19. apríl 2019
Facebook

RIVERSIDE 19. apríla (WebNoviny.sk) - Rodičia z Kalifornie, ktorí roky väznili a nechali hladovať 12 zo svojich 13 detí, dostali doživotie s možnosťou požiadať o podmienečné prepustenie najskôr o 25 rokov. Súd vyniesol verdikt v piatok, pričom v súdnej sieni vôbec prvý raz vypovedali niektoré z oslobodených detí. Louise Turpinová plakala a ospravedlnila sa za to, že deťom ublížila, zatiaľ čo za jej manžela Davida Turpina musela prehlásenie prečítať jeho advokátka.

Deti boli v zlom stave

Jedna z dcér, plačúc, pred súdom povedala: "Moji rodičia mi vzali celý môj život, ale teraz si svoj život beriem späť". Políciu zalarmovala z takmer nefunkčného telefónu v januári minulého roku jedna z dcér. Sedemnásťročnému dievčaťu sa podarilo z "domu hrôzy" v meste Perris ujsť cez okno. Bolo pritom v takom zlom stave, že polícia odhadovala jeho vek na desať rokov. Po rokoch života v izolácii nevedelo vlastnú adresu, aký je mesiac v roku a nepoznalo slovo "lieky".

Iba jedno jedlo denne

V dome našli policajti po svojom príchode v zúbožených a špinavých podmienkach ďalších 12 osôb, ktoré vyzerali byť maloleté, v skutočnosti však sedem z nich malo už 18 až 29 rokov. Jeden 22-ročný syn bol pripútaný k posteli reťazami, dve dievčatá sa z okov dostali len krátko predtým. Deti vypovedali, že sprchovať sa mohli len raz do roka a dostávali iba jedno jedlo denne. Nesmeli sa hrať ako iné deti, chodiť von ani do školy a za najmenšie previnenia ich rodičia trestali. Najmladšie dieťa malo len dva roky a jediné bolo v dobrom stave.

Viac k témam: súd, týranie, týranie dieťaťa
Zdroj: Webnoviny.sk - Rodičia z domu hrôzy dostali doživotie, 12 detí roky hladovalo a nesmelo chodiť von © SITA Všetky práva vyhradené.

RUŽOMBEROK 19. aprlla (WebNoviny.sk) - Hasiči zasahovali pri požiari bytu na Nábreží M. R. Štefánika v Ružomberku, ktorý vypukol po pol ôsmej večer. Ako agentúru SITA informovala Zuzana Farkasová z Prezídia Hasičského a záchranného zboru, po príchode na miesto udalosti hasiči evakuovali pomocou výškovej techniky jednu intoxikovanú osobu z bytu na piatom poschodí, v ktorom vypukol požiar. Okrem tejto sa zranila ešte jedna osoba, ktorá sa tiež intoxikovala splodinami horenia. Na mieste zasahovali hasiči z Ružomberka, Martina, Liptovského Mikuláša a dobrovoľní hasiči z Likavky. Na miesto prišiel aj evakuačný autobus HaZZ pre potreby obyvateľov zasiahnutej bytovky.

Viac k témam: hasiči, požiar
Zdroj: Webnoviny.sk - V Ružomberku horel byt, hasiči zachránili dve intoxikované osoby © SITA Všetky práva vyhradené.

SAN PEDRO CUTUD 19. apríla (WebNoviny.sk) - Na Filipínach sa na Veľký piatok konalo tradičné pribíjanie veriacich na drevené kríže. Štyroch mužov a jednu ženu pribili na kríže ľudia preoblečení za rímskych vojakov na kopci v dedine San Pedro Cutud, ktorá sa nachádza približne 70 kilometrov na sever od filipínskej metropoly Manila. Podobné veľkonočné scény sa odohrali aj v susedných dedinách. Netradičné divadlo pritiahne každoročne tisíce turistov. Práve ich záujem je podľa agentúry AP hlavným dôvodom, prečo tieto praktiky na Filipínach, najľudnatejšej ázijskej katolíckej krajine, stále pretrvávajú. Nesúhlasia s nimi však miestni cirkevní predstavitelia. Veriacich namiesto toho vyzývajú, aby sa venovali modlitbám a charitatívnym činnostiam.

Viac k témam: ukrižovanie Ježiša Krista, Veľká noc
Zdroj: Webnoviny.sk - Filipínčania sa nechali pribiť na kríž, miestni cirkevní predstavitelia so zvykom nesúhlasia © SITA Všetky práva vyhradené.

BRATISLAVA 19. apríla (WebNoviny.sk) - Cenovo je bývanie naďalej dostupné nad pomery z minulosti. Napriek rastu cien sa pre spotrebiteľov podľa hlavného ekonóma VÚB banky Zdenka Štefanidesa zvýšila plocha bytu, ktorú si môžu dovoliť, respektíve znížila sa doba splácania.

Obmedzenie mladých

"Avšak vyššie ceny nehnuteľností a požadovaný vyšší podiel vlastných zdrojov klientov znamená, že mladšie a príjmovo menej silné domácnosti sú v dostupnosti bývania postupne znevýhodnené," myslí si Štefanides. Avšak finančný analytik OVB Allfinanz Slovensko Marián Búlik vníma obmedzenie mladých v tomto smere ako príležitosť. "Regulácia reálne chráni práve mladších a príjmovo slabších obyvateľov, aj keď tomuto faktu asi nebudú chcieť rozumieť, v momente, keď im banka schváli výrazne nižší úver. Ja sa na to však pozerám ako na príležitosť zmeniť svoje správanie, čiže menej investovať do spotreby a viac do dlhodobých hodnôt, ako je vzdelanie a dôchodok. Ak si mladí ľudia osvoja takýto sporiaci návyk, dokážu si zafinancovať bývanie menej rizikovejšie, ako je tomu dnes," povedal pre agentúru SITA Búlik.

Rastúca ponuka zvyšuje ceny

V dostupnosti bývania Slovensko podľa Štefanidesa rýchlo napreduje v porovnaní s inými krajinami. Napr. Švédsko, ktoré vykazovalo negatívnu bilanciu už dávnejšie, začalo nepriaznivú situáciu kompenzovať poklesom cien nehnuteľností. "Rakúsko, Írsko a Luxemburg ho zrejme budú nasledovať. Slovensko je od ich situácie ďaleko," uviedol Štefanides. Rastúca ponuka nehnuteľností pomáha znižovať podľa analytika VÚB tlak na rast ich cien. Na konci roka 2018 bolo vo výstavbe takmer 78 tisíc bytov, čo bolo skoro o 4 % viac ako rok predtým a najviac od pádu socialistického režimu. Dokončených bolo 19 071 bytov, čo je medziročne o 12,5 % viac, takisto najviac od socialistického režimu.

Slovensko sa posunulo do extrému

Štruktúra výdavkov sa však podľa Búlika za posledných 30 rokov zásadne zmenila. Zatiaľ čo kedysi bolo bývanie dotované, v súčasnosti zvýhodnené mestské alebo štátne nájomné bývanie prakticky neexistuje. Potraviny v súčasnosti z výdavkov spotrebujú už len 12 %, zatiaľ čo bývanie celú štvrtinu. "S rastom príjmov logicky narástli aj nároky na bývanie, avšak v posledných rokoch sa Slovensko posunulo do extrému. Na naše pomery nezvyčajne rýchly rast miezd motivoval mnohých ľudí nerozumne sa zadĺžiť nad ich reálne možnosti. V čase rastu to zdanlivo nie je problém, ten však zákonite prichádza s prvou krízou," poznamenal Búlik.

Viac k témam: bývanie, hypotéka, náklady na bývanie
Zdroj: Webnoviny.sk - Slováci majú napriek zdražovaniu bývanie naďalej cenovo dostupnejšie ako v minulosti © SITA Všetky práva vyhradené.

Poctu generálovi Milanovi Rastislavovi Štefánikovi pri príležitosti 100. výročia od jeho tragickej smrti vzdajú v sobotu 4. mája preletom ponad mohylu na Bradle lietadlá štyroch krajín, ktoré sú spojené so životom a osudmi tejto osobnosti. V dvanásťčlennej zostave budú stíhacie a dopravné stroje leteckých síl Slovenska, Českej republiky, Francúzska a Talianska.

Celoštátna spomienka na Štefánika

Na Bradle, mieste posledného odpočinku generála Štefánika, sa v tom čase bude konať celoštátna spomienka pri príležitosti výročia jeho smrti. Letecká formácia bude súčasťou programu piešťanského Festivalu letectva. Formáciu povedie slovenské letectvo symbolicky strojom talianskej výroby C-27 Spartan, za ktorým poletí dvojica najnovších stíhačiek Eurofighter Typhoon talianskeho letectva. Nasledovať bude trio stíhacích lietadiel Mirage 2000, ktoré do pietnej zostavy nominovalo Francúzsko. Za nimi budú mať svoje miesto zástupcovia Českej republiky s dopravným lietadlom C-295 CASA v sprievode dvoch stíhacích strojov Aero L-159 Alca. Záver zostavy bude patriť opäť Slovensku a jeho trojici stíhačiek MIG 29.

Predvedú sa na Festivale letectva

V sobotu 4. mája o 13:00 táto spomienková zostava spoločne priletí k Bradlu, kde preletom vzdá poctu generálovi Štefánikovi a pozdraví účastníkov oficiálnej spomienkovej slávnosti. Odtiaľ potom naberie kurz na piešťanské letisko, kde sa predvedie tisíckam divákov na Festivale letectva, ktorý je súčasťou spomienkových podujatí k okrúhlemu výročiu Štefánikovej smrti,“ povedal riaditeľ Festivalu letectva Hubert Štoksa. Posledný let generála Milana Rastislava Štefánika z Talianska do rodnej vlasti si pripomenú aj piloti Slovenskej federácie ultraľahkého lietania v sobotu 4. mája skupinovým letom po trase, ktorú presne pred sto rokmi absolvoval aj Štefánik, jedna z najvýraznejších osobností našich dejín.

Medzi pilotmi aj slovenský kozmonaut

Poletia presne v deň 100. výročia od tohto tragického letu, ktorý sa neďaleko Bratislavy skončil smrťou vtedajšieho ministra Štefánika. Medzi pilotmi bude aj prvý slovenský kozmonaut Ivan Bella. Festival letectva sa uskutoční na letisku v Piešťanoch v dňoch 4. a 5. mája, podujatím vzdajú jeho organizátori hold generálovi Štefánikovi. Ťahákmi festivalu budú podľa jeho hovorcu Dušana Heina vystúpenia špičkových akrobatických pilotov a skupín z Lotyšska z Českej republiky, Švajčiarska, ale chýbať nebudú ani slovenskí Očovskí Bačovia. Festival letectva v Piešťanoch organizuje Slovenská letecká agentúra s podporou ministerstva kultúry a v spolupráci s Trnavským samosprávnym krajom a ďalšími partnermi.

Viac k témam: Letisko Piešťany, lietadla, lietadlo C-27J SPARTAN, stíhačka, stíhačka Mirage 2000D, stíhačky Typhoon
Zdroj: Webnoviny.sk - Ponad mohylu na Bradle poletí na počesť Štefánika zostava lietadiel štyroch štátov © SITA Všetky práva vyhradené.

BRATISLAVA 19. apríla (WebNoviny.sk) - Leteckí záchranári zasahovali v Slovenskom raji, cyklistovi, ktorý skolaboval, už však nedokázali pomôcť. Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa spoločnosti Air - Transport Europe Zuzana Hopjaková, po prílete záchranárskeho vrtuľníka z Popradu do oblasti Čertovej hlavy, kde cyklistu našli ležať v bezvedomí na cyklistickom chodníku, bola lekárka do terénu vysadená pomocou lanovej techniky. „Prítomní svedkovia, ktorí volali o pomoc, už u 67-ročného muža zo Slovenska začali laickú kardiopulmonálnu resuscitáciu. Privolaní pozemní záchranári a následne aj lekárka leteckých záchranárov pokračovali v rozšírenej resuscitácii. Aj napriek veľkej snahe všetkých zúčastnených sa cyklistovi nepodarilo obnoviť základné životné funkcie a lekárka musela, konštatovať smrť,“ uviedla Hopjaková. Záchranársky vrtuľník sa následne vrátil na svoju základňu bez pacienta.

Viac k témam: leteckí záchranári, smrť cyklistu
Zdroj: Webnoviny.sk - Leteckí záchranári boli privolaní k cyklistovi v bezvedomí, lekári mu už pomôcť nedokázali © SITA Všetky práva vyhradené.

MOSKVA 19. apríla (WebNoviny.sk) - V správe osobitného vyšetrovateľa Roberta Muellera nie je žiadny presvedčivý dôkaz o ruskom zasahovaní do amerických prezidentských volieb v roku 2016. Uviedol to v piatok pre novinárov hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.

Snaha o ovplyvnenie volieb

Zredigovaná verzia záverečnej správy zverejnená vo štvrtok uvádza, že vyšetrovatelia nenašli dôkaz o tom, že by americký prezident Donald Trump s Rusmi spolupracoval, zaznamenali však snahy Ruska ovplyvniť prezidentské voľby. Peskov však povedal, že neexistuje "žiadny dôkaz doložený faktmi", že by Rusko zasahovalo do volieb a Moskva preto takéto obvinenia odmieta.

Putin podozrenia opakovane odmietol

Poukázal tiež na to, že ruský prezident Vladimir Putin už v minulosti opakovane odmietol podozrenia zo zasahovania, "pretože žiadne nebolo". Podľa Peskova to dokazuje aj zverejnená správa. Spolu 448-stranový dokument je výsledkom 22-mesačného vyšetrovania vedeného Muellerom.

Viac k témam: prezidentské voľby v USA
Zdroj: Webnoviny.sk - Rusko odmieta zasahovanie do volieb prezidenta v USA, v správe nie je žiadny presvedčivý dôkaz © SITA Všetky práva vyhradené.

  • aktualizované 19. apríla 19:21
BRATISLAVA 19. apríla (WebNoviny.sk) - Opitý vodič na priechode pre chodcov v Trebišove zrazil dve osoby so zrakovým postihnutím. Ako agentúru SITA informovala košická policajná hovorkyňa Jana Mésarová, okolo 09:20 sa stala dopravná nehoda na jednom z priechodov pre chodcov v meste Trebišov. „Štyridsaťštyriročný vodič z Trebišova viedol osobné motorové vozidlo VW Golf po Ulici Námestie Mieru smerom na ulicu M. R. Štefánika, kde na priechode pre chodcov za doposiaľ presne nezistených okolností zachytil dvoch chodcov, 59-ročnú ženu a 62-ročného muža z uvedeného mesta. Podľa predbežnej lekárskej správy chodkyňa pri dopravnej nehode utrpela ťažké zranenia, chodec sa zranil ľahko," uviedla hovorkyňa. Vodič sa podrobil dychovej skúške s pozitívnym výsledkom 0,38 mg/l alkoholu v dychu. Polícia začala trestné stíhanie pre trestný čin ublíženia na zdraví. Bližšie okolnosti dopravnej nehody, presnú príčinu a mieru zavinenia jednotlivých účastníkov, polícia vyšetruje.

Viac k témam: alkohol za volantom, dopravná nehoda
Zdroj: Webnoviny.sk - Foto: Opitý vodič na priechode zrazil chodcov so zrakovým postihnutím (aktualizované) © SITA Všetky práva vyhradené.

BRATISLAVA 19. apríla (WebNoviny.sk) - Cenovo je bývanie naďalej dostupné nad pomery z minulosti. Napriek rastu cien sa pre spotrebiteľov podľa hlavného ekonóma VÚB banky Zdenka Štefanidesa zvýšila plocha bytu, ktorú si môžu dovoliť, respektíve znížila sa doba splácania.

Obmedzenie mladých

"Avšak vyššie ceny nehnuteľností a požadovaný vyšší podiel vlastných zdrojov klientov znamená, že mladšie a príjmovo menej silné domácnosti sú v dostupnosti bývania postupne znevýhodnené," myslí si Štefanides. Avšak finančný analytik OVB Allfinanz Slovensko Marián Búlik vníma obmedzenie mladých v tomto smere ako príležitosť. "Regulácia reálne chráni práve mladších a príjmovo slabších obyvateľov, aj keď tomuto faktu asi nebudú chcieť rozumieť, v momente, keď im banka schváli výrazne nižší úver. Ja sa na to však pozerám ako na príležitosť zmeniť svoje správanie, čiže menej investovať do spotreby a viac do dlhodobých hodnôt, ako je vzdelanie a dôchodok. Ak si mladí ľudia osvoja takýto sporiaci návyk, dokážu si zafinancovať bývanie menej rizikovejšie, ako je tomu dnes," povedal pre agentúru SITA Búlik.

Rastúca ponuka zvyšuje ceny

V dostupnosti bývania Slovensko podľa Štefanidesa rýchlo napreduje v porovnaní s inými krajinami. Napr. Švédsko, ktoré vykazovalo negatívnu bilanciu už dávnejšie, začalo nepriaznivú situáciu kompenzovať poklesom cien nehnuteľností. "Rakúsko, Írsko a Luxemburg ho zrejme budú nasledovať. Slovensko je od ich situácie ďaleko," uviedol Štefanides. Rastúca ponuka nehnuteľností pomáha znižovať podľa analytika VÚB tlak na rast ich cien. Na konci roka 2018 bolo vo výstavbe takmer 78 tisíc bytov, čo bolo skoro o 4 % viac ako rok predtým a najviac od pádu socialistického režimu. Dokončených bolo 19 071 bytov, čo je medziročne o 12,5 % viac, takisto najviac od socialistického režimu.

Slovensko sa posunulo do extrému

Štruktúra výdavkov sa však podľa Búlika za posledných 30 rokov zásadne zmenila. Zatiaľ čo kedysi bolo bývanie dotované, v súčasnosti zvýhodnené mestské alebo štátne nájomné bývanie prakticky neexistuje. Potraviny v súčasnosti z výdavkov spotrebujú už len 12 %, zatiaľ čo bývanie celú štvrtinu. "S rastom príjmov logicky narástli aj nároky na bývanie, avšak v posledných rokoch sa Slovensko posunulo do extrému. Na naše pomery nezvyčajne rýchly rast miezd motivoval mnohých ľudí nerozumne sa zadĺžiť nad ich reálne možnosti. V čase rastu to zdanlivo nie je problém, ten však zákonite prichádza s prvou krízou," poznamenal Búlik.

Viac k témam: bývanie, hypotéka, náklady na bývanie
Zdroj: Webnoviny.sk - Slováci napriek zdražovaniu majú bývanie naďalej cenovo dostupnejšie ako v minulosti © SITA Všetky práva vyhradené.

PARÍŽ 19. apríla (WebNoviny.sk) - Odvolací súd v Paríži poslal za mreže Abdelkadera Meraha, brata Mohameda Meraha, ktorý v roku 2012 zabil v mene teroristickej siete al-Káida vo francúzskych mestách Montauban a Toulouse sedem ľudí.

Zvýšili pôvodný trest

Súd uznal Abdelkadera vo štvrtok vinným aj zo spolupáchateľstva na vraždách a pôvodný trest 20 rokov mu zvýšil na 30. Podľa pôvodného verdiktu bol vinný z teroristických trestných činov, súd nižšej inštancie ho však zbavil obvinení z priamej účasti na vraždách. Prokuratúra sa preto odvolala.

Všetky vraždy si nakrúcal

Mohamed Merah zabil 11. marca 2012 v Toulouse jedného vojaka francúzskej armády, o štyri dni neskôr v Montaubane zastrelil ďalších dvoch vojakov a 19. marca opäť v Toulouse pred tamojšou židovskou školou zabil rabína, jeho dvoch synov vo veku štyri a päť rokov a sedemročné dievča. Merah si pritom všetky vraždy nakrúcal na kameru, ktorú mal pripevnenú na hlave. Boli to prvé džihádistické útoky vo Francúzsku od roku 1995. Po 32-hodinovom obkľúčení útočníkovho bytu ho polícia zastrelila.

Viac k témam: súdy, terorizmus
Zdroj: Webnoviny.sk - Súd poslal brata teroristu Mohameda Meraha do väzenia, za spolupáchateľstvo mu udelil 30 rokov © SITA Všetky práva vyhradené.

Strana 1 z 2703

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

K2 Tags

K2 Login

K2 Calendar

« April 2019 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner