18. február 2019
Facebook
streda, 14 február 2018 21:00

Poslanci za SaS navrhujú hlasovanie poštou pri voľbách do Európskeho parlamentu

Written by 
Rate this item
(0 votes)

BRATISLAVA 14. februára (WebNoviny.sk) - Umožniť pri voľbách do Európskeho parlamentu aj hlasovanie poštou navrhujú poslanci Národnej rady Slovenskej republiky za stranu Sloboda a Solidarita (SaS). Návrh novely zákona o podmienkach výkonu volebného práva, ktorý predložili poslanci Martin Klus a Milan Laurenčík, prerokovali poslanci ako posledný bod 26. schôdze NR SR v tomto volebnom období.

Prierezový globálny charakter

Pri rokovaní bolo v sále prítomných sedem zákonodarcov. Klus a Laurenčík sú presvedčení, že umožnenie voľby poštou podčiarkne prierezový celoeurópsky, resp. globálny charakter týchto volieb. Navyše, vďaka nemu sa dá podľa poslancov pomerne spoľahlivo očakávať aj zvýšenie volebnej účasti. Odporúčame:
Opozícia robila podľa Bugára hystériu, Galko sa však funkcie predsedu vo výbore vzdať nemieni Termín nadobudnutia účinnosti je symbolicky stanovený na 9. mája 2018, keď si budeme pripomínať Deň Európy. V prípade schválenia tohto návrhu zákona by sa najbližšie voľby do Európskeho parlamentu v roku 2019 mali riadiť už novou úpravou.

Pracovní asistenti

Poslanci v závere schôdze prerokovali viaceré opozičné návrhy. Je medzi nimi i novela zákona o sociálnom poistení od nezaradených poslancov NR SR Jozefa Mihála a Simony Petrík a od poslankyne za stranu SaS Lucie Ďuriš Nicholsonovej. Medzi poistencov štátu navrhujú zaradiť pracovných asistentov, ktorí poskytujú pomoc pri činnosti samostatne zárobkovo činnej osobe, ktorá je občanom so zdravotným postihnutím. Pracovní asistenti by tak boli zrovnoprávnení s osobnými asistentmi. Navrhujú tiež, aby štát platil dôchodkové poistenie aj za osoby, ktoré sú zamestnancami, povinne poistenými SZČO alebo dobrovoľne poistenými osobami v prípadoch, keď sami neplatia poistné z dôvodu ošetrovania blízkej osoby alebo z dôvodu práceneschopnosti.

Zníženie sociálnych odvodov

Poslanci tiež prerokovali ďalší návrh novely zákona o sociálnom poistení, ktorého autormi sú nezaradení poslanci Jozef Mihál a Miroslav Beblavý. Podľa ich legislatívneho návrhu by sa mali samostatne zárobkovo činným osobám (SZČO) od začiatku budúceho roka znížiť povinné minimálne sociálne odvody. Minimálne sociálne odvody by sa určovali z vymeriavacieho základu vo výške 30 % z priemernej mzdy na Slovensku spred dvoch rokov, kým v súčasnosti je vymeriavacím základom polovica z priemernej mzdy na Slovensku spred dvoch rokov. "Predložený návrh znamená zníženie minimálneho poistného na sociálne poistenie približne o 63 eur mesačne, respektíve o 756 eur ročne," uviedli opoziční poslanci. O všetkých prerokovaných bodoch budú poslanci rokovať vo štvrtok o 11:00.

Viac k témam: Martin Klus, Milan Laurenčík, novela zákona, odvody, SaS, voľby do Európskeho parlamentu
Zdroj: Webnoviny.sk - Poslanci za SaS navrhujú hlasovanie poštou pri voľbách do Európskeho parlamentu © SITA Všetky práva vyhradené.

Read 323 times

Media

NULL

Image Gallery

NULL

Reklama

Anketa

Rozmýšľali ste o premiestnení Vašej firmy do daňového raja?

áno, už som tak urobil - 14.3%
áno pripravujem sa na to - 35.7%
nie nerozmýšľal som - 35.7%
nie nerozmýšľal som a ani tak neurobím - 14.3%
The voting for this poll has ended on: september 9, 2013

Partneri projektu

judikaty sita

Ekonomický portál financnik.sk Vám prináša

ginal robinson banner