webnoviny.sk - Ruský útok je nepravdepodobný, avšak Pobaltie podľa Estónska stále čelí hrozbe © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

12.2.2020 (Webnoviny.sk) - Francúzsky prezident Emnmanuel Macron sa v stredu postavil na stranu dievčaťa, ktoré na internete kritizovalo islam a začalo za to dostávať vyhrážky zabitím od islamských fanatikov. Kauza rozdelila francúzsku spoločnosť, mnohí sa dievčaťa zastávajú, no časť verejnosti je k nemu kritická. "Zákony sú jasné: Máme právo rúhať sa, kritizovať, zosmiešňovať náboženstvá. Protizákonné je podnecovať nenávisť a útočiť na niekoho dôstojnosť," vyhlásil v stredu Macron.

Útok na slobodu vyznania

Línie sporu sa pritom evidentne tiahnu aj naprieč samotnou francúzskou vládou. Ministerka spravodlivosti Nicole Belloubet napríklad začiatkom týždňa vyhlásila, že výroky dievčaťa na adresu islamu sú "útokom na slobodu vyznania". Koreňom sváru je vyhlásenie šestnásťročnej Mily, že islam je "náboženstvo nenávisti". Schytala za to veľkú kritiku na sociálnych sieťach aj v médiách, začali jej chodiť vyhrážky zabitím a na internete sa objavili aj jej osobné údaje vrátane adresy školy, ktorú navštevovala. Dievča v reakcii na to radšej prestalo chodiť do svojej pôvodnej školy a minister školstva Gabriel Attal v pondelok oznámil, že pre ňu našli novú školu. Ktorá to je, to zostane z bezpečnostných dôvodov utajené. Celá kauza sa začala už 18. januára, keď Mila odvysielala na Instagrame naživo príspevok, v ktorom oznámila, že je lesbička, a istý mladý používateľ, ktorý sa hlási k islamu a má zjavne homofóbne názory, jej na to odpísal, že je "špinavá lesba". "Neznášam náboženstvo. Korán je náboženstvom nenávisti," reagovalo na to mladé dievča.

Nie je rasistka

Hoci si Mila pomýlila vieru (islam) a jej svätú knihu (Korán), jej otvorené slová si získali na internete veľa fanúšikov. Rovnako však aj veľa odporcov, ktorí ju obviňujú z hanobenia náboženstva. Francúzski používatelia internetu sa tak rozdelili na tých, ktorí k svojím príspevkom píšu hashtag #JeSuisMila (Ja som Mila), a tých, ktorí píšu #JeNeSuisPasMila (Ja nie som Mila). Mila sa odvtedy objavila aj vo viacerých televíznych reláciách, a prezentovala sa ako inteligentné dievča, ktoré trvá na svojich názoroch. "Nie som rasistka. Voči náboženstvu sa nedá byť rasistický. Povedala som to, čo si myslím, neprinútite ma, aby som to ľutovala," povedala napríklad. Zároveň však vyhlásila, že sa ospravedlňuje ľuďom, ktorí "praktikujú svoju vieru v pokoji". Politické body si na mladom dievčati snaží nahnať aj nacionalistická strana Národné zhromaždenie pod vedením Marine Le Penovej. Tá o Mile vyhlásila, že má "viac odvahy ako všetci politici, čo boli posledných tridsať rokov pri moci".

Viac k témam: islam, náboženská sloboda, vyhrážanie
Zdroj: Webnoviny.sk - Macron sa zastal dievčaťa, ktoré kritikou islamu rozdelilo francúzsku spoločnosť © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

12.2.2020 (Webnoviny.sk) - Bývalého talianskeho ministra vnútra Mattea Salviniho v stredu zbavil Senát, horná komora talianskeho parlamentu, ministerskej imunity. Môžu ho tak začať súdiť za údajný únos, ktorého sa mal dopustiť tým, že v auguste 2019 odmietal z pozície ministra vnútra takmer týždeň vpustiť do talianskych prístavov 140 a neskôr 116 migrantov na lodi talianskej pobrežnej stráže, a tým niektorých z nich vystavil nebezpečenstvu či dokonca ohrozeniu života.

Salvini je úplne pokojný

Salvini, ktorý je síce momentálne v opozícii, no je najpopulárnejším politikom v Taliansku, aj sám žiadal, aby ho zbavili imunity. "Som úplne pokojný a som hrdý na to, čo som spravil. A spravím to opäť, akonáhle sa zase dostanem do vlády," vyhlásil v stredu ešte pred hlasovaním v Senáte. Senátori Salviniho antiimigrantskej strany Liga krátko pred hlasovaním opustili rokovaciu sálu, a senátori zvyšných strán hlasovali väčšinovo za zbavenie imunity. Dráma na mori, počas ktorej Taliansko aj napriek odporu Salviniho previezlo z lode na pevninu najskôr 24 ľudí trpiacich zdravotnými problémami, sa začala 25. júla 2019. Po tom, čo na Salviniho apelovala katolícka cirkev, a viaceré krajiny sa zaviazali, že sa o migrantov z lode postarajú, Salvini nakoniec zvolil a loď Gregoretti pristála 31. júla pri talianskych brehoch. Salviniho čaká ešte jedna veľmi podobná kauza, tá sa bude týkať lode Sea-Watch 3 nemeckej mimovládky Proactiva Open Arms, ktorá mala na palube 40 migrantov a ktorej tiež Salvini v auguste 2019 odoprel pristátie v Taliansku. Kapitánka lode Carola Rackete sa mu však vzoprela a zamierila si to k talianskym brehom aj napriek zákazu.

Podpora od členov vlády

Taliansko teraz žije sporom o to, nakoľko boli tieto a viaceré ďalšie rozhodnutia nepovoliť pristátie lodí s migrantmi v talianskych prístavoch kolektívnym rozhodnutím celej talianskej vlády, a nakoľko šlo len o súkromnú aktivitu Salviniho. Salvini tvrdí, že pri týchto rozhodnutiach mal podporu aj od ostatných členov vlády, v neposlednom rade aj od premiéra Giuseppeho Conteho. Hnutie piatich hviezd, ktoré bolo so Salviniho Ligou vtedy v koalícii, to však popiera a tvrdí, že minimálne v prípade lode Gregoretti rozhodoval len Salvini a nikoho iného sa na názor nepýtal.

Viac k témam: súdy
Zdroj: Webnoviny.sk - Najpopulárnejšieho talianskeho politika zbavili imunity, môžu ho súdiť za údajný únos © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

12.2.2020 (Webnoviny.sk) -

  • aktualizované 12. februára 18:41
Špecializovaný trestný súd v Pezinku v kauze údajného falšovania miliónových zmeniek vyhlásil dokazovanie za ukončené. Nestotožnil sa tak s názorom obhajcov dvojice obžalovaných, že v prípade je potrebné ďalšie dokazovanie v podobe výsluchov svedkov alebo čítania listín. Obžalobe z obzvlášť závažného zločinu falšovania, pozmeňovania a neoprávnenej výroby peňazí a cenných papierov a zo zločinu marenia spravodlivosti v tomto prípade čelia väzobne stíhaný podnikateľ Marian Kočner a bývalý riaditeľ televízie Markíza Pavol Rusko.

Kočner by mal zaplatiť aj pokutu

Prokurátor Ján Šanta vo svojej záverečnej reči povedal, že zmenky v hodnote skoro 70 miliónov eur, ktorých vyplatenia sa v minulosti domáhal obžalovaný Kočner, v roku 2000 neexistovali. S najväčšou pravdepodobnosťou boli vytvorené až v roku 2016. Obžalovaným, teda Kočnerovi a Ruskovi, zároveň navrhol tresty po 20 rokov väzenia. Kočner by podľa prokurátora mal zároveň zaplatiť pokutu vo výške 300-tisíc eur. Zobraziť fotogalériu k článku:
Súd v kauze miliónových zmeniek (fotografie) Prokurátor zdôraznil, že ak by zmenky existovali skôr, museli by o nich vedieť niektorí svedkovia, ktorí v tejto veci vypovedali pred súdom. Ani bývalí predstavitelia spoločnosti Markíza, ktorá mala podľa verzie obžalovaných Kočnera a Ruska za vyplatenie zmeniek ručiť, ako Zuzana Ťapáková, Václav Mika a Vladimír Repčík alebo vlastníci obchodných podielov Silvia Volzová a Ján Kováčik, podľa svojich výpovedí nemali o zmenkách vedomosť. „Z výpovedí vyplynulo, že do roku 2016 zmenky nikto nikdy nevidel," povedal Šanta.

Komunikácia z aplikácie Threema

Motiváciou na vytvorenie falošných zmeniek bola podľa Šantu závisť Kočnera. Ten sa totiž dozvedel, že podnikatelia Ján Kováčik a Milan Fiľo dostali za predaj svojich obchodných podielov v Markíze oveľa vyššie sumy, ako dostal on v roku 2000 pri urovnaní kauzy Gamatex. Zatiaľ čo Kočner v roku 2000 za odpredaj svojho podielu zinkasoval 80 miliónov vtedajších korún, podnikatelia ich predali za stovky miliónov. Motiváciou Ruska zase podľa prokurátora bolo, že o financie, ktoré získal predajom svojho podielu neskôr, prišiel a mal finančné problémy. Prokurátor tiež zdôraznil, že v prípade bolo vykonané vyčerpávajúce znalecké dokazovanie. Poukázal pritom napríklad na posudok písmoznalkyne Eriky Strakovej, podľa ktorej boli zmenky Ruskom podpísané najskôr v roku 2013. Šanta tiež poukázal na komunikácie z aplikácie Threema, kde si obžalovaný Kočner s bývalou štátnou tajomníčkou Monikou Jankovskou vybavoval, ako má v spore o vyplatenie jednej zo zmeniek rozhodnúť sudkyňa Okresného súdu Bratislava V Zuzana Maruniaková. „Z komunikácie jednoznačne vyplynulo, ako má sudkyňa Mariniaková rozhodnúť," povedal Šanta. Zároveň vyzdvihol jednu zo správ v znení „Nech robí (Maruniaková, pozn. SITA), čo má, lebo skončí na Kuciaka" ako životné krédo Kočnera. Takisto Šanta poukázal na komunikáciu Kočnera s Ruskom. Napriek tomu, že v dobe komunikácie boli obaja protistranami, v civilnom konaní pred súdom si podľa neho spolu zlaďovali výpovede.

Finančná núdza, bohatstvo a moc

Obžalovaní Kočner a Rusko sa v kauze údajného falšovania miliónových zmeniek sťažujú na priebeh trestného procesu, pretože „nejde podľa ich predstáv“. Uviedol to vo svojej záverečnej reči právny zástupca spoločnosti Markíza Slovakia Daniel Lipšic. Reagoval tým na medializované vyhlásenia Ruska, podľa ktorého proces ovplyvňuje napríklad Veľvyslanectvo USA na Slovensku, obžalovaným nie je umožnené predkladať dôkazy v ich prospech a o výsledku je už rozhodnuté. Podľa Lipšica dôvodom na takéto vyhlásenia je, že trestný proces sa vyvíja inak ako civilný proces o vyplatenie zmeniek na Okresnom súde Bratislava V. Tam podľa neho mali obžalovaní „všetko pod kontrolou“, keďže sudkyňa dostávala inštrukcie od bývalej štátnej tajomníčky Moniky Jankovskej po jej poradách s Kočnerom. Tvrdenia obžalovaných, že zmenky vznikli v roku 2000 v rámci riešenia sporu o Markízu, podľa Lipšica vyvracajú výpovede svedkov ako aj znalecké dokazovanie. Usvedčujú ich tiež komunikácie v aplikácii Threema. „Ani svedkovia obhajoby verziu obžalovaných nepotvrdili,“ uviedol s tým, že vina obžalovaných je v tomto prípade preukázaná bez akejkoľvek výraznej pochybnosti. Motiváciou Ruska spáchať žalované skutky, boli podľa Lipšica existenčné problémy, najmä finančná núdza. U Kočnera je podľa neho dôvodom túžba po bohatstve a moci.

Dohoda o utajení zmeniek

Obžalovaný Marian Kočner tvrdí, že s bývalým riaditeľom TV Markíza Pavlom Ruskom mali dohodu, že o existencii miliónových zmeniek nikomu nepovedia. Kočner to uviedol vo svojej záverečnej reči. „Prečo by som to mal niekomu rozprávať, aby ma nejaký Specnaz (ruské špeciálne jednoty, pozn. SITA) uniesol a donútil ma mu ich dať,“ povedal obžalovaný. Táto dohoda je podľa neho dôvodom, prečo o existencii zmeniek nevedeli viacerí svedkovia, ktorí na súde vypovedali. O existencii zmeniek však podľa neho vedeli svedkovia Viera Rusková a Ján Kováčik. Rusková je však podľa Mariana K. spochybňovaná, pretože je exmanželkou obžalovaného Pavla R. Pokiaľ ide o podnikateľa Kováčika, ten podľa Mariana K. spomínal „osobný dlh Pavla Ruska“ a tiež spomenul, že tento problém riešil s právnikom Ernestom Valkom. „Pre mňa je výpoveď Jána Kováčika hlavným dôkazom toho, že zmenky existovali. Lepším svedkom by bol len Ernest Valko,“ uviedol Marian K.

Rusko spojil zmenky s Kuciakom

Obžalovaný Pavol Rusko vo svojej záverečnej reči zopakoval tvrdenia z občianskoprávneho konania o vyplatenie zmeniek a tiež zo začiatku trestného konania v tejto veci. Zmenky podľa vlastných slov vystavil v roku 2000 ako spôsob riešenia kauzy Gamatex, ktorá zahŕňala spor o vlastníctvo Markízy. Jeho vtedajšia obchodná partnerka Sylvia Volzová totiž podľa neho uznala neexistujúcu pohľadávku voči Silošovi Pohankovi. Od Pohanku pohľadávku prebrala spoločnosť Gamatex Mariana Kočnera, pričom následným rozhodnutím súdu prešiel na spoločnosť majetok spoločnosti Markíza Slovakia. V tejto súvislosti podľa obžalovaného hrozila spoločnosti aj strata vysielacej licencie. Pavol Rusko taktiež skonštatoval, že jeho priznanie sa k vystaveniu zmeniek mohlo spôsobiť to, že čelí obžalobe z prípravy vraždy Sylvie Volzovej. Takisto s kauzou zmenky spojil aj obžalobu Mariana Kočnera v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka. Podľa neho môže byť za celou vecou expríslušník Slovenskej informačnej služby Peter Tóth, ktorý mohol byť „nasadený na Mariana Kočnera". „Všetky tri kauzy spolu súvisia, sú menedžované,“ povedal.

Nevypovedala Volzová ani LaPorte

So svojimi záverečnými rečami vystúpili aj obhajcovia obžalovaných Marek Para a Michal Mandzák a zamerali sa na nemožnosť vykonať navrhnuté dôkazy. Para v tejto súvislosti skonštatoval, že jedným z podstatných svedkov v tomto prípade je bývalá obchodná partnerka obžalovaného Ruska Sylvia Klaus-Volzová. Tá sa pojednávania v kauze zmenky nezúčastnila, pričom argumentovala obavami o svoju bezpečnosť a strachom z Ruska. Preto sa na pojednávaní čítala len jej výpoveď z prípravného konania. Podľa Paru však na výsluchu, ktorý sa uskutočnil v nemeckom Stutgarte, obhajcovia napríklad svedkyni nemohli klásť otázky. Takýto výsluch teda podľa obhajoby nebol zákonný. „Pár dní predtým pritom v inej veci vypovedala,“ povedal Para a poukazoval na kauzu objednávky vraždy Volzovej. V tejto veci totiž prišla na Slovensko vypovedať na súd. Obhajoba tiež namieta, že nemala možnosť vypočuť amerického znalca Geralda LaPorteho. Jeho výsluch bol na súde naplánovaný, nedostavil sa však pre americké sankcie uvalené na Mariana K. Z tohto dôvodu sa jeho posudok na súde len prečítal. Obhajoba však argumentovala, že po získaní povolenia od americkej vlády, by znalec mohol vypovedať. „Najlepšie by svoje závery vysvetlil pán LaPorte,“ povedal advokát Mandzák. Obhajcovia obžalovaných ešte v stredu ráno súdu navrhovali výsluch ďalších svedkov a čítanie znaleckých posudkov. Senát však skonštatoval, že navrhnuté dôkazy do prípadu nemôžu vniesť nič nové.

Séria občianskoprávnych pojednávaní

Trestnému procesu predchádzala séria občianskoprávnych pojednávaní, v ktorých Kočner požadoval vyplatenie zmeniek údajne vystavených v roku 2000. Žalovaným v prvom rade bol Rusko. Keďže ten uviedol, že na vyplatenie nemá potrebné finančné prostriedky, zaplatiť by ich musela spoločnosť Markíza – Slovakia ako žalovaný v druhom rade. Markíza dlhodobo spochybňuje pravosť zmeniek a najmä tvrdenie, že boli podpísané v roku 2000. Taktiež argumentovala, že Rusko pri predaji svojho vlastníckeho podielu v spoločnosti kupujúcim zatajil podpis zmeniek a tie neboli registrované v účtovných dokladoch.

Predložené znalecké posudky

Takisto podľa Markízy neevidovali vlastníctvo zmeniek ani spoločnosti Kočnera, ktoré ich údajne vlastnili, konkrétne Inkasný servis a neskôr Správa a inkaso zmeniek. Markíza sa tiež odvoláva na znalecký posudok vypracovaný Národnou kriminálnou agentúrou, ktorý spochybňuje, že zmenky boli podpísané v roku 2000. Ešte v občianskoprávnom konaní spoločnosť navrhovala skúmanie zmeniek zahraničným expertom, súd to však zamietol a v prípade jednej zo zmeniek v hodnote viac ako osem miliónov eur dal za pravdu žalobcovi. Markíza sa však odvolala.

Zmenky vraj boli súčasťou urovnania sporu

Rusko trvá na svojej verzii, že zmenky boli súčasťou urovnania kauzy Gamatex. Pokiaľ by ich ako vtedajší riaditeľ televízie nevystavil, mohlo to podľa neho ohroziť existenciu Markízy a hrozila by jej strata licencie. S návrhom na vystavenie zmeniek prišiel podľa obžalovaných advokát Ernest Valko, ktorý bol vtedy členom licenčnej rady. Viacerí bývalí predstavitelia Markízy však pred súdom popreli, že by o existencii zmeniek vedeli. Rusko to vysvetľuje tým, že zmenky neuviedol v účtovníctve, keďže bolo podľa neho vinou jeho vtedajšej spoločníčky Sylvie Volzovej v zlom stave. Volzovú pritom viní aj z uznania neexistujúceho dlhu, pre ktorý sa podľa neho televízia dostala do dražby. O zmenkách tiež Rusko nepovedal novým majiteľom Markízy, ktorým predal svoj vlastnícky podiel. Dôvodom podľa neho bolo, že si myslel, že dlh bude môcť uhradiť sám.


Viac k témam: Súd zmenky Markízy (M. Kočner P. Rusko), súdy
Zdroj: Webnoviny.sk - Súd v kauze zmenky: Kočner a Rusko sa dohodli na mlčaní, prokurátor navrhol 20-ročné tresty (foto) © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

12.2.2020 (Webnoviny.sk) - Francúzsky prezident Emmanuel Macron bude mať nové pancierové auto s hybridným motorom a nabíjateľnou batériou. Francúzska vláda sa aj takýmto spôsobom rozhodla bojovať s emisiami uhlíka. V stredu pritom chcú ohlásiť aj ďalšie zmeny. Medzi ne patrí napríklad ročný bonus vo výške 200 eur pre štátnych zamestnancov, ktorí budú cestovať do práce na bicykli alebo viacerí v jednom aute. Uviedla to ministerka ekológie Elisabeth Borne s tým, že tento krok vstúpi do platnosti v júli. Všetci vládni ministri začnú používať elektromobily alebo autá s hybridným motorom, pričom ich ministerka vyzvala, aby na cestovanie kratšie ako štyri hodiny využívali namiesto lietadiel vlaky. Výnimkou by boli núdzové prípady. Ministerka v rozhlasovej stanici France Info takisto povedala, že v piatok pocestuje na sever Francúzska vlakom. Macron plánuje vo štvrtok ohlásiť kroky na podporu ochrany Mont Blancu. Politik tiež chce navštíviť ľadovec, ktorý sa, podobne ako ďalšie v Alpách, dramaticky zmenšuje. Do Álp s ním pôjde aj Borne. Odvezie ich tam lietadlo.

Viac k témam: emisie, francúzsky prezident, uhlíková stopa
Zdroj: Webnoviny.sk - Francúzska vláda bojuje s emisiami uhlíka, Macron bude mať pancierové auto s hybridným motorom © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

12.2.2020 (Webnoviny.sk) - Bývalý úradník ruskej väzenskej služby trpiaci rakovinou sa v stredu zastrelil v pojednávacej miestnosti po tom, čo mu súd udelil trojročný trest za korupciu. Moskovský súd a vyšetrovatelia uviedli, že Viktor Sviridov, ktorý slúžil ako šéf oddelenia vo federálnej väzenskej službe, vzal pištoľ a zastrelil sa v súdnej sieni, hneď ako si vypočul verdikt. Polícia teraz skúma, ako sa mu podarilo do budovy súdu priniesť zbraň. Sviridova usvedčili z vydierania a vymáhania úplatku vo výške 10 miliónov rubľov (145-tisíc eur). Sviridov sa k obvineniam priznal a jeho právnici žiadali sudcu, aby ho neposielal do väzenia. Ich klient podľa nich trpí konečným štádiom rakoviny a neočakával preto, že dostane väzenský trest.

Viac k témam: rozsudok, samovražda, súd
Zdroj: Webnoviny.sk - Bývalý väzenský úradník sa po vynesení rozsudku zastrelil v súdnej sieni © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

12.2.2020 (Webnoviny.sk) - Slováci milujú nakupovanie online stále viac a viac. Svedčí o tom medziročný nárast predaja na e-shopoch o 20 %, čo znamená obrat za rok 2019 v rekordnej hodnote 1,36 miliardy eur. Na dopyt po nakupovaní na internete reagujú aj predajcovia – rapídne rastie aj počet internetových obchodov. Vlaňajšia bilancia online nakupovania poteší snáď každého majiteľa e-shopu. Slováci opäť minuli viac ako po minulé roky, oproti roku 2018 to bolo konkrétne o 226 miliónov viac. "Tento medziročný 20%-ný nárast môžeme prepojiť s nárastom internetových predajní, ktorých bolo v roku 2019 takmer o tisícku viac ako v predošlom roku," vysvetľuje Tomáš Braverman, šéf nákupného radcu Heureka. Tradične najsilnejším nákupným obdobím je vianočná sezóna, ktorá začína približne v polovici novembra počas výpredajových akcií Black Friday. Najsilnejšie čísla však dosahuje v druhom decembrovom týždni, kedy majú nakupujúci spravidla poslednú možnosť nákupov s garanciou doručení do Štedrého dňa.

Pohodlnosť a dostupnosť nákupov

Na Slovensku je aktuálne 12 600 e-shopov, ktorým dávajú spotrebitelia zelenú najmä kvôli ich pohodlnosti, rýchlosti a okamžitej dostupnosti. Viac ako 60 % návštev e-shopov prebieha prostredníctvom mobilných zariadení, preto je pre kvalitný e-shop funkčná mobilná verzia stránky naozaj nutnosťou. Slováci si radi vyberú aj z viacerých možností dopravy a doručenia. Do obľuby sa stále viac dostávajú kamenné výdajne tovaru, vďaka ktorým si nakupujúci vedia prebratie tovaru plne prispôsobiť svojim potrebám. Osobný odber na výdajnom mieste ponúka viac ako štvrtina e-shopov.

Vyhráva elektronika a životný štýl

Absolútnym skokanom medzi kategóriami tovaru je kategória Hobby, v ktorej sa nakupovalo až o 38 % viac ako vlani. V tesnom závese – o 35 % viac – sú nákupy v kategórii oblečenia a módy a o tretinu vyšší záujem je o nákupy jedla a nápojov. Viac ako 20 % vzostup predaja pozorujeme pri produktoch určených pre deti, domácnosť a záhradu, či šport. Rovnako už tretím rokom rastie aj záujem o sexuálne a erotické pomôcky. Slováci teda stále viac investujú do svojho voľného času, životného štýlu a do starostlivosti o seba. Pozorovaný nárast naprieč rôznymi kategóriami svedčí o tom, že internetové nakupovanie postupne preniká do každej z oblastí spotrebiteľských potrieb. Oddelením s jednoznačne najsilnejším objemom predaja za rok 2019 je Elektronika, ktorá tvorí dve pätiny všetkých objednávok. Do tejto kategórie spadá biela aj čierna technika, najpopulárnejšie sú technologické vychytávky ako robotické vysávače, inteligentné hodinky, telefóny či televízory a herné konzoly. Značkou roka, za ktorú sa na slovenských e-shopoch utrácalo najviac, sa stal juhokórejský gigant Samsung, druhou najobľúbenejšou značkou bol Apple a treťou Bosch.

Slovensko je malé, ale silné!

V roku 2019 sa Heureka zmenila na medzinárodnú sieť Heureka Group, ktorá pôsobí v deviatich krajinách. "Slovensko je vzhľadom na veľkosť populácie extrémne silným trhom pre e-commerce. V porovnaní s ostatnými krajinami, ako napríklad Maďarskom, Slovinskom či Chorvátskom, v ňom pozorujeme vyššie percento nárastu predajov a vyššie percento internetových nakupujúcich," referuje Braverman. Slováci jasne nasledujú celosvetový trend popularity nakupovania z pohodlia mobilných displejov či počítačových obrazoviek. Odkaz pre predajcov je teda jasný – poskytujte na internete pre svojich zákazníkov prehľadný a kvalitný nákupný priestor a dbajte na vysokú úroveň sprievodných služieb, akými sú doprava a doručenie či možnosti reklamácie. Inzercia

Viac k témam: e-shop, Heureka, online nakupovanie, PR
Zdroj: Webnoviny.sk - Slováci v roku 2019 na e-shopoch vytvorili nový rekord – minuli 1,36 miliardy eur © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

12.2.2020 (Webnoviny.sk) - Sociálne oparenia Smeru-sociálnej demokracie (Smer-SD) a Slovenskej národnej strany (SNS), ktoré má narýchlo pred parlamentnými voľbami schváliť poslanecká snemovňa, sú zamerané na váhajúcich voličov. Myslí si to sociológ Pavel Haulík, podľa ktorého môžu tieto návrhy splniť svoj účel vzhľadom na dátum. Prijmú sa tesne pred voľbami.

Nevedia koho voliť a váhajú

„Obidve strany majú pomerne významnú skupinu svojich bývalých voličov, ktorí nevedia koho voliť a váhajú. Na tých to môže byť orientované. Obidve strany potrebujú, aby sa ich preferencie stabilizovali,“ zhodnotil sociológ. V prípade Smeru-SD majú tieto opatrenia podľa neho zabezpečiť čo najlepší výsledok a SNS potrebuje potvrdiť pozíciu parlamentnej strany. Smer-SD sa v prieskumoch pohybuje na prvom mieste. V prieskume agentúry MVK Smer-SD dosiahol podporu 21,9 percenta opýtaných a SNS 6 percent. Hranica vstupu do parlamentu je 5 percent. Šéf Smeru-SD Robert Fico v stredu odmietol, že by za sociálnymi opatreniami strany boli klesajúce preferencie. „Je mi smiešne počúvať vyjadrenia typu, že nám klesajú preferencie. My ideme vyhrať voľby,“ uviedol Fico.

Možná stratégia volebnej kampane

Poslanci sa v pléne stretli 21. januára s tým, že ide o poslednú schôdzu. Nikto už nepočítal, že bude ešte ďalšia schôdza. Poslanci sa rozlúčili hymnou SR. Podľa Haulíka mimoriadne rokovanie pléna parlamentu môže byť súčasťou stratégie volebnej kampane. „Môže to súvisieť s tým, že Smer by mohol prísť o prvé miesto a SNS by sa nemusela dostať do parlamentu. Ak majú takéto informácie, potom ten ich krok dáva akúsi logiku z ich pohľadu,“ poznamenal Haulík. Na mimoriadnej schôdzi na budúci týždeň majú poslanci schvaľovať návrhy Smeru-SD, uzákoniť trináste dôchodky pre penzistov a o sto percent vyššie rodinné prídavky. SNS chce zrušiť diaľničné známky pre autá do 3,5 tony a vyjadriť nesúhlas s Istanbulským dohovorom.

Spojenie s kotlebovcami neuškodí

Program schôdze podporí aj strana Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS). Strana Za ľudí v tejto súvislosti poukazuje na to, že sa ide potvrdiť a legitimizovať spolupráca týchto strán s ĽSNS. Sociológ Haulík si nemyslí, že by spojenie s kotlebovcami uškodilo Smeru-SD a SNS medzi voličmi. „Tu ide o voličov, ktorí váhajú, a ktorí vládnutie súčasnej koalície nevnímajú ako veľmi úspešné. Zatiaľ nevedia, koho voliť. Bežný volič týchto strán nevníma ako spájanie, keď niekto hlasuje v parlamente spoločne. Spájanie je, keď vytvoríte koalíciu,“ uzavrel sociológ. V prípade, že poslanci návrhy zákonov schvália, prezidentka ich nemusí podpísať. Podľa Fica treba schôdzu zvolať čo najskôr, aby sa k nim mohol parlament ešte vrátiť, ak prezidentka Zuzana Čaputová zákony vráti späť snemovni. Hlava štátu má 15 dní na to, aby sa k prijatým zákonom vyjadrila. Mimoriadnu schôdzu zvolal predseda parlamentu Andrej Danko na utorok 18. februára. Voľby sa uskutočnia už 29. februára. To znamená, že súčasný parlament by už nestihol prípadné veto hlavy štátu prelomiť.

Viac k témam: Parlamentné voľby do NRSR na Slovensku 2020
Zdroj: Webnoviny.sk - Smer-SD a SNS sa cez sociálne opatrenia snažia osloviť váhajúcich voličov, myslí si sociológ © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

12.2.2020 (Webnoviny.sk) - Mimoriadna schôdza Národnej rady SR bude v utorok 18. februára o 13:00. Na stredajšej tlačovej konferencii o tom informoval predseda parlamentu a Slovenskej národnej strany (SNS) Andrej Danko. Na mimoriadnej schôdzi budú poslanci v skrátenom legislatívnom konaní rokovať o trinástom dôchodku, prídavkoch na deti, diaľničných známkach a o Istanbulskom dohovore. Zámer zvolať mimoriadnu schôdzu k predmetným témam oznámil na tlačovej konferencii 11. februára predseda vlády Peter Pellegrini (Smer-SD). Dankovou podmienkou na zvolanie schôdze bolo to, aby vláda predložila do parlamentu aj Istanbulský dohovor a zrušenie diaľničných známok. Predseda tretej vládnej strany Most-Híd Béla Bugár v reakcii na to uviedol, že strana nepodporí program takejto schôdze. Naopak, istú podporu majú od strany Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS). Zámer Smeru-SD zvolať mimoriadnu schôdzu kritizovali viacerí opoziční politici. Politológ Grigorij Mesežnikov to označil za populistický ťah a zúfalý pokus Smeru-SD osloviť voličov.

Viac k témam: diaľničná známka, prídavky na deti, trinásty dôchodok
Zdroj: Webnoviny.sk - Danko vyhlásil termín mimoriadnej schôdze parlamentu o smeráckych návrhoch © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

12.2.2020 (Webnoviny.sk) - Mimoriadne rokovanie parlamentu o sociálnych opatreniach Smeru - sociálnej demokracie (Smeru-SD) vyprovokovala opozícia. Predseda Smeru-SD Robert Fico takto reagoval na zámer zvolať ešte do volieb mimoriadnu schôdzu Národnej rady SR. Poslanci by mali na nej schváliť trináste dôchodky pre penzistov, zvýšenie rodinných prídavkov o sto percent a zrušenie diaľničných známok pre autá do 3,5 tony. Podľa Fica má Smer-SD obavu, že po parlamentných voľbách budú ohrozené sociálne práva ľudí, a preto chce návrhy sociálnych zákonov prijať čo najskôr.

Bugár sa obáva "diery" v rozpočte

„Toto vyprovokovala opozícia a médiá. Tak to máte,“ vyhlásil v stredu Fico s tým, že sa bojí toho, čo všetko bude opozícia schopná po voľbách zrušiť. K zvolaniu schôdze sa odmietla pridať tretia koaličná strana Most-Híd. Jej predseda Béla Bugár povedal, že poslanci sa na schôdzi nezúčastnia. Vyjadril obavy z vytvorenia „diery“ v rozpočte. Odvolal sa tiež na dohodu koalície ešte z decembra, že ďalšie zákony sa už nebudú prijímať. Fica postoj Bugára prekvapil. Myslí si, že by názor mohol ešte zmeniť. „Bol som veľmi prekvapený z reakcie Bélu Bugára. Nerozumiem tomu. Dobre vie, že na to sú peniaze. Aj Maďari majú dôchodcov. Je na ňom, čo urobí,“ podotkol Fico. Šéf Smeru-SD odmietol, že by rokoval o podpore vládnych návrhov aj so stranou Kotlebovci - Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS). Tvrdil, že komunikoval len s predsedom Slovenskej národnej strany Andrejom Dankom a Bélom Bugárom. ĽSNS včera informovala, že za program schôdze zahlasuje.

Čaputová ich nemusí podpísať

V prípade, že poslanci návrhy zákonov schvália, prezidentka ich nemusí podpísať. Podľa Fica treba schôdzu zvolať čo najskôr, aby sa k nim mohol parlament ešte vrátiť, ak prezidentka Zuzana Čaputová zákony vráti späť do parlamentu. „Pani excelencia zo skládky pezinskej nech sa rozhodne, čo urobí. Nech povie, že to nechce,“ povedal Fico na adresu Čaputovej. Hlava štátu má 15 dní na to, aby sa k prijatým zákonom vyjadrila. Mimoriadnu schôdzu zvolal predseda parlamentu Andrej Danko na utorok 18. februára. Voľby sa uskutočnia už 29. februára. To znamená, že súčasný parlament by už nestihol prípadné veto hlavy štátu prelomiť. Na schôdzi parlamentu by sa malo rokovať aj o nesúhlase s Istanbulským dohovorom. Vláda v stredu takýto postup odporučila parlamentu. Téma dohovoru bola jednou z požiadaviek SNS na zvolanie mimoriadnej schôdze parlamentu. Národniari žiadajú, aby poslanci dohovor odmietli a zaviazali prezidentku postupovať rovnako.

Viac k témam: mimoriadna schôdza parlamentu, prídavky na deti, trinásty dôchodok
Zdroj: Webnoviny.sk - Mimoriadnu schôdzu vyprovokovala opozícia a média, Fico bol prekvapený z reakcie Bugára © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko
Strana 1 z 4

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

K2 Tags

K2 Login

K2 Calendar

« February 2020 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29  

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner