03. apríl 2020
Facebook

2.2.2020 (Webnoviny.sk) -

  • aktualizované 2. februára 21:39
Muž opásaný falošnými výbušninami pobodal v nedeľu v Londýne troch ľudí, než ho polícia zastrelila. Jedna osoba sa nachádza v nemocnici so život ohrozujúcimi zraneniami, dve ďalšie majú menej vážne zranenia.

Prípad riešia ako teroristický útok

Útok sa odohral v štvrti Streatham na juhu Londýna okolo 14:00 miestneho času. Svedkovia informovali, že videli muža s mačetou, ako ho prenasledujú policajti a počuli tri výstrely. Vyšetrovatelia zatiaľ žiadne detaily o útočníkovi neposkytli, uviedli však, že prípad riešia ako teroristický útok. Predpokladajú, že konanie páchateľa súvisí s islamským extrémizmom. “Okolnosti zisťujeme, prípad vyšetrujeme ako teroristický čin," uviedla polícia.

Johnson ocenil prácu polície a záchranárov

Ľudí zároveň upozornila, aby sa oblasti dočasne vyhli. Na miesto dorazili početné sanitky a policajné autá, nad nimi krúžili vrtuľníky. Podrobnosti zatiaľ nie sú známe, polícia prehľadáva byt páchateľa. Premiér Boris Johnson ocenil prácu polície a záchranárov počas zásahu. Starosta Londýna Sadiq Khan zas vyzval obyvateľov na jednotu. “Teroristi sa nás snažia rozdeliť a zničiť náš štýl života. Tu v Londýne im nikdy nedovolíme uspieť," vyhlásil.


Viac k témam: Londýn, teroristický útok, útok nožom
Zdroj: Webnoviny.sk - Policajti v Londýne zastrelili muža, ktorý pobodal troch ľudí (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

2.2.2020 (Webnoviny.sk) - Americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo vyhlásil, že jeho krajina je ochotná a schopná dodať Bielorusku toľko ropy, aby sa na 100 percent pokryla bieloruská spotreba. "Naši producenti energií sú pripravení dodať za konkurenčné ceny 100 percent ropy, ktorú potrebujete. Sme najväčší producent energií na svete," povedal v sobotu Pompeo počas návštevy Bieloruska na spoločnej tlačovej konferencii so šéfom bieloruskej diplomacie Vladimirom Makejom. Rusko prestalo Bielorusku dodávať ropu po 31. decembri, keďže Moskva a Minsk sa nedohodli na cene čierneho zlata pre tento rok. Zastavenie dodávok Bielorusku neovplyvnilo tranzit ropy cez územie krajiny do Európy. Pompeo počas návštevy Bieloruska zároveň vyzval na ekonomické a politické reformy a na zlepšenie ľudských kráv v krajine.

Viac k témam: ropa
Zdroj: Webnoviny.sk - Američania môžu podľa Pompea úplne pokryť spotrebu ropy v Bielorusku © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

2.2.2020 (Webnoviny.sk) - Tretina Slovákov (33,1 percenta) si vie predstaviť vládu strany Smer-SD s opozičnými stranami, polovica opýtaných (49,8 percenta) by si však v takejto situácii radšej zvolila možnosť predčasných volieb. Vyplýva to z prieskumu agentúry Focus pre relácie Na telo s Michalom Kovačičom televízie Markíza.

Niekoľko táborov

Zvyšných 17,1 percenta oslovených nevedelo odpovedať. Agentúra Focus položila v respondentom nasledujúcu otázku: Predstavte si, že by po parlamentných voľbách vznikla situácia, že by novú vládu mohli zostaviť len strana Smer-SD spoločne s niekoľkými opozičnými stranami. Ktorú z nasledujúcich možností by ste uprednostnili? Vládu Smeru a opozičných strán by si zvolilo 91 percent voličov Smeru, za nimi nasledujú priaznivci Slovenskej národnej strany (SNS) so 44 percentami a Mostu-Híd (43 percent). So vznikom takejto vlády by nesúhlasili voliči strany Sloboda a Solidarita (SaS), ktorí by si radšej vybrali predčasné voľby, a to konkrétne 94 percent z nich.

Spýtali sa stoviek respondentov

Rovnaký názor majú aj voliči hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) - 85 percent, Progresívneho Slovenska(PS)/Spolu - 82 percent a potom aj priaznivci strany Za ľudí (76 percent). Pri stranách Kresťanskodemokratické hnutie (KDH), Sme rodina a Kotlebovci-Ľudová strana naše Slovensko (ĽSNS) by vládu Smeru s opozíciou privítala tretina ich prívržencov. Prieskum uskutočnila agentúra Focus od 15. do 22. januára 2020 na vzorke 1 013 respondentov.

Viac k témam: Parlamentné voľby do NRSR na Slovensku 2020
Zdroj: Webnoviny.sk - Vláda Smeru-SD s opozíciou alebo predčasné voľby? Slováci v prieskume vyjadrili svoj názor © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

2.2.2020 (Webnoviny.sk) - Londýnski policajti zastrelili v nedeľu muža, ktorý v hlavnom meste pobodal najmenej dvoch ľudí. Úrady prípad vyšetrujú ako teroristický útok. Odohral sa v štvrti Streatham na juhu Londýna. “Okolnosti zisťujeme, prípad vyšetrujeme ako teroristický čin," uviedla polícia. Ľudí zároveň upozornila, aby sa oblasti vyhli. Svedkovia informovali, že popoludní okolo druhej hodiny počuli dva až tri výstrely a videli muža s mačetou. Na miesto dorazili početné sanitky a policajné autá, nad oblasťou krúžili vrtuľníky. Podrobnosti zatiaľ nie sú známe.Viac k témam: Londýn, teroristický útok, útok nožom
Zdroj: Webnoviny.sk - Policajti v Londýne zastrelili muža, ktorý pobodal dvoch ľudí (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

2.2.2020 (Webnoviny.sk) - O zostavovaní vlády po februárových parlamentných voľbách nesmie rozhodovať internetová anketa. Uviedli to v nedeľu na tlačovom brífingu lídri koalície strán Progresívne Slovensko(PS)/Spolu Michal Truban a Miroslav Beblavý. Vyhlásením reagovali na výzvu predsedu hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Igora Matoviča, ktorý v sobotu 1. februára vyzval ľudí, aby rozhodli o podmienkach vstupu hnutia do prípadnej povolebnej koalície.

Internetové hlasovanie pre verejnosť

Matovič chce umožniť ľuďom, aby sa prostredníctvom internetového hlasovania podieľali na tvorbe programového vyhlásenia prípadnej budúcej vlády. Podľa Trubana s Beblavým je to nezodpovedné. „O tom, či budeme mať stabilnú vládu, ktorá urobí na Slovensku poriadok, nesmie rozhodovať internetová anketa. Rozhodovať budú ľudia vo voľbách. Ľudia si vyberú, koho program chcú, komu dajú mandát a podľa ich vôle vznikne vláda, ktorá prinesie zmenu. Máme najlepší antikorupčný program. Máme najčistejšie a najtransparentnejšie financovanie. Sme jasná antikorupčná sila, na ktorú sa môžu ľudia spoľahnúť, že nepovalí vládu,“ vyhlásili predstavitelia PS/Spolu.

Strašenie ľudí predčasnými voľbami

Podľa predstaviteľov koalície sú ultimáta niektorých strán neprijateľné. „Naším najväčším nepriateľom je beznádej a skepsa, či sa to podarí. Či sa vieme dať s ostatnými dokopy, či to potom vydrží, či sa nerozhádame za dva týždne. Za koalíciu PS/Spolu hovoríme, že v nás majú ľudia istotu spolupráce a odvážnych riešení. Považujeme za neprijateľné v tomto momente si dávať ultimáta a strašiť ľudí predčasnými voľbami,“ dodáva stanovisko, ktoré agentúre SITA poskytla hovorkyňa Silvia Hudáčková. Hnutie OĽaNO plánuje 8. februára spustiť internetové hlasovanie pre verejnosť. Ľudia budú môcť vyjadriť súhlas, prípadne nesúhlas s navrhovanými opatreniami. Igor Matovič prisľúbil, že jeho podmienkou pre vstup do prípadnej budúcej koalície bude, aby boli všetky návrhy, ktoré získajú v hlasovaní nadpolovičnú väčšinu, obsiahnuté v programovom vyhlásení vlády.

Viac k témam: Parlamentné voľby do NRSR na Slovensku 2020
Zdroj: Webnoviny.sk - Truban s Beblavým zotreli Matoviča a jeho nápad s internetovou anketou © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

2.2.2020 (Webnoviny.sk) - Dopravní policajti na území Žilinského kraja odhalili počas víkendu niekoľko podgurážených vodičov. V Liptovskom Mikuláši napríklad šoféroval vodič s 2,56 promile alkoholu, ďalšie prípady riešili policajti na Orave. Krajská polícia o tom informuje na sociálnej sieti. Tri prípady vodičov pod vplyvom alkoholu riešila polícia na Orave. „Policajti v Tvrdošíne kontrolovali 30-ročného vodiča, ktorý pri dychovej skúške nafúkal 1,46 promile. Ešte o niečo viac nafúkal 41-ročný vodič v Námestove, ktorý však mal navyše zákaz šoférovať motorové vozidlo. Okrem obmedzenia osobnej slobody mu bolo zaistené aj vozidlo,“ uviedla krajská polícia. Pri treťom prípade z Oravy 39-ročný vodič v Dolnom Kubíne dychovú skúšku odmietol. Odmietnutie absolvovania dychovej skúšky má pritom podľa polície rovnaký účinok, ako keby vodič nafúkal nad 1 promile alkoholu. Dychovej skúške sa odmietla podrobiť aj vodička v Martine, ďalší vodiči mali pozitívnu dychovú skúšku v Žiline a v Lodne. „V Čadci policajti zastavili vodiča, ktorý šoféroval smerom na Turzovku a už o 9:00 ráno nafúkal 1,29 promile,“ dodali k víkendovej akcii na cestách policajti.

Viac k témam: alkohol za volantom
Zdroj: Webnoviny.sk - S opilcami za volantom sa roztrhlo vrece, polícia chytila aj šoféra pod vplyvom už o deviatej ráno © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

2.2.2020 (Webnoviny.sk) - V Tanzánii vypukla počas bohoslužby pod holým nebom tlačenica, ktorá si vyžiadala najmenej 20 obetí. Informoval o tom hovorca vlády. Nešťastie sa stalo v sobotu večer v severnom meste Moshi. Tlačenica vznikla, keď sa veriaci snažili počas jednej ceremónie prejsť po "posvätenom oleji" nakvapkanom na zem. Na miesto sa hrnuli v nádeji, že im olej pomôže zbaviť sa chorôb. Na obradoch, ktoré viedol obľúbený kazateľ Boniface Mwamposa, sa zúčastnili stovky ľudí. Mnohí z nich utrpeli počas tlačenice zranenia.

Viac k témam: tlačenica
Zdroj: Webnoviny.sk - Posvätený olej mal veriacich zbaviť choroby, ale tlačenica si vyžiadala desiatky obetí © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

2.2.2020 (Webnoviny.sk) - Anti-mítingy v slovenských mestách ako reakcie na zhromaždenia strany Kotlebovci -Ľudová strana naše Slovensko (ĽSNS) nezastavia nárast extrémizmu. V relácii O 5 minút 12 RTVS to v nedeľu uviedol líder hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Igor Matovič. Kotleba v relácii tvrdil, že mítingy jeho strany sú legitímne a nie sú zvolávané s cieľom násilia.

Voliči sú sklamaní z politiky

K násilnému incidentu, v súvislosti s ktorým je podané aj trestné oznámenie, došlo na zhromaždení, ktoré sa v piatok 31. januára konalo večer v Trnave. Popri mítingu ĽSNS sa tam totiž zároveň konala protestná akcia proti tejto strane. Poslanci koalície Progresívne Slovensko (PS)/Spolu podali na Národnej kriminálnej agentúre (NAKA) trestné oznámenie v súvislosti s fyzickým útokom na dvoch ich členov. „To, čo predvádzajú Truban (PS/Spolu), Kiska (Za ľudí), Beblavý (PS/Spolu) a Hlina (KDH) na námestiach, tak s tým nesúhlasím. Myslia si totiž, že toto je správna cesta proti extrémizmu. Je to nezodpovedné, pretože drvivá väčšina voličov ĽSNS je sklamaná z politiky a nevolia ju pre to, že by inklinovali k extrémnym názorom či ideám,“ povedal Matovič. Líder OĽaNO povedal, že je potrebné vysvetľovať voličom Kotlebu, že svoje sľuby nemôže dodržať. Ako príklad uviedol jeho pôsobenie na poste župana Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) v rokoch 2013 - 2017, počas ktorého podľa Matoviča nenaplnil Kotleba žiadny zo svojich sľubov a v úrade BBSK zamestnal svojich rodinných príslušníkov a známych.

Kotlebovci nebudú rušiť mítingy

Kotleba svoje účinkovanie v pozícii predsedu BBSK hodnotí ako pozitíve. Tvrdí zároveň, že konflikty nechce vyvolávať jeho vlastná strana, ale ľudia, ktorí prídu protestovať proti nej. „Kým strany PS/Spolu a Za ľudí neprišli narúšať naše legálne zvolané mítingy, sa nič nedialo. Keď niekto príde s tým, že za každú cenu chce vyvolať konflikt, za to nemôžeme niesť zodpovednosť,“ uviedol. Podľa jeho slov nebude strana mítingy rušiť. „My nebudeme ustupovať nejakým skupinkám fanatických liberálov,“ dodal. Matovič označil Kotlebu v relácii za klamára. Podľa neho si totiž vyplácal k poslaneckému platu ďalšie peniaze zo štátneho príspevku. „Sám si vyplácate peniaze. To sa nehanbíte pozrieť svojim voličom do očí? Veď je vám jasné, že nebudete vo vláde, iba chcete poberať ďalej štedré dotácie,“ zdôraznil líder OĽaNO. Kotleba reagoval protiútokom a pripomenul, že ani tá jediná vláda, v ktorej Matovič bol, nevydržala.

Viac k témam: Parlamentné voľby do NRSR na Slovensku 2020
Zdroj: Webnoviny.sk - Matovič nesúhlasí s antimítingami a Kotlebu označil za klamára, líder ĽSNS reagoval protiútokom © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

2.2.2020 (Webnoviny.sk) - Ako jediný som sa priznal ku komunikácii s Alenou Zsuzsovou, uviedol v relácii TV Markíza Na telo s Michalom Kovačičom líder hnutia Sme rodina Boris Kollár. Reagoval tým na zverejnené telefonáty obžalovanej v kauze vraždy Jána Kuciaka Aleny Zsuzsovej s predsedom národniarov a Národnej rady SR Andrejom Dankom. Juraj Blanár (Smer-SD) nechcel komentovať zverejnenú komunikáciu, sám by však takto nekomunikoval. Blanár v relácii vylúčil akúkoľvek formu povolebnej spolupráce so stranou Kotlebovci-Ľudová strana Naše Slovensko. „Ja som prvý prišiel a povedal, že ma Alena Zs. oslovila. Keď nemáte čo skrývať, nemusíte nič tajiť. Takto so mnou komunikujú tisíce ľudí, ktorým pomáham desiatky rokov. Andrej Danko klamal ľudí, a to je najväčší problém,“ uviedol Kollár. Blanár pripomenul, že s Alenou Zs. komunikovali aj ďalší. „Nechcem komentovať koaličného partnera. Ja by som nikdy takto nekomunikoval. V rámci tých rozhovorov sú však aj ďalší ľudia a sú to manipulované informácie, ktoré ľudí nezaujímajú a majú toho plné zuby,“ povedal Blanár. Alena Zs. je obžalovaná v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Obžalovaná vo svojej výpovedi 22. januára pred senátom Špecializovaného trestného súdu v Pezinku uviedla, že v minulosti cez mobilný telefón komunikovala s opozičným politikom Borisom Kollárom, predsedom parlamentu Andrejom Dankom (SNS), exministrom obrany Martinom Glváčom (Smer-SD) a s predsedom Bratislavského samosprávneho kraja Jurajom Drobom (SaS).

Viac k témam: vražda novinára
Zdroj: Webnoviny.sk - Jediný som sa priznal ku komunikácii so Zsuzsovou, vraví Kollár a k situácii sa vyjadril aj Blanár © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

2.2.2020 (Webnoviny.sk) - Tretina Slovákov (33,1 percenta) si vie predstaviť vládu strany Smer-SD s opozičnými stranami, polovica opýtaných (49,8 percenta) by si však v takejto situácii radšej zvolila možnosť predčasných volieb. Vyplýva to z prieskumu agentúry Focus pre relácie Na telo s Michalom Kovačičom televízie Markíza.

Niekoľko táborov

Zvyšných 17,1 percenta oslovených nevedelo odpovedať. Agentúra Focus položila v respondentom nasledujúcu otázku: Predstavte si, že by po parlamentných voľbách vznikla situácia, že by novú vládu mohli zostaviť len strana Smer-SD spoločne s niekoľkými opozičnými stranami. Ktorú z nasledujúcich možností by ste uprednostnili? Vládu Smeru a opozičných strán by si zvolilo 91 percent voličov Smeru, za nimi nasledujú priaznivci Slovenskej národnej strany (SNS) so 44 percentami a Mostu-Híd (43 percent). So vznikom takejto vlády by nesúhlasili voliči strany Sloboda a Solidarita (SaS), ktorí by si radšej vybrali predčasné voľby, a to konkrétne 94 percent z nich.

Spýtali sa stoviek respondentov

Rovnaký názor majú aj voliči hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) - 85 percent, Progresívneho Slovenska(PS)/Spolu - 82 percent a potom aj priaznivci strany Za ľudí (76 percent). Pri stranách Kresťanskodemokratické hnutie (KDH), Sme rodina a Kotlebovci-Ľudová strana naše Slovensko (ĽSNS) by vládu Smeru s opozíciou privítala tretina ich prívržencov. Prieskum uskutočnila agentúra Focus od 15. do 22. januára 2020 na vzorke 1 013 respondentov.

Viac k témam: Parlamentné voľby do NRSR na Slovensku 2020
Zdroj: Webnoviny.sk - Vláda Smeru-SD s opozíciou alebo predčasné voľby, Slováci prejavili svoj názor v prieskume © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko
Strana 1 z 2

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

K2 Tags

K2 Login

K2 Calendar

« February 2020 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29  

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner