02. jún 2020
Facebook

2.6.2020 (Webnoviny.sk) - Európsky plán obnovy za 750 mld. eur na oživenie ekonomiky v Európskej únii postihnutej koronavírusom počíta aj s masívnou obnovou budov. Fond ekonomickej obnovy by mal byť podľa Európskej komisii v súlade s ambíciami v oblasti klímy a zároveň by mal posilniť Európsky ekologický dohovor. Platforma Budovy pre budúcnosť (BPB) oceňuje, že obnova budov je súčasťou tohto balíka. "Opatrenia na zvyšovanie energetickej efektívnosti sú win win riešenia, tak pre životné prostredie, ako aj reštart ekonomiky. Podpora obnovy budov nadpriemerne stimuluje domáci dopyt a lokálnu ekonomiku. Takmer všetky tieto investície zároveň zostávajú v krajine, keďže stavebníctvo má jeden z najmenších podielov dovozu zo všetkých sektorov, a rovnomerne sa realizujú vo všetkých regiónoch," povedala riaditeľka BPB Katarína Nikodemová.

Znižujú účty za energie

Súčasne takéto opatrenia podľa nej znižujú ľuďom účty za energie a podporujú dosiahnutie cieľov v oblasti klímy a energetiky. Obnovu budov podporujú aj Slováci. Takmer tri štvrtiny opýtaných (73 %) v nedávnom prieskume súhlasili s tým, aby medzi opatreniami vlády na obnovu ekonomiky po skončení koronakrízy bola aj finančná podpora obnovy budov. Prieskum uskutočnila agentúra Focus na vzorke 1 011 respondentov v polovici mája. Podľa 79 % respondentov je dôležité, aby opatrenia vlády boli v súlade s ochranou životného prostredia. "Investovanie do budov je pre vládu dobrá investícia. Sme za to, aby sa vláda vyhla zakonzervovaniu súčasného hospodárskeho modelu a aby využila túto bezprecedentnú príležitosť. Prostriedky z fondu obnovy by primárne mali smerovať do opatrení, ktoré nám pomôžu v prechode na nízkouhlíkové hospodárstvo. Takýto postup má vysokú podporu u občanov, podľa ktorých je dôležité, aby bola obnova zelená," uviedla Nikodemová.

Polovica budov potrebuje obnovu

Podľa odhadov tri štvrtiny verejných budov a zhruba polovica budov na bývanie na Slovensku potrebujú obnovu. Platforma Budovy pre budúcnosť už poslala predsedovi vlády a príslušným ministerstvám pätnásť bodov o tom, prečo a ako by vláda mala budovy podporiť. "Investície do obnovy budov by mali byť pre Slovensko dôležitým prvkom stimulačných investícií. Príkladom pre nás môže byť odskúšaný recept z Českej republiky, kde sa po kríze z roku 2018 rozhodli postaviť ekonomiku späť na nohy investovaním do obnovy rodinných domov a spustili v súčasnosti veľmi úspešný dotačný program Zelená úsporám," priblížil analytik BPB Richard Paksi. Zefektívnenie a rozšírenie slovenského dotačného programu na obnovu rodinných domov označil za jeden z krokov, ktoré by mala vláda využiť. "Jedno z ďalších opatrení sú vyššie investície do obnovy verejných budov. Vláda sa v programovom vyhlásení zaviazala, že chce dosiahnuť urýchlenú obnovu verejných budov a pre naštartovanie našej ekonomiky sú takéto investície ideálnym riešením," dodal Paksi.

Viac k témam: BPB Budovy pre budúcnosť
Zdroj: Webnoviny.sk - Masívnu obnovu budov podporujú aj Slováci, Brusel s ňou ráta pri oživení ekonomiky po koronakríze © SITA Všetky práva vyhradené.

2.6.2020 (Webnoviny.sk) - Ruský prezident Vladimir Putin stanovil dátum celoštátneho referenda o zmenách ústavy, ktoré mu umožnia zostať dlhšie pri moci, na 1. júla. V pondelok zároveň uviedol, že šírenie koronavírusu sa spomalilo, vďaka čomu sa môže uskutočniť referendum. V prípade pozitívneho výsledku bude môcť politik zostať na čele krajiny až do roku 2036. Referendum sa pôvodne malo konať v apríli, no pre koronavírus ho odložili. Voliči budú môcť vyjadriť svoj názor už šesť dní pred 1. júlom, aby tak zredukovali davy a zvýšili bezpečnosť počas pandémie.

Viac k témam: Koronavírus, Koronavírus COVID-19 v Rusku, referendum, ruský prezident
Zdroj: Webnoviny.sk - Putin oznámil dátum referenda o zmenách ústavy, pozitívny výsledok mu umožní zostať dlhšie pri moci © SITA Všetky práva vyhradené.

2.6.2020 (Webnoviny.sk) - Hongkonská polícia zamietla v pondelok požiadavku organizátorov o tohoročnú sviečkovú spomienku pri príležitosti výročia potlačenia protestov na Námestí nebeského pokoja (Tchien-an-men) z roku 1989, ktoré pripadá na najbližší štvrtok. Išlo by pritom o prvý prípad za posledných 30 rokov, keď by sa spomienka v Hongkongu nekonala. Udalosť pravidelne pritiahne do ulíc veľké davy ľudí. Tí si ňou pravidelne pripomínajú vojenský zásah proti prodemokratickým demonštrantom v Pekingu.

Obavy o obmedzenie slobody slova

Rozhodnutie nasledovalo po tom, čo čínsky parlament nedávno rozhodol o zavedení kontroverzného bezpečnostného zákona na poloautonómnom území. Demokratickí aktivisti a právni experti sa obávajú, že legislatíva obmedzí slobodu slova a opozičné politické aktivity v Hongkongu.

Masaker na Námestí nebeského pokoja

Masakra na Námestí nebeského pokoja sa odohrala 4. júna 1989 a znamenala koniec snáh demokraticky zmýšľajúcej časti čínskej spoločnosti o reformu komunistickej štátnej mašinérie. Zásahu predchádzalo šesť týždňov demonštrácií, počas ktorých nič nenasvedčovalo tomu, že režim voči demonštrantom zasiahne tak tvrdo. Rok 1989 znamenal koniec komunistickej diktatúry vo väčšine krajín vtedajšieho východného bloku. Čína však aj 30 rokov po týchto udalostiach zostáva verná komunistickým ideálom a rovnako ako vtedy ich presadzuje nedemokratickými metódami. Údaje o tom, koľko ľudí prišlo pri masakre o život, sa rôznia. Sovietske tajné služby počet obetí odhadli na približne 3000, oficiálne úrady v Číne to však odmietajú priznať.

Viac k témam: demonštrácie, Masaker na Námestí nebeského pokoja, protesty v Hongkongu
Zdroj: Webnoviny.sk - Sviečková spomienka masakry na Námestí nebeského pokoja zrejme nebude, hongkonská polícia ju zakázala © SITA Všetky práva vyhradené.

2.6.2020 (Webnoviny.sk) - Občania desiatich členských štátov Európskej únie, vrátane Slovenska, už nebudú musieť pre dobrú epidemiologickú situáciu preukazovať v Chorvátsku dôvod vstupu do krajiny. Budú môcť prísť za rovnakých podmienok ako pred vypuknutím pandémie koronavírusu. Stále však bude potrebné dodržiavať všeobecné a špecifické odporúčania chorvátskeho ústavu verejného zdravia.

Viac o téme: Koronavírus

Agentúru SITA o tom informoval riaditeľ zastúpenia Chorvátskeho turistického združenia (CHTZ) na Slovensku Dubravko Miholić v súvislosti s rozhodnutím vlády Chorvátskej republiky minulý týždeň o úplnom otvorení hraníc krajiny desiatim vybraným členským štátom EÚ. Popri Slovensku sa to týka aj Českej republiky, Maďarska, Poľska, Rakúska, Nemecka, Estónska, Lotyšska, Litvy a Slovinska.

Turisti majú zaslať svoje údaje cez internet

Pre zamedzenie dopravným zápcham na hraničných priechodoch a skrátenie čakania na prekročenie štátnej hranice, ktoré bude vzhľadom na zber doplňujúcich údajov oproti minulým rokom predĺžené, Chorvátsko odporúča zahraničným občanom, aby vopred zaslali potrebné údaje cez webovú stránku https://entercroatia.mup.hr. Chorvátske ministerstvá vnútra a cestovného ruchu zriadili tento portál so zámerom zefektívniť prechod cez hranice a oboznámiť hostí a návštevníkov s epidemiologickými opatreniami platnými v Chorvátsku. "Táto vláda neustále zvažuje všetky možnosti pre vytvorenie rovnováhy medzi ekonomickou a zdravotnou bezpečnosťou a zároveň zefektívňuje celý systém, v ktorom prepájame segmenty cestovného ruchu, dopravy a zdravia," povedal chorvátsky minister cestovného ruchu Gari Cappelli pri predstavení projektu EnterCroatia. Toto inovatívne riešenie podľa neho umožní zrýchlený vstup turistov do Chorvátska, kde poskytneme všetky bezpečnostné protokoly a komunikáciu s hosťami. "Chorvátsko je považované za krajinu s veľmi účinným systémom pripravenosti a s priaznivou epidemiologickou situáciou. A pokiaľ ide o cestovný ruch, je to príležitosť znova sa preukázať ako destinácia, ktorá kladie dôraz na bezpečnosť a inovácie," uviedol Cappelli.

Splnenie všetkých podmienky pre vstup turistov

Riaditeľ Chorvátskeho turistického združenia so sídlom v Záhrebe Kristjan Staničić informoval, že po dosiahnutí vynikajúcej epidemiologickej situácie v krajine a otvorení hraníc vytvorením osobitného portálu splnili všetky potrebné podmienky pre rýchly, efektívny a bezpečný príchod turistov do Chorvátska. "Veríme, že naša nová propagačná kampaň Dovolenka, akú si zaslúžite, je bližšie, než ste dúfali, pomôže občanom okolitých krajín, aby nás čoskoro navštívili a aby ich počet narastal," poznamenal Staničić.

Bez ďalšieho zdržania na hraniciach

Keď občania uvedených členských krajín EÚ vstúpia do Chorvátska, bude podľa CHTZ zaznamenaný ich príchod spolu s ďalšími údajmi (miesto pobytu v Chorvátsku, číslo mobilného telefónu a e-mailová adresa) pre možnú potrebu kontaktu z epidemiologických dôvodov. Zároveň všetci, ktorí vyplnia svoje údaje cez internet, dostanú do svojej e-mailovej schránky pokyny obsahujúce epidemiologické informácie a opatrenia platné v Chorvátsku pre ich bezpečný pobyt v krajine. V súčasnosti je web v chorvátčine a angličtine. Počas najbližších dní bude aj v mnohých ďalších jazykových mutáciách a cestujúci dostanú pokyny vo svojich vlastných jazykoch, vrátane slovenčiny. Cestujúci, ktorí zasielajú údaje týmto spôsobom, sa nemusia ďalej zdržiavať na hraničnom priechode, aby poskytli potrebné údaje, hraničná polícia ich bude mať v systéme. Cestujúci, ktorí nepredložia svoje dáta prostredníctvom spomínanej žiadosti, tak môžu urobiť na hraničnom priechode pri vstupe do Chorvátska, budú však potrebovať dlhší čas na čakanie v samostatnom pruhu.

Viac k témam: COVID-19, dovolenka v Chorvátsku, Koronavírus, letná dovolenka, turisti, turizmus
Zdroj: Webnoviny.sk - Turisti cestujúci do Chorvátska nebudú musieť preukazovať dôvod vstupu, platí to aj pre Slovákov © SITA Všetky práva vyhradené.

2.6.2020 (Webnoviny.sk) - Na severe Konžskej demokratickej republiky (KDR) vypukla nová epidémia eboly, potvrdili zdravotnícki predstavitelia. V provincii Equateur blízko mesta Mbandaka identifikovali šesť prípadov vrátane štyroch úmrtí.

Viac o téme: Koronavírus

Na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter to oznámil šéf Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus, ktorý pripomenul, že KDR bojuje s ebolou aj na východe a zároveň sa potýka s ochorením COVID-19 a najväčšou epidémiou osýpok na svete.

Epidémia eboly stále trvá

Je to po druhý raz, čo za ostatné dva roky ebola zasiahla Equateur. V roku 2018 tam zabila 33 ľudí a pod kontrolu sa ju podarilo dostať za niekoľko mesiacov. Na východe KDR vypukla epidémia eboly v auguste 2018 a odvtedy si vyžiadala najmenej 2 243 mŕtvych. Zatiaľ však úrady nevyhlásili jej koniec, hoci posledného známeho pacienta prepustili v polovici mája. V krajine však nemôže ešte aspoň mesiac pribudnúť žiaden nový prípad, aby mohla vyhlásiť koniec epidémie.

Počet nakazených koronavírusom je nepresný

Spomínané ochorenie COVID-19 podľa pondelkových údajov Afrického centra pre kontrolu a prevenciu chorôb v KDR potvrdili u 611 ľudí. Dvadsať pacientov v jeho dôsledku zomrelo. V krajine však vykonali obmedzené množstvo testov a pozorovatelia sa obávajú, že ozajstný počet prípadov môže byť oveľa vyšší.

Viac k témam: COVID-19, ebola, epidémia, epidémia osýpok, Koronavírus, Pandémia, vírus ebola
Zdroj: Webnoviny.sk - V Kongu sa znovu začala šíriť ebola, krajina okrem toho bojuje aj s koronavírusom a s osýpkami © SITA Všetky práva vyhradené.

2.6.2020 (Webnoviny.sk) - Fíni žijúci vo východnom regióne hraničiacom s Ruskom hovoria, že podobnú situáciu nezažili od pádu Sovietskeho zväzu v roku 1991.

Viac o téme: Koronavírus

Uzavretie fínskej hranice s Ruskom pre pandémiu koronavírusu zastavilo príliv približne dvoch miliónov ruských turistov, ktorí škandinávsku krajinu každý rok navštívia a sú preto významným prínosom pre miestnu ekonomiku.

Hranice sa tak skoro neotvoria

Fínsko zdieľa s Ruskom 1 340 kilometrov dlhú pozemnú hranicu a viacerými hraničnými priechodmi. Ide zároveň o jednu z najdlhších vonkajších hraníc Európskej únie. V polovici marca ju však Helsinki aj Moskva zatvorili z dôvodu najnovšej pandémie. Vzhľadom na vysoký počet nakazených v Rusku je len málo pravdepodobné, že ju do letnej turistickej sezóny vo Fínsku opäť otvoria. Mnohí sú naopak presvedčení, že ostane zatvorená ešte dlhšie.

Obľúbená destinácia Rusov

Fínsko patrí v posledných rokoch medzi najobľúbenejšie európske turistické destinácie Rusov. Miestni podnikatelia teraz pre zatvorené hranice prichádzajú podľa odhadov až o 25 miliónov eur mesačne. Rusko aktuálne registruje takmer 415-tisíc infikovaných koronavírusom, čím mu patrí celosvetovo tretia priečka za Spojenými štátmi a Brazíliou. Nákaze v krajine doteraz podľahlo údajne 4 855 osôb, hoci mnohí takúto pomerne nízku úmrtnosť spochybňujú.

Viac k témam: COVID-19, hraničné priechody, Koronavírus, Koronavírus COVID-19 v Rusku, štátne hranice, turisti, turizmus
Zdroj: Webnoviny.sk - Koronavírus zastavil príliv ruských turistov do Fínska, krajina pre zatvorené hranice prichádza o milióny © SITA Všetky práva vyhradené.

2.6.2020 (Webnoviny.sk) - Ministerstvo kultúry SR pri dodatkoch zmluvy na telekomunikačné služby nepostupovalo v súlade so zákonom. Podľa iniciatívy Slovensko.Digital to skonštatoval Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO), ktorý na rezorte kultúry kontroloval dodatky zmluvy na telekomunikačné služby so spoločnosťou SWAN.

ÚVO našlo pochybenie ministerstva

"Úrad vo svojej kontrole konštatoval, že rezort kultúry postupoval v rozpore so základnými povinnosťami verejného obstarávateľa zo zákona o verejnom obstarávaní. Úrad konštatuje, že konaním ministerstva došlo k navýšeniu celkovej zmluvnej ceny, čím sa súčasne dostal aj do rozporu s princípom transparentnosti a princípom rovnakého zaobchádzania," informuje Slovensko.Digital, ktoré podnet na ÚVO podalo. Úrad sa tiež vyslovil, že konanie ministerstva malo vplyv na výsledok verejného obstarávania.

Rovnaké pochybenie aj na rezorte práce

Podobnú kontrolu už ÚVO vykonal v minulosti aj na ministerstve práce, kde rovnako skonštatoval pochybenia v šiestich dodatkoch a rovnako tvrdil, že konanie rezortu malo vplyv na výsledok verejného obstarávania. Slovensko.Digital pripomína, že na systémové obchádzanie zákona zo strany ministerstiev, ktoré bez súťaže uzatvárajú dodatky, a tým predlžujú svoje staré zmluvy na telekomunikačné služby, upozornilo v novembri minulého roka. Výsledkom takýchto dodatkov sú podľa Slovensko.Digital predražené zmluvy v hodnote miliónov eur ročne. "Vo všetkých prípadoch, na ktoré sme upozornili, ide totiž o štandardizované dátové služby a prenájom bežne dostupného hardvéru. Neexistuje technický ani právny dôvod, ktoré by bránili ukončiť tieto prehistorické zmluvy a vyhlásiť férovú súťaž na dodávateľa, ktorý bude poskytovať služby za dnešné, zrejme často až zlomkové ceny," reaguje výkonný riaditeľ Slovensko.Digital Gabriel Lachmann.

Viac k témam: Slovensko.Digital, telekomunikácie, verejné obstarávanie
Zdroj: Webnoviny.sk - Ministerstvo kultúry podľa ÚVO nepostupovalo v súlade so zákonom pri dodatkoch na telekomunikačné služby © SITA Všetky práva vyhradené.

1.6.2020 (Webnoviny.sk) - Novým predsedom predstavenstva spoločnosti Slovenská pošta, a. s. sa od 1. júna stal Martin Ľupták. Zároveň bude vykonávať aj povinnosti generálneho riaditeľa, kým Ministerstvo dopravy a výstavby SR (MDV) ako jediný akcionár Slovenskej pošty vyhlási výberové konanie a vyberie nového generálneho riaditeľa spoločnosti.

Plánuje transformáciu

Ľupták na čele Slovenskej pošty vymenil Petra Helexu na základe rozhodnutia ministra dopravy a výstavby Andreja Doležala (Sme rodina). O zmene vo vedení informovala v pondelok agentúru SITA hovorkyňa Slovenskej pošty Iveta Dorčáková. Vedenie Slovenskej pošty označil Ľupták za novú výzvu. "Nielen preto, že ide o spoločnosť, ktorá je jedným z najväčších zamestnávateľov na Slovensku, ale aj pre jej potenciál transformovať sa na modernú a efektívnu európsku poštu," povedal nový šéf spoločnosti s tým, že má jasno v tom, kam by pod jeho vedením mohla rásť. "Cieľom nie sú abstraktné vízie, ale smelé a konkrétne čísla. Preto verím, že by sa Slovenská pošta mohla v budúcnosti dostať na úroveň podniku, ktorý bude zrkadlom a vzorom hlavne pre iné poštové podniky vo svete, a na ktorú budú aj jej zamestnanci pyšní," uviedol Ľupták. Zároveň poďakoval súčasnému manažmentu Slovenskej pošty za pracovné nasadenie, ale aj za úspešné zavádzanie nových projektov a služieb, na ktoré chce nadviazať.

Manažoval rôzne súkromné spoločnosti

Ľupták vyštudoval Obchodnú fakultu so zameraním na komerčnú diplomaciu na Ekonomickej univerzite v Bratislave. Pôsobil v rôznych oblastiach na Slovenku aj v zahraničí. Manažoval a riadil niekoľko súkromných spoločností, a to ako člen predstavenstva švédskej spoločnosti Bring Linehaul A.B., predseda predstavenstva v oblasti poradenstva Eurocontrol, s. r. o., senior viceprezident Slovenskej spoločnosti pre kvalitu. Bol aj predsedom predstavenstva v spoločnosti Elbacert, a. s., viceprezidentom a výkonným členom Európskej organizácie pre kvalitu a tiež pôsobil v Združení cestných dopravcov SR ČESMAD Slovakia. Od roku 2006 bol podpredsedom predstavenstva a generálnym riaditeľom pre logistiku, dopravu a automobilový priemysel v spoločnosti BringTrucking, a. s., dcérskej spoločnosti Nórskej pošty, kde zodpovedal za podnikový rast, obchodné stratégie, obstarávanie, audity, predaj, a tiež za vývoj, kvalitu a inovácie.

TIS ocenila predchádzajúce vedenie

Peter Helexa viedol Slovenskú poštu od júla 2018. V rámci stratégie Pošta 2020 zlepšila Slovenská pošta hospodárenie a modernizovala niektoré služby pre zákazníkov. Spoločnosť zaviedla platbu kartou na pobočkách, spustila mobilnú aplikáciu, rozšírila sieť BalíkoBOXov a investovala do zamestnancov zvyšovaním základnej mzdy. Stratégia priniesla pilotne aj projekt Online priehradky. Ide o jednotný zákaznícky portál Slovenskej pošty, ktorý umožní zákazníkom vybaviť cez internet najviac používané poštové služby a eliminuje nutnosť zákazníka navštíviť pobočku. Počas pôsobenia Helexu obsadila Slovenská pošta v roku 2019 v rebríčku Transparency International Slovensko historicky najlepšie tretie miesto a celkovo sa stala druhou najlepšou spoločnosťou vlastnenou štátom. Spoločnosť tiež nedávno získala certifikát Systému manažérstva proti korupcii podľa normy ISO 37001.

Viac k témam: generálny riaditeľ, verejná funkcia
Zdroj: Webnoviny.sk - Slovenská pošta má nového šéfa, Helexu nahradil Ľupták © SITA Všetky práva vyhradené.

1.6.2020 (Webnoviny.sk) - Ľudovít Makó končí ako šéf Kriminálneho úradu finančnej správy (KÚFS). Ako informovala finančná správa, v stredu ho jej prezidentka Lenka Wittenbergerová odvolala z funkcie. Makó končí na poste riaditeľa KÚFS s účinnosťou od 2. júna. "Za jeho prácu a výsledky, ktoré KÚFS pod jeho vedením dosiahol, mu patrí poďakovanie," píše sa vo vyhlásení finančnej správy. Dôvod odvolania finančná správa nekonkretizovala. Končiaci šéf kriminálneho úradu finančnej správy bol pritom často terčom kritiky predstaviteľov bývalej opozície a súčasnej vládnej koalície. Spájaný bol aj s bödörovcami, čo však sám vlani odmietol so slovami, že žiadne dôkazy, ktoré by to dokazovali, neexistujú a ani nebudú. K jeho odvolaniu už počas predchádzajúceho volebného obdobia vyzývali tak predstavitelia koaličnej strany Sloboda a Solidarita, ako aj hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti.

Viac k témam: odvolanie
Zdroj: Webnoviny.sk - Makó končí vo svojej funkcii, šéfa kriminálky na finančnej správe spájali s bödörovcami © SITA Všetky práva vyhradené.

1.6.2020 (Webnoviny.sk) - Spoločnosť Google odložila spustenie najnovšej verzie operačného systému Android, ktorý mal byť k dispozícii od stredy 3. júna. Príčinu zatiaľ neprezradili. Na webstránke developer.android.com uviedli, že "teraz nie je čas na oslavy" a že viac detailov zverejnia neskôr. Firma v blogu prezradila, že Android 11 ponúkne veľa nových možností pre aplikácie, 5G siete, médiá, fotoaparát či strojové učenie.

Viac k témam: Android, operačný systém
Zdroj: Webnoviny.sk - Google odložil spustenie operačného systému Android 11 © SITA Všetky práva vyhradené.

Strana 1 z 4137

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

K2 Tags

K2 Login

K2 Calendar

« June 2020 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner