23. apríl 2024
Facebook
utorok, 31 október 2017 17:00

Ministerstvo financií skončilo nútenú správu Martina, mesto zaplatilo miliónový dlh

Written by 
Rate this item
(0 votes)
Ministerstvo financií v utorok ukončilo nútenú správu mesta Martin. Mesto bolo v nútenej správe od marca 2016 pre prehratú kauzu Martinské hole a niekoľkomiliónový dlh, ktorý odmietalo zaplatiť. Odporúčame:
Náš plán je vyrovnaný rozpočet a minister Kažimír ho v roku 2020 garantuje, vyhlásil Fico „Po doplatení pohľadávky vo výške viac ako 6,7 milióna eur na základe rozhodnutia Mestského zastupiteľstva v Martine pred niekoľkými týždňami sa tak mestu opäť otvorili možnosti nakladať so svojimi financiami,“ informovala hovorkyňa martinskej radnice Zuzana Kalmanová. Podľa primátora Andreja Hrnčiara mesto Martin bolo vždy ekonomicky zdravé mesto a percento zadlženia pred nútenou správou predstavovalo 8,7 percenta, čo je výrazne menej ako u iných porovnateľných samospráv. „V súvislosti s nútenou správou, v rámci ktorej nám takisto zostávala časť financií na účtoch, to v praxi znamená, že sme okamžite pripravení spustiť investičné projekty a podporu kultúry, športu či iných oblastí,“ povedal Hrnčiar.

Martinské hole žalovali mesto

Mesto Martin za bývalého primátora Stanislava Bernáta v roku 1995 vložilo do spoločnosti Lyžiarske stredisko Martinské hole nepeňažný vklad v podobe martinského hotela Turiec a chaty Magistrát. Katastrálny úrad však odmietol vklad nehnuteľností, pretože rovnaké nehnuteľnosti martinská radnica vložila do mestom vytvorenej spoločnosti Turiec a majetok následne predala novému majiteľovi. V roku 2002 štatutárni zástupcovia Lyžiarskeho strediska Martinské hole zažalovali mesto Martin a žiadali zaplatiť vyše 103 miliónov slovenských korún ako hodnotu majetku, ktorý malo mesto v roku 1995 vložiť do akciovej spoločnosti, plus úroky.

Súdny spor sa ťahal 17 rokov

V sedemnásť rokov ťahajúcom sa súdnom spore všetky súdy vrátane Najvyššieho súdu SR štyrikrát rozhodli v prospech mesta Martin. V roku 2009 však šesť dní pred uplynutím ročnej lehoty podal voči rozhodnutiu Najvyššieho súdu SR mimoriadne dovolanie vtedajší zástupca generálneho prokurátora Ladislav Tichý - podľa martinskej radnice s odôvodnením, že si to vyžaduje záujem štátu. Odporúčame:
Pozitívom je podľa Kažimíra to, že Slovensko smeruje k vyrovnanému rozpočtu O šesť rokov neskôr, vo februári 2015, Najvyšší súd SR rozhodol, že mesto Martin musí žalujúcej strane zaplatiť 8,6 milióna eur. Mesto sa následne obrátilo na generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára, ktorý sa stotožnil s podnetom a podal voči rozsudku mimoriadne dovolanie. Vo februári 2016 Najvyšší súd SR odmietol mimoriadne dovolanie generálneho prokurátora. Pôvodným majiteľom pohľadávky bol žilinský podnikateľ Martin Gargulák, ktorý ešte v roku 2010 vyhlásil, že pohľadávku predal nemenovanej cyperskej firme. Pohľadávku neskôr prevzala firma PK Faktoring bratislavského právnika Petra Kubíka.

Viac k témam: Martin, Martinské hole, Ministerstvo financií SR, Najvyšší súd SR
Zdroj: Webnoviny.sk - Ministerstvo financií skončilo nútenú správu Martina, mesto zaplatilo miliónový dlh © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 138 times

Media

NULL

Image Gallery

NULL

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner