03. apríl 2020
Facebook

13.2.2020 (Webnoviny.sk) - V holandskom Amsterdame zakázali sprevádzané prehliadky okolo výkladov s prostitútkami v známej mestskej časti De Wallen. Opatrenie je najnovším krokom amsterdamského magistrátu v úsilí riešiť nadmerný turizmus a zabezpečiť pokoj v štvrti, ktorá je lákadlom pre nedisciplinovaných návštevníkov, a ochranu tamojších sexuálnych pracovníčok. Tie podľa mesta účastníci prehliadok pravidelne obťažujú a fotografujú bez ich súhlasu. "Je neúctivé správať sa k sexuálnym pracovníčkam ako k turistickej atrakcii," vyjadril sa námestník starostky Amsterdamu Victor Everhardt. Nové opatrenie začne platiť v apríli. Prehliadky štvrte sa však budú môcť uskutočniť, ak budú sprievodcovia dodržiavať nové pravidlá a zo svojich itinerárov vyradia spomínané výklady. Denne štvrťou prejde 115 sprevádzaných prehliadok. Podľa nedávneho výskumu vysoký počet návštevníkov obťažuje viac ako polovicu obyvateľov a podnikateľov v tejto oblasti. Zakázanie skupinových prehliadok výkladov v takzvanej "štvrti červených lampášov" podľa Everhardta "pomôže zabrániť rušeniu obyvateľov a podnikov". Amsterdam sa roky potýka s preplnenými uličkami v historickom centre mesta, kam patrí aj De Wallen.

Viac k témam: Amsterdam, prostitútky
Zdroj: Webnoviny.sk - Amsterdam zakázal prehliadky okolo výkladov s prostitútkami, nie sú turistickou atrakciou © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

13.2.2020 (Webnoviny.sk) - Na internete sa objavil videozáznam, ktorý má dokazovať, že exprezident Andrej Kiska (Za ľudí) vedel o problémoch s pozemkami vo Veľkom Slavkove. Na videozázname sú Milan Reichel a Michal Šuliga. Link, kde je spomínaný videozáznam, poslal do redakcie agentúry SITA anonym s adresou Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript. . Šuliga na zázname hovorí, že exprezident má aj čierne peniaze, ktoré potrebuje investovať. Šuliga svojho času Kiskovi sprostredkoval predaj pozemkov a zároveň mal preňho pracovať. Exprezident na súde odmietol svoju vinu a argumentoval tým, že o tom, že pozemky vo Veľkom Slavkove patria niekomu inému, nevedel. Andrej Kiska na video reagoval vo svojom statuse na sociálnej sieti. Video označil za pomstu šéfa Smeru-SD Roberta Fica. Zároveň avizoval, že podá trestné oznámenie za krivé obvinenie a ohováranie.

Mafiána Reichela nikdy nestretol

Fico sa mal exprezidentovi pomstiť, lebo ho odmietol vymenovať za ústavného sudcu. „Mňa nezastraší amatérsky zinscenované video na štýl Kočnera, ktorý volal Fica šéf. Je to primitívne video, dvoch veľmi zlých a nedôveryhodných hercov, ktorých vyšetruje polícia za rôzne podvody. Obaja rozprávajú podľa zjavne predpripraveného scenára a je to až tragikomické," uviedol exprezident v statuse. Zdôraznil, že „mafiána" Milana Reichela osobne nikdy nestretol a nikdy od neho nič nekupoval. Od Michala Šuligu kupoval pozemky na inzerát, ktorý bol uverejnený v denníku Nový čas. Kiska zopakoval, že aj súd uznal, že pozemky kupoval v dobrej viere a bol rovnako poškodeným, ako Ján Franc, ktorý exprezidenta v pozemkovej kauze žaloval.

Šuliga držal Kiskovi stranu

V nahrávke Šuliga spomína, že na súde držal bývalému prezidentovi stranu a neuviedol všetko tak, ako to bolo. „On mal peniaze a chcel tie peniaze preprať. Kúpil pozemky aj od teba, aj od Klimeka. Keď bola raz taká kúpna cena, tak vieš, že tie pozemky sú ukradnuté. Dobre vedel, kto si, že si s Černákom aj Sýkorom jedna ruka a povedal, že jemu je to jedno, že má čierne peniaze a potrebuje ich do niečoho investovať,“ hovorí vo videu Šuliga Reichelovi. Kauza pozemku bola právoplatne rozhodnutá. Súd v stanovisku konštatoval, že Kiska nevedel o predošlom majetkovom nevysporiadaní sa. V tejto kauze rozhodoval sudca Miroslav Radačovský, ktorý je v súčasnosti poslancom Európskeho parlamentu. Kandidoval za stranu Kotlebovci - Ľudová strana Naše Slovensko, ktorej však už nie je členom.


Viac k témam: kúpa pozemkov, podvod
Zdroj: Webnoviny.sk - Objavilo sa video o podvodoch s pozemkami Andreja Kisku, exprezident hovorí o pomste Fica © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

13.2.2020 (Webnoviny.sk) - Polícia našla na juhovýchode Severného Macedónska 53 migrantov, ktorí sa natlačení skrývali v nákladnom aute. Vodiča kamióna zatkla pre podozrenie z členstva v prevádzačskom gangu. Vozidlo policajti zastavili v stredu pri meste Valandovo, ktoré leží pri hraniciach s Gréckom a Bulharskom, v rámci bežnej prehliadky. Tridsaťsedem migrantov, ktorých v ňom našli, bolo z Afganistanu, 12 z Pakistanu, dvaja boli Indovia, jeden Iračan a jeden Egypťan. Vodiča identifikovali ako 43-ročného občana Severného Macedónska. Predpokladá sa, že migranti sa dostali do krajiny z Grécka. Previezli ich do detenčných centier v metropole Skopje a meste Gevgelija, kde počkajú na proces. Predpokladá sa však, že ich deportujú naspäť do Grécka. Napriek tomu, že balkánska migračná cesta do Európy je zavretá od roku 2015, tisícky ľudí stále platia prevádzačom za to, aby ich cez ňu dostali ďalej. Severomacedónska polícia informovala, že počas prvých troch januárových týždňov našli 1 365 migrantov, ktorí do krajiny prišli nelegálne.

Viac k témam: migranti
Zdroj: Webnoviny.sk - V kamióne v Severnom Macedónsku sa tlačilo viac ako 50 migrantov, zadržala ich polícia © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

13.2.2020 (Webnoviny.sk) - Vytvorenie samostatného ministerstva európskych záležitostí by podľa súčasného ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka (nom. Smeru - sociálna demokracia) nebolo správne. Povedal to na konferencií Zahraničná a európska politika 2016-2020, ktorá sumarizovala aj jeho pôsobenie vo vedení rezortu. Lajčák sa po uplynutí mandátu chce opäť stať profesionálnym diplomatom. Vo svojom prejave na konci konferencie dal budúcemu ministrovi viacero rád, ktorými by sa mal podľa neho riadiť. Lajčák v prejave upozornil na to, že vytvorenie samostatného ministerstva pre európske záležitosti, o ktorom sa hovorí v opozícii, by bolo chybou.

Výzva pre budúceho ministra

Za osem rokov, počas ktorých toto ministerstvo v názve nesie aj európske záležitosti, si nespomínam, že by sa niekto sťažoval na výkon našej koordinačnej činnosti v európskych záležitostiach. Napriek tomu počúvam názory, že treba európske záležitosti vziať z tohto rezortu. Považujem to za neopodstatnené a chybné,“ povedal. Vyzval preto budúceho ministra nech „neopravuje to, čo nie je pokazené“. Takisto ho upozornil na to, aby „nespolitizoval to, čo nie je spolitizované“. Podľa Lajčáka by budúce vedenie rezortu nemalo prenášať svoje politické výhrady na zamestnancov a malo by udržať profesionalitu diplomatického zboru.

Nestabilné roky v zahraničnej politike

Napriek všetkým problémom, krízam a pnutiam si nemyslím, že by sme mohli byť prosperujúcejší mimo Európskej únie. Bezpečnejší mimo NATO a úspešnejší vo svete bez jasných pravidiel a silných inštitúcií,“ zdôraznil. Podľa neho ministerstvo zahraničných veci najmä v posledných rokoch muselo chrániť slovenský strategický konsenzus. Lajčák podotkol, že ho „udivovali“ najmä tie úvahy, ktoré prichádzali zvnútra krajiny a ponúkali „staré recepty“. Tými si Slovensko prešlo v 90-tych rokoch. „Nebol som rád, keď som videl, že zahranično-politický konsenzus je podkopávaný a spochybňovaný,“ dodal s tým, že bolo ho náročné zachovať. Slovensko podľa neho v zahraničnej politike čaká desať, ešte nestabilnejších, rokov. „Moja tretia výzva preto znie, neobjavujte objavené. Nerozbite strategický kompas Slovenska. Upevňujte strategické zahraničnopolitické ukotvenie, ktoré Slovensku zabezpečilo, že je najvplyvnejšie, najprosperujúcejšie a najbezpečnejšie v celej svojej doterajšej histórii,“ dodal na záver.

Viac k témam: minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR
Zdroj: Webnoviny.sk - Ministerstvo európskych záležitostí Slovensku neprospeje, Lajčák dal radu svojmu nástupcovi © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

13.2.2020 (Webnoviny.sk) - Po smrti Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej sa vyplavil hnoj a žumpa, na ktoré sme neboli v slovenskej politike zvyknutí. Na konferencii Zahraničná a európska politika 2016-2020 to povedal Rastislav Káčer, bývalý slovenský veľvyslanec v USA a expert na medzinárodnú bezpečnosť. Kritizoval najmä to, že politici vo verejnej debate začínajú sami šíriť konšpirácie.

Vypúšťajú diabla z retaze

Ak šíria konšpirácie bežní ľudia, ktorí sú frustrovaní zo sveta a nerozumejú mu, je to podľa bývalého veľvyslanca odpustiteľné. „To, čo sa ale naozaj zmenilo je, že sem prišli traviči studní, ktorí naozaj vedeli, že trávia studne a robia to úmyselne. A vedia, že ten svet tak nefunguje. Spomínajú Sorosa,” zdôraznil. Podľa Káčera tak vypúšťajú diabla z reťaze, ktorý nakoniec obesí aj ich samotných. „Toto je nový fenomén, ktorý tu dodnes nebol a mne osobne to hrozne vadí. To, že prichádza nová liga ľudí, ktorí vedia čo robia, vedia že robia zle, a napriek tomu to robia. Nie sme v tom špecifickí, robia to aj okolité krajiny, predsedovia ich vlád,” vysvetlil.

Je vidieť podivných revolucionárov

Podľa Káčera je úloha ministerstva zahraničných vecí v takejto situácii zasiahnuť a vysvetľovať aj zahraničné smerovanie krajiny. Myslí si, že by ľudia z ministerstva mali byť viac videní vo verejnej debate. „Namiesto toho je vidieť podivných revolucionárov s kosákom a kladivom, ktorí formujú názor verejnosti,“ dodal s tým, že rezort Miroslava Lajčáka musí byť omnoho viac viditeľný a jeho zástupcovia by mali byť verejnými autoritami. Jána Kuciaka a jeho snúbenicu Martinu Kušnírovú zavraždili v obci Veľká Mača 21. februára 2018. Po vražde desaťtisíce protestujúcich Slovákov na námestiach žiadalo odchod vtedajšieho premiéra Roberta Fica (Smer-SD) a predčasné voľby. Podľa neho protesty pomáhal organizovať finančník George Soros a vtedajší prezident SR Andrej Kiska, samotných organizátorov protestov nazýval „šorošove deti“. Fico nakoniec odstúpil a novým predsedom vlády sa stal Peter Pellegrini (Smer-SD).

Viac k témam: vražda novinára
Zdroj: Webnoviny.sk - Po smrti Kuciaka sa podľa Káčera vyplavil hnoj, na ktorý sme neboli v slovenskej politike zvyknutí © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

13.2.2020 (Webnoviny.sk) - Najmenej štrnásť ľudí zahynulo v noci zo stredy na štvrtok pri havárii autobusu na severe Indie. Ďalších 35 ľudí utrpelo zranenia. O nešťastí informovali vo štvrtok indické médiá. Autobus zo zatiaľ neznámych príčin narazil do nákladného auta na diaľnici neďaleko Lucknow, hlavného mesta indického štátu Uttarpradéš. Viacerí zo zranených sú vo vážnom stave, preto sú obavy, že počet obetí bude ešte stúpať. V Indii dochádza k haváriám veľmi často, každoročne tu na cestách zahynie približne 150-tisíc ľudí. Hlavnými príčinami tohto stavu sú zlý stav ciest, prekračovanie kapacity vozidiel a nepozornosť vodičov.Viac k témam: nehoda autobusu, tragická nehoda
Zdroj: Webnoviny.sk - Po nehode autobusu zahynulo 14 ľudí, viacerí ďalší sú vo vážnom stave © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

13.2.2020 (Webnoviny.sk) - Polícia aktuálne vykonáva bezpečnostnú akciu na všetkých spracovateľských strediskách Slovenskej pošty, a. s. Na podnet spoločnosti kontroluje zásielky pre podozrenie z možného výskytu nebezpečného obsahu. "Prioritou je bezpečnosť našich zamestnancov, preto boli strediská evakuované a dočasne sme pozastavili manipuláciu so zásielkami," informovala vo štvrtok hovorkyňa Slovenskej pošty Eva Rovenská. Slovenská pošta sa vopred ospravedlňuje za prípadné meškanie zásielok. "Slovenská pošta je na takéto prípady pripravená, postupujeme podľa pravidiel špeciálneho bezpečnostného režimu," uviedla Rovenská. Ako dodala, zamestnanci pošty s policajnými zložkami spolupracujú pri preverení podozrení.

Viac k témam: doručovanie zásielok
Zdroj: Webnoviny.sk - Polícia zasahuje v strediskách slovenskej pošty, hľadá nebezpečné zásielky © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

13.2.2020 (Webnoviny.sk) - Na pomoc 62-ročnému lyžiarovi letel dnes popoludní záchranársky vrtuľník z Banskej Bystrice do lyžiarskeho strediska Skalka pri Kremnici. Lyžiar pravdepodobne zišiel mimo vyznačenú zjazdovku a narazil do skál. Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa Vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby ATE Zuzana Hopjaková, posádka vysadila lekára z paluby vrtuľníka pomocou navijaka. "Lyžiar bol v starostlivosti privolaných horských záchranárov. Bol pri vedomí, sťažoval sa na výrazné bolesti chrbtice. Lekár leteckých záchranárov mu poskytol primárne ošetrenie, podal liečbu a následne bol z miesta evakuovaný pomocou lanovej techniky," uviedla hovorkyňa s tým, že počas medzipristátia ho záchranári preložili na palubu vrtuľníka. V stabilizovanom stave s podozrením na poranenie chrbtice bol zranený letecky prevezený do Fakultnej nemocnice. F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici.

Viac k témam: leteckí záchranári, lyžiar, nehoda, zranenie
Zdroj: Webnoviny.sk - Pre zraneného lyžiara letel na Skalku vrtuľník, zrejme zišiel mimo vyznačenú zjazdovku © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

13.2.2020 (Webnoviny.sk) - Britský premiér Boris Johnson uskutočnil vo štvrtok zmeny vo svojej konzervatívnej vláde. Na ne reagoval odstúpením minister financií Sajid Javid. Je to prekvapivý krok, keďže Javid si mal svoju funkciu podľa očakávania ponechať. Jeho hovorca však potvrdil, že odstúpil. Vláda oznámila, že ho nahradí jeho doterajší námestník Rishi Sunak.

Rezignácia nasledovala po spore

Javidova rezignácia nasleduje po správach o spore medzi ním a Johnsonovým vplyvným poradcom Dominicom Cummingsom. Prichádza tiež v čase, keď vláda čelí dôležitým výzvam v súvislosti s vyrokovaním nového vzťahu s európskou dvadsaťsedmičkou.

Svoje posty museli opustiť viacerí

Cieľom zmien vo vláde bolo pre premiéra upevniť si svoju pozíciu v nadväznosti na víťazstvo v parlamentných voľbách. Svoje posty museli v tejto súvislosti opustiť viaceré ministerky, medzi nimi ministerka obchodu Andrea Leadsomová, životného prostredia Theresa Villiersová i výstavby Esther McVeyová. Johnson tiež prekvapivo odvolal ministra pre Severné Írsko Juliana Smitha. Kľúčoví ministri, medzi nimi šéf rezortu zahraničia Dominic Raab i ministerka vnútra Priti Patelová, však ostávajú vo funkciách.

Viac k témam: Brexit, britská vláda, parlamentné voľby vo Veľkej Británii
Zdroj: Webnoviny.sk - Premiér Johnson urobil zmeny vo vláde, minister financií Javid na ne reagoval odstúpením © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

13.2.2020 (Webnoviny.sk) - Občianske združenie (OZ) Srdcom doma v štvrtok vyzvalo ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka (nom. Smeru – SD) a ministerku vnútra Denisu Sakovú (Smer – SD), aby sa zaujímali o to, prečo trvá doručovanie hlasovacích lístkov pre Slovákov v zahraničí tak dlho. OZ tvrdí, že denne dostáva podnety od voličov, ktorí včas požiadali o možnosť voľby poštou zo zahraničia, no doteraz nedostali hlasovacie lístky. Niektorí z nich pritom o voľbu zo zahraničia požiadali ešte v novembri 2019. OZ Srdcom doma to uvádza v tlačovej správe, ktorú agentúre SITA zaslal predseda OZ Srdcom doma Samuel Zubo.

Požiadavka OZ Srdcom doma

Združenie žiada Lajčáka a Sakovú, aby sa situáciou zaoberali. „Do volieb zostávajú dva týždne. Aby sme predišli riziku, že hlasy zo zahraničia nebudú včas doručené na úrady deň pred voľbami, žiadame ministerstvo zahraničných vecí, aby v spolupráci s ministerstvom vnútra umožnili voličom v zahraničí odovzdanie zásielok na veľvyslanectvách v cudzine a ich doručenie do SR diplomatickou poštou. Na Slovensku by ich tieto ministerstvá rozoslali na svoje náklady príslušným obecným úradom,“ uviedol v tlačovej správe Zubo.

Združenie reagovalo aj na premiérove slová

OZ Srdcom doma zároveň reagovalo na slová premiéra Petra Pellegriniho (Smer – SD), ktorý vyzýval občanov v regiónoch, aby išli voliť a nedovolili o osude Slovenska rozhodnúť ľuďom, ktorí ani nežijú na Slovensku. „Zdôrazňujeme, že voľbu poštou využívajú všetci voliči bez ohľadu na to, kde žijú. Hovoriť o voličoch, ktorí volia poštou, ako o občanoch, ktorí žijú v zahraničí, je veľmi zjednodušujúce a nepravdivé tvrdenie, ktoré má podľa nášho názoru len rozdeľovať spoločnosť,“ dodal Zubo. Parlamentné voľby sa uskutočnia v sobotu 29. februára. Volebné miestnosti budú otvorené od 7:00 do 22:00. Vo voľbách kandiduje 25 politických strán. O voľbu zo zahraničia bolo možné požiadať do polnoci 10. januára.

Viac k témam: hlasovanie zo zahraničia, Parlamentné voľby do NRSR na Slovensku 2020, volebné právo
Zdroj: Webnoviny.sk - Lajčáka a Sakovú vyzývajú, aby sa zaujímali, prečo trvá doručenie hlasovacích lístkov tak dlho © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko
Strana 1 z 3

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

K2 Tags

K2 Login

K2 Calendar

« February 2020 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29  

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner