03. apríl 2020
Facebook

6.2.2020 (Webnoviny.sk) - Predsedníčka Snemovne reprezentantov amerického Kongresu Nancy Pelosiová sa v utorok postarala o pamätný moment počas Správy o stave únie prezidenta Donalda Trumpa, keď svoju kópiu prejavu pred televíznymi kamerami, stojac za prezidentovým chrbtom, roztrhala. Vo štvrtok odôvodnila svoje konanie tým, že takýmto demonštratívnym spôsobom chcela protestovať proti klamstvám, ktoré Trump vo výročnom prejave hovoril. "To nebola Správa o stave únie, to bola správa o stave v jeho hlave," vyhlásila vo štvrtok demokratická politička. Pelosiovej netradičnému kroku predchádzal v utorok ešte jeden incident, keď politička smerom k Trumpovi po jeho príchode k rečníckemu pultu vystrela ruku, no Trump jej ruku nepodal a namiesto toho jej strčil kópiu svojho prejavu. Pelosiová si podľa vlastných slov prejav rýchlo prebehla, omnoho rýchlejšie, ako ho prezident čítal, a zhruba v tretine textu dospela k presvedčeniu, že ide o "kompiláciu klamstiev" a že proti tomu musí nejako protestovať. "(Trump - pozn. SITA) roztrhal na kúsky pravdu, a svojím správaním roztrhal Ústavu. Ja som roztrhala jeho prejav," uviedla politička.Viac k témam: Správa o stave únie
Zdroj: Webnoviny.sk - Roztrhaním prejavu som protestovala proti Trumpovým klamstvám, vraví Nancy Pelosiová © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

6.2.2020 (Webnoviny.sk) - Americký Národný úrad pre bezpečnosť premávky na diaľniciach (NHTSA) po prvý raz povolil pustiť do premávky autonómne vozidlo, ktoré nespĺňa federálne bezpečnostné predpisy pre vozidlá šoférované človekom. Dočasné povolenie získala firma Nuro zo Silicon Valley, ktorá vypustí na cesty nízkorýchlostné kuriérske auto bez bočných a spätných zrkadiel, stieračov predného skla, volantu alebo brzdových pedálov. Nie je v ňom ani miesto pre vodiča. Vozidlá sledujú diaľkovo operátori, ktorí ich v prípade potreby môžu riadiť. Firma Nuro v decembri oznámila, že chce využiť nízkorýchlostné vozidlá R2 spolu s firmou Walmart na donášku potravín zákazníkom v Houstone. Nuro bude musieť vládnej agentúre podávať správy o bezpečnosti a byť v kontakte so zástupcami regiónov, v ktorých budú autá jazdiť.

Viac k témam: autonómne vozidlá
Zdroj: Webnoviny.sk - Americká firma Nuro dostala povolenie na vypustenie autonómneho vozidla do premávky © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Veda a technika

6.2.2020 (Webnoviny.sk) - Južne od Ria de Janeiro našli mŕtveho turistu z Litvy a jeho manželku, ktorá polícii povedala, že ju páchateľ znásilnil. Vo štvrtok o tom informovala brazílska polícia, ktorá už zadržala podozrivého. Polícia uviedla, že našla telo Adama Zindula v jeho prenajatej rezidencii. Jeho manželku previezli do nemocnice. Motív činu ani bližšie detaily o útoku zatiaľ nie sú známe. Brazílska televízia Globo informovala, že Zindul a jeho brazílska manželka si prenajali dom na odľahlej pláži Praia do Sono, na ktorú sa možno dostať len na člne alebo po cestičke cez džungľu. Miesto sa nachádza 26 kilometrov od obľúbeného turistického mesta Paraty.

Viac k témam: vražda, znásilnenie
Zdroj: Webnoviny.sk - Na odľahlej pláži v Brazílii bol zavraždený turista z Litvy, jeho manželku páchateľ znásilnil © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

6.2.2020 (Webnoviny.sk) - Sedem ľudí vrátane troch detí zabil únik plynu v závode na tkanie kobercov na severe Indie. K nešťastiu v meste Sitapur, približne 80 kilometrov od Lucknow, hlavného mesta indického štátu Uttarpradéš, došlo vo štvrtok. Magistrátny úradník Suresh Kumar uviedol, že plyn očividne unikol z tankera, v ktorom priviezli kyselinu používanú na pranie tkaných kobercov. Dodal, že päť obetí pochádzalo z jednej rodiny, pričom medzi nimi bola žena a tri deti. Nie je jasné, koľko ľudí na mieste nehody pracovalo.

Viac k témam: tragédia
Zdroj: Webnoviny.sk - Únik plynu v indickom závode na tkanie kobercov zabil sedem ľudí, boli medzi nimi tri deti © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

6.2.2020 (Webnoviny.sk) - Vysoká rýchlosť sa podpísala pod dopravnú nehodu, ku ktorej došlo v stredu 5. februára v Hornej Súči. Podľa informácií krajskej polície si 29-ročný vodič pri nehode zlomil obe ruky a utrpel ďalšie vážne zranenia. "Podľa doterajších zistení vodič z okresu Trenčín na vozidle Ford Focus pri prejazde ľavotočivou zákrutou neprispôsobil rýchlosť jazdy svojim schopnostiam, poveternostným podmienkam, stavu a povahe vozovky, v dôsledku čoho dostal s vozidlom šmyk. Následne prešiel cez protismernú časť vozovky do priekopy a svahovitý trávnatý porast, kde sa s vozidlom prevrátil na strechu a to narazilo do stromu. Po náraze ostalo vozidlo prevrátené na boku," uviedla k nehode polícia na sociálnej sieti. Zranenia nedovolili vodičovi podrobiť sa dychovej skúške a preto mu odobrali krv na zistenie prítomnosti alkoholu. "Na vozidle vznikla škoda asi 2 500 eur, dopravná nehoda je v štádiu vyšetrovania," dodala polícia s tým, že vodiča s vážnymi zraneniami previezli do trenčianskej nemocnice.

Viac k témam: dopravná nehoda
Zdroj: Webnoviny.sk - Vodič to na Forde prehnal, skončil so zlomenými rukami a ďalšími vážnymi zraneniami (foto) © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

6.2.2020 (Webnoviny.sk) - Polícia v Severnom Írsku našla v nákladnom aute v priemyselnom parku v meste Lurgan výbušninu. Prípad vyšetruje ako možný útok zo strany Írskej republikánskej armády (IRA). Polícia dostala informáciu, že minulý piatok, v deň odchodu Británie z Európskej únie, sa v Belfaste nalodí na trajekt smerujúci do Škótska nákladné auto, v ktorom sa nachádza bomba. Počas pátrania však nič nenašli. V utorok dostali ďalší tip, pričom bombu našli v spomínanom Lurgane. "Z policajných informácií je jasné, že radikálni republikáni zámerne a bezohľadne umiestnili výbušné zariadenie na nákladné auto s vedomím a očakávaním, že ohrozia vodiča, účastníkov cestnej premávky a širokú verejnosť, pričom ich mohli zraniť alebo zabiť," povedal detektív Sean Wright z protiteroristickej jednotky.

Viac k témam: bomba
Zdroj: Webnoviny.sk - Polícia v Severnom Írsku našla bombu ukrytú v nákladnom aute, nevylučuje spojenie s IRA © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

6.2.2020 (Webnoviny.sk) - Prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová vníma PCB látky v Strážskom ako veľký problém a vyjadrila podporu a prisľúbila aktivitu, ktorú vyvinie v rámci svojich kompetencií. Informovala o tom vo štvrtok počas návštevy Košíc. „Je to naozaj veľký problém a stotožňujem sa s tým, že riešenie tohto problému je pomalé. Je dokázané, že to ma vplyv nielen na životné prostredie, ale aj na zdravie. Som rada, že sa tým konečne začala zaoberať vláda, ale pokiaľ viem, konkrétne kroky neboli ešte komunikované,“ uviedla Čaputová.

Problém širokého okolia

Podľa predsedu Košického samosprávneho kraja (KSK), Rastislava Trnku, problém s PCB (polychlórované bifenyly, teda nebezpečné látky, ktoré škodia ekosystému, pozn. SITA) látkami sa netýka len Chemka Strážske a jeho areálu, ale širokého okolia. „Týka sa to napríklad aj zamorenej pôdy na Zemplínskej šírave a v širšom okolí. Košický kraj vie pomôcť vytvorením štúdie, ktorá by navrhla riešenia spracovania týchto nebezpečných látok. Mrzí ma, že zatiaľ nebolo iniciované stretnutie s predstaviteľmi vlády a širšia diskusia o tejto problematike so župou. Na druhej strane nás teší, že sa o problematiku zaujíma hlava štátu. Čo sa týka tejto témy, ostávame v kontakte a budeme sa o tom rozprávať, pravdepodobne, už s novou vládou,“ uviedol Trnka. Predmetom stretnutia s predsedom KSK bolo viacero tém, ktoré trápia obyvateľov kraja. „Rozprávali sme sa aj o rôznych výzvach, ktorým napríklad kraj čelí. Či je to oblasť dopravy alebo otázka zamestnanosti, aj v súvislosti so situáciou v U.S. Steele. Rozprávali sme sa aj o environmentálnych výzvach na úrovni kraja,“ uviedla Čaputová.

Večerná návšteva divadla

Hlava štátu sa na štvrtkovej návšteve kraja zaujímala aj o situáciu s dopravnou infraštruktúrou. Podľa Trnku na východe chýba dobudovanie diaľnice od Košíc po hranice s Ukrajinou. „Košický kraj má oproti iným krajom najnižší počet diaľnic a rýchlostných ciest. Najväčšia záťaž sa preto presúva na cesty prvej, druhej a tretej triedy. Okrem dobudovania D1 je nevyhnutné dokončiť aj rýchlostnú cestu na trase Moldava nad Bodvou a Rožňava. Gemer už dlhodobo trápi vysoká nezamestnanosť a s tým súvisiace vyľudňovanie,“ dodal Trnka. V rámci školstva župan prezidentke predstavil nové projekty pre stredné školy, či koncepcie podpory nadaných študentov, ktorí reprezentujú kraj. Rozprávali sa aj o zamestnanosti v Košickom kraji či o sociálnej politike. Následne prezidentka absolvovala rokovanie s predstaviteľmi mesta Košice, stretla sa s regionálnymi zástupcami IT sektora v IT Valley, navštívila seniorov v centre Výmenníky a večer sa zúčastní predstavenia Verdiho opery Falstaff v Štátnom divadle Košice.

Viac k témam: prezidentka SR
Zdroj: Webnoviny.sk - Prezidentka Čaputová vníma PCB látky v Strážskom ako veľký problém a prisľúbila pomoc © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

6.2.2020 (Webnoviny.sk) -

  • aktualizované 6. februára 18:18
Španielska centrálna vláda a regionálna vláda Katalánska sa budú ďalej rozprávať o otázke budúcnosti Katalánska, ktorá už niekoľko rokov destabilizuje situáciu v krajine. Na jednej strane konfliktu tu stoja zástancovia katalánskej samostatnosti, na druhej stúpenci myšlienky, že tento región nesmie získať samostatnosť za žiadnu cenu. Tento názor oficiálne zastáva aj španielska vláda, isté signály možnej zmeny však bolo badať po štvrtkovom stretnutí španielskeho premiéra Pedra Sáncheza s katalánskym lídrom Quimom Torrom v Barcelone.

Žoviálny rozhovor lídrov

Ako Sánchez povedal po stretnutí novinárom, s Torrom sa dohodli na tom, že španielska centrálna vláda a vedenie Katalánska formálne naštartujú dialóg o situácii v Katalánsku, pričom prvýkrát by sa predstavitelia oboch strán mali stretnúť ešte do konca tohto mesiaca. "Navrhujem, aby sme začali nanovo. Treba začať dialóg v tom bode, v ktorom sa naše cesty rozišli," povedal Sánchez. Obaja lídri si podľa novinárov evidentne dobre rozumeli, a cestou na rokovania sa žoviálne zhovárali. Stretnutie si následne pochvaľoval aj sám Sánchez. "Oceňujem prístup a ochotu premiéra Torru. Bola to diskusia na úrovni medzi dvoma premiérmi," povedal líder španielskej centrálnej vlády. Torra na stretnutí daroval Sánchezovi dve knihy o ľudských právach. Je v tom silná symbolika, keďže mnohí Katalánci obviňujú Madrid z porušovania ľudských práv. Torra nedávno avizoval, že bude presadzovať konanie ďalšieho referenda o samostatnosti Katalánska. V tomto bode sa predpokladá, že opäť narazí na španielsku vládu, ktorá samostatnosť Katalánska úplne vylučuje.

Tvrdý zásah bezpečnostných síl

Proti predchádzajúcemu podobnému referendu v roku 2017 veľmi tvrdo zasiahli španielske bezpečnostné sily a jeho iniciátori, teda celé vtedajšie vedenie Katalánska, odvtedy čelia súdnym perzekúciám. Deviatich z nich odsúdili španielske súdy na mnohoročné tresty väzenia, iní sa pred podobným osudom zachránili len útekom do zahraničia. Treba však povedať, že v čase referenda v roku 2017 nebol pri moci Sánchez, ale vládol premiér Mariano Rajoy a jeho Ľudová strana (PP), ktorá má na otázku katalánskej samostatnosti ešte vyhranenejší názor ako Sánchezovi socialisti. Socialisti sú navyše teraz v koalícii s antiestablišmentovou stranou Podemos, ktorá už dlhšie hovorí, že jej uvažovanie o rôznych scenároch budúcnosti Katalánska nerobí až taký problém. Na opačnej strane politického spektra stojí krajne pravicová strana Vox, ktorási spravila z otázky zotrvania Katalánska v rámci Španielska hlavnú politickú tému.

Viac k témam: Katalánsko, referendum o budúcnosti Katalánska
Zdroj: Webnoviny.sk - Madrid a Barcelona začnú dialóg o Katalánsku, premiér Sánchez dostal knihy o ľudských právach © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

6.2.2020 (Webnoviny.sk) - Španielsky premiér Pedro Sánchez a líder španielskeho regiónu Katalánsko Quim Torra sa vo štvrtok stretli s cieľom zlepšiť napäté vzťahy. Torra pred stretnutím v Barcelone vyhlásil, že bude žiadať o povolenie na vyhlásenie referenda o osamostatnení sa regiónu od centrálnej vlády. Tá si však stále stojí za tým, že referendum by porušilo španielsku ústavu. Sánchez sa bude teda snažiť diskutovať skôr o sociálnych problémoch, financovaní španielskych regiónov či nedávnych búrkach na východe krajiny. Agentúra AP dodáva, že od dnešného stretnutia preto neočakávajú žiadny zásadný zlom vo vzťahu medzi Katalánskom a centrálnou vládou.

Viac k témam: Katalánsko, referendum o budúcnosti Katalánska
Zdroj: Webnoviny.sk - Katalánsko trvá na referende o osamostatnení, podľa Sáncheza by však porušilo španielsku ústavu © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

6.2.2020 (Webnoviny.sk) - V hlavnom meste Indie zatkli 25-ročného muža, ktorý na pôde tamojšieho veľvyslanectva Spojených štátov znásilnil päťročné dievčatko. Útok sa stal v sobotu ráno a obeť je v stabilizovanom stave. Dievčatko žije s rodinou na pôde veľvyslanectva, kde jej otec pracuje ako upratovač. Polícia potvrdila, že zadržaný nie je zamestnancom veľvyslanectva, kde žije spolu s rodičmi, keďže aj jeho otec tam pracuje. Obe rodiny sa veľmi dobre poznajú. Páchateľ nalákal dieťa do domu, keď sa vonku hralo. Mužovi rodičia boli v tom čase preč. Dievča po návrate domov povedalo matke, čo sa stalo a okamžite išli do nemocnice, kde lekári potvrdili, že dieťa niekto znásilnil. Vláda v roku 2018 zaviedla trest smrti za znásilnenie dieťaťa. Podľa zatiaľ posledných štatistík je v Indii každá štvrtá obeť znásilnenia dieťa, pričom v 94 percentách prípadov obete poznajú páchateľov.

Viac k témam: Veľvyslanectvo USA, znásilnenie
Zdroj: Webnoviny.sk - Muž na pôde veľvyslanectva USA nalákal do domu päťročné dievčatko a znásilnil © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet
Strana 1 z 4

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

K2 Tags

K2 Login

K2 Calendar

« February 2020 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29  

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner