04. apríl 2020
Facebook

3.2.2020 (Webnoviny.sk) - V americkom štáte Iowa sa v pondelok konajú prvé stranícke primárky pred novembrovými prezidentskými voľbami. Ich výsledky môžu veľa napovedať o tom, kto nakoniec postúpi do samotného prezidentského duelu. To sa týka v tomto volebnom cykle hlavne demokratov - v prípade republikánov sú primárky skôr formalitou.

Jedenásť kandidátov

Hoci o priazeň voličov v Iowe sa budú uchádzať aj ďalší dvaja republikánski politici, nikto nepochybuje o tom, že nomináciu do novembrového súboja o Biely dom získa nakoniec súčasný prezident Donald Trump. Nejasnejšia je situácia v tábore demokratov, kde je až jedenásť kandidátov a nikto z nich nie je jednoznačným favoritom. Do popredia sa v posledných prieskumoch dostáva opäť senátor Bernie Sanders, ktorého podporuje napríklad aj populárna kongresmanka Alexandria Ocasio-Cortez. Minimálne v Iowe je jednoznačne najväčším favoritom. Situácia sa však pokojne môže vyvinúť aj inak, čo sa už mnohokrát v histórii stalo.

Bloomberg vstúpil neskoro

Zaujímavosťou je, že v Iowe vôbec nekandiduje jeden z najsilnejších demokratických kandidátov, bývalý starosta New Yorku Michael Bloomberg. Ten totiž do súboja o demokratickú nomináciu vstúpil neskoro, spolieha sa najmä na platenú reklamu v médiách a nie až tak veľmi na osobný kontakt s voličmi. Keďže ide o presný opak stratégie, aká je potrebná na menšie štáty typu Iowy, Bloomberg tento štát úplne vypustil a do súboja nastúpi až neskôr. Primárky v Iowe majú špecifický formát, nazývaný causus, čo znamená, že za kandidátov nemôže hlasovať ktokoľvek, tak ako vo väčšine veľkých štátov, ale len zaregistrovaní podporovatelia každej zo strán.

Marcový volebný superutorok

Význam primárok v Iowe nie je vo veľkosti štátu - Iowa má len tri milióny obyvateľov - ale jednoducho v tom, že sú prvé. Už viackrát v minulosti sa stalo, že sa primárky v Iowe skončili prekvapením, a toto prekvapenie predznamenalo celý ďalší vývoj primárok alebo aj neskorších volieb. Po Iowe budú budúci týždeň nasledovať primárky v New Hampshire, 22. februára príde na rad Nevada a 29. februára Južná Karolína, no a do tuhého pôjde predovšetkým 3. marca. Vtedy sa môžeme tešiť na tradičný "volebný superutorok", keď budú stranícke primárky v štrnástich štátoch naraz.

Viac k témam: prezidentské voľby v USA
Zdroj: Webnoviny.sk - V Iowe štartujú stranícke primárky pred prezidentskými voľbami, favoritmi sú Sanders a Trump © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

3.2.2020 (Webnoviny.sk) - Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pondelok odsúdil ruskú anexiu Krymu a prisľúbil podporovať teritoriálnu integritu Ukrajiny. Počas svojej návštevy v Kyjeve tiež povedal, že Turecko pomôže postaviť byty pre 500 rodín krymských Tatárov, ktorí sa presunuli do iných častí Ukrajiny po anexii Krymského polostrova. Krymskí Tatári sú pôvodná turkická etnická skupina obývajúca Krym. Mnohí z nich nesúhlasia s jednostrannou anexiou polostrova Ruskom. “Turecko neuznáva nelegálnu anexiu Krymu. Turecko podporuje územnú integritu Ukrajiny," vyhlásil Erdogan. Rusko anektovalo ukrajinský Krym v roku 2014, čo však väčšina štátov sveta neuznala. Západ následne uvalil na Moskvu ekonomické sankcie.

Viac k témam: anexia, Krym
Zdroj: Webnoviny.sk - Turecký prezident Erdogan počas svojej návštevy Ukrajiny odsúdil anexiu Krymu © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

3.2.2020 (Webnoviny.sk) - Pri tlačenici, ku ktorej došlo v pondelok pred základnou školou na juhovýchode Kene, zahynulo najmenej trinásť detí. Ďalších približne 40 detí utrpelo zranenia, informujú miestne médiá. K tlačenici došlo po skončení vyučovania, keď sa deti rozutekali zo školy domov. Nie sú zatiaľ k dispozícii informácie o tom, čo sa presne stalo, podľa niektorých príspevkoch na sociálnych sieťach sa však tlačenica vytvorila po tom, ako sa deti hromadne rozutekali dole po strmom schodisku. Podľa niektorých informácií sa toto schodisko zrútilo. K tragédii došlo v meste Kakamega, ktoré sa nachádza pri Viktóriinom jazere v juhovýchodnom cípe Kene. Informácie pochádzajú z agentúry AP a z webstránky britskej spoločnosti BBC.

Viac k témam: škola, tlačenica, tragédia
Zdroj: Webnoviny.sk - Školáci v Keni sa dostali do tlačenice, najmenej trinásť ich zomrelo a desiatky sa zranili © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

3.2.2020 (Webnoviny.sk) - Britská polícia uzavrela v pondelok jednu z najrušnejších oblastí v centre Londýna, keď tam robotníci počas stavebných prác vykopali nevybuchnutú bombu z druhej svetovej vojny. Metropolitná polícia uviedla, že nálož našli na Dean Street v štvrti Soho, kde sa nachádzajú početné obchody, reštaurácie, bary a kancelárie. Polícia následne evakuovala viacero ulíc, aby nález vyhodnotila. Nemecké letectvo zhodilo na britskú metropolu počas vojny tisícky bômb, ktoré pripravili o život desaťtisíce ľudí. Nevybuchnuté bomby z čias vojenského konfliktu tam sporadicky stále objavujú počas stavebných prác.

Viac k témam: bomba
Zdroj: Webnoviny.sk - Známu londýnsku štvrť Soho museli uzavrieť, robotníci tam našli starú bombu © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

3.2.2020 (Webnoviny.sk) - Najmenej 13 ľudí zomrelo v rwandskom hlavnom meste Kigali pri povodniach a zosuvoch pôdy spôsobených silným dažďom, ktorý sa začal v nedeľu večer. Niekoľkí ľudia utrpeli zranenia. Informovali o tom v pondelok rwandskí vládni predstavitelia. "Môžeme potvrdiť, že podľa predbežných údajov o život prišlo 13 ľudí. Niektorí ľudia, ktorých sme považovali za nezvestných, sa našli mŕtvi a pátranie pokračuje," povedal pre agentúru Associated Press Claude Tuyishime, hovorca ministerstva pre zvládanie katastrof. Rwandská meteorologická služba uviedla, že sa očakávajú ďalšie silné dažde. Vláda krajiny začala sťahovať tisíce domácností, ktoré sa nachádzajú na mokrinách a v iných ohrozených oblastiach.

Viac k témam: povodne, zosuv pôdy
Zdroj: Webnoviny.sk - Pri povodniach a zosuvoch pôdy v hlavnom meste Rwandy zomrelo najmenej trinásť ľudí © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

3.2.2020 (Webnoviny.sk) - Najmenej jednu obeť a zranenie piatich ľudí si vyžiadala streľba v medzimestskom autobuse, ktorá sa odohrala v pondelok nadránom medzi Los Angeles a San Franciscom. Do ľudí začal strieľať jeden z cestujúcich, motív jeho konania ani ďalšie okolnosti zatiaľ nie sú známe. Šoférovi autobusu spoločnosti Greyhound Lines sa podarilo útočníka spacifikovať a vyhodiť ho na krajnicu diaľnice, kde ho zakrátko zatkli policajti. Šofér potom odbočil na prvom diaľničnom výjazde a zastal na parkovisku pri pumpe. Jednu zo zranených osôb museli previezť do nemocnice, ďalší štyria ľudia utrpeli len ľahšie zranenia.

Viac k témam: streľba
Zdroj: Webnoviny.sk - Cestujúci začal strieľať do ľudí v autobuse, zabil jedného človeka a ďalších päť zranil © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

3.2.2020 (Webnoviny.sk) - Životné partnerstvá pre osoby rovnakého, ale aj rozdielneho pohlavia nebudú témou verejného internetového hlasovania. Pre agentúru SITA to povedal poslanec klubu Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Ján Budaj.

Etické boje by boli zničujúce

S otázkou o životných partnerstvách by šéf hnutia Igor Matovič podľa politológa Juraja Marušiaka mohol „naraziť“ a časť voličov by stratil. Poslanec Ján Budaj povedal, že hnutie OĽaNO ešte vlani vyzvalo opozičné strany, aby vzhľadom na ich „roztrieštenosť“ neotvárali „etické boje“. „Máme unesený štát a kým sa to nezmení, je pre opozíciu zničujúce otvárať etické zákony,“ reagoval Budaj na otázku, či budú v ankete aj životné partnerstvá. Matovič sa viackrát vyjadril, že jeho hnutie nepôjde do koalície, ktorá by mala vo vládnom programe agendu životných partnerstiev.

Otázku na partnerstvá neočakávali

Martin Macko z iniciatívy Inakosť ani neočakával, že by sa OĽaNO v ankete opýtalo aj na životné partnerstvá. „Vo všeobecnosti to považujeme za nereprezentatívnu metódu, ktorej výsledky nemajú pre nás výpovednú hodnotu. Nechceme sa ani zapájať do aktivít politických strán pred voľbami,“ povedal Macko agentúre SITA. Hnutie OĽaNO v sobotu 1. februára predstavilo prvých 11 otázok, o ktorých budú ľudia hlasovať. Zamerané budú na sociálnu oblasť či zdravotníctvo. Hlasovaním ľudia rozhodnú o témach, ktoré sa stanú súčasťou programu prípadnej budúcej vlády.

Viac k témam: anketa, Parlamentné voľby do NRSR na Slovensku 2020
Zdroj: Webnoviny.sk - Na životné partnerstvá sa ľudí v ankete hnutie OĽaNO neopýta, tvrdí Budaj © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

3.2.2020 (Webnoviny.sk) - Americký internetový predajca Amazon je podľa tohtoročného rebríčka britskej poradenskej spoločnosti Brand Finance najhodnotnejšou značkou na svete, ktorá je vyčíslená na 220,791 mld. USD.

Amazon si udržal pozíciu

Amazon si svoju pozíciu v tomto rebríčku udržal už tretí rok, pričom prekročil doteraz neprekonanú hranicu 200 mld. USD, keďže hodnota jeho značky sa medziročne zvýšila o 17,5 percenta. Hodnota značky Amazon je o vyše 60 mld. USD väčšia v porovnaní s Googlom, ktorý je na druhom mieste, a o vyše 80 mld. USD väčšia ako hodnota firmy Apple, ktorá v rebríčku zaujala tretiu pozíciu. Aj štvrtá najhodnotnejšia značka patrí americkej firme, a to Microsoftu (vyše 117 mld. USD), a prvú päticu uzatvára juhokórejský Samsung (takmer 94,5 mld. USD). V prvej desiatke najhodnotnejších značiek sa okrem amerických firiem Facebook (7. pozícia, vyše 79,8 mld. USD) a Walmart 8. pozícia (vyše 77,5 mld. USD) umiestnili aj tri čínske spoločnosti, a to banka ICBC (6. pozícia, vyše 80,7 mld. USD), poisťovňa Ping An (9. pozícia, vyše 69 mld. USD) a technologická spoločnosť Huawei (10. pozícia, viac ako 65 mld. USD).

Najhodnotnejšia európska značka

Najhodnotnejšou európskou značkou je podľa tohtoročného rebríčka Brand Finance automobilka Mercedes-Benz, ktorá sa s hodnotou 65,041 mld. USD umiestnila na 11. mieste. V rámci európskych firiem, ktoré sa dostali medzi 50 najhodnotnejších značiek sveta, úplne dominujú nemecké spoločnosti. Jedinou firmou mimo Nemecka je v rebríčku holandský Shell (23. miesto). Všetky ostatné pochádzajú z Nemecka, a to Volkswagen (25. pozícia), BMW (30.), Deutsche Telekom (31.) a Porsche (41.).

Viac k témam: Brand Finance
Zdroj: Webnoviny.sk - Najhodnotnejšou značkou sveta je podľa rebríčka Brand Finance Amazon, potom nasleduje Google a Apple © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Ekonomika

3.2.2020 (Webnoviny.sk) - Krvavou drámou skončila hádka medzi otcom a synom v Betliari v okrese Rožňava. Alkoholom posilnený 47-ročný muž bodol svojho 23-ročného syna do brucha. Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa košickej krajskej polície Lenka Ivanová, policajtov zalarmovala stará mama napadnutého mladíka. Ten našťastie neutrpel vážnejšie zranenia. Útočníkovi namerali 1,56 promile. Vyšetrovateľ ho obvinil zo zločinu ublíženia na zdraví spáchaného v štádiu pokusu. Stíhaný je vo väzbe. V prípade dokázania viny mu hrozí trest na päť až 12 rokov.

Viac k témam: alkohol, napadnutie, ublíženie na zdraví, útok nožom
Zdroj: Webnoviny.sk - Hádka sa skončila krvavou drámou, otec bodol syna do brucha © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

3.2.2020 (Webnoviny.sk) - Nemecký spolkový súd v pondelok zamietol odvolanie Vietnamca odsúdeného za účasť na únose krajana, ktorý narušil vzťahy medzi Berlínom a Hanojom.

Súd mužove odsúdenie potvrdil

Muža, ktorého úrady identifikovali len ako Longa N. H., odsúdili v júli 2018 na tri roky a desať mesiacov väzenia za špionáž a spoluvinu pri nezákonnom zadržiavaní. Spolkový súdny dvor mužovo odsúdenie potvrdil.

Vietnam obvinili z porušovania medzinárodného práva

Muža, ktorý žil v Českej republike, prokurátori obvinili z prenajatia vozidla, v ktorom bývalého predsedu dcérskej spoločnosti PetroVietnam Trinha Xuana Thanha a ženu, ktorá ho sprevádzala, uniesli z Nemecka. Dvojicu podľa úradov uniesli v roku 2017 z jednej z berlínskych ulíc príslušníci vietnamských tajných služieb a zamestnanci vietnamského veľvyslanectva. Berlín obvinil Vietnam z porušovania medzinárodného práva a v reakcii na incident vyhostil jeho atašé pre spravodajské služby. Thanha odviezli do Vietnamu, kde ho odsúdili na doživotie za korupciu.

Viac k témam: odsúdenie, únos Vietnamca
Zdroj: Webnoviny.sk - Súd odmietol odvolanie Vietnamca, ktorý uniesol z Nemecka svojho krajana © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet
Strana 1 z 4

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

K2 Tags

K2 Login

K2 Calendar

« February 2020 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29  

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner