25. apríl 2024
Facebook
štvrtok, 26 október 2017 20:00

Kaliňák predstaví do konca roka riešenie rómskej kriminality, spolupracuje so špecialistami

Written by 
Rate this item
(0 votes)
Na celom Slovensku je podľa ministra vnútra SR Roberta Kaliňáka okolo 200 problémových lokalít s vysokou kriminalitou a práve na tieto sa chce ministerstvo sústrediť a situáciu zásadne vylepšiť. Odporúčame:
Kaliňák obvinil opozíciu, že osočuje a vťahuje policajných vyšetrovateľov do politického boja Uviedol to vo štvrtok na tlačovej besede v Banskej Bystrici s tým, že pred koncom roka predstavia konkrétny projekt s komplexnými opatreniami na riešenie rómskej kriminality a kriminality v sociálne vylúčených skupinách. Podľa prezidenta Policajného zboru (PZ) SR Tibora Gašpara opatrenia pripravované v spolupráci s rómskymi špecialistami budú vo viacerých oblastiach. „Rozhodne to budú opatrenia v personálnej oblasti, opatrenia technického charakteru, preventívno-vzdelávacie opatrenia a tiež opatrenia legislatívne,“ spresnil Gašpar. Ako ďalej uviedol, zo štvrtkového stretnutia s rómskymi špecialistami vyplynulo, že by bolo treba „lepšie detailizovať niektoré oprávnenia polície, ktoré súvisia s vymožiteľnosťou práva“ a boli aj požiadavky na „dokumentovanie trestného činu úžery, ktorý je dosť rozšírený v rámci týchto komunít“.

Zníženie kriminality v problémových lokalitách

Podľa Kaliňáka, pokiaľ všeobecne na Slovensku kriminalita výrazne klesá, tak v sociálne vylúčených lokalitách stagnuje, alebo dokonca rastie. Práve preto v spolupráci s rómskymi špecialistami, s ktorými sa stretli vo štvrtok, pripravujú opatrenia na zásadné zníženie kriminality v problémových lokalitách. Odporúčame:
Kaliňák vypovedal v kauze poslaneckého asistenta Filipa R., ktorý sa mal v banke pozrieť jeho účet Metodika má byť podľa ministra vnútra vypracovaná tak, aby bolo možné uplatniť pre každú lokalitu špecifický prístup. Podľa Gašpara v súčasnosti pracuje na celom Slovensku 290 rómskych špecialistov na 117-tich obvodných oddeleniach PZ.

Policajti vyškolení na rómsku problematiku

Rómski špecialisti sú bežní policajti vyškolení na rómsku problematiku a ovládajú základy rómskeho jazyka. Sú medzi nimi aj Rómovia, ale je ich podľa ministra vnútra v súčasnosti málo, pre „nároky na vzdelanie a požiadavku bezúhonnosti“. Polícia podľa prezidenta PZ plánuje spustiť presnú lokalizáciu trestných činov súradnicami GPS, aby na základe toho mohli v budúcnosti určiť problematické lokality so zvýšenou trestnou činnosťou a následne na ne zamerať pozornosť.  

Viac k témam: kriminalita, Polícia SR, Robert Kaliňák, rómovia
Zdroj: Webnoviny.sk - Kaliňák predstaví do konca roka riešenie rómskej kriminality, spolupracuje so špecialistami © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 219 times

Media

NULL

Image Gallery

NULL

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner