03. apríl 2020
Facebook

4.2.2020 (Webnoviny.sk) - Slovenská reprezentantka v zjazdovom lyžovaní Petra Vlhová sa stala najlepšou športovkyňou rezortu obrany v roku 2019. Na slávnostnom oceňovaní VŠC Dukla Banská Bystrica skončila druhá bývalá biatlonistka Anastasia Kuzminová a tretie miesto obsadil reprezentant v rýchlostnej kanoistike Peter Gelle. Ocenenie pre najlepšieho trénera roka získal tím okolo Petry Vlhovej. Najúspešnejšou v neolympijských disciplínach bola Monika Chochlíková, ktorá Slovensko reprezentuje v bojových športoch. Najlepším juniorom sa stal Jakub Grigar (vodný slalom), najlepším juniorským trénerom jeho kouč Tomáš Mráz a titul objav roka získal Patrik Jány (športová streľba). Poďakovanie pri príležitosti ukončenia kariéry dostali Anastasia Kuzminová, Matej Kazár (obaja biatlon), Dana Velďáková, Jana Velďáková (obe atletika), Ondrej Kružel (vzpieranie), Miroslav Zaťko a Ľubomír Beňo (obaja rýchlostná kanoistika). Cenu za mimoriadny prínos odovzdali dokumentaristovi Petrovi Púchymu, do Siene slávy Dukly uviedli lekára Jána Bendu. "Som pyšný na to, že opäť máme za sebou úspešný rok. Naši športovci prekonali niekoľko historických míľnikov. Veľká zásluha patrí Petre Vlhovej, ktorá dosiahla najlepšie umiestnenia na MS v zjazdovom lyžovaní v histórií Slovenska. Zásluhou našich športovcov Michala Martikána a Alexandra Slafkovského sme boli pri historickom 11. titule majstrov sveta vo vodnom slalome v 3xC1, deviatykrát krát po sebe. Monika Chochlíková sa stala najúspešnejšou bojovníčkou v thajskom boxe a kickboxe. Nasťa Kuzmina konečne vybielila všetky terče a mohol by som pokračovať. Za všetkými úspešnými vystúpeniami našich športovcov stojí kvalitná práca ich samotných, ale aj ich tímov a všetkých zamestnancov VŠC Dukla. Ďakujem všetkým za ich prácu v prospech slovenského športu," uviedol riaditeľ VŠC Dukla Banská Bystrica Roman Benčík.

Viac k témam: ocenenie
Zdroj: Webnoviny.sk - Najlepšou športovkyňou rezortu obrany sa stala Petra Vlhová a jej tréner tiež získal ocenenie © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Sport

4.2.2020 (Webnoviny.sk) - Prvá dáma juhoafrického štátu Lesotho bude čeliť obvineniu z vraždy v súvislosti so smrťou bývalej ženy premiéra, svojho terajšieho manžela. V utorok to oznámila polícia. Maesaiah Thabaneová, ktorá ušla z krajiny 10. januára, aby sa vyhla zatknutiu, sa vrátila do malého kráľovstva popoludní a v hlavnom meste Maseru sa vydala do rúk polície. Tá uviedla, že podozrivá sa ukrývala v susednej Južnej Afrike. Prokuratúra už pracuje na obvineniach. Zatykač na prvú dámu vydali v deň, keď ušla z krajiny a nedostavila sa na vypočúvanie v súvislosti s vraždou bývalej premiérovej ženy Lipolelo. Čin sa odohral dva dni predtým, ako sa Thomas Thabane ujal druhého funkčného obdobia. Thabane si vzal svoju súčasnú ženu približne dva mesiace po smrti prvej manželky. Osemdesiatročný premiér medzičasom oznámil, že rezignuje na svoju funkciu.

Viac k témam: vražda
Zdroj: Webnoviny.sk - Obvineniu z vraždy bývalej ženy premiéra čelí prvá dáma štátu Lesotho © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

4.2.2020 (Webnoviny.sk) - Francúzsky prezident Emmanuel Macron v utorok vyhlásil, že dištancovanie sa Európskej únie od Ruska je "vážnou chybou". Ide do značnej miery o prekvapivé vyhlásenie, keďže v minulosti bol Macron k súčasnému ruskému režimu kritický. Nejde však o prvé jeho takéto vyjadrenie, o potrebe utužovať vzťahy s Moskvou hovorí francúzsky prezident už niekoľko týždňov. Podľa niektorých analytikov sa tak snaží rozohrávať vlastné geopolitické hry a takticky sa usiluje posilniť svoju úlohu v medzinárodných vzťahoch.

Dištancovanie je chyba

"Myslím si, že je vážnou chybou dištancovať sa od časti Európy (Ruska - pozn. SITA) len preto, že s ňou úplne nesúhlasíme," povedal v utorok Macron pred študentmi Jagellonskej univerzity vo Varšave. "Som presvedčený, že architektúru stability, mieru a dôvery môžeme v Európe vybudovať len vtedy, ak sa budeme rozprávať s Ruskom," vyhlásil Macron, ktorý je už druhým dňom na štátnej návšteve Poľska.

Putin prekrúca históriu

Francúzsky prezident nezabudol dodať, že má pochopenie pre stanovisko Poľska, ktoré veľmi rozhorčili nedávne vyhlásenia ruského prezidenta Vladimira Putina, že je to práve Varšava, kto údajne významnou mierou prispel k vypuknutiu 2. svetovej vojny. Veľká väčšina historikov, ktorí sa následne k tejto téme vyjadrovali, sa zhodla na tom, že Putin nehoráznym spôsobom prekrúca históriu. Macron v tejto súvislosti vo Varšave pripustil, že Rusko sa pokúša o "historický revizionizmus" obdobia 2. svetovej vojny, pred čím by sa mala mať Európa na pozore. Popri snahe o dobré vzťahy s Ruskom preto podľa Macrona netreba tejto krajine "ustupovať a zabúdať na to, čo robila a čo robí".

Zdroj: Webnoviny.sk - Macron považuje dištancovanie sa Európskej únie od Ruska za vážnu chybu © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

4.2.2020 (Webnoviny.sk) - Európska únia sa ostro ohradila proti novému opatreniu Spojených štátov opätovne povoliť používanie nášľapných mín. Ako v utorok vyhlásil vysoký predstaviteľ EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Josep Borrell, toto rozhodnutie amerického prezidenta Donalda Trumpa podrýva súčasné medzinárodne platné normy, ktoré "za posledných 20 rokov zachránili životy desaťtisícom ľudí". Borrell pripomenul známe štatistiky, podľa ktorých väčšina obetí nášľapných mín sú deti. Opätovné povolenie ich používania je preto podľa Borrella "pre EÚ absolútne neakceptovateľné".

Obama ich zakázal

Trumpov predchodca Barack Obama svojho času zakázal akékoľvek používanie nášľapných mín s jedinou výnimkou. Tou bolo územie Kórejského polostrova, kde podľa amerických vojenských stratégov míny naozaj majú svoje miesto. Trump je však presvedčený, že míny je potrebné používať aj inde. "Naše jednotky musia byť schopné brániť sa pred akýmikoľvek a pred všetkými hrozbami," vyhlásil v piatok Trump v Bielom dome. Predchádzajúce rozhodnutie Obamovej administratívy o zákaze používania mín podľa Trumpa vystavovalo amerického jednotky "výraznej nevýhode počas konfliktu tvárou v tvár našim nepriateľom".

Zabíjajú aj civilistov

Opätovné povolenie používania nášľapných mín na bojisku obhajuje aj americký minister obrany Mark Esper. "Míny sú jedným z mnohých dôležitých prostriedkov, ktoré musia mať naši velitelia k dispozícii, aby vedeli tvarovať situáciu na bojisku a ochraňovať naše jednotky," tvrdí americký minister obrany. Míny na celom svete oveľa častejšie zabíjajú nevinných civilistov ako vojakov. Na miestach bojov ich armády nechávajú aj dlhé desaťročia po skončení konfliktu a z týchto území sa tak stávajú zakázané zóny, do ktorých sa nikto informovaný neodváži. Pri výbuchoch nášľapných mín zahynie alebo je vážne zmrzačených každoročne v priemere 5-tisíc ľudí.

Viac k témam: Biely dom
Zdroj: Webnoviny.sk - Európska únia absolútne nesúhlasí s opätovným používaním nášľapných mín zo strany USA © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

4.2.2020 (Webnoviny.sk) - Michal Šimečka (PS/Spolu) sa stal v Európskom parlamente (EP) podpredsedom liberálnej frakcie Renew Europe. Agentúru SITA o tom informoval v tlačovej správe. Po ľudovcoch (EPP) a socialistoch (S&D) ide o najväčšiu politickú skupinu v EP. „Aj my na Slovensku máme možnosť vplývať na každé jedno rozhodnutie, ktoré sa v Európskej únii prijme. Bol by som rád, keby moje zvolenie za podpredsedu Renew Europe bolo dôkazom, že Európska únia nie je niečo vzdialené a cudzie. Sme jej rešpektovanou súčasťou,“ vyjadril sa europoslanec. Michal Šimečka je v Európskom parlamente členom Výboru pre občianske slobody, spravodlivosť a vnútorné veci (LIBE). Pôsobí aj ako spravodajca návrhu pre ochranu demokracie a právneho štátu. V eurovoľbách v roku 2019 kandidoval ako líder kandidátky PS/Spolu.

Viac k témam: Renew Europe, Výbor pre občianske slobody LIBE
Zdroj: Webnoviny.sk - Michala Šimečku zvolili za podpredsedu liberálnej frakcie Renew Europe © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

4.2.2020 (Webnoviny.sk) - Európska únia v utorok odmietla návrh amerického prezidenta Donalda Trumpa na zaistenie mieru na Blízkom východe a vyjadrila obavy nad izraelskými plánmi anektovať ešte viac palestínskeho územia. Trumpov plán zahŕňa vytvorenie palestínskeho štátu a pripojenie židovských osád na Západnom brehu k Izraelu. Východný Jeruzalem má takmer celý pripadnúť židovskému štátu. Palestínčania od začiatku reagovali na americký návrh nahnevane, pretože zohľadňuje ich požiadavky len minimálne. Vysoký predstaviteľ Európskej únie pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Josep Borrell v utorkovom stanovisku podčiarkol záväzok európskeho bloku k dvojštátnemu riešeniu založenému na hraniciach z roku 1967 s možnosťou obojstranne odsúhlasenej výmeny niektorých častí územia. Po boku Izraela má takto vzniknúť "nezávislý, demokratický, suverénny a životaschopný štát Palestína”. Borrell zároveň poukázal na to, že americká iniciatíva “obchádza medzinárodne dohodnuté parametre". “Na vybudovanie spravodlivého a trvalého mieru je potrebné nevyriešené otázky o konečnom stave dohodnúť prostredníctvom priamych rokovaní medzi oboma stranami," zdôraznil šéf európskej diplomacie. Tieto otázky sa podľa neho týkajú hraníc, Jeruzalema, bezpečnosti a problematiky utečencov.

Zdroj: Webnoviny.sk - Európska únia odmietla Trumpov návrh na zaistenie mieru na Blízkom východe © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

4.2.2020 (Webnoviny.sk) - Mladší brat samovražedného útočníka, ktorý zabil 22 ľudí na koncerte Ariany Grande v Manchestri, je rovnako vinný ako samotný páchateľ. Vyhlásil to v utorok na začiatku jeho procesu britský prokurátor Duncan Penny. Dvadsaťdvaročný Hashem Abedi čelí obvineniam z vrážd, jedného pokusu o vraždu a zo spiknutia sa s bratom Salmanom Abedim, ktorý zomrel, keď odpálil bombu pri vstupe do haly Manchester Arena 22. mája 2017. Pri útoku prišlo o život 22 ľudí a viac než 260 ďalších utrpelo zranenia. Prokurátor uviedol, že bratia čin "mesiace plánovali" a zhromažďovali spolu materiál na výrobu bômb. “Dôkazy naznačujú, že obžalovaný je rovnako zodpovedný za zločiny, ktoré viedli k mnohým úmrtiam, vážnym zraneniam a škodám, ako jeho mŕtvy brat, ktorý odpálil bombu," povedal Penny. Proces by mal trvať osem týždňov. Hashem všetky obvinenia odmieta.

Viac k témam: samovražedný útok
Zdroj: Webnoviny.sk - Prokurátor vyhlásil, že brat samovražedného útočníka v Manchestri je rovnako vinný ako páchateľ © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

4.2.2020 (Webnoviny.sk) - Extrémne počasie spôsobuje od dnešného dopoludnia na území Banskobystrického aj Žilinského kraja rozsiahle výpadky elektrickej energie. Ako pre agentúru SITA uviedol hovorca spoločnosti Stredoslovenská distribučná (SSD) Miroslav Gejdoš, už v priebehu niekoľkých hodín postihli poruchy viac ako 30-tisíc odberných miest a dosiahli stav kalamity. V Banskobystrickom kraji sú najviac postihnuté obce Ľubietová, Strelníky a Špania Dolina v okrese Banská Bystrica, obce Janova Lehota a Lovčica–Trubín v okrese Žiar nad Hronom a mesto Nová Baňa v Žarnovickom okrese. V Žilinskom kraji je postihnutá obec Zbyňov v Žilinskom okrese a mesto Martin.

Trafostanice mimo prevádzky

Celkovo je mimo prevádzky 50 trafostaníc. „Vo viacerých prípadoch prebieha ešte len vyhľadávanie poruchových miest. Elektrikári z SSD sú v plnom nasadení a výpadky riešia priebežne. Vzhľadom na veľmi nepriaznivú predpoveď počasia na noc a na zajtra je vysoko pravdepodobné, že poruchy budú naďalej pribúdať,“ uviedol hovorca s tým, že energetici prosia obyvateľov o trpezlivosť. Zároveň ich žiadajú, aby nepreťažovali poruchovú linku, pokiaľ nie sú svedkami nebezpečnej situácie, napríklad iskriaceho vedenia spadnutého na zem, požiaru na vedení a podobne.

Situáciu komplikuje počasie

V niektorých prípadoch vieme obnoviť dodávku elektriny vďaka manipuláciám na jednotlivých vetvách vedenia do niekoľkých minút. Tam, kde to nie je možné, musia odberatelia počkať na pracovníkov údržby. Dĺžka opravy závisí od mnohých okolností. Často ju komplikuje pretrvávajúce počasie, neprístupný terén a v neposlednom rade aj tma. Z hľadiska bezpečnosti je neprípustné, aby elektrikári pracovali počas noci na odstraňovaní porúch na vedení vysokého napätia. Môžu vykonávať len manipulácie, ktoré vymedzia poškodený úsek a pokiaľ je to možné, zvyšnú časť vedenia prepnú na iný okruh,“ objasnil Gejdoš. Podľa informácií Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) má silný vietor na horách pretrvávať až do večera v stredu 5. februára. Výstrahy tretieho stupňa pred vetrom na horách platia v okresoch Banská Bystrica, Brezno, Revúca, Rimavská Sobota a Poltár v Banskobystrickom kraji a v okresoch Liptovský Mikuláš, Ružomberok a Tvrdošín v Žilinskom kraji.

Viac k témam: výpadok elektriny
Zdroj: Webnoviny.sk - Extrémne počasie úradovalo aj v Banskobystrickom kraji, mnoho domácností zostali bez elektriny © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

4.2.2020 (Webnoviny.sk) - Najmenej deväť obetí si vyžiadala streľba v herni počítačových hier na západe Mexika. Medzi obeťami boli aj alebo najmä deti - doteraz identifikované obete boli vo veku 12, 13, 14, 17 a 18 rokov. Páchatelia podľa očitých svedkov strieľali najprv na konkrétne osoby, no potom spustili streľbu všade naokolo a pri tej zomreli aj menšie deti. K útoku došlo ešte v pondelok v Uruapane, druhom najväčšom meste západomexického štátu Michoacán. Predpokladá sa, že príčinou streľby bolo vybavovanie si účtov medzi miestnymi znepriatelenými drogovými kartelmi.

Viac k témam: drogové kartely, mŕtve deti, obete, streľba
Zdroj: Webnoviny.sk - V herni počítačových hier došlo k streľbe medzi miestnymi drogovými kartelmi, zahynuli aj deti © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

4.2.2020 (Webnoviny.sk) - Bratislavská mestská časť Ružinov bude v tomto roku hospodáriť s rozpočtom viac ako 50 miliónov eur. Ružinovskí poslanci o tom rozhodli v utorok na prvom tohtoročnom zastupiteľstve. Mestská časť chce zo svojho rozpočtu financovať najmä výstavbu a rozšírenie kapacít škôl a škôlok, ale aj rozvoj dopravy a rezidentského parkovania. Ružinov plánuje financie zo svojho rozpočtu použiť aj na rekonštrukciu detských ihrísk a terás, na výstavbu nového moderného klientskeho centra, kompletnú rekonštrukciu hasičskej zbrojnice a rekonštrukciu budovy mestskej polície.

Právne spory o radnicu

Na návrh ružinovských poslancov bude z rozpočtu vyčlenená časť financií na odkúpenie budovy historickej radnice, o ktorú sa momentálne vedú právne spory. Veľkou prioritou rozpočtu Ružinova je doprava a parkovacia politika. Prvú zónu rezidentského parkovania spustila mestská časť v lokalite 500 bytov, v tejto iniciatíve chce naďalej pokračovať. „Budeme sa tento rok snažiť zaviesť rezidentské parkovanie v katastrálnom území Nivy, až po Bajkalskú ulicu,“ uviedol starosta Ružinova Martin Chren.

Kontroly a revitalizácie

Ďalšie peniaze z ružinovského rozpočtu budú vyčlenené pre podnik Verejnoprospešné služby Ružinov (VPS), ktorý má prejsť kontrolou a projekt revitalizácie priestoru trhoviska Miletičova. „Rokujeme aj o investičnom úvere, ktorý chceme použiť napríklad na výstavbu garážových domov,“ doplnil Chren. Starosta Ružinova Martin Chren upozornil na to, že v aktuálnom rozpočte zatiaľ nie je zakotvený príspevok z Európskych fondov, o ktorý bude mestská časť žiadať a ktorý chce použiť na výstavbu nového 9-ročného pavilónu Základnej školy Medzilaborecká.

Viac k témam: doprava v Bratislave, eurofondy, parkovacia politika, poslanci, rozpočet, školstvo, Verejnoprospešné služby Ružinov, výstavba
Zdroj: Webnoviny.sk - V Ružinove budú hospodáriť s viac ako 50 miliónmi eur, prioritou je parkovacia politika a školy © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko
Strana 1 z 4

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

K2 Tags

K2 Login

K2 Calendar

« February 2020 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29  

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner