03. apríl 2020
Facebook

15.2.2020 (Webnoviny.sk) - Rakúsky kancelár Sebastian Kurz pochválil Kresťanskodemokratickú stranu (CDU) nemeckej kancelárky Angely Merkelovej za to, že jednoznačne odmietla akúkoľvek, aj nepriamu, spoluprácu s nacionalistickou stranou Alternatíva pre Nemecko (AfD).

Rozhodnutie bolo rozumné

"Myslím si, že jednoznačné rozhodnutie CDU, že nesmie byť žiadna spolupráca s AfD, bolo rozumné," vyhlásil v piatok Kurz Mníchovskej konferencii, podujatí, na ktorom sa každý rok stretáva svetová špička odborníkov z oblasti zahraničnej politiky a bezpečnosti. Vyhlásenie rakúskeho kancelára je zaujímavé tým, že on sám bol so svojou Rakúskou ľudovou stranou (ÖVP) až do minulého roku v koalícii s rakúskou obdobou AfD, Slobodnou stranou Rakúska (FPÖ). Spolupráca sa navyše neskončila preto, že by Kurz s rakúskymi nacionalistami prestal súhlasiť - spoločnú vládu ÖVP a FPÖ položila v marci minulého roku aféra okolo uniknutej nahrávky z dovolenkovej vily na Ibize, na ktorej vtedajší predseda FPÖ Heinz-Christian Strache s osobou, o ktorej si myslel, že zastupuje záujmy ruských oligarchov, žoviálne rozoberal možnosti štátnych zákaziek výmenou za finančnú podporu z Ruska.

Nováčika ťahá ku krajnej pravici

Kurz je presvedčený, že medzi nemeckou AfD a rakúskou FPÖ, s ktorou vládol, je veľký rozdiel. FPÖ má síce tiež svoje negatíva, no v zásade je podľa neho bežnou, zavedenou stranou, ktorá na rakúskej politickej scéne pôsobí dlhé desaťročia, zatiaľ čo nemecká AfD je "nováčikom" a stále viac ju to ťahá ku krajnej pravici. V každom prípade, Kurz v prejave na Mníchovskej konferencii naznačil, že jeho strane viac vyhovuje súčasná koalícia so Zelenými, a pokračovanie vlády v súčasnom zložení by podľa všetkého uprednostnila aj po budúcoročných parlamentných voľbách.

Viac k témam: nemecká kancelárka
Zdroj: Webnoviny.sk - Kurz pochválil Merkelovej stranu za odmietnutie spolupráce s AfD a bránil jej rakúsku obdobu © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

15.2.2020 (Webnoviny.sk) - Francúzsky prezident Emmanuel Macron venoval veľkú časť svojho prejavu na dôležitej bezpečnostnej konferencii v Mníchove otázke zlepšovania vzťahov s Ruskom, ktorá je už od januára jeho ústrednou témou.

Vzťah je absolútne neefektívny

Súčasný vzťah Západu k Rusku, ktorý sa vyznačuje odmietaním rokovať, je podľa Macrona "absolútne neefektívny". Macron tiež spochybnil efektívnosť sankcií, ktoré západné krajiny postupne prijímali a rozširovali v odvete za ruské obsadenie Krymu, otrávenie bývalého ruského agenta Sergeja Skripaľa v Británii a ďalšie kroky Moskvy. "Sankcie v Rusku nezmenili absolútne nič. Ja vôbec nenavrhujem, aby sme ich zrušili, len to konštatujem," vyhlásil Macron v sobotu na Mníchovskej konferencii, podujatí, na ktorom sa každý rok stretáva svetová špička odborníkov z oblasti zahraničnej politiky a bezpečnosti.

Vlastné geopolitické hry?

Macronov vzťah k Moskve prešiel v posledných mesiacoch značným obratom, keďže v minulosti bol francúzsky prezident k súčasnému ruskému režimu veľmi kritický. Podľa niektorých analytikov sa takto Macron snaží rozohrávať vlastné geopolitické hry a zaujatím novej pozície voči Rusku sa takticky usiluje posilniť svoju úlohu v medzinárodných vzťahoch. "Myslím si, že je vážnou chybou dištancovať sa od časti Európy (Ruska - pozn. SITA) len preto, že s ňou úplne nesúhlasíme," vyhlásil napríklad začiatkom februára pred študentmi Jagellonskej univerzity vo Varšave. Informácie pochádzajú z agentúry AP a z webstránky nemeckej mediálnej spoločnosti Deutsche Welle.

Viac k témam: francúzsky prezident
Zdroj: Webnoviny.sk - Macronov vzťah k Rusku prešiel značným obratom, sankcie sú podľa neho nanič © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

15.2.2020 (Webnoviny.sk) - Policajti vyšetrujú piatkovú lúpež v zlatníctve v jednom z košických obchodných centier. Ako agentúru SITA informovala košická policajná hovorkyňa, hovorkyňa Jana Mésarová, celkový rozsah škôd je predmetom vyšetrovania. Páchatelia v kuklách sa dnu aj von z obchodného centra dostali cez sklenenú výplň núdzového východu, ktorú rozbili. Jeden zo zlodejov následne rozbil vstupné sklenené dvere zlatníctva kladivom a ďalší štyria rozbili niekoľko sklenených vitrín a z nich ukradli rôzne šperky zo žltého a bieleho kovu. „Počas krádeže jeden z páchateľov stál pred vchodom do predajne, dával pozor a komunikoval s neznámou osobou prostredníctvom nezisteného zariadenia,“ priblížila Mésarová. Polícia miesto činu dôkladne zdokumentovala. „Kriminalistickí technici zaistili viacero rôznych stôp, ktoré budú podrobené expertíznemu skúmaniu,“ uviedla policajná hovorkyňa. Dodala, že vyšetrovateľ odboru kriminálnej polície Okresného riaditeľstva PZ v Košiciach začal trestné stíhanie pre zločin krádeže v súbehu s prečinom poškodzovania cudzej veci, spáchaných formou spolupáchateľstva. Po páchateľoch a ukradnutých veciach polícia pátra.

Viac k témam: krádež, zlatníctvo
Zdroj: Webnoviny.sk - Zlodeji vykradli zlatníctvo v košickom obchodnom centre, pátra po nich polícia © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

15.2.2020 (Webnoviny.sk) - Premiér Peter Pellegrini chcel mobilizovať vlastných voličov, keď vyhlásil, aby ľudia z regiónov nenechali v parlamentných voľbách rozhodovať Slovákov v zahraničí a obyvateľov Bratislavy. Pre agentúru SITA to povedala sociologička Sylvia Porubänová. „Vyjadrenie premiéra bolo cielené vyslovene na jeho voličov. Domnieval sa, možno aj správne, že na nich platí istá provokácia a zastrašovanie Bratislavou a ľuďmi pracujúcimi v zahraničí, ktorí sa majú lepšie ako ľudia v slovenských obciach a mestách,“ uviedla Porubänová.

Nešťastné riešenie premiéra

Premiér Pellegrini sa tento týždeň zastal ministerky vnútra Denisy Sakovej, ktorá sa vyjadrovala o slovenských voličoch zo zahraničia. Podľa neho ministerka nepovedala nič zlé, keď vyzývala ľudí k voľbám. Ako povedal, aj on vyzýva k účasti. „Pretože práve ľudia z regiónov, aj z tých biednejších, aj z tých, kde sa ťažšie žije, aj tí ľudia vedia veľmi dobre, aké sú ich priority, aké sú ich hodnoty a že by bolo dobré, aby ich prišli vyjadriť k volebnej urne. Aby nezostali rezignovane sedieť doma, pretože potom naozaj o voľbách môžu rozhodnúť ľudia z Londýna a ľudia z hlavného mesta, ktorí ale žijú úplne iný život,“ povedal premiér. Podľa sociologičky odkaz na zahraničie a vydelenie Bratislavy bolo „veľmi nešťastné“. „Treba si však uvedomiť, že dva týždne pred voľbami každý hrá na svojich voličov a istá provokácia voči konkurenčným voličom je všade viditeľná,“ poznamenala. Nemyslí si, že by platil predpoklad, že voliči z regiónov nepôjdu voliť. „Problémom nie sú malé obce a chudobnejšie regióny, ale možno ľahostajnosť v priemerne veľkom slovenskom meste. Chcel preto mobilizovať ľudí,“ doplnila.

Podpora Smeru v hlavnom meste klesla

Aj keď premiér vyzval, aby regióny nenechali rozhodnúť hlavného mesto, Smer-SD v minulosti dosiahol výraznú podporu aj v Bratislave. V parlamentných voľbách v roku 2012 skončil Smer-SD v metropole Slovenska na prvom mieste s vyše 30 percentami hlasov. Konkrétne dostal 73 154 z celkového počtu 238 291 platných hlasov. V parlamentných voľbách v roku 2016 podpora Smeru-SD klesla. Získal 46 937 hlasov. Podiel platných hlasov predstavoval niečo vyše 18 percent. Podľa Porubänovej strany majú čísla z prieskumov a vedia na koho sa zamerať. „Sú presne zacielené na nerozhodnutých voličov a na tých, ktorí zatiaľ deklarujú, že zostanú doma,“ dodala.

Viac k témam: Parlamentné voľby do NRSR na Slovensku 2020
Zdroj: Webnoviny.sk - Pellegrini chcel podľa sociologičky zastrašovaním Bratislavou vyprovokovať svojich voličov © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

15.2.2020 (Webnoviny.sk) - Noví sudcovia, ktorí prichádzajú do justície, si môžu vybrať svoje budúce pôsobisko. Ešte pred príchodom si vedia preveriť množstvo práce, ktorá na nich čaká, či nájsť počty budúcich kolegov. Teoreticky tak môže nováčik pri príchode kalkulovať aj s tým, ako to na konkrétnom súde vyzerá. Všetky štatistiky aj údaje sú totiž uverejnené v pravidelných výročných správach. V nich je napríklad počet sudcov, vyriešených prípadov, či naopak, počet nevybavenej agendy. „Po tom, ako prvý v poradí splní predpoklady sudcovskej spôsobilosti, mu budú predsedníčkou súdnej rady na základe výzvy ponúknuté všetky voľné miesta sudcov a hosťujúcich sudcov v obvode krajského súdu, a kandidát si z takto ponúknutých miest vyberie. Následne sa rovnaký postup použije pri druhom a treťom kandidátovi v poradí. Samozrejme, kandidátovi, ktorý je ďalší v poradí, sa ponúknu zostávajúce voľné miesta sudcov,“ uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa Súdnej rady SR Veronika Müller. V drvivej väčšine si noví sudcovia vyberajú pôsobisko podľa toho, kde žijú či majú vytvorené zázemie. Najskôr musia prejsť hromadným výberovým konaním, ktoré organizuje Súdna rada SR dvakrát ročne, a to v jarnom a jesennom termíne. Ak uspejú, sú následne v pozícii čakateľov na voľné miesta.

Viac k témam: sudcovia, súdy
Zdroj: Webnoviny.sk - Noví slovenskí sudcovia si môžu vybrať pôsobisko, zistiť rozsah práce či počty budúcich kolegov © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

15.2.2020 (Webnoviny.sk) - Na cestách v Nitrianskom kraji pokutovali policajti štyroch vodičov, ktorí vysoko prekročenú povolenú rýchlosť. Najvyššiu pokutu 800 eur zaplatil vodič BMW, ktorý sa po rýchlostnej ceste R1 v smere na Banskú Bystricu rútil rýchlosťou 204 km/hod. Ako informovala nitrianska polícia na sociálnej sieti, ostatní vodiči dostali pokuty od 400 do 500 eur. Na rovnakej rýchlostnej ceste 66-ročnému vodičovi Audi A8 z Bratislavy namerali policajti rýchlosť 191 km/hod. „Vodič si bol vedomý spáchaného priestupku a uviedol že sa ponáhľa do Banskej Bystrice za klientom,“ uviedla polícia. Za ponáhľanie dostal pokutu 400 eur. Na R1, tentoraz v smere na Bratislavu, namerali 54-ročnému vodičovi zo Zvolena rýchlosť 192 km/h. „Vodič po zastavení policajnou hliadkou zostal prekvapený. Údajne si ani nepomyslel, že ho zastavuje policajná hliadka, ale ho len dobehol jeho príbuzný, ktorý mal cestovať tým istým smerom,“ priblížila situáciu polícia. Vodičovi vyrubili pokutu 500 eur. Na ceste medzi Šaľou a Galantou, kde je znížená maximálna povolená rýchlosť mimo obce na 70 km/h, prekročil vodič VW Passat rýchlosť o 61 km/h. Policajti mu tak namerali rýchlosť 131 km/h. Dostal pokutu 500 eur, ktorú uhradil na mieste.

Viac k témam: cestný pirát, pokuty, prekročená rýchlosť
Zdroj: Webnoviny.sk - Policajti chytili štyroch cestných pirátov, rozdali vysoké pokuty za rýchlu jazdu © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

15.2.2020 (Webnoviny.sk) - Otázka zvolenia prezidenta sa stala logickou požiadavkou po vzniku samostatnej Slovenskej republiky. Michal Kováč nebol prvou voľbou na post prezidenta, ale nakoniec bol prijateľný aj pre Stranu demokratickej ľavice (SDĽ). V rozhovore pre agentúru SITA to povedala Darina Malová z Katedry politológie Filozofickej fakulty Univerzity Komenského. Pred 27 rokmi Michala Kováča zvolili za prvého prezidenta Slovenskej republiky, hlasovalo za neho 106 poslancov Národnej rady SR. Podľa Malovej vtedajší premiér a predseda Hnutia za demokratické Slovensko (HZDS) Vladimír Mečiar neočakával, že by sa s Kováčom mohol dostať do konfliktu, keďže to bol jeho spolustraník, čo mohol byť aj jeden z dôvodov, prečo si ho vybral za hlavu štátu.

Nemal žiadneho protikandidáta

Malová pripomína, že politický život v tej dobe sa orientoval najmä na administratívne a technokratické otázky rozdelenia federácie a vysporiadania sa s Českom. „Treba pripomenúť, že Michal Kováč nebol prvou voľbou Vladimíra Mečiara. Treba si uvedomiť, že hnutie Vladimíra Mečiara malo v tom období 74 poslancov, ale podľa ústavy bolo potrebných 90 hlasov na zvolenie prezidenta, čo nemali ani so Slovenskou národnou stranou (SNS), ktorá vládu Mečiarovho HZDS podporovala,“ vysvetlila Malová. Prvou voľbou na post slovenskej hlavy štátu bol Roman Kováč, ten ale nezískal dostatočný počet hlasov. Malová si myslí, že za jeho nezvolením bolo aj to, že nebol verejnosti známy. Strana demokratickej ľavice (SDĽ) chcela získať pozíciu riaditeľa Najvyššieho kontrolného úradu a tak donútila Mečiara o podpore Michala Kováča HZDS vyjednávať. V druhej voľbe Michal Kováč nemal žiadneho protikandidáta a získal 106 hlasov poslancov, čo bolo viac ako potreboval, aby sa stal prezidentom. SDĽ mala podľa Malovej dve podmienky pre jeho podporu. Prvou bolo miesto šéfa kontrolného úradu a druhou, aby Michal Kováč vystúpil z HZDS. „Michal Kováč bol v tom období vhodným kandidátom, bol to skúsený politik. Pre SDĽ bol prijateľný, počas Pražskej jari bol popredný ekonóm a nesúhlasil so vstupom vojsk Varšavskej zmluvy do Československa a bol vylúčený s komunistickej strany,“ uviedla politologička. Podľa Malovej bol spôsob Kováčovho vystupovania veľmi mierny a aj preto si ho Mečiar vybral za prezidenta. „Mečiar si myslel, že ho bude mať pod kontrolou, čo sa mu nakoniec nepodarilo,“ dodáva.

Bol ekonóm a technokrat

Malová si nemyslí, že by Kováč v tom období patril medzi „vtipných a charizmatických“ politikov. Podľa nej bol skôr ekonóm a technokrat, no myslí si, že nakoniec zohral dôležitú úlohu v náročnom období vznikajúcej republiky. „Rozhodne bol jedným z aktérov, ktorí sa zasadili o to, že sme nešli cestou Bieloruska a hybridného režimu, ktorý by ovládal len Vladimír Mečiar, a k tomu to vtedy smerovalo. V rámci svojich možností a osobných predpokladov, Michal Kováč urobil maximum pre zachovanie demokracie na Slovensku,“ dodala na záver. Prvého prezidenta novovzniknutej Slovenskej republiky zvolili poslanci Národnej rady SR 15. februára 1993. Nominant vládneho HZDS Michal Kováč uspel v tajnom hlasovaní, keď získal 106 hlasov. Bývalý bankár, slovenský minister financií a spoluzakladateľ HZDS sa krátko po svojej inaugurácii 2. marca 1993 začal dostávať do sporov s vtedajším premiérom Vladimírom Mečiarom (HZDS). Ich vzťahy sa vyhrotili po prezidentovej správe o stave republiky, po ktorej Mečiarova vláda padla.

Slovensko bolo viac ako rok bez prezidenta

Predčasné voľby zabezpečili návrat Mečiarovej vlády a spory pokračovali. Slovenská informačná služba (SIS) uniesla do Rakúska prezidentovho syna Michala Kováča ml., na ktorého bol vydaný medzinárodný zatykač v kauze Technopol. Prezident v roku 1997 udelil svojmu synovi a ďalším obvineným v tejto kauze milosť. Po uplynutí funkčného obdobia Michal Kováč 2. marca 1998 Prezidentský palác opustil a Slovensko ostalo viac ako rok bez prezidenta. Poslanci v parlamente totiž nedokázali zvoliť novú hlavu štátu. Prezidentské právomoci prešli na premiéra Mečiara a predsedu parlamentu Ivana Gašparoviča (HZDS). Vladimír Mečiar ako zastupujúci prezident amnestoval páchateľov únosu prezidentovho syna. Prvý slovenský prezident Michal Kováč zomrel 5. októbra 2016.

Viac k témam: prezident SR
Zdroj: Webnoviny.sk - Kováč nebol prvou voľbou na pozíciu prezidenta, bol však prijateľný aj pre SDĽ © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

15.2.2020 (Webnoviny.sk) - Vývoj sexuálnych robotov, ktoré vedia "rozprávať", žmurkajú očami a dokonca podľa ich výrobcov oplývajú umelou inteligenciou a vedia sa učiť, zašiel priďaleko a treba ho začať kontrolovať. Zhodli sa na tom účastníci výročnej konferencie Americkej asociácie pre rozvoj vedy (AAAS), o ktorej cez víkend informovala britská BBC. Ako na konferencii uviedla Christine Hendren z Duke University v Durhame v Severnej Karolíne, tieto technológie sú celosvetovo mimo dohľadu vládnych agentúr, pretože tie sa podľa nej "hanbia" sa nimi zaoberať.

Myšlienka prevencie pred násilím

"Ide o veľa. Niektoré roboty sú naprogramované tak, aby protestovali, čím sa vytvára scenár znásilnenia. Niektoré sú vyrobené tak, aby vyzerali ako deti. Jeden ich výrobca v Číne je sám pedofilom, k čomu sa priznáva a hovorí, že toto zariadenie je prevenciou proti tomu, aby ublížil naozajstnému dieťaťu," vymenúva Hendren nebezpečenstvá takýchto produktov. Podľa Kathleen Richardson, ktorá vyučuje predmet "Etika a kultúra robotov a umelej inteligencie" na De Montfort University v anglickom Leicestri, je potrebné okrem iného zakázať výrobcom takýchto zariadení, aby pri ich propagácii používali argumentáciu, podľa ktorej ich výrobky dokážu v značnej miere nahradiť živých ľudí.

Stroje nevedia vynahradiť všetko

"Tieto firmy hovoria: ´Nemáte priateľku? Nemáte životnú partnerku? Nevadí, my vám vyrobíme robotku.´ Pritom vzťah s priateľkou je založený na intimite, náklonnosti a reciprocite. A to sú veci, ktoré stroje nevedia vynahradiť," cituje BBC Kathleen Richardson. Okrem toho je podľa nej veľmi nebezpečné aj to, že používanie takýchto robotov - vlastne výlučne robotiek, keďže nie je známe, že by sa takéto produkty vyrábali aj v mužskom prevedení - iba ďalej "normalizuje myšlienku, že ženy sú len sexuálne objekty".

Viac k témam: pedofília, roboty, sexuálne násilie
Zdroj: Webnoviny.sk - Vývoj sexuálnych robotov sa vymyká spod kontroly, varujú vedci © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Veda a technika

15.2.2020 (Webnoviny.sk) - Humenská spoločnosť DaMaR experience s.r.o. získala dotáciu 83-tisíc eur v rámci projektu Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR zameraného na udržanie pracovných miest. Podpora má pomôcť zachovať 44 pracovných miest vo firme zaoberajúcej sa textilným priemyslom. Určená je na obdobie šiestich mesiacov s tým, že zamestnávateľ je povinný udržať spomínané pracovné miesta minimálne ďalších 12 mesiacov. Ako pre agentúru SITA uviedli konateľky humenskej spoločnosti Dana Majerníková a Renáta Mindová, dotácia má pomôcť firme, aby po vynútenej zmene výroby nestrácala na produktivite napriek tomu, že musí splatiť pôžičky získané na preklenutie náročného obdobia, do ktorého sa nedostala vlastnou vinou. Ako vysvetlili, šičky vykonávajú tzv. prácu v mzde. Príjem majú teda len z toho, čo vyšijú. Problém nastal, keď jeden z dodávateľov nevyplatil vykonané práce, čím firme najskôr vznikol dlh vo výške 29-tisíc eur. „Navyše sme platcami DPH, takže mali sme aj náklady na daň, a tak sa nám dlh zvýšil,“ uviedli konateľky, ktorým sa síce dočasne podarilo získať ďalšieho dodávateľa, ten však v minulom roku presunul svoje zákazky do Bulharska. „Dôvodom je lacnejšia pracovná sila,“ dodali. Aby preklenuli zlé obdobie a neposlali ľudí na ulicu požiadali o dotáciu. Aktuálne sú pred uzavretím dohody a čakajú na potvrdenie o pridelení dotácie z úradu práce. Vyriešiť ale museli aj problém so vzniknutými nedoplatkam na sociálnom poistení. „Podarilo sa nám nájsť súkromného sponzora, ktorý požičal prostriedky na vykrytie dlhu v Sociálnej poisťovni, pretože žiadna firma nemôže čerpať štátnu pomoc, keď má dlh voči štátu,“ informoval v tejto súvislosti agentúru SITA poslanec NR SR Erik Tomáš a dodal, že „práve pre takéto firmy ministerstvo nedávno takýto projekt spustilo s cieľom, aby sa udržali pracovné miesta v prípade, že firma sa dostane do nejakej krízy“.

Viac k témam: dotácia
Zdroj: Webnoviny.sk - Humenská spoločnosť dostala dotáciu od ministerstva práce, pomôže jej zachovať 44 miest © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Ekonomika

15.2.2020 (Webnoviny.sk) - Prvého prezidenta samostatnej Slovenskej republiky (SR) po rozdelení Československa zvolili poslanci Národnej rady SR pred 27 rokmi 15. februára 1993. Stal sa ním Michal Kováč z Hnutia za demokratické Slovensko (HZDS). Parlament sa pokúšal zvoliť prezidenta nového samostatného štátu už necelý mesiac po jeho vzniku 26. januára 1993. Na post hlavy štátu vtedy kandidovali za HZDS Roman Kováč (získal 69 hlasov), za Slovenskú národnú stranu (SNS) Jozef Prokeš (získal 27 hlasov), za Stranu demokratickej ľavice (SDĽ) Milan Ftáčnik (získal 30 hlasov) a za Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) Anton Neuwirth (získal 27 hlasov).

Navrhlo ho HZDS

Nasledujúci deň 27. januára si potom poslanci vyberali z dvoch kandidátov, ktorí v prvom kole získali najväčší počet hlasov. Volili teda medzi Romanom Kováčom a Milanom Ftáčnikom. Ani jeden z nich však potrebnú ústavnú väčšinu 90 hlasov nezískal. Romana Kováča v druhom kole podporilo 78 poslancov a Milan Ftáčnik získal 31 hlasov. Obaja prezidentskí kandidáti podľa vtedy platného volebného poriadku museli byť z ďalšej voľby prezidenta vylúčení. HZDS preto do nasledujúcej voľby, ktorá sa konala 15. februára, navrhlo Michala Kováča, ktorého podporila už aj SNS a SDĽ. Za jeho zvolenie hlasovalo 106 zo 148 prítomných poslancov, 20 sa zdržali, 19 bolo proti, jeden hlas bol neplatný a dvaja poslanci nehlasovali. Za prvého prezidenta Slovenskej republiky tak poslanci národnej rady zvolili bývalého bankára, ministra financií a spoluzakladateľa HZDS Michala Kováča. Ten po svojom zvolení prerušil členstvo v HZDS a do prezidentského úradu bol inaugurovaný 2. marca 1993. Prezident Michal Kováč sa v priebehu svojho pôsobenia v úrade začal dostávať do politických sporov s lídrom vládneho Hnutia za demokratické Slovensko premiérom Vladimírom Mečiarom. Po prezidentovej kritickej správe o stave republiky, ktorú 9. marca 1994 predniesol v Národnej rade SR, poslanci vyslovili Mečiarovej vláde nedôveru a prezident vymenoval dočasnú vládu na čele s premiérom Jozefom Moravčíkom z Aliancie demokratov Slovenska (ADS).

Zomrel vo veku 86 rokov

Víťazstvo HZDS v septembrových predčasných voľbách však znamenalo návrat ich autoritatívneho lídra do čela vlády a spory medzi Mečiarom a Kováčom pokračovali. Prezident Michal Kováč napriek značnej kampani proti nemu, ktorá vyvrcholila koncom augusta 1995 zavlečením jeho syna do Rakúska, zotrval v úrade až do skončenia svojho funkčného obdobia 2. marca 1998, keď odovzdal právomoci vláde. Parlament totiž opakovane nedokázal zvoliť novú hlavu štátu. Prezidentské právomoci tak prešli na premiéra Vladimíra Mečiara a predsedu parlamentu Ivana Gašparoviča (HZDS). Po septembrových parlamentných voľbách v roku 1998 sa už Vladimír Mečiar k moci nedostal a nová vládna koalícia schválila ústavný zákon o priamej voľbe prezidenta. Nasledujúcim slovenským prezidentom zvoleným už priamo občanmi sa stal Rudolf Schuster a svojej funkcie sa ujal 15. júna 1999. Prvý slovenský prezident v povojnovej histórii Slovenska Michal Kováč zomrel vo veku 86 rokov v Bratislave 5. októbra 2016. V deň štátneho pohrebu bývalej hlavy štátu slovenská vláda vyhlásila štátny smútok.

Viac k témam: HZDS Hnutie za demokratické Slovensko
Zdroj: Webnoviny.sk - Pred 27 rokmi bol zvolený prvý slovenský prezident, spoluzakladateľ HZDS Kováč mal spory s Mečiarom © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko
Strana 1 z 2

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

K2 Tags

K2 Login

K2 Calendar

« February 2020 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29  

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner