03. apríl 2020
Facebook

7.2.2020 (Webnoviny.sk) - Ministerstvo vnútra pod vedením nominantky Smeru - sociálnej demokracie Denisy Sakovej objednalo stravu pre migračný tábor v Rohovciach na západnom Slovensku za 200-tisíc eur pre približne 11 ľudí. Napriek tomu, že v tomto tábore dodávateľa stravy vysúťažili, výsledkom je niekoľkonásobne vyššia cena. Víťazom na dodávku stravy sa stala firma B-N Stav z Veľkej Paky vzdialená zhruba desať kilometrov od tábora. Informovala o tom Nadácia Zastavme korupciu na portáli index.sme.sk.

Informácie cez žiadosti

Na celé obstarávanie upozornila Liga za ľudské práva, ktorá si informácie o jedle v migračných táboroch vypýtala cez infožiadosti. Pôvodne preto, lebo vznikli pochybnosti o kvalite stravy. „Žiadatelia o azyl nám uvádzali, že už sa stalo, že na večeru dostali potraviny po záručnej lehote,“ povedala pre nadáciu Barbora Olžbutová z Ligy za ľudské práva. Tiež upozornila, že stravy je podľa žiadateľov o azyl málo a bývajú hladní. Nadácia zverejnila, že v azylových zariadeniach v Humennom a Opatovskej Novej Vsi vychádza cena za suroviny na osobu a deň 2,66 eur (bez DPH). Suma je ešte bez nákladov na prípravu či dopravu jedla. Ako zistili zástupcovia Ligy za ľudské práva, kompletná strava v Rohovciach vychádza na 15,41 eura na deň a osobu, pričom napríklad za rozvoz stravy dvakrát denne si víťazná firma účtuje päť eur a 2,50 stojí výdaj jedla.

Viac než trojnásobok

Len čisté suroviny na jedlo vychádzajú v Rohovciach na 9,58 eura, čo je viac ako trojnásobok oproti 2,66 eurám vo zvyšných dvoch táboroch. Tiež napríklad porovnanie nákladov za takzvanú réžiu stravy s Opatovskou Novou Vsou (2,66 eura) je rozdiel oproti 6,99 eurám v Rohovciach. Tento tábor má tiež v cene desiate, ktoré sa spájajú s deťmi. No umiestnení sú tam len dospelí muži. V Opatovskej Novej Vsi stravu migrantom poskytuje miestny obecný podnik, pričom kapacita tábora môže byť aj 200 osôb. V táboroch na strednom a východnom Slovensku sa stravná jednotka určila zhodne pokynom riaditeľa Migračného úradu Ministerstva vnútra SR. Na západnom Slovensku v tábore v Rohovciach bola strava vysúťažená. Na otázku nadácie, prečo sa tu zvolil iný prístup, z tlačového oddelenia ministerstva odpovedali, že išlo o požiadavku samotného migračného úradu. Strava sa nevyberala bežným obstarávaním, ale cez takzvaný prieskum trhu. Zákon to umožňuje, ak hodnota zákazky nedosahuje určitú sumu. V danom čase to bolo 200-tisíc eur. Prieskum trhu sa tak urobil cez tri firmy zo vzdialenejších obcí Veľká Paka, Šamorín a Dunajská Streda.

Jeden cent pod limitom

Vopred sa stanovilo, že celkovo sa na jedlo minie 199 999,99 eura. Suma je len o jediný cent pod zákonným limitom, vďaka čomu sa mohlo ministerstvo ,,vyhnúť“ riadnej súťaži. Stravu mal víťaz do tábora dodávať od novembra 2018. „Víťaza súťaže vybrali len týždeň predtým a samotné súťažné podklady mali záujemcovia k dispozícii len pár dní. Ministerstvo ich zverejnilo 19. októbra 2018, čo bol piatok a už v stredu 24. októbra poobede hodnotilo ponuky. A tak sa stalo, že do súťaže sa z oslovených firiem zapojila len jedna – z Veľkej Paky," pokračovala nadácia. Druhá protiponuka prišla až z centra Bratislavy. Nešlo teda o firmu, ktorá bola pôvodne medzi trojicou oslovených. Bratislavská firma si za celodennú stravu vrátane servírovania a dopravy vypýtala na osobu a deň vyše 66 eur. „Išlo o firmu, ktorá funguje skôr formálne, nevykazuje skutočné tržby," pripomenula nadácia s tym, že zákon uvádza, že ministerstvo má zadať zákazku tak, aby peniaze minulo efektívne. To sa preukazuje zvyčajne prieskumom trhu. Špekuláciu, či nešlo o prikrátku dobu pre záujemcov, ministerstvo odmieta s tým, že celé obstarávanie sa začalo už v septembri.

Opakované objednávky

Víťazom na dodávku stravy sa tak stala firma B-N Stav z Veľkej Paky vzdialená zhruba desať kilometrov od tábora. K rozdielu v cenách jedla medzi tábormi povedala konateľka a majiteľka firmy Marika Szabóová, že pre Rohovce musia zabezpečiť kompletnú stravu pre približne 11 ľudí 365 dní v roku. „Je to náročné, a to z dôvodu nákupu alebo vyčlenenia motorového vozidla, ako aj prijatia zamestnanca," spresnila Szabóová. Podmienkou je tiež vyhovieť požiadavkám obyvateľov tábora, medzi ktorými sú napríklad aj vegetariáni či moslimovia. Zmluva o dodávke stravy nie je zverejnená vo verejnom registri zmlúv. Ako nadácii vysvetlilo ministerstvo, „plnenie zákazky realizuje formou opakovaných objednávok", nie cez štandardnú zmluvu. Keďže firma B-N Stav získala zákazku pod 250-tisíc eur, nemusí byť zapísaná ani v takzvanom protischránkovom registri. Podľa oficiálnych príjmov zverejnených na Finstat.sk ide o firmu so státisícovými tržbami ročne, ktorá zamestnáva štyri desiatky ľudí. Nadácia sa pre viaceré pochybnosti okolo dodávky jedla pre tábor v Rohovciach obráti na Úrad pre verejné obstarávanie so žiadosťou, aby zákazku bližšie preveril.

Viac k témam: Liga pre ľudské práva, Nadácia Zastavme korupciu, tender, verejné obstarávanie
Zdroj: Webnoviny.sk - Ministerstvo vnútra objednalo jedlo do azylového centra pre jedenásť ľudí za dvestotisíc eur © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Ekonomika

7.2.2020 (Webnoviny.sk) - Člen dolnej komory ruského parlamentu Ajrat Chajrullin zahynul pri havárii vrtuľníka. K nehode došlo v piatok v Tatársku, odkiaľ poslanec pochádzal. Informovali o tom ruské tlačové agentúry, ktoré citovali predstaviteľov parlamentu a miestne úrady. Podľa správ vrtuľník, na ktorého palube boli traja ľudia, spadol do Kujbyševskej priehrady. Dvaja ľudia, ktorí nehodu prežili, utrpeli vážne zranenia. Ajrat Chajrullin bol členom prokremeľskej strany Jednotné Rusko a v Dume zastával post podpredsedu výboru pre poľnohospodárstvo. Príčina havárie nebola hneď známa.

Viac k témam: havária vrtuľníka
Zdroj: Webnoviny.sk - Pri nehode vrtuľníka v Tatársku zomrel poslanec dolnej komory ruského parlamentu © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

7.2.2020 (Webnoviny.sk) - Britský súd v piatok vymeral tri doživotné tresty lekárovi, ktorý sexuálne napadol dve desiatky pacientiek. Manisha Shaha uznali v rámci dvoch samostatných procesov vinným z 90 trestných činov, ktorých sa dopustil v rokoch 2009 až 2013. Muž využíval strach pacientiek z rakoviny a 24 ženám vykonával zbytočné a invazívne vyšetrenia. Shahove tresty sa spájajú s možnosťou podmienečného prepustenia, a to po 15 rokoch odňatia slobody. Sudkyňa Anne Molyneux z londýnskeho trestného súdu obvinila Shaha z ovládania a zosmiešňovania žien. "Boli ste majstrom klamstva a zneužili ste svoju pozíciu. Bolo to hrozné zneužitie dôvery a spôsobilo nevyčísliteľné škody," povedala. Prokurátor Paul Goddard sa po vznesení rozsudku vyjadril, že odsúdený bol rodinný lekár, ktorému ľudia dôverovali, "ale on túto dôveru využil na to, aby zneužil svoje pacientky a potom falšoval ich lekárske záznamy, aby sa pokúsil odôvodniť intímne lekárske vyšetrenia, ktoré sa nemali stať".

Viac k témam: doživotie
Zdroj: Webnoviny.sk - Lekára obvineného zo sexuálneho napadnutia pacientiek odsúdili v Británii na tri doživotia © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

7.2.2020 (Webnoviny.sk) - Voľby do Národnej rady Slovenskej republiky (NR SR) by so 17,3 percentami vyhrala strana Smer - sociálna demokracia, na druhom mieste by skončilo hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) s 13,5 percentami. Tretie miesto by obsadila strana Kotlebovci - Ľudová strana Naše Slovensko s 11,8 percentnou podporou. Vyplýva to z exkluzívneho prieskumu, ktorý pre televíziu TA3 realizovala agentúra AKO na vzorke tisíc respondentov v dňoch od 3. do 6. februára.

Určite by išlo voliť 65,2 percenta oslovených voličov. Asi by išlo voliť 19,5 percenta. Určite by nešlo voliť 7,5 percenta voličov. Do parlamentu by sa dostalo celkovo deväť politických subjektov. Na ďalších miestach sa umiestnil strana Za ľudí (9,5 %), koalícia strán PS/Spolu (8,7 %), hnutie Sme rodina (6,4 %), strana SaS (5,8 %), KDH (5,3 %), SNS (5,1 %). Brány parlamentu by neprekročila vládna strana Most-Híd (4,5 %), ďalej Dobrá voľba (4,1 %), Maďarská komunitná spolupatričnosť (3,2 %), Vlasť (2,2 %), Demokratická strana (1,4 %) a Solidarita (0,3 %).

Viac k témam: Parlamentné voľby do NRSR na Slovensku 2020, prieskum
Zdroj: Webnoviny.sk - Do parlamentu by sa podľa prieskumu dostalo deväť strán, hnutie OĽaNO si drží druhé miesto © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

7.2.2020 (Webnoviny.sk) - Španielsko a Taliansko chcú vytvoriť novú strategickú alianciu, ktorá by mohla ovplyvniť budúcu politiku Európskej únie (EÚ) v oblasti migrácie. V piatok to po rokovaniach v Madride oznámili ich ministri zahraničia. Šéfka španielskej diplomacie Arancha González Laya a jej taliansky rezortný kolega Luigi Di Maio okrem iného informovali o tom, že ich krajiny už niekoľko týždňov pracujú na neformálnom dokumente o navrhovanej migračnej politike EÚ.

Migráciu poznajú najlepšie

Ministri uviedli, že očakávajú podporu od ďalších krajín v Stredomorí, kam každoročne prichádza väčšina migrantov a utečencov smerujúcich do Európy. "Budeme spolupracovať na posilnení vzťahov v tejto otázke," povedala po stretnutí González Laya. "Sme na hranici EÚ, fenomén migrácie poznáme lepšie ako ktokoľvek iný a máme schopnosti a odborné znalosti na riešenie tohto problému," vyhlásil zase Di Maio. Ako dodal, Španielsko je kľúčovým partnerom Talianska pri riešení migrácie, pretože má vplyv v severnej Afrike. Ministri nepriblížili podrobnosti o obsahu návrhu a ani to, kedy ho plánujú zdieľať s inými krajinami. González Laya povedala, že ich návrh sa bude zakladať na princípoch spravodlivosti a solidarity.

Reforma azylového systému

Di Maio vysvetlil, že kľúčovým elementom pre Taliansko bolo posilnenie kontroly obchodu so zbraňami s Líbyou, kde funguje mnoho prevádzačských skupín. Európska komisia plánuje počas tohto roka začať s reformou azylového systému a súvisiacej politiky v EÚ. Jedným z kľúčových problémov je otázka, ako prinútiť všetkých členov vrátane krajín, ktoré odmietajú prijať migrantov, aby znášali bremeno, ktoré väčšinou pripadá na stredomorské štáty.

Viac k témam: migračná politika, migranti, utečenci
Zdroj: Webnoviny.sk - Španielsko a Taliansko pripravujú spoločný návrh pre Európsku úniu o migračnej politike © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

7.2.2020 (Webnoviny.sk) - Na železničnom priecestí v obci Dunajov zrazil vlak cyklistu. Žilinská krajská polícia o tom informuje na sociálnej sieti s tým, že na mieste zrážky je policajná hliadka. Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) informuje, že cyklistu zrazil rýchlik 345 smerujúci z Ostravy do Zvolena. Doprava v úseku Krásno nad Kysucou - Kysucké Nové Mesto musela byť od 16:25 prerušená a predpokladané meškanie vlakov malo byť podľa ZSSK 120 minút.

Viac k témam: dopravná nehoda
Zdroj: Webnoviny.sk - Na železničnom priecestí v obci Dunajov zrazil cyklistu rýchlik smerujúci z Ostravy do Zvolena © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

7.2.2020 (Webnoviny.sk) - Digestát, ktorý unikol z bioplynovej stanice, treba čo najrýchlejšie odstrániť z vody a pôdy. Pre agentúru SITA to uviedla Eva Chmielewská, profesorka katedry environmentálnej ekológie Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave. K ekologickej havárii došlo vo štvrtok popoludní v Čabradskom Vrbovku v okrese Krupina. Z poškodeného zásobníka malo uniknúť približne tritisíc metrov kubických digestátu, ktorý sa rozlial na okolité pozemky a do blízkeho potoka. Podľa Dušana Jeleňa, správcu bioplynovej stanice v Čečejovciach, zo zásobníka uniklo menšie množstvo digestátu než medializovaných tritisíc metrov kubických. V Čečejovciach je totiž podobná bioplynová stanica ako v Čabradskom Vrbovku.

Premena biomasy na bioplyn

Bioplynové stanice slúžia na premenu biomasy na bioplyn. Biomasa je tvorená biologicky rozložiteľnými substrátmi, ktoré sa následne vplyvom organotrofných a litotrofných baktérii rozložia na plyn. Zvyškový materiál, ktorý sa na plyn nerozloží, sa nazýva digestát. Ide o organické hnojivo, ktoré je bežne používané v poľnohospodárstve. Riziko predstavuje vysoký obsah dusíka, ktorý môže vo vode spôsobiť otravu rýb. „Digestát je potrebné čo najrýchlejšie odstrániť z vody a pôdy a odviesť ho do inej stabilizačnej stanice. Pri sanácii je potrebné dbať na to, aby nedošlo k intoxikácií pracovníkov, ktorí budú vykonávať sanáciu a prídu s ním do kontaktu,“ povedala Eva Chmielewská. Podľa Chmielewskej by bola situácia vážnejšia, ak by došlo k úniku látok počas procesu premeny biomasy na bioplyn. V tomto procese totiž vzniká akýsi „medziprodukt“, ktorý obsahuje oveľa nebezpečnejšie látky než samotný digestát. „Produkt, ktorý vzniká pri premene biomasy na bioplyn, obsahuje aminokyseliny, amoniak, sulfán, oxid uhličitý, vodík či metán, ktoré sú pre životné prostredie neprijateľné. Ďalšiu hrozbu by mohli predstavovať aktynomycety, huby a kvasinky, ktoré sú v tak vysokých koncentráciách patogénne,“ dodala Chmielewská.

Odstavená bioplynová stanica

Dušan Jeleň si myslí, že zo zásobníka uniklo menšie množstvo digestátu než tritisíc metrov kubických. „Videl som fotky z Čabradského Vrbovku a nemyslím si, že zo zásobníka uniklo celých tritisíc metrov kubických. Zásobníky na digestát majú zvyčajne kapacitu tri až päťtisíc metrov kubických. Sú však zakopávané do hĺbky jedného metra. Je teda pravdepodobné, že digestát, ktorý sa nachádzal pod úrovňou zeme, v nádrži ostal,“ povedal správca bioplynovej stanice v Čečejovciach. Zobraziť fotogalériu k článku:
Ekologická katastrofa v Čabradskom Vrbovku (foto) Zároveň upozornil, že digestát sa zvykne v nádrži usádzať. Bioplynová stanica v Čabradskom Vrbovku je už niekoľko rokov odstavená. Podľa Jeleňa je preto pravdepodobné, že v zásobníku vzniklo väčšie množstvu usadenín, ktoré z neho nevytiekli. „Osobne si myslím, že reálne uniklo tak 500 až 1 000 metrov kubických digestátu. Ostatné ostali v nádrží,“ dodal Jeleň. O úniku digestátu z odstavenej bioplynovej stanice informovala včera popoludní Polícia Slovenskej republiky. Na mieste zasahovali všetky zložky záchranného systému. Okolnosti, za ktorých k úniku digestátu došlo, budú predmetom ďalšieho vyšetrovania.

Viac k témam: digestát, ekologická katastrofa, Univerzita Komenského v Bratislave
Zdroj: Webnoviny.sk - Digestát treba čo najskôr odstrániť z vody a pôdy, tvrdí profesorka z Univerzity Komenského © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

7.2.2020 (Webnoviny.sk) - Premiér a volebný líder Smeru - sociálna demokracia (Smer-SD) Peter Pellegrini vylúčil po voľbách spoluprácu so stranami, ktoré spochybňujú SNP, holokaust a chcú rušiť sociálne opatrenia súčasnej vlády. Konkrétne však nepovedal, ktorých politických subjektov sa výhrady Smeru-SD týkajú. „Smer-SD a sociálni demokrati, ako takí, nikdy nemôžu spolupracovať s niekým, kto spochybňuje udalosti SNP. Nikdy si nemôžu sadnúť za stôl a spolupracovať s ľudmi, ktorí spochybňujú udalosti holokaustu, ktorí sa vysmievajú z obetí z vypálených miest a obcí po Slovensku,“ vyhlásil v piatok premiér Pellegrini v priestoroch Múzea SNP v Banskej Bystrici.

Oznámili tri volebné priority

Podľa premiéra nebude Smer-SD nikdy spolupracovať so stranami, ktoré by chceli po voľbách rušiť vlaky zadarmo pre študentov a seniorov, príplatky na stravovanie v školách a škôlkach a zastropovanie odchodu veku do dôchodku. Smer-SD doteraz nepredstavil rozsiahlejší volebný program. Minulý mesiac oznámil iba tri povolebné priority. Ide o trinásty dôchodok pre seniorov, trinásty rodinný prídavok pre mladé rodiny. Treťou prioritou je zvýšiť počet lekárov na Slovensku. Ak začínajúci mladí lekári neodpracujú desať rokov na Slovensku, budú musieť zaplatiť za svoje štúdium okolo 55-tisíc eur. Podľa premiéra má Smer-SD skúsenosti, „a preto sme sa rozhodli, že nebudeme robiť knihu s 1144 opatreniami“. Knihu predstavila Sloboda a Solidarita v rámci predvolebnej kampane. Pellegrini tiež komentoval internetovú anketu OĽaNO, v ktorej majú ľudia hlasovať, čo má byť obsahom vládneho programu. „Vieme, čo ľudí trápi, na to nepotrebujeme internetovú anketu,“ podotkol.

Návšteva južnej hranice Maďarska

Premiér tiež oznámil, že na budúci týždeň vo štvrtok ide na pozvanie maďarského premiéra Viktora Orbána navštíviť južnú hranicu Maďarska, kde sa podľa neho zhromažďujú „väčšie množstvá migrantov“. „Uráža ma, ak niekto spochybňuje prípravy vlády na potenciálny príchod migrantov, pretože údajne to nie je téma. Choďte sa pozrieť na maďarskú hranicu,“ vyhlásil. Antikampaň Smeru vedenú proti opozícii komentoval Pellegrini slovami, že „trafili do čierneho“. Smer-SD napríklad poukazuje na hašterivosť opozície či na veľký počet opozičných strán v novej vláde. V opozičnej zostave však Smer-SD nezobrazuje predsedu strany Sme rodina Borisa Kollára. Podľa Pellegriniho je to tak preto, lebo nie je isté, či sa Kollár dostane do parlamentu. Podľa premiéra antikampaň proti Smeru vedie naopak opozícia a aj médiá. Na otázku, prečo nie je na volebných bilbordoch Smeru-SD aj predseda strany Robert Fico, odpovedal, že tak to bolo dohodnuté.

Viac k témam: Parlamentné voľby do NRSR na Slovensku 2020
Zdroj: Webnoviny.sk - Smer vie, čo ľudí trápi a má skúsenosti, knihu opatrení podľa Pellegriniho robiť nepotrebuje © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

7.2.2020 (Webnoviny.sk) - Politické strany a ich kandidáti doteraz minuli na predvolebnú kampaň 12,8 milióna eur, čo ukazuje, že bude historicky najdrahšia. Ako uviedla Transparency International Slovensko (TIS) na sociálnej sieti, doteraz rekordnými voľbami boli voľby spred štyroch rokov. Strany vtedy na kampaň minuli 12 miliónov eur. Celkové výdavky strán v kampani podľa odhadu TIS presiahnu hranicu 15 miliónov eur. Najdrahšia je zatiaľ kampaň strany Smer-SD, ktorá doteraz minula 1,83 miliónov eur.

Najväčší nárast v OĽaNO

Od začiatku februára narástli výdavky na transparentných účtoch strán o 1,5 milióna eur, čo predstavuje najsilnejší týždňový nárast v tomto roku. „Najviac v hnutí Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO), ktoré doterajšiu polmiliónovú kampaň zvýšilo o 383-tisíc eur. Najväčšou uhradenou položkou bola u nich distribúcia tlačovín od Slovenskej pošty,“ uviedla TIS. Druhú najväčšiu sumu februárových výdavkov zaznamenala strana Za ľudí, ktorá za týždeň minula 241-tisíc eur, z toho 168-tisíc dala na plánovanú televíznu reklamu.

Smer naďalej vedie

Naďalej platí, že najdrahšou je zatiaľ kampaň strany Smer-SD, ktorá doteraz minula 1,83 miliónov eur. Doťahuje sa na ňu kampaň koalície Progresívne Slovensko(PS)/Spolu s 1,62 miliónmi. Cez hranicu milión eur sa v uplynulom týždni dostali aj strany Za ľudí a Sloboda a Solidarita (SaS). „Strany podľa ich transparentných účtov minuli celkovo už viac ako 11 miliónov eur, ďalšie dva milióny však vynaložili pred oficiálnou kampaňou od minulého mája, čo je zákonná hranica pre začatie rátania celkových volebných výdavkov,“ pokračovala TIS s tým, že žiadna zo strán sa pritom zatiaľ neblíži k zákonnému maximu 3 milióny eur. Pred štyrmi rokmi tento strop dosiahla strana Smer. „Kampaň najsilnejšej vládnej strany je z hľadiska výdavkov najmenej transparentná, nakoľko väčšinu financií strana ukrýva v prostredí dvoch spriaznených agentúr. Na svoj transparentný účet však Smer previedol už 2,6 milióna eur zo svojho straníckeho účtu. Podľa očakávania by tak aj tentokrát mala byť kampaň strany Roberta Fica celkovo najdrahšia,“ uzavrela TIS.

Viac k témam: Parlamentné voľby do NRSR na Slovensku 2020, TIS Transparency International Slovensko
Zdroj: Webnoviny.sk - Predvolebná kampaň je najdrahšia v histórii, výdavky strán do volieb ešte narastú © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

7.2.2020 (Webnoviny.sk) - Podľa študentských simulovaných volieb by sa do parlamentu nedostala ani jedna vládna strana. V prvej trojke sa ocitla strana Kotlebovci - Ľudová strana Naše Slovensko. Získala takmer 11 percent hlasov.

Účasť presiahla 50 percent

Voľby však vyhrala koalícia Progresívne Slovensko (PS)/Spolu s počtom hlasov 23,3 percenta. Na druhom mieste sa umiestnila strana Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) s 16,32 percenta. Výsledky študentského hlasovania predstavili v piatok organizátori týchto volieb. Celková účasť na voľbách dosiahla vyše 57 percent, teda vyše 32-tisíc študentov. V parlamente by chceli mladí ľudia vidieť nielen PS/Spolu, OĽaNO a kotlebovcov, ale aj stranu Za ľudí (9,61 percenta), Sme rodina (9,2 percenta) či Slobodu a Solidaritu so 7,14 percentami. Smer - sociálna demokracia získala 4,06 percenta, Slovenská národná strana mala 1,51 percenta. Najmenej dostala strana Most-Híd. Hlasovalo za ňu 1,13 percenta.

Zapojili školy zo všetkých krajov

Volieb sa zúčastnilo 102 gymnázií, 71 odborných a štyri umelecké školy s viac ako 60-tisíc žiakmi. Zapojené boli školy zo všetkých krajov. Najvyššiu účasť mali školy z Prešovského a Bratislavského kraja. Počet členov tímu z celého Slovenska bolo 15, ambasádorov 20 a členov volebných komisii 500. Aktuálne študentské voľby organizovali tímy študentov z celého Slovenska pod záštitou Rady mládeže Bratislavského kraja. Školy sa mohli prihlásiť do simulovaných študentských volieb pomocou stránky studentskevolby.sk.

Viac k témam: Parlamentné voľby do NRSR na Slovensku 2020, študenti
Zdroj: Webnoviny.sk - Fico za bránami parlamentu a Kotleba v prvej trojke, študenti hlasovali v simulovaných voľbách © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko
Strana 1 z 4

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

K2 Tags

K2 Login

K2 Calendar

« February 2020 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29  

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner