26. máj 2024
Facebook
streda, 03 január 2018 12:00

Najväčšou výzvou v školstve bude príprava Národného programu rozvoja výchovy a vzdelávania

Written by 
Rate this item
(0 votes)

BRATISLAVA 1.januára (WebNoviny.sk) - Najväčšou výzvou v novom roku nielen pre ministerku školstva Martinu Lubyovú, ale aj celý rezort bude príprava Národného programu rozvoja výchovy a vzdelávania, pre ktorý sa jedným z podkladov stal autorský dokument Učiace sa Slovensko. „Tento dokument nebol v predloženej podobe použiteľný ako národný program. Reforma vzdelávania totiž musí mať konkrétne ciele, aktivity a rozpočet. Preto musí byť vypracovaný samotný Národný program rozvoja výchovy a vzdelávania, ktorý je aj záväzkom uvedeným v Programovom vyhlásení vlády SR a ktorý bude predložený na rokovanie vlády spolu so sériou akčných plánov a s konkrétnymi rozpočtami," uviedla pre agentúru SITA ministerka školstva.

Päť dvojročných akčných plánov

Hlavným cieľom programu je modernizácia systému výchovy a vzdelávania v SR a podpora jeho kvality. Základný rámcový horizont programu je 10 rokov. Odporúčame:
Najväčšou výzvou pre ministerku Lubyovú je šport, navrhuje zaviesť tri hodiny telesnej výchovyRealizácia programu sa bude opierať o päť dvojročných akčných plánov. Prvý akčný plán na obdobie 2018/2019 prinesie okrem zvýšeného financovania niektorých oblastí aj niekoľko zásadných zmien v oblasti legislatívneho a regulatívneho rámca. Pôjde napríklad o prípravu nového zákona o kvalite vo vysokom školstve, založenie nezávislej akreditačnej agentúry, riešenie problému osemročných gymnázií, nové nastavenie normatívov financovania školských zariadení, podporu duálneho vzdelávania, skvalitnenie činnosti poradenských prevenčných centier a podobne. Všetky tieto zmeny sú zamerané na premenu z kvantity na kvalitu. Už v tomto roku sa zvýši financovanie platov asistentov učiteľa o osem miliónov eur, učebníc o štyri milióny eur, bude plne dofinancovaná všeobecná výzva Agentúry na podporu výskumu a vývoja," uzavrela Lubyová.

Učiace sa Slovensko navrhuje v školstve mnohé zmeny

Dokument Učiace sa Slovensko je východiskom pre uskutočnenie zásadnej reformy školstva. Dokument vznikol na základe téz pre oblasť regionálneho a vysokého školstva, ktoré tím expertov predložil na pripomienkovanie v októbri a novembri 2016. Učiace sa Slovensko navrhuje v školstve mnohé zmeny. Medzi nimi napríklad predĺženie povinnej školskej dochádzky o jeden rok zo súčasných 10 rokov na 11, garanciu škôlky už budú mať trojročné deti, dôraz sa bude klásť na individuálnu výučbu, zmení sa napríklad fungovanie v triedach. Deti sa budú učiť aj mimo nich, napríklad na školskom dvore, v knižniciach či v prírode. Školy budú viac dbať na deti so špeciálnymi potrebami a od škôl sa bude vyžadovať sebahodnotenie. Kvalitu osemročných gymnázií by mal zvýšiť znížený počet žiakov.

Viac k témam: Martina Lubyová, Ministerstvo školstva vedy výskumu a športu SR, školstvo
Zdroj: Webnoviny.sk - Najväčšou výzvou v školstve bude príprava Národného programu rozvoja výchovy a vzdelávania © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 135 times

Media

NULL

Image Gallery

NULL

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner