25. apríl 2024
Facebook
sobota, 28 október 2017 12:00

Slováci a Česi si pripomínajú vznik spoločného štátu, na Bratislavskom hrade bude projekcia

Written by 
Rate this item
(0 votes)
Historického múzea Andrea Litváková, projekcia vznikla v spolupráci SNM - Historického múzea a Národnej rady SR a obyvateľom i návštevníkom hlavného mesta priblíži na východnej fasáde Bratislavského hradu ukážky zo zbierkového fondu národného múzea, v ktorom sa medzi iným nachádza i generálska čiapka M. R. Štefánika.

Zánik habsburskej monarchie

Spojenie Slovákov a Čechov v samostatnom štáte schvaľovala Clevelendská a neskôr Pittsburská dohoda podpísaná v USA 31. mája 1918. Dohoda Slovákom zaručovala širokú samosprávu a slovenčinu ako úradný jazyk na školách, v úradoch a vo verejnom živote. Rakúsko-uhorská vláda odoslala 27. októbra 1918 vláde USA nótu, v ktorej oznámila, že prijíma mierové podmienky, čo znamenalo zánik habsburskej monarchie. Odporúčame:
Minister pre brexit si vyrobil poriadne faux pas, o Československu sa vyjadril ako o súčasnom štáte Predstavitelia Národného výboru československého, ktorý sa vyhlásil za zákonodarný zbor, schválili zákon o vytvorení československého štátu 28. októbra 1918.

Slováci žiadali právo na sebaurčenie

Ako pripomína SNM, vyhlásenie národného výboru, pod ktorým boli podpísaní Antonín Švehla, Alois Rašín, Jiří Stříbrný, Vavro Šrobár a František Soukup znelo: „Lide československý! Tvůj odveký sen stal se skutkem. Stát československý vstoupil dnešního dne v řadu samostatných, svobodných, kulturních států světa.“ Nezávisle od týchto udalostí sa už nasledujúci deň v budove banky Tatra v Turčianskom Svätom Martine stretlo vyše 200 slovenských národných a politických činiteľov z celého Slovenska. Slovenská národná rada sa 30. októbra 1918 v Turčianskom sv. Martine prijatím Deklarácie slovenského národa prihlásila k novému štátu - Československej republike. Tzv. Martinská deklarácia žiadala právo na sebaurčenie Slovákov na základe ich úplnej nezávislosti a vyjadrila vôľu slovenského ľudu žiť v spoločnom štáte s českým národom. Prvá Československá republika trvala do Mníchovskej dohody v roku 1938.

Viac k témam: Bratislavský hrad, Československo
Zdroj: Webnoviny.sk - Slováci a Česi si pripomínajú vznik spoločného štátu, na Bratislavskom hrade bude projekcia © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 173 times

Media

NULL

Image Gallery

NULL

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner