26. september 2020
Facebook
sobota, 30 september 2017 21:00

V Tatrách zahynul český turista, nad Ľadovým plesom liezol bez potrebnej výstroje

Written by 
Rate this item
(0 votes)
Tragicky sa skončil piatkový pád českého horolezca vo Vysokých Tatrách. Ako informuje Horská záchranná služba (HZS) na svojej webstránke, v piatok 29. septembra popoludní ich požiadali o pomoc zo steny nad Ľadovým plesom vo Veľkej Studenej doline, z oblasti Zlomiskovej doliny.

Liezol bez potrebnej výstroje

Pri lezení prvej lanovej dĺžky tu spadol 43-ročný český horolezec. „Horolezec liezol bez potrebnej výstroje, chýbal mu prsný úväz a pravdepodobne následkom uvoľnenia kameňov a s väčším previsom lana, spadol približne 30 metrov cez skalné výbežky na trávnatú policu. Po páde ostal ležať v bezvedomí,“ opisuje pravdepodobný priebeh tragického pádu českého horolezca HZS v zverejnenej tlačovej správe. Horskí záchranári požiadali o pomoc posádku Vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby z Popradu. Vrtuľníkovi záchranári spolu s dvoma záchranármi HZS vzlietli k miestu nehody zo Starého Smokovca, ale pre premenlivú oblačnosť a bližšie nekonkretizované miesto nehody pristáli na Popradskom plese.

Vrtuľník sa musel vrátiť na základňu

Po opätovnom obletení steny a upresnení miesta pádu horolezca vrtuľník vysadil záchranárov pod stenou vrcholu Kozia stráž (2235 m.n.m.). Vrtuľník sa však pre oblačnosť musel vrátiť na základňu. Záchranári HZS postupovali k mužovi po zemi, avšak po ich príchode už nejavil známky života. Telo nebohého dopravili vrtuľníkom k Popradskému plesu. Následne zo steny, z ktorej tragicky vypadol 43-ročný český horolezec, záchranári pomohli aj jeho spolulezcovi a vrtuľníkom ho dopravili k Popradskému plesu. Telo nebohého previezli do márnice v Starom Smokovci a odovzdali príslušníkom polície.

Viac k témam: HZS Horská záchranná služba, Vysoké Tatry
Zdroj: Webnoviny.sk - V Tatrách zahynul český turista, nad Ľadovým plesom liezol bez potrebnej výstroje © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 269 times

Media

NULL

Image Gallery

NULL

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner