03. apríl 2020
Facebook

8.2.2020 (Webnoviny.sk) - Ministerstvo vnútra vyhlásilo verejné obstarávanie na zabezpečenie deratizácie vo svojich objektoch. Ako sa ďalej uvádza v oznámení zverejnenom na internetovej stránke Úradu pre verejné obstarávanie, celkové náklady na zabezpečenie tejto služby vyčíslili na 903 250 eur bez DPH.

Deratizácia prebehne vo všetkých objektoch

Deratizačné služby ministerstvo vyžaduje do objektov na území celého Slovenska. Konkrétne má ísť o pokladanie nástrah proti hlodavcom, odstraňovanie uhynutých hlodavcov a vtákov, čistenie plôch od ich exkrementov a tiež dodanie a montáž sieťok proti vtákom. „Spoločnosť vykonávajúca deratizáciu musí byť registrovaná na Štátnej veterinárnej a potravinovej správe SR," uvádza rezort. Ministerstvo tiež zdôrazňuje, že prostriedky využité na deratizáciu musia byť schválené Centrom pre chemické látky a prípravky SR s platnou kartou bezpečnostných údajov. „Uchádzač uvedie vo svojom návrhu označenie a typ prípravku a zároveň predloží kartu bezpečnostných údajov," uvádza sa v oznámení o verejnom obstarávaní.

Rozhodne najvýhodnejšia cena

Záujemcovia o zabezpečenie deratizačných služieb v objektoch rezortu vnútra, konkrétne v budovách úradov, oddeleniach polície, hasičských staniciach, v skladoch alebo v garážach môžu ministerstvu predkladať ponuky do druhého marca. Kritériom vyhodnocovania ponúk má byť najvýhodnejšia cena.

Viac k témam: Centrum pre chemické látky, deratizácia, ŠVPS SR Štátna veterinárna a potravinová správa SR, verejné obstarávanie
Zdroj: Webnoviny.sk - Ministerstvo vnútra chce zabezpečiť deratizáciu vo svojich objektoch, náklady odhaduje na 900-tisíc eur © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

8.2.2020 (Webnoviny.sk) - V Prahe sa dnes pred očami polície postrelil muž, ktorý mal pri sebe okrem plynovej pištole aj nôž. "Policajtov privolali k mužovi, ktorého videli na ulici s nožom a strelnou zbraňou. Po príchode zistili, že ju naozaj má," povedala policajná hovorkyňa Violeta Siřišťová. Policajti muža vyzvali, aby zbrane odhodil. "Povedal im, že sa chce zastreliť a aby ho zastrelili oni," dodala Siřišťová. Muž sa potom rozbehol proti policajtom a strelil sa do hlavy. Na miesto vyslali aj sanitku, ktorá zraneného priviezla do nemocnice. Polícia prípad vyšetruje a Opletalovu ulicu uzatvorila.

Viac k témam: česká polícia, streľba, zbraň
Zdroj: Webnoviny.sk - Muž sa na pražskej ulici postrelil do hlavy, policajtov predtým žiadal, aby ho zastrelili oni © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

8.2.2020 (Webnoviny.sk) - Hrubý domáci produkt (HDP) Slovenska by po decentralizácii moci mohol oproti súčasnému stavu narásť o desať percent. Vo svojom dokumente „Dozrel čas na zmeny“ to uvádza Únia miest Slovenska (ÚMS). ÚMS v dokumente tvrdí, že súčasné rozdelenie kompetencií, ktoré ponecháva väčšinu dôležitých rozhodnutí na centrálnu vládu, má okrem iných oblastí negatívny dopad aj na ekonomiku. Podľa ÚMS by väčšie kompetencie a väčšia miera samostatnosti miest a obcí viedla k znižovaniu miery korupcie, efektívnejšiemu vynakladaniu finančných prostriedkov a výraznejšiemu ekonomickému rastu regiónov, ktorý by sa pretavil do rastu celej krajiny a mohol by dosiahnuť desať percent hodnoty HDP.

Problémom sú regionálne rozdiely

Záujmové združenie vysvetľuje, že centrálna vláda rozhoduje na Slovensku o príliš veľkom množstve vecí, z čoho pramení chaos, neefektívnosť a prehadzovanie si zodpovednosti medzi štátnymi orgánmi za jednotlivé nedostatky. Pri súčasnom nastavení systému podľa neho obce a mestá nedokážu plniť všetky zákony a záväzky a zároveň zabezpečovať rozvoj daného územia. ÚMS uvádza, že v Dánsku tvoria výdavky samospráv 66 percent všetkých výdavkov štátu. Priemer EÚ je 23,1 percenta. Výdavky samospráv tvorili v roku 2019 približne 15,9 percenta výdavkov štátu. Na dosiahnutie priemeru EÚ by tak samosprávy potrebovali ďalšie 2 miliardy eur ročne. Výrazné sú aj regionálne rozdiely. Spomedzi všetkých 36 členských krajín Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) má Slovensko hneď po Mexiku najväčšie rozdiely medzi jednotlivými regiónmi v krajine.

Súčasný regionálny model zlyhal

O neideálnom stave podľa ÚMS svedčí aj správa k Národnej stratégii regionálneho rozvoja z roku 2017, v ktorej sa uvádza, že sa pozitívny hospodársky vývoj Slovenska nepremieta do vyrovnávania regionálnych rozdielov a prílišná pozornosť sa venuje makroekonomike, zatiaľ čo regionálny rozvoj ostáva v úzadí. Verejné investície sú z 95 percent financované z eurofondov, hoci tie mali byť iba doplnkovým zdrojom financií. Správa tiež konštatuje, že regióny, mestá a obce nedisponujú dostatočným množstvom právomocí a malé a stredné podniky na Slovensku nie sú schopné vytvárať dostatočnú protiváhu nadnárodným spoločnostiam. Súčasný regionálny model podľa správy pri rozvoji regiónov zlyhal a obce a mestá regionálnu politiku skôr usmerňujú, než riadia. Správa tiež konštatuje, že politika týkajúca sa regiónov je zle definovaná a nesystémovo rozdrobená, čo znižuje akčnosť a pružnosť jej riadenia.

Nová reforma samospráv

ÚMS preto otvára diskusiu o novej reforme samospráv, ktorá by zmenila systém fungovania regionálnej politiky. Od novej vlády, ktorá vzíde z parlamentných volieb žiada vytvorenie komisie pre štrukturálnu reformu samosprávy, ktorá by pripravila podklady pre uskutočnenie reformy. S návrhom oslovila ÚMS aj politické strany, rokovať plánuje aj s predstaviteľmi Združenia miest a obcí Slovenska a predstaviteľmi združenia krajov SK8. ÚMS je dobrovoľné záujmové združenie, ktoré vzniklo 29. apríla 1994 v Košiciach. V súčasnosti združuje 49 primátorov slovenských miest, ktoré majú spolu približne 1,8 milióna obyvateľov. Jej prioritami sú presadzovanie reformy územných samospráv či väčšej samostatnosti miest.

Viac k témam: eurofondy, financie, HDP, Rada OECD, samospráva, SK8
Zdroj: Webnoviny.sk - Hrubý domáci produkt môže po decentralizácii moci vzrásť o desať percent, uvádza to Únia miest Slovenska © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Ekonomika

8.2.2020 (Webnoviny.sk) -

  • aktualizované 8. februára, 19:49
V thajskom meste Nakhon Ratčasima vojak zastrelil najmenej 20 ľudí a ďalších 31 zranil. Minister zdravotníctva uviedol, že vo vnútri nákupného centra, do ktorého muž prišiel vraždiť, sa už nenachádza žiadne telo. Nepovedal však, či sa im už podarilo chytiť páchateľa. Politik takisto dodal, že zločinec zasiahol aj lekára, ktorý chcel pomôcť zranenému človeku. Polícia už informovala, že zabezpečila celú budovu, o strelcovi sa však nezmienila. Nemenovaný policajt predtým povedal, že vojak najskôr zastrelil iného vojaka a ženu, a ďalšiu osobu zranil, pričom motívom mal byť spor o pozemok. Zo základne, na ktorej pôsobil zobral zbraň a auto a odišiel do nákupného centra, pričom strieľal aj po ceste. Páchateľ zverejnil na sociálnej sieti Facebook fotografie z incidentu, kde tiež napísal odkazy ako napríklad "nikto neunikne smrti", "mal by som prestať?" alebo "už som s tým prestal". https://www.youtube.com/results?search_query=thailand+soldier+shooting

Viac k témam: streľba, thajská polícia, vojak
Zdroj: Webnoviny.sk - Vojak v nákupnom centre zabil najmenej 20 ľudí, z miesta činu pridával fotografie na Facebook (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

8.2.2020 (Webnoviny.sk) - Desiatky hasičov zasahujú pri požiari výrobnej haly. Agentúru SITA o tom informovala Zuzana Farkasová z Hasičského a záchranného zboru SR. Požiar zasiahol celý objekt a jeho vplyvom hrozí deštrukcia strechy. Podľa predbežných odhadov sa škoda vyšplhala na sumu 500-tisíc eur. Pri udalosti zasahujú profesionáli z Dunajskej Stredy, Gabčíkova a Veľkého Medera a dobrovoľní hasiči z obcí Dolný Štál, Orechová Potôň, Kráľ. Kračany a Gabčíkovo. Na mieste je celkovo 36 hasičov s 11 ks hasičskej techniky.

Viac k témam: požiar
Zdroj: Webnoviny.sk - Desiatky hasičov zasahujú pri požiari haly v Dunajskej Strede, hrozí deštrukcia strechy (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

8.2.2020 (Webnoviny.sk) - Záchranársky vrtuľník z Banskej Bystrice bol sobotu krátko predpoludním privolaný na lyžiarsky svah v Malinô Brdo, kde si 63-ročná lyžiarka po páde vážne poranila hlavu. "Pilot vrtuľníka pristál priamo na svahu. Pacientka sa nachádzala v bezvedomí, v starostlivosti horských záchranárov. Lekár jej poskytol neodkladné zdravotné ošetrenie, napojil na umelú pľúcnu ventiláciu a monitor základných životných funkcií. Po vzlete z miesta nešťastia smerovala posádka leteckých záchranárov s pacientkou v stabilizovanom stave, v umelom spánku a vážnym úrazom hlavy do Fakultnej nemocnice F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici," informovala hovorkyňa leteckých záchranárov Zuzana Hopjaková.

Viac k témam: lyžovanie, záchranársky vrtuľník, zranenie
Zdroj: Webnoviny.sk - Lyžiarka zostala po páde v bezvedomí, na svahu v Malinô Brdo museli zasahovať leteckí záchranári © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

8.2.2020 (Webnoviny.sk) - Najviac efektívni sú sudcovia na Okresnom súde v Malackách, najmenej sa darí ich kolegom na súde Bratislava I. Vyplýva to z údajov Analytického centra Ministerstva spravodlivosti SR za rok 2019, ktoré agentúre SITA poskytol tlačový odbor. Nevybavené prípady pribúdajú vo vyšších počtoch iba na súdoch vo väčších mestách, respektíve tých krajských. Takmer všetky ostatné súdy vyriešili v minulom roku viac spisov, ako im pribudlo. Z tohto pohľadu vyčnievajú práve Malacky, kde úspešnosť sudcov dosiahla v minulom roku takmer 139 percent.

Banskobystrický súd je najvyťaženejší

Z pohľadu počtu nových prípadov je najvyťaženejším okresným súdom na Slovensku ten v Banskej Bystrici (289 706). Naopak, najmenej nových prípadov pribudlo na okresnom súde v Bánovciach nad Bebravou (1 901). Banskobystrický súd sa však vymyká štatistikám predovšetkým pre to, že sem prichádza celoslovenská exekučná agenda.

Problémom sú aj reštančné veci

Okrem nových spisov sa musia súdy vysporiadať aj s takzvanými reštančnými vecami, teda prípadmi, ktoré neboli vybavené od pridelenia do jedného roka. V súčasnosti najviac ich je na okresnom súde Bratislava I, najmenej v Revúcej. Menej ako 150 reštančných vecí majú ešte na súde v Dolnom Kubíne a Bánovciach nad Bebravou. Každoročné podklady analytikov môžu v budúcnosti poslúžiť pri takzvanej súdnej mape, ktorá má rozdeliť súdy v budúcnosti podľa agendy.

Viac k témam: okresný súd Banská Bystrica, Okresný súd Bratislava I, súdnictvo, súdy
Zdroj: Webnoviny.sk - Najefektívnejší sudcovia sú v Malackách, najmenej sa darí ich kolegom na súde Bratislava I © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

8.2.2020 (Webnoviny.sk) - V americkom meste Clinton v štáte Mississippi zomreli počas požiaru domu matka a jej šesť detí. Prípad sa stal v sobotu a potvrdil ho zástupca tamojších hasičov Jeff Blackledge. Dodal, že obete boli vo veku od jedného do 33 rokov. Otec rodiny sa ich snažil zachrániť. Muža previezli do nemocnice, pričom utrpel popáleniny a rôzne iné zranenia. Príčinu vzniku požiaru v súčasnosti vyšetrujú. Bližšie informácie o prípade nezverejnili.

Viac k témam: požiar, rodina, úmrtie dieťaťa
Zdroj: Webnoviny.sk - Pri požiari zahynuli matka a šesť detí, otcovi sa ich nepodarilo zachrániť © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Svet

8.2.2020 (Webnoviny.sk) - Desiatky hasičov zasahujú pri požiari výrobnej haly. Agentúru SITA o tom informovala Zuzana Farkasová z Hasičského a záchranného zboru SR. Požiar zasiahol celý objekt a jeho vplyvom hrozí deštrukcia strechy. Podľa predbežných odhadov sa škoda vyšplhala na sumu 500-tisíc eur. Pri udalosti zasahujú profesionáli z Dunajskej Stredy, Gabčíkova a Veľkého Medera a dobrovoľní hasiči z obcí Dolný Štál, Orechová Potôň, Kráľ. Kračany a Gabčíkovo. Na mieste je celkovo 36 hasičov s 11 ks hasičskej techniky.

Viac k témam: požiar
Zdroj: Webnoviny.sk - Desiatky hasičov zasahujú pri požiari haly v Dunajskej Strede, hrozí deštrukcia strechy © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko

8.2.2020 (Webnoviny.sk) - Hasiči z Ružomberka zasahujú pri dopravnej nehode, ktorá sa stala na ceste I/18 za Ružomberkom v smere do Martina. Pri nehode sa zrazili dve osobné autá s dodávkou. Agentúru SITA o tom informovala Katarína Križanová z Hasičského a záchranného zboru SR. Následkom nehody utrpeli tri osoby rôzne zranenie, ďalšia zostala zakliesnená vo vozidle. Hasiči vyslobodili zranenú osobu z havarovaného vozidla pomocou hydraulického zariadenia, poskytli zraneným prvú pomoc a zabezpečili vozidlá proti vzniku požiaru. Štátna cesta je momentálne uzavretá.

Viac k témam: dopravná nehoda, hasiči, hromadná dopravná nehoda
Zdroj: Webnoviny.sk - Za Ružomberkom sa zrazili dve osobné autá s dodávkou, jedna osoba zostala zakliesnená vo vozidle © SITA Všetky práva vyhradené.

Published in Slovensko
Strana 1 z 3

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

K2 Tags

K2 Login

K2 Calendar

« February 2020 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29  

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner